K.C.B. laat lezers kennismaken met vele schrijvers Portretten en handschriften op „Schrijvers van Nabij" „Keizer" Lueebert geweerd op prijsuitreiking te Amsterdam Interessante muziekavond voor Kennemer jeugdgroep Roode Kruis in Langedijk deed veel goed werk Uitbreiding van begraafplaats te Oudkarspel Boeiende expositie in Boekenweek Ibeko wordt een periodiek middenstandsevenement ïn kolder gehulde lijfwacht niet gewenst „WU LUCEBERT en ons gevolg zijn helaas door stedelijke strijdmacht verhinderd op waardige wijze oorkonde in ontvangst te nemen", aldus luidde een telegram, dat de burgemeester van Amsterdam, mr Ara. J. d'Ailly, Zaterdagavond bij de uitreiking van de gemeentelijke kunst prijzen 1953 in het Stedelijk Museum voorlas. Voordat hij hiertoe kon overgaan, was er zo het een en ander gebeurd, dat de moeite waard is om aan de vergetelheid te worden ontrukt. Lueebert namelijk was aan het begin van de avond verschenen, in bontjas uitgedost, als „Keizer der Vijftigers", '11 nieuw-geproclameerde dichters-generatie van experimen telen, en vergezeld van een gevolg van lieden in maliënkolder en grote snorren, waarin zich met enige moeite o.m. de schrijver Bert Schierbeek, de dichter Remco Campert, de schilder David Kouwenaar en de, beeld houwer Willem Revers lieten herkennen. De Keizer zelf en zijn in mid deleeuws gewaad gehulde gade werden desnoods dan nog wel toegelaten, maar het gevolg was evenmin gewenst als de groep nieuwsgierien, die achter de „hofstoet" opdrong, om toch maar niets van deze maskerade te missen. Maskerade van enige „experimentelen" Blaasinstrumenten in theorie en praktijk De installatie van het noodziekenhuis wordt voltooid Raadsvoorstellen te Langedijk Gemeente wil aansluiten bij waarborginstituut Reünie van Oudleerlingen O.L.-school te Oudkarspel Ledental „De Glasbaars" is gestegen Uitslagen Klaverjasdrive De Rijp Knaapje bij oversteken ernstig gewond Egmond aan Zee Nieuwe strandexploitatie Bewaarschool: Sic transit gloria mundi MAANDAG 39 MAART 1954 (Van een onzer redacteuren) „SCHRIJVERS VAN NABIJ" heet de tentoonstelling, die het Kunste naarscentrum Bergen ter gelegenheid van de Boekenweek heeft inge richt met welwillende medewerking van zeer velen kunstenaars zo wel als kunstminnende lieden. Er rijzen vragen. Hoè nabij komt men hier de schrijver? Wat geeft hij bloot, wanneer men een proeve van zijn handschrift met name een werkproef van een gedicht of prozawerk naast zijn foto of geschilderd portret legt? Wie er gevoelig voor is, kan uit een portret veel lezen wie begrip heeft voor handschrift, ziet door de vorm van de letters heen veel van de prsoonlijkheid. Maar ver raadt een werkproef steeds iets van de worsteling, die aan de schepping van het gedicht voorafgaat? Te veel vragen, lezer? Er zouden er nog wel meer zijn te stellen. Want er is zoveel dat de toeschouwer bezig houdt, wanneer hij al deze uitingen bijeenziet. Vaak immers heeft hij zich bij de lectuur van een vers of een stuk proza een bepaald beeld van de schrij ver en diens persoonlijkheid gevormd. Zal dit innerlijke beeld overeenkomen met de feiten van portret en hand schrift? Of met de mens die in het da gelijks leven tot ons komt? Vaak im mers zijn kunstenaars in het dagelijkse leven zo „gewoon" Dat waren ook de vragen, die de letterkundige W. L. M. E. van Leeu wen uit Schoorl Zaterdagmiddag bij de opening van „Schrijvers van Nabij" zijn talrijke luisteraars voorlei. De in de voorzaal van de Rustende Jager verzamelde schare heeft daar voors hands geen antwoord op gegeven. Trouwens iedereen zal uit deze ex positie, welke voor een belangrijk deel bestond uit materiaal, door de in leider zelf verzameld, zijn eigen in drukken hebben meegenomen. De heer Van Leeuwen heeft er in zijn inleiding onder meer op gewezen, dat Pieter Czn. Hooft eens een zeer gevoelig gedichtje voor zijn vrouw Brechtje Spieghel heeft geschreven. Drie maanden na haar dood echter wijzigde hij het begin en de opdracht en wijdde het aan zijn schoonzuster Anna Spieghel. Wanneer men dit ziet, aldus spr., welt plotseling de gedachte aan Jac. Perk op, die in een groep van drie son netten, geschreven vóór het ontstaan van de Mathilde-cyclus, later de naam Joanna in Mathilde wijzigt. Zo blijkt het meisje een door de minnaar gescha pen idool te zijn maar zij is in wer kelijkheid toch ook een persoon, een kwetsbare totaliteit. De kaars is ge vaarlijk voor de vlinder, maar hij moet zichzelf verteren om licht te geven, zei reeds Goethe, Handschriften vertellen dus een stuk levensgeschiedenis. Zij verhalen echter ook, hoe de dichter werkt. Zo verhaalt Hendrik de Vries in een brief, dat hij zijn gedichten al scheppende van buiten leert en ze pas opschrijft, wanneer ze voor zijn gevoel klaar zijn. Daarentegen dacht Martin Nijhoff met de pen in de hand. Toch blijft wat we er ook van te zien krijgen het scheppingsproces een raadsel. In elk geval is het volkomen individueel. Een man als Bloem krijgt een inval van een paar regels, een enkel woord, werkt daar om heen, vult haar aan. Soms vallen in de eindvorm de eerste ge dachten uit, maar zij zijn voor het ge dicht wel degelijk van belang geweest. Een van onze zeer grote hedendaag se dichters schreef vaak 's avonds laat zijn verzen op, en vond ze tot zijn eigen verrassing 's anderen morgens voltooid op zijn tafel. Het scheppings proces was dus vrijwel geheel buiten zijn bewustzijn omgegaan. Van anderen zijn er tal van bladen met vele wijzi gingen en doorhalingen of rijmwoor den in de marge naar keuze. Zelfs in een ogenschijnlijk zeer eenvoudig versje als „De Zeven Wilgen" van C. S. Adama van Scheltema is zo zwaar gewerkt, dat de proef vrijwel onlees- haar is geworden. Onthullend zijn misschien ook vele portretten. Misschien is in het gesoig neerde poseren van vroeger veel „hou- lance van heden is die stellig ook. En wat kan men boven een pijp niet ern stig kijken wat kan er niet worden gecoquetteerd met een sigaret. Zo zal ook de lettervorm van het handschrift voor een ingewijde vaak veelzeggend zijn. Aldus de heer Van Leeuwen. Zijn betoog bleek een ver rassend heldere inleiding tot het ten toongestelde te zijn. Laten we er da delijk aan toevoegen, dat het ons te vens een zeer geschikte aanduiding van vele onderdelen van de expositie leek. Er is namelijk in het complex van expositiezaaltjes zulk een over vloed van materiaal bijeengebracht, dat zelfs een keus ondoenlijk wordt. Want. niet slechts de genoemde schrij vers zijn vertegenwoordigd. In het kleine zaaltje vindt men evenzeer middeleeuws schrift en enkele miniatu ren in fotocopie enkele achtiende- eeuwers blikken ons in al hun „ver lichtheid" van hun meer dan levens grote gravures tegen: Poot, Feith, Van Alphen, Bilderdijk. Van Vondel is er het be faamde „Stockske". Van bekende Tachtigers zijn e; buiten de handschriftproeven fraaie geschilderde en ge-etste portretten ik noem slechts Witsens indringende visie op de ponge Kloos, Veth's mooie schilderij van de jonge Albert Verwey, Gestels interpretatie van J. K. Rens- burg. Van Cornelis Veth is er voorts Er was al dadelijk veel belangstel ling voor de tentoongestelde hand schriften en portretten. W. L. M. E. VAN LEEUW E' schrijvers zijn vaak zo „gewoon" een groot aantal caricaturen in aquarel. Zwijgen wij verder. Men moet deze tentoonstelling gaan zien men moet er zelfs ruimschoots de tijd voor nemen, anders doet men zichzelf te kort en dit kostelijke geheel onrecht, ding", aldus spr., maar in de noncha- Dezer dagen is de Stichting Ibeko opgericht, die gesterkt door het suc ces, dat de middenstandsbeurs van deze naam in 1953 heeft opgeleverd, van plan is dit evenement jaarlijks te herhalen. In de oprichtingsvergadering van de Stichting zijn de plannen be sproken om in October een nog gro tere huishoudbeurs te houden dan ver leden jaar. Ruim twintig Bergense za kenlieden zijn thans lid van de Stich ting, waarvan het dagelijks bestuur is samengesteld uit de heren N. Vol kers, voorzitter, B. G. Dobben, secre taris en J. Schrama, penningmeester. Door de beide middenstandsverenigin gen is volledige medewerking*aan de Stichting Ibeko toegezegd. £)E REDEN, waarom men tot deze be perking overging, was gelegen in het feit, dat men gebrek aan ruimte vreesde. Daarom was het zelfs de ge nodigden niet toegestaan, hun echtge note mee te brengen. Derhalve kon er geen denken aan zijn, dat hopman Bert Schierbeek en zijn in kolder ge wikkelde mannen werden toegelaten. Dat werd hem door de no'itie, uit naam van de vertegenwoordigers van het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen medegedeeld, waarna keizer, keizerin en gevolg rus tig verdwenen in de richting van de kunstenaarssociëteit De Kring, op het Leidseplein, zulks onder protest van enkele genodigden. Terwijl in het Museum de plechtig heid doorging en het Nederlands Ka merkoor onder leiding van Felix de Nobel gehuldigden genodigden ver gastten op een bekroonde compositie van Rudolf Escher (op tekst van Elu- ard), getiteld „Le vrai visage de la paix" (het ware gezicht van de vrede), zette de politie zich aan een minder aangename taak: de ontruiming van de Museumhal. Aanhangers en nieuwsgierigen drom den daar nog steeds samen, nadat zij „keizer" Lueebert c.s. uitgeleide had den gedaan. Twee man van de hoofd- De Kennemer Jeugdgroep van Onthouders had voor deze keer een muziek-avond in haar wintel-programma ingeschakeld, dat speciaal ge wijd was aan de muziek voor blaasinstrumenten. Dit was een uitsteken de gedachte, want het komt maar zeer weinig voor dat men uitsluitend solowerk voor deze instrumenten te horen krijgt. De zaal van café Nieuwendijk was dan ook volledig bezet met muziek liefhebbers en muzikanten van ama teur-orkesten. Niet alleen de theorie, maar ook de practijk kwam deze avond aan de orde. In een historische en we tenschappelijke inleiding werd in korte trekken de techniek en de geschiedenis van de blaasinstrumenten behandeld. Het belang van deze instrumenten en ook van de slaginstrumenten werd eveneens op boeiende wijze aangetoond. Interessante mededelingen werden ge daan over de orkest-bezetting uit ver schillende tijden, en over de componist Joseph Haydn, die feitelijk de grond legger van het symphonie-orkest is. Uit het polyphone tijdperk werden door de heren Zwagerman en Verbrugge zeer mooie duetten gespeeld voor twee hoorns, waarbij de fraaie toongeving van deze instrumentalisten ten zeerste opviel. Ter illustratie van bepaalde mu ziekvormen werden ook enige platen gedraaid o.m. een Jazzplaat met een trompet-solo, die in zoverre belangrijk was dat deze muziek de geestesgesteld heid van de moderne tijd, althans in al gemene gevoelsduiding, duidelijk de monstreerde Uit het zeer vele dat op deze avond werd geboden, was de me dewerking van de drie leden van de Bergense Harmonie, de heren Kees Blokker (trombone), Henk Tromp (cla rinet) en Cor Wokke (clarinet) van groot belang. Zij speelden zeer stijlvol een divertisement van Mozart en zelfs nog een fuga van Bach. Wij hebben bewondering voor de prestaties van deze amateurs, die met zo'n grote toe- wijdirg hun instrument bespeelden, en kennelijk hun optreden zeer serieus hadden voorbereid. Zij hadden voor hun lofwaardig spel terecht veel bijval in ontvangst te nemen. Vervolgens speelden voor twee hoorns en piano de heren Zwagerman en Ver- brugge een zeer aangenaam klinkend concertstuk van Oscar Franz. Tot besluit van de avond hoorden wij van de hoornist Zwagerman nog het derde hoorn-concert van Mozart. Mevr. Morée-Dol die de piano-begeleidingen verzorgde deed dit weer zeer volgzaam en muzikaal. Een extra compliment komt haar toe voor de begeleiding van het Mozartconcert, dat vooral ook tech nisch hoge eisen stelt. De vele aanwezigen toonden zich zeer enthousiast en konden het zeker eens zijn met de sympathieke dank woorden gesproken door de voorzitter van K.J.V.O. Het zou in het belang van de amateur-muziekbeoefening te wensen zijn, dat dergelijke nuttige en leerzame muziekavo den meerdere ma- len en in ruimer kring werden gegeven W. SCHREURS. stedelijke Hermandad dreven de scha re naar de uitgangen en maakten, toen dit niet snel genoeg ging, van de gum mistok gebruik. Van De Kring uit verzond keizer Lueebert toen het in de aanhef reeds vermelde telegram. Behalve Lueebert was ook de be kroonde componist, Robert de Roos, afwezig. Zijn bekroonde suite voor viool en piano werd uitgevoerd door de violist J. Holtman en de pianiste T. Keesen. Mr Abel Herzberg droeg voor uit zijn bekroonde toneelstuk Herodes en dr A. Alberts uit zijn novellen,bun del De Eilanden. Een oorkonde ontving ook Helmut Salden voor de typogra fische verzorging van de verzamelde werken van Paul van Ostayen. De wethouder voor Kunstzaken, mr A. de Roos. overhandigde met een enkel per soonlijk woord de onderscheidingen. De componist Sem Dresden heeft nog een dursel" gehouden over de vraag, in hoeverre de overheid goed werk doet doör het geven van op drachten en prijzen aan kunstenaars. Hij besloot met de volgende opmer kingen: De overheid blijve voorzichtig met de keuze van hen die voor een opdracht aanwijst de overheid ont- houde zich van een eigen kunstoordeel men zij met prijzen niet te gul. LANGEDIJK. - De belangstelling voor de jaarvergadering van de af deling LangedijkSint Pancras van liet Nederlandsche Roode Kruis, die onder leiding van burgemeester Schelhaas ten gemeentehuize werd gehouden, was zeer miniem, daar behalve de bestuursleden, geen enkel lid de moeite had genomen aanwezig te zijn. Dat wil niet zeggen, dat de afdeling stil gezeten heeft. Integendeel er mocht geconstateerd worden, dat er veel werk verricht is tijdens het afgelopen jaar. Daar was allereerst de goede organisatie bij de hulp aan het rampgebied, ioen de daarheen gezonden goederen, allen keurig gesorteerd, direct door de hoofdorganisatie van het Roode Kruis werden uitgereikt. De collecte voor ditzelfde doel bracht de respectabele som op van f 28,000. Verder zij met ere gememoreerd, dat met de opbrengst van de normale iaarlijkse inzameling, de afdeling Langedijk met het bedrag van f 1315,36 als elfde, op de ranglijst voorkwam. I11 zijn openingswoord verwelkom de de voorzitter speciaal mej. Va ders, inspectrice van het Nederlandse Roode Kruis. In verband met de hulp aan het overstromingsgebied, waarbij door de heer K. Wagenaar zeer veel werk verricht werd, werd op voorstel van burgemeester Schel haas besloten, genoemde als be stuurslid toe te voegen aan het be staande bestuur. De herkiezing ge schiedde bij acclamatie. Van de évacué's uit het rampge bied, totaal drie gezinnen, bestaande uit elf personen, was een dankbetui ging ingekomen voor de doeltreffen de hulp, die bij de huisvesting werd ontvangen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. P. Doek- heer, vernamen wij nog, dat voor de bioscoopcollecte 91.97 genoterd kon worden en voor de postzegelsactie 857.Vijf en twintig invalide personen uit Langedijk namen deel aan de Rode Kruis-boottocht. Men besloot ook dit jaar aan een te organiseren boottocht mee te werken. Voor de bloedtransfusie werd door 108 donors bloed afge staan. De rekening van de penningmees ter, de heer J. Akkerboom, vermeld de een batig saldo van 2179,28. Van een onbekende never was via de burgemeester voor de verdere in richting van een noodziekenhuis een gift binnengekomen van f 1154,67, voor welke geste de vergadering zeer erkentelijk was. Beide verslagen werden onder dank goedgekeurd. Hierna werd gesproken over de stichting van het noodziekenhuis, waarin men 30 bedden wil plaatsen. Als plaats is gedacht aan één der lokalen, in te richten in de oude ge bouwen van de voormalige gas fabriek te Noord-Scharwoude. Er werd medegedeeld, dat de afdeling reeds 15 bedden bezit voor het nood ziekenhuis, alsmede een kast met instrumenten. Voorts heeft men de beschikking gekregen over de com plete inventaris van de hulpschepen, welke vorig jaar naar Herkingcn geweest zijn. Op voorstel van de voorzitter werd besloten voor het noodziekenhuis nog enkele brancards aan te schaf fen. Burgemeester Kroonenburg van Sint Pancras uitte de suggestie om in geval van nood, ook enkele bed den te plaatsen in Nobelhof. Hier mede werd ingestemd. Bij de ver dere besprekingen werden de plan nen voor 1954 te berde gebracht en het was de inspectrice, Mej. Vaders, die enige nuttige wenken gaf. Het besluit werd nog genomen om op 29 Mei een ontspanningsmiddag te or ganiseren voor zieken en oudere personen, die anders nergens komen. De R.K. zangvereniging, het Lange- dijker Cabaret, de volksdansgroep en enkele musici zullen gevraagd worden hieraan mee te werken. In het Oosten des lands, zo werd opge merkt, worden meermalen derge lijke samenkomsten gehouden; in het Westen moet dit nog groeien. Tenslotte werd de aandacht geves tigd op het welfarewerk, een prach tig sociaal doel, waarmede beoogt wordt minder valide personen ma teriaal te verstrekken voor huis arbeid. Degene, die hiervoor adres sen weet, kan zich wenden tot het bestüur van de Langedijker afdeling van het Roode Kruis, Gemeentehuis te Noord-Scharwoude. LANGEDIJK. Op de agenda van de Dinsdagavond te houden raadsver gadering komen 16 punten voor. Er komen diverse zaken van importantie aan de orde, zoals een voorstel om tot aankoop over te gaan van 1500 vierk. meter grond tegen de prijs van f 1070, van de Nederlandse Hervormde ge meente te Oudkarspel voor uitbreiding der begraafplaats aldaar. Hierdoor zal het gebrek aan grafruimte t.z.t. kun nen worden opgeheven. Dezelfde ge meente wil men een vergoeding toe kennen van f 430,voor het gebruik van het koor der kerk, dat bij de ge meente in gebruik is voor het opber gen van materialen, die men bij begra fenissen pleegt te gebruiken. Daar in de eerste 30 gebouwde ar beiderswoningen aan de Frederik Hen drikstraat een toevoerleiding naar de bovenverdieping ontbreekt, alsmede een afvoer, een stenen vloertje in de douche-cel, en douche met een toevoer en afvoerleiding van de douchecel niet aanwezig zijn, wordt voorgesteld deze sanitaire voorzieningen alsnog in orde te laten maken. Op annuïteitsbasis be dragen de kosten in totaal f 9000,of f 0.28 per week. Een en ander wordt met de huur verdisconteerd. Verder stellen B. en W. voor dat de gemeente zich aansluit bij het Waar borginstituut voor de tuinbouw. Het college is uitgegaan van de veronder stelling, dat aan de Langedijk de cre- dietverlening voorshands beperkt dient te blijven tot f 200.000,—. In dit geval zou het maximum verlies bedragen 30% (van 50% van f 200.000,—) of f 30.000,Gerekend naar 10% per jaar is dit f 3000,wordt opgemerkt. Hier bij zij aangetekend, dat het landelijk borgstellingsfonds zich voor 50% borg stelt en van de overige 50%, de ge meente 30% voor haar rekening neemt. Belangrijk is verder ook een voorstel tot het verlenen van een extra subsidie over 1951 en 1952 aan de afdeling Ge zinsverzorging van „het Witte Kruis" tot een bedrag respectievelijk f 180,45 en f 484,21. Voorts prijken er enkele voorstellen op de agenda voor verkoop van bouw terrein in het plan „Centrum" aan W. Glas W. Z. en Joh. P. Schrijver en N. L. van Leeuwen, tegen de prijs van f 7.50 per m2. Op een voorstel van de sluiswachter te Broek op Langendijk, de heer A. ten Bruggencate om eervol ontslag, wordt voorgesteld de datum te bepalen op 1 Mei a.s. In de vacature H. Th. Schiks, opper man-straatmaker wordt voorgesteld in gaande 4 April te benoemen, de heer J. Engel te Broek op Langendijk. Bij de ingekomen stukken wordt me dedeling gedaan van een schrijven van J. Jonker te Steenwijk, dat hij zijn be noeming als onderwijzer aan de open bare U.L.O.-school niet aanneemt. De heer W. M. v. d. Velde, die als gemeen tesecretaris te Wieringen benoemd is, verzoekt eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand. LANGEDIJK. Als sluitstuk van het onlangs gevierde 25-jarig jubileum van de heer C. v. d. Abeele, hoofd der O. L. school te Oudkarspel, vond Za terdagavond in „Concordia" te Noord- Scharwoude een reünie plaats van oud leerlingen. Hiervoor bestond grote be langstelling. Voorts waren enkele col lega's van de jubilaris uitgenodigd. Niet alleen werd de kennismaking ver nieuwd, maar tevens bracht men df avond in een buitengewoon gezellige sfeer door. Er werd muziek gemaakt, gezongen, voorgedragen en als een aangename afwisseling werden enige films vertoond. Verder werd door de oudste leerlingen van de school uit Oudkarspel de aardige kinderoperette „Zwaan kleef aan" opgevoerd. De conference was in goede handen van de heer G. Verkroost, die zich ontpopte als een vaardig sneltekenaar. De bijeenkomst werd met een toepas selijk woord geopend door de heer L. Kalverdijk uit Noord-Scharwoude. De heer v. d. Abeele sprak tenslotte zijn dank uit voor deze, onvergetelijke avond. Met een gezellig bal kwam het einde van deze geslaagde reünie. LANGEDIJK. De Langedijker aquariumvereniging „De Glasbaars", die vergaderde o.l.v. mevr. GlasKoster, kon op een goed jaar terugzien. Dit bleek o.a. uit de stijging van het aan tal leden van tien op acht en twintig. In het jaarverslag werd de gehouden tentoonstelling gememoreerd, die men tezamen organiseerde met de Floralia- expositie. Een en ander had ook fi nancieel een gunstig resultaat. Een voorstel om gezamenlijk vis aan te ko pen werd aangenomen. Verder werd besloten tot vaststelling van een huis houdelijk reglement. Tijdens de ver gadering gaven zich nog twee nieuwe leden op, die als gast aanwezig waren. OUDKARSPEL. Aan de in café A. Schilderman georganiseerde klaver jasdrive werd door 18 paren deelgeno men. Zoals gewoonlijk was het weer een geanimeerde wedstrijd. Prijswin naars waren: 1. mevr. HoekstraVan Dijk 6576 p.; 2. J. TesselaarA. Stoop 6362 p.; 3. J. BeenkenK. Hoogeboom 6329 p.; 4. Th. BroersenA. Bruin 6269 p.; 5. A. DrostJ. Polman 6068 p.; 6. mevr. VijzelaarJo Engel 6045 p. De marsenprijs werd gewonnen door Th. van Vliet en H. Schuit met 6 mar sen. Zaterdagmiddag vond om kwart voor vijf in de Rechtestraat een ernstig ongeluk plaats, waarvan het drie-jarig zoontje van de fam. De Wit het slacht offertje werd. Het kind, dat in een onbewaakt ogenblik de steeg uitholde, liep voor de ogen van de moeder te gen de juist passerende NACO bus uit Alkmaar aan. De bus, die met een zeer matig vaartje passeerde, stond ogenblikkelijk stil. Het achterwiel van de auto had het linkerbeentje van het kind echter reeds overreden. Daar geen der artsen bereikbaar was, ver leende de EHBO-er A. Ëlokdijk Cz. de eerste hulp. Het kind werd hierna onmiddellijk naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waar het beentje werd geamputeerd. De toestand van het knaapje is, ge zien de omstandigheden, redelijk wel, Tijdens het komende badseizoen zal de gemeente een nieuwe strandexploi tatie voor haar rekening nemen. Even als sinds jaren aan het Zuiderstrand reeds een gemeentelijk kampeerterrein wordt geëxploiteerd, zal dit jaar voor het eerst een dergelijke exploitatie aan het Noorderstrand gesticht worden. Er zullen daar ongeveer vijftig kampeer- huisjes kunnen staan, waardoor dege nen, die de laatste jaren teleurgesteld moesten worden omdat aan het Zui derstrand geen plaats meer was, thans op het Noorderstrand plaats zullen kunnen krijgen. Men kan zich hiervoor ter gemeente-secretarie opgeven. Dezer dagen zal begonnen worden met afbraak van de oude bewaarschool, waarvoor binnenkort het stationsge bouw voor de Naco in de plaats zal komen. Zonder twijfel zullen velen, die hier hebben schoolgegaan, met enige weemoed dit gebouwtje zien verdwij nen en zich de jaren herinneren, toen zij daar door juffrouw „Theo" (mej. Verhoeven) en anderen werden „zoet" gehouden. Volgens de niet zeer opval lende gevelsteen is de eerste steen ge legd op 15 Augustus 1879 door de 22- jarige Planteydt, vermoedelijk een zoon van de toenmalige burgemeester. Bijna vijf-enzeventig jaar heeft het gebouw dus dienst gedaan. Sic transit gloria mundi.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9