Christen-vrouwen vierden hoog gestemd feest een Aslemda Stad en omgeving Alkmaarse afdeling bestond vijf-en-twintig jaar Vijftig jaar geleden begon Gerard Worm in herenmodes Voordrachtsoefening werd een zinvolle propaganda Onvergetelijke dag Stichter en zijn vrouw zullen het gouden jubileum zelf kunnen bijwonen BURGERLIJKE STAND BLOEMENTENTOONSTELLING A lil STEL F LOR A R.A.I.-gebouw - Amsterdam 25 Maart t/m 4 April De zaak groeide Leerlingen Jan Couvée speelden in 't openbaar Beroep aangenomen CINEMA AMERICAN Vlammende Pijlen Ongelukkige val van 84-jarige Voorwaardelijke straf wegens verduistering Voetganger gewond HET UNIFORMENFONDS VAN EXCELSIOR JJE leden van de Alkmaarse afdeling van de Nederlandse Christen-Vrouwen bond hebben gisteren op zeer opgewekte wijze het feest van het 25-jarig bestaan dezer afdeling gevierd, zowel tjjdens de receptie die des middags in het gezellig versierde zaaltje van „Waakt en Bidt" werd gehouden en die door 150 personen werd bezocht, als op de feestavond die des avonds in hotel Victory was belegd. Zo opgewekt als de viering van dit zilveren jubileum was, niettemin big er een grote, ernstige dankbaarheid aan ten grondslag, een dankbaarheid die voortkwam uit het feit dat men gedurende 25 jaar de vrijheid heeft gehad mee te helpen bouwen aan het Koninkrijk Gods. Want op v—ik gebied de NCB zjjn activiteit ook ontplooit, steeds is het zijn grote doel om, hetzij direct het zij indirect, de mensen te winnen voor Koning Christus. De eerste die tijdens de receptie het woord voerde en in het thans zeer huiselijke interieur van „Waakt en Bidt" dat opgeluisterd was door sche merlampen, Perzische kleedjes en bloe men, met een geestige speech van wal stak, was ds C. von Meijenfeldt, die de Gereformeerde Kerkeraad vertegen woordigde. Achtereenvolgens onderwierp hij de naam van de Bond aan een korte beschouwing. Allereerst zag hij in het woord „Nederlandse" de vertolking van een nationale solidariteit, die vooral in de bezettingsjaren tot uiting was gekomen, een tijd waarin de ver eniging, naar hij meende, zelfs een poos opgeheven was geweest en waar- is hij het niet onmogelijk achtte dat grote kassaldi waren weggeraakt. „Maar", zo vervolgde de predikant. „Na de bevrijding herrees de Bond als een phoenix uit zijn as". Veel waarde hechtte ds Von Meijen feldt aan het interkerkelijke karakter van de Bond, waardoor hij zich tot een ontmoetings- en gesprekscentrum heeft ontwikkeld dat vooral na de bevrijding van zulk een grote maat schappelijke betekenis is geworden. Hij wees op de noodzakelijkheid om in deze tijden tot de diepste essentie van het christelijk geloof door te dringen en toonde zich verheugd dat dit streven ook bij de Nederlandse Christenvrouwen-bond aanwezig is. Christus Jezus als 'het heil der wereld en Zijn oproep tot eenheid zag ook ds Von Meijenfeldt als het fundament waarop het werk van de Bond geba seerd was. HET VERBAND MET ORANJE Vervolgens stond mr A. Schenke- veld, die met de heer Knaap de Chris telijke Oranjevereniging vertegenwoor digde op, om te zeggen dat hij eigen lijk niet wist wat hij zeggen moest. Wel had de heer Knaap hem ingefluis terd dat nu er eenmaal gesproken was, hij niet achter kon blijven, maar toch achtte de heer Schenkeveld het spreekwoord: „Goed voorgaan doet goed volgen" hier niet op zijn plaats en kon hij ook het door de heer Knaap gelegde verband niet inzien. Na deze inleiding bleek de heer Schenkeveld echter wel degelijk een motief in petto te hebben om zijn gelukwensen uit te spreken en her innerde hij als Oranjeman aan het feit dat Nederland in het verleden, op het ogenblik geregeerd werd en in de toekomst waarschijnlijk ook geregeerd zal worden, door eminente vorstinnen uit het huis van Oranje, met deze op merking de Vrouwenbond met het be grip „Oranje" associërend. Door het regeren van de Oranje's achtte de heer Schenkeveld het ontstaan en het stre ven van de NCB zeer vergemakkelijkt. Hij hoopte dan ook dat de liefde tot het Oranjehuis in de NCB zou mogen groeien en bloeien. De derde en laatste spreker op deze receptie was de heer A. J. Tim- mers, Evangelist in dienst van de Gereformeerde Kerk, die het Bestuur dank zegde voor de medewerking die hij bij zijn samenkomsten van het zangkoor van de plaatselijke afdeling immer had ondervonden. Ook hij was zeer verheugd over de ook op ander gebied zo goed afgestemde sa menwerking en wenste de plaatselijke afdeling van de Bond toe dat God deze nog lange tijd tot een rijke ze gen zou willen stellen. HOOGGESTEMDE GEEST Was de receptie in „Waakt en Bildt" door de uitermate gezellige inrichting van het gebouw reeds butiengewoon geslaagd, de feestavond deed in dat opzicht voor de officiële ontvangst niet onder. De Marijkezaal in hotel Victory was, aangevuld met een groot aantal extra zitplaatsen, eivol en met grote aan dacht werden de verschillende spreek sters en declamatrices aangehoord. Het programma ademde een hoogge stemde geest en hoewel ook aan de vrolijkheid een goede plaats was in geruimd, was het toch vrijwel overal een subtiele ernst die, verweven met een grote blijdschap, de avond be- paalde. DF FEESTAVOND In haar openingswoord riep de pre sidente van de Alkmaarse afdeling, mevrouw A. Vos-van Schaik de vele Het recipiërende bestuur van de plaatselijke afdeling van de Neder- landse Christen Vrouwenbond. Zit tend van links naar rechts: mevr. HilderingHartland, secretaresse, mevrouw Heuseveldt van Driel,2de secr.,- mevr. Vosvan Schaik, presi dente, mevr. Stokreef—Bomers, vice-presidente, mevr. van Dijk Nanninga, 2de penningmeester esse. Staande van links naar rechts: me vrouw Van HovenStuart, pen ningmeester esse; mevr. Philippo en mevrouw BosmaBrandsma. (Foto Jaap Schoen). vertegenwoordigsters van de Bond uit de plaatselijke afdelingen in de om trek en tevens nog enkele andere Bonds-gasten een hartelijk welkom toe, waarna zij in gedachten even te rugging naar de tijd van de oprichting der Alkmaarse afdeling. Zij wist niet meer wie op deze op richtingsvergadering aanwezig waren geweest, maar alle initiatiefneemsters bracht zij voor haar streven nogmaals hartelijk dank. Mevrouw Vos wees vervolgens op het feit, dat de Bond na de oorlog een onmisbaar element in de Neder landse samenleving was geworden. „Nog steeds neemt het ledenaantal toe," zeide zij, „maar wij sluiten onze gelederen niet". Zowel de actieve leden als de passieve achtte zij nodig om de positie van de Bond te ver sterken, opdat het Hoofdbestuur, zijn vertegenwoordigende taak op maat schappelijk en sociaal terrein en in de vele federatieve verbanden naar behoren zou kunnen vervullen. „Wij jubileren met dank in het hart" ein digde de presidente, „en dat is in deze tijd van grote zorgen een bijzonder voorrecht". Na deze woorden vond de aanbie ding van het vaandel van de afdeling Alkmaar plaats door het oudste lid, mevrouw Vasbinder, die de wens uit sprak, dat dit het symbool zou mogen zijn dat bestuur en leden in eensge zinde samenwerking verbindt. De presidente die dit prachtige kunstwerk in ontvangst nam, dankte mevrouw Vasbinder voor dit gebaar en wenste haar toe dat zij nog lang als actief lid in de afdeling haar plaats zou mogen innemen. Het was mevrouw A. E. Nijenhuis- Windgassen uit Amsterdam die op deze avond als vertegenwoordigster van het Hoofdbestuur de 25-jarige af deling feliciteerde, maar de vergade ring haar mening, dat de Alkmaarse afdeling toch al tot de „oudjes" e- hoort, niet onthield. Want van de C00 afdelingen die de Bond telt zijn er nog maar 40 die de leeftijd van 25 jaar hebben overschreden. Namens het gewestelijk bestuur feli citeerde mevrouw E. A. Groot-Koning uit Enkhuizen waarna zij de grote verdiensten van de vice-presidente van Mevrouw Vasbinder (rechts) over handigde als oudste lid, de presi dente mevrouw Vosvan Schaik het vaavrloj. (Foto Jaar» Schoen). het plaatselijke bestuur, mevrouw Stokreef, die vanaf de oprichting aan de afdeling verbonden is geweest, in herinnering riep. Zij gaf het bestuur de verzekering dat alle afdelingen uit het gewest Noord-Holland hartelijk met dit jubileum meeleefden. „Het is geen kunst een vijf en twin tig-jarig jubileum te vieren, al zit er heel wat werk aan vast", aldus me vrouw Groot, „maar een gunst, ons door Gods goedheid geschonken, is het wel". Als derde en laatste spreekster kwam mevrouw M. F. Paarlberg-Dun naar en met melodieuze stem haar geluk wensen namens de afdeling Bergen het spreekgestoelte om daar op rijm aan te bieden. Voordat de eerste pauze aan de beurt was, werd aan de hand van voordracht, tekeningen en refreinzang een schets gegeven van de geschie1 j- nis der afdeling, een programmapunt dat bij het gezelschap zeer in de smaak viel. De grappige tekeningen waren van de hand vah de heer Ooyevaar, de tekst van de heer Wol zak. Medewerking hieraan verleenden enkele dames van het zangkoor dat de avond ook na de pauze met enkele uitstekend ingestudeerde nummers op luisterde. Het stond onder leiding van mevrouw J. Hardijzer-van Gijn. HELÈNE OOSTHOEK De avond culmineerde echter in de voordrachten van Hélène Oosthoek, die deze avond voor Alkmaar had wil len reserveren. Zij droeg voor de bal- conscène uit „Romeo en Julia" van Shakespeare en daarna „De danseres met de Roos" van Bertus Aafjes, daar mee twee auteurs representerend die beiden, zij het op volkomen verschil lende wijze, de volmaakte liefde uit beeldden. De indruk die Hélène Oost hoek met dit laatste gedicht maakte was zo groot dat% men aanvankelijk nietd urfde applaudisseren. Pas na enige tijd, toen de declamatrice het toneel afliep, uitte men zich in een ge weldig huldeblijk. De Alkmaarse afdeling van de Ne derlandse Christenvrouwen-bond kan op een onvergetelijke jubileumdag terug zien. DINSDAG CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Vlam mende Pijlen (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Zo lang jij bij mij bent (14 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: To night we sing (alle leeftijden). HARMONIE THEATER, 8 uur: Het meisje van de voorpagina (a.l.) GULDEN VLIES, 8 u.: China Missie film. WAPEN VAN HEEMSKERK, Voor ronde Nat. Kappersconcours. HARMONIE, Kleine Zaal, 8 u.: Gen. Nederland-Frankrijk. BERGEN, Rustende Jager, 8 u.: De Woeste Hoogte (14 jr.); 8 uur: Indische dansen. NOORDSCHARWOUDE, Tivoli, 8 u.: Rebecca (18 jr.); Concordia, 7.30 uur: Emigratieavond Canada. WOENSDAG CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur: Vlammende Pijlen (14 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Zo lang jij bij mij bent (14 jaar). VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 u.: Tonight we sing (alle leeftijden). HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 u.: Het meisje van de voorpagina (a.l.) GULDEN VLIES, 8 u.: China Missie film. WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Bijeenkomst onderofficieren. CAFE CENTRAAL, 8 uur Emigratie avond. BERGEN, Rustende Jager 8 uur: Moord aan de Seine (18 jr.) DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Hartong van Ark, Langestr. 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 18.04 6.17 Woensdag 18.34 6.51 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 18.09 6.22 12.09 0.22 Woensdag 18.39 6.56 12.39 0.56 Juist het feit, dat Gerard Worm en zijn vrouw nog in leven zijn geen het vijftig-jarig jubileum van hun zaak, dat Donderdag a.s. wordt RPvitrj een bijzonder, we mogen haast wel zeggen exclusief cachet. Hij, en moeten daarbij in één adem zijn echtgenote noemen, is het type van zakenman uit het begin van deze eeuw. De middenstander, die met bescheid,, middelen een winkel begon, die het vertrouwen van zijn klanten wist winnen, die al heel vroeg dat gene in practijk bracht wat we nu servit, noemen en die het vooral legde op de kwaliteit, waarmee hij voornampli;, de bewoners van het platteland aan zich wist te binden. Zo hebben dt!| zakenlieden hun winkels uitgebreid, nieuwe panden aangekocht en zich steedi maar weer aangepast aan de altijd wisselende eisen des tijds. En aan i, eisen van de mode. Geboren: Jacobus J.f z. van J. Koet en E. ten Broek. Johanna A., d. van J. de Hollander en B. G. Hoek. Hen drik W., z. van J. A. Dekker en A. Jongsma. Theodorus J. A., z. van J. C. de Groot en C. Rood. Robert J. J. R., z. van J. H. Simons en A. M. J. Zijlstra. Getrouwd Adrianus J. van Rut ten en Margaretha Blauw. Wilhelmus J. van Rutten en Francina Blauw. Overleden Wilhelmus C. A. Kui per, 17 maanden. Antje Dik, 85 jaar, wed. van K. Luijt. INTERNATIONALE Geopend Donderdag 25 Maart van 1 uur tot 's avonds 11 uur. Overige dagen van 's morgens 9 uur tot 's avonds 11 uur Entrée f. 1.- Ochtendbezoek aanbevolen (Advertentie, Ing. Med.) Gerard Worm is zo'n middenstander geweest. Zijn vrouw en hij hebben zich in 1946 uit de zaken teruggetrok ken en zijn zoons Jan en Gerard heb ben het werk overgenomen. Maar uit de ganse firma spreekt nog die geest van vroeger. Die sfeer van „Gerard Worm is wel duur, maar best" en dat is toch altijd weer een gezond zaken- principe gebleken. Weinigen is het beschoren in goede gezondheid op een levenswerk terug te kijken. Tot die weinigen nu beho ren de heer en mevrouw Worm. Zij kunnen met dankbaarheid en misschien een weinig weemoed terugdenken aan het winkeltje in de Houttil, het eerste herenmodemagazijn, dat Gerard Worm in 1904 begon. Hij verkocht er front- jes en witte overhemden met losse boorden van 7 cm. hoogte. En zwarte dassen. En nachthemden met een mooi gekleurd bandje aan de hals. Pyama's waren er in die tijd niet en gekleurde dassen evenmin. De hoed, zonder welk kledingstuk een heer zich niet opstraat durfde vertonën, was de harde, zwarte Garribaldi. Per stuk f 2.50 en als men een hele beste wilde hebben: f 4.50. Zo was de mode in die dagen en te recht hebben de zoons van de „oude baas" het gouden jubileum van de zaak aangekondigd onder het motto „Vijftig jaar mode". Want in de mode van toen en nu weerspiegelt zich de enorme ontwikkeling, die de firma Worm heeft ondergaan. Er kwamen gekleurde dassen, gekleurde overhem den en gekleurde, slappe hoeden; de zaken groeiden en twee jaar later moest Gerard Worm zijn winkel ver groten. Acht jaar daarna kocht hij het pand, waarin nu de herenzaak is ge vestigd. Het werd modern ingericht en in 1929 doorgetrokken tot de Ach terstraat. Het werd zo gerestaureerd, dat het nu, na veertig jaar nog volko- Dat het openbaar maken van de prestaties van muziekstuderendien (in dit ge val beoefenaars van het klavierspel) wel eens zeer nuttig kan zijn, bewees ons de voordrachtsoefening, die leerlingen van Jan Couvée gisteravond in het Gulden Vlies gaven. Zo'n voordrachtsoefening, deskundig gelgjd en in de keuze van de te spelen werken artistiek gericht, is in feite een zinvolle propaganda voor de serieuze kunstbeoefening, en daarvoor kan men in deze tijd van overspoelende amusementsmuziek niet erkentelijk genoeg zijn. De contouren tussen de werkelijk muzikale waarden en inhoudloze mu ziek dreigen wel eens te vervagen, en daarom heeft een openbare voordrachts oefening in klassieke stijl wel degelijk zin. Ypma's voortreffelijke Steinway- vleugel stond gereed om .bespeeld te worden door maar liefst 42 executan ten. In alle mogelijke gradaties tech nisch, zowel als muzikaal, hebben we ongeveer vier uur klavierspel kunnen beluisteren, en dit zonder dat het ele ment verveling kans kreeg een rol te spelen. Technisch was alles, uitgezon derd hier een daar een klein ontspo- rinkje, goed verzorgd. Muzikaal gaf ieder naar mate hij deze gave nad om vangen. Dit zeer uitgebreide program ma in extenso te bespreken, zou ons te uitvoerig doen zijn, daarom zullen we ons bepalen tot een keuze uit deze rijke variatie, netgeen natuurlijk niet betekent een gebrek aan waardering voor de niet genoemde ,-ummers. Van de eerste groep noteren we met waar dering Lentedag van Nieland, Tulpe van nchner en een muziaaai gespeel de Fruhling van W. F. Bacn. Onder de meer gevoiueruen vielen prestaties te beluisteren waaroij ue muzmaie per soonlijkheid ook een woordje mee sprak, zoals in Preiude van Onopin, oonatine van Orthei (zeer goed) e.d. Ais laatste voor de pauze speelde de zeer jeugdige Hans Bruin uitstekend iconcio O dur van Beeuioven, waaroij nog eens zeer duidelijk wera ge demonstreerd dat hu terecht de prijs winnaar werd van ae Klavierwedstrijd voor de jeugd in Nederland. Na de pauze werd er inderdaad voor amateuis op noog niveau gespeeld. Dit iiiociUen we constateren in ten muzi- Kaal gespeelde sonate van Mozart, met stiji-oegrip gespeelde Handel Varia ties, een intei essante Toccata van Gar- guilo, een gevoelig gespeelde Reverie van Debussy, een iotwaardig gespeeld impromptu van Schubert enz. De pia nist Jan Couvée kan met voldoening terugzien op de resultaten van zijn muzieK-paeuagogische aroeid. Met gespannen aandacht hebben de luisteraars het zeer variabele en lange programma gevolgd. Zij lieten het aan hartelijke waardering lang niet ont breken. W. SCHREURS Ds J. Breukink te Nieuwkoop heeft het op hem uitgebrachte beroep naar de Remonstrantse Broederschap te Alk maar aangenomen. Het is pure Wild-West, dat voor de rest -van de week op het filmdoek van de Cinema wordt geprojecteerd. Een primitief verhaal, dat de minnaars van onverschilligge scherpschutters en gii- lende carroussel rijdende Indianen doet trappelen van opwinding. Want het ene schot valt na 't andere en de kruit damp hangt constant over het techni- color-tafereel. Tex Mac Cloud is de stoere man, die de onbekende leider van een groep Utah-Indianen wel eens even zal ontmaskeren, wat in het Wilde Westen in 1877 vrijwel een begrafenis betekent. Het lukt hem natuurlijk ook, maar voor hij zover is moet hij menig maal te paard springen en zelfs een hoge klim wagen naar een tegen de rots klevende pueblo. Wij hebben het al geschreven: Voor de liefhebbers. De 84-jarige heer mr A. M. Lede- boer, oud-president van de Alkmaarse rechtbank en commissaris van de Hoornsche Crediet- en Effectenbank is Zaterdagmiddag na afloop van de al gemene vergadering van déze bank op de stoep van het kantoor aan het Dal zo ongelukkig komen te vallen, dat hij een collumfractuur opliep, zoals geble ken is uit een Zondagmorgen gemaak te röntgen-foto. Op advies van dr Appelboom werd hij Zaterdag in de namiddag per ziekenauto naar zijn woonplaats, Den Haag, overgebracht. De ex-administrateur-incasseerder van het Wit-Gele Kruis, de heer W. de B-, tegen wie wegens verduistering van gel den een gevangenisstraf van tien maan den was geëist, waarvan de helft voor waardelijk, is hedenochtend door de Alk maarse rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van deze duur op een proeftijd van drie jaar. Gistermorgen om half twaalf is bij het parkeerterreintje in de Koorstraat een voetganger aangereden door een motor rijder. De voetganger werd daarbij ge wond. Getuigen van het ongeval werden ver zocht zich met de politie in verbinding te stellen. De eerste winkel aan de Houttil te Alkmaar, waarin Gerard Worn (staande in de winkeldeur) zijn herenmodemagazijn vestigde. men onveranderd kon blijven en zt ker niet een indruk maakt van uit d> tijd te zijn. De heer Worm zou zijn zaken nooi tot een zo grote bloei hebben kunnei brengen- als hij geen steun had onder vonden van zijn vrouw, die in zakendoen zijn evenbeeld mocht wor- den genoemd. Haar verlangen om een winkel te openen in damesmode-arti. kelen werd in 1929 vervuld. Het wai een gedenkwaardig jaar voor de firma, Het pand Houttil 50 werd uitgebreid en op de hoek van de Houttil en dt Langestraat werd een oud perceel aan- gekocht, waarin de parapluzaak va: de firma Querelle was gevestigd. Het was een antiek geveltje en aan het pand kleefde nog een ouderwets pot' huis. Eerst na heel veel moeite is men er dan ook in geslaagd vergunning tl krijgen het gebouw te modernises In het benedenpand werd de verkoop ter hand genomen van damesmode kousen en lingerie. Enige jaren latff werd de bovenwoning eveneens bij winkelruimte getrokken voor de ve| koop van damesconfectie. Reeds vrij vroeg had de heer Won zich toegelegd op de alleenverkoo; van wereldmerken en zijn zoons heb ben dit systeem dankbaar overgeno men. De methode, die hun vader volg de, hebben zij tot de hunne gemaakt en zeker niet zonder succes. In 1935 opende de firma een ultra moderne winkel in Den Helder, tot stand gekomen onder architectuur van Arthur Staal en Piet Worm en in 1941 werd het pand Langestraat 38 te Alk maar aangekocht, waarin Gerard Worm Jr. zijn zaak in damesconfectie vestig de. Sinds 1946 voeren de twee zoons Jan en Gerard de zaken, eerstgenoem de de winkel in herenconfectie mode-artikelen, de laatste de dames zaak, damesconfectie en de winkel in Den Helder. Dit is dan in het kort geschiedenis van de firma Worm. Er is veel veranderd bij wat eerst het winkeltje in de Houttil was, maar de grondslag, de basis van de succesvolle opkomst is gelijk gebleven. Evenals hun vader streeft de jongere generatie op haar beurt naar exclusiviteit, naar iets nieuws en zij bezoekt daarom tal van shows in het buitenland. De im port vormt dan ook een belangrijk be standdeel van de inkopen. Op 25 Maart gaat de firma recipië ren in de Harmonie en dan zal ook het chequeboekje worden uitgegeven, dat de klant het recht geeft 10% van zijn - GERARD WORM duurmaar best aankopen in de maanden April, Mei en Juni in de diverse zaken te be* steden. De inzameling van het Uniformfonds van Excelsior is de afgelopen week met f 362,18 gestegen tot f 2608,25. De ver antwoording luidt: Huiscollecte f 327,18; Gebr. Hoed f 10,—; J. j. Mobron f 5.—» J. C. Amoureus f 5,—; D. Davelaar fS,"> Mr. de Lange f 5,N.N. f 5,—; totaal f 362,18. GESLAAGD Onze stadgenoot de heer C. C. Dok ter is geslaagd te Amsterdam voor het diploma A scheepswerktuigkundige.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 10