Nieuwe werkplaats Coöperatie Geestmerambacht geopend Nieuws uit de Langedijk Nieuws uit Bergen Nieuws uit Heiloo Nieuws uit Beemster „Harmonie" kwam uit met een afwisselend programma Grote belangstelling voor de officiële receptie VERFIJNDE OOSTERSE DANSEN DOOR INDRA KAMADJOJO JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK 200 Begin van een nieuwe periode Voorlichtingsavond over Canada Mevr. Backer-Breed droeg voor Aantrekkelijk programma in theater Tivoli Vreemd aan Westerse cultuur Oudorp Luchtwachtcentrum heeft meisjes nodig Spelregel-testwedstrijd GEEN ADVIESCOMMISSIE WOONRUIMTEVERDE LING? Zang was van een zeer goed gehalte Hensbroek Charley Toorop's werk naar Biennale Koedijk BURGERLIJKE STAND De Rijp De middenstand stelt een zwarte lijst in Vergunning voor bouw van bejaardenwoningen Schermerhorn Floralia gaat andere koers varen VOORSTELLEN AAN DE GEMEENTERAAD Vierde Prinsenkind-avond voor plattelandsvrouwen Garanties voor het particu lier bouwen Huurverlaging woningen voor bejaarden 1 I port- rsnel- 8| imbi- y trap- A nden ék I I oSKK» r WOENSDAG 34 MAAKT 1954 fetl LANGEDIJK. Met het overhalen van een handle, met een oranje- strik versierd, heeft burgemeester Schelhaas van Langedijk gistermid dag onder grote belangstelling het nieuwe 200 vierkante meter grote gebouwencomplex van de Coöperatieve Exploitatievereniging van Landbouwwerktuigen Geestmerambacht te Zuid-Scharwoude officieel ingewijd. De driekleur was voor deze gelegenheid uitgestoken. Toen de ceremonie verricht werd klonk een luid belgelui bedoeld als de aan vang van een nieuwe periode in het bestaan van deze acht jaar gele den opgerichte coöperatie. Het was kort na de tweede wereld oorlog in de maand Februari 1946 dat deze voor de Langedijk geheel nieuwe organisatie is begonnen te werken. Ook hier had de tijd de tuinders naar toe gedreven, daar er als gevolg van de oorlog een groot gebrek aan paarden was ontstaan in het Geestmerambacht. Hierdoor werd het voor de tuinders zeer moeilijk het land goed te bewer ken. Men begon toen met behulp van de regering met een vijftiental Ierse paar den, die niet van de beste kwaliteit waren, tevens met enige Hollandse vier voeters en verder met wat tweede hands werktuigen te ploegen. Hoe ge brekkig dit ook mocht zijn, het was een beseheiden begin, dat in de loop der jaren is uitgegroeid tot een volledig gemechaniseerd bedrijf dat de kinder ziekten glansrijk heeft doorstaan. Naast zijn kundige directeur ontstond een goede en betrouwbare personeelskern, zodat men momenteel in staat is alle NOORD-SCHARWOUDE Op ini tiatief van het Gewestelijk Arbeids bureau te Alkmaar werd Dinsdag avond in Concordia een bijeenkomst gehouden waar door de heer Jongsma, assistent van de emigratie-attaché in Canada, die zelf vijf jaar in dat land geweest is, een causerie werd gehou den over de kansen welke er zijn voor hen die willen emigreren. Spreker vertelde bijzonderheden over klimaat, de aard van de bevolking en tal van wetenswaardigheden die een emigrant welke deze moeilijke stap neemt, moet weten alvorens hij een beslissing kan nemen. Enkele films ter nadere oriën tatie werden vertoond. De avond wel ke door niet meer dan dertigtal be langstellenden bezocht was, werd ge opend door de heer A. de Grijs, 'i- recteur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Alkmaar. NOORD-SCHARWOUDE Mevr. Backer-Breed uit Schagen heeft even als in tal van andere plaatsen veel succes gehad met haar voordracht van de Klokkengieter van Anton Coolen. Een aandachtig gehoor bestaande uit een groot aantal leden van de Her vormde Vrouwenclubs uit Noord- Scharwoude en Oudkarspel heeft deze voordrachtskunstenares aangehoord. De verschillende personen welke zij uitbeeldde werden heel goed vertolkt. Aan het einde heeft de presidente, mevr. Keizer-Vlug met enkele woor den dank gebracht voor deze bijzon dere avond. ALGEMENE VERGADERING VAN NOORDERMARKTBOND OP 22 APRIL NOORD-SCHARWOUDE In ver band met de Provinciale Statenver kiezing zal de algemene vergadering van de veilingvereniging, de Noorder- marktbond niet plaats vinden op Woensdag 21 April, maar de dag daar op de 22ste April. De directie van Theater Tivoli heeft opnieuw naar een operettefilm gegre pen na het grote succes dat ze heeft gehad met „Das Land das Lachelns". Ditmaal zullen de filmliefhebbers daar hun hart kunnen ophalen aan Marika Rökk, die triomfen viert in „Maske in Blau". Bij het horen van deze titel zullen opnieuw vele herinneringen opdoemen bij velen die de gelijknami ge operette hebben gezien. Herinne ringen aan Cellini, de beroemde schil der met de baard, die verandert in de schilder zonder baard en zonder naam waarop Marika op slag verliefd wordt.En aan de schone Putti Pierotti, die het houdt op de plaats vervanger van Cellini. Herinneringen aan de smeltende melodieën en de schone muziek. Dat alles zal er wel voor zorgen, dat vlen deze film zul len willen zien. Van Zaterdag tot en met Dinsdag. En dan kunnen de spor'minnaars Woensdag terecht, wanneer daar de sportfilm 1953 wordt vertoond, een evenbeeld van de voorgangers, alleen aanzienlijk verbeterd en verfraaid. Een revue van alle sporten in ons land met tal van hoogtepunten, met er aan verbonden op het toneel een wed strijd tussen verschillende ploegen in hersengymnastiek. Alle leeftijden. VERDWENEN AUTO TERECHT OUDKARSPEL In aansluiting p het bericht inzake vermissing van een luxe wagen van de houthandel J. Eecen, kunnen wij nog mededelen, iat deze auto nog dezelfde ochtend onbe heerd werd aangetroffen in de Sta tionsstraat te Heiloo. De vermoede lijke dader is nog voortvluchtig. moeilijkheden het hoofd te bieden. Daar stilstand achteruitgang betekent, werd begrepen dat wilde men bijblijven een verdere ontwikkeling van de bedrijfs vorm noodzakelijk was. Dit bestond hierin dat er het hele jaar werk moest zijn voor allen die hun emplooi vinden in dit bedrijf. Daarnaast moet er op de meest economische wijze gewerkt wor den om tot een voor de tuinbouw effi ciënte bedrijfsvoering te komen. Deze vernieuwing hebben bestuur en raad van toezicht thans gevonden met de stichting van een nieuw bedrijfsgebouw waarin niet alleen de diverse landbouw werktuigen een plaats vinden, maar ook de gelegenheid is het materieel vakkundig te laten repareren in eigen beheer. Dit was de opzet en de mijlpaal van de nieuwe periode welke gister middag werd ingeluid. Vooraf hadden de aanwezigen zich verzameld in café Kramer, waar zij werden begroet door de voorzitter, de heer A. Dirkmaat, die een bijzonder woord van welkom richt te tot het college van B. en W, van Langedijk. Burgemeester Schelhaas heeft daarna op het terrein van het nieuwe gebouw de hierboven genoem de plechtigheid verricht, waarbij hij Gods zegen vroeg. Onder de leiding van de directeur, de heer G. Meinders- ma, werd daarna een rondgang gemaakt door het gebouwencomplex, waarbij de directeur een deskundige uitlegging gaf van da verschillende machines die n de reparatie-inrichting een plaats gekregen hebben. Behalve de reparatie werkplaats is een gedeelte ingericht als smederij. Voor het personeel is tevens een douche gemaakt. Het complex dat in laagbouw is uitgevoerd is voorzien van moderne verlichting en tal van nieuwigheden die er nu eenmaal bij passen. In café Kramer vond vervol gens de officiële receptie plaats in de smaakvol aangeklede kolfbaan. Enige bloemstukken geven aan het geheel een feestelijk tintje. Terwijl enige ver versingen werden gebruikt werd door vele sprekers gelukgewenst. De voorzit ter, de heer A. Dirkmaat noemde in zijn opening deze blijde gebeurtenis een stap in de goede richting. Een lang gekoesterde wens om te komen tot een centrale werkplaats is hiermede in ver vulling gegaan. Het doel van dit alles, aldus spreker, is om te komen tot een goedkopere productie van de leden. Spreker dankte het gemeentebestuur voor de toezegging een blijvend cadeau in de vorm van een klok aan te bieden voor het gebouw. Burgemeester Schel haas sprak zijn gelukwensen uit namens het gemeentebestuur met de wens dat directeur en personeel in de opzet die zij zich ten doel gesteld hadden mochten slagen. Bij de vooruitschrijdende tech niek is het noodzakelijk bij te blijven, aldus spreker. De stichting van dit nieuwe gebouw is een stap in de goede richting. De rijkstuinbouwconsulent, dr ir C. Rietsema haalde diverse voorbeel den aan van werken langs geordende paden van het dagelijkse leven.. De heer Kroeze, directeur van de zaai zaadvereniging Wieringermeer die de groei van nabij had meegemaakt, be toogde o.a. dat de bedrijven aan de Langedijk te klein zijn en men door middel van deze coöperatie begrepen heeft dat eendracht macht maakt. De secretaris van de federatie van werk tuigencoöperaties, de heer Kroeze, noemde de vereniging een bijzondere organisatie in den lande. Spreker had zich meermalen afgevraagd of de stich ting van deze coöperatie een teken des tijds was en ook nu deed spreker dit door op te merken dat dit teken staat in de wil om door te zetten. De directeur, de heer Meindersma dankte in het bijzonder het personeel dat hem zo getrouw bijstaat in zijn taak. Spreker vroeg nu het mogelijk is ge worden op een moderne wijze de zaken aan te pakken het vertrouwen om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het woord werd verder nog gevoerd door de aannemer, de heer Koopman uit Nieuwe Niedorp, de heer K. van Dijk namens de leden en de heer S. de Wit voor het personeel. Tenslotte was het de secretaris, de heer Jac. Bruin, die van den beginne af de hele periode heeft meegemaakt en daardoor in staat was een interessant historisch over zicht te geven. De voorzitter heeft ten slotte de aanwezigen hartelijk dank ge zegd voor hun belangstelling. Op uitnodiging van het Culturele Comité Bergen en in samenwerking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen, was gisteravond de Indone sische danser Indra Kamadjojo uitge nodigd om een demonstratie te geven. HÜ werd ingeleid door de heer N. Hey- ning uit Amsterdam van het Bureau Onderwijszaken van het Kon Inst. voor de Tropen. Deze tweede avond was voorname lijk gewijd aan de danskunst van Z.O. Azië, in het algemeen en werd toege licht door een film, die aan het optre den van Indra Kamadjojo voorafging. „Trimurti", de goddelijke drieënheid van de Indiërs: Visnu, Brahma en Si- va, van welke de tweede de „Schep per", de „Heer van het Heelal", wel de grootste plaats inneemt, wordt vaak dansend uitgebeeld. De vijf dansen van Indra Kamadjojo waren echter van Bali en Sumatra, van welke vooral de Balinese dansen het meest aanslui ten op die uit India. Voorafgaande aan de dansen, vertelde Kamadjojo de be tekenis van de „Moedra's, de magische handhoudingen, soms eenvoudige uit beeldingen, die de begrippen goed en kwaad, begrijpen en liefhebben, uit beelden, maar ook door witte Lotus bloemen of vlinders gesymboliseerd kunnen worden waarbij dan de vlin der de menselijke ijdelheid en de Lo tusbloem de menselijke ziel voorstelt. Het betreft hier zeer zeker geen barbaarse demonstraties, maar vormen van een «eer verfijnde, eeuwenoude cultuur, een bijna vergeestelijkte ma terie, die de Westerling vreemd is, maar waarmede de Indiër zijn eerbied betuigt aan de „God der Hemelse We zens" en aan de vier „Goden van de windstreken". Indra Kamadjojo danste drie dansen in Balinees costuum, een dans met waaiers, het verhaal van een herders jongen en de legende van de Hemelse Dans, waarin één der dertigduizend hemelse dansers zich het ongenoegen op de hals haalt van BETARA INDRA, de God der Hemelse Wezens, omdat hij een aardse vrouw mee neemt in zijn sluier naar de hemel, waar geen plaats is voor aardse stervelingen. De vierde dans was een „Regenbe- zweringsdans" uit Sumatra, waar een magiër tot de Goden danst om hon- Igersnood door droogte te voorkomen, de vijfde, een Offerdans gewijd aan de godon van de vruchtbaarheid. Alle dansen waren van een ritueel karakter en wonderschoon van in houd en stylistische figuratie. Tenslotte demonstreerde Kamadjojo een volksdans op een Ambonees vis sersliedje (Kolé-Kolé), dat door de ge hele archipel gezongen wordt en dat is opgedragen aan de godin van de zee. Door de Commissie „Steun Wettig Gezag" zal op Dinsdag 30 Maart om 8 uur in café Meereboer een bijeenkomst worden gehouden waar alle dames van 18 tot 45 jaar worden uitgenodigd. Het is de bedoeling die avond door dc kun- digen een uiteenzetting te laten geven over bescherming tegen luchtaanva.len. Voor het onlangs opgerichte Lucht wachtcentrum te Alkmaar is personeel nodig. Daar ligt een taak voor meisjes en ongehuwde vrouwen. Teneinde met deze belangrijke zaak op de hoogte te worden gebracht, is het wenselijk dat alle meisjes uit Oudorp en omgeving aanwezig zullen zijn. De Alkmaarse scheidsrechtervereniging C.O.V.S. houdt op Donderdag 1 April in de benedenzaal van het Dorpshuis een spelregel-testwedstrij d. Voorts wil men op voetbalgebied de hersengymnastiek beoefenen. Van de deelnemende verenigingen wor den voor elke wedstrijd vier personen ge vraagd. Uitgenodigd zijn „De Foresters" (Heiloo), HSV (Heiloo), „Limmen", „Eg- mondia" .Egmond aan Zee), „Zeevogels" (Egmond aan den Hoef), „Meervogels" (Akersloot) en „St Adelbert" (Egmond- Binnen). Naar aanleiding van de vraag van de voorzitter van de K.V.P.-raadsfractie, de heer J. Bolten, gesteld in de vergadering van 18 Dec. 1953, of het niet wenselijk zou zijn een adviescommissie voor de woonruimte-verdeling in het leven te roe pen, delen B# en W. mede, dat zij na rijp beraad tot de conclusie zijn gekomen, dat aan zulk een commissie geen behoefte bestaat. Vooropgesteld dient te worden, dat de verdeling van de woonruimte in gevolge de bepalingen van de woonruimte- wet 1947 tot de uitsluitende competentie van het college behoort. Aan de adviezen van zulk een commissie kunnen B. en W. dan ook nimmer op enigerlei wijze gebonden zijn. Immers, in het tegenover gestelde geval zou de verantwoordelijk heid voor de woonruimteverdeling over twee instanties verdeeld zijn, hetgeen in het algemeen en in deze zo precaire ma terie in het bijzonder in hoge mate on gewenst is en in strijd met de bepalingen van de woonruimtewet 1947 geoordeeld moet worden. Ook al zou de commissie zich van de juiste verhoudingen ten volle i bewust zijn, het door B. en W. niet op volgen van adviezen zal licht aanleiding Van het uitgebreide en gevarieerde programma, dat de Gemengde Zangver eniging „Harmonie" Zondagavond in Het Heerenhuis, onder leiding van haar dirigent Oeb Boolsma, ten gehore bracht, waren wat het vocale gedeelte be treft dc koor-nummers „Jerusalem" uit „I Lombardi", het „Slavenkoor" uit „Nabucco" en het „Zigeunerkoor" uit „II Trovatore" zeker de hoogtepunten. Met „Ons lied" van Adr. van Tetterode, bewerkt door G. Kremer, en „In de Lentetijd" van Fr. Roeske, bewees „Harmonie", dat de vertolking van het Ne derlandse lied ook bij haar tot een schone melodieuze interpretatie kan leiden. VOORTAAN ÉÉN TIMMERZAAK De heer J. Naastepad Sr, alhier, heeft zijn timmerzaak ingaande 1 April a.s. verkocht aan de heer D. Kooij, even eens timmerman alhier. Zo zal Hens broek aan de Dorpsweg voortaan nog slechts één timmerzaak tellen. MOLEN KRIJGT ER EEN ROEDE BIJ Van de molen te Wogmeer knapte begin Januari jl. een roede af. Sinds dien wordt met één roede gemalen. Naar we vernemen is het de bedoe ling om in de loop van Mei de molen weer van een tweede roede te voor zien. De Nederlandse inzending voor de 27e Biennale te Venetië zal deze zomer worden tentoongesteld in het nieuwe Nederlandse paviljoen, dat is gebouwd naar een ontwerp van architect G. Rietveld te Utrecht. De inzending zal bestaan uit vier groepen werk van de schilders Charley Toorop, Prof. Jan Wiegers, Karei Appel en Corneille, als mede uit enkele bronzen plastieken van Wessel Couzijn. Overleden Neeltje echtg. van S. Langedijk. Slot, 80 jaar, Dit wil niet zeggen dat „Du Hirte Israels' van Bortniaski en „Panis An- gelicus" van Cesar Franck minder goed werden gezongen. Integendeel! Wat het koor deze avond ten gehore bracht ver diende alle lof. Ook het klein Mannenkoor toonde met „Oho, gij trotse deerne" van Alfr. Dregert dat liet op de goede weg is. De sopraan Tine Schuitemaker en de bas-bariton Huib Maul verleenden vóór de pauze hun medewerking. Met aria's uit „Die Zaoberflöte", „Le nozze di Fi garo" van W. A. Mozart en liederen van Fr. Schubert en Mozart bewezen de solisten dat zij zowel technisch als vo caal aan de goede verwachtingen be antwoordden. Jammer was het dat beide solisten uit de Nederlandse liederenschat zo'n bescheiden keuze hadden gedaan. Want ook hieim. is nimmer zoveel schoons te belui^^|k. Een woord van hulde willen wij tot de pianiste, mevr. Bootsma, richten, die op zo buitengewoon ver dienstelijke wijze de zang van het koor begeleidde. Na de pauze voerden de leden, onder regie van de voorzitter, de heer K. Spaans, de twee-acter „Papa strijkt de vlag" ten tonele. Het publiek heeft om de dolle his torie onbedaarlijk gelachen. Een verliefd paar, dat nog een beetje onwennig tegenover het grote liefdes avontuur stond, wist met hulp van twee doorgewinterde komedianten, een huis houdster met een jong hart en een' prachtig gespeeld dienstmeisje, een on- In een dezer dagen gehouden vergade ring van de Middenstandsverenigingen te De Rijp is besloten, gezien de zeer gun stige resultaten op andere plaatsen, met ingang van 1 April a.s. over te gaan tot het instellen van een z.g.n. zwarte lijst. Uit gepleegd overleg is gebleken, dat ook de Kamer van Koophandel zich van deze lijst een voorstander toont. Eveneens werd in beginsel besloten ook dit jaar weder een winkelbeurs te hou den. Een Commissie van Onderzoek werd tot dit doel benoemd. HERSTEL BEEMSTERBRUG GEGUND Naar wij vernemen heeft het gemeente bestuur het herstel van de Beemsterbrug gegund aan de laagste inschrijver, t. w. de fa. N. Oudejans Zn. te De Rijp. Het bedrag der inschrijving was f 12.220, willige vader tot capituleren te brengen. Al met al een uitvoering waarop „Harmonie", voorzitter en dirigent met tevredenheid en trots kunnen terugzien. Dezer dagen heeft de bouwvereniging „Goed Wonen" de heugelijke tijding ontvangen, dat op haar verzoek om Bejaardenwoningen te mogen bouwen, gunstig is beschikt. Naar wij vernemen zullen de wo ningen, waaarschijnlijk zeer spoedig, worden gebouwd in Z.O.-Beemtser. SCHOLING EMIGRANTEN Begin April zal weer een groep ad- spirant-emigranten in de Beemster worden ondergebracht, voor het vol gen van een scholings-cursus in de landbouw. De groep zal voorlopig wor den gehuisvest in net gebouw van de Coöp. Landbouwvereniging op de hoek van de Jisper- én Volgerweg. Dezer dagen hield de Floraliavereni- ging haar jaarvergadering in café Bontje. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek dat de kas er goed voor staat. Er was over 1953 een batig saldo van f 340,67. Ook het jaarverslag van de secretaris was niet pessimis tisch. Het ledenverloop was zeer mi niem. De voorzitter, de heer P. Kluft, wilde eens met de oude sleur breken. Reeds tal van jaren zijn steeds dezelfde soort planten verstrekt. De tentoonstel lingen missen hierdoor voldoende aan trekkingskracht. Met 'n commissionnair zal de voorzitter nu zelf de planten aan de Aalsmeerse bloemenveiling ko pen. Het zullen geheel andere soorten zijn, die, wanneer ze op de tentoonstel ling zijn gebracht, de gehele expositie een kleurrijk effect geven. Ook het assortiment dahlia's, dat als stekken wordt verstrekt, zal geheel ge wijzigd worden. De volksspelen komen op de helling en er zullen nieuwe at tracties komen. De mogelijkheid zal worden overwogen om op de Zaterdag avond een soort „ster"avond te organi seren. De tentoonstelling zal plaats vin den op 3, 4 en 5 September. Voor de feestavond wordt een toneelvereniging geëngageerd. De heer J. Klop, die 15 jaar lang deel uitmaakte van het be stuur, heeft bedankt. Hij achtte de tijd voor een jongere kracht gekomen. De voorzitter dankte voor het vele werk door hem verricht en overhandigde een cadeau. De heer J. G. de Jong nam zijn plaats in. 20. Jackie zat als het ware met ge spitste oren te luisteren. Hij meende nu zeker iets te horenVoetstappen, de voetstappen van iemand, die jp zijr. dooie gemak kwam aanslenteren, 't Was zo donker, dat Jackie nauwelijks iets kon onderscheiden. Hij gluurde zo goed cn zo kwaad als dat ging tussen het gebladerte doorStond daar nu iemand? Met zijn hand duwde hij een twijg die hem hinderde wat opzij Op hetzelfde ogenblik kromp Jackie in elkaar! Er stortte zich een kleine donkere figuur in het struikgewas, die recht op hem scheen toe te komen. Er flitste een heldere lichtbundel aan, die hem een moment recht in het gezicht scheen. „Wég wezen!" dacht Jackie, maar het was al te laat. Hij voelde zich door een harde hand gegrepen, die als een ijzeren klem om zijn arm sloot. Jackie uitte een korte maar doordrin gende kreet, doch toen sloot een andere hand zijn mond. Hij snakte een paar maal naar adem en toen werd alles zwart om hem heenJackie merkte zelf niet meer, dat hij uit het struik gewas werd gedragen door iemand, die hem op een looppas naar een gereed staande auto bracht, hem op de achter bank wierp, de motor startte en ijlings wegreed. Niet echter in de richting van Wilgenwolde. Hij koos de weg naar Broekswoud. De haast, die hij maakte was niet overbodig, want er kwam iemand hardlopend over de weg aangestormd. Het was Jimmy, die machteloos moest toezien, hoe zijn pleegzoon werd ontvoerdIn de verte zag hij het rode achterlicht van de auto verdwijnen kunnen geven tot een veroordeling door de commissie van he beleid in dezen, het geen B. en W. teenenmale onaanvaard baar achten, B. en W. geloven dan ook niet, dat er voldoende voorwaarden tot goede samenwerking aanwezig zijn. B. en W. vrezen zelfs, dat op den duur onher roepelijk een onaangename verhouding zou opstaan. De verdeling van de woon ruimte neemt geenszins zo veel van de tijd van B. en W. in beslag, dat op grond daarvan een verlichting van deze werk zaamheden in overweging genomen be hoeft te worden. Tenslotte wijzen B. en W. de raad op het bestaan van de com missie als bedoeld in artikel 8 van de woonruimtewet, waarvan het advies bij het vorderen van woonruimte is voor geschreven en dat B. en W„ zo nodig, in andere gevallen (hetgeen nimmer is voorgekomen), kunnen raadplegen. Teneinde in de toekomst over voldoende bouwgrond te kunnen beschikken, komt het B. en W. wenselijk voor reeds thans de nodige grond in plan-Zuid aan te kopen. Het college is met de eigenaar van per ceel Heerenweg 176 en 178 tot overeen stemming gekomen, waardoor resp. 4700 en 500 c.a. kan worden aangekocht. B. en W. vragen voor dit doel een crediet van f 20.000, Op het thans vigerende uitbreidings plan in onderdelen „West" is een gedeelte van het perceel gelegen aan de Fontein Verschuirlaan tegenover de vijver, tot plantsoenstrook bestemd. Door deze plant- soenstrook loopt de beek, welke de vijver met het polderwater verbindt. Ook is door deze plantsoenstrook een voetpad van de Fontein Verschuirstraat naar de Zeeweg geprojecteerd. B. en W. stellen nu voor de beek te verleggen opdat het mogelijk is in de nabijheid nog een woning te bouwen. Een schrijven van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid betreffende het uitvaardigen van een inhaalverbod voor de Kennmerstraatweg in de kom van de gemeente zal eveneens de aandacht van de raad vragen. Naar aanleiding van dit schrijven hebben B. en W. de minis ter van Verkeer en Waterstaat reeds ver zocht dit inhaalverbod uit te vaardigen. DeBond van Plattelandsvrouwen hield Maandagavond een bijeenkomst in „De Rustende Jager", die werd bijgewoond door ongeveer honderd dames. Mej. v. Woerkom hield een praatje over het mooie werk van de stichting „Het Vierde Prinsenkind", waarna over deze stichting een film werd vertoond. Voorts werd een documentaire film over de Wa tersnoodramp gedraaid. In plaats van mevr. Hoogschagen, die na zes jaar, reglementair moest aftreden, werd gekozen mevr. C. Muys. Mevr. Hoog schagen werd een fraai blauw bord aan geboden. In de kascontrole-commissie werden be noemd de dames Greeuw, Swart en Reek. Naar de Provinciale vergadering wer den afgevaardigd de dames Tensen en v. d. Pol, naar de landelijke vergadering de dames Kloosterboer en Muntjewerf. Tijdens de vergadering besloten de dames hun medewerking te verlenen aan de verkoop van Zomerpostzegels. Bij de behandeling van de begroting in ae gemeenteraad is door enige leden het treffen van maatregelen bepleit, welke het eigen woningbezit zouden kunnen bevor deren. B. en W. hebben naar aanleiding hiervan zich beraden over de vraag op welke wijze de gemeente aan het bouwen van eigen woningen medewerking kan verlenen. Door het verstrekken van voor schotten voor de bouw of door het ga randeren van de tijdige betaling van rente en aflossing van geldleningen, voor dit doel opgenomen, zou hierin kunnen worden voorzien. Mede met het oog op de hieraan voor de gemeente verbonden risi co's menen B. en W., dat het verstrekken van voorschotten voor de particuliere wo ningbouw niet op de weg van de ge meente ligt. Het is ook niet gebleken, dat aan het verstrekken door de gemeente van bouwcredieten voor particuliere wo ningen behoefte bestaat, daar hierin im mers door de geldmarkt op voldoende wijze wordt voorzien. Voor het verlenen van gemeentelijke garanties komen naar de mening van B. en W. slechts in aan merking woningen, welke met rijkspremie worden gebouwd. B. en W. zouden iedere aanvrage afzonderlijk behandeld willen zien. Door een wijziging van het Woningbe- sluit en de beschikking bijdragen Woning wet 1950 is de mogelijkheid geopend om van gemeentewege over te gaan tot ver hoging van de huur van woningen voor bejaarden, voor zover gebouwd krach tens bovengenoemde beschikking. De huurverlaging is echter slechts mogelijk indien de bewoners voldoen aan de twee volgende voorwaarden: a. zij moeten de leeftijd van zestig jaar hebben bereikt en b. hun inkomstenpeil mag niet hoger lig gen dan f 2000,per jaar voor in ge zinsverband samenwonenden of f 1300,— per jaar voor niet in gezinsverband samenwonenden. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat van de momenteel in deze gemeente be woonde 28 woningen voor bejaarden, 22 bewoners eventueel voor de huurverla ging in aanmerking komen. B. en W. stel len daarom op de op 2 April te houden raadsvergadering tot deze huurverlaging te besluiten. BENOEMING ONDERWIJZER VONDELSCHOOL Ter vervulling van de vacature J. W. Bergman als onderwijzer aan de Vondel school is door B. en W. de volgende voor dracht opgemaakt: 1. J. A. Tempelaars te Amsterdam en nr. 2. K. D. Prins te Meppel.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9