Vlotte vraag naar kaas uit België en Duitsland Langedijker Bestuurdersbond boekte ledenwinst Gevarieerde uitvoering door jubilerend Nieuw Leven Interessante kennismaking in Nieuwe Niedorp met Suriname Oprichting vrouwenclub van NVV SchoorI Een nieuw geluid bij Olympia Frisse uitvoering onder andere directie Een rayonindeling voor de jagers? „Helpt Elkander" bij het herverzekeringsfonds Luxe wagen gestolen „Krijt op tijd" winnaar Eff mond aan den Hoef Nelly Hopman werd hulp in hondenhuishouden Koedijk Omzet aankoopvereniging daalde in 1953 Schermerhorn DOUCHECELLEN IN HET WITTE KRUIS-GEBOUW Kostelijke parodie Castricum De Rijp behaalde de volle winst Zuidelijk enthousiasme kwam tot uiting Uitstekende tweede uitvoering Nieuws in het kort Wisselbeker gewonnen Oude Niedorp Gerestaureerde kerk 24 April geopend De productie gaat met sprongen omhoog Hogere pachtprijs domein-boerderij en MARKTBERICHTEN Voorlopig marktoverzicht Purmerend BESOMMINGEN IJMUIDEN MAANDAG 22 MAART 1954 LANGEDIJK De Langedijker Be stuurdersbond welke Maandagavond onder leiding van P. Blom bijeen kwam in het lokaal van P. Kramer, behandelde een uitvoerige agenda. Het jaarverslag was wel de hoofdschotel van deze vergadering. Men besloot o.a. tot oprichting van een vrouwen- club van het NVV over te gaan. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer C. Hart, noteerden wij de volgende bijzonderheden. Gemerio- reerd werd dat Nederland ondanks het bevolkingsoverschot nog in een gezonde economische positie verkeert. De werkloosheid, zo werd opgemerkt, is dank zij de werkgelegenheid niet hoog opgelopen. De resultaten van de wachtgeld- en werkloosheidswet zijn niet slecht. Verder werd gezegd dat het levensonderhoud, hoewel enkele artikelen lager in prijs zijn geworden duurder is geworden. De Bestuurders- bond was actief op verschillend ter rein. Het eerste uitstapje met de kin deren der NVV-leden slaagde uitste kend. De t.b.c.-collecte bracht f 233,22 op en de t.b.c.-busjes f 212,14. Het t b.c-fonds vermeldde een uitgave van f 835,40 aan leden. Daar vorig jaar geen toneelavond verzorgd werd zal deze nu op 1 Mei van dit jaar plaats vinden. Er werden drie leden- en zes bestuursvergaderingen gehouden. Het ledental steeg van 357 tot 368 ver deeld over vijftien afdelingen. Decor respondent van het Bureau voor Ar beidsrecht deelde mede, dat zijn be middelingen zich bepaalden tot enke le kleine geschillen die in de meeste gevallen naar genoegen werden op gelost. De rekening van de penning meester gaf een batig saldo aan van f 67.10. De begroting 1954 werd vast gesteld op een bedrag van f 379.90. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat P. Blom, C. Hart en A. Langereis werden herkozen. In de vacature-R. Peeters werd R. van Lienen als nieuw bestuurslid gekozen. Door de heer Si- monis, secretaris van de Amsterdamse Bestuurdersbond, werd daarna en uiteenzetting gegeven van het doel en de werkwijze van de vrouwenbond van het NVV welke reeds veertien duizend leden telt. Het doel is, zei spreker, de vrouwen algemene ont wikkeling bij te brengen. Hiermede zijn reeds goede resultaten bereikt. Gymn-uitvoering Olympia: Een nieuw geluid! Zondag gaf de gymnas tiekvereniging „Olympia" haar jaar lijkse uitvoering onder 't motto „Een gezonde geest in een gezond lichaam". Onder leiding van de heer Pelgrim uit Alkmaar werd de^e opvoering een groot succes. Het leiden van deze bloeiende vereniging bleek langzamerhand een werkelijk „lijden" te worden, doch deze nieuwe ster aan Schoorls athletiekhe- mel voerde met de nieuwe lente en 't nieuwe leiderschap een nieuw geluid in, hetgeen 't talrijke publiek gezien de ware ovaties scheen te appreciëren. Fris, vlot een vrolijk, dit zijn de ken merken van des heren Pelgrims opvat ting omtrent de gymn.-uitvoeringen Toch waren er ook wel enige dissonanten te ontdekken, minder correct afwerken, futloos naar de plaats terugkeren, te laat optreden, verschillende kleding, speciaal schoeisel, doch indien ook deze foutjes weggewerkt zijn, kan dit corps zeker voor het voetlicht komen. Het programma toonde weer een bont aller lei, waarvan wij ten volle hebben geno ten. De nummers hoogrek heren en de rhythmische oefeningen voor dames vonden we zeer goed, het paardvolti- ge heren was iets minder. Ter afwisse ling en ter opluistering trad het mond harmonicatrio „The Cromonica's" op met o.a. 't experimenteel geslaagde doch misvormde Slavenkoor (Verdi), Ragof Rags en Granida. De heer N. J. Visser uit Alkmaar be geleidde de rhythmische oefeningen en de band Sombroek was tijdens het bal zeer actief. Het was jammer, dat zo ve len na afloop van de uitvoeringen nog voor de deur dromden om zich tot het bal toegang te verschaffen. Zonder be taling natuurlijk!! Op 31 Maart a.s. zal ook aan de Lan- gedijk een afdeling van deze Bond worden opgericht. Er werd voorts nog medegedeeld, dat de straatcollecte van vorige week voor het t.b.c.-fonds f 154,28 had opgebracht. Verder dat het 1 Mei-feest samen zal worden ge vierd met de Partij van de Arbeid. Door het Nederlands Volkstoneel al een toneelstuk, getiteld „De school der Dapperen" worden opgevoerd. LANGEDIJK. De op initiatief van de Jagers vereniging „Geestmer Am bacht" in café Schilderman gehouden vergadering om tot een rayonverdeling te komen voor alle jagers in de kop van Noord-Holland, werd door een 40- tal personen bezocht. De vergadering die onder leiding stond van de heer P. Verburg, sprak er zich in principe voor uit, dat ook in andere polders tot een rayonverdeling voor de jagers zal worden overgegaan, waarbij ieder rayon afzonderlijk zal worden bezien. Een dergelijke regeling werkt in het Geestmer-Ambacht zeer bevredigend. ZUID-SCHARWOUDE. De onder linge ziekenkas „Helpt Elkander" welke Maandagavond in lokaal Kramer ver gaderde besloot zich na een uiteenzet ting door de bondssecretaris, de heer H. Vinke, aan te sluiten bij het her verzekeringfonds. Uit het jaarverslag bleek dat er in 35 gevallen f 1078.27 aan ziekengeld was uitgekeerd. Het kassaldo bedroeg f 252.95. De uitkerin gen werden als volgt bepaald: 13 we ken een hele uitkering, dertien weken een halve uitkering en zes-en-twintig weken een kwart uitkering. De premie blijft gelijk. De heren P. Molenaar, De Vries en Jac. Weel werden als bestuurs leden herkozen. OUDKARSPEL. In de nacht van Zondag op Maandag is ten nadele van de houthandel fa. J. Eecen een 4-per- soons luxe auto, een Ford, ontvreemd, welke geparkeerd stond onder een af dak op de werf. Het vermoeden bestaat, dat een 23-jarige arbeider, die Maandag niet op zijn werk is verschenen, hiel de hand in heeft. Door de rijkspolitie wordt een onderzoek ingesteld. Nader vernemen wij, dat de auto nog dezelfde ochtend onbeheerd op de Stationstraat te Heiloo is aangetroffen. De dader is nog voortvluchtig. OUDKARSPEL. De biljartclub „Krijt op tijd", welke haar clublokaal heeft in café Schilderman, speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen de biljartvereniging „Opkomst" uit Heer Hugowaard (café Veenboer). „Krijt op tijd" behaalde in twee wedstrijden 512 punten of 71 meer dan er gemaakt moesten worden. Voor „Opkomst" wa ren dit er 675 of 55 meer, zodat de Oudkarspelse club deze kamp won met een verschil van slechts 16 punten. BENOEMD BIJ DE P.T.T. OUDKARSPEL. De heer A. Schil derman alhier werd met ingang van 22 Maart in dienst aangesteld als hulp besteller bij de PTT te Noord-Schar- woude. Toen de een-en-twintig-jarige mej. Nelly Hopman op 2 Juli van verleden jaar Eg- mond aan den Hoef verliet om met de „Johan van Oldenbarnevelt" naar Austra lië te emigreren, heeft zij zeker niet ver moed welk interessant beroep daar voor haar was weggelegd. Eenmaal te Perth in West-Australië aangekomen, vond mej. Hopman, zoals zij bedoeld had, inderdaad werk als hulp in de huishouding, maar niet iri een gewoon huishouden, doch in een „honden"-pen- sion met tweehonderd dieren. Dit hon denpension Dogs' Refuge Home - ge naamd, ligt in Shenton Park te Perth en voorziet in een grote behoefte. Als alle Australiërs plegen ook de bewoners van Perth nogal eens op reis te gaan, bv. in de Decembermaand, als het in Australië volop zomer is en men dan vaak enige weken weg blijft. Het „Dogs' Refuge Home" geeft dan onderdak aan de achtergelaten honden. De Australiërs zijn dieren-liefhebbers en houden van hun honden, die zij echter met een gerust hart aan de goede zorgen van Nelly Hopman en haar drie collega's kunnen toevertrouwen. De omzet van de Coöperatieve aan- en verkoopvereniging is in 1953 iets lager geweest, zo werd op de verga dering in café Het Vergulde Paard medegedeeld. Het winstsaldo bedroeg f79,44. Het bovenstaande is te verkla ren uit de minder gunstige uitkom sten van de tuindersbedrijven. Het ledental steeg tot 133 en het aftreden de bestuurslid de heer S. Barsinger- horn, werd herkozen, evenals de af tredende plaatsvervangende bestuurs leden J. Klomp, K. Molenaar en J. v.d. Sluis. Op de bestuursvergadering van afde ling Schermerhorn van het Witte Kruis is besloten een poging te ondernemen om de reeds in het Witte Kruisgebouw aanwezige douchecellen voor het pu bliek in gebruik te stellen. O.m. zal hiertoe een beroep worden gedaan op de vrijwillige medewerking van de le den voor het houden van toezicht. Te vens zal een oplossing moeten worden gevonden voor de verwarming van het benodigde water. Over een en nader zal moeten worden beslist op de alge mene vergadering, welke Donderdag avond te 7.45 uur in hotel 's Lands Welvaren zal worden gehouden. De zangvereniging Nieuw Leven vierde Zondag haar 2e lustrum met een uit voering in café de Roode Leeuw van mevr. wed. P. Treiture. Het is Nieuw Lever gedurende deze 10 jaren niet voor de wind gegaan. Precies 21 Maart 1944 werd de vereniging opgericht. Er is, zoals burgemeester W. J. Driessen in zijn felici tatie-rede tot de voorzitter zeide, moed voor nodig geweest om in die tijd een vereniging op te richten. Toch startte Nieuw Leven in 1944 met 47 leden. De moeilijkheden zijn echter niet uitgebleven en het ledental is sterk achteruit gegaan. Voerde men nog ieder jaar een operette op, dit jaar was dat ook helaas al niet meer mogelijk. goed. Een daverend applaus oogstte de parodie op ons dorp, samengesteld door de heer C. Hartog, onder de titel „Dc wereld draait verkeerd". Klaas Koomen uit Heiloo bracht imi taties en trad op als muzikale clown. Men zegt wel eens dat een profeet in eigen land niet wordt geëerd. Niets is minder waar gebleken met het optre den van de Schermerhornse gooche laar Pierro Leyos. Meer dan een uur heeft hij het publiek uitermate ver maakt met zijn handigheden. Een zeer uitgebreid programma, dat vlot werd afgewerkt en op zeer goed peil stond. Zijn applaus groeide aan tot een ovatie en zeer verdiend. Vermelding verdient de uitstekende belichting. Een gezellig bal besloot dit aanlokkelijke en ge varieerde programma. Het bezoek aan deze jubileumuit voering was teleurstellend, hetgeen gezocht moet worden in het voor ons dorp minder goede tijdstip waarop ze gegeven werd. Het is Nieuw Leven volkomen gelukt een aardig program ma samen te stellen voor ieder wat wils. Geopend werd met een levendig en goed gezongen Zangermars gevolga door Zomeravond. Voor de pauze hoorden wij het koor nog éénmaal in De Donauwals. Aanvankelijk was het hierin niet gelukkig. Het was veel be ter geweest als de dirigent voor het koor had gestaan. De pianobegeleiding had achterwege kunnen blijven. Het zelfde kan gezegd worden van de uit voering van Barcarolle uit Hoffmann's Vertellingen van J. Offenbach. Overi gens verdient de vereniging een com pliment voor de verzorging van de di verse decors. Ze waren kostelijk om te zien. De aankleding en costumering was hierbij geheel in stijd. Mevr. M. Dragtsma van Mayenburg vergastte het publiek weer op enige zeer goed gezongen soli. In het voortreffelijk ge zongen Nonnenkoor uit Casanova was zij in de solopartij subliem. Ook mevr. M. va» der Neer-Schotsman oogstte met haar solo veel succes. Het slot nummer vormde het opvoeren van een komische opera. Zeer geestig en uit stekend gezongen. De schetsen waren MARKTBERICHT TUINBOUW VEILING „ONS BELANG" Hoewel goed van kwaliteit kon de witlof op de Maandagveiling niet die notering behalen, welke het vorige week maakte. De hoogste prijs, welke werd besteed was 65 ct per kg. De aanvoer van spruitjes wordt steeds minder. Eerste kwaliteit noteerde 55 88 cent voor de geschoonde en 35—65 cent voor de ongeschoonde soorten. De overige noteringen waren prei 1727, boerenkool 2227 en peen 55.50. Het eerste elftal van A.V.V. De Rijp heeft zich Zondag door een zege op Purmerend wederom een stap dichter bij het behoud van het vierdeklasser schap gebracht. Het spel bood in deze wedstrijd door het zwaar te bespelen terrein weinig aantrekkelijks. De Rijp, dat met een invaller voor Cor Zwaan speelde, hetgeen geen versterking be tekende, zag zich door een dubieus doelpunt al spoedig voor een achter stand geplaatst. Bij een Purmerender aanval kreeg de rechtsbuiten n.l. de bal in buitenspel-positie toegespeeld; zijn voorzet werd door de rechtsbinnen dankbaar benut. Nog voor de rust wist De Rijp echter de stand op gelijke voet te brengen. Bij een slecht weggewerk te bal wist spil Bunschoten het leder volkomen verdiend in het Purmeren der doel te plaatsen. Na de thee wogen de beide teams vrijwel tegen elkaar op. Het was dan ook duidelijk, dat de partij, die het eerst een doelpunt zou maken, een guiae kans op de overwinning had. Purmerend gaf uiteindelijk De Rijpers deze gelegenheid. Uit een corner kopte Zomerdijk de bal goed in. Eén van de backs van Purmerend wist niet beter te doen dan de bal met de hand uit het doel te werken. De toegekende penalty werd door Klompmaker prompt in een doelpunt omgezet. Tot het ein de wisten de Rijpers deze kostbare voorsprong door hard werken te be houden. De laatste bijeenkomst van de afdeling van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling heeft weer vele belangstellenden naar zaal Hees ge trokken, die daar een zeer interessante avond hebben meegemaakt. Deze avond stond toch in bet teken van nadere kennismaking met de Surinamers, zoals die wordt nagestreefd door de Stichting Culturele Samenwerikng. Alleen al om kennis te nemen van het sentiment en de verschillende typen was deze avond de moeite waard. Daar kom je dan als nuchtere Hollander zo'n zaal binnen, waar de musici ongeveer een half uur te laat in alle gemoede zich te goed doen aan alle mogelijke lafenis, terwijl de leider van het gezelschap, drs E. aalwijk aan de zaal uitlegt, wat eigenlijk de bedoeling is van de Sticusa. Af en toe gaat de deur naar de zaal open. „Ja, hij staat nog te praten". Een filmoperateur gaat onverdroten zijn gang met het opstellen van zijn appa raat daarbij een lawaai makend, alsof er niemand aan het woord is. De inleider zelf schijnt er aan ge wend te zijn. Op geestige wijze, af en toe zoekend naar een Nederlandse uit drukking, vertelt hij van de bevolking van Suriname, een dooreenmenging van Indianen, Negers, Europeanen, Creolen, Aziaten, waardoor men op een zo geringe bevolking werkelijk kan spreken van een internationale menge ling. Voor ons stijve Hollanders doet het geheel een beetje vreemd aan. Zoais we het ook vreemd vinden, wanneer mensen met Zuidelijk temperament zich bij een voetbalwedstrijd op over dreven wijze overgeven aan uitingen van vreugde en smart. Dat kunnen we nu begrijpen. Want deze mensen, deze Surinamers, die bijna allen het Zuide lijke bloed in de aderen hebben, wat sprong die ene blauwogige er tussen uit, reager.en evenzo. Dat kwam vooral tot uiting, toen na de vertoning van een viertal construc tieve filmpjes het Suriname orkest aan de beurt van optreden was. Een optre den, dat we niet spoedig zullen ver geten. Met heel eenvoudige instrumen ten werd hier een prima stuk muziek weggegeven, waarbij de zang zich pas send aansloot. Hoewei de taal onver staanbaar was. zorgde drs Waalwijk er voor, dat met enkele woorden de be doeling van deze folkloristische liedjes in het oog sprong en de mimiek van de muzikanten en zangers, de dansers, 1 deed de rest. Volkomen begrijpelijk werd de smart van de afgewezen jonge man, het mislukken van de rijstoogst, werd ook de ongebonden vreugde tij dens het verjaardagsfeest weergegeven. Wat echter wel het interessantst was, het medeleven van de enkele Surina mers die in de zaal zaten. Wat een enthousiasme, wat een vuur, wat een aanmoediging. Alleen reeds daarom de moeite waard. De ernstige noot ontbrak niet, toen b.v. drs Waalwijk bij de toe lichting van de bizarre costumes van de Surinaamse vrouwen uit de doeken deed, dat deze waren ingevoerd, om dat de blanke heersers anders de Ne gerslavinnen te lastig vielen. Het was reeds laat, toen voorzitter Bakker drs Waalwijk en zijn gezel schap hartelijk dankte voor de mooie avond, die aan het doel, het nader be grip kweken voor een rijksdeel over zee, ongetwijfeld heeft beantwoord. Drs Waalwijk bood ter verdeling on der de leden van het Instituut enkele boekwerken aan. Medegedeeld werd dat de laatste Olympusbijeenkomst zal worden ge houden op Dinsdag 30 Maart. Ook de tweede uitvoering van de revue van Niedorps gemengd koor „Met muziek door het leven" is in een tot de laatste plaats bezettè Prins Maurits weer uitstekend verlopen en het enthousiaste publiek, dat van hein de en verre gekomen was, er stonden maar liefst dertig auto's op straat, bracht koor, solisten en dirigent en niet in de laatste plaats mevrouw An na Marie Kuhne een ovatie. Aan de laatste werden trouwens ook verdien de bloemen aangeboden, terwijl de medewerkende N.A.O.-leden een taart ontvingen. De A-adspiranten hebben tegen HCSC, een medegegadigde voor de bovenste plaats, een mooie wedstrijd gespeeld. Wel waren de Heldersen iets beter, maar de Niedorpers wisten van geen wijken. Tot kort voor het einde hadden de HCSC'ers een 2-1 voorsprong, maar Luit Bakker maak te er 2-2 van, terwijl Tristan Komen zijn doel verder schoon hield. De Nie dorpers hebben nu een punt meer, maar moeten nog naar Den Helder. Het tweede elftal is niet meer op de onderste plaats, doordat ze een 7-1 overwinning behaalden op AGSV 2. Otjes, Boeve en Botman maakten ieder twee, J. de Wit één doelpunt. De handbaldames hebben in een zeer spannende ontmoeting een ver diende 5-4 overwinning behaald op de JHC-reserves. De Nieuwe Niedorper klaverjassers hebben revanche genomen voor de nederlaag die ze eerst tegen Wieringen leden. Nu gingen ze met 8 prijzen naar huis. P. Broekhuizen was 1 met 6676 pt, K. Eijsen 2 met 6591 pt, A. Oudt 5 met 6413 pt, mevr. Versluis 6 met 6407 pt, S. Booij 7 met 6356 pt, P. Heije 9 met 6185 pt, M. Dekker 12 met 6105 pt en G. Wit 15 met 6052 pt. S. Booij behaalde met 6 stuks de marsenprijs, M. Versluis kreeg met 4694 pt de troostprijs, terwijl N. Nie dorp 11673 pt behaalde tegen Wierin gen 11336, zodat de wisselbeker in N. Niedorp blijft. In de vergadering van de restau ratiecommissie, die onder leiding van dr De Wilde werd gehouden is o.m. besloten om de officiële ope ning en overdracht, welke door de erevoorzitter van de Restauratie commissie, de heer B. J. Kalb, bur gemeester van Oude Niedorp, zal worden verricht, te doen plaats vin den op Zaterdag 24 April, namiddags 2 uur. Deze bijeenkomst is alleen toegankelijk voor genodigden. De eerste wijdingsbijeenkomst zal wor den gehouden op de daaraan vol gende Zondag om 10 uur. J-|OEWEL in dé maand Januari 1954 meer kaas Werd geëxporteerd dan in de overeenkomstige maand in 1953, moest aan de hand van de cijfers van het C.B.S. worden vastgesteld, dat de uitvoer sinds December 1953 was teruggelopen en wel van 7372 ton op 6548 ton. De uitvoer- cijfers naar België en Duitsland lagen in Januari hoger dan in December. Naar „overige landen" werd echter belangrijk minder kaas verzond-en, terwijl ook En geland op achter bleef. Te oordelen ech ter naar de drukte in de maand Februari jl. zal het cijfer over deze maand wel licht een herstel te zien geven. Ook in de afgelopen week viel een vlotte vraag naar onze kaas vanuit Duits- landd en België waar te nemen. Deze vraag heeft in hoofdzaak betrekking op kaas met een leeftijd van 5 weken en het feit, dat deze kaas stamt ui* een periode, waarin weinig kaas gemaakt werd, heeft ertoe bijgedragen, dat voor deze soort kaas een goede prijs kan wor den gemaakt. Nu de productie echter met sprongen omhoog gaat, zal de kleine voorraad z.g. leeftijdskaas spoedig zijn aangevuld en moet met een verlaging van de prijs rekening worden gehouden. In de afgelopen week kwamen de leve ringsopdrachten los betreffende 250 ton volvette Goudse kaas en 250 ton Edam mer kaas, bestemd voor Rusland, en naar verluidt, zijn exporteurs in ons gebied erin geslaagd flinke kwantums te boe ken. Inmiddels heeft het I.V.Z. een nieu we inschrijving geopend voor de levering van 500 tot volvette Goudse kaas, ge produceerd in de periode van 1 Mei tot 1 October 1953. Het vrijgeven van de regeringsvoorra- den oude kaas blijkt een funeste invloed te hebben op de binnenlandse prijsont wikkeling van oude kaas. Zoals reeds eerder medegedeeld was de kwaliteit van deze regeringsvoorraden verre van best en heeft de handel deze tegen lage prij zen kunnen kopen. Het gevolg hiervan is, dat de binnenlandse markt totaal be dorven is door lage aanbiedingen en het laat zich aanzien, dat het nog geruime tijd zal duren, alvorens van herstel spra ke kan zijn. Uiteraard heeft een en ander veel ontstemming onder de opzetters van kaas teweeg gebracht, temeer ook waar men zich realiseert, dat men ook vol gend jaar met een dergelijke vrijgave rekening zal moeten houden en het op zetten van kaas daardoor een zeer ris kante onderneming zal kunnen worden. Naar werd vernomen wordt voor een en ander wel een oplossing gezocht, maar men kan onder de gegeven omstandig heden moeilijk beweren, dat de handel de toekomstige ontwikkeling in de kaas sector met enthousiasme tegemoet ziet. In kringen van opzetters stelt men, dat men aan de gestelde garantieprijzen niet voldoende heeft. Men moet daarnaast de zekerheid hebben, dat de eenmaal bij de regering ingeleverde hoeveelheden uit de markt blijven, tenzij bijv. schaarste aan kaas aanleiding kan zijn deze voorraden weer op de binnenlandse markt te bren gen. Is dat echter niet het geval dan dient de regeringsvoorraad op een andere wijze te worden afgezet en bijvoorbeeld te worden geëxporteerd. Voor export zal de kaas van prima kwaliteit moeten zijn en dat kan alleen waneer bij het inleve ren bij de regering ten aanzien van de kwaliteit etc. strenge eisen worden ge steld. Het kan dan eenvoudig niet voor komen, dat men met een grote partij minderwaardige kaas blijft zitten en dat men deze partij noodgedwongen met een groot verlies dat ten laste komt van het Zuivelfonds op de binnenlandse markt moet afzetten. Ten aanzien van de hoeveelheid melk, welke in de week van 28 Februari tot en met 6 Maart jl. bij de zuivelfabrieken werd aangeleverd, moet worden gecon stateerd, dat de melkproductie boven het niveau van 1953 ligt. In bovenbedoelde week werd ontvangen 75.818 ton melk tegen 74.444 ton in 1953. Ten opzichte van de voorgaande week moet worden vastgesteld, dat in één week tijds onge veer 5500 ton melk méér werd geprodu ceerd. Ook de kaasproductie ging flink omhoog en kwam van 1755 ton .op 2053 ton. In 1953 waren de cijfers resp. 1668 en 1885 ton. De stijging van de boter- productie was miniem. In de week van 28 Februari tot en met 6 Maart jl. pro duceerde men 1098 ton tegen 1064 ton in de voorgaande week. Deze cijfers lig gen iets boven het niveau van 1953. Het is echter niet onmogelijk, dat de boter- productie verder zal uitlopen, aangezien het verschil tussen volvette en 40-f kaas in prijs thans ongeveer 10 cent per kg bedraagt en het voor producenten voor deliger is 40-f kaas te maken. Dit kan tot gevolg hebben, dat de productie van Edammer kaas 40+ hoger zal komen te liggen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Haken betreffende de voorge nomen verhoging van de pachtprijs voor domeinboerderijen, heeft de mi nister van Financiën, de heer Van de Kieft, schriftelijk geantwoord, dat in derdaad aan pachters van domeinboer derijen, met wie een nieuwe pachtover eenkomst moet worden gesloten, of van wier pachtovereenkomst de tijd is aan gebroken, waarop verpachter en pach ter overeenkomstig artikel 38 van het pachtbesluit in overleg kunnen treden over herziening van de pachtprijs, wordt voorgesteld een pachtprijs te betalen, welke hoger is dan de tot dus ver geldende pachtprijs. De pachtprijzen, waarvan verhoging is voorgesteld, worden te laag geacht. De voorstellen de pachtprijzen te ver hogen zijn gebaseerd op de met ingang van 22 December 1953 in werking ge treden, door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Justitie vastgestelde nieuwe richtlijnen, die de Grondkamer bij de beoordeling der pachtovereenkomsten ten aanzien van de pachtprijzen tot leidraad die-1 Op de Leeuwarder zuivelbeurs viel Vrijdag jl. een redelijke stemming waar te nemen. De commissie-notering werd verlaagd en gebracht op f 1.85 tot f 1.86 voor volvette Goudse kaas. Voor Edam mers 40+ noteerde men f 1.75 tot f 1.76 per kg en voor Broodkaas 40+ f 1.76 tot f 1.77 per kg. Over het algemeen werd de volvette Goudse kaas van de hand gedaan tegen prijzen van f 1.85 tot f 1.86 per kg. Voor Edammers 40+ be taalde men f 1.73 tot f 1.75 per kg. ter wijl de broodkaas 40+ kon worden ge plaatst tegen f 1.74 tot f 1.76 per kg. Ook in Alkmaar bleek de noteringscom missie iets te hoog te hebben gegrepen. Voor de Noordhollandse Edammers werd de prijs op f 1.82 tot f 1.83 per kg be paald, maar de aangeboden partijen kon den worden geplaatst tegen f 1.80 per kg. De handel in Zuidhollandse Boeren vol vette Goudse kaas verliep heel kalm. Ten aanzien van de boter kan nog worden gemeld, dat de uitvoer naar België van kleine omvang was. In het binnenland viel een iets betere vraag waar te ne men, maar de productie kon toch niet geheel worden opgenomen, zodat een ge deelte bij de regering moest worden in geleverd. ALKMAAR, 22 Maart. Witlof; 1 62 —72 en II en ill 3660; rocic kooi 7— 10,50; savoye kool 6,5017; groene kool 2429; spruitkool 3047; boerenkool 10 —34; spinazie 891,18; sla 24—26; rabar ber 691,05; rode bieten 5,50; winterpeen 5—8,50; waspeen 1032; uien 2u.oO; prei 915,50; appels; Goudremetten 22 —45. NOORDSCHARWOUDE, 23 Maart. 19.500 kg uien 3,30i,9ü, grove 2,70—3,50 en drielingen 7; 5500 kg Dieten A en B 4; 1U.0UÜ kg peen B 56,60 en C 6 5,10; 145.000 kg rode kool 710,60; 38.000 kg gele kool 6-50—14.60; 170.000 kg Deense witte kool 6—9; 360 kg witlof: I 69, XI 63, III 53 en afw. 3336. Door gedraaid: 106.000 kg witte kool, 72.0UU Kg rode kool, 3000 kg peen en 5500 kg bleien BROEK OP LANGENDIJK, 23 Maart. 10.000 kg uien 3,505,40 en grove 3,50 4,50; 3800 kg peen C 56,20 en B 5,iü 7,20; 2200 kg bieten A 5; 800 kg witlof I 66—71; 87.000 kg rode kool 7—11,20; 90.000 kg gele kool 6,50—16; 118.000 kg witte kool 69,30. Doorgedraaid: 2700 kg bieten, 33.000 kg rode kool, 2000 kg gele kool en 65.000 kg witte kool. WARMENHUIZEN, 23 Maart. 155.000 kg rode kool 8,30—9,60; 5400 kg gele kool 6,5013,90; 44.000 kg Deense witte kool 67,30; 2900 kg uien 2,303,60 en grove 2—2,10; 4400 kg ,peen B 5 en C 5. HEM, 22 Maart. Groene kool 15 17, rode kool 77.40, spruitkool 41, wit lof 4570, peen 5, knolpeen 37, uien 4.40. OBDAM, 22 Maart. 23000 kg peen b 57, c 5, 1/000 kg bieten a b 4. 6000 kg uien 3.404.2v, grove 3.2u3.40, drielingen 4.20, 3500 kg rode kooi 7— 9.40, 2000 kg gele kool 10.80, 70 kg wit lof II 60 III 53. WOGNUM, 22 Maart. Knolbieter A 5, B 4—4.20, prei A 13—23, B 8—12. rode kool 7—9.30, spruitkool 2229. 3000kg witlof A 68—73, B 61—67, C 48— 58, stek 45—52, breekpeen 5.40, gare biet 11—13. LANGEDIJKER Groenteneentrale, 2L Maart. - 1300 kg uien; f 4.605.00, gro ve uiten f 3.503.9u; ib.UOü kg gele koo. f6.50—13.30; 16.000 kg rode kool £7.00 10.90; 28.000 Kg witte kool £6.00— 9.30; doorgedraaid: 800 kg peen, 4400 kg bieten, 5000 kg rode kool, 14.003 kg witte kool. ZWAAG, 22 Maart 1954. Spinazi'i 73—1.07, uien 1.10—4.10, bieten 3—l. prei 8—22, gele kool 13.60—17.10, groe ne kool 1726, rode kool 710, spruit kool 3265, witlof 6274, breekpee;. 5.505.70. radijs 27, gare biet 10li. sla 1718, goudreinet 3044, Jonatha: 3663. Present van Engeland 48—61, Winter jan 3672. Het aanbod van runderen bedroeg on geveer 775 stuks. De handel in vette, koeien was heel wat beter, zodat de prij zen ook hoger kwamen te liggen. Ook in de gelde koeien was wel iets meer han- rel dan de vorige week. Op de z g. verse markt blijft het nog altijd stil. Naa nuchtere kalveren was weer veel vraag: er was een flinke handel, ook in de fok kers. Het beeld van de wolveemarkt wa, iets fleuriger door de grotere vraag, waar door de prijzen ook iets stijver werden Op de vette varkensmarkt was het vri. stil en de prijzen waren vrijwel gelijl aan die van de vorige week. De inzet var f 1,94 was maar nauwelijks houdbaar, voor een paar centen minder gingen dr dieren wel van de hand, maar toch wa: er een luie handel. Ook de biggenmark' was kalm. Men krijgt de indruk, dat hiei de prijzen aan de top staan. De besommingen van Maandag wa ren: Ym 10 „v. Hattem" f 20.800, Yn. 183 „Viking Bank" f 19800', één trawlei f 22.000. Ym 283 f 3610, Ym 204 f 1510 Sch 107 f 2550, Kw 17 f 1780, Kw 52 f 7900, Kw 40 f 8320, Kw 123 f 10.300. Kw 38 f 7040, Kw 74 f 8700, Kw 15 f 2460, w 166 f 2460, Kw 107 f 2080. Kw 26 f 2430, Kw 64 f 2090. Kw 69 f 2280, Kw 84 f 2460. Kw 104 f 2350. Kw 59 f 1910, Kw 10 f 2270, Kw 114 f 2090, Kw 57 2600, Kw 140 f 2010, Kw 28 f 4240, Kw 168 f 2740, Kw 169 f 2290. Kw 89 f 2440, Kw 108 f 2100, Kw 125 f 2530, Kw 91 f 2710, Kw 162 f 2240, Kw 126 f 2620, Ro II f 1630, Kw 31 f 950, Kw 21 f 1370, Kw 30 f 1520, Kw 133 f 2060, Kw 34 f 2390, Kw 94 f 470, Kw 98 f 2360. Kw 12 2580, Kw 53 f 540, Kw 77 f 920, Ym 3 f 970, Ym 52 f 1500, Ym 5 f 2640, Ym 276 f 710, Ym 78 f 1620, WR 33 f 2490, Ro III f 2320, Ro 29 f 900, Am 16 f2480, Am 17 f 3200, Am 18 f 3150, Bu 33 f 1820, O 290 f 1020.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3