Stad en omgeving eoda Simon Carmiggelt en Annie M. G. Schmidt over „humor" Wordt de mens de mindere van de machine? Een maand wegens vernieling van ruitje van drie gulden Zaans Klein Vrouwenkoor gaf zeer kunstzinnige avond Propaganda-bijeenkomst van Christ. Geheelonthouders Een fraai initiatief van personeelsverenigingen Verwachting werd niet teleurgesteld Theosofie en techniek Cybernetica lost vele problemen op BURGERLIJKE STAND bleekt Lente in een jampot Geref. Hulpprediker te Alkmaar Hervormde Filmclub brengt Home of the Brave Goede vocale prestaties Matthaus-Passion in Grote Kerk Traditie wordt voortgezet Filmavond in Waakt en Bidt CONTACTAVOND VAN JEUGD EN MUZIEK „Zilveren zuster gouden humeur DINSDAG 16 MAART 1954 „VROEGER schreven de dominees humoristische verhalen, tegen woordig preken zelfs de humoristen. Ergens omstreeks achttientachtig moet er een konink.^k besluit zijn uitge vaardigd zo toen die jongens van KIoos actief waren, u weet wel waarbij alle humor uit de grote Litte ratuur werd verbannen. Het was toen nog wel toegestaan om vieze woorden te gebruiken. In de kleine litteratuur daarentegen, die kleine dagelijkse do sis humor, wordt het gebruik van vie ze woorden niet geduld, daarentegen mag er zoveel dwaasheid in voorko men als men kwijt kan. Je zou het ook anders kunnen zeggen: u houdt van krentenbrood. De grote schrijvers bak ken alleen brood, de humoristen onder hen wegen alleen krenten en u moet nu maar proberen, die krenten in dat brood te prutsen. Omdat het gevaar bestaat, dat je je in krenten tegen eet, worden ze gedoseerd elke dag een heel klein beetje". Mogen we met deze woorden van Annie M. G. Schmidt het programma van „Humor in de krant" typeren, dat zij gisteravond samen met Simon .Car miggelt in het Wapen van Heems'kerk gaf? Het was een primeur; deze beide journalisten staan namelijk voor een tournee, waarin zij een praatje maken over humor en voorlezen uit hetgeen zij in de loop der jaren ieder voor zich en op eigen wijze voor een grote Am sterdamse krant hebben geproduceerd aan dwaze verhalen en versjes. „U verkeert altijd in een zekere ver wachting" zei Simon Carmiggelt tot zijn publiek. „U verwacht iets van ons: wij moeten humoristische personen zijn. Wij hebben dus veel te maken met het begrip verwachting; daarmee is teleurstelling ten nauwste verbon den. De vraag is voor u immers, wat u hiervan mee naar huis neemt." Nu is het met verwachting en teleur stelling voorzitter Th. Pauw sprak van „blijd verwachting", hetgeen op- zichzelf een ongewild-humoristische opmerking bleek nogal losgelopen, zeker met de laatste. Want wie er om de humor kwam, is zeker aan zijn trekken gekomen, al is misschien de ondertoon van het werk dezer schrij vers niet altijd even scherp doorvoeld. In het werk van Carmiggelt klinkt immers altijd een zekere zelfspot door; de hoofdfiguur van al zijn verhalen zit altijd in het hoekje waar de slagen vallen. Annie M. G. Schmidt kent haar men sen; soms lichtvoetig, soms navrant en bijna cynisch neemt ze de kleine heb belijkheden van mannen en vi ouwen op de korrel en daarmee maakt zij het sterkst van de twee haar eigen stelling waar, dat humoristen op het ogenblik enigermate preken. Als ze zou kunnen tekenen, zou ze in de groep cartoonists terecht komen, bij lieden als Saul Steinberg. Door dit verschil in instelling vullen beiden elkaar aan; tezamen en in ver eniging hebben zij dan ook een pro gramma tot stand gebracht, dat in af wisseling en samenklank buitenge woon boeiend mag heten. Vier perso neelsverenigingen hier ter stede, nl. die van Mets Automobielbedrijven, de firma De Wild, de Lichtbedrijven i-n de PTT, hebben samen met boekhandel Zwaan hun leden deze avond aange boden; zij zullen van het resultaat hunner incidentele samenwerking geen spijt hebben gehad, veronderstellen we zo. Want of nu Carmiggelt zijn verha len, of Annie Schmidt haar versjes voor ouderen en kinderen las steeds was er dat prettige contact met de zaal, dat geboeide luisteren, die bevrijdende lach. De hoge verwachting is niet door teleurstelling gevolgd. Mogen wij tenslotte nog een kleine dosis moraal aan dit beschouwinkje toevoegen? We zouden namelijk wel graag de opmerking willen maken, dat dit pu een soort bijeenkomsten is, dat de personeelsverenigingen vaker zou den moeten bieden. Er bestaan zeer goede uitzonderingen maar lang niet altijd is wat deze organisaties hun leden geven van een zodanige kwali teit, dat men er het etiket „verant woorde ontspanning" aan zou kunnen hechten. Het initiatief van deze vereni gingen heeft laten zien, hoe het goed kan. Daarvoor verdienen zij een extra pluim. DINSDAG. REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Zo lang jij bij mij bent (14 jaar). VICTORIA THEATER, 8 u.: Betaal de liefde (18 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: De banneling van Ballantrae (14 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Tole do, stad van terreur (14 jaar). GULDEN VLIES, 8 u.: Toneelgroep Theater met „Don Camillo". WAPEN VAN HEEMSKERK, 2.30 U.: Lezing Ned. Ver. van Huisvrouwen. GEBOUW HEUL 11, 8 uur: Ver. voor Slecht-horenden. BERGEN, Rustende Jager, 8 u.: Het uur voor middernacht (18 jaar). NOORD-SCHARWOUDE, Tivoli, 8 u.: 's Nachts langs de weg (18 jaar). WOENSDAG. REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Zo lang jij ,bij mij bent (14 jaar). VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 uur: Betaalde liefde (18 jaar) HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 u.: De banneling van Ballantrae (14 jaar). CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 u.: Toledo, stad van terreur (14 jaar). WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Filmavond Motorclub GULDEN VLIES, 8 uur: Dr Paul Ju- liën over de Pygmeeën van Midden- Afrika WAAKT EN BIDT, 8 uur: Geref.ver. voor Kerkelijke Sociale arbeid „Hulp in nood". BERGEN, Oranje Hotel, 8 uur: Jaar vergadering VVV. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek De Bever, Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN A/ZEE Dinsdag 14.20 2.38 Woensdag 15.01 3.15 TE CAMPERDUIN hoog laag Dinsdag 14.25 2.43 8.25 20.43 Woensdag 15.06 3.20 9.06 21.20 De heer ir T. F. Niemöller uit Delft heeft gisteravond voor de theosofische vereniging de Blavatsky Loge in Valkt Lunchroom een belangrijke voordracht gehouden de laatste van dit seizoen over hiet onderwerp „Hoe theosofie en de moderne techniek elkaar de hand reiken". Ir Niemöller zette uiteen, dat er twee stromingen zijn in de moderne techniek: ten eerste de overdrachten van steeds grotere energieën en ten tweede de veel moderner stroming, de ont wikkeling van de besturing en de controle van deze energieën, dus de over drachten van technische intelligentie, of wel informatie. Dit laatste geschiedt in automatische machines en hierdoor worden bijzondere filosofische proble men opgeroepen. De vraag rijst namelijk, of de machine denkarbeid van de mens kan overnemen, of zjj zelfstandig kan denken en keuze maken. De enorme electronische rekenmachi ne bijvoorbeeld werkt niet alleen veel vlugger dan de mens, maar ook veel zekerder. Electronische machines wor den ook gebruikt voor het berekenen van weervoorspellingen, voor het schaakspel en voor het keuren van vliegtuigmodellen, waarbij de mense lijke berekeningen dikwijls gecorri geerd worden. Men gaat zich hierdoor Een maand gevangenisstraf werd gistermiddag door de politierech ter, mr J. N. Alblas, opgelegd aan de niet verschenen Alkmaarder Roe lof van W., die in een café op de Zaadmarkt een ruitje had ingegooid, hetgeen een schade van drie a vier gulden had veroorzaakt. Van W. was blijkbaar lastig geweest, want hij was uit het café gezet en had daarna zijn snode daad gepleegd. Uit het strafregister bleek, dat hij al tweemaal wegens vernieling was veroordeeld en dat zal de reden zijn geweest, waarom Van W. een maand over zijn vernielzucht mag gaan zitten nadenken. De officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, had eenzelfde straf gerequireerd. De woonwagenbewoner Lodewijk S. hoorde zich veroordelen tot een maand gevangenisstraf. De officier, die twee maanden had geëist, was oevreesd, dat verdachte, die een hem in bruikleen afgestaan paard had verkocht, niet meer te achterhalen zou zijn als de tijd was aangebroken waarop de straf moest worden ondergaan en hij had daarom tevens onmiddellijke gevangen neming gevorderd. De politierechter mr J. N. Alblas achtte hiervoor echter geen termen aanwezig. Wel laakte hij evenzeer het gedrag van verdachte. Deze had in Roden van de Dieren bescherming een hit in bruikleen ge kregen toen zijn paard was doodge gaan. Er was nadrukkelijk bepaald, dat het dier het eigendom van de ver eniging zou blijven, doch desondanks had S. het verkocht, naar hij ter zit ting verklaarde, om de ziekenhuis kosten voor zijn kind te betalen. De politierechter vond, dat deze daad ge- tüigde van grote ondankbaarheid je gens het bestuur van de vereniging die verdachte zo behulpzaam was geweest. Men had zelfs een inzameling gehou den om voor S. een nieuw paard te kopen, doch toen de Februari-ramp kwam, had men deze actie moeten sta ken. SNOTNEUS TIJ lelijke snotneus", had Wilhelmus "J H. op 26 Januari tegen de stations ambtenaar W. Kraakman gezegd en daarom verscheen hij gistermiddag voor de politieréchter. Veel had H. niet te verklaren. Of eigenlijk niets, want van de ganse geschiedenis herinnerde hij zich geen woord. Het bleek, dat hij zijn retourtje had verloren en op het station Heiloo een nieuw kaartje had moeten kopen. Dat was allemaal goed gegaan. H. had zijn reisbiljet betaald, maar was toen opeens in een vloed van scheldwoorden uitgebarsten. „Ik weet van niets", herhaalde hij, „ik had een borreltje op". Conform de eis werd hij veroordeeld tot f 40.of 20 dagen. De Alkmaarse Adriana R., die in een zelfbedieningswinkel voor de verlei ding was bezweken en wat maggiblok- jes en artikelen in blik had meegeno men werd bij verstek veroordeeld tot f75.of 25 dagen. yiJF EN TWINTIG gulden of 10 dagen was de eis tegen de kellner Leon H. uit Alkmaar, die een bepaald lastige klant met de vlakke hand te verstaan had gegeven, dat hij hiet voor oplich ter wenste te worden uitgemaakt. Met selaar N., die deze correctie had moe ten incasseren, had zich opgewonden over een bedrag van f8.10, dat hij had moeten betalen nadat hij in de Oude Herberg te Heiloo had gebiljart om een paar rondjes bier. Volgens hem was er teveel berekend en het ene woord haalde tenslotte het andere uit. Er wa ren overigens al eens eerder moeilijk heden geweest met dezelfde heer. N. was, naar hij had verklaard, door de klap ernstig getroffen geweest. „Iede re keer als hij zijn neus snoot hoorde hij iets in zijn oor blazen, maar de dokter had niets kunnen vinden". Ver dachte H. merkte nog op, dat N. na het gebeurde zich naar de overkant in de Rustende Jager had begeven om aaar wat te drinken en verder nog een café op de Stationsweg had be zocht. Hij veronderstelde, dat de klap dus niet zo erg hard was aangekomen. Het bleef niettemin f25.—. TWEEDE KLAP |K heb nooit geslagen", zei Adria- nus L. uit Egmond-Binnen toen hij wegens mishandeling terecht stond. Hij zou een zekere J. P. Zwart op 8 Fe bruari zodanig tegert het hoofd hebben gestompt, dat deze bloedend werd vei- wond. Adrianus bleef hardnekkig ont kennen, maar de getuige Zwart ver telde precies de gehele geschiedenis. Hij had na een dansavond verdachte ontmoet op de hoek van de Abdijlaan en de Heerenweg. L. had getuiges fiets gepakt, opgetild en weer laten vallen en het was tenslotte op een dreunende slag uitgedraaid, die L. thans op het matje voor de verdachten had gebracht. De reden van de onenig heid bleef in duistere nevelen gehuld, maar de verklaringen, die in het dos sier lagen vormden voldoende grond voor een veroordeling tot f 35.— of 15 dagen en dat was tien gulden meer dan de officier van justitie had ge- eist. afvragen wat er van de waarde van het menselijk denken overblijft en of men de achine niet een volwaardiger zijn moet toekennen. Deze problemen deden omstreeks tien jaar geleden een nieuwe wetenschap ontstaan, de cyber netica (stuurmanskunst welke heeft ontdekt, dat tal van principes in de verschillende, moderne, zelfs zeer uit eenlopende wetenschappen nauwkeurig met elkaar overeenkomen en een een heid vormen. Deze principes, die in tal van technische apparaten worden toegepast, vormen ook de basis van het grootste wonder van techniek: het menselijk lichaam. De theosofie nu tracht evenals de cybernetica de een heid in de verscheidenheid te zien. Tot de door de cybernetic^ gevonden principes behoort het binaire of twee- tallige principe, dat zowel in de elec tronische rekenmachine als in de stof felijke hersenen van de mens (waar iedere zenuwcel wij hebben er tien billioen als een relais werkt bij het keuze maken wordt toegepast. Voorts behoort tot deze principes de zogenaamde terugkoppeling, het ver gelijken van het bereikte met het ver langde resultaat. Ook dit rincipe wordt zowel bij de mens als bijvoorbeeld het geleide projectiel teruggevonden. Het is een automatische bij regeling en cor rectie. Dit principe van de terugkop peling hangt theosofisch samen met de wet van de periodiciteit, welke o.m. streeft naar het bewaren van even wicht. Deze twee principes werken dus ook in het menselijk denken, waarvan on getwijfeld een belangrijk gedeelte ge baseerd is op automatische program mering. Het bepalen van de menselijke logica werkt volgens het binaire prin cipe en het leren, het opdoen van er varing, berust op het principe van de terugkoppeling, is eigenlijk een zelf correctie-proces. Het is zelfs zo, dat ook de machine kan leren. Zijn het menselijk denken en bewustzijn dan automatisch? De benauwende indruk wordt inderdaad gewekt, dat het den ken van de mens geheel wordt bepaald door de omstandigheden, dat het dus werkt als een automaat. Maar er is meer dan dat, aldus ir Niemöller. Bij het zoeken naar wat er van de menselijke waardigheid over blijft bij deze automatisering, komt de theosofie te hulp. Deze onderscheidt namelijk het denken in hoger mentaal denken (zónder wetmatigheden en lager mentaal denken. Met hoger men taal denken kunnen wij abstraheren. De machine kan dat niet. Het lager mentale, langs gebaande paden denken is automatisch. Maar men moet het wonder niet vergeten, aldus spreker, dat de mens mens is en geen machine. Men moet hier denken aan de kapi teinsfunctie van de mens, uit wiens ogen licht straalt, en daarnaast aan de mens als stuurman, wiens ogen het licht opvangen en aan wie de kapitein veel kan overlaten. De mens is de ware harmonie, de relatie tussen de kapitëin en de stuurman en staat als zodanig voor het goddelijke mysterie van zijn mens zijn. Geboren: Walther R. J„ z. van C. Smit en M. E. Pesendorfer. Maria F. A. C., d. van W. Baltus en A. A. Jannes- Getrouwd Joannes Put en' Eva Meijer. Overleden Lourentius P. J. Sijm, 3 jaar. Wilhelmina P. van Veggel, 80 jaar, wed. van S. Fraijman. Johanna E.N Balder, 91 jaar, wed. van J. A. Doore- waard. Geert Joling, 59 jaar, gehuwd met G. Vrint. Abraham Hoogland, 89 jaar, weduwnaar van J, Breed. Gratia leuke geluksbotleltjem In elke flea. (Advertentie, Ing. Med.) Zo tegen de tijd, dat liet zonnetje zich uit de winterse nevelen losworstelt krijgen we op ons bureau de zogenaamde lenteboden, berichten over lammetjes in de wei, boterbloempjes langs de slootkant en speenkruid op de bermen. Nooit komt iemand met winterboden bij ons aandragen. Niemand is ooit met een handje sneeuw de trap opgeklom men of met een boomtak zonder blade len. Winterboden zien we derhalve nooit, maar in het voorjaar is dat olie maat anders. We kunnen ons dat wel voorstellen. Niemand toch voelt er be hoefte aan uitdrukkelijk vast te stellen, dat de kalender dunner wordt en de kolenrekening hoger. Men bemerkt dat gauw genoeg en we zijn uiteindelijk niet in de wereld gekomen om elkaar alle narigheden nog eens fijntjes voor te zetten. Daarom houden we het ook allen maar op de lenteberichten, waar van het aantal nu weer is vermeer derd door de komst van Wim Pool uit de Akerslaan. Hij had een vlinder in een jampotje. Zijn moeder had het diertje tijdens het schoonmaken van de zolder (lentebode nr. 2) gevonden. Blijkbaar had het vlindertje zich even als wij vergist in de paar warme dagen, die ons opeens overvielen en had het zijn winterjas uitgetrokken. Wij heb ben dit kledingstuk weer uit de kast gehaald toen ons optimisme ongerecht vaardigd bleek, maar dat kan zo'n vlin der niet doen, omdat hij niet opeens gauw weer rups kan worden. Zodoende kwam dit vlindertje in de jampot. De crocusjes, die bij de toegang naar Eg- mond aan Zee een geheel veld hebben gekleurd zullen eveneens spijt hebben van hun haast, doch helaas is er ook voor dit groepje geen terug mogelijk en datzelfde mogen we wel zeggen van de tulpen, die nu al de vreemdelingen naar Limmen willen lokken. Het is alles de schuld van die anderhalve dag mooi weer De kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Alkmaar heeft benoemd tot hulpprediker drs A. M. Boeyenga, Ge ref. predikant te Haarlem. Ds Boeyenga zal speciaal worden belast met het werk onder de Gereformeerden te Hei loo en te Egmond aan Zee, welke plaatsen thans worden verzorgd door de beide Alkmaarse predikanten ds Vellinga en ds Von Meyenfeldt. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwe hulpprediker zich op den duur in Hei loo gaat vestigen. Reeds is er in Eg- mond aan Zee een actie gaande voor de stichting van een eigen kerkgebouw. Op den duur wil men in beide plaatsen eigen kerken institueren» Ds Boeyenga is op het ogenblik de nestor onder de Gereformeerde predi kanten in Haarlem. Hij is een zeer bekende figuur in het kerkelijk leven, die het grootste gedeelte van zijn ar beidstijd in ons gewest heeft doorge bracht. Na volbrachte studie werd hij in 1924 in Koog-Zaandijk tot zijn dienstwerk ingeleid, stond daarna te Sassenheim en ging vervolgens naar Haarlem, waar hij ongeveer een kwart eeuw heeft gearbeid. Hij is in Noord- Scharwoude geboren en thans ongeveer zestig jaar. De filmclub van de Hervormde Jeugdraad vertoont Donderdag een bij zondere film, die het rassenprobleem behandelt naar het toneelstuk van Ar thur Laurents „Home of the Brave" (Ik ben een kleurling), regie: Mark Robson. Soldaat Peter Mass ligt in het hospitaal, verlamd door een schok, als gevolg van zijn ervaringen op een klein eiland in de' Stille Zuidzee. Zijn ziekte proces wordt gestimuleerd door zijn diepgeworteld gevoel van minder waardigheid, omdat hij een neger is. Onder de sympathieke leiding van de legerpsychiater begint Mossy lang zamerhand te vertellen wat hij de laat ste tijd beleefd heeft. Deze film valt op door haar ethische kwaliteiten. yüURDAT het „Zaans Klein Vrou wenkoor" onder leiding van dirigent H. Graefing in „Huize Westerlicht" ie Alkmaar met de afwerking van het programma begon, werd dit ensemble op sympathieke wijze toegesproken door ds Bloemhoff. Spreker zeide o.m.: „U hoort bij ons en het is moeilijk een winterprogramma voor de bewoners van het huis samen te <stellen, zonder dat er niet één avond bij is voor het „Zaans Vrouwenkoor". De goede herinneringen aan de vo cale prestaties van dit ensemble, welke we nog van een vorig optreden hadden behouden, werden op dit concert niet alleen opnieuw bevestigd, maar moge lijk nog overtroffen. Dit vrouwenkoor, beschikkende over uitstekend stem- materiaal, levert gedisciplineerde en beschaafde koorzang. Zeer fraai van klank en nuancering hoorden we enkele kleinere werken van de Nederlandse componist Henri Zagwijn, die met pianobegeleiding wer den uitgevoerd. De ideale wijze van koorzang is echter de a capella-zang en daarom werd het artistiek beste van de avond gepresenteerd in een boeiend werk van de Belgische componist Ge- vaert, een enigszins modern getinte compositie, dat opviel door een zeer vloeiende stemvoering. Met de „Vesper" van Gevaert bewees dit koor zeer veel te kunnen presteren. Na de pauze werd het minder ern stige, maar niet minder muzikale ge deelte van het programma vol spirit, en con amore uitgevoerd. Een fijnzin nige en waar nodig met een dosis hu mor zong men „Libelle" en een zéér mooi koorwerkje van de Engelse com ponist Purcell. Met de „Amor Wals" zo ongeveer a la Strauss, van de compo niste Dina Apeldoorn, werd het koor programma besloten. Voor beschaafde en stijlvolle afwis seling werd gezorgd door het Zaans Vocaal Kwartet, dat muzikaal in de hu- moristisrhe parodieën op de Hollandse liedjes o.a. „Grootvaders Klok", en „Slaap Kindje Slaap" van Strategier en Lex Karsemeijer, wel zijn sterkste troeven uitspeelde. De stemming was een enkele maal onzuiver, maar dit zou men bijna door de zeer geestige voordracht van deze vocale bewerkin gen vergeten. gtijlvol werd o.m. ook gezongen het bekende „Reich mir die Hand meir: Leben" van Mozart. Twee bekende duet ten, heel goed gezongen door mej. Slot en mevr. Graefing hadden speciaal bij cle toehoorders van deze avond begrij pelijk veel bijval. Ook dit jaar zal de Ned. Herv. Ora toriumvereniging te Alkmaar haar tra ditie voortzetten en twee uitvoeringen geven van de Mattheus-Passion van Joh. Seb. Bach. Deze zullen plaatsvin den in de Grote Kerk en onder leiding staan van de dirigent van het koor, de heer Corn. Jonker te Schoorl. Behalve de organiserende vereniging, die in de laatste tijd een zeer snelle groei heeft doorgemaakt en thans ongeveer twee honderd leden telt, werken aan de ver tolkingen mede het Noordhollands Philharmonisch orkest en de navolgen de solisten: Dora van Doorn-Lindeman, sopraan; Han le Fèvre, Evangelist David Hollestelle, Christuspartij; Piet van Egmond, orgel. Verder zullen we voor het eerst aan deze uitvoeringen in Alkmaar medewerken Aafje Heynis, alt, Bert van 't Hof, tenor, Bernd Susskind, bas, en dr M. W. Snellen, clavecimbel. Data van uitvoeringen zijn Zaterdag 27 en Zondag 28 Maart a.s Het is een zeer bekend verschijnsel, dat kinderen bij hun spel dik wijls de gewoonten van volwassenen imiteren, aldus sprak gisteravond de heer J. van der Veen, propagandist van de NCGOV (Nat. Christen Geheelonthouders Ver.), tijdens een door de afdeling Alkmaar beleg de bijeenkomst in het gebouw „Waakt en Bidt". Het door kinderen zo geliefde spel van vader en moedertje zo vervolgde spr. was natuurlijk 30 a 40 jaren geleden ook al in zwang en het sprak wel voor zichzelf, dat in die tijd de vader nogal eens als een dronkaard werd uitgebeeld. Gelukkig is deze voorstelling door vermindering van het drankmisbruik geleidelijk aan verdwenen, om helaas na de oorlog weer ten tonele te verschijnen. Nederland telt dan ook momenteel meer dan tienduizend verstokte alcoholisten. In het buitenland is de situatie al niet veel anders. Toen tijdens de jong ste conferentie in Oost-Berlijn, de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken John Foster Dulles iets te drinken vroeg, kon hij wel alle soor ten van sterke drank, doch niet het door hem gewenste sinaasappelsap be komen. Spr. achtte het funest, dat volwasse nen in het bijzijn van kinderen bij feestjes en partijtjes sterke drank ge bruiken, want de kinderen zullen deze gewoonte zeker overnemen. In alle gestichten en verplegingsin- richtingen, die door spr. worden be zocht, werd hem verzekerd, dat meer dan de helft der verp1-. -gden moest worden opgenomen als gevolg van drankmisbruik door hun ouders of grootouders. Het Bijbelwoord, dat er vreugde is over één zondaar, die zich bekeert, moet de leidraad zijn van de Chr. Ge heelonthouding, want zij wordt ge drongen door de liefde van Christus. De heer Van der Veen hield deze korte dede na de projectie van het eerste deel van de film „Het grote offer", die de drankzucht van een ge trouwde vrouw tot onderwerp heeft. Het huwelijk dreigt volkomen kapot te gaan, maar tenslotte keert alles weer in de goede banen terug. De vrij druk bezochte propaganda- avond, die door de heer J. D. Radstake, voorzitter van de afd. Alkmaar der NCGOV met gebed en het zingen van psalm 100 was geopend, werd op ge lijke wijze door de heer Van der Veen besloten. 's Middags waren er filmvoorstel lingen gegeven voor de jeugd. ZEDENMISDRIJF Door de politie is een jongeman aan gehouden, die zich heeft schu'dig gemaakt aan overtreding van artikel 2 1 Wetboek van Strafrecht. De dader is in bewaring gesteld. Mevr. de Jongv.Hoorn speelflw waar dit te pas kwam, uitnemend de resp. klavierbegeleidingen. De prijzende woorden door ds Bloem hoff tot dirigent, koor en het vocaal kwartet gericht, waren geenszins over dreven, en terecht verdiend Zijn dankwoord werd met een enthousiast applaus door de inwoners van het huis onderstreept. W. Schreurs. Maandagavond werd door de afdeling Alkmaar der Stichting „Jeugd en Mu ziek" weer één van haar contact-avonden gehouden in Paviljoen Kinheim. De spre ker voor deze avond, Corn. Jonker, die een lezing met toelichting zou houden over de Mattheuspassion, was door ziekte ver hinderd, zodat zijn taak overgenomen werd door twee bestuursleden. Daar men de beschikking had over het benodigde platenmateriaal werd toch nog een gezel lige sfeer bereikt en kregen de leden al thans een deel van het beloofde te horen. Een kort woord omtrent het ontstaan van dit soort muziek, een visuele toelichting over de ingewikkelde opstelling der mede. werkenden tijdens de uitvoering en een mondelinge toelichting bij de verschil lende teksten en de daarop door Bach gecomponeerde muziek vormden wel de hoofdschotel van de avond. Velen zul len hierdoor een beter begrip van het werk gekregen hebben. Zuster T. A. J. Zwaan, eerste verpleegster uit het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, heeft vandaag een vrije dag genomen. Dat heeft ze gedaan omdat zij op deze Dinsdag haar 25-jarig jubileum als verpleegster viert. Zij is Enkhuizense van geboorte en deed, na de HBS aldaar le hebben doorlopen, haar eerste schreden op het pad der verple ging in het Roode Kruis zieken huis te Beverwijk. Sindsdien heeft zij het ziekenhuisleven niet meer kunnen verlaten. Deze kleine samenleving in onze maatschappij met haar sterk contrasterende droefheden en vreugden heeft zuster Zwaan ge kozen als het milieu waarin zij haar verdere leven zou slijten en de zware taak, de verpleging van de zieken, zou voortaan haar voornaamste doel zijn. Zij heeft van die beslissing een kwart eeuw geleden geen spijt gehad. „Het is vermoeiend en ener verendgaf zij toe, „maar ik heb het altijd met het grootste plezier gedaanNadat ze ons dit had verteld, stond ze al weer op om zich bezig te houden met het uitdelen van het eten voor de patiënten. De tijd voor dit bliksem-interview kon er eigen lijk niet af, begrepen we en staande hebben we nog gauw kunnen noteren, dat zr Zwaan na haar Beverwijkse leerperiode heeft gewerkt, in de Boerhaave- kliniek in Amsterdam, in het Academischte Leiden en in de Anna-kliniek aldaar, waarna ze, nu acht jaar geleden, naar het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar kwam. V rolijk en opgeruimd heeft ze zich deze 25 jaar aan de verpleging gewijd. Een verpleeg ster uit het goede hout gesne den, durven ive na deze vluch tige kennismaking wel zeggen. Een „zilveren" verpleegster met een humeur van goud. (foto Jaap SchoenJ

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5