Vervolg stadsnieuws Pak aan Schoorl bezat vroeger een der belangrijkste papierindustrieën Candidatenlijsten in nieuwe Statenkieskring Alkmaar De Provinciale Staten dienen meer armslag te hebben Overdekte blijft NV Nieuwe coöperatieve bakkerij te Alkmaar DRONKEN BESTUURDER WERD DOOR POLITIE ONDER VUUR GENOMEN VRIJ GEMEUBILEERD HUIS Klein dorp met een rijke geschiedenis Limburgse kunst in Stedelijk Museum Nieuwe con-rector De heer Dorjée sprak voor statenkring CHU „U mag me toch niet zo maar doodschieten Laatste werk van Pranger wordt nu uitgevoerd Gaspenningautomaten op vijf plaatsen in de stad Officiële commissie voor woningzaken De zending in Spanje Aankoop perceel water „Alkmaarse" strijkplank in massaproductie Kampioenschap Kegelen De borden staan er weer Aanbesteding straataanleg Marktoverzichf van Purmerend MARKTBERICHTEN Te koop aangeb. Gunstig gelegen bij zee en duin Te koop gevraagd: Chauffeur Gijs ABONNEERT U OP DIT BLAD Wonderdokter WOENSDAG 31 MAA.HT 1954 Schoorl is één van de mooiste dorpen van Noord-Holland. Monumen- tien van betekenis en oude gebouwen zijn er niet en tocb gaat de ge schiedenis van dit thans zo rustige dorp terug tot de achtste eeuw. Over deze historie van Oud-Schoorl hield de heer R. P. Goettsch, leraar aan de RHBS alhier, gisteravond een zeer interessante lezing. Hij deed dit voor de vereniging „Oud-Alkmaar" met welke inleiding tevens het win terseizoen werd besloten. De heer Goettsch had zijn rede systematisch ingedeeld en stelde allereerst de vraag, hoe Schoorl aan zijn naam is gekomen. De veronderstelling, dat Radboud, kleinzoon van de eerste Heer van Egmond hier een school bij een rell (waterloop) zou hebben gesticht, kan zonder meer worden verworpen. In een ..blaffert" tier Utrechtse kerkgoederen van 868 en in een gift brief van graaf Arnoud van 980 wordt de naam Schoronlo gebruikt. Toen Bisschop Koenraad van Utrecht in 1093 de vier onderhavige kapellen van het dorp te Bergen, Noord- en Zuid Scharwoude en Oudkarspel aan het kapittel van St. Jan te Utrecht over droeg. sprak hij van „Schorl". Latere aanduidingen spreken van Scorlo, Schoerle of Schorle. De verklaring van dr G. Karsten, dat de naam afkomstig zou zijn van schoor (strand of oever) en loo (bos) lijkt alleszins aanvaardbaar. Het oude Schoorl was reeds in de tiende eeuw wat men noemt een gevestigde plaats, waar in 1050 bis schop Bernulphus van Utrecht de eerste kerk stichtte. Aan de beelden storm in de 16e eeuw heeft het dorp niet meegedaan, want op last van Willem van Sonnenberg, rentmeester van Heer Hendrik van Brederode, wa ren de kerkgoederen reeds tevoren ingeleverd. In 1610 richtten de katho lieken er weer een schuilkerk op en stelden in 1667 clandestien een eigen pastoor aan. Voor dertig gulden „re cognitie" per jaar deed de Schout van Schoorl wel een oogje dicht. De tegenwoordige R.K. kerk te Catrijp. die in 1873 werd gebouwd, bezit '5 prachtige gebrandschilderde kerkramen van de glazenier Joep Nicolas. De protestanten bouwden in 1575 hun eerste kerk, die zij aan de toren, die daar reeds uit de tiende eeuw stond, verbonden. De dorpsbevolking bleef echter arm en kon het onder houd van de kerk reeds lang niet meer naar behoren verzorgen. In de avond van 19 April 1779 stortte de toren dan ook met donderend geraas in, waarbij ook de kerk werd ver hield. In 1783 werd uit het puin een nieu we kerk geconstrueerd en een thans nog in de noordelijke muur aanwezige steen vermeldt, dat de eerste steen toen door jhr Cornelis van Foreest werd gelegd. De toren werd echter nimmer meer herbouwd. In de achttiende eeuw werd het burgerlijk bestuur uitgeoefend door 2 burgemeesters, 7 schepenen, 2 kerk meesters. 2 armmeesters, 2 wees meesters en de Schout. Bestuurscen trum was het uit 1601 daterende Raadhuis, dat in 1931 werd gerestau reerd en verrold. De bevolking bestond hoofdzake lijk van de landbouw. Verbouwd wer den boekweit, haver en gort. De haver werd gretig afgenomen door de boe ren in Kennemerland, die talrijke paarden hielden. Hierdoor werden in Schoorl grote jaar- en weekmarkten gehouden. De haver en gerst werden ook lot gort verwerkt, die volgens Nicolaas Beets tot de vermaardheden van de Alkmaarse markt behoorde. De Alk- maarse bouwers lieten in Schoorl, dgt helder water bezat, hun gerenom meerd bier brouwen, dat zij hier ter stede verhandelden. Niettemin bleef de bevolking arm. Een deel verhuurde zich ook als visserman op de ter vis serij gaande schepen van Enkhuizen en De Rijp. Toen de Russen in 1799 de dorpsschatkist plunderden, vonden zij slechts 228 gulden, 17 stuiver en 14 penningen. Tot de industrie behoorde de in 1604 te Bregtdorp opgerichte papier fabriek de Phcnix, die jaarlijks voor honderdvijftig duizend gulden papier naar Spanje exporteerde. In 1754 werd deze industrie echter naar Weslzaan overgebracht. Zjj was toen in het be zit van de familie Gervinck. die ook papiermolens in Alkmaar en Egmond aan de Hoef bezat. De laatste Gervinck overleed in 1920. Alkmaar was de eerste gemeente in Holland, die de joden in 1604 vrij heid van vestiging en vrije uitoefe ning van de godsdienst toestond. Des te verwonderlijker is het echter, dat de stad zich verzette tegen het begra ven van overledenen der joodse ge meente te Amsterdam. De Portugees- Israëlitische gemeente aldaar was nl. in 1602 eigenaresse geworden van een stuk grond in Schoorl, dat tot be graafplaats werd ingericht. Eerst in 1611 werd aldaar begraven Garzia Pimentel, die raadsadviseur was ge weest van Hendrik IV. Reeds 4 jaar later werd de begraafplaats buiten gebruik gesteld wegens de voortdu rende grafschendingen. De stoffelijke resten werden tussen 1626 en 1636 naar Ouderkerk overgebracht. In 1745 werd door drie joodse Alkmaarders weer verlof aangevraagd in Schoorl een begraafplaats te mogen oprichten. Het verzoek werd toege staan. In de achttiende eeuw werd de begraafplaats veelvuldig benut, doch reeds honderd jaar later was zij niet meer terug te vinden. Wethouder Schermer kocht in 1935 dit stuk grond aan voor de gemeente, die er uit piëteit nimmer huizen of gebouwen zal laten verrijzen! Aan het slot van zijn rede. herin nerde de heer Goettsch aan de grote schilder, architect, latinist, dichter en talenkenner Joan van Scorel, die op 1 Augustus 1495 te Schoorl werd ge boren en te Alkmaar leerling is ge weest van de humanist Johan Mur- mellius. Een tweede bekende figuur was Adrianus Scorelius, een 16de eeuws dichter, wiens werken bij Plantijn in Antwerpen werden uitgegeven. De heer Goettsch besloot met een overzicht te geven van het ontstaan en de bouw van de Hondsbossezeewe- ring, waarachter wij ons na de ver sterking in het afgelopen jaar „tame lijk veilig" kunnen voelen. Van 12 tot en met 31 Mei zal in het stedelijk museum te Alkmaar een kunst-expositie worden gehouden, be staande uit 95 werken van 30 Zuid- Limburgse kunstenaars. De tentoon stelling die vooral het werk der jon geren in Amsterdam en Alkmaar re presenteert, brengt uitsluitend werk der laatste vijf jaren. De Collectie is uitgezocht door een jury bestaande uit prof. J. Engelman, prof. J. Wiegers, de heer J. Sluyters Sr. en mr E. L. L. de Wilde, directeur van het Abbe-museum te Eindhoven. De tentoonstelling wordt eerst gehou den in het stedelijk museum te Am sterdam van 8 April tot en met 9 Mei en zal worden geopend door de com missaris der Koningin te Limburg, dr Fr. Houben. Burgemeester en Wethouders heb ben zich reeds lange tjjd beraden over de vraag of het noodzakelijk ls de N.V. Overdekte bad- en zweminrichting te liquideren en haar bezittingen en schul den in te brengen in een daartoe in het leven te roepen tak van dienst. Zowel voor de Vennootschapsvorm als die van het gemeentebedrijf pleiten veel rechtskundige voordelen. De nadelen in beide gevallen wegen echter even zwaar. Het komt B en W daarom wenselijk voor de bestaande vorm van de N.V. niet te wijzigen. Instelling van een commissie van vjjf Raadsleden die met de desbetreffende wethouder toezicht moeten houden op de gang van zaken in de „overdekte" en het zomerbad, wordt wenselijk geacht. Op een districts-contactavond te Koe dijk gehouden door de verbruiksco öperatie „Alkmaar en Omstreken" is medegedeeld dat in plaats van de in Februari afgebrande bakkerij te Zuid- Scharwoude, een nieuwe zal verrijzen aan de rand van Alkmaar. Het gebouw zal in moderne stijl en aanmerkelijk groter worden opgetrokken. De omzet van de coöperatie in 1953 bedroeg f 758.787, hetgeen f 90.734 meer is dan in 1952. Aan dividend kon over het laatste boekjaar dan ook f 8000.worden uitgekeerd. Drs W. J. H. F. Kegel, leraar in de oude talen aan het Murmelliusgymna- sium is door de rector, dr H. Bolkestein voorgedragen voor de vacature van con-rector. Dit jaar zal voor het eerst de nieuwe statenkieskring Alkmaar in werking treden. Hiertoe behoren de gemeenten Alkmaar, Heiloo, Lim- men, Akersloot, Uitgeest, Castricum, Egmond-Binnen, Egmond aan Zee. Bergen, Schoorl en Oudorp. Zoals bij vergelijking met de reeds eerder gepubliceerde candidatenlijsten van de statenkieskring Den Helder blijkt, vermelden sommige lijsten in de kieskring Alkmaar andere can- didaten. P.v.d.A.: Thomassen, W„ Zaandam; de Boer, J., Assendelft; Schagen, S., Beemster; Coerts, M„ Alkmaar; Brink man, H. Jzn., Zaandam; Bakker, R., Alkmaar; Sikma, K., Zaandam; Kir- pensteijn, K„ Alkmaar; van de Kap- pelle, W„ Wormer; Hille, geboren Kalsbeek, Zaandam; Hemelrijk, dr J., Bergen; Aafjes, J. P., Krommenie; Grin, D., Wormerveer; Vries, C., Krom menie; Blanken, J„ Krommenie. K.V.P.: Groen, J., Alkmaar; Clijnk, E. P., Zaandam; Braakman, J„ Boven- karspel; de Lange, J. F. J„ Alkmaar; Runderkamp, W., Edam; Laan, Th., Venhuizen; Smeets, C. F., Castricum; Hooijschuur, N. J„ Koog a.d. Zaan; Kortekaas, geb. de Haan, E. M. G„ Vel- sen; Jong, C. P., Schagen; Roeleveld, G. Ph., Ilpendam; Kalb, B. J„ Oude Niedorp; van Bockxmeer, J. B„ Hoorn; Knüwer, H. J., Den Helder. C.P.N.: Gortzak, H„ Amsterdam; de Vries, G„ Andijk; Bodde, H„ Wierin- gen; Knuistingh Neven, H„ Alkmaar; Hoogland, geb. van 't Hof, T., Alk maar; Idenburg, G„ Purmerend; Tee- boom, geb. van West, E., Amsterdam; Lanser, P. M„ Haarlemmermeer; Lips, geb. Odinot, M. E., Hilversum; van Tongeren, J. J., Uitgeest; Proper, M. D„ Haarlem; Kuiper, P., Wormerveer; van den Broek, A. N„ Amsterdam; Westen- 1 dorp, geb. Lansink, W. K., Amsterdam; Allerwegen maken de politieke partijen zich thans op om in het zicht van de verkiezingen voor de Provinciale Staten, hun leden en eventueel andere belang stellenden het belang van deze verkiezingen onder het oog te brengen en voor lichting te geven over het werk van de Provinciale Staten, waarmede men het publiek niet voldoende mee op de hoogte acht. Gisteravond was het de Statenkring Alkmaar van de CHU die in gebouw „Waakt en Bidt" bijeen kwam. keld moeten worden, heeft het lichaam der Provinciale Staten een taak ge kregen die steeds belangrijker wordt. De ontwikkeling van dit lichaam zag de heer Dorjée echter zeer geremd door de geringe bevoegdheden die de wet het verleend heeft en hij achtte daarom de noodzakelijkheid van meer armslag zeer urgent. Nadat de voorzitter, de heer W. Wie gers, er op gewezen had dat ook de taak van de christen in de politiek een dienende moet zijn, gaf hij het woord aan de heer Joh. Dorjée uit Zaandam, lid van de Provinciale Staten, die sprak over het onderwerp: De plaats van de Provinciale Staten in ons Staatsbestel. Het is ongetwijfeld een goede ge dachte van de heer Dorjée geweest, dat hij, zeer in het kort, de ontwikke ling van dit lichaam, dat tot het jaar 1798 een vrijwel absolute autoriteit had, releveerde. Toen ons land onder de invloed van het Napoleontische re gime tot een één en ondeelbaar geheel werd samengesmolten, was het de landsregering die de zeer grote be voegdheden der Staten overnam. Slechts zeer langzaam hebben de Staten in de loop van de tijd iets van hun vroegere autonomie terug gewon nen. In verband met de grote proble men die slechts in provinciaal ver band kunnen worden opgelost (sociale zorg, transport, water- en electrici- teitsvoorziening enz.) en waarbij de gemeenten meer en meer uitgescha- Wegens de lucratieve opbrengsten van de kinderbijslag zal de speelauto- matenhouder A.D.L. uit Bergen, zijn bedrijf er aan geveh. Misschien heeft dat ook in ander opzicht nog zijn nut. Want door zijn beroep komt L. nogal eens met café-houders in aan raking, hetgeen tot gevolg heeft, dat hij zich wel eens meer dan wenselijk is, tegoed doet aan een borreltje en dan niet in staat is zijn auto te bestu ren. Op 28 November van het vorig jaar had de politie te Limmen hem, op onstuimige wijze rijdend, in de gaten gekregen en al schietend met het pistool had zij de bestuurder tot staan gebracht. Toen deze de nog rokende Zaterdag zal in het Gulden Vlies de kinderoperette Assepoester worden op gevoerd, het laatste werk, dat de in 1952 overleden toonkunstenaar Gerard Pranger componeerde. De compositie stond nog niet geheel op papier toen de heer Pranger overleed en aanvan kelijk leek het er op, dat de operette nooit zou worden uitgevoerd, totdat een vriend van de overledene, Henk de Leeuw uit Amsterdam, het werk onder ogen kreeg en de ontbrekende partijen aanvulde, o.a. met melodieën uit de vorige operette De Verdwenen Spaarpot. Hij schreef de muziek uit voor een orkest van negen man, dat de zang van de kinderen zal begelei den. De teksten werden door Maartje Zwaan geheel op rijm gemaakt. Deze tekst was reeds volledig, maar moest voor die gedeelten, waarvoor nieuwe melodieën moesten worden geschreven worden herzien. Ook dat is gebeurd. De uitvoering staat onder leiding van Piet Kist, de regie is in handen van i mevrouw Narold-Bas. Aan Assepoester 1 gaat een kinderoperette in één bedrijf: De Sneeuwmannetjes vooraf. 1 INBREKER AANGEHOUDEN Gistermorgen is alhier een 45-jarige man uit Leidersdorp aangehouden die daar gezocht werd wegens inbraak en diefstal. In verband met de spreiding van muntgasverbruikers over de bebouwde kom van de gemeente hebben B en W voorgesteld vijf gaspenning-automa- ten in de gemeente te do.en plaatsen en Avel in de omgeving van het Ou- dorperdijkje, aan het Zeglis, de Lin- denlaan, de Bergerweg en het bureau van politie. De totale aanschaffingskos- ten van deze vijf gaspenningautoma ten, welke bij inworp van twee dub beltjes 1 gaspenning afgeven, bedra gen f 5.175. Het voorstel moet nog door de Raad worden goedgekeurd. Reeds enige jaren dient bij wijze van proef een commissie, bestaande uit de raadsleden P. v. d. Borden en J. Wiese de wethouder voor huisvesting van advies bij het oplossen van vraag stukken betreffende de woningtoewij zing. Deze commissie staat buiten de adviescommissie ingevolge de woon- ruimtewet 1947. Burgemeester en Wethouders stellen thans voor deze commissie officieel te verklaren. Zij zal volgens het college dienen te bestaan uit 2 raadsleden die zo vaak als deze dat nodig achten ter bespreking van woningzaken bijeen kunnen komen. artillerie van de politiemensen voor zijn neus zag schemeren, had hij met dubbelslaande tong maar vermanend gestameld, dat ze hem, vader van elf kinderen, toch niet zo maar dood mochten schieten. Het pleitte niet in het voordeel van verdachte dat van hem gezegd werd dat hij een gewoontedrinker was. De officier van Justitie, mr A. W. Hol- steyn vroeg de rechtbank de man dan ook te veroordelen tot een boete van f 300.of 60 dagen en zijn rijbewijs te doen intrekken voor de tijd van 2 jaar. Tegen C.K. uit S'horn werd, omdat hij op een kruising van de provinciale weg te Sijbekarspel geen voorrang had verleend aan een over deze weg nade rende motorrijder, waardoor deze uit het zadel was geslingerd, een boete ge- eist van f 100.— of 30 dagen. De mo torrijder was door een bij de botsing opgelopen hersenschudding 3 weken verhinderd geweest zijn dagelijkse werkzaamheden te verrichten. Uitspraak in beide zaken over 14 dagen. In de grote zaal van „Waakt en Bidt" spreekt Woensdag ds H. Robinson, di recteur van de Zuid-Spaanse zending. Meer dan twintig jaar heeft hij ge werkt als zendeling in het moeilijkste deel van Spanje onder de Spaanse be volking en onder zigeuners. Niettegen staande de felle tegenwerking van be paalde zijde, heeft hij met veel zegen mogen werken. Ook tijdens de burger oorlog heeft hij met levensgevaar zijn arbeid kunnen voortzetten. Na de bur geroorlog biak er voor de Protestanten een vreselijke tijd aan. Duizenden Span jaarden vluchtten voor hun leven en vonden asyl in Frankrijk. Onder deze Spaanse vluchtelingen werkt ds Robin son op het ogenblik. In verband met de thans snel in het zicht komende tunnel aan de Berger- weg is het noodzakelijk dat de gemeen te de beschikking krijgt over het per ceeltje water aan de Wognumse Buurt, ter aansluiting van de Fabrieksweg en de Wognumse Buurt op de Bergerweg. De Eendrachtspolder wie dit water in eigendom toebehoort is bereid het wa tertje voor f 50 aan de gemeente Alk maar van de hand te doen. De practische strijkplank, die een Alkmaarse huisvrouw mevrouw D. Kuysde Wit enige tijd geleden heeft Uitgevonden en waarnjede zij een be drag van f 10.0ÖÖ" verdiende, is thans in massaproductie genomen. De plank werd gisteren voor het eerst door V. D. gedemonstreerd en de belang stelling van de zijde der huisvrouwen was geweldig. Met deze plank kan men een laken vier maal zo vlug strij ken als normaal, terwijl ook ander j rtegeioona 1 innor. n„_ IjOOI- en Jl.emlana. Dil, P., Landsmeer; van Delden, J„ Haarlemmermeer; Schagen, S„ Cal- lantsoog; Glim, A., Anna Paulowna; Muskee, J„ Beverwijk; Broertjes, W„ Grootebroek. A.R.: Hoijtink, G. H„ Alkmaar; Til- kema, J„ Zaandam; Lips, H. J„ Velsen; Dekker, W., Koog a.d. Zaan; Passchier, N„ Beverwijk; Sluis, mr S. D„ Bergen; de Boer, K., Krommenie; Popta van, S„ Beverwijk; Toby, H„ Wormerveer; Pieters, J„ Heiloo; Bakker, R„ Zaan dijk; Koger, D„ Beverwijk; Verkuyl, H„ Assendelft; Rupke, J„ Koog a.d. Zaan; Kooiman, A„ Castricum; Koster, C„ IJmuiden; Schoen, S„ Westzaan; Sman, J., Krommenie; Jong de, A., IJmuiden; Huisman, A. J. C„ Alkmaar. V.V.D.: Blaauboer, P„ Barsinger- horn; Voorthuijsen, W., Alkmaar; Al lan, J. A„ Wormer; Avis, J. H„ Mid- woud; Prins, S„ Den Helder; Visser, geb. Bakker, M„ Schagen; Lieuwen, J„ Purmerend; Kaan, N., Wieringermeer; Bakker, A„ Zaandam; Holzmüller, geb. Teengs, G. A. A„ Alkmaar; Back, W„ Hoorn; Berkhouwer, C., Alkmaar; de Boer, P„ Schagen; Kistemaker, J. J„ Den Helder; Riem, H„ Heiloo; Joosten, J„ Oosthuizen; de Laive, G. H. C., Landsmeer; van Nienes, K., Langedijk; Out, P., Zaandijk; Reijnen, H. W„ Den Helder. C.H.U.: Dorjee Johzn., Joh., Zaan dam; Huibers Kzn„ Jac., Heerhugo- waard; Mooij, W„ Zaandam; Pijn- acker, J„ Enkhuizen; Stuiver, H„ Mon nikendam; Zoodsma, S. J„ Sloot- dorp; Keijzer, J. H., Den Helder; van der Borden, P. .Alkmaar; Wiegers, W., Alkmaar; Schutte, J„ Hoorn; Schaafs- ma, Th., Oostzaan; Ellermeijer, J„ Zaandam; Sijpveld van, T. J„ Ilpen dam; Tip, C. S„ Westzaan; Rustige, Jac., Amsterdam. Geref. Politiek Verbond: Smits, C., Laren NH; Fopma, S., Nieuwer-Am- stel; Pos, Mzn., K., Zaandam; Die, van B„ 's-GravelandRoos, W., Heiloo. K.N.P.: Hüffer, mr H. J. F. M., Bloemendaal; Nieuweboer, Th. J„ Wervershoof; van Etten geb. Sjoukes, G. B. M„ Naardende Vries, C., Haar lem; Heyman, W., Amsterdam; Mul der, G. H., Amsterdamde Waard, M. J: S„ Amsterdam; Smit, J, C. Th., Heemstede; Josephus Jitta, mr F. A., Heiloo; Bomans, J. A., Heemstede; Cuypers, H. Th. A. M., Heemstede; van Nieuwburg, J, J., Zaandam. Sociale Unie: Vijfhuizen, Willem, Am sterdam; Lankhorst, Hendrik J„ Am sterdam; Wijk van der, Klaas, Berg-n NHDaalder, Jacob N., Amsterdam; Landman, Antonie, BeverwijkRaat, Dirk, Koedijk. Staatk. Geref. PartijTanger, G., Westzaan; Post, D. J., Hilversum; Boeder, K., Enkhuizenvan Hall, A. L., Amsterdam; Mans, G., Haarlem mermeer. Zondag 4 April a.s. zullen in Haar lem in het gebouw van de HKB de districtswedstrijden plaats vinden waaraan zullen deelnemen de Alk maarse, de Haarlemse, de Amster damse Kegelbond en de bond van linnengoed aanmerkelijk vlugger on der de bout doorgaat. De productie is ter hand genomen door twee fabrieken en wel door Everest te Rotterdam en Valk te West zaan. Beide namen zijn in de naam die de strijkplank heeft gekregen (Eva) samengetrokken. Export naar West-Duitsland, België. Luxemburg en Engeland heeft al plaats gevonden en reeds worden stappen gedaan deze Alkmaarse strijkplank ook in de Ver. Staten te introduceren. Op de bruggen in de stad zijn weer de verkiezinysborden aangebracht, die de voorbijg/ngers er aan herinneren, dat op 21 April de verkiezingen voor de Provinciale Staten worden gehou den. Een gebeurtenis, die tot de bevol king minder pleegt te spreken dan de Kamer- of Gemeenteraadsverkiezin gen, maar waaruit de politieke par tijen toch zoveel mogelijk munt willen slaan om hun posities te versterken. Vandaar die borden en de geluidswa gens, waarmee ook al geopereerd is. De Alkm. Kegelbond heeft het vol gende 10-tal Heren samengesteld t.w. J. Eickholt, W. v. d. Bosch, G. Bosch, mr Schuurman, J. Kelder, C. Klerk, H. van Galen, A. Köllmann, Kaijer Jr., G. Genefaas, B. Willers (le res.) T. Bonsema (2e res.). Het 5-tal Dames: mevr. Mulder (Schagen), mevr. Schoonenberg, mevr. Metselaar, mevr. Hoogland (Schagen), mevr. Lensen (Schagen), mevr. Van Uitert (le res.), mevr. Köllmann (2e res.). Om het clubkampioenschap het 5-tal van Z.E.K.Z.? de heren: C. H. de Lan ge, T. Bonsema, H. van Galen, v. Wijngaarden en J. Metselaar. Om het pers. kampioenschap Heren: W. v. d. Bosch; Dames: mevr. Mulder (Sch.). Voor de aanbesteding van het aan leggen van een straat ten behoeve van het te bouwen consultatiebureau wa ren slechts drie inschrijvingen binnen gekomen. De uitslag was: H. M. Hen- drikse, Nederhorst den Berg f 12.858.-, H. Posch en Zn., Beverwijk f 11.800.-, H. A. Punt. Alkmaar f 10.374.-. De gunning is aangehouden. PURMEREND, 30 Maart 1954. De handel in de vette koeien was weer heel £oed, maar niet zo wild als de vorige weck, maar de prijzen lagen weer vrij hoog. Op de geldemarkt was wel heel wat belangstelling en men kan zien, dat het geheel van 't" weer afhangt. Wanneer we nog een paar dagen goed weer hebben zitten we volop in de handel daarmede. Met de verse melkkoeien ging het maar heel kalm aan, in de vroegte was het al heel stil en er was keuze genoeg, maar de kooplust was niet groot. Met de nuchtere kalveren was het ook niet zoals we de laatste tijd gewoon waren, daar ging het ook stugger aan en ook de prijzen waren lager. Met de fokkers was het al evenzo, er waren nog wel kopers, maar ze deden het ook kalm aan. Op de wolveemarkt was het aan bod weer niet te groot van vette scha pen en overhouders, er was wel meer stelletjes, maar dat was daarmede ook vrij kalm. Met de vette schapen was het heel goed, evenzo met de over houders, maar voor de weiderij is er nog niet veel te vinden. Op de vette varkensmarkt was een flink aanbod, waardoor dan ook de gang vrij kalm en de prijzen lager waren, later ont wikkelde er wel meer handel, maar de hoogste notering van de vroegte kon toch niet meer gemaakt worden. Met de vette zeugen was het vrij stug. Op de biggenmarkt was maar een ge ring aanbod, maar een vrij stille boel, er bleek maar weinig kooplust, maai de prijzen daarvan staan ook hoog. En op de paardenmarkt was het ook vrij stil, ofschoon de slachtprijzen hoog zijn. En de pluimveemarkt gaf ook maar weer een stugge markt te zien. Aangevoerd 865 runderen waaronder: 240 vette koeien van f 2.35 tot f 2.95 p. kg, goed; 225 melk- en lcalfkoeien van f 675 tot f 1000, stil; 362 gelde koeien van 570 tot f 780, kalm18 graskalve ren van f 260 tot f 350, stil. 1438 nuch tere kalveren voor de slacht f 28 tot f 85, handel stugger, fokkers f 50 tot f 115, stug; 20 stieren van f 7Q0 tot f 1600, goed. 459 Vette schapen: van f 80 tot f 130, handel goed; Fokschapen stelletjes van f 130 tot 170, kalm; lammeren van f 65 tot f 115, goed64 bokken en geiten van f 80 tot f 52.50, stug; 219 vette varkens zware f 1.80 tot f 1.90 per kg, kalm; vette zeugen van 1.64 tot 1.72 per kg, stug; 531 schrammen van f 60 tot f 115, stug; Biggen van f 42 tot f 80 stug; 19 fokzeugen van f 270 tot f 890, kalm; 26 paarden van f 600 tot f 975, kalm. Totaal 3621 dieren. 2100 Oude kippen en hanen rode en witte van f 1.80 tot f 1.90 per kg; 150 oude kippen en hanen blauwe van f 1.90 tot f 2.p. kg3000 jonge hanen rode en witte van f 1.90 tot f 2.10 p. kg; 250 jonge hanen blauwe van f 2.35 tot f 2.45 p. kg150 eenden van f 1. tot f 1.35300 konijnen van f 2.tot f 6.50; 50 Kievitseieren f 0.45 tot f 0.50 per stuk; 12000 kipeieren van f 10. tot f 11.per 100 stuks; 4000 eendeieren van f 8.— per 100 stuks. PURMEREND, 30 Maart 1954 Eierenveiling. Aangevoerd55000 Eend eieren, 66/75 van f 8.80 tot f 9.19 p. 100 stuks; 65000 kipeieren 57/64 van f 10.75 tot f 11.65 p. 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Maart. 6500 kg uien 1.102, grove 1.502.20, drielingen 1, 7500 kg bieten A 5, bieten B 44.30, 6500 kg peen B 8, peen C 5 5.30, 75000 kg rode kool 7—10, 10.000 kg gele kool 6.50—12.60, 140.000 kg witte kool 69, 1000 kg witlof 1 59, witlof IB 55—57, witlof II 48—55, witlof IJB 47, witlof III 4351, witlof afwijkend 2975. Doorgedraaid: 95000 kg witte kool, 62000 kg rode kool, 4500 kg bie ten. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Maart. 2600 kg uien 2.20—3.80, grove 1.70 2.90, 2500 kg peen C 5.20—5.50, 200 kg witlof I 64, 29000 kg rode kool 710.10, 11000 kg gele kool 6.80—19.90, 67000 kg witte kool 69.60. Doorgedraaid: 6000 kg bieten, 19000 kg rode kool, 50.000 kg witte kool. WARMENHUIZEN, 31 Maart. 92500 kg rode kool 79.20, 10600 kg ge le kool 6.5010.50, 68500 kg Deense witte 66.70. Doorgedraaid: 82000 kg rode kool, 65000 kg Deense witte. AVENHORN, 30 Maart 1954. Rode kool 711.40, aanvoer 11000 kg; gele kool 6.5018.76, aanvoer 5500 kg: grove uien 2—280, gewone uien 170340 aanvoer 11500 kg; bieten 1 rond 5510, 2 44.30, aanvoer 80000 kg. witlof 1 67 —72, witlof 2 61—66, witlof 3 53—58, aanvoer 2500 kg; peen 2 5790, peen 3 5630, peen 4 5550, aanvoer 42000 kg. Doorgedraaid: Peen 17000 kg, bieten 55000 kg. Veevoer: Peen 180210, biet 130—150, MEDEMBLIK, 30 Maart. Ronde Biet A 5; Ronde biet B 4; Peen B 57.30; Peen C 5; Peen D 5; Rode kool 77.20; Witlof 50—76. TE KOOP GEVRAAGD Antieke en mod. meubelen. Koperwerk en derg. goed. Overal te ontbieden. ,,'t Boerenhuys" - Bergen Rufnclaan 8. Telefoon 2506. Prima 2e-hands militaire- schoenen, in alle maten. Brau- neck, Schoenreparatiebedrijf, Ridderstraat 1, naast V. en D.f Alkmaar. Wegens plaatsgebrek zg.a.n. salon-ameublement, 4 clubs en 1 ronde tafel. Zeer mo dern, iets aparts. Terra- moquet. Langkamp, Paul Krugerstraat 57, Ringershof. T.K. BSA, 350 CC, KK. '52, a. n. T.W.N. 350 cc '40, i p.st. O. gen. te ruilen. Middel 24, Westzaan. f 30,Prima versterker in draagbare kast. Mooie weer gave. Te beluisteren Zeglis 20 Woensdag tot 20-15 uur. 2 cyl. Zundapp 500 cc, K.K. 1940, 100 pet in orde f 910, Willibrordusweg 8, Heiloo. Bakfiets met hulpmotor. J. Klaver, Heerenweg, Egm.- Binnen. Victoria bromfiets, nieuw ste model. Telescoopvering- Wilhelminastraat 27., Broek op Langend!jk. Frisia-haard, i.g.st., kope ren haardscherm Westerweg 270, Heiloo. In pr.st.z. opvouwbare kin derwagen, parelgrijs. Wil helminastraat 27, Broek op Langendijk. Motorrijwiel, 125 cc, '49, merk CZ, prima conditie, geen gebreken, wordt verkocht we gens aanschaffing v. zwaar dere, J. Boekestein, Dubbele Buurt 22, Hoorn, Tel. K 2290 —4952. Bromfiets „Victoria", tegen elk aannemelijk bod, in prima staat. Staverman, Mient 18. Prima handnaaimachine. Tesselschadestraat 5, Alkmaar. Tornado snelkookpan, 4 x gebruikt. Br. onder nr A 345» bur. van dit blad. Kinderwagen, wieg en box. P. C. Hooftstraat 11. Vijf-en-zeventig weckflessen 1 ltr en D/sltr tegen elk aan nemelijk bod. Frieseweg 130. Bcrini met verzwaard rij wiel, chroom wielen m. trom- melrem, prima, f 210,—. De Ruy terstraat 18. Het Naaimachine Huis. - Enige prima ingeruilde hand- naai- en trapnaaimachines vanaf f 40,met gar. Rep. aan alle merken. J. H. de Boer, Geestersingel 56, Alkmaar. Tel. K 2200—3175. Spaans model guitaar met nylon snaar 20,—, studie viool met strijkstok en hars f 10,—. 's Avonds na 6.30 uur. Asterstraat 12. Handelsonderneming vraagt voor haar employés van 19 Juni-28 Aug a.s. (5 gezinnen, beurte lings 14 dagen) geschikt voor 5 a 6 personen. Brieven met volledige omschrijving en prijsop gave, liefst vóór Zaterdag a.s., Directie Janssens en Co N.V., Spui 15-19, Amsterdam. Inkoop meubilair, porcelein, glaswerk, alsmede opruimin gen. J. Verwer, Koningsweg 71 en 100, hoek Doelenstraat. Telefoon 5239. Gevestigd sinds 1910. Dames- of sportrijwiel en Hjmpotje. Br. letter A 371, Bur. van dit blad. Verkooplokaal „Alcmaria", Tel. 4734, koopt alle meubi lair. Ook magazijngoederen. D. Slootweg, Magdalenen- straat 19. zit niet bij de pakken neer Door ADVERTEREN bereikt U meer VOOR de Utrechts ringsagcut M. de V iemand te bewegen lij!» iemand van lie oordelingen achter quent geïnterneerd, hij in slechte finani ioevallig dezelfde n is. in hun gesprekk ander, een ongevall arm of een leen moi Maar daar voelde 1 Verwest uit Amsler ten. Langzamerhand vaster vorm aan, w als een auto-ongeva Op vragen van de de verdachte voortdurc zich af te schuiven. af", zei hij, maar .er gesproken met Arie chauffeur, die er voi dat de trein bij een o de bewaakte overweg uit de rails zou vlieg dan worden, dat de dat ogenblik in het waardoor het de schijr hier sprake was van val. Voor zijn medew f 1500 krijgen. Toen UtrechtAmersfoort ducteur informeerde heid van een spoorw deze argwaan en waa litie. Afgesproken wer het karweitje niet voor een ander zou zo De officier van Jusi bank te 's-Hertogenbo kers, heeft gisteren te landbouwer en schaap uit Cromvoirt, gemeei „Het Cromvoirtse Boei van zesmaal f 300. dertig dagen hechteni het ongeoorloofd uitoei neeskunde. Verdachte getekend tegen het v< tonrechter te 's-Herto Verdachte achtte zie Hij gaf toe, in de per ari 1952 tot October aantal personen te deld", doch ontkende ling bestaande uit hel kruisteken over het deel, en het zeggen geneeskunde te he Hij wordt dagelijks sonen bezocht. Deze komstig uit verschille het land, uit Frankrijk ik, maar God geneest het boertje van Cromv patiënten een medaill naar huis meegeeft. Turkije en Egypte men, het incident-Tug te beschouwen. Tugay deur van Turkije in land uitgezet, omdat geleverd op de con: eigendommen der Egy Zijn vrouw was ook regel getroffen. Een sterdam, die voor alle de orders de provisie vendien de te leveren opkoper verkocht, hoor sterdamse rechtbank gevangenisstraf tegen Met ingang van 1 Ap Nederlandse uitzending van Indonesië. De Willem Barij is benoei bij de Ned. Televisies gevoegd aan de staf televisie. Tien maar straf heeft de Amsteri opgelegd aan een monteur, die een ja: Kalverstraat in de ho toestellen had gestole litiemannen van een van Tasikmalaja hel van een honderd en bende afgeslagen. Tv kwam om, zeven w wond. H- Een hulppre dam, die allerlei me zak had gepraat ten ondersteuning van ze gezinnen, heeft vooi rechtbank zes maa straf tegen zich hore volkingsgroepen, die week in Makassar raakt, hebben een komst gehouden, w< zijn geworden. Wie stellingen durft spi beschouwd als eei Voor het hoog mil drie jaar gevangeniss twee jongemannen, di gaan tot principiële Beiden waren door d onderzoek afgewezen de heer B. F. van d teerd, een employé fabriek aldaar. Hij van verbindingen- met

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 6