Aanvulling nu toch Dienstplicht pas Frankrijk EVG Duitse Grondwet goedgekeurd mogelijk als aanvaardt Naguib kondigt herstel van democratie aan H.-BOM Conflict over protocollen werd tijdig bezworen V.S. BREIDEN PRODUCTIE VAN H-BOMMEN UIT Amstelflora '54 in RAI-gebouw Napalmregen op belegeraars van Dien Bien Phoe Vier Amerikanen te Moskou beschuldigd van spionnage Vrijdag 26 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 72 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bezettingsregime in Oostzone opgeheven Irak bedreigd met overstroming Dijken bij Bagdad zijn doorgestoken Kabinet-Lamel is verdeeld Het stof des doods Bescherming bevolking door evacuaties Termijn van twee uur noodzakelijk Na dagen van grote spanning in Cairo Fel verzet in het militair comité Voor drie millioen aan bloemen Rood offensief in de war gestuurd Piccioni heeft een goed alibi Belangrijke getuige zoek WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Iel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Iel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.- elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 DOORDAT de Westelijke Hoge Commissie tot veler verrassing toch in beginsel de aanvullingen van de Duitse grondwet heeft goedgekeurd, is er in Bonn een klein politiek stormpje tot bedaren gekomen. De ge allieerden hebben het militaire artikel slechts voorwaardelijk aanvaard, namelijk onder het beding, dat de dienstplicht eerst zal kunnen worden afgekondigd, nadat de Europese Verdedigingsgameenschap van krach: zal zijn geworden. Daarentegen hebben zij onvoorwaardelijk hun fiat gegeven aan het artikel, waarin wordt verklaard, dat de Europese ver dragen niet in strijd zijn met de Weslduitse grondwet. Daardoor is het dezer dagen gerezen conflict over deze grondwet in feite bijgelegd. Voor de Bondsregering is de weg geopend, om de wet ter onderteke ning en afkondiging aan de president voor te leggen en voor Frankrijk is de zekerheid verkregen, dat de militaire aanvulling niet zal kunnen worden gebruikt voor de oprichting van een Duits nationaal leger, in dien de EVG niet totstand mocht komen. De Sovjet-Unie heeft de beëindiging van het bezettingsregiem in Oost- Duitsland aangekondigd en dit land tot een souvereine staat met vrijheid van handelen op binnen- en buitenlands ge bied verklaard. De Sovjet-troepen zul len „tijdelijk" in Oost-Duitsland gesta- tionneerd blijven, aldus een officiële Russische verklaring. Gezegd werd, dat de Sovjet-Unie slechts de functies zou blijven uitoefe nen welke verband houden met het verzekeren van de veiligheid en voort vloeien uit de verplichtingen van de vier-mogendl. denovereenkomst over Duitsland, die in 1945 te Postdam ge sloten is. De Oostduitse regering heeft ermee ingestemd doze verplichtingen na te leven, ook die, welke het tijdelijk verblijf van Sovjet-troepen op Oost duits gebied met zich mee brengen. De Iraakse regering heeft gister de noodtoestand afgekondigd nadat door het buiten de oevers treden van de Tigris en door zware regenval de pro vincie Koeweit, bij Bagdad, was over stroomd. Drie mensen zijn verdron ken, vijftig huizen ingestort en vijf honderd personen dakloos geworden. Het treinverkeer is in het gehele land tot stilstand gebracht. In de oevers van de Tigris zijn gis teravond vier grote gaten gemaakt om te /oorkomen, dat Bagdad onder water loopt. Deze gaten moeten bijna 4000 ton water per seconde verwerken om een voldoende ontlasting te ver krijgen. De gaten bevinden zich op 70 km van Bagdad. Alle maatregelen zijn genomen om de hoofdstad te be schermen. Het gevaar voor Bagdad wordt ernstig geacht. Dr Moh Fadil Djamali, de premier van Irak, heeft verzocht de bijeenkomst van de Ara bische Liga op 31 Maart uit te stel len, omdat, zo zei hij, het gehele land met overstroming bedreigd wordt. DE BONDSREGERING heeft tegen deze eis uiteraard geen enkel be zwaar. Zij heeft immers herhaaldelijk verklaard, dat de aanvulling der grond wet uitsluitend bedoeld is als een mid del, om de EVG te kunnen verwezen lijken. De Franse regering is zo verstandig geweest, af te zien van het Woensdag in Parijs geopperde plan, om de goedkeu ring der verdragen afhankelijk te stel len van de ondertekening door West- Duitsland en de aanvullende protocol len op het EVG-verdrag. Daarover was men in Bonn zeer verontrust. Men meende, dat goedkeuring van de proto collen door het parlement in dat geval nodig zou worden. Dit wilde men ver mijden. Tot elke prijs wilde men vast houden aan de overeenkomst van Rome, waar besloten werd dat de protocollen slechts een andere uitlegging van de verdragen vormen en generlei materi ele wijziging inhouden. De Bondskanse lier zou ze dan ook slechts tekenen, zo werd gezegd, wanneer daaraan niet de voorwaarde was verbonden, dat ze aan de Bondsdag zouden moeten wor den voorgelegd. De stemming die gis termorgen in Bonn heerste, laat zich wel het beste typeren aan de hand van een min of meer officiële uitspraak, waarin werd gezegd dat de Franse be zwaren eigenlijk alleen maar ten doel hadden, de goedkeuring van het EVG- verdrag onmogelijk te maken. De com mentaren in de Westduitse pers waren navenant: de stemming jegens Frank rijk is de laatste tijd toch al merkbaar verkoeld en de uiteindelijk niet ge stelde Franse voorwaarde inzake de protocollen deed er dus ook al geen goed aan. Ook de Britse en de Ame rikaanse leden van de Hoge Commissie hebben duidelijk gemaakt, dat zij de Franse bezwaren tegen goedkeuring van de gewijzigde grondwet niet konden delen en dat zij er zelfs bijzonder door verrast waren. JNTUSSEN zit de Franse regering in moeilijkheden. De voorstanders van EVG in haar midden willen nu einde lijk een datum vaststellen voor het de bat in de Nationale Vergadering. De Gaullistische ministers hebben echter gedreigd met aftreden, wanneer de re gering een overhaast besluit zou nemen, zonder dat eerst de Saarkwestie gere geld is en de Brits-Amerikaanse garan ties zijn verleend. Men acht het niet onmogelijk, dat de regering- Laniel over dit punt zal struikelen. De premier zelf meent, dat de regering geen stappen moet doen, voordat de Franse voor waarden zijn ingewilligd. Het is in dit verband zeer bedenkelijk, dat de be sprekingen over het Saargebied zijn vastgelopen. Bidault schijnt rekening te houden met de mogelijkheid, dat zij nog wel drie maanden kunnen vergen, waardoor het verdrag zelf pas in de herfst in discussie zou komen. Oud-minister Schuman heeft al in overweging gegeven, het debat over de EVG maar alvast te beginnen en het verdrag pas van kracht te doen worden als de Saarkwestie is opgelost. Daar door zou de vrees aan Duitse jde kunnen worden weggenomen, dat Frankrijk, na eventuele Duitse conces sies over Saarland, toch nog het EVG- verdrag niet zou bekrachtigen. pROFESSOR Hans Thirring van de Weense Universiteit, een der groot ste deskundigen in de wereld op het gebied van kernwetenschap, heeft ver klaard, dat als oorlogswapen „het stof des doods", verkregen door bewerking van fijn zand met radio-actieve stoffen, gevaarlijker zou zijn dan de atoom bom zelf. Grote gebieden zouden met een na genoeg onzichtbaar laagje van dit stof kunnen worden bedekt. Een verblijf van enige weken in een aldus besmet gebied zou als gevolg van straling levensgevaarlijk zijn. Dusdoende zou het mogelijk zijn de algehele ontrui ming van grote industriegebieden te forceren zonder een enkel huis te ver nielen of iemand te verwonden, als na de besmetting een waarschuwing en daarna ontruiming van het gebied zou volgen. Dergelijke besmette districten zouden bovendien geen belemmering vormen voor oprukkende troepen, die er slechts ioor zouden trekken, aldus prof. Thirring. DE AMERIKAANSE commissie voor atoomenergie is van plan de productie van waterstof- en ande re atoomwapens te vergroten. Er zijn reeds stappen genomen om de productie van materiaal voor wa terstofbommen op te voeren, ren- MA EEN PAAR dagen van heftige politieke spanning, waarin allerlei berichten over een ophanden zijnde crisis in de regering de ronde deden, heeft generaal Naguib, de Egyptische president en premier, gisteren aangekondigd, dat de Egyptische legerleiders zich uit de politiek zullen terugtrekken en dat alle politieke partijen binnenkort zullen kunnen herrijzen. De militaire revolution- naire raad, die sinds de abdicatie van Faroek de leiding van 's lands zaken in handen heeft gehad, zal worden ontbonden; de keuze van een president zal wor den opgedragen aan een op 18 Juni door het volk te kiezen grondwetgevende vergadering. Naguib kondigde deze maatregelen aan, nadat de regering twee „critieke" vergaderingen had gehouden. DE SPANNING was een gevolg van het feit, dat een deel van de revolu- tionnaire raad, met name de vice-pre- mier Nasser en de minister voor Voor lichting, Salem, zich tegen de aankon diging verzetten. Een maand geleden reeds werd Naguib tijdelijk tot aftre den gedwongen, omdat hij er op stond, het herstel van de democratie in het vooruitzicht te stellen. De burgemeester van de hoofdstad, mr Arn. J. d'Ailly, heeft gisteren in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de derde Amstelfloratentoonstelling sinds 1940 geopend. De voorzitter van de stichting „Am stelflora", de heer J. H. Kauffman, deel de in zijn welkomstwoord mede, dat voor drie millioen gulden aan bloemen en planten in het RAI-gebouw is on dergebracht, en 150 hoveniers geduren de drie weken dag en nacht hebben ge werkt aan de inrichting der expositie. Burgemeester d'Ailly wees op de econo mische en commerciële betekenis van JJE FRANSE luchtmacht heeft door middel van zeer zware bombarde menten de communistische voorberei dingen voor een bestorming van Dien Bien Phoe in de war gestuurd. Alle be schikbare Franse toestellen hebben bevel gekregen aan de bombardemen ten deel te nemen. „Vliegende verhuis wagens" vielen Woensdag de uitgangs posities van de opstandelingen ten Noorden van de stad aan met 50.000 liter nagalm, waardoor gehele stroken bosgebied in brand gestoken werden. Tweemotorige „Marauders" bestook ten communistische geschutsopstellin- gen met zware bommen. Ook werden zware bombardementen uitgevoerd op de weg, waarlangs voor raden, afkomstig uit communistisch China, naar de opstandelingen-legers worden vervoerd. Franse officieren achten het zeer wel mogelijk, dat de opstandelingen, als ge volg van zware verliezen, geen aanval met volle kracht op het Franse fort zullen durven riskeren. Het Franse op perbevel beschikt echter niet over de middelen voor een aanval in de rug van de communistische troepen, die Dien Bien Phoe belegeren. De Vietnamese premier, prins Buu Loe, is per vliegtuig uit Parijs naar Saigon vertrokken in verband met een binnenlandse crisis, die zich tijdens de Frans-Vietnamese besprekingen over de toekomstige status van Viet nam ontwikkeld heeft. De nationalisti sche oppositie in Vietnam eist nl. de instelling van een gekozen, souvereine Nationale Vergadering. Bao Dai, het staatshoofd, is hiertegen gekant. de bloemen en planten voor ons natio nale bestel. Ook sprak hij over de waar de van wat hij noemde „Gods kinderen" voor ieder mens. De burge. leester roemde de wonderen van de kweek- kunst op deze tentoonstelling en de tal rijke fraaie variaties, die door weten schappelijk onderzoek en met eindeloos geduld tot stand zijn gekomen. Vooral de dansende waterfonteinen van de Duitser Otto Prystawikz voor het eerst in Nederland vertoond wa ren een bezienswaardigheid. Gistermiddag hebben ruim vijfhon derd burgemeesters de tentoonstelling bezocht. Nasser en Salem waren Woensdag avond „ziek", toen het kabinet voor de eerste maal bijeenkwam, om over Naguibs eisen te spreken. Donderdag middag werd er opnieuw vergaderd. Toen kwam ook het congres van de militaire raad bijeen, tenein,de zich over de voorgestelde maatregelen uit te spreken. Hoewel het er eerst naar uit zag, dat men het niet eens zou kunnen worden, kon Naguib toch 's avonds zijn belangrijke aankondiging doen. De WAFD heeft aangekondigd, dat zij de door de militaire regering inge voerde maatregelen zal handhaven. Ge- eist werd echter opheffing van de staat van beleg, herstel van het parlemen taire leven en vrijlating van de poli tieke gevangenen. De Mohammedaanse Broederschap heeft opheffing van het verbod dezer organisatie gevraagd. MAU-MAU-GENERAAL GEVANGEN Veiligheidstroepen in Kenya hebben bij een gevecht met een grote troep opstandelingen in het gebied van Nyert een zekere „generaal" Gomoka- gio van de Mau-Mau gevangen geno men. Bij het treffen werden zeven Mau-Mau-leden gedood en vijf gevan gen genomen. Burgemeester d'Ailly neemt een kijkje bij een stand, betrekking hebbende op de IJ-tunnel, waarin een bordje staat „IJ-tunnel 19??". einde „tegemoet te komen aan door de stafchefs vastgestelde mi litaire behoeften". Voorts zijn er plannen voor nieuwe proef-ex- plosies. Dit blijkt uit verklaringen van de voorzitter der commissie, Strauss, af gelegd voor een subcommissie voor toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Strauss zei, dat de commissie voor het komende belastingjaar 1,342 millioen dollar no dig had. Voorts verklaarde Strauss, dat een fabriek te Hanford in de Amerikaanse staat Washington veel meer splijtbaar materiaal levert dan men aanvankelijk voor mogelijk had gehouden. De plannen voor bescherming van de burgerbevolking worden herzien in het licht van de enorme uitwerking van waterstofbommen, zo deelde Val Pe terson, hoofd van de organisatie voor burgerbescherming, mede. Als enige practische uitvoerbare mo gelijkheid zag hij massale ontruiming van de grote steden in geval van een aanval. De bouw va<- ondergrondse schuilkelders voor milHoenen stede lingen zou te duur zijn. Zijn organisa tie hoopte binnen twee jaar zover te zijn, dat bij een waarschuwing ten minste twee uur voor een aanval alle grote steden ontruimd zouden zijn vóór vijandelijke bommenwerpers ze zou den kunnen bereiken. Peterson was er van overtuigd, dat een afdoend, stelsel voor vroegtijdige waarschuwing voor een komende aan val voltooid zou kunnen worden. Qp 1 Maart is in het gebied van Bikini en Eniwetok een waterstof bom tot ontploffing gebracht. Daar zulk een feit klaarblijkelijk véél be langrijker is dan de jaarlijkse geboorte van een nieuwe lente, hebben de dag bladen er uitvoerig over bericht. Wat men evenwel niet kon weten was, dat er kennelijk tijdens de explosie bij verschijnselen zijn opgetreden, welke de geleerde bommenmakers niet had den kunnen voorzien. Indien zij na melijk alles nauwkeurig hadden uit gerekend, waren de gevolgen van be smetting met radio-actieve as uiter aard voorkomen. Zelfs president Eisenhower heeft zich op zijn persconferentie van een helder commentaar op de gebeurte nissen onthouden. Uit de inmiddels bekend geworden gegevens blijkt in ieder geval, dat de uitwerking van de bom veel krachtiger is geweest dan was verwacht. De vraag is of de ge leerden een fout in hun berekeningen hebben gemaakt of dat de sommetjes goed waren, maar dat men de bij verschijnselen eerst thans kón ont dekken. De voorbereidingen voor een nieuwe ontploffing zijn al aan de gang. Men kan er dus maar niet genoeg van krijgen. Temidden van al deze verwarde en verontrustende berichten viel ons een kort commentaar van een Engelse ge leerde op. Deze zei, dat de ontplof fing van de waterstofbom iedere volgende oorlog heeft voorko men. Men zou zo graag deze profes sor onvoorwaardelijk willen geloven. Willen aannemen, dat de mensen zo verstandig zijn in te zien, dat zij met veel erger zaken dan met vuur aan het spelen zijn; dat men geleerden en technici net als kleine jongetjes, die met lucifers knoeien, zou moeten verbieden stoute dingen te doen. Men moet daarentegen vaststellen, dat wij mensen hard op weg zijn middels de atoombom en de waterstofbom het laatste restje van onze waardigheid in radio-actieve as te doen vervliegen. Laten wij een ogenblik geloven, dat deze vervloekte H-bom werkelijk in staat zou zijn door een ontploffing een einde aan een oorlog te maken: dan is voor ons gevoel niet alleen die oorlog uit, dan is helemaal alles uit Dan kunnen wij beter uit rouw onze kleren verscheuren en onze hoofden met as bestrooien. Want wij hollen achter onze eigen verddemenis aan. En wij zijn te dom, te kortzichtig en te ongevoelig om ogen en oren te hebben voor de si tuatie, waarin wij verkeren. Wij haten de oorlog met alle kracht, die in ons is, maar wij zouden liever door het zwaard omkomen dan eenmaal op medemensen een H-bom los- f71 laten. Begrijpt Ge? Het blad van de Sovjetrussische vak bond, Troed, heeft vier leden van de Amerikaanse ambassade te Moskou, te wetenluitenant-kolonel Howard L. Felchlin, majoor Martin D. Manhoff. majoor Walter A. Mackinney, alle drie assistenten van de Amerikaanse militaire attaché, en sergeant Eugen Williams, uitgemaakt voor spionnen. De vier militairen worden er door het blad van beschuldigd „verdachte belangstelling" te hebben getoond voor vliegvelden, stations, benzine-opslag- plaatsen, radio-stations, toen zij zich op reis bevonden in de Transsiberische expresse, van Moskou naar Chaba- rofsk, een belangrijk spoorwegknoop punt in de nabijheid van de grens van Mandsjoerije. Volgens Troed zijn documenten ge vonden in een coupé van de trein, die, tezamen met de aangrenzende coupé, door de vier Amerikaanse mi litairen gebruikt was. Zij hadden de stukken blijkbaar verloren. Het bericht wordt door de krant H -7 V - gebracht in de vorm van een brief over de vondst, afkomstig van de hoofdconducteur van de trein. De mi litairen worden opgeroepen de docu menten op te halen bij het bureau van de spoorwegen te Moskou. DIERO PICCIONI, de zoon van de hui dige Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, zou ten aanzien van de tegen hem door Anna Maria Caglio uitgebrachte beschuldiging van moord op Wilma Montesi kunnen beschikken over een afdoend alibi: hij zou zich op 9 April 1953, de datum van het over lijden van Wilma Montesi, te Amalfi bevonden hebben in gezelschap van de filmster Alida Valli. Het tijdschrift „Europeo", dat deze mededeling brengt, weet nog te mel den, dat Piero Piccioni op 9 April, de laatste dag waarop men Wiima Mon tesi te Ostia heeft gezien, te twee uur des namiddags uit Amalfi te Rome aan kwam. Daar hij toen over keelpijn klaagde, ontbood men een arts Piccio ni was daarna gedurende drie dagen in bed gebleven. Inmiddels wordt nog gemeld, dat zekere Piero Pierotti, een getuige, die voor het onderzoek naar de dood van Wilma Montesi van groot belang zou zijn, verdwenen is. Drie dagen gele den zou hij per vliegtuig uit Luxem burg te Rome zijn aangekomen in ge zelschap van de echtgenote van de journalist Silvano Muto, om wie het aanhangige proces begonnen is. Weersverwachting tot Zaterdag avond. KOUDE NACHT Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen nog tot het eind van de middag droog weer. Koude nacht. Morgen over dag dezelfde temperatuur als van daag of iets hogere. Overwegend matige wind krimpend van Noordwest naar Zuidwest. Zaterdag Zon op 6.28, onder 19.04

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1