Weinig bewijzen tegen Marie in het proces Besnard Vetikcde Genève verwacht vele gasten In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Israël en zijn buurlanden Nieuw onderzoek gelast naar dood van Wilma Montesi Geleerden spreken elkaar op alle punten tegen Gifmengster of belasterde vrouw? Verdachte weigert te bekennen DE DAME van Loudun heeft intussen nog niets bekend. Om haar in de val te laten lopen stopt de politie twee „moutons" dat zijn medegevangenen die tot taak hebben haar vertrouwen te winnen en h?ar te doen praten bij haar in de cel. Deze twee dames van lichte zeden drijven Marie zo in het nauw, dat ze de onvoorzichtigste brieven schrijft. Een keer verzoekt zij haar notaris in flessen in haar kelder thuis arsenicum te stoppen hetgeen later zou moeten bewijzen, dat zij on schuldig is. Een tweede keer schrijft Einde hongerstaking Egyptische vrouwen danken Naguib Brits-Egyptisch gesprek onmogelijk Egypte is tegen verdrag Turkije-Pakistan Verzet tegen plan van Eisenhower Vrijere economische politiek voorgesteld Brits filmpersoneel in staking Massasterfte onder de Duitse varkens Het testament van Anna Caglio verwekte sensatie Markies Mantagna dient aanklachten in Conferenties volgen elkaar in snel tempo op Luitenant van Giuliano werd vergiftigd Amerikaanse leger doet concessie aan MacCarty Kunstrecord DINSDAG 23 MAART 1964 (Van onze Parijse correspondent) MARIE BESNARD heeft misschien dertien van haar familieleden en vriendinnen vergiftigd. Daarvoor heeft ze vijf jaar in voorarrest ge zeten. Twee jaar geleden kwam haar zaak in Poitiers voor, maar het proces moest worden uitgesteld, toen bleek dat dokter Béraud uit Mar seille, die na moest gaan of de lichamen van de vermeende vermoorden arsenicum bevatten, niet serieus gewerkt had. Thans zit de acht-en- vijftig-jarige Marie, die iedereen de „Dame van Loudun" noemt, weer voor haar rechters. Een kleine honderd journalisten zijn naar Bordeaux gekomen om dit sensationele proces te verslaan. Madame Besnard is in de gevangenis verschrikkelijk oud geworden. Van haar arrogante, zelf verzekerde houding is niets meer overgebleven. Zij volgt haar eigen proces met een koude, gelaten onverschilligheid. Ze verdedigt zich wel en zelfs op een heel verstandige manier. Maar vergeleken bij de furie van Poitiers lijkt ze een geslagen hond. onderzoek van de politie' berust op de beweringen van twee speciaal bij Ma rie Besnard in de cel gezette mede gevangenen, die er alleen maar voor deel bij hadden haar zwart te maken, en van Madame Pintou, die in deze zaak een heel wonderlijke rol speelt. En het ziet er naar uit dat de beklaag de zelf nooit zal bekennen, dat zij schuldig is. Bovendien wordt zjj ver dedigd door zes advocaten, die bewe ren veel troeven in handen te hebben. "TROUWENS, heel haar proces speelt zich hoog boven haar hoofd af. In wezen heeft ze er niet zo heel veel meer mee te maken. De zaak Mari'e Besnard dreigt het proces te worden van de geleerden, die het arsenicum in de stoffelijke overschotten hebben ge zocht en die elkaar nu zo venijnig tegenspreken. Ook de gang van zaken bij de Franse justitie zal in een vreemd daglicht komen. Iedereen is het er na melijk over eens, dat deze affaire wel op een heel wonderlijke manier is be handeld. Ondanks de ernst van de be schuldiging die overigens van de dertien vermeende slachtoffers er reeds zeven heeft laten vallen is Marie Besnard niet meer de hoofd figuur. Het proces gaat veel verder. We zullen zien waarom. Op 1 Juli 1927 overlijdt op veertig jarige leeftijd de eerste man van Marie Besnard. Marie krijgt een kleine erfe nis. Haar echtgenoot sterft officieel aan t.b.c. In 1938 gaat op zes en tach tigjarige leeftijd haar tante Lecomte dood. Marie trouwt opnieuw, nu met Léon Besnard. Achtereenvolgens ster ven dan de vader van Marie, de groot moeder van Léon, de vader en moeder van Léon, de schoonzuster van Marie, een vriendin van Marie, de weduwe Rivet, twee nichten en tenslotte de tweede man en de moeder van mada me Besnard. In Loudon beginnen dan geruchten te lopen, dat Marie haar man Léon vermoord heeft. Hij zou aan zijn vrien din, madame Pintou, vlak voor zijn dood gezegd hebben, dat zijn vrouw vergif in zijn soep had gedaan. Deze geruchten komen ter ore van de poli tie. Marie wordt gearresteerd en de dertien doden worden opgegraven. Dokter Béraud uit Marseille consta teert, dat de overblijfselen zonder uit zondering arsenicum bevatten. Later bljjkt echter, dat dit onderzoek heel slordig is gedaan. Wanneer andere ex perts de resten opnieuw toetsen, mer ken ze, dat in het graf van Lucie Bo- din, drie schouderbenen, twee onder kaken en twee heiligbenen te vinden zijnEn terwijl nieuwe deskundigen In slechts zes lijken arsenicum vinden, beweren de zes advocaten van Maric, dat de grond, waarin deze personen begraven zijn arsenicum bevat, het geen weer door andere geleerden wordt betwist. De seismografen van het KNMI te De Bilt hebben in de nacht van Zon dag op Maandag een vrij sterke aard beving geregistreerd, waarvan de oor sprong was gelegen in de Caraïbische Zee. Tijdens het weekend zijn bij de kippenhouder S. in de Bodegraafse Meije veertienhonderd kippen afge maakt, omdat de gezondheidsdienst op het bedrijf pseudo-vogelpest had geconstateerd. In Zuid-Holland is Zondag het eerste kivietsei gevonden op het grondgebied van de gemeente Oegstgeest. De vinder bood het ei aan de commissaris der Koningin aan. Op 6 Juni hoopt de architect en stede- bouwkundige W. M. Dudok te Hilver sum zijn zeventigste verjaardag te vie ren. Tot zijn scheppingen behoren het stadhuis te Hilversum, het colomba- rium te Westerveld en het Erasmus- huis te Rotterdam. België zal in het tweede kwartaal van dit jaar 500.000 ton steenkool aan Nederland en 300.000 ton aan Italië leveren. Het ontvangt hiervoor een bijzondere vergoeding. De Indonesische regering zal ambtena ren, die in diensttijd oppositie tegen haar politiek voeren, ontslaan. Een re geringsverordening dienaangaande is in voorbereiding. De Mexicaanse mi nister van Waterstaat, Chavez, zal een bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs brengen ter gelegenheid van het feit dat voor het eerst een MexicaSnsé in zending te zien zal zijn. Canada zal misschien overwegen, communistisch China te erkennen, indien dit land be reid is tot de verzekering, dat zijn aggressie in Korea tot het verleden be hoort. ze: „Je suis suis coupable" (ik ben schuldig). Waarom twee keer ben? Marie is bijna ongeletterd en zij beweert nu te hebben willen schrijven: ik ben niet schuldig. Waarom zou deze burgerlijke en welgestelde dame heel haar familie uit de weg geruimd hebben? Ter wille van al de erfenissen, die zij in ont vangst nam. Waarom haar laatste man? Aangezien ge verliefd was op de Duitse krijgsgevangene, Alfred Dietz, die bij haar werkte. Marie Besnard is nu een oude, ta nige vrouw en men kan zich moeilijk voorstellen dat zij zes jaar geleden nog verliefd is geweest. Wanneer deze zaak op het proces ter sprake komt, lacht ze bitter: „Wanneer je in het ongeluk zit, beschuldigen je vijanden je van alles" zegt ze dan. „En ik heb vele vijanden". Dit alles neemt niet weg, dat de pre sident van het gerechtshof in Bor deaux, De Pourquery de Boisserin, die de debatten met een bewonderens waardige objectiviteit leidt, weinig tastbare bewijzen in handen heeft. De officier van justitie heeft haar beschul digd van moord op haar man, haar vader en haar moeder, haar schoon vader, haar nicht en haar vriendin Rivert. Gaat men de dood van deze mensen na, dan is het enige opvallen de, dat zij zo betrekkelijk vlug na el kaar zijn gestorven. Wanneer men dit Marie Besnard voor ogen houdt, ant woordt zij, dat, met uitzondering van haar man ;.l deze personen oud waren en dat de dokter steeds een natuurlijke doodsoorzaak heeft geconstateerd. Dat kan ook zo zijn: haar vader was 78, haar moeder 87, haar schoonvader 78, haar nicht 88, haar vriendin 60 jaar. Het toeval wil soms dat mensen van deze leeftijd kort achter elkaar ster ven. Blijft dus haar tweede man, die tegen de hoofdaanklaagster, madame Pintou (die een verhouding met Léon Besnard had), gezegd zou hebben, dat Marie vergif in zijn soep had gegooid. Daar berust eigenlijk de gehele be schuldiging op, ofschoon madame Pin tou haar aanklacht reeds een keer heeft ingetrokken. jrR ZIJN nu maar twee mogelijkhe den. Of Marie Besnard wordt schul dig bevonden één of meer personen vergiftigd te hebben, waarop de dood straf zal volg i, of het bewijs zal niet geleverd kunnen worden en dan kan Marie na afloop weer teruggaan naar haar huis in Loudun. En men kan zich afvragen, of ooit bekend zal worden, wat zich daar in dat dorp in midden- Frankrijk heeft afgespeeld. De geleerden, die het arsenicum wel of niet gevonden zouden moeten heb ben, spreken elkaar tegen. Het voor- De acht Egyptische vrouwen, die verleden week, uit protest tegen het niet toekennen van politieke rechten aan de Egyptische vrouw zeven dagen lang hebben geweigerd voedsel tot zich te nemen, bezochten Maandag president Naguib, om hem te danken voor zijn belofte dat rekening zal worden ge houden met de wens der vrouwen dat niet alleen mannen het Egyptische volk in de nieuw te kiezen volksverte genwoordiging zullen vertegenwoordi gen. „Aan uw wensen zal alle aandacht worden besteed" verklaarde generaal Naguib tegenover de onder leiding van mevrouw Doria Sjafik staande delega tie. TURKIJE Hoe gespannen de verhouding tussen Israël en zijn Arabische buurlanden is, wordt wel het beste duidelijk uit bovenstaande kaart, waarin alle belangrijke gebeurtenissen van de laatste tijd zijn vervat. Tevens ziet men, welk een benarde positie Israël hier inneemt. Eden, de Britse minister van Buiten landse Zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hervatting van de on derhandelingen over de toekomst van de Britse steunpunten langs het Suez- kanaal onder de huidige omstandighe den niet mogelijk is. De minister meende, dat orde en veiligheid langs het Kanaal minder waren' geworden als gevolg van de nalatigheid van Egypte, om de nodige maatregelen te nemen. Bij incidenten verloren in de afgelopen week vier Britse militairen het leven, verscheidenen werden ge wond en twee worden vermist. De minister van Buitenlandse Zaken van Egypte, dr Mahmoed Fawzy, heeft de Amerikaanse ambassadeur te Ceiro, Jefferson Caffery, meegedeeld, dat Egypte zich „met alle middelen" zal verzetten tegen de toetreding van Irak tot het voorgestelde pact tussen Paki stan en Turkije. De kwestie zal ter sprake worden ge bracht op de eerstvolgende bijeenkomst van de Arabische Liga. De Sovjet-Unie heeft de economische en sociale raad der Verenigde Naties verzocht de kwestie van de uitbreiding van de handel tussen Oost en West voor rang te geven in zijn bijeenkomst, die aan het einde van deze maand zal wor den gehouden. Sterke machten worden gemobili seerd tegen het programma van presi dent Eisenhower voor een meer liberale buitenlandse economische politiek, dat naar verwacht wordt deze week bij het Amerikaanse Congres zal worden inge diend. De door de president in te die nen voorstellen zullen de eerste offi ciële mededeling zijn omtrent de plan nen van de republikeinse regering in zake de uitbreiding van de wereldhan del. Zij zullen waarschijnlijk zeer wei nig afwijken van de aanbevelingen van de commissie-Randall ten aanzien van de handelspolitiek. ,r "A - - - V. De Britse filmproducenten hebben Vrijdag 2500 man personeel ontslag aan gezegd, omdat het zijn looneisen met een langzaam-aan-actie ondersteunde. In antwoord hierop hebben nu nog vierhonderd laboranten het werk neer gelegd. Ook zij zullen overige enige da gen ontslagen worden, indien zij niet weer aan het werk gaan. Door het conflict krijgen de Britse bioscopen al geen journaals meer. Over een paar weken zal er bovendien een tekort zijn aan speelfilms, binnenlandse en geïmporteerde. De laatste drie maanden zijn in West- Berlijn 800 varkens aan cholera gestor ven. Uitbreiding van de ziekte wordt mogelijk geacht, daar zij niét te gene zen is. In Oost-Duitsland zouden vorig jaar naar schatting 400.000 varkens aan de ziekte zijn bezweken. y\LS U SOMS ergens tien paar vrouwenbenen mocht vinden, dan beho ren die aan een zaken man in Den Haag. Deze heeft namelijk door het huis voor onbehuisden in de residentie een partijtje oude rommel uit zijn zaak laten weghalen, maar hij is even later tot de ont dekking gekomen, dat zich in een eveneens weg gehaalde doos met zaag sel (wat doen ze daar ook in?) tien paar welge vormde vrouwenbenen hadden bevonden. De za kenman heeft ze tot dus ver echter nog niet kun nen achterhalen. Dus als u ze tegenkomtMet elkaar zijn al die twintig benen f 195 waard. Niet veel, wei, voor vrouwen- benen? Maar ze dan ook van plastic. JN DE BERGEN in de buurt van Santiago in Chili is op een hoogte van vijfduizend meter in sneeuw en ijs het goed bewaard gebleven stoffe lijk overschot gevonden van een twaalfjarig In ca-prinsesje, dat waar schijnlijk zeshonderd jaar geleden is overleden en daar in die vrieskoude zes eenzame eeuwen lang gaaf en ongerept als een schone slaapster heeft gelegen. JUSSEN SCHUDDE- BEURS en Noordgou- we op Schouwen en Dui- veland is een kippenhok van niet alledaagse af metingen gebouwd. Het heeft een totale opper vlakte van ruim vijfhon derd m2 en wordt door de exploitant, de heer Siem Moeilijker, ge bruikt voor de opfok van kuikens, waarvan het hokje er niet minder dan achtduizend bergen Kan Het gebouw, dat hondevd meter lang is, wordt eleclrisch verwarmd en is vorrzien van een uiterst doelmatige auto matische watervoorzie ning. QISTEREN waren Harm Musch en Engeltje Dreijer in Winschoten een en zeventig jaar ge trouwd. Engeltje is nu 93 jaar oud en Harm 92. Zij zijn heiden nog zeer kras en hadden heus de harte lijke felicitatiebezoeken van het leger van kinde ren, kleinkinderen en achterkleinkinderen niet nodig om te weten, dat ze Maandag 71 lange jaren in het oude, maar nog steeds niet lekke huwe lijksbootje zaten. Alle respect. *pE BURGHAUSEN in Beieren is een wed strijd voor sigarenrokers gehouden, waaraan be halve 29 mannen ook vier rooksters mee deden. De vijftigjarige huisvrouw Anna Nieder- buchner won de wed strijd op haar sloffen en brak het Duitse record. Zij hield haar sigaar twee uur en zes en twin tig minuten brandende. Het is een vreemde we reld, waarin mannen kookwedstrijden winnen en vrouwen rookwedstrij- dflU. pjRIE LEDEN van de gemeenteraad van Loosdrecht, namelijk twee leden van de PvdA- fractie en het communis tische raadslid, hebben aangekondigd in komen de raadsvergaderingen obstructie te gaan voe ren en tijdens het aan de vergadering voorafgaan de gebed zo lang op de gang te gaan staan. Zij zeggen dit niet te doen uit gebrek aan eerbied voor het gebed, maar uitsluitend op grond van niet nader aangeduide gebeurtenissen, die vol gens hen niet in over eenstemming zijn met de inhoud van het raads- gebed- Opa Schram uit Driebergen, die reeds twaalf keer de Vierdaagse heeft uit gelopen, is vanmorgen vertrokken voor een „monstertocht" van meer dan drieduizend kilometer naar Rome en terug. Te elfder ure heeft hij nog een reisgenoot gekregen: de heer J. Wilmsen uit Ast in Noord-Brabant, die met zijn een en zeventig jaar de nu 67-jarige opa Schram dus nog in leeftijd overtreft. Maar wat de wandelsport aangaat is me neer Wilmsen bij opa Schram vergeleken nog maar een dilettant. Maar je moet tenslotte ééns beginnen. Er waren al vele adspirant-reisgezellen geweest, maar de een na de ander liet verstek gaan, omdat er wel het een en ander voor komt kijken. Meneer Wilmsen, die wel veel grote fietstochten in het buitenland heeft gemaakt, bleek echter een doorzetter te zijn en nu zijn ze samen op weg. Vandaag alleen maar van Driebergen naar Wageningen, om er een beetje aan te wennen. De voornaamste bagage van het tweetal bestaat voor elk uit twee paar reserve-schoenen. Opa Schram heeft zijn vrouw beloofd haar bijna iedere dag een fraaie prentbriefkaart te zullen zenden. Het roken heeft hij een paar maanden geleden al opgegeven om in goede conditie te komen. Het plan om zijn fiere witte baard af te scheren heeft opa Schram toch maar laten varen. „Mijn wandelsportvrienden in binnen- en buitenland zouden me niet herkennen zonder dat struikgewas", zei de altijd opgewekte oude baas lachend. Als hij er maar niet over struikelt onderweg. PRIMA HONING ONTBIJTKOEK (Advertentie, Ing. Med.) JN HET PROCES tegen de Italiaanse journalist Silvano Muto heeft zich een nieuwe sensationele ontwikkeling voorgedaan. Op vordering van het Openbaar Ministerie heeft de rechtbank te Rome, waarvoor zich deze zaak afspeelt, beslo ten, de behandeling te schorsen, teneinde de politie opnieuw een onderzoek te doen Instellen naar de omstandigheden, waaronder de 23-jarige Wilma Montesi is overleden. Muto, een journalist, heeft in een reportage beweerd, dat de jonge vrouw, die aan het strand bij Rome dood werd aangetroffen, het'slachtoffer was van een bedwelmingsorgie, waarbij enkele vooraanstaande persoonlijkheden be trokken waren. De politie heeft steeds vastgesteld, dat zij door een ongeluk is omgekomen. QE OPENBARE AANKLAGER ver zocht om aanhouding van de zaak, nadat de rechtbank verklaringen had gehoord, volgens welke Piero Piccioni, bandleider en zoon van de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, een moordenaar was en behoorde tot een bende smokkelaars van verdovende middelen. Deze bende zou onder lei ding staan van markies Ugo Montagna en verantwoordelijk zijn voor de dood (Advertentie, Ing. téed.) fenève, deze stad van nog geen 200.000 inwoners, verwacht met enige onge rustheid een Invasie van ongeveer 3000 personen voor de Aziatische conferentie, die op 26 April begint. Alle hotels zijn nu al tot de laatste kamer besproken en er wordt over gedacht zelfs in Lausanne en Montreux deelnemers onder te bren gen. De communistische dele gaties d.w.z. die van de Sovjet-Unie, China en Noord-Korea die het langst hebben gewacht met zich aan te melden, stellen nu eisen die moeilijk te ver vullen zijn maar toch ver vuld moeten worden. Elk van die delegaties wenst een afzonderlijk hotel geheel voor zich te hebben en bo vendien een villa waarin het hoofd van de delegaties gehuisvest znl kunnen wor den. Maar niet alleen aan hotels, maar ook aan villa's bestaat er nu al een nijpend tekort, zodat de kantonnale regering een beroep op de pers heeft gedaan om villa eigenaars op te sporen, die alsnog bereid zijn hun bezit voor enige tijd te verhuren. Tot overmaat van ramp is de Aziatische conferentie niet de enige internationale conferentie dit dit voorjaar in Genève zal worden ge houden. Op 20 April begint de Europese conferentie over de Oost-West handel en daarna volgen successie velijk een conferentie van de Wereld-gezondheids-orga nisatie, waaraan een 60-tal delegaties zal deelnemen, een internationale arbeids- conferentie en een confe rentie over de Europese migratie. En als de Aziati sche conferentie lang genoeg duurt, zal zij ook nog kun nen samenvallen met de 18e zitting van de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties, die op 29 Juni wordt geopend. Ook kan niemand schat ten hoeveel journalisten er zullen komen: In elk geval hebben de autoriteiten al vast beslag gelegd op het leegstaande gebouw van het voormalige warenhuis Le Printemps om dit als pers centrum in te richten. Voorts zijn er reeds maat regelen genomen tot ver sterking van de Geneefse politie om de veiligheid van alle deelnemers te verzeke ren. En tenslotte overweegt men. dagelijks een aantal speciale sneltreinen of bus sen van en naar Lausanne en Montreux te 1 'en lope-- als in die steden een aantn gedelegeerden zou moe ten worden overgebracht. Deskundigen hebben bevestigd, dat de Siciliaanse bandiet Gaspere Pisciot- ta, de „luitenant van Giuliano", door een grote dosis strychnine om het le ven is gebracht. Pisciotta is vorige maand plotseling in de gevangenis van Palermo overleden na het innemen van een versterkend middel, dat hij dage lijks gebruikte. De bevestiging van het gerucht, dat Pisciotta is vergiftigd, heeft opzien gewekt, daar men verband legt tussen deze „liquidatie" en het op handen zijnde proces tegen de bende van Giuliano. Er is bovendien een on derzoek geopend naar de vraag of Giuliano door handen van de politie het leven heeft verloren, zoals de offi ciële lezing wil, of door toedoen van Pisciotta, zoals deze beweerde. Amerikaanse officieren moeten van heden af nieuwe verklaringen van trouw tekenen. Bevordering, onder scheiding en dergelijke van officieren die niet hebben getekend, is verboden zolang het leger het geval onderzoekt. Ook is er een nieuw stelsel inge voerd door de melding van gevallen, waarin een officier vragen over zijn loyaliteit niet wil beantwoorden, aan de betrokken autoriteiten. Beide maatregelen zijn concessies aan MacCarthy. van vele vrouwen. Deze beschuldigin gen waren vervat in het testament, dat een vriendin van Montagna, Anna Caglio, in October maakte, omdat zij vreesde, te veel van het werk van de „gang" af te weten. De officier van Justitie achtte deze beschuldigingen zo ernstig, dat hem een ander onder zoek noodzakelijk voorkwam. Montagna heeft overigens in de af gelopen weken reeds verscheidene pro cessen aanhangig gemaakt tegen getui gen en kranten. Zelfs heeft hij ge dreigd met een aanklacht tegen de carabinieri, de officiële Italiaanse poli tie. Deze heeft Montagna er irt een rapport van beschuldigd, dat hij een spion van de fascistische geheime poli tie is geweest en na de oorlog feesten voor Britse en Amerikaanse officieren organiseerde. Verder zou hij in land goederen hebben gespeculeerd. De cara binieri* hebben een lijst gepubliceerd van alle vrienden en zakenrelaties van de markies. Deze heeft op zijn beurt een lijst van zijn relaties openbaar ge maakt, waarop ook hoge officieren van de politie voorkomen. ff ff De wedstrijden in uithoudings vermogen bij accordeonspelen, klaverjassen en mondharmonica in het Vlaamse land het record voor deze categorieën ligt rond om 100 uur hebben zich thans tot de schilderkunst uitgebreid. De 24-jarige kunstschilder Alfred Verbist is namelijk Zaterdagmid dag in de zalen van de vogelpik- vereniging De Roos te Blanken- berge begonnen met zijn poging, een uniek record te vestigen door zonder onderbreking gedurende 60 uur schilderijtjes van 20 X 30 cm in olieverf te maken. Zondag morgen had hij reeds 23 doekjes merendeels zeegezichten en land schappen klaar. De jonge kun stenaar hoopt met deze merk waardige recordpoging het ge wone publiek voor de schilder kunst te winnen. Gebrek aan be langstelling bestond er in ieder geval niet en zelfs de televisie* dienst van de Belgische radio- omroep kwam opnamen maken.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 11