DE LENTE KOMT IN HET LAND SASKIA Kleine veranderingen maken Uw garderobe up to date De vrouwen gaan zich opmaken met lichte muziek DRADEN IN EEN HAND Beroemde mannequin leeft een wereld van stilte m Van een klein couponnetje Luxueuse show in Offenbach Gemopper over Marianne „In liefde speelt taal geen rol" De carrière van een doofstom meisje - DOOR H J-Jl. 1 OORJAAR Ib in vele opzichten voor dc huisvrouw een drukke en inspannende tijd. Er zijn al heel wat verhalen over en tegen de voorjaarsschoonmaak geschreven, maar geen ervan heeft er haar vanaf kunnen brengen oin ieder voorjaar haar huis (en eventuele hof)) gron- dig te gaan herzien. Nu beginnen we meestal als goede huisvrouwen bij de kasten en als de kleerkast een beurt krijgt is het zaak meteen aan dacht te schenken aan wat er nieuw aangeschaft dient te worden. Veel van Uw garderobe zal met enkele kleine veranderingen nog up to date gemaakt kunnen worden. Immers de mode is niet ingrijpend veranderd en het aanbrengen van een paar modieuze détails kan uw kledingstuk weer aantrekkelijk maken. van dit materiaal aanwezig. De model len in gestreept .geruit en effen katoen waren eenvoudig en zullen de meeste slanke dames zeer goed kleden. Voor wie handig met de naald is, zijn ze zeker gemakkelijk te maken, daar ze geen ingewikkelde coupe vereisen. Op bijgaande foto ziet u er een van: Het strakke lijfje loopt in een punt of ovaalvormig naar de ruime aangerim- pelde rok, die weer in gerimpelde ba nen aan het lijfje wordt gezet, de hals uitsnijding is ovaal of in een diepe punt zoals de zomermode dit voor schrijft. Ook Wenen is weer actief, we zagen aardige jersey toiletten, die vaak borduursels hadden of applicaties van grove kant. £)E MODISTES Katja Robinski en Mery Raffalo hadden hard gewerkt om gelijktijdig met hun collecties voor de dag te komen. Beiden hadden ze zich heel sterk op Parijs geïnspireerd, zodat het zelfs mogelijk was om met een zelfde hoedje voor de dag te ko men. Het was een droom van een dop je van geglazuurd stro, maar voor de journalistes was het een verrassing om tweemaal na elkaar een zelfde hoedje als origineel ontwerp gepresenteerd te krijgen. Bij Raffalo waren de hoedjes roman tisch; een enkele keer van veren voor zien, veel bloemgarneringen, materiaal: stro, taft. zijde en tweed. Dc randen zijn óf afwezig óf heel smal, er is veel gebruik van voiles in alle mogelijke lengten. Bij Katja wa ren de zijden hoedjes en de vilt-stro combinaties verreweg het mooist. Bij beide collecties ontbrak echter het mo derne blauw. Het elastiekje, dat ons vele jaren trouw gediend heeft, is nu taboe. Het korte kapsel, dat in platte golven of krullen tegen het achterhoofd Een exclusief modelletje (Foto's Godfried de Groot) is gelegd, wordt er dus niet door ont sierd. Alleen de gelukkigen, die over een haarwrong beschikken kunnen zich de weelde veroorloven, om de piep kleine hoedjes, die rechtvoorover op het hoofd gedragen worden nog met dit hulpmiddel vast te houden. De hardgroene en hardrode voilettes, waarmede sommige hoedjes versierd waren, gaven de draagster een lijk bleek voorkomen. Beter is het om een van die voiles in zachte pastel tinten aan te schaffen om uw oude of nieuwe voorjaarshoedje mee op te sieren. HENDRINE. (Van een speciale verslaggever) \\ET ZAL NIET ZO LANG MEER DUREN of vrouwlief maakt ziel met muziek opDie ervaring werden wij, met eigen oog en oor rijker, toen wij in Offenbach de internationale lederwarententoonstel ling bezochten. En u weet 't, pis daar eenmaal een schaap over dé dan is, volgen er meer. Je moet, zo eenvoudig als het lijkt, maar op het idei komen: in de. tas is een speeldoos „geboutvd" en die draait haar liedji af, zodra de vingers naar de make-up tasten, Er zijn voorlopig dril wijsjes in omloop; gaan die op dén duur vervelen die kans is niet gering dan kan men se tot zwijgen brengen, zonder dat de tas, eet. beauty, er minder door wordt. Er tvaren meer modellen met attracties De aardigste tvas ivel die, ivaarbij het gezicht van de dame bestraalc wordt door een lampje, dat aangebracht is naast een spiegeltje. Wordt de tas gesloten, dan fungeert de gloeiivorm naar buiten toe als schijn werper! Al deze interne verlichtingen voorkomen mede onnodig ge zoek naar soms hoognodige attributen. Rij storinggeen zorg kleine magneten hebben de lippenstift c.s. stevig op de plaats rust ge houden! In een paar uur tijds hebben wij eni ge duizenden koffers en tassen gezien. Voor wie Offenbach kent, is dat heus niet zo verwonderlijkdaar is alles wat de klok slaat: leer èn nog eens leer. Men zweert er bij en men weet ook, dat deze plaatselijke indu strie toonaangevend in de wereld is geworden. Vandaar, dat wij ons met een gerust hart hebben laten vertellen, [EBT U b.v. een marineblauw pak, japon of mantel, dan bent u al een heel eind in de richting, zo niet dan is er altijd nog de mogelijkheid om iets in deze tint te laten verven. Want marineblauw, trouwens blauw in vele nuances zal dè rage van dit voorjaar worden en daar vooral dc donkere tin ten zich zécr goed met wit laten com bineren, verkrijgt men een gemakkelijk en flatteus effect, als men b.v. de strop das van Fath hierbij in gematigde vorm toepast. Verder is voor de jonge vrouwen de matrozenkraag van Dior, U behoeft zo'n kraag niet al te nauwkeurig naar het model van onze Jantjes te copiëren. Als de vorm maar rechthoekig van achteren is kan men er alle mogelijke variaties op bedenken. Uw truitje van hc>t vorige jaar dat nu een marine blauwe kleur krijgt en een kraag a Dior zal een heel ander effect verkrij gen. Een practisch hulpmiddel bij het ver nieuwen en samenstellen van de gar derobe is ook het bezoeken van mode shows. Dc meeste zaken laten op deze wij:'.- zien v.git ze hun klanten te bie den hebben. En het publiek kan hier £)AAR zit ik nu met mijn luchthartig geopperde veronderstelling, dat er misschien wel belangstelling te wek ken zou zi.in voor briefwisseling met vrouwen, die op enigerlei wijze met een gevoel van eenzaamheid te kam pen hebben. Nauwelijks is dc drukinkt droog, of daar dwarrelen de brieven al van alle kanten binnen. Er blijken genoeg liefhebsters om een complete correspondentie-bond op te zetten Ja, wat moet ik daar nu mee? Mijn eigen bezit aan adressen, gevarieerd genoeg, in zoveelvoud vermenigvuldi gen en aan al die hunkerende dames toezenden ter keuze? Een heel werk voor wie uitsluitend de pen hanteert maar dat is nog het ergste niet. Het toevallige en onbestemde is het vooral, dat mij onbevredigd laat. „Chinoise", een hoedje van licht grijze strostof met witte motieven. de stelregel: „Eerst kijken dan kopen" op een prettige aangename manier toe passen. Het Doelen, Hotel te Amsterdam dat weer zijn dagelijkse thee-uurtjes orga niseert, had deze week de collectie van Nieuwendijk Modes op bezoek. Bij deze show, die vooral bestond uit Weense en Engelse import japonnen, zagen we b.v. eenvoudige effen katoenen jurkjes waarop grote zakken van handbedrukt linnen, die op de ruime rok waren ge zet en het japonnetje een bijzonder effect verleenden. Een goed idee alweer, om een over jarige wat op te frissen. Daar katoen deze zomer weer hoogtij viert, waren er veel zomerjaponnen AFGEPASTE GLASGORDIJNEN (Advertentie, Ing. Med.) (Van een bijzondere medewerker) ,-Y)E MOEDIGSTE mannequin van de wereld", zo ivordt het Australi sche meisje Jean Mailey door haar talrijke, bewonderaars genoemd. Wanneer zij nieuwe modellen loont gelden de bewonderende kreten van de toeschouwers meer haar charme dan de schoonheid van de modellen, die zij draagt. Doch zij is de enige die deze u-oorden niet kan verstaan. Jean Mailey is doof stom. Twee jaar lang heeft zij als werkster eit oevreuze haar geld verdiend; daarna is zij er in ge slaagd zich in negen maanden tijds omhoog te werken tot top model van Engelands eerste mode huis. Jean spreekt door middel van be grijpelijke gebaren, waarin zij het ver gebracht heeft. Ook heeft zij al tijd een schrrjfblokje bij zich waaiop zij haar vragen en antwoorden ver duidelijkt. Zij werd doofstom geboren. Als klein kind deed het haar vaak pijn als zij bemerkte dat haar dorpsge- nootjes zich om haar vrolijk maakte maar steeds wist zij hen respect in te boezemen. Blauwe plekken en klei ne beten herinnerden haar speelge nootjes zich om haar vrolijk maakten anie niet te spotten viel. 'pOEN_Jean tien jaar oud was mocht zij niet haar moeder mee naar een modeshow en sedert die tijd was zij heilig van plan eens mannequin te worden. Ondanks de waarschuwingen van haar ouders, die hhar met tekens en geschreven woorden duidelijk trachtten te maken dat zoiets voor haar onmogelijk zou zijn, was zij niet van haar plan af te brengen. En op een goede dag kwam haar kans. Een bekend modehuis in Aus tralië zocht twintig mannequins en Jean gaf zich op. De mooiste dag van haar leven brak aanuit een groep van meer dan vijftig candidaten werd Jean als een dér beste gekozen'. Jean behoorde weldra tot de groep van de meest bekende mannequins. Maar op een goede dag besloot ze om naar Engeland te gaan om daar haar geluk te beproeven. Eenmaal in Londen aangekomen verloochenden de Engelsen hun zo welbekende gereser veerdheid en juichten het doofstomme meisje toe, zetten haar portret in alle kranten en boden haar contracten aan. En Jean bracht het zover, dat zij, toen zij in Juni de kroningsmodellen mocht tonen, de bijnaam kreeg van „Kro- n ingsmanneqv in". LOT WILDE ANDERS TAOCH Jean wil toch niet altijd maar modellen tonen en is vast van plan ook eens tn het huwelijksbootje te stappen. Als echtgenoot had zij zich aanvankelijk een brede, grote en door ae zon verbrande Australiër voorge- Jean Mailey met de man, aan wie zij haar hart schonk. steld. Maar geen Engelsman en in ie der geval geen doofstomme. Het lot heeft natuurlijk anders ge wild en zij heeft haar hartje verloren aan een doofstomme Engelsman. En het zal niet lang meer duren of zij zullen hun trouwplannen verwerke lijken. Toen haar gevraagd werd of zij niet opzag tegen een huwelijk waarin beiden doofstom zijn, antwoordde Jean in de liefde speelt de taai geen rol. Een blik, een handbeweging, glan zende ogen en een omarming zeggen veel meer dan dat conventionele ge praat. Haar zonnig humeur, ijzeren wil en haast ongelooflijke moed hebben haar geholpen haar noodlot te overwinnen, zodat zij nu kan zeggen: „Zelfs al zou ik kunnen spreken en horen dan zou ik nauwelijks gelukkiger zijn en meer van het leven genieten dan nu". Want waarom zouden wij van deze hartelijke opwellingen niet meer pro fijt trekken? Er blijkt toch uit, dat er voortdurend genoeg vrouwen zijn, die zicii geestdriftig op het schrijven van brieven willen storten terwijl er stellig ook veel meer zijn dan mijn lijstje vermeldt, die naar zo'n harte lijk stukje meeleven zitten te snakken. Zou het nu niet goed zijn deze aange legenheid in iets blijvends, iets levends en hartelijks om te zetten? Wij konden er, peinsde ik zo, een soort bureau van maken, ergens een piek afbakenen waar al die draden van vraag en aanbod elkaar ontmoet ten Zegt U nu niet na uw welgemeend applaus, dat Saskia dit maar eens moet opknappen. Want voorzeide Saskia Heeft- al zo vele en velerlei zaken aan haar geplaagde hoofd, en hanteert de pen zó veelvuldig, dat het arme bu reau er deerlijk aan te kort zou ko men. Nee; Saskia op haar beurt stelt haar lezeressen de vraag: Zou dit nu net niet een geknipte bezigheid zijn voor een levenswijze, oudere dame uit uw kring, die tijd en belangstelling in overvloed heelt om zich aan dat knopen van draden te wijden. Als zo een zich met het beheer van een dergelijk huiselijk contact-bureau zou willen belasten, konden alle een zamen en alle uitdeelsters van gezellig heid haar schrijftafel bedelven onder aanvragen, en zou zij zelf persoonlijk profijt trekken. Niét in geld natuurlijk; hoogstens zou zij de minimum-eis van een ingeslo ten postzegel spogen stellen. Maar ,bü het lezen van al die brieven zou haar een geheel nieuwe en aangrijpende wereld opengaan. \\/ANT het is in vele gevallen zo, dat wij nauwelijks een vermoeden hebben van wat er aan hunkering, onvrede en verlatenheid woedt in het hart van de vrouw die misschien tien huizen van ons af woont. De meeste vrouwen hebben een wel zo idealistische kijk op het leven, dat het mij telkens weer verbaast. Waar schijnlijk omdat zij, volkomen te goe der trouw, haar indruk van de mede mens laten beïnvloeden door de na- jieve rooskleurigheid der vervolgverha len in de meeste vrouwenbladen. Zij zien louter gelukkige, zij het wat over belaste moeders van gezinnen; ferme en onzelfzuchtige werkende vrouwen, dochters die zich aan het verzorgen van eenzaam achtergebleven moeders wijden en meer specimina van dit edel aardig soort. Maar van do verbittering, de wan hoop, de triestheid en de uitzichtloos heid van vele vrouwenlevens hebben zij niet het flauwste begrip. Omdat het nil eenmaal niet gebruikelijk is uit te barsten op theevisities of ruiten in te gooien bij verjaarsbezoeken. Onze sa menleving is zo keurig gereglemen teerd, zo secuur toegedekt onder een natte deken van afspraken en plicht plegingen, dat men zou gaan twijfelen of er nog wel zoiets als gevoelens, ver langens, instincten of driften bestaan. Totdat een of ander krantenbericht ons doel opschrikken: een vrouw heeft gepoogd haar man te vergiftigen of topmodel van Engcland's eerste modehuis haar kind te doden; een andere heeft haar zuigeling onverzorgd in een koud huis achtergelaten, een vierde is nau welijks van een zelfmoord teruggehou den. De radeloze brieven over huwe lijksleed, die mij soms bereiken, zou den door vele vrouwen niet eens gele zen willen worden, zodra zij tot een ro man werden verwerkt. Maar al deze vrouwen zouden, op een of andere manier, te bereiken en misschien wel te weerhouden zijn ge weest, als iemand in haar radeloze een zaamheid had weten door te dringen. Daarom: wie zich met het uitwisse len van adressen, zij het voorlopig al leen terwille van wat gezellig briefver keer, zou willen belasten kan er zeker van zijn dat haar eigen leven en inzicht door al die brieven wordt verrijkt en verdiept. En voor de correspondenten zelf was de taak ook met 't zoeken van een pen vriendin niet afgelopen. Want zij zou den, aangestoken door de animo van de tegenpartij stellig komen aandragen met kennissen en vriendinnen die even schrijflustig waren. Of dacht u niet dat één emigranten vrouw de neiging kon weerstaan ter: te schrijven; dat er in haar omgeving stellig vier of vijf lief hebsters naar enig schriftelijk meele ven zitten te snakken? En dacht u niet dat het Nederlands verpleegstertje in een Engels zieken huis. het Nederlands meisje-voor-de- huishouding in Parijs niet bij de twee de brief meteen naam en adres van een lotgenote insloot? Ik vraag dus nog eens in alle ernst: Zou hier niet een taak voor een leze res met veel vrije tijd schuilen: Con tact-vrouw? De beugels vieren weer victor Een charmant model op luxueuse show te Offenbach, dat de laatste maanden op het gebied van de handtassen een opmerkelijke ommekeer plaats gevonden heeft. Re geerden nog korte tijd geleden de glad de, rechthoekige tassen en konden beu gels geen goed doen, thans domineren in alle collecties de soepele, zachte mo dellen en kraaien de beugels weer vic torie; niet zelden zelfs met een vaste plaats voor de lippenstift: terwijl de knop omgeklapt kan worden, waardoor een spiegeltje ten tonele verschijnt. Dit houdt natuurlijk niet in, dat nude stijve vormen geheel afgedaan hebben. Zij waren er nog in flink aantal, maar van een hegemonie is geen sprake meer. Ook experimenten van vroeger, zoals kogel- hoedendoos- of ronde mo dellen hebben geen terrein gewonnen. Die vinden de dames blijkbaar te bui tenissig en daarmede wordt terdege re kening gehouden bij de vervaardiging. Plexiglas, dat een tijdje op de markt geweest is, heeft de slag verloren en ook de decoratie met postzegels ge raakte in het vergeetboek. Daarente gen heeft Nappa uitstekende papieren gekregen doordat het zich zo gemakke- lijk bewerken laat. Plastic is nog volop in de running, maar wel heeft men in Offenbach waargenomen vermoede lijk zonder enige spijt dat die ster niet zoveel verder gerezen is, gelijk men aanvankelijk dacht. Verbleken daarvan, werd met geen woord gerept. P)E organisatie in Offenbach is prima Men beschikt over drie nieuwe hal len, die na de oorlog gebouwd en ui terst practisch ingericht zijn. Doordat de standhouders met hun fraaiste ar tikelen komen en voor een daarmede harmoniërende entourage zorgen, maakt het geheel een zeer luxueuse indruk, ja zelfs van een modeshow, waarbij de heren absoluut niet willen onder doen voor de dames.... Het is eigenlijk een jubileumbeurs, er wordt nl. voor de tiende maal geëxposeerd. In 1949 be gon men met 55 stands, thans zijn er 400. terwijl nog vele nieuwe aanvra gen afgewezen moeten worden wegens gebrek aan ruimte Deze cijfers worden nog duidelijker, wanneer men ze afweegt tegen het feit, dat de Duitse, lederwaren en koffie- industrie liet afgelopen jaar voor ca. 45 millioen marken exporteerde. Wat die export betreft, zijn er nogal wat grieven bij onze Oosterburen. Vooral ten aanzien van Frankrijk, dat zijn kalfsleder waarin Duitsland zelf lang niet kan voorzien binnen de grenzen houdt. In Neurenberg hoor den we ook klachten over Marianne, die slechts voor een bagatel aan orders plaatste. Volgens de Duitse industriëlen heeft juist Frankrijk, en in het bijzonder het Saargebied, een tekort aan lederwaren, waarin Duitsland zou kunnen voor zien, als het gelijke kansen kreeg. Ameaika neemt het meest af, ook Ca nada en Venezuela geven geen reden tot klagen. De bedoeling is. dat Mid den- en Zuid-Amerika meer in dc han delssfeer betrokken worden. Engeland .laat vrije invoer toe, maar daar wordt niet minder dan 50% luxe belasting geheven, zodat er weinig muziek in zit. Van de Europese landen is Zwitser land de beste klant van Offenbach. Zweden staat voor het Neurenbergse speelgoed het hoogst genoteerd. Het buitenland heeft ditmaal weer zijn keurmeesters uigezonden naar Of fenbach am Main; in een van 's we relds grooste toonkamers kregen zij de richtlijnen uitgestippeld. OVERGOOIER is voor schoolgaande meisjes een aardig en vooral ook practische dracht. Ze kunnen er al lerlei bloesjes en vooral truitjes bij dragenmaar dat niet alleen! Maak er eens zo'n grappig op de rug sluitend bolerootje bij als hier getekend met een ceintuur van dezelfde stof. Niemand zal in dit leuke jurkje de over- gooier herkennen. Meer dan een halve meter stof van 140 breedte heeft u er niet voor no dig. Dc naden en de in slag van de zoom moet u extra aanknippen. U vouwt het beleg op de rug naar binnen en brengt de knoopsgaten aan. Dan stikt u schou der-, mouw- en zijnaden dicht. De zoom naar bin nen vouwen en doorstik ken. Inplaats van deze zoom kunt u ook een 3 cm brede bies langs de onderkant aan- en op de goede kant opstikken. In dat geval neemt u de vouwlijn, als onderkant van het patroon. De mouwtjes worden met een 3 cm. breed en 30 cm lang manchetje van dub- 8 JAAR o /azo v. >9 XS bele stof afgewerkt. De hulsrand zet u tussen de dubbele stof van de kraagdeeltjes. Desgewenst kunt u de rugsluiting laten verval len en van voren een splitje aan de hals ma ken, dat met een knoop en lusje sluit. De kraag wordt dan vanzelfspre kend ook aan één stuk geknipt. De ceintuur maakt u 3 cm breed met gesp- of knoopsluiting. Als u er een taille-band tussenstikt, blijft ze mooi stijf.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3