VW-Bergen beleefde weer rumoerige vergadering een enda Stad en omgeving Achttien jaar onder Afrika's pygmeeënstammen Eerste steenlegging voor de Prinses Marijkeschool Alkmaarse sintelbaan is gereed voor het komende drafseizoen Voorzitter werd vergeleken met briesende leeuw Nota-Zeiler wordt onderzocht Dr Paul Julien vertelt van zijn belevenissen Bloedonderzoek bij een primitief volk Fott-finish zal meningsverschillen over aankomst ontzenuwen Toto-accomodatie is belangrijk uitgebreid Geslaagde filmavond van motoremö Alkmaar BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 18 MAART 1954 VAN BEPAALD HOOGSTAANDE besprekingen is in de gisteravond in het Oranjehotel gehouden vergadering van de VVV-Bergen geen sprake geweest en dientengevolge was ook de zakelijkheid meermalen zeer ver te zoeken. Niemand heeft zich hierover blijkbaar verwonderd, maar toch gingen de commando's als „zwijg" en „Geen woord meer, ga zitten", ondersteund door driftige hamerslagen, vele leden te ver en de critiek daarop is dan ook niet uitgebleven. Hoewel de heer Zeiler de rechtsgeldigheid van de vergadering bestreed omdat de ledenlijst ont brak, zodat er niet statutair kon worden gestemd, zijn er toch verschil lende besluiten gevallen. Slechts de rekening en verantwoording over 1953 werd naar een andere datum verschoven omdat men eerst de door de heren Klein en Zeiler ingediende nota, die gisteren in extenso door ons is gepubliceerd, zal gaan onderzoeken. Aan het slot van de bijeen komst heeft de heer J. Arntz ernstige critiek uitgeoefend aan het adres van de voorzitter, de heer J. Broersma, die hij de schuldige noepide van de droevige toestand, dat er over en weer verwijten en grofheden werden gedebiteerd, die niet door de beugel konden. Op deze wijze, aldus de heer Arntz, wordt het VVV-wezen naar beneden gehaald. „U heeft een beroep gedaan op de zakelijkheid van de leden. Zij hebben er zich aan gehouden, doch U bent daarentegen te keer gegaan als een briesende leeuw. Wilt U zich handhaven dan zult U deze houding zeker moeten corrigeren". Deze woorden mogen dan de sfeer weergeven, waarin de VVV-Bergen zich op het komende seizoen gaat voorbereiden. De moeilijkheden begonnen reeds bij de nota van de heren Klein en Zeiler die naar de mening van het bestuur niet in behandeling kon worden ge nomen omdat de burgemeester niet aan wezig was. Daarom werd voorgesteld een commissie te benoemen bestaande uit twee leden aan te wijzen door B. en W„ twee leden door het bestuur van de VVV en twee personen door de heren Klein en Zeiler. Laatstgenoemde heren protesteerden hiertegen. Zij toonden zich bereid de nota en petit comité te bespreken, evenwel niet met de voorgestelde commissie, doch met de personen over wie het in dit geval gaat. De heer Zeiler stipuleerde nog, dat hij geen woord van zijn rapport zou terugnemen en de heer Klein her haalde met nadruk, dat hij dlleen be reid was te confereren met het gemeen tebestuur, het bestuur van de VVV en de accountant. Tegen iedere buiten staander zou hij zich verzetten. Een aanvankelijk door de heer Zeiler vol gens dit principe ingediend voorstel werd naderhand door hem terug geno men, omdat hij van oordeel was, dat deze vergadering niet het recht bezat een besluit te nemen. Met het oog op het bovenstaande besluit kon ook het financiële verslag niet in behandeling worden genomen. Dit hangt ten nauw ste samen met de opmerkingen, die in de nota zijn vervat en derhalve werd besloten eerst de bevindingen van het onderzoek naar de nota af te wachten alvorens de financiën van het jaar 1953 aan de orde te stellen. Aanvankelijk gingen er ook stemmen op de begroting 1954 uit te stellen, doch de heer Broers- ma wist de aanwezigen ervan te over tuigen, dat van de plannen voor 1954 zonder deze begroting niets terecht zal komen. Het is nu reeds dringend tijd de voorbereidingen voor het seizoen te treffen. Ieder verder uitstel zou funest zijn. Alvorens de puntsgewijze behande ling aan de orde gesteld werd, legde de heer J. H. M. de Sonnaville een ver klaring af waarom hij zo onverwacht zijn functie van secretaris-penningmees ter had neergelegd. Protesten. Hij protesteerde tegen de bewering van de voorzitter, dat dit gebeurd zou zijn omdat het werk hem over de hand liep. Daarentegen noemde hij een aan tal andere overwegingen, waarvan de eerste was, dat hij het voorzitterschap van de heer Broersma fataal achtte voor de vereniging. Het is een man, aldus spreker, die de conflicten niet mijdt, maar ze tegemoet treedt en ze zelfs uit lokt. Dit heeft zich reeds gedemon streerd in de houding tussen de VVV Bergen en de VVV Bergen aan Zee, die er tijdens het voorzitterschap van de heer Broersma niet bepaald beter op is geworden en zelfs tot ernstige moeilijkheden heeft geleid. Een ander bezwaar had de afgetreden penningmeester gevonden in de wijze, waarop de directeur de heer Buiskool was ontslagen en zijn jongste grief be trof de beledigende woorden, die de heer Broesma tot de heer Zeiler had gericht in een comitévergadering over de eerder vermelde nota. Ook wenste spr. zich te distanciëren van het ac countantsrapport, omdat daarin niet de cijfers waren opgenomen, die de heer Klein, de oud-penningmeester, had ver strekt. Op de vraag van de heer Zeiler wie de nieuwe penningmeester zal wor den, antwoordde de heer Broersma, dat het bestuur zich hierover nog zal bera den en dat het tevens van plan is een boekhouder te benoemen voor een we kelijkse controle van de boeken. Bij de behandeling van de uitgaven en inkomsten voor het jaar 1954 con stateerde de heer Zeiler, dat het budget lager is dan voorheen en dat er van een organisatie van zomerfeesten door de VVV niet veel zal komen. Hij had hiervoor slechts een post van f 200, op de begroting gezien. Gemeente subsidieert. Uit het antwoord bleek, dat de ge meente zich met de zomerfeesten zal gaan occuperen en dat sprak tevens duidelijk uit een volgend voorstel tot instelling van een commissie van Bij stand, voor de feesten en attracties, die zal bestaan uit de volgende door B. en W. voorgedragen leden: mevrouw M. Elema-Anspach, mevrouw G. Kerk- meer-Floors en de heren J. Kroon, H. Finkensieper, W. Smit en J. Kok. Zowel de begroting van de VVV als van het openluchttheater werd door de vergadering aangenomen. Uitvoerig werd gesproken over de benoeming van een nieuw bestuur voor de Stichting VVV openluchttheater, dat zou moeten bestaan uit het gewone be stuur van de VVV. Ten onrechte, meen de de heer Zeiler omdat in de statuten nergens staat vermeld, dat het bestuur van beide instellingen gelijk moet zijn. De .vergadering heeft volledig het recht in de Stichting openluchttheater andere personen te beroemen dan debestuurs- leden van de VVV. Op grond van de practijk, die het nodig maakt, dat de VVV de verant woording moet dragen van de exploi tatie van het openluchttheater meende de voorzitter het bestuursvoorstel te moeten handhaven. Hij herinnerde aan de prettige samenwerking, die er met de Commissie van Bijstand bestaat en aan de zelfstandige taak, die deze com missie heeft ten aanzien van het enga geren van artisten en gezelschappen. Het had hem verwonderd, dat drie van de door B. en W. voorgedragen candi dates de heren G. J. Stockmann, A. J. F. Hooning en K. M. H. Colnot opeens hadden bedankt. De overgebleven can- didaten mevrouw J. Beeldman-Ren- sink en de heer W. J. Smit werden ver volgens benoemd en aan Ijet gemeente bestuur werd overgelaten drie andere leden aan te wijzen. Ook het openlucht theater zal derhalve een semi-gemeen- te-instelling worden. De gemeente draagt dan ook het risico voor even tuele tekorten, aldus werd door de heer Broersma op een desbetreffende vraag medegedeeld. Tot lid van de financiële commissie werd in de vacature Folgers benoemd de heer C. F. Meyer. Over het jaarverslag waren enige leden zeer ma tig te spreken, omdat het h.i. zeer sub jectief was opgesteld, speciaal waar het de directeurskwestie betrof. Mr Zeiler noemde het een verslag van de voor zitter, de heer Broersma en vroeg waar het verslag van de secretaris bleef. Van de rondvraag werd o.a. door de heer Prins gebruik gemaakt om te wijzen op de verwaarloosde toestand waarin zich het dorpshuis bevindt. DONDERDAG. REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Zo lang jij bij mij bent (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: De banneling van Ballantrae (14 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Ik ben een kleurling (18 jaar). Herv. Filmraad. VICTORIA THEATER, 8 uur: Be taalde liefde (18 jaar HOTEL VICTORY, 8 uur: Lezing Studievereniging voor Psychical re search. PAVILJOEN KINHEIM, 2 uur: Pop penspel „Zo en Zo" VALKS LUNCHROOM, 8 uur: Weer en. Sterrenkunde. GULDEN VLIES, 10 uur: Gew. ver gadering vrouwenbond; 8 uur Concert N. Philharm. Orkest. WIJKGEBOUW WITTE KRUIS, 8 uur: vergadering. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Lady Godiva (18 jaar). VRIJDAG. CINEMA AMERICAIN, 8 uur: De schatten van Dakartu (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Zo lang jij bij mij bent (14 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: To night we sing (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: Het meisje van de voorpagina (a.l.) WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: ULO-schoolver. Emagozas. GULDEN VLIES, 8 uur: Schola Publica. HOTEL VICTORY, 8 uur; Centrum Vrij Geestesleven. STADHUIS, 9 uur: Vergadering Roode Kruis. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: De Woeste Hoogte (14 jaar). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen isgeopend apo theek De Bever, Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN A/ZEE Donderdag 15.36 3.47 Vrijdag 16.04 4.17 TE CAMPERDUIN hoog laag Donderdag 15.41 3.52 9.41 21.52 Vrijdag 16.09 4.22 10.09 22.22 Hij noemde dit allerminst een reclame voor het dorp en verzocht het bestuur aan deze en dergelijke wantoestanden eens aandacht te schenken. De toon, waarop al deze besprekin gen werden gevoerd was, zoals wij reeds vermeldden, allerminst plezierig en evenmin de vrij ongeordende ma nier waarop de besluiten tot stand kwamen. JJET SPREEKT vanzelf, dat iemand als dr Paul Julien, die achttien jaar lang onder de merkwaardige dwerggroepen Pygmeeën genaamd in Equa toriaal Afrika heeft geleefd, in een lezing van enkele uren slechts enige frag mentarische bijzonderheden over zijn wedervaren kan vertellen. Toch is dr Julien er gisteravond in geslaagd zijn toehoorders, die, op enkele plaatsen na, de grote zaal van het Gulden Vlies geheel vulden, een uitstekende indruk te geven van zijn werk, dat, in tegenstelling met wat velen menen, niet ligt op het gebied van ontdekkingsreizen, doch op dat van het bloedonderzoek, zonder dat dit direct voor medische doeleinden plaats vindt. De beroemde schrijver-arts wilde n.I. door het bloedonderzoek, waaraan hij meer dan duizend „Pygmeeën" onderwierp, iets te weten komen over de „rassiale" mensheid in Afrika en welke plaats deze primitieve groepen in de bevolking van dit werelddeel in nemen. Thans is men helaas verder van dit doel af dan vijftien jaar geleden. „Het gekrookte riet zal hij niet breken en de rokende vlaswiek zal hij niet uitblussen". Dit schone en onvergankelijke Gods-getuigenis, tot ons gekomen door één der Oud Testamentische Profeten, was wel een bijzonder toepasselijke zinsnede uit de gedachtenisoorkonde, die gisteren in een loden koker in het in aanbouw zijnde schoolgebouw voor bijzonder lager onderwijs aan de Heilooër- dijk werd gemetseld. Het was een kleine schare onderwijsautoriteiten en enkele kinderen, die, even vóórdat deze koker tussen de buiten- en de spouwmuur ver dween, getuige waren van de symbolische eerste steenlegging van deze eerste Christelijk B.L.O.-school in Noord-Holland boven het IJ. De „eerste steen" van de Prinses Marijkeschool was maar een heel gewone steen en de kleine Jan Hen drik Wiggers legde hem dan ook met een vanzelfsprekendheid, alsof hij zijn leven niet anders gedaan had. (Foto Jaap Schoen) Deze handeling die verricht werd door Jan Hendrik Wiggers, kleinzoon van de voorzitter van de Stichting voor Christelijk Buitengewoon Lager Onder wijs de heer J. M. Wiggers, werd voor afgegaan door een toespraak van de laatstgenoemde. In het kort releveerde de heer Wig gers de vele moeiten die het bestuur zich getroost had om tot oprichting van deze school, de Prinses Marijke school, te komen, maar eveneens bracht hij in herinnering de grote medewer king van het Alkmaarse gemeentebe stuur en die van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zonder wier hulp dit schoolgebouw nimmer had kunnen verrijzen. De tijd dat het christelijke BLO-onderwijs ein delijk een waardige huisvesting zal krij gen is nabij. Het trekken van de ene lokaliteit naar de andere, het voortdu rend aangewezen zijn op de gastvrijheid van andere scholen, zal binnenkort tot het verleden behoren. Toch zal deze periode voor de leerkrachten, van wie er nu reeds vier zijn aangesteld, veel goede herinneringen bewaren. Hieraan dacht de heer D. Goedvolk, hoofdonderwijzer van de school, toen hij na de heer Wiggers het woord nam. Hoewel met een hypermodern en naai de modernste eisen geoutilleerd school gebouw in het vooruitzicht dacht hij 'och met enig heimwee terug aan de moeilijke maar zo goede pionierstijd waarin tussen onderwijzers en kinderen zulk een goede verstandhouding was gegroeid. Evenals de vorige spreker reeds had doen uitkomen, legde ook hij er de nadruk op dat het Jezus Christus w?.s de „hoeksteen" voor het onder wijs in de Prinses Marijkeschool zou moeten zijn en blijven en dat het Zijn Boodschap was, op grond waarvan men het meer hulpbehoevende kind in een geest van liefde zou moeten opvoeden. Tenslotte was het mr A. Schenkeveld die de hoop uitsprak dat de school m de ware zin des woords een „Goedvolk- school" zou worden die door goed volk £)E PYGMEEËN, een klein volk met licht-bruine huid, hebben reeds van oudsher af de aandacht getrokken van de culturele wereld en het gevolg is, dat zij enige malen werden ontdekt, laatstelijk juist 90 jaar geleden door de Fransman Du Chaillu. Doch ook ten tijde van de Egyptische Pharao Nefer Ka Re, die 2300 jaar vóór Christus leefde, was zoals uit een door dr Julien geciteerde brief van deze bleek, het bestaan van deze dwergen bekend en bezat deze Pharao een dan sende dwerg uit het „Land der Gees ten". Tussen 2300 vóór Christus en 1864 waren de Pygmeeën practisch vergeten. Hun aantal wordt thans nog op 75.000 geschat en hun moreel mogen wij niet meten met maatstaven van materi ele aard. De gebreken van deze ove rigens sympathieke mensen worden overtroffen door hun goede eigenschap pen. Hun woonplaats bevindt zich in de enorme oerwouden ten Westen van het Albert Meer en is voornamelijk in Belgisch Congo gelegen. Zij zijn in verschillende groepen verdeeld, waar van die der Bambuti met 45.000 zielen de grootste vormt. Het bleek, dat de Pymeeën geen landbouw of veeteelt kennen, doch le ven van hetgeen de jacht en het oer woud opleveren. Van de opbrengst van de jacht moeten zij een deel aan de negers, waaraan zij horig zijn, af staan. Zij zijn bijna geheel naakt en leven in kampementen van plm. 10 a 20 hutten, gemaakt van bamboe, dat met grote bladeren wordt bekleed. Het is nog niet bekend hoe de Pyg meeën zijmontstaan doch waarschijnlijk vormen zij de oervorm van de negers. Uit de door dr Julien verrichte lichaamsmetingen bleek bij de Efé- Pygmeeën de man gemiddeld 1.44 m. en de vrouw 136.8 m. lang te zijn, hoe wel ook wel vrouwen van 1.22 m. wer den aangetroffen. Geen enkele Pygmee kent, evenmin als 85 a 88 procent van de negers, zijn leeftijd. Hun typisch kenmerk bestaat uit een klein hoofd met een zeer brede neus, terwijl de mannen een krachtige baard en snor dragen. yOLGENS dr Julien moeten de Pyg meeën, die in Afrika twee hoofd groepen vormen, die volkomen los van elkaar staan, zich eens van de negers hebben afgesplitst. Zij zijn echter lich ter van huiskleur doch hebben wel het kroeshaar met hen gemeen. Hun ge zondheidstoestand valt mee, behalve die van de West-Pymeeën, waar door contact met de negers meer ziekten optreden. De Pygmeeën zijn voor een deel po lygaam. 88 mannen b.v. bezaten 127 Bij de opening van het draf seizoen, dat Zondag op de Alkmaarse sintelbaan begintzal de Stichting Draf- en Rensport gebruik maken van een foto-finish apparaat, dat alle paarden, die over de eindstreep komen op de film vastlegt en derhalve iedere twijfel over de uitslag wegneemt. Het apparaat, dat een slordige 14.000 gulden heeft gekost, zal op alle courses in Nederland worden gebruikt. Het blijft het eigen dom van de Stichting, die het van de ene baan naar de andere verhuist en het zelf ook zal bedienen. Daarvoor is aangewezen de heer B. Kok, die gistermiddag op het Alkmaarse sportpark de Contifort heeft ge demonstreerd en heeft laten zien hoe de film na enkele seconden reeds automatisch is ontwikkeld en na een halve minuut in de viewerde juiste aankomst toont. Mochten er over de uitslag van de course menings verschillen bestaan, dan kan ook het publiek van de gefotografeerde finish kennisnemen omdat de film binnen tien minuten is afgedrukt Alleen dat gedeelte van de lens, dat met de finish-lijn corespondeert wordt benut. De foto bestaat uit vele smalle, enkelvoudige beelden, die door de film, welke even snel aan de spleet voorbijschuift als het paard de de finish-lijn passeert, worden opge rekt zijn, als het paard langzamer loopt dan de film, soms iets ge nomen. boms kan het beeld iets ge drongen als de twee tempi niet met elkaar overeenstemmen doordat het paard sneller gaat. Het is duidelijk, dat dit foto- en te gelijkertijd ontwikkel-apparaat (het ontwikkelen gebeurt in een bad van ontwikkelaar en fixeer bij een tempe ratuur van 45 graden) voor het w J- strijdwezen van grote betekenis is. Twijfel over een aankomst behoort nu zeker tot het verleden. Deze foto finish is overigens niet de enige ver betering op het Sportpark. De bezoe kers zal het eveneens interesseren, dat de toto-accomodatie belangrijk is uitgebreid, zodat, naar de directeur, de heer A. J. Calomme uit Brusei ons verzekerde, een omzet van f 140.- tot f 150.00 per course-middag kan wor den bereikt. De Alkmaarse baan be hoort met haar 670 meter tot de kleinere categorie en in het begin heeft de toto hier betrekkelijk weinig aftrek - gevonden omdat de Noordhol landers niet bepaald naar de draverij en komen om een gokje te wagen doch zuiver uit interesse de paarden sport. Die interesse is gebleven maar daar naast is het Noordhollandse publiek de toto gaan waarderen en dit heeft er toe geleid, dat op de Alkmaarse aangevoerd, goed volk af zou leveren, vrouwen. De kindersterfte is er enorm groot, zodat van de 8 levend geboren kinderen er nog geen 3 in leven blij ven. Daarom blijft dit goedaardig volk geen smartelijk leed gespaard, want net bezit een grote kinderliefde. De Pymeeën geloven aan één enkel Opperwezen, de hoogverheven Komba tot wie zij hun gebeden om behoud en voor een succesvolle jacht opzenden en wie zij ook 'n deelvan 't gevangen wild offeren. Vuurwapenen kennen zij niet, doch wel de speer en pijl en boog. Vuur wordt verkregen door de vuurboog dat zijn twee in elkaar passend,» stuk jes hout, die snel worden rondgedraaid. Het bezoek van een andere Pygmee- engroep is veelal aanleiding tot een massale vreugdedans, die wel 36 uur kan duren. In zijn lezing toonde ds Julien zich een warm vriend van dit dwergvolk, waarvan hij het vertrouwen door het aanbieden van geschenken had weten te winnen. Gewillig ondergingen zij het bloedonderzoek, waarvan het laborato riumwerk 's nachts door dr Julien geholpen door een neger-administra teur, moest worden verricht. In het eerste deel van zijn lezing do cumenteerde dr Julien zijn ervaringen door het projecteren van talrijke in het oerwoul genomen lichtbeelden als mede door grafische voorstellingen. i\a de pauze gaf een tweetal films een goede indruk van de onderzoekin gen, die door de geleerde spreker in net hart van Afrika werden verricht alsmede van de zeden en gewoonten van de Pygmeeën. De eerste kennismaking met deze mensen zo besloot dr Julien zijn voordracht geeft aanleiding tot ver wondering, in tweede instantie begrij pen wij, dat de Pymeeën fundamenteel dezelfde mensen ais wij zijn en tot slot oeseffen wij ae plicht deze schepselen Liods naar onze beste krachten te hel pen. De heer A. J. W. de Boer van de boekhandel Van der Meulen, onder wiens auspiciën deze zeer leerzame voordracht werd georganiseerd, heeft de talrijke bezoekers zeer aan ich ver plicht. De heer B. Kok ontwikkelt hier de film van het foto-finish-apparaat enkele seconden nadat de opname van de eindstrijd werd genomen. Het apparaat rechts is de viewer, die de foto sterk vergroot weer geeft, zodat men onmiddellijk de juiste uitslag kan vaststellen. (Foto Jaap Schoen) baan percentsgewijze in het afgelopen jaar een veel grotere stijging in de omzetten viel waar te nemen dan el ders. De toto-organisatie komt dan ook Zondag weer met een staf van 120 man naar het Sportpark om aan de 37 loketten alle clienten op de snelst mogelijke wijze te kunnen be dienen. Ook de directie van het Sportpark zelf heeft zich op het komende sei zoen geprepareerd. De Sintelbaan, qua aanleg de beste van ons land, is geducht onder handen genomen, zodat zeer snelle tijden mogelijk zijn. Ook op andere plaatsen is de accomodatie verbeterd. De paardensport-vereni ging „Vooruit", die de Alkmaarse courses pleegt te organiseren, loopt met grootse plannen voor de interna tionale monté-draverij op 15 Augustus, ter gelegenheid van het 700-jarig be staan van Alkmaar als stad. Aan de ze draverij „onder de man" zal wor den deelgenomen door de Europese crack, de Belg Remi Bals. Ook zijn concurrent R. Lampe zal van de par tij zijn en men vertrouwt erop ook uit Duitsland nog paarden te kunnen aantrekken. Ruim 350 motorenthousiasten, voor een groot gedeelte lid van de Motor- clb Alkmaar en Omstreken, hadden zich gisteravond in het „Wapen van Heemskerk" verzameld. De KNMV filmdienst organiseerde daar namei\jk in samenwerking met de M.C. Alk maar een filmavond, die zeer goed geslaagd is. Na het openingswoord van de se cretaris werd in de eerste plaats een film gedraaid over een wegrace in Japan, een terreinrit in Engeland en een steilewandrit. Interessant was de film over de ontwikkeling van de Jeep, de kleine, bepaald niet gra cieuze maar sterke wagen die zijn bruikbaarheid tijdens vrede en oorlog op alle mogelijke wijze heeft bewezen. De algemene secretaris van de KNMV, de heer Burik, hield een in leiding over de laatste motorzesdaag- se waarbij tevens verscheidene film- plaatjes werden vertoond. Belangstel ling was er vooral voor de film over de T.T. te Assen en de voorjaarsrit van de KNMV. Last but not least werd de Engelse film „De weg naar roem" vertoond, een film over de Engelse T.T. op het eiland Man van 195U waar de wereldberoemde coureur Duke voor het eerst met de erepalm ging strijken. Een uitstekend product met voortreffelijke commentaren van de Nederlandse motorspeciaiist Piet Nortier. Geboren: Johannes L., z. van J. H. Obdam en C. van Liempt. Jacobus J., z. van J. van Wonderen en J. Jansen. Jacobus E. J., z, van G. J. Wassenaar en M. J. Kuijs. Theodorus L. M., z. van A. J. Brugman en C. Groen. Anna A. M., d. van N. J. Louter en A. A. F. Janssen Getrouwd Pieter Kreb en Elisa beth Henke. Petrus N. van Baden en Maria G. Wijkstra. Overleden: Cornelia N. van Hal. 4 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 11