Vragen staat vrij Smyslov bezorgde Botwinnik grote moeilijkheden r De beste ruil Zevende partij afgebroken in nadeel van wereldkampioen CStefariate 4 Coen de Koning werd niet vergeten Het Noordhollands KNVB-elftal ZWITSALINE gelee Afkloppen A fresco Aan een 14-jarige De hond De autoped Waterverf Het aanwensel De messen Achterdocht Het ongeval Loper ditmaal sterker dan het paard De afgekeurde leiding DE electrische leiding in bet huis Van een lezer werd onlangs af gekeurd. De eigenaar voelt er niets voor om die kwestie in orde te laten maken. Moet de huurder nu de kosten dragen? wil hij weten. Nee, de eigenaar. Deze heeft te zor gen dat de electrische leiding in de verhuurde woning bruikbaar is. Blijft hij weigeren, dan moet lezer zich wenden tot een deurwaarder, die de kwestie aan de kantonrech ter kan voorleggen. Deze kan de eigenaar dwingen tot herstel, even tueel de huurder machtigen voor rekening van de eigenaar het her stel te bekostigen en te verrekenen met de huurpenningen. Het meisje Pim, Pam Pom en de graafmachine Hongaars elftal op een plaats gewijzigd Het Nederlands B-elftal speelt te Den Haag Jeugd-team voor België Ambassadeur Indonesië in Moskou aangekomen MARGARET MALCOLM Luister eens naar: Radioprogramma 4-voudige... inderdaad vod betere werking! Moordzaak f< FAMILIETWI TOTSTEEK Minister Stai week naar GEESTELIJ] BEROEPINC j. ;;i i„ EEN LEZERES wil graag weten, op welke manier het gebruik is ontstaan om „iets at te kloppen" op ongeschaafd hout. Wel, dat is dood eenvoudig een achtergebleven rest van een oud bijgeloof. Het is heus niet iets Nederlands, maar nog in gebruik bij vele West-Europese vol keren. De oorsprong van zo'n ge bruik na te gaan is vrijwel niet meer te doen. WAT is, vraagt een jonge lezeres, een schilderij a fresco? De schil dering wordt bij deze techniek aan gebracht op de natte mortellaag van de muur. De poederverven worden dan eerst in kalkwater aangewre ven. U begrijpt dat deze techniek wel een zeer vaardige hand vereist, omdat de schildering van boven naar beneden in een zeer snel tem po moet worden aangebracht. Een beschermende huid ontstaat door het vocht uit de muur en de kool zuur uit de lucht. Het wordt een enkele keer nog wel eens toegepast, maar de grootste bloeitijd van deze techniek was in Italië van de 14de tot de 18de eeuw. EEN jeugdige lezer van 14 jaren is het niet eens met zijn Vader en roept onze bemiddeling in. Hij zegt: Jan van Schaffelaar sprong niet van de toren en mijn Vader beweert van wel. Nu is er niemand van ons bij geweest en pers-fotografen enzo bestonden er niet. Conditie van de vijand was: Jan moeten wij hebben dan mogen jullie gaan. De niet zo brave krijgers uit die dagen, zullen toen hun Jan terwille van het eigen hachje wel over de toren hebben gegooid. Maar men hield van helden in die tijd en ze moesten hun huid ook redden tegenover hun „baas". Dus hebben ze naarstig verteld dat hun Jan zo'n held was dat hij zo maar van de toren sprong. Het viel toch niet te controleren. Of deze mening juist is weten wij ook niet, maar er is veel voor te zeggen. Overigens leuk dat er ook vragen komen van zo jeugdigen. \\UJ kunnen ons wel indenken dat de beneden-buren last hebben van die ongemanierde hond. Die hond is echter nooit afgericht, zo dat wij vrezen dat er, nu het dier al de „middelbare hondenleeftijd" heeft bereikt er weinig meer aan te veranderen zal zijn. De grootste fout lijkt ons toe, dat u het dier niet heeft geleerd aan vaste regels te wennen. Maar probeert u het eens? Dan volgens deze regel: straf fen (licht) bij constatering van een fout, belonen voor iets goeds. Eén persoon de baas en steeds duidelijk dezelfde bevelen. yEEL bezwaren tegen de zo ge liefde autoped hebben wij niet. Het kind leert er verkeersvaardig- heid door en het evenwichtsgevoel wordt ontwikkeld. Er is eigenlijk maar één bezwaar tegen. De mees te kinderen hebben de gewoonte om af te zetten met hetzelfde been. Leer de kinderen er aan te wen nen om af te wisselen. J-]ET is mogelijk, lezeres, dat uw jongen (7) aanleg heeft voor schilderen. Er is op deze leeftijd niets positieis te zeggen, want de dingen veranderen nog al eens. Op uw vraag kunnen wij dit adviseren: Laat hem liever met een goede plakaatverf werken, dan met water verf. Waterverf is de moeilijkste techniek. De verf is transparant en een fout kan niet ongedaan gemaakt worden. Bij plakaaiverf kan men de kleuren over elkaar heen leg gen. Moedig hem aan, zelf dingen te schetsen. Niet laten overtrekken. En geef hem behoorlijk materiaal. Dus een goede penseel die steeds weer recht springt en puntig blijft, goed papier en behoorlijke verf. Wij grote mensen kunnen met slecht materiaal niets bereiken. Hoe kan men dat van een kind ver wachten? J-JEBT U, lezeres, er wel eens over nagedacht, dat vrijwel ieder mens een aanwensel heeft? U bent zo ongerust over die gewoonte bij uw dochtertje, om met het linker oog te trekken. Er heel rustig tel kens weer op te wijzen, zal moge lijk helpen. Reden tot ongerustheid is er met. Wat zou u willen zeg gen tegen mensen met het kuchje, of met dat bril-gebaar en derge lijke? Enheeft u zelf geen aan wensel? Heus, let er maar niet te veel op, anderswordt dat een aanwensel. Want juist het onbewust doen van iets maakt er een aan wensel van. £)IE MENSEN zult u, lezer, door een vakman moeten laten behan delen. U heeft die messen wel steeds aangezet, dat is dus de dunne snijkanten weer recht gemaakt, maar deze snijkanten zijn nu afge sleten. Gaat u nu zelf slijpen, dan loopt it de kans dat u de messen nog al beschadigt. De vakman zal, na het slijpen, de messen weer polijsten. Wij begrijpen dat u uw gasten graag een scherp mes geeft. Het is ons vaak een gruwelijke er gernis dat wij in restaurants vaak messen voorgezet krijgen waar je niets mee kunt doen. Wonderlijk service-begrip, want het smakelijk ste eten wordt er door bedorven. y^CHTERDOCHT is een groot kwaad en gevaarlijk. Het wil letterlijk zeggen: achter de rug van iemand gaan staan. Dus, door ge brek aan moed zich terug trekken. En dan natuurlijk achter die rug van een ander allerlei dingen uit halen. Achterdochtige lieden zijn meestal ook leugenachtig. Die ach terdocht doet hen bij anderen al lerlei kwade bedoelingen vermoe den, waarna ze hun houding bepa len. Bij kinderen kan die achter docht alleen worden bestreden door tact en het wekken van vertrou wen. De betreffende kinderen die nen zich veilig te gaan voelen in hun directe omgeving. EEN LEZER kreeg onlangs een aanrijding met een auto, waar door belangrijke schade werd aan gericht aan zijn eigen voertuig. De verzekeringsmaatschappij van de aanrijder weigert de schade te be talen. Betrokkene schreef hem hier over een lakoniek briefje. Moet onze lezer zich hier bij neerleg gen? Welnee. Tenslotte is de aan rijder aansprakelijk. U kunt hem QNZE lezers kunnen kos teloos antwoord krijgen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegenheden, woning kwesties, huwelijksmoeilijk heden, opvoedingszorgen, sociale verzekeringswetten, assurantiezaken, persoon lijke geestelijke moeilijkhe den, enz. U schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor. Desgewenst krijgt U persoonlijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behandeld. Alles wordt strikt vertrouwelijk afgedaan. (Van een speciale verslaggever) EINDELIJK is een partij in liet tornooi voor liet wereldkampioen schap schaken, de zevende, in een gunstiger stelling voor Smyslof afgebroken. Ook dit treffen gaf de Nimzowitch-variant van de Franse verdediging te zien. Smyslov koos echter een andere voort zetting, waardoor de wereldkampioen zeer moeilijk spel kreeg. Bot winnik gaf, om de stelling te vereenvoudigen, een pion maar daarmee waren de moeilijkheden niet opgelost. Smyslov gaf de pion later terug, vermoedelijk om zich van de ongelijke lopers te ontdoen, omdat zijn overblijvende loper in de gegeven situatie sterker was dan het zwarte paard. Het verloop van de zevende partij waarin Smyslov met wit speelde, had het volgende verloop: 1. e2e4 Klaarblijkelijk is Smyslov nog steeds van mening, dat Ik Franse verdediging onvolwaardig is. I e7e6- 2. d2—d4 d7—d5: 3. Fbl—c3 Lf8b4; 4 ,a2—a3 Hoe wel Smyslov met 4. e5 in de eerste en derde partij goed spel heeft gekregen, gooit hij het hier over een andere boeg. Verwacht hij met deze zelden gespeelde variant nog beter spel te krijgen? Wij kennen deze voortzetting o.a. uit de derde partij van de match EuweAljechin in 1935. 4Lb4x c3t; 5. b2xc3 d5xe4; 6. Ddl—g4 Pg8—f6; 7. Dg4xg7 Th8g8; 8. Dg7—h6 c7—c5; 9. Pgle2 Tot hier is de partij gelijk aan de boven aangehaalde. Als sterk geldt ook 9. Lb2 benevens de lange rochade. 9Tg8g6. Euwe speelde hier Pbd7, hetgeen minder sterk is gebleken. 10. Dh6e3 Pg8—c6; 11. D4xc5 Wit neemt om Pd4 te laten volgen en daarna Lb2 en Tdl (eventueel 0-0-0). 11 Pf6g4. Na I Ie5, 12. Pg3 is pion e4 onhoud baar. Met de tekstzet beoogt zwart voor pion e4 de witte f-pion te krijgen en ruil van de dames te bewerkstelli gen. 12. Dd3xel Dd8—dit; 13. Kelxdl Pg4xf2t; 14. Kdl—el Pf2xe4; 15 .Pe2— £4 Tg6g8; 16. Lfl—d3 Pe4xc5. Hier veredient 16f5 als verdediging van pion h7 geen aanbeveling. Wit ruilt op e4 en na 17fe4: 18. 0-0 met de dreiging Pf4—h5—f6t heeft wit over- Op zijn vijf en zeventigste verjaar dag, welke hij Dinsdag in zijn woning te Breda vierde, is Coen de Koning tot lid van verdienste van de Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond benoemd. De heer P. Germanuas (Bre da) overhandigde namens het KNSB- bestuur aan De Koning de hierbij be horende versierselen, waarbij hij de grote verdiensten van de oud-wereld kampioen en winnaar van twee elfste dentochten memoreerde. Vele geschen ken en bloemstukken, alsmede honder den schriftelijke en telegrafische ge lukwensen waren een bewijs, dat men in de Nederlandse sportwereld Coen de Koning nog lang niet vergeten is. wegend spel. 17. Ld3xh7 Tg8—h8; 18. Lh7d3 Het resultaat van zwart's manoeuvre is. dat wit het loperpaar heeft en een pion meer. 18Pc5x d3. Zwart ontneemt wit het loperpaar, maar ontdubbelt wit's c-pion. Vermoe delijk heeft hij in zijn berekening op genomen dat „ongelijke lopers" over blijven. De witte loper bestrijkt echter het promotieveld van zijn h-pion. 19. c2xd3 Lc8—d7; 20. Lel—e3 0-0-0; 21. Kolf2 Wit dekt bij voorbaat de g'-pion. 21e6e5; 22. Pf4—e2, Ld7 g4. Nu staat pion d3 en prise en wit geeft een indirecte verdediging door de loper aan te vallen. 23. h2h3 Lg4 h5; 24. d3d4 Het is niet duide lijk, waarom wit niet met 24. g4, Lg6, 25. d4 zijn d-pion behoudt Of is het verdwijnen van de ongelijke lopers een pion waard? 24Lh5xe2; 25. Kf2x e2 e5xd4; 26. c3xd4, Pc6xd4t; 27. Ke2 —f2 Wit wil zijn loper voor het eindspel behouden, daar in de gegeven situatie de loper sterker is dan het paard (strijd op twee vleugels). 27 b7b6; 28. Th 1—dl Pd4—e6; 29. Tdlx d8t Th8xd8; 30. Tal—clt Kc8—b7; 31. h3—h4 Td8—h8; 32. g2—g3 b6—b5. Ook zwart zet zijn meerderheid op de da mevleugel in acjie. Het gaat er nu om wie het snelst loopt. 33. Kf2—f3, a7 a5; 34. Kf3—e4 Th8—e8; 35. Ke4—f3 Te8h8; 36. Telc3 f7f5. Belemmert de witte koning in zijn bewegingen, zodat wit op andere wijze moet zien vooruit te komen. 37. Tc3—d3 Kb7—c6. Het is duidelijk, dat zwart Td6 ver hindert. 38. LeSd2 Th8a8; 39. Ld2 c3 Kc6—c5; 40. Lc3—f6 b5—b4. Hier gaf Smyslov zijn 41e zet af. De afgebroken stand luidt: Wit (Smyslov): Kf3, Td3, Lf6, pionnen a3, g3 en h4. Zwart (Botwinnik) Kc5, Ta8, Pe6, pionnen a5, b4 en f5. dus in rechte aanspreken. De hulp van een advocaat is hierbij zeker nodig. EEN JONGEMAN is boos op de werkgeefster van zijn meisje. Ze is, naar zijn smaak, veel te weinig vrij. Hij wil nu van ons weten, of en op welke manier de zaak in de wet is geregeld betreffende vrij dagen, snipperdagen en vacantie. Nu is de vacantie van huisperso neel niet in de wet geregeld. Snip perdagen, vacantie en vrije dagen zijn dus een kwestie van onderlinge overeenkomst. Er is alleen van te zeggen, dat het meisje recht heeft op een be hoorlijke tijd voor ontspanning. Is er bij de overeenkomst niets be paald, dan beslist het plaatselijk ge bruik. U moet daar maar eens naar informeren, bij het gewestelijk ar beidsbureau bijvoorbeeld. MENTOR. Het Noordhollands KNVB-elftal dat Woensdagavond op het ZFC-terrein te Zaandam een lichtwedstrijd speelt te gen het Nederlands militair elftal, is als volgt samengesteld: Lingbeek (HRC); Dangermond (West Frisia) en Kabel (ZFC); J. Smit (ZFC), Kroon (Volendam) en Ten Braak (HRC); Cornelissen (ZFC), De Jager (HRC), Qroot (Zaandijk), Stelling (West Fri sia) en Fleur (KFC). Schouten (OSV), Tiemes (KFC), Van der Horst (ZFC) en Anderiessen (ZVV) zijn als reserves aangewezen. De militairen komen als volgt in het veld: Van der Burgt (BW); Van Ker- kum (Feyenoord) en Kuys (Haarlem) Van Vliet (HBS), Elzer (Ajax) en Van Tol (Stormvogels); Van der Linden (DOS), Van der Kuil (VSV), Van der Wel (Ajax), Brusselers (PSV) en Rijn vis (ADO). Te Zaandam wordt Zaterdag 10 April, eveneens op het terrein van ZFC, een selectiewedstrijd gespeeld tussen twee afdelingselftallen van het Zaterdag middag voetbal. Elftal A: J. Jong (Zwa luwen 2); J. Groot (Dindua 2) en H. Waagmaker (ZCFC 1); Jb. Strobach (ZCFC), H. Segveld (ZCFC 1) en M. v. Veen (HCSC 2); H. Bunschoten (BPV 1), Jb. Kromkamp (ZCFC 1), H. J. Aberson (EVC 1), J. v. d. Vooren (ZCFC 1) en R. Segveld (ZCFC 1). Elftal B: P. Stolk (EVC); De Jong (BOL) en Kes (Marken); Lauerman (Dindua 2), Van der Spek (EVC) en A. Rooker (Jong Holland 2); Visser (Mar ken), Schoorl (Zwaluwen 2), H. Kuiper (Jong Holland 2), Bossong (EVC) en De Waart (Marken). 79. Billie en Kareltje hadden een rustige nacht, evenals boer Zwoerde- maker, die zichzelf prees, dat hij zijn geld zo veilig verstopt had onder het stro! Maar je had zijn gezicht de vol gende dag eens moeten zien, toen hij in alle vroegte zijn stad betrad om de koeien te gaan melken. „Gertje is wéér weg", riep hij. „Jongens, gauw! Kom gauw hier!" Plotseling zag hij de bui tendeur van de stal, die open stond. „Die had ik aan de binnenkant ge grendeld!" zei boer Zwoerdemaker hardop. „En nu staat ze open! Dat kan Gertje nooit gedaan hebbenEr zullen toch geenHij durfde zijn zin niet te beëindigen, maar de vrese lijke gedachte, die bij hem opgekomen was, liet zich niet verdringen. „Sjoerd! Wiebel!!" riep hij zijn beide zoons weer, terwijl hij vlug een greep in het stro deed op de plek, waar hij de vorige avond zijn geldbuidel had verstopt. Niets te vinden! Wanhopig grabbelde de boer in bet stro rond. „Heb ik me misschien vergist", jammerde hij. „Was het hier soms?" Maar of hij nu al het stro omwoelde in de gehele stal, de geldzak was en blééf weg! Evenals Gertje, de koeDieven, inbrekers! Help!!" gilde boer Zwoerdemaker. ië, J&clite handen Zondag 11 April zullen de voetballers van Oostenrijk en Hongarije elkaar op niet minder dan zeven fronten ontmoe ten. In het middelpunt staat de wed strijd tussen Oostenrijk en Hongarije, welke in het Weense stadion wordt gespeeld en onder leiding staat van de Italiaanse scheidsrechter Bernardi. De Hongaarse ploeg is als volgt samenge steld: Grocics; Busanski en Lantos. Bozsik, Karpati en Zakarias; Budai 2, Kocsis, Hideghuti, Puskas en Czibor. De Hongaarse ploeg, welke in het Wembleystadion met 6-3 van Engeland won, is slechts op één plaats gewijzigd Spil Lorant is vervangen door Karpati. naar men zegt, omdat Lorant niet be paald leefde zoals het een serieuze sportman betaamt. Het Nederlands B-elftal, dat Zater dag 3 April te Den Haag tegen België B speelt, is door de keuze-commissie van de K.N.V.B. als volgt samenge steld Mouw (Rapiditas); Wiersma (Donar) en Kuys (Haarlem); Temming (DOS), Krist (Ajax) en Van Schyndel (SVV) aanvoerder: Van Ede (Sparta), Brooy- mans (RAC), Van der Gyp (Emma), Ummels (MVV) en Louer (NOAD). De reserves voor deze ploeg zullen nader worden aangewezen. Het Nederlandse jeugdelftal (1820 jaar) dat Zondag 4 April om 13.00 uur in het stadion van Deurne te Antwer pen tegen het Belgisch jeugdelftal zal aantreden, is als volgt samengesteld: Feyt (Woerden); Kfaay (DOS) en Claus (Helmondia)Corbran (Blauw wit), Wink (SVV) en Van Ham (Zee- burgia); Bosselaar (Sparta), Vonhof (DWS), De Wit (TSC), Van Woerden (Feyenoord) en Rijnvis (ADO). Re serves: Pieters, Graafland (Ajax) en Doets (Haarlem). Dr Subandrio, de ambassadeur van Indonesië in de Sovjet-Unie is Maan dagavond in Moskou aangekomen. De Indonesische ambassade zal voorlopig gevestigd worden in een suite van het Metropole-hotel, totdat een passend gebouw voor de ambassade is gevon den. cacao chocolade bonbons een smakelijke inhoud in smaakvolle verpakkilig (Advertentie, Ing. Med.) DOOR 53 „We hebben je graag hier", zeide ze, „maar een jong meisje moet niet zoveel tijd bij oude mensen doorbrengen. O, je zult wel weinig gelegenheid hebben gehad in Londen vrienden te maken, maar het is daar toch een heel ander leven. In Little Barfield lijkt het ene jaar precies op het andere. Heb dus maar veel plezier, kindlief en krijg vooral geen gewetenswroeging". Serena kuste haar grootmoeder har telijk en voelde zich ondanks de ge ruststellende verzekering van de oude dame toch schuldig of misschien juist te schuldiger vanwege de haar betoon de vriendelijkheid. Het was haar te moede alsof ze jegens mevrouw Lowd- ham zoiets als bedrog pleegde. Niette min, ze moest en zou naar Londen, want zó kon het niet voortgaan. Groot moeder mocht dan menen, dat er nooit iets in Little Barfield gebeurde, maar ze wist ook niets omtrent het huwelijk van haar kleindochter en wat daarop was gevolgd. Ja vond Serena vastbe raden, er moest een einde aan komen. Als ze John zou spreken, zou hij al les we) in orde maken. John's liefde was anders dan die van Nick; namelijk onzelfzuchtig en vol begrip. Ook was hy verstandig, gevolg van zijn fijnge voeligheid Intussen zou ze nu toch wel willen, dat hij niet Nick's vriend was, want onwillekeurig en haars ondanks kreeg zij het gevoel, dat haar handel wijze jegens Nick niet in alle opzichten door de beugel konjuist vanwege die vriendschap. John zou dat gevoel wel verjagen, dacht Serena. Hij zou zóveel van haar houden, dat de rest er niet op aan kwam. Bij aankomst op het atelier bemerkte ze tot haar vreugde, dat de medege bruiker uit was en John niet bezig, naar een model te schilderen. Hij deed de deur open en slaakte een kreet van verbazing, maar ook van hartelijke begroeting. „Jij, Serena? Wat heerlijk! Kom bin nen. kindlief. Wat zal het zijn? Een kop koffie of is he: je nog te vroeg?" Plotseling wist Serena niet meer wat ze zeggen zou, John, die haar immers, naar ze vast geloofde, liefhad, begroet te haar enkel en alleen als wat ze was: de vrouw van zijn vriend. Eindelijk stamelde ze: „Graag koffie, John" en was blij, dat ze daardoor enige tüd won om tot zichzelf te komen Verlegen met haar figuur liep ze naar zijn schil dersezel en bekeek het doek waaraan hij bezig was geweest. „Werk voor de boterham", schamper de hij ,,'t Is de vrouw van een O.W. 'er, maar wel een lief schepsel,die haar man er op zijn verjaardag mee wil ver rassen! Nu, ik hoop, dat hij 't een aan gename verrassing vindt, maar waar schijnlijk zal hij denken, dat een foto heel wat goedkoper uitkomt en beter lijkt". Zo babbelde John voort en plotse ling begreep Serena, dat hij het opzet telijk deed, omdat haar komst hem had verschrikt en hy nu, evenals zij, blij was, even op adem te kunnen ko men. Toen ze echter haar koffie had opgedronken, nam hy het kopje weg en vroeg vriendelijk, maar dringend: „Wat is er aan de hand, Serena?" „Ik kwam hier.." begon ze, zweeg toen even en hernam wat haperend: „Je weet., dat ik bij mijn grootouders woon, nietwaar? Dat ik van Nick ben weggelopen?" „Hm.ja, iets in die geest", erkende John, „maar ik heb Nick niet dikwijls meer gezien". „Hij heeft ontdekt waar ik me be vond. „Ja, ik heb hem daarmee geholpen", zei John kalmpjes, waarop Serena ver wijtend uitriep: „O, John! En nu heeft hij zowaar een villa in Little Barfield gekocht!" „Vertel me nu eens alles", stelde hy voor, haar hand in de zijne nemend en eerst hakkelend, daarna wat vlotter, voldeed ze aan zijn verzoek. John lui sterde zwijgend, maar Serena, wier ogen vol tranen stonden, bemerkte niet de smart in zijn gelaatsu.Vdruk- king. „Ik moet hem nu dus aan het ver stand brengen, dat alles uit is", be sloot ze haar relaas. „En ik had zo., ik had zo gedacht.." „Wat dan?" viel hij haar snel in de rede. „Ik had" sprak ze met neergesla gen blik op fluisterende toon „ge dacht dat als er een ander zou zijn. John drukte haar hand steviger en eensklaps kreeg ze een gevoel van vei ligheid, dat ze nooit te voren had ge kend. 't Gaf haar de moed om voort te gaan. „Als., als je zou kunnen vergeten, John, dat ik me vergist heb", klonk het aarzelend, „zouden wij samen dan niet opnieuw kunnen .beginnen?" Een ogenblik heerste er zulk een diep stilzwijgen, dat ze John's snellere adem haling kon horen. Toen stond hy met een ruk op en liep naar het venster, waar hij een paar minuten bleef staren naar het weinig aantrekkelük perspec tief van schoorsteenpijpen en hoge da ken. Eindelijk zei hij met ongewone, spanning verradende stem, zonder zich om te draaien: „Geloof nooit, Serena, dat ik je niet liefheb, want dat doe ik wèl en heb het altijd gedaan, zoals je weet. Maar toch, kindlief, zou ik, zelfs als je vrij was, nimmer met je trou wen!" „Maar waarom niet, John, waarom niet?" riep ze ontsteld en angstig. „O, John, begrijp dan toch alsjeblieft, dat ik me bij jou zo veilig zal voelen! En tussen mij en Nick kan er immers nooit meer iets bestaan; dus van delo yaal handelen tegen je vriend zou geen sprake zijn". Vreemd, ze gebruikte nu argumenten, die ze feitelijk uit de mond van een om harentwil verontwaardigde John had verwacht. En nog besefte ze niet, dat ze voor een verloren zaak streed. „En voor jou en mij?" vroeg John, zich nu tot haar omwendend, som ber. „Wat schiet er voor ons beiden over?" Serena zweeg, niet wetend wat te antwoorden. En langzaam ging John voort: „Liefde is iets, dat je samen moet delen, Serena. Je moet het niet alleen willen ontvangen, maar ook bereid zün het te geven. En wat ik te geven heb, liefste, is iets, dat jy niet kunt ontvangen, omdat ik niet de ware man voor je ben „Neen!" kreet ze hartstochtelijk, „neen, het is allemaal voorbij! Ik heb je toch gezegd „Het is niet voorbij", zei hij streng. „Je kunt immers niet terugnemen wat je Nick eens hebt gegeven. Toen wilde hii het niet, die stekeblinde gek, maar wat je gaf was een deel van je zelf en dat kun je slechts een maal wegschenken. Dat weet ik, Serena. Ik zie het, wanneer je me aankykt; ik voel het wanneer onze handen elkaar raken. O zeker, ik weet ook, dat ie in zekere zin van me houdt en geloof dat je dit altijd zult blijven doen, maar er schuilt geen toverkracht in. Het is een rustig, vriendelijk beekje, geen bruisende wild opspattende stroom, jy beseft dat even goed als ik, Serena wan neer je tenminste eerlpk bent tegen over jezelf". „Ja, ik besef het", erkende ze wan hopig. „John, wat moeten we allei- bei doen?" (Wordt vervolgd.) CONCERTGEBOUWORKEST een concert op gramofoonplaten, waarin wijlen prof. dr Willem Mengelberg nog de scepter zwaait. Wat een wonder, dat het programma een sterk romantisch karakter draagt. Na de ouverture Carnaval Romain, van Berlioz, horen we de mooie, melodieuze Onvoltooide Symphonie, van Schubert, een werk dat tegen alle gebruiken in slechts twee delen heeft inplaats van drie of vier (vandaar de naam), maatr dat desniettemin een volkomen afge rond geheel is. Tenslotte de machtige Achtste Symphonie van Beethoven. (Donderdag 20.05 over Hilversum II, 298 m.) DE MANTEL, een luisterspel naar de op het gelijknamige boek van Lloyd C. Douglas berustende film. Rob Geraerds schreef de tekst, Henk Schaer heeft de re gie. Donderdag 21.05 over de zelfde zender). PROMENADECONCERT. We ho ren eerst de ouverture Midzomer- nachtsdroom, van Felix Mendels- sohn-Bartholdy, daarna de prach tige Derde Symphonie van Joh. Brahms. Donderdag 14.00 over Hilversum I, 402 m.) DONDERDAG 1 APRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO. 10 00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12 03 Lunchconcert. (12.30 —12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33—12.40 Wij van bet land.) 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 18,20 Pianovoordracht. 13.50 Gram. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 „Pa trouille-vlucht „nieuw Guinea", hoorspel. 17.30 Gram. 17.40 Voordracht. 18.00 Gram. 18.15 Piano-duo. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Voor de eugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. programma. 21.45 Gram. 21.50 Ik denk er zo over.... en U? 22.00 Amus.-muziek. 22.20 De Protestantse Orgelkunst. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gram muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 AVRO. (7.50—8.00 VPRO.) r- 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7 50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram» IC.50 Voor de kleuters. 11.00 Puzzle-Para de. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spionne tje. 12,30 Land- en Tuinbouwmededelin gen. 12.33 Gram. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-Orkest. 14.00 Cabaret. 14.40 Gram. 14.45 Sopraan en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voor dracht. 16.30 Spaanse muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijks delen Overzee: J. J. van der Laan: „Voor lichtingsmateriaal over de Rijksdelen Over. zee". 18.00 Nieuws. 18,15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Rep. of gram. 18.45 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazz- Societeit. 19.40 Rondetafel-parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 21.05 „De Man tel", hoorspel. 22.25 Gevar. muziek. 22.45 Sportaetualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Jazz-competitie. Doordat in één iablet Chefarine „4", vier wereldberoemde genees middelen samenwerken, is de wer king veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen fa,en. m. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 CT ZONDER enig cere ten van de Utrechts een evenement in d de komende dagen stellenden langs de heid zich in het a worden over contra zich afvragen waar Er heerste gisteren was het karakter vs buitenlandse inkopi zoekers verenigd ui de Goudkust, Finl Schotland en Duitsl den van een invasie liet merendeel uit bleken er bezoeken De advocaat-genen Raad, mr Loeft, nam in de zaak tegen mej van der S. Het gerechtshof te wezen geacht, dat April 1953 te Hengelo dachten rade zijn Uilenberg van het Ie- door het toedienen vr houdende stof. Voort verklaard, dat mej. A aan de dader ter hant Het hof veroordeel! 20 jaar gevangenisstrs gens moord en mej. plichtigheid aan moor aftrek en ter beschi] de regering. Mr Loeff heeft g verwerping van beid Hoge Raad zal op 4 M Het boterde niet be families V. en B. te zelfs niet beter, toen dochter B. trouwde ei zijn ouders zijn intre schillen liepen zelfs z vrouw V.B. op een haar baby bij haar o nam. Uiteraard was het met deze gang va niet eens. Op de avo Kerstdag ging hij, ni heerst gebruik van hebben gemaakt, naar schoonouders en eiste tertje op. Dat werd h gesteld. Inplaats schoonvader en zwag gewapend met riek ei alles by hem kort en man reageerde hierop trekken en zijn schoi lelijke steken in bors brengen. De president van rechtbank vond, dat s lijk zelf meer dan v ding tot deze steekpa Niettemin eiste de Of anderhalf jaar gevar de jongeman. Diens ontslag van reebtsve: noodweer. Minister Staf en vi( Booy zullen op 5 Apr aan boord gaan van d( ven Provinciën". Op 1 aankomen in Portmou een lunch een aanta zullen ontvangen. On aan deze lunch aanzit mas M. P., first lord admiraal Sir John H B„ G. V. O. en C. B. chief te Portmouth e: ber van het Kanaalc admiraal Sir John A V. O., C. B. en C. B. marineluchtvaart, schc H. Fawkes, C. V. O., cier onderzeedienst en R. G. Onslow D. S. O. binet van „the first 1 ralty". Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar ging): A. Ploeger te Soest. Aangenomi (toezegging): J. van Leerbroek. Aangenon num (toezegging): G te Ferwerd. Aangem ming tot vicaris te St der Lelie cand. te Li Bedankt voor Hec ging; en voor Nüeha C. Overdyk te Mitlun Bedankt voor de hulpprediker te Eenu Schelluiden: B. N emeritus predikant t Ger. Kerken. Beroepen te Echt cand. te Ellekom. Be) M. G. Ton te Geeste roepen te Maasdijk: te Reitsum. Beroepe (Alberta Canada): Gravenhage-MoerwijV Spyk in Gron. J. A te Hijken in Drente.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 2