De Nederlandse tuinbouw nog steeds zeer kwetsbaar De tuinders staan achter het Centraal Bureau 1 ASPECT 1 Geen econoom-dan generaal: In kort bestek ffacclu&ctev BICKRPAV DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Mislukking in Oost-Europa ISE PRIJZEN 9 - Tel. 3809 KNLC vergaderde te Amsterdam Een nieuwe zware Prov. Bond van Veilingen Zuurkoolconflict werd opnieuw belicht INTERNATIONAAL VRIJDAG IZ MAART 1954 OOK AAN HUIS 5EN die op dezelfde Armstrong wordt en kous met fantas- uit de aller- garens gesponnen, geminderde 30-der- U aan 2 kanten i (met 'n écru en 'n d), sluitend als 'n om Uw benen en... htige hiellijn (Van een onzer redacteuren In de tuinbouwwereld kampt men momenteel met een aantal acute problemen en uiteraard zijn deze aan de oppervlakte gekomen in de jaarvergadering van de afd. Tuinbouw van het K.N.L.C., welke gisteren te Amsterdam werd gehouden. De minder rooskleurige posiiïe van de koudegrondcultures, de vorming van een weerstandsfonds, de uitbrei ding van het tulpenareaal en de ruilverkaveling waren wel mede de belangrijkste vraagstukken, welke aan de orde kwamen en terzake werden tal van suggesties en wenselijkheden gesteld, waarbij men echter meestal niet tot concrete beslissingen kon komen, omdat deze over het algemeen in handen van hogere instanties zijn gelegd, Bij de aanvang van de vergadering heeft de voorzitter, de heer W. J. van Kampen, 19o3 geschetst als een voor de tuinbouw zeer wisselvallig jaar, waarbij de productie vrijwel over geheel Europa zo overvloedig was, dat het moeilijk werd voor de Nederlandse producten voldoende afzet te vinden. Men is hier nog al te zeer afhankelijk van misoogst in de landen om ons heen. Speciaal voor de afzet van kool zag dc heer Van Kampen, nu we half Maart zijn, weinig perspectief meer. Er zijn wel degelijk maatregelen nodig om deze historisch gegroeide cultuur voor on dergang te behoeden. Een gunstige uit zondering maakte de intensieve tuin bouw, doch neemt men de gemiddelde cijfers, dan komt men tot de conclusie, dat de liquiditeitsbasis van de Nederl- landse tuinbouw niet groot kan worden genoemd. Vanwege het departement van Landbouw wordt hieromtrent thans een onderzoek ingesteld, dat van groot be lang zal kunnen zijn voor de in de toe komst te volgen tuinbouwpolitiek. In dit opzicht zal er zeer zeker iets moe ten gebeuren, daar het prijsniveau in de tuinbouw geenszins gelijke tred houdt met de steeds toenemende pro ductiekosten. Eveneens is bij het depar tement de kwestie van het weerstands fonds in studie. In het vervolg van zijn rede wees spr. er o.m. op, dat het verlies van waarde volle cultuurgrond ten hehoeve van stadsuitbreiding angstwekkende vor men is gaan aannemen. Dit probleem verdient evenzeer de aandacht als dat van de herverkaveling; bij dit laatste dient de kloof tussen particulier en al gemeen belang zoveel mogelijk te wor den overbrugd. T.a.v. de P.B.O. uitte hij de wens, dat deze door aller samenwer king tot een levend lichaam zou wor den. Met betrekking tot de export uitte spr. zijn bezorgdheid over de houding van Engeland, dat weliswaar de conii- gentering heeft opgeheven, doch dat de invoerrechten tot een funest peil heeft verhoogd. De wijze, waarop België het landbouwprotocol toepast, namelijk door op indirecte wijze de import te be lemmeren, achtte spr. niet overeenkom stig de standing, welke een land in acht behoort te nemen. T.a.v. de export naar Duitsland was hij vrij hoopvol ge stemd. Europa diende z.i. de weg van autarkie te verlaten en zo dit niet kon w-orden bereikt door een econoom, zou dit mogelijk al hoopte spr. dit niet tot stand worden gebracht door een generaal. Alleen met een toenemende dag li Maart uur. Dansorkest Witte Kraaien. In de gevangenis van Chicago zijn twee en twintig gedetineerden in op stand gekomen. Toen men trachtte hen te overmeesteren, hetgeen gelukte, wer den twee bewakers gewond. De Volkspartij heeft in het Oostenrijkse parlement voorgesteld een wijziging te brengen in het landswapen. Men wil nl. de sikkel en de hamer, die de ade laar in zijn klauwen houdt, vervangen, daar „dat symbolen van verdrukking zijn geworden". Zes zeelui uit Mar seille zijn Woensdag door een recht bank te Montpellier wegens invoer van een aanzienlijke hoeveelheid verdo vende middelen veroordeeld tot ge vangenisstraffen van drie tot zes maan den en bijna een millioen gulden boete In Briston is een windtun nel gebouwd, waarin men snelheden van ruim 4000 km per uur kan naboot sen om er modellen van leidbare pro jectielen te proberen, aldus is in Lon den medegedeeld. Ex-Koning Leopold van België en zijn echtgenote zijn per vliegtuig uit Panama in Bogota aan gekomen. 4= Het Italiaanse stoomschip „Minfiore", dat Woensdagavond bij Ritthem (Zuid-Walcheren) aan de grond liep, is gisteren door twee Nederland se en een Belgische sleepboot vlotge- trokken. Als de dikke mist optrok, zou het schip doorstomen naar Terneuzen. De kunstenaarsvereniging „Creatie", die vijftien Nederlandse abstracte schilders en beeldhouwers verenigde, is Woensdag bij besluit van de leden vergadering te Amsterdam ontbonden. Men verwacht, dat het streven van de ontbonden groep binnenkort in een nieuwe vereniging zal worden voortge zet. De Koningin heeft gisteren op paleis Soestdijk de heer Abdel Moneim Amin ontvangen ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter van Egypte. Het Noorse parle ment heeft na een debat van zes uur een voorstel om tot oplossing van de onderwijzersstaking te geraken goed gekeurd. De onderwijzersbond zal dit voorstel, dat een salarisherziening in houdt. bespreken. Mogelijk komt er nu na een maand een eind aan de plotse linge vacantie van de Noorse school jeugd. Door een overeenkomst tus sen de Ver. Staten en Mexico is het vraagstuk van de trek van Mexicaanse landarbeiders naar eerstgenoemde land opgelost. De loodgieter J. M. de K. die een rasinbreker bleek te zijn. is door de Rotterdamse rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De koning van Saoedi-Arabië zal Zater dag 20 Maart in Cairo aankomen voor een officieel bezoek aan Egypte. Hij wordt vergezeld door vier van zijn mi nisters. Een zes en veertig jarige Rot terdamse havenarbeider, die na een onenigheid een gepensionneerde korpo raal met een mes zou hebben gesto ken, is gisteren veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke gevangenis- Straf en een boete van f 50, integratie zou de Nederlandse tuinbouw zijn gediend. Een reeks voorstellen Talrijk waren de voorstellen, die hier op aan de orde werden gesteld. Dat van het bestuur om te bevorderen, dat bij overdracht of liquidatie van tuin bouwbedrijven ook kassen en waren huizen als vaste goederen zouden wor den beschouwd, vond algemeen instem ming. Dit voorstel hield hoofdzakelijk verband met de liquidatie-winstbelas ting, die bij liquidatie somtijds meer be loopt dan de oorspronkelijke stichtings- kosten. Deze belasting, nog een erfenis van de bezetters, achtte men in hoge mate onbillijk en. zoals de voorzitter opmerkte, leidt zij ook tot grote moei lijkheden bij de roulering van de be drijven. Ook bij verhuring, b.v. door vader aan zoon, stuit men op dit be zwaar. Het tweede voorstel van bestuurs zijde, nl. te bevorderen, dat bij onteige ning van land- en tuinbouwbedrijven aan de pachter wettelijk een aantal pachtjaren wordt toegewezen, ter voor koming van ontruiming van het bedrijf zonder enige schadeloosstelling, vond eveneens instemming. Hierbij had men hoofdzakelijk landaankopen door ge meenten op het oog. waarbij uit de dis cussies bleek, dat bepaalde gemeenten we noemen met name Amsterdam zo veel mogelijk voor de tuinders doen ter compensatie van de te lijden schade. Het weerstandsfonds Door een aantal afdelingen, .w.o. Hensbroek, Beemster en de Langedijk waren voorstellen ingediend met be trekking tot het instellen van een weer standsfonds. De motivering van deze voorstellen is reeds voldoende naar vo ren gekomen op de onlangs te Alkmaar gehouden provinciale vergadering. Het bestuur herinnerde er aan, dat reeds in 1952. een commissie was inge- - soms snel tot chio- 3 verergeren soms snel tot Ara teeit ontstaat 9is*in3' z maagwand aa*}°*} 31CARPAN - meUwe maagmiddel BICAnr komt U y^j^na^ierfete maal- iiuro;tlndenaklachtenzoaU i 3 maagpijn, "i-elijkheid, oprU - pen, maagzuur utcARPAN Jn drukkend K.„„, alles wat nodig 1» v dubbel voordeel S'^ACHETS "AKKER Jsmaafcïoos.r jsnel, zeker (Advertentie, lug. Med.) steld om wegen te zoeken, die tot meer dere zekerheid voor de tuinders zouden kunnen leiden en betreurde het daar bij, dat dit onderzoek nog niet was be ëindigd. Thans heeft ook het KNLC een commissie benoemd, welke over de mogelijkheden van een weerstands fonds zal rapporteren. Op een vraag vanuit de vergadering, wat de LTB en de CBTB in deze doen, deelde de voorzitter mede, dat men gaarne bereid is met deze organisaties contact op te nemen om te zien wat men gezamenlijk kan bereiken. De heer Volkers (Langedijk) wees er op, dat men momenteel bij het Centraal Bureau ook bezig is in deze naar nieuwe richtlijnen te zoeken, hoewel men daar nog vasthoudt aan het beginsel van self-supporting. Door de afgevaardigde van de afd. Barendrecht werd betoogd, dat men daar in Den Haag f 450.000 heeft uit staan, terwijl de tuinders zelf armoe lijden. Hij bepleitte één pot met supp- pletie van de regering. Hiertegenover werd van andere zijde weer betoogd, dat men in de glascul tures niet geneigd is in deze een offer te brengen aan de koudegrondcultuur. Hoe het ook zij, aan de hand van de uit te brengen rapporten hoopt men de actie voor een meerdere bestaans zekerheid voort te zetten. Door deze beslissing waren de voor stellen van de afd. Beemster en Lange- reis om te komen tot verhoging van de minimumprijzen mede van de baan. Te lage straffen? Het district Noord-Holland deed ta melijk veel stof opwaaien met een voor stel om de tuinbouwteeltregeling te handhaven en overtredingen zwaar te straffen. Aanleiding hiertoe was het feit. dat voorgaande zomer grote ak kerbouwers in de Haarlemmermeer op contract spinazie hadden geteeld voor een conservenfabriek, zonder in het bezit te zijn van een teeltvergunning. Zij kregen slechts een lichte straf en hadden de spinazie kunnen afleveren, terwijl die van de tuinders aan de vei ling doordraaide. Meerdere voorstellen, een verbetering van de controle be ogende, kwamen hierbij aan de orde. Vanuit de vergadering bleek nogal enige ontstemming over deze gang van zaken en naast het onderhavige geval werden meerdere voorbeelden genoemd, waaruit moest blijken, dat de opge legde straffen niet de minste waarborg boden tegen herhaling. Men besloot in deze zaak contact met het Bedrijfschap op te nemen. De begeerde bollen Door de afd. Andijk werd de wense lijkheid geuit om bij een eventuele uit breiding van het bloembollenareaal een omgekeerde progressie toe te passen ten gunste van de kleine kwekers, waarbij de afd. Wijdenes degenen, die hun areaal niet of voor minder dan 50 pet. benutten, zou willen uitsluiten. Een afwijzend advies van de bloembollen commissie uit het KNLC, die de voor gestelde progressie niet wilde, hoofd zakelijk .uit hoofde .van .het feit; dat. de- grote kwekers zich destijds voor de sa nering. ook grote offers hebben, getroost, ondervond scherpe critiek. Zo betoogde de afgevaardigde van Andijk, dat deze sanering voor de grote kwekers toch maar dc vrach ten had afgeworpen. De heer Blom ageerde hierbij fel tegen de handel in teeltvergunningen, die hij in som mige gevallen als „zwendel" kwalifi ceerde. Er waren zeker middelen om dit tegen te gaan. De afd. Langedijk viel Andijk bij, dat er bij de uitbreiding ook aan de jongeren een kans diende te worden gegeven, waarbij nog werd opgemerkt, dat hier voor de koolstreek, zij het op geringe schaal, een mogelijkheid zou liggen voor een vervangingspro duct. Van de andere zijde werd nog op gemerkt, dat juist de kleine kwekers de windhandel in teeltvergunningen hebben veroorzaakt en dat men, door hen bij de progressie te bevoordelen, de productiekosten slechts zou verho gen. De voorzitter deelde tenslotte me de, dat met de gemaakte opmerkingen zoveel mogelijk rekening zou wor den gehouden en dat alle rapporten betreffende deze zaak Vrijdag door de bloembollencommissie van het Be drijfschap zouden worden behandeld. (Advertence tng Med.) Bestuur en vergadering waren het volkomen eens met een voorstel van het district Noord-Holland tot het voe ren van een actie om bij de herver kavelingen de rente over een langere termijn dan dertig jaar te berekenen. De afd. Berkhout boekte een suc cesje doordat op haar initiatief zal worden getracht een ruim uitzonde ringsgebied te verkrijgen, waar ook subsidie voor drainage zal worden gegeven als niet precies op 70 of 75 cm diepte kan worden gedraineerd en hiermede toch voldoende effect kan worden bereikt. Breedvoerig werd gediscussieerd over de voorstellen van het district Noord-Holland en de afd. Andijk om te trachten dat de sociale lasten door middel van één zegel per week op de lonen worden betaald. Deze zaak bleek niet zo eenvoudig te zijn als zij zich liet aanzien en na dat de heer Vaandrager terzake de nodige toelichting had gegeven, werd besloten het desbetreffende rapport van een commissie, ingesteld door de Stichting van de Landbouw, af te wachten. Op enkele mededelingen die mr. E. Kuijlman, algemeen secretaris van het K.N.L.C, deed met betrekking tot het Landbouwschap, in het bijzonder waar het de verhouding tot de tuinder be treft, komen wij nog nader terug. J7EN VAN DE GEBOU WEN van het Ameri kaanse atoomcent-um Los Alamos, waarin in 1943 de eerste atoom bom in elkaar werd ge knutseld, moet worden gesloopt, omdat liet ge vaarlijk met radio-acti viteit besmet blijkt te zijn. Er zijn bijzondere veiligheidsmaatregelen genomen om de arbei ders, die het afbraak werk verrichten, tegen gevaarlijke uitstralingen te beschermen. Alle ma terialen zullen worden begraven. §TEFAN WOJJCZNAK, die onlangs in New York overleed, kon tij dens zijn leven waar schijnlijk niet zo best met zijn echtgenote opschie ten. Hij liet haar name lijk ongeveer zeven gul den na. Nu wil dat na tuurlijk niets zeggen, want veel meer had Stefan niet na te laten, maar hij verbond er de voorwaarde aan, dat zijn vrouw voor dat geld een stevig stuk touw zou ko pen om zichzelve te ver hangen. Zij heeft de erfe nis geweigerd. JENSEN, DIE ZOJUIST Charlie Limelight Chaplin hebben gespro ken, verklaren, dat deze veelzijdige kunstenaar in Engeland een humo ristische film gaat ver vaardigen met een hoofdfiguur, in wie men zonder veel moeite Chaplins boezemvriend senator MacCarthy zal kunnen herkennen. Een dankbaar onderwerp on getwijfeld, zo dankbaar, dat Chaplin voorzichtig moet zijn niet te strui kelen met deze nieuwe film. JUFFROUW F. LA HEIJ in Delft kreeg door de post een prentbrief kaart bezorgd met de allerhartelijkste geluk wensen voor haar ver jaardag. Goed en wel, maar deze felicitatie kwam niet alleen twee maanden te vróég, maar bovendien drie en der tig jaar te laat. Het poststempel uit Den Haag droeg dc datum 20-5-21, dat van de aankomst te Delft 9,3-54. En het is zowat naast de deur. T USSEN DE JAGERS van het dorp Reuver en die van het gehucht Offenbeek in Limburg is een wedstrijd gaande, wie van hen de streek van de meeste wilde zwijnen zal bevrijden. Het jongste succes was voor Reuver. Een der jagers kreeg zes wilde varkens, die in een graan veld opereerden, in het licht van zijn schijnwer per. Hij naderde de troep tot op twintig me ter en schoot toen het zwaarste exemplaar neer. Het dier woog zeventig kilo. De stand. Reuver- Offenbeek is thans 33. £EN SPREEKKOOR van wanhopige ouders heeft Woensdag voorliet Noorse parlementsge bouw in Oslo uren lang uitgekreten„Laat de scholen weer beginnen! Laat de scholen weer beginnen I" En dan weer van voren af aan. Zij leden aan een lichte geestesverbijstering, om dat hun lieve kroost nu al een maand lang on afgebroken thuis de boel op stelten zet. In Oslo alleen al staken sedert een maand veertienhon derd onderwijzers en tal van ontevreden col lega's in Bergen, Dront- heim, Drammen, Stavan- ger en andere plaatsen hebben de plak er ook al bij nei rgelegd. U ver gist zich niet, wanneer u denkt, dat het om een salarisgeschil gaat. De smaken der Benelux-partners ver- schillen aanmerkelijk, zo kan men concluderen uit de aanwijzingen voor Duitse verkopers, die zijn opgesteld met het oog op de voor het voorjaar ver- wachte stroom van Beneluxbezoekers aan het Rijnland. De Nederlanders staan volgens deze richtlijnen bekend als kopersdie wars zijn van alle kitsch en die er ook bij het kopen van geschenken en souvenirs streng op letten dat zij geen geld uitgeven voor onbruikbare dingen. Zij zullen zelden iets kopen, dat geen echte gebruikswaarde heeft, en zij gedragen zich bij elke aankoop als echte economen. In elk geval hebben zij niets van „souvenirjagers van Amerikaanse inslag". De smaak van de Belgen is volgens de richtlijnen „een paar graden robuster" dan die van de Nederlanders. De Belgen kopen bij voorkeur geen fijne dingen, doch liever iets wat groot, pompeus en opvallend is. Terwijl de N ederlander het liefst een paar perlonkousen of een stukje kunsthandwerk mee neemtzoekt de Belgische koper het in koekoeksklokken, weerhuisjes, speel- dozen, bierpullen en houtsnijwerkjes uit het Zwarte Woud, waarin bij voorkeur een muziekje gewerkt moet zijn. In één opzicht zijn Nederlanders en Belgen het echter roerend eens: zij praten met Duitsers niet graag over de oorlog en wor den kregelig, wanneer Duitse verkopers er op pochen, dat zij in de oorlogsjaren ook in de Beneluxlanden zijn geweest en dat het er zo goed toeven was. Ook wordt de verkopers aangeraden niet al te veel over het Duitse economische wonderte spreken, want ook dat verbetert de stemming der Beneluxklanten niet„In deze dingen zijn ze allemaal even gevoelig", aldus de aanwijzingen. Vreemd, niet (Van onze speciale verslaggever) Dl AGENDA van de vergadering van de Provinciale Bond van Veilingen in Noord-Holland, welke Donderdag in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar werd gehouden stond in het teken van de behandeling der beschrijvingsbrief voor de volgende week in Utrecht uitgeschreven vergadering van het Centraal Bureau vim Tuinbouwveilingen in Nederland. Het betrof hier de traditionele Voorvergadering van genoemde organisatie. De vergadering werd geleid door de voorzitter der Provinciale organisatie, de heer J. P. Nijssen, die een speciaal woord van welkom richtte tot de voorzitter en secretaris van het Centraal Bureau, die tezamen met nog enkele heren deze vergadering bijwoonden. De diverse voorstellen van het bestuur gaven voornamelijk reden tot discussie toen het minimumprijzenbclcid aan de orde kwam. Ten aanzien van deze materie stond men wel achter het Centraal Bureau, doch bij monde van de heren Klaver en Van Nienes, beiden van de „Noordcrmarktbond" te Noord-Scharwoude werd de wenselijkheid geuit een aanvullende steun te geven op het product te verlenen door de regering. Bovendien werden de heffingen van de productie fondsen te hoog geacht, daar er b.v. van het product rode kool maar een gering bedrag voor dc tuinder overblijft. De heer Prins, Centraal Bureau antwoordde, dat de opdracht destijds was om de fondsen op selfsupporting in te stellen. Al leen als blijkt, dat de teelt niet lonend is. staat de weg open om overheidssteun aan te vragen. Met de suggestie van de „N.M.B." zal rekening worden gehouden. Men ging er mede accoord om ook dit jaar en tot 31 Maart 1955, 0.7% te heffen over de bruto opbrengst der voor iedere aanvoerder via een veiling verkochte producten en de opbrengst te storten in het HJ-zetfonds. De heer Butter, „L.G.C." oordeelde, dat het vervoer langs de weg van doorgedraai de producten een slechte reclame is. Spreker wilde in deze gevallen het product radicaal vernietigen. De heer Prins zei, dat er op dit ge bied misstanden voorkomen. Deze JN WARSCHAU is op het ogenblik het tweede congres van de Poolse com munistische partij bijeen. Onder de gasten, die men er welkom kon heten, bevindt zich de Russische leider Nikita Chroestsjev, een man, die in de Sovjet hiërarchie niet minder dan de derde plaats inneemt, hetgeen weer eens te meer bewijst van welk een enorm be lang het nieuwe Polen is voor Moskou. Tijdens de openingsplechtigheid ver hieven alle duizend aanwezigen zich om staande hulde te brengen aan Sta lin. De naam van de overleden maar schalk, die sinds diens dood weinig meer in het Oosten werd yernomen, schijnt thans weer in de officië'e open bare verering van de gestorven leidei s der bolsjewieken opgenomen. Meer betekenis hechten wij aan en kel passages uit de rede van de voor zitter van het congres, eerste minister Bierut. Nadat hij had opgemerkt, dat Polen in de afgelopen vijf jaar honderd zes en twintig handelsovereenkomsten met „kapitalistische" landen had ge sloten en men deze buitenlandse han del gaarne nog verder wil uitbreiden, kwam de klacht, dat de ontwikkeling, in de landbouw zo langzaam voort schrijdt. In de laatste vier jaar steeg, volgens Bierut, de industriële produc tie met 118 pet, doch die van de land bouw met slechts 10 pet. Het landbouw- plan kon niet worden verwezenlijkt. Op een gegeven moment heeft zelfs een volledige ineenstorting van het agra rische systeem gedreigd, zo moest de com unistische spreker toegeven. Het eens zo rijke graanland zag zich ge dwongen levende have en zelfs graan in te voeren De premier had er bij kunnen zeg gen: Ziet mijne heren, dat hebben wij van dit eens zo goede land gemaakt. Een land, dat omstreeks 1930 na het overwinnen van talrijke moeilijkheden, onder leiding van maarschalk Josef Pilsudki zijn onafhankelijkheid beves tigd kreeg en een gelukkiger toekomst tegemoet scheen te gaan. Een land, dat deels reeds in 1943 op de conferentie van Teheran door Roosevelt en Chur chill aan Stalin werd uitgeleverd en in de loop van het jaar 1947, na de vlucht van de verzetsstrijder-staatsman Mikolajczyk naar Engeland, totaal aan het communistische regiem ten prooi viel. ^\\XXXXXXXXX^XXXX//X/5^ W////////A\\\\\\\\\\\ INDIEN thans in het openbaar wordt toegegeven, dat de landbouwplannen van het nieuwe regiem zijn mislukt, dan geeft men eigenlijk toe. dat dit re giem in het eens zo bij uitstek agra rische land, in dit Polen, dat zijn le vensvatbaarheid grotendeels aan de landbouw had te danken, danig heeft misgegrepen. Dan blijkt ook, dat dwang nooit tot goede resultaten kan leiden. Wat dat betreft werd de Poolse boer a: snel de duimschroeven aangezet. Toen hij zich in het najaar van 1947 onwil lig toonde om graan te leveren, besloot de regering een rechtstreekse ruil in te stellen als bv. 100 kg steenkool tegen 100 kg graan.... Ook andere metho den waren tot mislukken gedoemd. In een zojuist te Genève verschenen overzicht van de landbouw in Europa, samengesteld door de Economische Commissie voor Europa en de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties, wordt duidelijk aange toond, dat het kolchosensysteem (col lectieve boerderijen) in Polen en de an dere landen van Oost-Europa geen suc ces is geworden. De landbouw is er over het algemeen de zware oorlogsverlie zen nog niet te boven en de productie ligt zelfs nog beneden het vooroorlog se peil. Deze mededeling klopt niet alleen met de uitspraak op het congres in Warschau, maar bleek ook uit de on rust onder de bevolking vorige zomer toen overal achter het IJzeren Gordijn ernstige voedseltekorten ontstonden. In Oost-Duitsland mede doordat het plat teland deels verlaten lag door de grote vlucht van boeren naar het vrije Wes ten. Het rapport van Genève merkt op, dat de invoering van het kolchosen systeem op groot verzet stuitte bij de boeren, voorts was er gebrek aan ka pitaal omdat het nieuwe regiem alleen de industrie op grootscheepse wijze steunde. Bovendien was er grote ver warring ontstaan door de herverdeling van het land, dat eens behoorde aan de grootgrondbezitters en de daarna weer volgende oprichting van collectieve boerderijen. De Sovjetleiders en hun trawanten in de satellietlanden hebben dit te laat in gezien. Men staat thans voor talrijke moeilijkheden, die men nu tracht te overwinnen door de boeren met ver schillende tegemoetkomende maatre gelen iets milder te stemmen en voor lopig door te streven naar invoer van producten uit het Westen, die men an ders zelf zeker had kunnen voortbren gen. Dat dit alles het economische po tentieel van Oost-Europa op gevaarlijke wijze heeft aangetast is zeker. Dat de gewone man, juist degene. die een hei'staat is beloofd, van dit alles het meest de dupe wordt, ia buiten kijf. kwestie heeft de aandacht. Er worden nl. proeven genomen om de doordraai tot pulver te vermalen. De heer De Wijs, Obdam, vroeg eveneens naar de mogelijkheid het minimumprijzen- fonds op een of andere manier aan te vullen. Spreker was niet tegen een suppletie door de regering. De heer Prins geloofde dat dan de regering zou eisen, dat de productie in overeenstemming zal komen met de consumptie. Spreker zei nog, dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de perspectieven van de sluitkoolteelt. De heer De Wijs zei, dat allerwege plannen worden beraamd om de kool teelt in te krimpen. Door een der sprekers werd nog ge vraagd naar de bekende pro memorie- post van de regering. De heer Prins antwoordde, dat de afzet in moeilijk heden is gekomen door de exportbe lemmeringen naar de landen achter het IJzeren Gordijn. Dit zou een reden kunnen zijn om steun op het product te geven. Spreker deed daarop nog een be- belangrijke mededeling over het be kende zuurkool-conflict tussen de speculatieve fabrieken en de coöpera tie. De minister heeft nl. beslist, dat de particuliere fabrikanten geen ver gunning krijgen om wittekool te telen. Wel Is men voornemens de minimum prijs van herfst-wittekool op te heffen, zodat er een gelijkschakeling zal zijn bij de aankoop op de veiling tussen beide partijen. Deze materie, welke via het bedrijfschap is overlegd met het Centr. Bur„ zal met de productenoom- missie worden besproken. De heer C. Koning, N.M.B., stelde de vraag of de opheffing van de mini mumprijs een voordeel zal betekenen voor de tuinders. De heer Prins zeide, dat gebleken is, dat de voorwaarden bij de aankoop niet gelijk bleken te zijn. Van twee kwade hebben we de minst schadelijke gekozen, daar wij er niet voor waren, dat de particuliere fabrikanten 400 ha teeltvergunning wordt verleend, zei spreker. De heer Koning vroeg of de zaak wel goed onderzocht was. Z.i. ging de strijd tusSen de bond van fabrikanten en de vrije particuliere fabrieken en het was z.i. dus niet de schuld van de coöperatie. Spreker zei, dat de leden individueel hetzelfde geld voor hun kooi ontvangen als ieder andere tuin der. De heer Stadegaard, N.M.B., gaf een resumé van de geschiedenis der coöperatieve fabriek. De definitieve uitbetaling geschiedt zoals bij ieder andere coöperatie, zei hij. Spreker vond het jammer, dat de strijd op de ruggen der tuinders wordt uitgevochten. De heer Van Nienes, N.M.B., zei, dat de oprichting van de coöperatieve fa briek een gevolg was van de houding der particuliere fabrikanten. Hierop zei de heer Prins, dat z.i. de afzetorgani satie, in dit geval de veiling, door deze manipulaties niet in gevaar mocht ko men. Op een vraag van de heer Ko- nng zei de heer Prins nog, dat hij het niet verstandig vond, dat de particu liere fabrikanten geweigerd hadden met de coöperatie te confereren. Met het bestuursvoorstel om een strenge controle op de naleving van de teeltregelen voor de tuinbouw onver minderd te handhaven ging de verga dering accoord. De heer Koning, N.M.B., stelde voor om bij een gecon stateerde overtreding het product radi caal te vernietigen, gezien de misstan den op dit terrein. De heer Prins zei. dat deze zaak een overheidsmaatregel is en dus buiten de competentie van de veiling vah. Spre ker dacht dat het wel mogelijk was, de rechter op deze kant van de zaak te wijzen. Mr Niemöller, Centr, Bur. deelde mede, dat een veiling in Limburg, 'wel ke in overtreding was. na een gedane suggestie tot "een hoge boete veroor deeld werd, zodat er in deze dus wel iets te bereiken is. Uit de verdere discussies bleek wel, dat deze materie de belangstelling heeft van de veilingen en men er des noods zelf wel een financieel offer voor over heeft om de controle effec tief te doen zijn. Met het laatste voor stel om er bij de bevoegde instanties op aan te dringen, dat in het wetsont werp tot wijziging van de Arbeidswet 1919, alsnog de arbeid aan de veiling wordt opgenomen, als te behoren on der de arbeid in de land- en tuinbouw, kon men eveneens accoord gaan. Bij de rondvraag werd nog uitvoerig gediscussieerd over de mogelijke ex port naar Oost-Duitsland. De heer Van Nienes dacht dat de export van groen ten moest wijken voor industriële be langen en de heer Balder, L.G.C., vroeg een zekerheidsstelling van de regering bij zo'n transactie. De heer Jac. Slot, L.S.C.. vestigde de aandacht op de ca tastrofale toestand aan de Langedijker koolveilingen. Sprekerwilde desnoods tegen een lagere prijs verkopen om de concurrentie met Denemarken, welk land wel naar de Oostzone exporteert, het hoofd te bieden. Spreker merkte op, dat de tuinbouw meer aan kali heeft als ruilartikel, dan de exporteurs van haring. De heer Prins ging wat dieper op deze zaak in en zei o.a„ dat het wel eens moeilijk is om het juiste product te ruilen. Soms wordt dit tegengehou den door het beschermen van de eigen industrie. Spreker zei, dat de mede werking van de regering in deze nog zo slecht niet was. Het Centraal Bureau is ook niet bang om het risico te nemen, maar dan moet er in dc Oostzone belangstelling voor onze kool zijn. Door de export uit Denemarken en verkoop van kool uit West-Duitsland naar Oost-Duits land, is er voor het Nederlands pro duct geen kans. Mr Niemöller zei nog. dat de steun aan de Nederlandse industrie geen grote rol speelt bij de afzet, daar ons handelsverkeer voor 92% geliberali seerd is. De heer Prins deelde in dit verband nog mede, dat Duitsland wei gert te spreken over verlaging van de minimum-exportprijs. De heer Jac. Weel, L.G.C., sprak tenslotte zijn teleurstelling uit over do geringe koolexport. Hij zei, dat er bij de tuinders een grote 'achterstand is ontstaan. De coöp. „Geestmer-Am- bacht" heeft als werktuigenvereniging alleen al f 13.000,te vorderen. Spre ker vroeg op korte termijn steunmaat regelen. De voorzitter zei, dat een en ander de volle aandacht heeft van de Provin ciale organisatie.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9