Een gezonde reactie na verdere stijging De sociale transfers kunnen niet vlot worden afgewerkt RCH is de de DE WONDERE WAERELT Ook datnog DE EFFECTENBEURS TE AMSTERDAM In kort bestek Staatsfondsen gedrukt in verwachting van hogere renten op Europese markten Talrijke buitenlanders willen liever emigreren Punten gaan Zaandijk tegt Alkm. Boys ft Groot aantal dividend verhogingen Betaalbaarstellingen BEURSOVERZICHT Screeningscommissie gaat aan het werk VSV zal niet struikelt over Blauw Wit Voorn i tzich ten vt DEM zijn gunsti België-Nederland niet de televisie ZATERDAG 27 MAART 1954 DE HAUSSESTEMMING van de vorige week zette zich aanvankelijk nog voort bij toenemende om zetten, doch jl. Dinsdag trad een gezonde reactie in, die zich ook de volgende dag voortzette, maar Don derdag trad alweer een matig herstel in. Vergelijken wij het koerspeil van 18 en 25 Maart, dan overheer sen de koerswinsten evenwel nog. De reactie betrof in het bijzonder die fondsen, die de grootste koers stijgingen achter de rug hadden. Frappant was bv. het koersverloop der aandelen Rotterdamsche Droog dok, die de vorige week 427% noteerden. In snel tempo liep de koers op tot 455%, maar ze moesten toen ook niet minder dan 25 punten verlies nemen. Zeer flauw waren ook aandelen Nederl. Kabel. OLIES liepen vlot op tot boven 450% (buiten beurs- tijd zelfs tot circa 465%), maar kregen toen zwaar te lijden onder winstnemingen. Twee grote stop-loss orders, één op 450 en één op 445%. werden vrij ge makkelijk opgenomen al daalde de koers ook tijde lijk beneden 440%. Ook AKU'S hebben nogal ge fluctueerd. Na een stijging van 200 tot 215% reageer den ze tot 206IA%> Aandelen UNILEVER lagen beter in de markt en konden zich vrijwel op het hoogste punt handhaven en Philips moest na een stijging tot circa 272% een punt of tien prijsgeven, maar waren Donderdag weer goed gevraagd en wer den tegen oplopende koersen uit de markt genomen. De reactie viel samen met een flauwe markt in WALLSTREET, d ie ook deze week overwegend lagere koersen seinde. De berichten uit het bedrijfs leven zijn nog steeds niet bemoedigend, ondanks Eisenhowers mededeling, dat er geen termen aanwe zig zijn om het programma om de recessie te bestrij den, in werking te stellen. De op seizoeninvloeden gebaseerde verwachting dat de productiecijfers een stijging zouden doen zien, is niet bewaarheid en het werklozencijfer is in Februari nog met bijna 600.000 gestegen zodat per ultimo Februari ruim 3.600.000 personen in de V.S. als werkloos stonden geregis treerd. De investerings- en expansieprogramma's zijn geringer dan in 1953, doch in het algemeen verwacht men dividenden, die niet lager zijn dan in '53, mede doordat een groter percentage van de winsten aan aandeelhouders ten goede kan komen. DE„ deze week door de Nederlandsche Bank afgekondigde maatregelen tot verdere gedeeltelijke vrijmaking van het internationale kapitaalverkeer is niet zonder invloed geweest op de staatsfondsenmarkt. Deze markt was gedrukt in de overweging dat op ver schillende Europese markten een ho gere rente te bedingen is dan hier te lande. De scheepvaartmarkt bood deze week vrij goed weerstand. Opmerkelijk was het koersverloop der aandelen Oostzee en Hilligersberg. De eerste steeg van 315 tot 370% maar viel weer terug op 3427b. Hilligersberg kwam evenwel van 460b op 500% nadat in de laatste we ken geregeld biedingen van 430 en 440 pet. in de markt lagen. Fondsen uit de Indonesische sector waren over het algemeen lager. Dit geldt speciaal voor de rubberaandelen. Kendeng Lemboe daalde van 63 tot 57 pet.; Oostkust daalde 6 punten tot 108 pet. Het koersverloop van aandelen Üi 11 it on II is in de laatste tijd nogal gni.ig. Aanvankelijk liepen deze nog op tot 296% maar vielen terug op 280 pet. De Hoornsche Crediet- en Effecten- bank zag de baten van haar bedrijf in 1953 verder stijgen. De inkomsten uit provisie en rente bedroeg f 276.000 of f 20.000 hoger dan in 1952. De onkos ten stegen evenwel eveneens en wel van f 165.000 tot f 177.000. Het dividend werd wederom vastgesteld op 4%%. Tegenover grotere toevertrouwde mid delen zien wij een verhoogd bedrag aan schatkistpapier terwijl het debi- teurencijfer per uit. '53 een kleinig heid lager was dan per uit. '52. De bank kan op een bevredigend jubileum jaar terugzien. Wederom gaat een oude familiezaak „open". Blijdenstein Co. N.V., een aloud Twents textielbedrijf, gaat over tot uitgifte van f 1 millioen niet ro- yeerbare certificaten van aandelen te gen 110%. Voor inschrijving zijn drie claims nodig, die ter beurze f 170 no teerden. Op de inschrijfdatum, 1 April B.s., worden tevens f 2 millioen 4% obligaties aangeboden tegen een koers van 99%. Een inschrijver op f 1000 cer tificaat heeft recht op inschrijving op f 2000 obligaties. Het bedrijf dateert reeds van 1692 en .s steeds in handen gebleven van de familie Blijdenstein; het werd in 1937 in een N.V. omgezet en kwam geleidelijk tot expansie. Van de winsten in de jaren 1947/53 van in totaal f 13 millioen werd de helft in het bedrijf gehouden en slechts f 1,7 millioen in contanten uitgekeerd. De omvangrijke middelen, die nodig zijn voor vernieuwingen en verdere auto matisering van het bedrijf, kunnen echter niet snel genoeg uitsluitend door zelffinanciering verkregen worden, re den waarom thans tot een openbare emissie wordt overgegaan. Het kapi taal wordt door deze uitgifte verhoogd tot f 4 millioen, waarnaast f 4,3 mil lioen reserves staan. De vaste goede ren en machines staan te boek voer f 5!i millioen, de verzekerde waarde der vastgelegde activa bedraagt f 21'/a millioen. Over de laatste drie jaren werd aan aandeelhouders uitgekeerd: 5, 9 en 9% terwijl bovendien over 1951 en 1952 telkens 20% in bonusaandelen werd uitgekeerd. Het bedrijf is thans vol bezet met een toenemende order portefeuille. De directie van de N.V. Gemeen schappelijk Eigendom acht blijkens de desbetreffende zinsnede in het jaar verslag de jongste huurverhoging on voldoende om de gestegen kosten van onderhoud en vaste lasten op te van gen. Afschrijving op vervangingswaar de is ook door deze huurverhoging nog mei mogelijk. In het afgelopen boek jaar steeg de bedrijfswinst met f 28.000. Voor afschrijvingen werd evenwel f 173.000 meer in het bedrijf gehouden dan verleden jaar waartegenover even wel f 170.000 minder werd gereserveerd zodat voor aandeelhouders een groter bedrag ter beschikking komt, die dan ooi- 7%% dividend ontvangen tegen Cities Service no. 175 f 31.60 Southern Company no. 11 f 3.15 Amsterdam Rubber no. 36 stockdiv. Hoornsche Crediet Effectenbank no. 43 f 22.95 Kemo no. 37 f 51. pref. Great Nothern no. 192 f 31.48 Intern. Paper no. 1" f 11-80 Continental Can no. 56 f 18.88 Am. Steel Foundries no. 41 f23.62 Ford Hotor Cy. Canada no. 43 f 64.48 ]VT ineapolis Gas no. 18 f 9.07 K ional Steel no. 15 f 23.66 H emaf no. 38 f 30.60 Si iclair Oil no. 31 f 20.44 Kansas City Southern no. 35 f 23.60 L" ited Aircraft no. 29 f 23.60 E ing Airplane no. 19 f 23.60 U; led Air Lines no. 19 f 7.86 pref. ^hicago Milwaukee no 23 f 57.60 Southern Ra a„ no. 26 f 19.68 Florida Power no. 12 f 11.80 7% over 1952. Op de preferente winst- delende aandelen wordt 5%% betaald. De aandelen noteren thans 162°/o, de preferente 121%. J. A. Carp's Garenfabrieken hadden een uitstekend jaar. Er werd een be drijfswinst gemaakt van f 590.000 tegen f 409.000 in 1952. Na afschrijvingen blijft er een saldowinst van f 518.000 w aarvan f 216.000 wordt gereserveerd waarna aan de aandeelhouders 12% di vidend wordt uitgekeerd (v.j. 10%). De goede resultaten zijn het gevolg geweest van de grotere bedrijvigheid in de textielindustrie in 1953; door op voering van de productie is de onder neming in staat geweest de verkoop prijzen te handhaven ondanks de ver hoogde prijzen van ruwe garens. In dien de ontwikkeling van de huidige toestand in Egypte en de Soedan, waar alle katoen voor de garens voor het bedrijf vandaan komt, de onderneming niet voor ernstige moeilijkbeden plaatst ziet de directie de toekomst met ver trouwen tegemoet. De aandelen stegen tot 207%%. De zaken van Slavenburg's Bank na men in 1953 toe en het bruto winst cijfer steeg met één ton tot f 2,6 mil lioen. De kosten stegen evenwel méér. Het dividend werd evenwel gehand haafd op 8%. De reservepositie werd verder versterkt. Naast het kapitaal van f 4,6 millioen staat thans een re serve van f 1.380.000. De aandelen no teren rond 140%. De Amsterdamsche Ballast Maat schappij gaat het dividend verhogen van 9 tot 12%. Het exploitatiesaldo steeg tot bijna f 3 millioen (v.j. f 2% millioen). De maatschappij is belast met het maken van een groot gedeelte van de Vélser tunnels. In 1953 had de onderneming een belangrijk aandeel in de herstelwerkzaamheden in het rampgebied, waarvan de winstmarges evenwel beperkt bleven als gevolg van de regie overeenkomsten. Na het ge reedkomen van deze werken is de con currentie bij aanneming van bagger- werken weer gestegen. De maatschap pij is evenwel ook in 1954 weer van voldoende orders voorzien. De positie werd verder versterkt door toevoeging van f 656.600 aan de reserves, zodat thans naast het kapitaal van f 3% mil lioen thans reserves staan tot een to taal van f 4 millioen, inclusief 1% mil lioen „revisiefonds". Koers 202%%. Ook Van Vlissingen's Katoen ver hoogt het dividend, n.l. van 10 op 11% dank zij de stijging van het saldo der exploitatierekening van f 3 millioen.in 1952 tot f 7,6 millioen in het afgelopen jaar. Hiervan wordt niet minder dan f 6,5 millioen voor afschrijvingen ge bezigd (v.j. f 1,3 millioen). Op de pre ferente aandelen wordt het maximum van 8% uitgekeerd. De modernisering van het bedrijf werd in 1953 voortge zet er werd voor f 7% millioen ge ïnvesteerd (v.j. f 4,3 millioen). Meer investeringen staan op het programma. Nog een opmerking werd t.a.z. van de jongste loonronde in het jaarverslag gemaakt: de daarop gevolgde prijs stijgingen kunnen weer een behoorlijk motief vormen voor een nieuwe loon ronde. „Slechts door een verhoogde arbeidsproductiviteit kan een hoger welvaartspeil bereikt worden. Een an dere methode is er niet!" De finan ciële positie van het bedrijf is gunstig. Naast het kapitaal van f 2 millioen preferente en f 5 millioen gewone aan delen staan reserves tot f 8,6 millioen, de gewone aandelen liepen op tot 188% de preferente noteren thans 156%. Diepenbrock Reigers (D.R.U.) heeft in 1953 een belangrijk deel van het verlies van 1952 kunnen inhalen. De exploitatiewinst bedroeg f 1 mil lioen (v.j. expl. verlies f 356.066 en een totaal verlies van f 848.000-Per uit. December 1953 resteert als verlies- saldo op de balans nog f 426.000. Over wogen werd dit bedrag op de reserve af te boeken doch conservatief beleid heeft doen besluiten eerst de resulta ten over 1954 af te wachten alvorens hieromtrent een beslissing te nemen. De liquiditeitspositie verbeterde in '53 maar enige investeringen liggen in het vooruitzicht. Grote kapitaalsuitgaven zijn evenwel niet in voorbereiding. In 1954 zal de D.R.U. het tweehonderd jarig bestaan van het bedrijf vieren. De aandelen noteren thans weer circa pari. Kempkes' Meubelfabrieken komen met een tot 6 verhoogd dividend uit de bus (v.j. 5 De bedrijfsbezetting was in 1953 over het al'gemeen gunsti ger dan in '52. Op de exportmarkt is de concurrentie verzwaard waardoor de directie in '54 geen toename ver wacht van de afzet in het buitenland. Niettemin zijn de voortekenen voor '54 van dien aard. dat de directie zich niet ongerust maakt. Door grotere producti viteit heeft men de niet onaanzienlijke kostenstijging goeddeels kunnen op vangen. De aandelen stegen in de af gelopen week van 84% tot 90 Padang Portland Cement Mij. heeft eerst thans verslag uitgebracht over de jaren '51 en '52. Over 1952 kan 6 di vidend worden uitgekeerd. Hiervan is reeds 3 als interim-dividend betaald. De winst ad. f 70.000 over 1951 wordt geheel gereserveerd. De winst over '52 bedroeg f 180.000. De rehabilitatie van het bedrijf werd in '52 grotendeels vol tooid. Hoewel het ongetwijfeld nog vele jaren zal duren eer de toestand op industrieel gebied zich in Indone sië zal hebben gestabiliseerd, is de directie van mening dat zij de toekomst van het bedrijf met vertrouwen tege moet kan zien. Koers der aandelen: 571/2 De Delftsche Leerlooierij keert een onveranderd dividend uit van 8 hoe wel de hogere winst een hoger dividend toe zou laten. Het geleidelijk terug lopen van het verbruik van lederen drijfriemen maakt het gewenst de fi nanciële positie van het bedrijf te ver sterken in verband met de verdere uit breiding van het productieprogramma. Naast het kapitaal van f850.000 staan reserves van f 640.000; de liquiditeits positie is gunstig. Over de gang van zaken in '54 was de directie tot nu toe tevreden. Koers 123 De exploitatiewinst van Proost Brandt is meer dan verdubbeld, steeg nl. van 0,6 millioen tot f 1,6 millioen. Slechts een bescheiden dividendverho ging wordt voorgesteld: van 6 op 7 (Op de in 1953 geëmitteerde aandelen wordt dan 2 1/3 uitgekeerd.) De aandelen noteren thans 116 Deze week werden voorts nog ver schillende dividendvoorstellen gepubli ceerd: De Nederlandsche Scheepsbouw Mij. zal evenals de Nederlandsche Dok Mij. een onveranderd dividend uitkeren van 10 De aandelen reageerden hierop van resp. 179 tot 175 en van 182)2 tot 179 De Exploitatiemaatschappij „Schcve- ningen" gaat 6 uitkeren (v.j. 5 De aandelen stegen 10 punten tot 95% procent. Na de verlaging van het divdend over '52 tot 8 kondigt Nyma thans 10 aan. Ook hier steeg de koers ca. 10% tot 183%. Zwanenberg-Organon heeft de beurs teleurgesteld met een dividendverho- jging van slechts 1 tot 10 Blijk baar waren de verwachtingen hoger gespannen daar de koers van 215 tot 195 terugliep. Stoommeelfabriek Holland hervat de dividendbetaling met 4 Koers: pari. Wilton-Feyenoord geeft 12 (v.j. 11 Koers 197 In tegenstelling met de vele divi dendverhogingen, komt Internationale Gewapend Beton met een voorstel het dividend te verlagen tot 8% (v.j. 9%). De koers zakte 10 punten tot 143 Ook de Hollandsche Stoombootmaat schappij komt met eenzelfde dividend verlaging en gaat ook maar 8 uit keren. De koers reageerde van 131% tot 124 Maar de Holl. Draad- en Kabelfa- briek kondigt een dividend aan van 12 vermeerderd met 50 in bonus aandelen 12% om de belasting hierover te betalen, dus in totaal 74% procent! IN DE REPUBLIEK Li banon (in Zuid-West Syrië) hebben ze een gloeiende hekel aan lie den, die te snel met hun auto's langs de stoffige wegen scheuren. Wan neer een chauffeur of chauffeuse daar wordt betrapt op het overtre den van de snelheidsbe palingen, wordt de schul dige naar de naastbijge- legen politiepost gesleept waar hem of haar het fraai gekapte hoofd ge heel wordt kaalgescho ren. Het is bij de bevry- ding af. JN HET gelukkige En schede zal een open bare lagere school ver rijzen, welke zal worden voorzien van een eigen zwembad. Dit zwembad is geprojecteerd onder het gymnastieklokaal, dat bij de school zal worden gebouwd, en het zal dienen voor de be oefening van de school sport, terwijl er ook wedstrijden kunnen wor den gehouden. De afme tingen zijn acht bij twin tig meter. Het wordt de eerste school in Neder land met een eigen zwembad. QE Amerikaanse Metho disten-predikant-J. B. Matthews, die nauwe re laties heeft onderhou den met de sympathieke ondercommissie van se nator McCarthy, heeft te Los Angeles vol trots verklaard, dat hij in het bezit is van een geheime lijst met de namen van 8.079 communistische pre dikanten in de Verenig de Staten. Wij hadden het allang vermoed. QRIE Weense kinderen zijn van een ernstige kinkhoest genezen door een vliegtochtje van der tig minuten op een hoog te van 1500 meter. De moeders van de kinderen hadden ervan gehoord, dat het mogelijk moest zijn op deze manier kink hoest te genezen. Zij heb ben toen een verzoek in gediend bij de te Wenen gelegerde afdeling van de Britse RAF. welke de kinderen zonder dralen mee de lucht innam. Na dat zij een half uur had den rondgevlogen, ver klaarden artsen de kin deren genezen. QE ACHTTIENJARIGE Australische student, Clement Brian Tonkin, vond op straat in Ade laide een kleine cylin der, welke hij opraapte en zolang in zijn borst zak stopte. Thuis vernam hij via de radio wat hij gevonden had: een cy linder met radio-actief kobalt, dat een verpleeg ster kort tevoren had verloren. De jonge stu dent is in een ziekenhuis opgenomen ter observa tie. Men vreest, dat hij door de radio-actieve werking van het kobalt over een week of twee een brandwond op zijn borst zal krijgen. En nu was het metaal nog wel in een beschermende loden buis opgeborgen, "TOEN de niet van origl- naliteit ontblote film. held Orson Welles on langs een reisje buiten de Verenigde Staten wil de maken, onderwierpen de douane-lieden zijn ba gage aan een irriterend minutieus onderzoek. Toen zij op een gegeven moment vroegen, wat er in een bepaalde koffer zat, antwoordde Orson achteloos: „O, een atoom bom!" Hij werd prompt in een cel gesmeten en de douane ging opnieuw twee uur lang zijn hele bagage omspitten. Ze houden daar kennelijk helemaal niet van grap jes over of met atoom bommen. Onze beschaving mag zich gelukkig prijzen met de verwerving van de drie'. dimensionale film. Het is ongetwijfeld een aanwinst van grote culturele waardehoewel tot. onze verbazing hier en daar een enkeleeenzame stem opgaat, welke een andersluidende mening verkondigt. Uiteraard afkomstig van een van die conservatieve, benarde gees ten, die de geniale verworvenheden van deze vooruitstrevende eeuw, zoals bij voorbeeld ook de waterstofbom en de ingeblikte bacteriënniet weten te waar deren. Wat nu die drie-dimensionale film aangaat, daarmee kan menomdat het allemaal nog zo nieuw is (iedere mens zonder uitzondering is in zich immers toch altijd nog min of meer behoudend), vreemde dingen beleven. Zo zaten wij kortelings vol aandacht naar een fascinerende 3 D-rolprent te staren, toen een heer, enkele rijen vóór ons, vreselijk actief met de boeiende gebeurtenis sen op het doek begon mee te levenmet zijn armen zwaaide, opstond, weg liep, weer ging zitten, luide kreten slaakte, kortom, uitermate hinderlijk was voor onze concentratie. Tenslotte hielden mij het niet meer uit en riepen ver bitterd naar voren: „Mijnheer, zoudt u alstublieft nu eens rustig willen blijven zittten?!" Waarop de heer zich woedend omdraaide en terugriep: „Mijnheer,^ u begrijpt er nog niets van. Ik hoor in de film!" Zodat u ziet, dat al die nieuwig heid ineens toch nog niks meevalt. isbr (Van een medewerker). OM HET WERKEN IN Indonesië voor de buitenlandse werknemers aantrekkelijk te maken, hebben in navolging van de grootcultures (suiker-, rubber- en vezelondernemingen) de olie-concerns en grootbe drijven, nagenoeg alle buitenlandse bedrijven voor hun buitenlandse employé's een sociale voorziening getroffen, welke hierop neerkwam. Een nader overeengekomen bedrag (doorgaans twee of drie maanden van het belastbaar inkomen) wordt door de werkgever naar Nederland overgemaakt volgens de geldende koers van de Roepiab, waarbij de werkgever op zich neemt het bedrag in Roepiah's te storten, terwijl de werkgever de valuta-waarde bijpast. Laat ons aannemen dat het te transfereren bedrag 2 maanden salaris bedraagt, dat in Roepiah's Rp 1000 zou neerkomen, dan stort de werkgever hier volgens de in 1953 geldende koers van 1 op 3 nog Rp 2000.bij, zodat de Nederlandse werknemer op zijn bankrekening in Nederland de som van duizend guldens Ned. Crt. heeft staan. Op deze wijze spaart de buitenlandse werknemer in Indonesië voor de tijd dat hij repatriëert. Deze regeling is bovendien uit zakelijk oogpunt ook te prefereren boven een sparen in Indonesië, omdat de Nederlandse gulden tot de „hard currency' wordt gerekend. Sedert December 1953 Is hieraan echter een onaangename omstandig heid verbonden. Iedere aanvraag wordt nu voorgelegd aan een „screenings- commissie" die in de eerste plaats het 3% Nederland '53 3—3V« Nederland '47 3 Nederland '62/64 4 Alkmaar iVi Rotterdam 3)4 Friesch-üron Hyp Bank 2%% Premiel den Haag '52II 3V2% Philips (fl-lng) Amsterd Bank Nederl. Handelmij Rotterd Bank Twentsche Bank Albatros Superfosfaat Albert Heyn A K U Bijenkorf Centrale Suiker Fokker v. Gelder Zonen Heemaf Holl Melksuiker Houth Dekker 6% pref wd Houthandel Pont Houthandel Pont 6% pref Houthandel v Wessem Kon Ned Hoogovens Kon Nederl Zout Meelfat.r Ned Bakkerij Nederl Kabel Ned Mach Fabr „Alkmaar" Ned Fabr Hoogenstiaaten Philips Philips 6% pref wd Ptaatwellerij Rotterd Releggingscons Stokvis Zn Stork Co I'nilever Unilever 6 pret Ver. Blikfabr Slotkoers Slotkoers of v.k. of v.k. 18-3 25-3 101 1/8 100 9/16 97 5/8 96 15/16 99 5/8 99 103 1/2 103 107 5/16 107 3/4 98 98 121 122 7/16 101 5/8 101 7/8 185 1/2 186 1/2 179 1/2 177 1/2 174 1/2 176 1/2 187 188 119 1/8 124 200 199 199 1/16 206 1/2 185 186 1/2 189 3/4 193 1/2 158 154 3/4 211 204 240 236 212 b 224 125 3/4 128 138 143 125 125 1/4 62 62 180 184 1/2 370 379 238 241 241 226 180 b 182 b 80 1/2 80 259 3/8 265 193 200 1/4 139 3/4 139 229 223 3/4 154 155 164 163 L 257 7/8 271 3/8 134 3/4 133 3/4 159 160 Wilton-Feyenoord Wit's Textiel Nijverh. Zwaardemaker Zwanenberg-Organon Koninklijke Olie Dordtsche Olie Holland Amerika Lijn Nat. Bez. Muller Co. Nederl Scheepvaart Unie Amsterdam Rubber Bandar Rubber Billiton II Cultuurbank H V A N.l SU Sedep Ver Deli Mij en Allied Chemical Dye Anaconda Canadian Pacific Cities Service Consol Edison C lUglas Aircraft Gerieial Electric General Motors Illinois Central Intern. Nickei Kennecott Copper National Dairy New-York Central Phillips Petroleum du Pont de Nemours Procter Gamble Republic Steel Sears Roebuck Shell Union Southern Pacific Tidewater U.S. Steel Slotkoers Slotkoers of v.k. of v.k. 18-3 25-3 203 1/4 197 140 1/4 140 1/4 122 1/2 122 1/2 215 195 432 444 1/2 407 413 150 3/4 152 1/4 180 3/4 182 1/2 138 5/8 136 3/4 126 3/8 126 7/8 120 117 280 288 68 66 5/8 120 1/4 120 1/2 75 72 1/4 70 1/4 66 3/4 110 3/4 108 7/8 78 L 79 33 1/16 32 3/16 24 11/16 24 3/16 88 87 3/4 44 7/8 44 3/4 104 1/8 109 99 7/8 100 1/2 63 3/8 63 1/16 84 81 3/4 37 5/8 37 3/4 71 70 1/4 68 3/8 65 3/4 23 5/8 23 60 1/16 58 3/4 110 1/2 110 72 70 1/2 50 3/16 48 1/2 57 1/4 58 1/2 90 7/8 89 1/2 41 1/2 40 1/8 21 15/16 20 7/8 40 13/16 40 1/16 b e d r ij f op zijn economische belang rijkheid test, waarna de werknemer wordt beoordeeld naar de belangrijk heid van zijn functie. Was het vóór deze nieuwe maatregel reeds gebruikelijk dat staf-employé's voorrang hadden bij de transfer, en de midden- en lagere groepen slechts dank zij de volledige medewerking van hun werkgevers konden profiteren van deze sociale voorziening, thans wordt het voor de middengroepen on der de buitenlandse werknemers nage noeg niet mogelijk hun r e c h tm a t ig toekomende sociale transfers over te krijgen. Het bij arbeidscontract over- eengekomene tussen de buitenlandse werkgever en de (eveneens buitenland se) werknemer, komt hierdoor op losse schroeven te staan; immers verwacht het Deviezeninstituut niet meer en niet minder dan een verklaring van de buitenlandse werkgever dat zijn werk nemer een „specialisten-functie" ver vult. pEN boekhouder bijvoorbeeld vervult een nuttige en noodzakelijke functie in het bedrijf, doch men kan deze functie moeilijk kwalificeren als een „specialisten-functie", die „onmogelijk door een plaatselijke kracht kan wor den vervuld". De directie die zo'n lijst heeft in te vullen, zal hierbij haar ge hele staf van medewerkers als „specia listen" moeten kwalificeren, wil zij haar werknemers in de speciale trans fer laten delen, de kans lopend dat zij zelf wordt „gediskwalificeerd" door de Screeningscommissie! Een techniker, een goede Nederlandse werkman kan op deze wijze geen geld overgemaakt krijgen als sociale transfer wat hij toch zo hard van node heeft voor rijn doorgaans op Hollandse scholen stude rende kinderen. Al de in December ingediende lijsten voor transfers liggen by DIVI (Devie zeninstituut) te wachten tot de „Scree ningscommissie" in April a.s. haar ad viezen hierover zal geven. De maan den Januari en Februari waren een „overgangsperiode", waarby de DIVI zelf beslissingen heeft genomen, waar het speciale gevallen betrof. Doch alle andere gevallen heeft men laten lig gen totdat de „Transfer-Screenings- commissie" In April zal zijn geïnstal leerd. Dat de stejnming onder de Neder landse werkkrachten (niet-specialisten) niet bepaald opgewekt is, laat zich be grijpen. Verscheidene buitenlanders willen of naar Australië of naar Cana da emigreren, omdat men op deze wij ze niet hard opschiet. Naar Nederland wenst men liever niet terug te gaan, aangezien zij de beperktheid van hun mogelijkheden op de arbeidsmarkt vol doende kennen. (De reden van hun werken in Indonesië). Volgens hun ar beidscontract hebben zij recht op vrije bootpassage naar Nederland. Na af loop van hun contract zouden zij hier van gaarne gebruik maken om hier een cursus in mechanische landbouw te volgen, waarna zij graag naar Cana da wilden emigreren. Vooral onder de planters is de animo hiervoor groot. PLASTIC-VERF voor al Uw schilderwerk Vraagt Uw winkelier. (Advertentie. Ing. Med.) Dinsdagrqiddag heeft boven de rub beronderneming Getas bij Salatiga op Java een typhoon gewoed. Hierdoor stortte de fabriek geheel in en werden rubberbomen ontworteld. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Zaterdag 3 April zullen zes journalisten uit In dia op Schiphol aankomen voor een kort bezoek aan Nederland. De Pa- rijse modekoning Jacques Fath is over werkt en moet op medisch advies rust houden. Daarom zal hij de show van zijn huis op 10 en 11 April in kasteel Oud-Wassenaar niet zelf kunnen bij wonen. Zijn medewerkers zullen tij dens hun verblijf in ons land een be zoek aan de Keukenhof brengen. De „Alice Ditson"-prijs, die periodiek door de universiteit van Columbia wordt uit gereikt aan musici, die „de Ameri kaanse muziek opvallende diensten hebben bewezen", is Donderdag toe gekend aan de uit Nederland afkom stige componist en dirigent David Broekman. De Haagse rechtbank heeft de gevangenhouding van F. O.. de broer van de Berkelse arts, die wordt verdacht van valsheid in geschrifte, met dertig dagen verlengd. In het parlementsgebouw te Wenen is giste ren de tweede zitting van de Europese Assemblee der politieke jongeren in Europa begonnen. Deze zitting zal du ren tot en met 31 Maart. Het be stuur van Kenia heeft de Mau-Mau- leiders. die zich nog niet hebben over gegeven, gewaarschuwd, dat, indien zij dat niet alsnog snel doen, krachtiger militair optreden tegen hen en hun aanhang zal volgen. De Russische commandant in Oostenrijk, generaal Birioesof, die op 10 Maart had ver zocht een Russische officier, die poli tiek asyl had gekregen bij de Ameri kanen in Oostenrijk, „onmiddellijk in vrijheid te stellen en uit te leveren aan de Sovjet-overheid". heeft een weige rend antwoord ontvangen. JvJU DE MEESTE eerste klassi moeten spelen, beginnen de beid om gemaakte fouten goed Het laat zich aanzien dat in strijd zal voortduren, zowel wi 1 A zullen Ajax en Haarlem deel zal nemen aan de compet gaat de strijd tussen VSV en D len nog minstens vier serieuze Sparta ontlopen elkaar in 1 1 D. heeft leider Eindhoven twee minder dan Willem II en ■UIAT de degradatie betreft staat er in IA ongetwijfeld slecht Racing heeft een punt minder Oosterparkers en bovendien een strijd meer gespeeld. Hoewel in bies verrassingen altijd mogelijk lijkt het niet waarschijnlijk dat de van Biesbrouck op eigen terrein maar een punt zal veroveren ir wedstrijd tegen Haarlem. Het voor RCH echter een gerustste zijn dat ook Oosterparkers twee liespunten zal moeten incasseren Groningers brengen namelijk een zoek aan NECr dat alleen door overwinning nog een kleine kans titel kan maken. Ajax gaat zijn misstap van vorige week weer maken door een overwinning Stormvogels. LIET is op geen stukken na te ze welke ploeg uit 1B automa naar de tweede klasse gaat verhu Heerenveen staat midden op de lijst, maar heeft slechts vier v, punten meer dan hekkensluiter Si Bovendien heeft datzelfde Sneek twee wedstrijden minder gespeeld Abe c.s. Daarom zijn de wedstr HeerenveenAGOVV, 't GooiVi en EnschedeSneek, zes clubs die degradatie in aanmerking komen het grootste belang. Blauw Wit ai wij niet in staat VSV andermaa laten struikelen. Voor DOS staa lastige uitwedstrijd tegen EDO op TE ZAANDIJK wordt Zondag van de wedstrijden gespeeld van beslissende invloed kan op de titel in deze afdeling. 7 dijk ontvangt namelijk Alkmi Boys. Bij een nederlaag kunne gasten hun kampioensaspir voor een jaar in de kast opbe Zaandijk kan zich een nedei nog permitteren, hoeivel de daarop niet groot is. De result van de Alkmaarders van de la weken zijn nu niet direct zo geweest, dat wij hun een rede kans op een overwinning kui toedenken. JNTUSSEN is niet denkbeeldig d punten in Zaandijk worden deeld. Voor DEM kaï dat al' n winst betekenen daar ook een spel tussen Beverwijk en CSV nie waarschijnlii'- is. DEM daaren heeft redelijke winstkansen in de strijd tegen ADO. Van KW ven ten wij een overwinning op WSV. zal wel opgewassen zijn tegen EH van Always Forward zou het ons vallen als de uitwedstrijd tegen mersteyn een winstpunt gaat op ren. Kinheim krijgt morgenmidda zoek van leider Rivalen. Een 'i wedstrijd waarin de gasten uite de beste kansen hebben. Alcmaria trix is zeker niet kansloos tegen rasvogels, van Vitesse verwachtel een overwinning op Ripnerda en kracht gaat ^en verge-fse reis ir naar Velsen. Na de grote 5—0 nederlaag Hilversum is het niet denkbeeldi] OVVO iets van zijn zelfvertro heeft verloren. Het zou ons niet wonderen als de Amsterdammers thuiswedstrijd tegen OSV een moesten afstaan. Hilversum ds tegen zal in de uitwedstrijd tegen met niet minder dan twee punte noegen nemen. Voor GVO kunne in de wedstrijd tegen DCG geen zien en tussen Wijk' aan Zee en zou het wel eens tot een punteni ling kunnen komen. De Nederlandse Televisie Sti< heeft aan de KNVB medegedeel men op zijn aanvankelijk voornem de wedstrijd België—Nederland, 4 April te Antwerpen wordt ges uit te zenden is teruggekomen. Volgens het besluit van de vc bonden zou alleen de tweede helft TV kunnen worden uitgezondei Televisie Stichting is evenwel va deel, dat de organisatorische en nische kosten slechts verantwoor voor een volledige uitzending niet voor een reportage van de van de ontmoeting.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 6