Aöenda Stad en omgeving Bachs „Matthaeus-Passion" werd op zeer hoog peil vertolkt Kindercircus Elleboog gaf charmante opvoeringen DEMON STRATI E1 Een hogere productie en meer efficiency blijven gewenst Kamerlid Gortzak sprak voor Alkmaarse afdeling CPN zen: 0 - i 0.90 /OORDIGER Ned. Herv. Oratoriumver. te Alkmaar zette traditie waardig voort Solopartijen merendeels fraai gezongen BURGERLUKE STAND Geslaagde contactavond van CJVF en CJMV Fascinerend jeugdwerk Ruimer aanbod van koeien op de veemarkt Revalutêontoajp® STRIJKPLANK MET HET ROLLEND VLAK Jaarverslag Kamer van Koophandel IJ-verbindingen vroegen zeer de aandacht Ruiters hielden een geslaagde puzzlerit Doe de schoonmaak met overleg DE UNIFORMACTIE VAN SOLI DEO GLORIA Over kinderroof en kerstkonijnen JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK MAANDAG 20 MAART 1954 2201, Alkmaar (en zonodig nóg om 4 uur) laatsbespreking: jn 4-6 uur en uur a. d. zaal. vonturen uit 't tJORAMA egangskaartje! en Kennemerland s- en groentencon- naar of omgeving, vens en foto onder i. Dagbl., Voordam, e Alkmaar, een recteur van het Haarlem. ansen stijgen zult het weten 11 adverteren t gaat vergeten aat me niet bang s eeuw". „Daarom ;r. „Herinnert u Engelsen is ge- aar spoorloos ver- ide mannen veel- r aarzelde, maar pen naar de deur digde hij aan en )genblik flitste er n hoofd en bleef D Nederlands Hervormde Oratorium Vereniging te Alkmaar blijft onder directie van Corn. Jonker trouw aan de traditie, eenmaal 's jaars Bacli's indrukwekkende Matthaeus Passion uit te voeren. Hoevele ma len men dit werk ook hoort het blijft steeds weer een beleving van muzikale schoonheid, welke geval in de strenge compositie-structuur van Bach, niets aan bekoring en spanning verliest. Een dergelijk werk uit te voeren is dan ook wel een van de nobelste opgaven, maar tevens ook een van de allerzwaarste welke een koor zich kan stellen. Het was ons een vreugde op deze Zondag-middag weer Bachs schepping te kunnen kunnen beluisteren, uitge voerd op eet hoog muzikaal niveau, vooral wat de koorprestatie's betrof. Dat het aantal medewerkenden in be langrijke mate is toegenomen, kwam natuurlijk het klankvolume van de koorzang in niet geringe mate ten goede. De zangeressen en zangers zijn in de loop der jaren met Bachs werk en met Bachs geest ten zeerste ver trouwd geraakt; de dirigent heeft de koortechniek van zijn ensemble op weten te voeren tot respectabele mo gelijkheden. Bach wenst ook in de uit voering van zijn passiemuziek, zowel vocaal als instrumentaal een aaneeen- gesloten geheel. Een muzikale totali teit, een meditatie in muziek moet het zijn, welke een bovenpersoonlijke de vote sfeer heeft, zonder teveel roman tiek. Welnu: wij menen dat de Ora toriumvereniging er in geslaagd is aan deze wens van Bach bijna geheel te voldoen. Dit is de voornaamste bete kenis en niet geringe verdienste van de Alkmaarse Passie-uitvoering 1954. Vanaf het grandioze openingskoor „Kommt ihr i'öhter", waardoor de frisse zang van het knapenkoor als een gouden draad liep, was de koorzang zuiver, en waar de tekst dit verlangde ook vervuld met een weliswaar hevige maar toch beheerste emotie. Er werd ook uitstekend pianissimo gezongen met behoud van de melodische span- ning. Aan de nuancering bleek door de dirigent eveneens veel zorg besteed te zijn. In de diverse koralen werd de religieuze sfeer steeds goed bewaard. De klank der sopranen zou nog iets voller kunnen zijn, voornamelijk in de hogere regionen. Maar dit is slechts een kwestie van aanvulling van deze partij. We hopen dat dit koor er nog enige goede sopranen bij zal krijgen, teneinde tot een nog volkomener klank ontwikkeling te komen. De solistische bezetting, vooral wat de hoofdpartijen betreft, was sterk en had zeer zeker de gewenste artistieke inslag. Daar was dan allereerst weer de sopraan Dora van Doorn-Lindeman, die door haar fijnzinnige interpretaties, en haar helder stemgeluid de luisteraars als gewoonlijk geboeid hield. De nog jonge zangeres Aafje Heijnis, in het bezit van een zeer mooi getim- breerde altstem, zong haar aria's met een zeer zuivere intonatie, muzikaal en bovenal met een treffende inner lijke bewogenheid. De tenor Han ie Fèvre zong met overtuiging de par tij van de Evangelist, hoewel sommige hogere tonen wel eens minder fraai klonken. David Hollestelle heeft ons van de Christus-partij een voorname en im- Geboren Johanna H., d. van A. van den Berg en H. Verboom. Gerar- dus H. M., z. van F. C. Oostdijk en A. M. Ottenbros. Jantje A., d. van M. A. Langras en A de Vries. Geertruida J., d. van L. J. Rits en G. Schoen. Mi randa A., d. van G. Jonker en A. de Zeeuw. Cornelia G. M.. d. van G. Lie- dorp en J. A. van Kooten. Getrouwd: Jan Westra en Hille- gonda van den Hooff Overleden Cornelis van der Cragt. 88 jaar. wed van K. Jongerling. Petrus J. Ouwens, 03 jaar, gehuwd met C. Verver. Cornelis Jonkerzoals hij dit weekend de Ned. HervOratorium- vereniging en het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de uitvoeringen van Bachs Matthaus Passion leidde. (Foto Jaap Schoen). ponerende vertolking weten te schen ken, een herschepping met waarlijk meesterlijke momenten. De bas Bern. Susskind zong zijn par tij bevredigend, maar zal zijn voor dracht nog wat meer moeten verdie pen. De tenor Bert van 't Hof moest zich aanvankelijk nog wat inzingen, maar leverde toch in zijn laatst gezongen aria een zeer bevredigende prestatie. De begeleiding van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest was we derom prijzenswaardig te noemen. Van de ongetwijfeld knappe prestaties wel ke onderscheidene instrumentalisten met hun soli leverden willen we in het bijzonder vermelden de artistiek ge speelde viool-solo door concertmeester Jan Hesmerg. Het is de beroemde dia loog met de altzangeres in de aria „Erbarme dich". Op bescheiden maar verantwoorde wijze werd deze keer het clavecymbel bespeeld door dr W. M. Snellen. De organist Piet v. Egmond koos zoals we dat van hem gewend zijn, als steeds weer een stijlvolle registratie in zijn begeleiding. Doorslaggevend voor de betekenis van deze vertolking was echter de aan passing zowel van de vocalisten als van de instrumentalisten of mis schien beter gezegd hun dienstbaar heid aan het werk in zijn geheel. Zo kunnen we weer met voldoening vaststellen dat de Alkmaarse Passie- uitvoeringen mede behoren tot de bes ten welke in deze tijd alom worden gegeven. De Ned. Herv. Oratorium Vereniging vond ook op deze middag uitvoering weer honderden luisteraars in de Grote Kerk bijeen, om een van de schoonste muzikale tradities mee te vieren. W. SCHREURS In de geheel bezette zaal van „Waakt en Bidt" werd Zaterdagavond een fa milie-avond gehouden, uitgaande van de afdeling Alkmaar van de Christen Jonge Vrouwen Federatie en het Chris telijk Jonge Mannen Verbond. De heer J. Fenijn sprak een propa- gandawoord. Het Evangelie is de band, die de beide organisaties tesamen- bindt. Door allerlei werkmethoden, in- en ontspanning tracht men jongeren te vormen tot zelfstandige mensen, die zich in het leven met vrijmoedig heid durven te bewegen. Het werk manifesteert zich in Ringbijeenkom- sten, Bondsdagen en Kampen. Het forum, gevormd door de oud leden mej. Siezen, mevr. Klijnsma- van der Wal, de heren Fenjjn, Olthof en De Waard, had de moeilijke taak de talrijke vragen betreffende het Jeugdwerk te beantwoorden. Het op deze wijze gelegde contact tussen de oudere en jongere generatie zal zeer zeker zijn vruchten afwerpen voor de toekomst. Het programma bestond voorts uit declamatie, schetsjes, muziek en sa menzang. Het kindercircus „Elleboog" uit Amsterdam, een jeugdgroep van enige tientallen kinderen, heeft Zaterdagmiddag vele honderden kin deren en groteren een bijzonder aardige middag of avond bezorgd. De opvoeringen, die in het Gulden Vlies werden gehouden, waren onge wild een demonstratie van de onvermoeide werklust en van liefde voor het kind. aan de dag gelegd door de organisatrice, mevrouw Iet Last, die met dit circus, zoals wij reeds eerder schreven, een stukje sociale paedagogiek geschapen heeft dat uitblinkt door originaliteit en doel treffendheid. Zonder dat ook maar een enkele maal een volwassene in de piste kwam (in dit geval het toneel) werd het pro gramma door de kinderen zelf georga niseerd en afgewerkt en vertoonden zij al of niet als dier vermomd hun kunst stukjes, waaronder enkele die lang niet mis waren en vaak een spontane bewondering afdwongen. Enige koorddansers, die ieder in eigen stijl een nummertje weggaven en de „Elephant-boy" die een fenomenale balansdemonstratie gaf met een zwaard dat met de punt op zijn kin geplaatst was, waren zo enkele van de meer technische nummers die insloegen. Voor het overige deed de één nauwe lijks voor de ander onder. Iedereen had zijn eigen karakter, zijn eigen sfeer. De slangenbezweerder annex degen slikker was af. De jongen had zich vol komen in zijn rol ingeleefd. De Chine se goochelaar bedroog het publiek, want hij ging op een gegeven ogenblik met zijn rug naar het publiek staan, Maar zijn voordracht, aanvanke- Het aanbod van de koeien op de heden ochtend gehouden veemarkt is even rui mer geweest dan voorheen. Vergeleken bij de vorige weken was de kwaliteit over het geheel genomen veel beter. Met hogere prijzen is de handel matig verlopen. Het grote aanbod nuchtere kalveren werd, ge lijk steeds, vlug verkocht. De kg-prijzen waren: levend i 1.05 voor de lichte dieren en f 1,15 voor de zwaar dere tot zware klaveren. Aanvankelijk was er voor de varkens veel animo en werd er f 1,92 voor de vleesdieren besteed. Tijdens het verloop van de markt liepen de prijzen echter terug tot f 1,84 per kg. De handel moest matig genoemd wor den. Opgave van het aangevoerde vee: 90 vette koeien van 600—1280 eer stuk, le kwal. 2,80—2,90, 2e kwal. 2,60—2,80 en overige soorten 2,40—2,60 per kg; 400 nuchtere kalveren 30—70 per stuk; 270 varkens: zware- en vleesvarkens 1,92 1,84 per kg en lichte varkens 1,701,84 per kg. lijk wat nerveus, werd hoe langer hoe beter en tenslotte liet hij zijn toe schouwers er gelukkig „eerlijk" inlo pen. Het touwspringende hondje Capi was énig, de zeeleeuw écht, de echte leeuw met bloedrode muil, brullend en slaand, suggestief, de giraffie, een dier zoals wij er nog nooit één gezien had den. En wat zullen wij van de andere nummers zeggen? Van de allerehar- mantste „vrijheidsdressuur" en de ca priolen van het kale paard, van het spannende nummertje met de vliegende schotels dat bij een klein foutje de aanleiding was voor een jeugdige toe schouwer die scheel zag van jalouzie, te roepen „Lekker mis! Het was alles even fris en frank en van een charme zoals alleen kinderen die op het toneel kunnen brengen. MAANDAG HARMONIE THEATER, 8 uur: Slaven der hartstocht (18 jaar). CINEMA AMERICAIN: De verove ring van de Mount Everest (a.l.) REX THEATER: Zo lang jij bij mij bent (14 jaar). VICTORIA THEATER: Salome (l&jr) GULDEN VLIES. 8 uur: Toneelgroep Theater met Anastasia (afscheid Rika Hopper) BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: De terugkeer van Don Camillo (a.l.) NOORD-SCHARWOUDE, Tivoli. 8 u Maske in Blau (a.l.) DINSDAG BIOSCOPEN als Maandag. GULDEN VLIES, 8 uur: Berger Meis jesschool. WAPEN v. HEEMSKERK. 8 uur: Ver gadering Roliea. HOTEL VICTORY, 8 uur; Lezing oud-Alkmaar. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Filmliga. 7.20 uur. raadsvergadering. N-SHARWOUDE, Tivoli, 8 uur: als Maandag. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 23.02 11.57 Dinsdag 0.10 12.41 Maandag Dinsdag TE CAMPERDUIN Hoog 23.07 12.02 0.15 12.46 Laag 17.07 18.15 Vanaf morgen Dinsdag 30 Maart tot en met Vrijdag 2 April a.s., zal iedere namiddag van 2.30 uur tot 4.30 uur de veel besproken (aanbevolen door de Ned. Ver. van Huis vrouwen) door de uitvindster Mevr. D. Kuys- de Wit bij ons gedemonstreerd worden. Huisvrouwen van Alkmaar en omgeving, komt zien hoe U vier maal sneller kunt strijken, 50 °/a electrische stroom kunt besparen en in een om mezien een grote was netjes gestreken in de kast heeft liggen. Verhoop in onze Huishoud-afdeling. 6.02 6.46 (Advertentie. Ing. Med.) In een uitstekend verzorgd jaarverslag heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordhollands Noorderkwartier haar bevindingen over 1953 medegedeeld. Vele gegevens werden reeds gepubliceerd in de nieuwsjaarsrede van de voorzitter van de Kamer de heer J. F. ie Blansch, die, evenals thans het jaarverslag, met voldoening constateerde, dat de gunstige conjunctuur zich in 1953 had voortgezet, doch dat het geen gemakkelijke taak zal zijn, tegen de scherpe concurrentie van andere tanden in, de welvaart te handhaven en als het mogelijk is gestadig te vergroten. Het middel daartoe zal de kostprijsverlaging zijn door middel van grotere productiviteit en door toepassing van de modernste methoden van efficiency en organisatie. briefwisseling bestaan over tal van onderwerpen, die verbetering behoef den. Niet altijd had dit contact het ge wenste resultaat, doch in andere ge vallen kon aan de verlangens van het bedrijfsleven wel tegemoet worden gekomen. Uit de gegevens over de belangrijk ste bedrijfstakken in de 36 aangeslo ten gemeenten ontlenen wij, dat de export van bloembollen met een be drag van ruim 140.000.000 opnieuw een stijging te zien heeft gegeven van het op zich zelf reeds hoge bedrag van 1952. De exportcijfers van kaas ver toonden ten opzichte van 1952 naar het volume een stijging van 78.000 ton tot 86.000 ton. Naar de waarde bleef deze uitvoer echter gelijk (f 197.000 000) Hieruit blijkt de op de buitenlandse markten sterk toenemende concurren tie. In het jaarverslag wordt vanzelf sprekend, melding gemaakt van het 100-jarig jubileum van de Kamer en tevens wordt op sympathieke wijze het heengaan herdacht van het lid de heer G. Grondsma. Een groot deel van de werkzaam heden van de Kamer is gericht ge weest op de verbindingen van het Noorderkwartier met de rest van het land en vele malen is er op aange drongen de aanleg van de tunnel bij Velsen te bespoedigen. Ook tussen de Kamer en de NS heeft een intensieve Zaterdag hebben de LTB Ruiters hun jaarlijkse puzzlerit te paard geor ganiseerd. Deelgenomen werd door de afdelingen Alkmaar-Beemster, Ursem- Schermerhorn en de Zuid Schermeer. Om de vijf minuten startten er vanaf bet terrein bij de gevangenis te Alk maar 2 ruiters, om vervolgens een rit te maken van ongeveer drie uur. De tocht was uitgestippeld door het Heilooër bos en ging vervolgens naar de duinen te Bakkum. Hierna moesten de ruiters weer langs andere wégen terug naar het eindpunt, de manege „Bosrand" van de heer Fock te Heiloo. Dertig ruiters bereikten behouden de finish; de prijzen werden toege kend aan die ruiters die de beste tijd gemaakt hadden en er was een vijf* il fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De uitslagen waren: 1 J. Poel afd. Beemster en C. Rotteveel afd. Ursem 2 Nel Zwart en Tinny v. d. Hulst bei den v. d. afd. Zuidschermer; 3 Theo Jonk en Jan v. Saase beiden v. d. af1:. Schermerhorn4 Henk Veldt en Ja cob Welboren v. d. afd. Alkmaar; 5 Jan Konijn en Theo Groot v. d. afd. Zuid Schermeer. Zo is dan het ruiterseizo^.i 1954 met een welgeslaagde rit geopend. Rest een woord van dank aan de heren G. Aafjes, J. Dekker en J. Rotteveel voor het technische werk en de heer Fock voor het beschikbaar stellen van de manege. DIERENBESCHERMING Zondag is te Alkmaar zwervend aan getroffen een jong zwart hondje. Een mooie rood bonte kater heeft om onder dak verzocht bij de heer v. d. Pol op de Laat. Eigenaars worden verzocht zich zo spoe dig mogelijk te melden. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaag molenstraat 36, Alkmaar. Men verzocht ons opname van het volgende Het „Alkmaarse Kleding- Dekking Comité" vraagt in deze tijd van voor jaarsschoonmaak opnieuw de aandacht van de huisvrouwen. Wanneer U bij de schoonmaak iets tegen komt waar U geen prijs meer op stelt en dat toch nog goed bruikbaar is, geef het aan 't „A.K.D.C.", dan vindt het zeker een gegadigde die er blij mee zal zijn «n U kunt er gerust op zijn dat 't goed terecht komt. Als U zo vriendelijk wilt zijn even een seintje te geven aan één van onderstaande adressen dan wordt van huis gehaald. Wij zeggen U bij voorbaat damvoor fc' 't <1 I dankn Mevr. Halff-Dorrepaal, Toussaintstraat 14; mevr. Van Rossum du Chattel, 5 Nassauplein 29, tel. 3202; mej. Timm r, j St. Annastraat 19, tel. 3416; de heer t Plas, Verdronkenoord 91; de heer i Veenhuizen, Rozenstraat 10, tel. 5179; de heer Bergsma, Westerweg 55, tel. f.1 2133. I' Gestadig blijft het saldo bij De Twentsche Bank aangroeien voor de uniformen van Soli. In de afgelopen week werd dit opnieuw verhoogd met f 267.50. Hierdoor is de „barometer"stand thans gestegen tot f 4502.57. Teneinde de actie te bespoedigen, worden giften eveneens gaarne in ont vangst genomen via Girono. 610 2 van De Twentsche Bank onder het motto „Uniformenactie Soli Deo Gloria", waarna voor toezending van de aan delen wordt gezorgd. Het Tweede Kamerlid, de heer H. Gortzak, heeft Zaterdagavond op een verkiezingsvergadering van de Alkmaarse afdeling van de Commu nistische Partij Nederland zijn kameraden in deze stad, die naar café Tom waren komen opzetten, toegesproken en hun het belang van de verkiezing voor de Provinciale Staten op het hart gebonden. Zijn uit voerige rede liet niet na op sommige punten grote instemming van de aanwezigen te verwerven. Aansluitend op het Alkmaarse ton netjes-systeem (in Amsterdam betreft het volgens de heer Gortzak een em mertjes-systeem. maar in wezen maakt dat geen verschil) en de affaire van de tunnel onder de Bergeroverweg bracht de heer Gortzak zijn gehoor onder het oog dat in sanering van deze zaken niet alleen de gemeente, maar ook Provinciale Staten, die voor de uitvoe ring dezer werken belangrijke sommen gelds ter beschikking moeten stellen, een belangrijk woord meespreken. 24. Jimmy Brown stond de auto waarin ze Jack hadden meegenomen, hijgend na te kijken. „Wat moet ik doen?" vroeg hij zich zelf af. De auto achterna lopen had weing zin. Het ding was al lang en breed uit het ge zicht verdwenenIk ga proberen in Wilgenwolde een auto te lenen", dacht hij. „Daarmee die andere autc inhalen, gaat uiteraard niet, maar ik kan wel proberen hem op het spoor te komen". Jimmy draaide zich om en liep snel in de richting van Wilgenwol de terug, maar hij was nog geen hon derd meter gevorderd of hij lag lang uit over de wegHij Was gestrui keld en naar hij zelf onmiddellijk be greepover een over de weg ge spannen draad! Jimmy krabbelde zo vlug als hij kon overeind, maar niet zo vlug of er zaten twee kerels bóven op zijn nek Zij probeerden hem te overmeesteren, één trachtte zelfs een louw om zijn hals te trekkenJim my begon hard om zich heen te mep pen, veel harder dan de kerels blijk baar voor mogelijk hadden gehouden. Eerst schudde hij volgens de regelen der kunst de ene van zich af en daarna de andere. Ze sloegen hals over kop op de vlucht, allebei een andere kant op. In een oogwenk waren ze in het nachtelijke duister verdwenen. Jimmy zag het zinneloze van een achtervolging in. Hij liep snel door. „Dit is doorge stoken kaart", bromde hij. „Die kerels hebben gewéten, dat Jackie en ik hier vanavond zouden komen. Maar hoe zijn ze dat aan de weet gekomen De enigen die op de hoogte waren, Miebet en Piet Potlood, blijven natuur lijk buiten verdenking. Maar die ver slaggever die Simon Snuffel Die wist óók van de zaak af....! De heer Gortzak .bestreed daarmee de algemeen heersende opvatting dat de desbetreffende verkiezingen van minder belang zouden zijn. Overigens waren deze punten voor de spreker aanleiding het algemene re geringsbeleid op tal van punten aan te vallen. De woningbouwpolitiek, geïnspireerd door de „reactionnaire Romme-groep" schilderde hij alleen als van voordeel voor het groot-kapitalisme, de hypo theekbanken en de maatschappijen die hun geld in duizenden huizen belegd hebben. Hij stipuleerde het feit dat door de huurverhoging de waarde van de huizen was gestegen maar betoogde dat dit voor de bezitters betekende dat hun vermogen groter was geworden en dat hun extra inkomentje dientengevol ge door de belasting weer aanmerkelijk afgeroomd zou worden. Minister Witte kwam er bij de heer Gortzak evenmin goed af. Hét streven van deze landsman om de lonen voor bouwvakarbeiders zo laag mogelijk te houden achtte hij merkwaardig gelogen straft door het gebaar van deze be windsman dat hij zijn eigen salaris verhoging van f 24.000 op f 30.000 had geaccepteerd. Evenzo de leden van de Tweede Ka mer die weigerden om met Kerstmis de steuntrekkenden een extra dou ceurtje, (volgens de heer Gortzak al leen maar genoeg om er een Kerstko- ntintje van te kopen) toe te denken, maar op 22 December zelf een nog niet eens wettige salarisverhoging van f 2800 bij de griffie van de Tweede Kamer konden halen. Het betoog van de heer Gortzak cul mineerde wel in zijn uitermate scher pe aanklacht tegen de Katholieke Kerk die hij schuldig achtte aan de „kinder roof' van Anneke Beekman. Hij kon begrip hebben voor de zeer subtiele kanten in deze zaak, maar achtte de uitspraak van de hoogste katholieke autoriteit, dat wanneer de geloofsover- tuing indruist tegen het recht, men dit recht niet hoeft te gehoorzamen, een opvatting die de heer Gortzak in het Katholieke Spanje reeds tot wet verheven zag. Hij waarschuwde dan ook dringend tegen een Rooms Katholieke dictatuur. De rede van de heer Gortzak werd door enkele sportfilms voorafgegaan en gevolgd.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5