Eerste Kamer besprak kwestie verdwenen pleegkinderen RELT Een bestraffing voor hen, die ontvoerden of meewerkten Japanse vissersboot bedekt met radio-actieve as Aanval op VS of bondgenoten wordt direct beantwoord Verkiezingen VS zullen 78 pet van kosten oorlog Indo-China betalen 0 iveg werd ongeluk 'r affaire Raad 1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Ouders moesten bij hun geweten te rade gaan" R.K. kerk trok zich van de zaak terug WEERBERICHT Italiaanse autoriteiten in discrediet OCEAAN Na explosie op Bikini-atol Vissers in ziekenhuis en vis in beslag genomen Amerikaanse militaire „new look" Uiteenzetting van Dulles Waterstofbom voor luchtbombardement McCarthy-leger Geschil in openbare commissiezitting De Koningin in Mei naar Zuid-Holland Dien Bien Phoe Enige Franse posten verloren Nieuw station op vliegveld Texel Zes maanden wegens het smokkelen van dollars jHOTSE leden socialistischc ractie hebben dig onderzoek laar de bouw- n het nieuwe, d ton metende Britse konink- ilie, de „Brit die ongeveer julden belopen, uim drie mil- en meer is dan werd begroot, voor die zuinl- ten om over lige drie mil- allen. NGELSE buren minstens een ng geen jour hun bioscopen en en er zullen nieuwe films deze tijd. Het een saaie boel tse cinema's en ars zullen hun el op kunnen, nder is het ge- een loonconflict filmlaboranten werkgevers. De r hebben, nadat tot loonsverho- verworpen, be- m overwerk te i. De werkge- ben dit beant- ■t het uitsluiten van de 3500 la- Nijl", de Egyp- 'reten strijdsters vrouw, zijn in oen, zeggen zij, verklaard, dat 'e Vergadering, o initiatief van 2 Dochters van hongerstaking ■.eds na één dag de Grondwet, ;n door de aari- maar houdt er rechten verder iben geen ver- e rechten ver vier dagen nu. tehad, maar dat de leidster der iet sinaasappel- ■r om gezamen- tek erbij haalt. verweg in de s gistermorgen elen door een nond komende en vernield, oorzaakt door- vrachtauto on- Destuurder van aan de andere stond en de id en geen voor- wijl beide he- kwam de per- elheid van ca. en greep de le overweg. De ernield, en de der boven won 't treinverkeer nd. Proces-ver- arlemse Recht- t Velsen van gen, die ervan ïamen van eni- tsers te hebben mannen ver- rklaren dat de- >rziening in ge- sailles van de iepen zich ver- Ie illegaliteit, tie kwam hier op heeft thans liend. Na een chenkeveld uit ■ocaat-generaal, ncludeerd, dat men ongegrond R DE NED. prins Albert vliegtuig naar ertrekken. De ïlijk bij koning ui voegen, die den-Amerika. belangstelling ;gelen het be llier gaat ne- hiermede nog nt de toestand, len, is bescha- hopen wij, dat termijn in te left te worden let" voor op k. In dit ge paard onder- lijkt ons in )dig. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Acbterdam 18, TeL 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3330 Postgiro 187294 Woensdag 17 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 64 ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 (Van onze parlementaire redacteur) DE verdwijning van enige Joodse weeskinderen is Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer, waar de behandeling van de begroting van Justitie voor bet jaar 1954 aan de orde was gesteld, onderwerp van bespreking geweest. Dezer dagen is in een Belgisch kloosterpensionaat de dertien jarige Rebecca Melhado, die sinds 5 Mei 1948 verdwenen was, terug gevonden. Er zijn bij de opsporing van dit meisje pogingen aangewend het eveneens sinds jaren verdwenen Joodse oorlogspleegkind Anneke Beekman te achterhalen, doch dit onderzoek is niet met succes be kroond geworden. Beide kinderen waren gedurende de bezetting en de eerste jaren na de oorlog door r.k. pleegouders verzorgd. Daarna wer den zij echter aan de commissie oorlogspleegkinderen toegewezen. Teneinde de kinderen aan liun nieuwe bestemming te onttrekken hebben de aanvankelijke verzorgers hen laten onderduiken. Een groot deel van de openbare mening veroordeelde sterk de houding van de r.k. geestelijkheid, die de schijn geheel tegen zich had aan de verdwijning te hebben medegewerkt oï althans niet te heb ben voorkomen of steun bij de opsporing te hebben verleend. In dit liclit bezien, was het te verklaren, dat mr Witleman van de K.V.P. er de aandacht op vestigde, dat de weeskinderen en de verzorgers zich zeer aan elkaar hadden gehecht. De r.k. kerk is in het geding gebracht, zeide hij en er is gewaagd van kinderroof. In dit diep tragische geval noemde hij dat ongeoorloofd, zo niet ongepast. Er is een rechterlijke uitspraak ge weest, steunend op de wet, volgens welke de kinderen moesten worden teruggegeven. Inderdaad, zo vond mr Witteman, dient dit te geschieden. Maar nu is de R.K. kerk daarbij te hulp geroepen en in het Nederlands Juristenblad is zij in gebreke gesteld. De pleegouders waren Katholiek en baseerden zich op hun Katholieke be ginselen, op grond waarvan zij meen den, dat zij de kinderen niet mochten afgeven. De kerk heeft deze opvatting afgewezen. Verder kon zij echter niet gaan. Het was dus gewetensplicht voor de pleegouders, of zij de kinderen zou den afstaan. In laatste aanleg en in een concreet geval is het derhalve aan de gelovige zelf overgelat aldus luidde de conclusie van mr Witteman of hij het "oor zijn geweten kan verantwoorden een pleegkind, dat aan een ander is toegewezen, niet af te staan. Baron dc Vos van Steen wijk van de V.V.D. liet een geheel ander geluid horen. Hij schetste uitvoerig de voor geschiedenis, eraan herinnerend, dat op grond van een beslissing van de Hoge Raad de voogdij over Anneke Beekman aan dc commissie oorlogs pleegkinderen toekomt. Na het bekend worden van deze uitspraak beweerden de pleegouders, dat het meisje was weggelopen. Inmiddels was het R.K. gedoopt en wel tegen de voorschriften in, die zeggen, dat er een redelijke kans moet bestaan, dat iemand, die Katholiek gedoopt wordt, ook Katho liek zal blijven. Anneke werd gevonden en in een door de commissie aangewezen instel ling ondergebracht. Tot drie maal toe is zij op weg van de inrichting naar school ontvoerd, waarbij zelfs een taxi gebruikt is. De heer De Vos van Steen- wijk was van oordeel, dat dus wei de gelijk van roof gesproken kon worden. Rebecca is nu teruggevonden, maar Anneke is met haar pleegmoeder ont snapt. De liberale afgevaardigde was zich er van bewust, dat het teruggeven van pleegkinderen aan ouders of be noemde voogden moeilijk is, omdat een sterke band ontstaan kan zijn. Aan de andere kant dient men te beden ken, dat de rechter zijn beslissing op goede gronden genomen heeft en dus gemotiveerd de kinderen aan een an der heeft toegewezen. In plaats van de rechterlijke uit spraak op te volgen, hebben de pleeg ouders de kinderen laten onderduiken, met alle kwade gevolgen van dien. De pleegmoeder van Anneke Beekman kon het kind slechts zelden bezoeken en heelt weinig tot haar opvoeding kunnen bijdragen. Het onderduiken heeft vooral een slechte invloed op het kind zelf. De onderduiking zou niet mogelijk geweest zijn aldus betoogde de heer De Vos van Steenwijk zonder de medewerking i de hulp van Katho lieke geestelijke kringen. Te betreu ren vond hij het, dat de geestelijkheid heeft gesteund op de opvatting van de aartsbisschop-co-adjutor, dat het niet op de weg van de kerk ligt om aan- Verwachting tot morgenavond: RUSTIG WEER Droog weer. Zwaar bewolkt met overdag plaatselijk enkele op klaringen. Koude nacht met voor namelijk in de Noordelijke pro vincies kans op mist. Weinig wind. Morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen. Donderdag Zon op 6.49, onder 18.48 Maan op 18.07. onder 6.05 drang op de pleegouders te oefenen, omdat zij voor hun eigen geweten moeten uitmaken, hoe zij handelen zullen. Streng theoretisch is dit standpunt misschien wel juist, maar in de prac- tijk gaat het niet op. De rechter heeft de kinderen aan een ander toever trouwd; de kerk had deze uitspraak moeten ondersteunen. Mr De Vos van Steenwijk was te meer verwonderd over de gedragslijn van de Nederlandse R.K. geestelijk heid, omdat in andere gevallen geheel anders is gehandeld, zoals bij een schei ding, toen een pater een kind in Spanje ging terughalen en daarvoor zeven we ken in Spanje verbleef. In Frankrijk werkt de R.K. geestelijkheid wel mee bij het terugbrengen van kinderen als Rebecca Melhado en Anneke Beekman naar de over hen gestelde voogden! De heer P Vos van Steenwijk noem de de handelwijze met Rebecca en Anneke diep treurig, omdat met het levensgeluk van de kinderen wordt gespeeld. Hij vroeg de minister maat regelen te treffen, opdat de kinderen een rustig en veilig bestaan kunnen hebben en hij drong aan op het nemen van strafmaatregelen tegen hen, die de ontvoering hebben bewerkstelligd en mogelijk gemaakt. JN de avondvergadering van de Eer ste Kamer bracht ook de heer Reijers (CH) de kwestie van de verdwenen Joodse pleegkinderen ter sprake. Hij oordeelde milder over de R.K. geeste lijkheid dan 's middags de Baron de Vos van Steenwijk had gedaan. Hij was nl. bereid aan te nemen dat de RK kerk het gezag van het rechterlijk vonnis inzake de Joodse kinderen wil respecteren. De verleende hulp bij de onderduiking beschouwde hij veel meer als een menselijke impuls dan als een middel om kerkelijke belangen te die nen. Het gebruik v het woord kinder roof achtte hij overdreven. Al zou een rechtelijke uitspraak geëerbiedigd moeten worden. De communistische heer Geugjes had slechts critiek. Links de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Picciom, die wenst af te treden omdat zijn zoon bij de zaak-Montesi be trokken is. Het kabinet heeft echter zijn vertrouwen in de minister uitgesproken. Rechts de chef van de Italiaanse politie, Pavone, die het veld heeft moeten ruimen. SOWJCT-UN! f Oe cijfers qcv«n het aantal «oorqenomen proefexplosies op de verschillende plaatsen ttri/wcrotr in de komende weken zullen in het gebied rond de Grote Oceaan verschil lende proeven met A en H bommen gehouden worden. In de V.S. in het woestijngebied van Nevada en Nieuw Mexico staan een twintigtal explosies op het programma, In Eniwetok en Bikini een vijftiental terwijl ook in Japan een tweetal proefexplosies zal plaats vinden. Groot-Brittannië houdt proeven in Australië, terwijl de Sovjet-Unie in het gebied bij het Baikal- meer zal experimenteren. In het tweede deel van de kaart geven wij een overzicht van de ontstellende groei van de vernietigingsaria van A en H bommen. De atoombom op Hiroshima had een vernietigingsstraal van on geveer 2 km. De tegenwoordige H-bom brengt het al tot 5 km en de toe komstige H-bom zal met een straal van 15 km ajtles vernietigen. Zoals ons schema aangeeft, zal, wanneer Utrecht het middelpunt is, tot Amersfoort, Hilversum. Woerden en de Lek, alle leven worden vernietigd. JAPANSE deskundigen, uitgerust met Geiger-meters, hebben giste ren gevaarlijke radio-actieve vis sen uit stalletjes op de markt te Sjizoeoka, 200 km ten Zuidwesten van Tokio, in beslag genomen. De vissen waren afkomstig van bet Japanse vissersvaartuig „Foekoe- rioe Maroe", waarvan de beman ning lijdt aan brandwonden ver oorzaakt door radio-actieve .as van een Amerikaanse waterstof- of atoomontploffing in de Stille Oceaan van 1 Maart. Volgens de deskundigen bad ieder, die langer dan één uur bij de radio-actieve vis stond, gedood kunnen worden. De vis werd in beslag genomen vóór er iets van was verkocht. PRESIDENT EISENHOWER is bevoegd, zónder noodzakelijkerwijs eerst bet Congres te moeten raadplegen, een vergeldingsactie op grote schaal te gelasten, indien gebied der Verenigde Staten of van hun bondgenoten zou worden aangevallen, aldus een gisteren door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dalles, op zijn wekelijkse persconferentie afgelegde verklaring. Dulles zeide dit in een uiteenzetting over de betekenis van de zg. „New Look" in de Amerikaanse niilitgire politiek. JK BEN van mening, dat het Noord- atlantische Verdrag, dat behelst dat een aanval op één der Amerikaanse bondgenoten zal worden beschouwd als aggressie tegen de Verenigde Staten zelf, de president machtigt in een dergelijk geval ook te handelen alsof de Verenigde Staten zelf waren aan gevallen. Het hangt van de president zelf af, of hij alsdan zijn bevoegdheid zou gebruiken. Het betekent niet, dat de president geen overleg met het Congres zou plegen. De te volgen ge dragslijn zou worden bepaald door de ernst van de uitgevoerde aanval, aldus minister Dulles. In antwoord op andere vragen over het Amerikaanse vermogen om in ge val van een onverhoedse aanval terug te slaan, antwoordde Dulles: Japan heeft in 1941 Pearl Harbour onver hoeds en zonder oorlogsverklaring aan gevallen. In feite heeft het vier jaar geduurd, voor het de beurt van Tokio was. Wij moeten ons militaire ver mogen zodanig ontwikkelen, dat wij bij een aanvalsdaad onmiddellijk terug kunnen slaan. De minister zeide met nadruk, dat zijn verklaring omtrent Eisenhowers mogelijke reactie géén betrekking had op ontwikkelingen, die zich in de Indochinese oorlog zouden kunnen voordoen. Het congres heeft niet bij voorbaat verklaard in te zullen stem men met een betrokken worden der V.S. in de Indochinese oorlog. Dit be tekent echter niet, dat de Verenigde Staten afzijdig zouden blijven. In antwoord op vragen of de presi dent bij een onverhoeds bombardement van bv. Londen of Parijs dezelfde be voegdheid tot het gelasten van vergel- dingsaanvallen zou bezitten als bij een aanval op New York, Detroit of Chi cago, antwoordde Dulles: „Ja". £)E Japanse gezondheidsdienst zoekt nog zes leden van de bemanning van het vaartuig. Men vreest, dat, in dien dit zestal niet spoedig gevonden wordt, het anderen zal besmetten. De zeventien andere opvarenden bevinden zich in het ziekenhuis. Hun haren wer den afgeknipt en hun kleren verbrand. Hun schip werd :t de haven van Jai- zoe, waar het was binnengelopen, ge sleept om te voorkomen, dat het an dere radio-actief maakte. Het geheel met witte radio-actieve as overdekte schip zal na een onderzoek worden ver brand. Een woordvoerder van het Japanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat het schip zich negentig mijl van de plaats van de ontploffing bevond en, volgens een voorlopig onderzoek, bui ten de door do Amerikanen aangege ven verboden gebieden. Het Japanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaanse ambassade ge vraagd of de Amerikanen alle sche pen er van op de hoogte had gesteld, dat zij uit de buurt van de Bikini-atol moesten blijven. Eén van de vissers vertelde, dat zij zich ongeveer zeventig mijl ten Oosten van Bikini bevonden, toen zij plotseling een flits en een „plotselinge prachtige zonsopgang" zagen, die acht minuten duurde. Zes minuten later hadden zij de luchtdruk gevoeld en na anderhalf uur was de witte as op het schip neer gedaald. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, heeft ver klaard, dat de berichten over de vis sers wijzen op een betreurenswaardig ongeluk. Hij had de zaak nog niet verder kunnen bestuderen De Verenigde "taten beschikken over een waterstofbom, die op elk punt van de aarde kan worden afge worpen, indien de basis, waarvan het vliegtuig met de bom opstijgt, dicht genoeg bij het doel is. Aldus heeft Sterling Cole, de voorzitter van de Amerikaanse Congrescommissie voor de atoomenergie, te Washington mede gedeeld. Dit is de eerste officiële be vestiging van het bestaan van zulk een transportabele waterstofbom. De subcommissie van McCarthy is gisteren in besloten en voltallige ver gadering bijeen geweest om te beraad slagen over het geschil van McCarthy met de legerautoriteiten. Behalve de vier republikeinse en de drie democra tische leden van de commissie was ook de democraat Lennon1 van de se naatscommissie voor werkzaamheden van de regering aanwezig. Besloten is het geschil met het leger in het openbaar te onderzoeken, waarbij de getuigen onder ede zullen staan. McCarthy verklaarde zich bereid voor deze kwestie het voorzitterschap van zijn commissie af te staan aan het republikeinse commissielid Karl Mundt. Koningin Juliana zal in de loop van de maand Mei, waarschijnlijk op 21 en 22 Mei, een werkbezoek aan de Rijnstreek en het merengebied van Zuid-Holland brengen. Ook zal de gemeente Leiden hierin worden be trokken. Vermoedelijk zal prins Bernhard tegelijkertijd zijn aandacht richten op de industriële betekenis van deze streek. Qver ruim een maand zullen in ons land de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten worden gehouden. In de trits electies is deze verkiezing wel het stiefkind. Juist om deze reden stellen wij ons voor af en toe speciale aandacht voor de provinciale vertegen woordiging te vragen. Teveel toch, naar onze mening, wordt in onze tijd van verregaande centralisatie, van al macht van het regeringsapparaat in Den Haat zelfs, gerekend met de ver kiezingen voor de volksvertegenwoor diging, terwijl in het algemeen de gemeenteraadsverkiezi gen slechts ge legenheid bieden tot hst afreageren van allerlei plaatselijke ressentimenten. Juist omdat de overheid in Den Haag zulk een groot stuk van onze politieke aandacht opvraagt, is het van belang de kiezer erop te wijzen, dat de pro vinciale autorite f eigenlijk veel dich ter bij hem staat en bovendien zaken te regelen krijgt, welke in zijn dage lijks leven ingrijpen. Nog geheel afge zien van het feit, dat door de leden van de Provinciale Staten de leden van de Eerste Kamer worden gekozen, zodat van de provincie uit een directe invloed op het landsbestuur kan wor den uitgeoefend. Alle kwesties van plaatselijk en ge meentelijk belang worden door de provinciale vertegenwoordiging behan deld en het college van Gedeputeerde S.taten dient zijn goedkeuring te hech ten aan tal van plannen, die in de gemeenten worden gesmeed. De Com missaris van de Koningin heeft dan tenslotte weer zijn verbindingen in Den Haag; ook als gevolg van het feit, dat hij door de Koningin wordt be noemd en functioneel rijksambtenaar is. Overigens is het p zichzelf niet zo vreemd, dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten, die voor de deur staan, nauwelijks enige rimpeling in het politieke leven brengen. De pro blemen, waarmee de wereld te wor stelen heeft, liggen inderdaad niet in de eerste plaats binnen de grenzen van een provincie. Zij houden bijna onze volle aandacht geboeid. Een goed werkend provinciaal be stuursapparaat is voor het heil van ons land minstens even gewichtig als een spitse volksvertegenwoordiging. Wij zullen er goed aan doen ons op deze zaken te bezinnen, opdat wij op 21 April heel nauwkeurig weten op welke partij wij onze stem uit brengen. En waarom wij dat doen De Verenigde Staten zullen dit jaar ruim acht en zeventig procent van de kosten van de oorlog in Indo-China dragen, een bedrag van 490 milliard francs (bijna 5 milliard gulden). De Franse bijdrage zal 136 milliard francs groot zijn. Deze cijfers zijn gisteren in Parijs bekend gemaakt aan het be gin van het debat over de defensie in de Franse Nationale Vergadering. De Franse begroting van Defensie bedraagt 1110 milliard francs of acht procent van het nationale inkomen, te gen 1223 millioen francs of negen en een tiende procent van het nationale inkomen in 1953. Het grootste gedeelte van de defensie begroting voor 1954 zal aan de Euro pese defensie worden besteed. Militaire uitgaven in 1954 zullen in Frankrijk 27.7 pet. van de totale begroting uit maken. In de Britse begroting van De aanvallen van de Vietminh-rebel- len op de Franse vesting Dien Bien Phoe, 300 km ten Westen van Hanoi in Tonkin, duurden ook gisteren on verminderd voort. De Noordelijke toe gang tot de vesting is door de ver overing van de twee door Franse ba taljons verdedigde stellingen voor de vijand vrijgemaakt. De Fransen heb ben zich op meer naar binnen gelegen verdedigingswerken, die een hechter aaneengesloten gordel vormen, terug getrokken. Maandag wierpen Franse transport vliegtuigen de gehele dag levensmid delen en munitie boven de Franse stellingen af. Na het invallen van de duisternis verlichtten vliegtuigen door middel van lichtkogels het strijdtoneel om de troepen van de Franse Unie in staat te stellen zich zo doeltreffend mogelijk te verdedigen. De opstande lingen maken gebruik van luchtaf weergeschut van 37 mm, aangeveerd uit communistisch China. Volgens Franse autoriteiten zijn ruim tweeduizend man van de beste troepen van de Vietminh bij Dien Bien Phoe gesneuveld. Hierdoor is één der drie divisies der opstandelin gen, die in de met bossen begroeide bergen rondom de vesting zijn saam getrokken, ernstig verminkt. Deson danks duren de aanvallen met grote massa's soldaten tegelijk, voort. 1953/54 vertegenwoordigden zij 35 pet., in de Amerikaanse 56 pet, aldus werd medegedeeld. De vooizitter van de commissie voor Nationale Defensie, de Gaullist gene raal Pierre Koenig, zei tijdens het de bat, dat de begroting onvoldoende was. Men had nog 105 tot 120 milliard nodig. Hij betreurde vooral het feit, dat de Franse strijdkrachten onvoldoende mo derne wapens hebben. Uit de begroting van de luchtmacht blijkt, dat men van plan is duizend ja gers te bouwen aan het eind van 1955. Guy de la Chambre, gematigd conser vatief, zei als woordvoerder van de commissie voor de luchtvaart, dat de regering de Franse luchtmacht in Europa dit jaar. wil uitbreiden tot 38 squadrons (tegen 30 aan het eind van 1953) en tot 51 squadrons of 1000 jagers aan het eind van 1955. Omstreeks Mei hoopt men het in aanbouw zijnde station van het vlieg veld Texel in gebruik te kunnen nemen. Het vorige station werd in April 1945 tijdens de zogenaamde „Russenoorlog" verwoest. Het vlieg veld zelf werd na de oorlog van '38 tot bijna 90 ha vergroot en is sedert enige jaren in gebruik. Het stations gebouw zal o.a. voorzien zijn van een logeergelegenheid voor piloten alsmede van een ruime restauratie. Zes maanden gevangenisstraf heeft de economische politierechter te Am sterdam opgelegd aan een 37-jarige Am sterdamse instructeur, die had mede- geholpen, honderd gouden tien-dollar munten het land binnen te smokkelen. De man werd Onmiddellijk gevangen ge nomen. Hij had de dollars per brief bij een Belg besteld en gepoogd, ze bij Putte over de grens te brengen. Toen hij echter in Amsterdam terug keerde, werd bij door de douanerecherche ge arresteerd. Het was de bedoeling, de dollars door te verkopen aan opvaren den van het m.s. Oranje, deze zouden ze dan Indonesië hebben binnengesmok keld, waar ze vier tot vijf maal de oorspronkelijke waarde opbrengen, de man was reeds eerder wegens het smok kelen van horloges veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van drie maan den. 4

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1