MKMAARSCHE COURANT PELS' Vervolg stadsnieuws Spaanse Protestanten worden verwoed vervolgd Timmerman Jonker 25 jaar aan het Centraal Ziekenhuis Alkmaarse monteurs traden toe tot studievereniging Wij zullen onze rechten stap voor stap moeten verwerven model de Luxe GROOT KINDERFEEST VAN DE KRANT Entree 10.50 Engelse predikant sprak over bijgelovig volk meer trekkracht op hellingen en bij tegenwind Onderwijzeres verkoopt zelf geschreven boeken Vijfjarig meisje te water Ons Orgaan in teken van 40-jarig jubileum DIERENBESCHERMING BURGERLIJKE STAND Zusters ongeduldig Oprichter MSC-clubs sprak in NACO-cantine op ZATERDAG 10 April in ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar Aanvang 2 uur Het wordt een echt gezellige middag DE BEROEMDE GOOCHELAAR CAKIE DE CLOWN-TEKENAAR mr FRANLEY EN JOHN DAVIS die alles nog vrolijker maakt met piano- en accordeon-muziek Komt zelf en neemt vrienden en vriendinnetjes mee! leest de Alkmaarsche Courant Sjors en Sjimmie waren in het Wapen Zwitsers bezoek aan de kaasstad Roestafzuiginstallatie voor gasleidingen Advocaat Voorzitter van Huiseigenaren Waarborgsom in het vooruitzicht Slechts vijf en twintig cent V Solex W f. 343- W model de Luxe f. 399.50 Vij kunnen hier veel doen, wat wij zelf maar willen, doch in Spanje is zulks niet mogelijk aangezien de katholieke kerk daar het gehele maatschappelijke leven beheerst. Terwijl in een protestants land meestal een grote mate van vrijheid heerst, is dit in Spanje niet het geval. Men kan dit land geen moderne Europese slaat noemen. „Ik ben" zo vervolgde ds H. Robinson gisteravond in Waakt in Bidt „een Engelsman, maar mijn leven heb ik aan Spanje gewijd. Het is niet mijn plicht tegen de Katholieke kerk in Spanje te vechten, maar wel om U duidelijk te maken, dat deze kerk daar heel anders is dan in Holland of Engeland. Zij duldt namelijk geen andere godsdienst naast zich." Buim 16Va millioen van de 29 mil- lioen bewoners, die Spanje telt, zijn arme boeren, die in - dit achterlijke land één a twee gulden per dag ver dienen. In sommige streken is 85% der bevol'.ing analphabeet. Er zijn in derdaad districten met een moderne beschaving doch de meestj provincies zijn nog 200 jaar bij ons ten achter". Ds Robinson arbeidde vele jaren in het zeer achterlijke Andalusië, waar de huizen in de dorpen niet meer dan veestallen zijn. De predikaat ving zijn evangelisatiewerk aan in een dorpje met 500 inwoners, voor wie geen enkel toilet beschikbaar was. De straten waren niet meer dan zandpaden ter wijl de varkens, koeien en kippen in dezelfde ruimte leefden als de men sen, die dom en bijgelovig waren en nog nimmer van de bijbel hadden ge hoord. Het werk onder deze bevolking is volgens ds Robinson verre van ge makkelijk. Daarenboven is de plaatse lijke priester, die het maatschappelijke leven in alle sectoren controleert, eigenaar van de grond in en rondom het dorp, waarin hij zich koning ge voelt. Hij suggereert de onwetende mensen alle mogelijke dwaze en vreemde ge dachten over het Nieuwe Testament, zodat het naar ds Robinson zeide, zeer moeilijk is het bijgeloof te overwin nen. Helaas werd van de zijde der RK priesters veel vervolging en te genwerking ondervonden. Het was zeer gewoon, dat een twintigtal jonge kerels van de slechtste soort de do- miné het dorp uitstenigden. Ook thans duren de vervolgingen voort. Vele protestanten zuchten in Franco's ge vangenissen. Op het in het openbaar zingen van een psalm of het lezen in de bijbel staat 500 gulden boete, doch er zijn ook vrouwen gearresteerd, die in hun eigen huis een psalm zongen. Wanneer een vrouw in de protestantse kerk komt, verliest haar man prompt zijn betrekking. Ds Robinson, die bij herhaling gestenigd werd, verrichtte zijn werk meestal te paard, omdat de dorpen veelal 50 a 60 km van elkaar verwijderd en de boerderijen zeer af gelegen liggen. Eenmaal werden twintig honden te gen ds Robinson opgehitst. Zijn echt genote en hij mochten niets in de winkels kopen en hun drinkwater werd door de waterverkopers vergif tigd. Ondanks dit alles en de tegen werking en haat van de priesters, werd het werk van ds Robinson ge zegend. In een dorp waren de mensen eerst bang om bij hem binnen te ko men, doch binnen 2 jaar telde de predikant toch 60 vaste bezoekers. Onder leiding van de priesters werden 's avonds veelal de ruiten van het kerkgebouwtje ingegooid. Spreker stelde de Spaanse protes tanten om hun standvastigheid ten voorbeeld. Het zendingswerk bestaat niet alleen uit preken doch ook uit het verstrekken van financiële en medische hulp. De slechte hygiënische toestanden veroorzaken veel ziekten. Ds Robinson werkte ook vele jaren onder de zigeuners, van wie er in Zuid-Spanje duizenden in holen, in de bossen en in de bergen leven. Spre ker moest geheel met de zich aanvan kelijk afzijdig houdende zigeuners meeleven en eenmaal ook de hem aangeboden 20 slakken veroberen, die zo groot als een kippenei waren De zigeuners zijn beroepsdieven, die leven van het stelen van paarden en ezels. Ds Robinson vertelde voorts van de verschrikkelijke middelen die de kerk aangewend zou hebben om de burgeroorlog te winnen. Hij zeide gezien te hebben hoe priesters vanuit de kerk met mitrailleurs op mensen hadden geschoten. Bij de executies vloeiden stromen bloed. Jongens van 16 jaar werden doodgeschoten omdat ze het niet eens met, de kerk zouden zijn geweest. Ds Robinson bezwoer zijn toehoorders dan ook standvastig te blijven in het protestants geloof en vroeg voor Spanje te bidden. Hij be sloot zijn in het Engels uitgesproken rede, die door dr ir R. H. Borkent werd vertaald met het bidden van het „Onze Vader" in het Spaans. S#LtX R. S. STOKVIS ZONEN N.V. - 'n van der Heem product Snelheid vrijwillig gelimiteerd SOLEX tot de veilige grens van VEILIGEN 30 km/u Goedkoop (Advertentie, Ing. Med.) Mej. T. Blom, Dr van Peltlaan 49 te Bergen en onderwijzeres aan de Tes- selschadeschool heeft verschillende meisjes- en kinderboeken geschreven. Zij zal haar werken Zaterdag zelf in de Bijenkorf verkopen, zulks in het ka' der van de boekenweek. Gistermiddag is om ongeveer drie uur de vijf-jarige Elly Kooy, wonende aan de Karei Doormankade, spelender wijs in het Noordhollands Kanaal ge raakt. Het ongeluk dat nabij de kalk ovens aan het Zeglis plaats vond werd opgemerkt door de heer R. Groot Jr. die zich gekleed te water begaf en het meisje, dat al enige meters uit de kant gedreven was, wist te redden. Vandaag is het vijf en twintig jaar geleden dat de timmerman, de heer A. J. V. Jonker, in deze functie bij het Centraal Ziekenhuis in dienst kwam. Uit ongeveer honderd sollicitanten was hij de gelukkige die voor deze baan uitgekozen werd en dat de keus van de directie toen een goede is geiveest, blijkt ivel uit het feit, dat hij het er zo lang heeft uit gehouden. Overigens teas dat niet zo moeilijk. Want de sfeer in het ziekenhuis is altijd prettig geweest. Wel zijn sommige zusters volgens de heer Jonker nogal eens ongeduldig als hij volgens hen niet vlug ge noeg opschiet met zijn werk, maar Jonker is een serieuze werker, die nimmer tot gerechtvaardigde klachten aanleiding geeft. Het blad van de Sociale Raad „Ons Orgaan" is deze maand geheel gewijd aan het veertig-jarig bestaan van de instelling. Het is in groter formaat ver schenen dan gebruikelijk en van de hand van de secretaris de heer G. Figée is een uitgebreid overzicht op genomen waarin het wei en wee van de Sociale Raad in de afgelopen veer tig jaar is gememoreerd met tal van historische bijzonderheden en feiten. Het blad is verlucht met vele foto's. Het jubileum van de Raad is op 20 Maart in alle stilte gepasseerd. In het begin van deze week is te Alk maar zwervend aangetroffen een jong klein zwart hondje, pl.m. 6 maanden oud. Woensdag werd een jonge bruine hond met halsband en riem in de om geving van de Burgemeester Bosstraat aangetroffen. Is er geen eigenaar, dan liefhebbers, Adres Inspecteur: C. Ver- wer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. In de opgave welke wij gisteren van de Burgerlijke Stand ontvingen is een vergissing gemaakt. Onder de gebore nen moet worden toegevoegd Gerritje dochter van J. Cnossen en J. van Re- bergen. GEMEENTEGROND NAAR TUINDER Een gedeelte van het terrein aan de Winkelderweg te Nieuwe Niedorp, be horende tot het gasbedrijf zal, behou dens goedkeuring van de gemeente raad te Alkmaar, in handen overgaan van de heer J. Smit, tuinder te Nieuwe Niedorp. Het terrein heeft een opper vlakte van 1600 vierkante meter. De koopprijs bedraagt f3.200,—. „Ik ben nog niet één dag naar m'n werk gegaan dat ik tegen mezelf zei: Ik heb er geen zin in" vertelt de 48- jarige jubilaris lachend, „m'n werk is eigenlijk m'n hobby." Jonker, die vroeger alle werkzaam heden met de hand uitvoerde, omdat hij toen nog niet vde beschikking had over een draaibank en een zaagmachi ne. zoals dat nu het geval is, voert alle uitbreidingen van het ziekenhuis, dus ook de nieuwbouw, zelf uit. En door zijn vakmanschap en technische uit rusting die hij nu wèl tot zijn be schikking heeft, komt zijn werk altijd uitstekend op zijn pootjes terecht. „Of ik nog merkwaardige dingen heb beleefd?" beantwoordt hij onze vraag. „Ja, dat wel. Tijdens de bezetting heb ik de beeltenissen van Koningin Em ma en Koningin Wilhelmina die in de gevel staan, een bord voor hun gezicht gespijkerd. De Duitsers wilden ze la ten verwijderen, maar door mijn ca mouflage (Ik schilderde de borden in de kleur van de steen) werden de be zetters misleid en zijn de koppen dus blijven staan. Ik ben ook acht maanden in het zie kenhuis ondergedoken geweest. Toen het vroor en er ijs in de vaart voor de ingang lag, heb ik me 's avonds, toen er geen mens te bekennen was, eens op het ijs gewaagd om een baantje te trekken. Maar het werd een bar scheve schaats: Ik zakte er tot m'n hals toe doorheen". Veel ongelukken heeft Jonker verder niet meegemaakt. Hij zal zich met de hamer weieens op z'n vingers geslagen hebben of een winkelhaak in zijn broek hebben getrokken, maar daar praat hij natuurlijk niet over. Een goed en toegewijd vakman werd vanochtend dan ook hartelijk door zijn directie toegesproken. Hoewel in Nederland het aantal automonteurs tot grote hoogte is gestegen was er tot vóór kort nog geen vereniging of instelling, die menden uit het mon teursvak doeltreffend in zich verenigde. In October van het vorig jaar vatte de Haarlemse leraar aan de ambachtsschool, de heer P. M. Gremmé, het idee op een groepje van zijn eigen leerlingen eens in een reünie bij elkaar te bren gen, om te zien of de mogelijkheid bestond tot een definitiever contact te komen. Het gevolg is geweest dat zich zoveel leerlingen meldden en dat er zoveel spontane belangstelling voor een hech ter ver,band van monteurs bleek te be staan, dat het initiatief van de am bachtsschoolleraar onverwachte propor ties aannam en tenslotte resulteerde in het ontstaan van tal van plaatselijke zogenaamde Monteurs Studie Clubs, die thans bezig zijn zich tot een landelijke vereniging te organiseren. Gisteravond is dan de Allernaarst Monteurs Studie Club opgericht. Een voorlopig bestuur, bestaande uit de he ren B. S. Goudsblom, L. Pauwels en D. Polak, had de heer Gremmé in de cantine van de Naco-garage uitgeno digd om hem de gelegenheid te geven doel en streven van de studieclubs uit een te zetten. De heer Gremmé stak dan* van wal met er op te wijzen dat de vorderingen in de autotechniek en ook de speciali sering in dit onzicht met zulke grote stappen vooruit gaan, dat het voor mon teurs nauwelijks mogelijk is om van alle verbeteringen op de hoogte te blij ven. En naarmate deze techniek zich verder ontwikkelt zijn het uiteraard ook de technische problemen voor welke men komt te staan en die pas blijken door toetsing aan de practijk en door het optreden van slijtage, die de monteurs vaak de handen aan het hoofd doen slaan. De vakliteratuur houdt deze vooruit gang niet voldoende bij en het is voor al de monteur in het kleine garagebe drijf, die doordat hij met minder nieu we problemen kennis maakt of deze althans niet op eigen houtje voldoende snel kan verwerken, hiervan de dupe is. De Monteurs Studie Club stelt zich nu ten doel avonden en excursies te organiseren waarop vertegenwoordi gers van maatschappijen en grotere autowerkplaatsen met films en instruc tiemateriaal voorlichting geven over de nieuwste vindingen op het gebied van de autotechniek of deze in hun eigen bedrijf laten bezichtigen. Een tweede doelstelling van de ver eniging is volgens de heer Gremmé een met Kaarten verkrijgbaar van DONDERDAG 8 APRIL af aan ons kantoor, VOORDAM 11. a meer algemene vorming der monteurs die uit hoofde van hun beroep steeds meer in aanraking komen met klanten, buspassagiers en chefs. Bijzondere nadruk legde de spreker op de paedagogische zijde van het mon teursvak, op de manier waarop men de nieuwelingen in het vak, die kersvers van de lagere- of ambachtsschool in het vak komen en voor wie de omscha keling in de bedrijfsfeer in vele geval len bijzonder moeilijk is, tegemoet dient te treden. Het is een bekend feit dat honderden jongelui door het ontactvol le optreden van hun oudere collega's zich in geestelijk opzicht ongunstig verder ontwikkelen. De paedagogische scholing van het „groentje" in het bedrijf achtte de heer Gremmé nu één van de belangrijkste doelstellingen die de MSC's ter hand moeten nemen. De vierde doelstelling van de MSC's is voorlichting en advies te geven aan bedrijven, vakbonden en departemen ten wanneer om dit advies gevraagd wordt. Met nadruk waarschuwde de heer Gremmé er tegen dat het MSC- verband geen vakorganisatie mag wor den. Door studie van de sociale status van de monteur, door het vormen van verantwoorde critiek op exameneisen en door zich te bepalen tot de financiële regelingen in het monteursvak zal het MSC-verband echter moeten komen tot een inzicht in de noden en behoef ten van de vele duizenden monteurs in ons land om alleen op verzoek van gedegen advies te kunnen dienen. Sjors van de Rebellenclub is giste ren met zijn vriendje Sjimmie in het Wapen van Heemskerk op het toneel geklauterd om zijn kleine bewonde raars in Alkmaar te laten genieten van de vele avonturen, die hij in strip vorm al heeft meegemaakt en die zich nu voor de verandering eens op de planken afspeelden. De jeugd heeft ge noten, als we de serieuze pogingen na gaan, die zij ondernamen om de zaal met de grond gelijk te maken. Het was een oordeelsleven en naarmate de spanning ten top steeg en het lawaai al erger werd begonnen de volgende bezoekers, die op de voorstelling van 4 uur stonden te wachten steeds onge duriger te worden. Het leek er op als of ze een stormaanval van plan waren, maar zo ver is het toch niet gekomen. Dank zij een handige manoeuvre van de organisatoren behoefden de massa's die het stuk hadden gezien niet de wachtenden te ontmoeten. Ze werden door een andere deur naar buiten ge loodst, waardoor verkeersopstoppingen konden worden voorkomen. WASGOED GESTOLEN Dat het niet verantwoord is war- goed des avonds nog buiten te laten hangen ervoer een huisvrouw aan de Snaarmanslaan, die zich gisteravond door diefstal 5 directoires armer ge maakt zag. In de week van 25 April tot en met 1 Mei zal een groep van tachtig Zwit sers een bezoek brengen aan ons land. Om zo veel mogelijk te kunnen genie ten van wat Holland hun biedt, hebben deze toeristen contact opgenomen met de Nederlandse Amateurgidsen Bond, BBTBBA, ook hier ter stede welbe kend, en deze organisatie zorgt op haar beurt dat haar afdelingen paraat staan om de Zwitsers met alle mogelijke middelen ten dienste te zijn. Op 30 April zal dit gezelschap in dertig wagens een bezoek brengen aan Alkmaar, een bezoek dat een enigs zins speciaal karakter zal dragen. Be geleid door drie motoren van de Rijks politie en een wegenwachter die bij onverhoopte pech hulp zal kunnen ver lenen zal de karavaan de stadsgrenzen; passeren. Er staat een bezoek aan de kaas markt op het programma en tevens zal hier de lunch worden gebruikt. In de middag zet het gezelschap de tocht voort naar Hoorn en Volendam. Voor de rest van de week staan o.a. een tocht naar Den Haag en Rotterdam op het programma en natuurlijk zal ook de hoofdstad niet vergeten wor den. Het is een veelvuldig voorkomend verschijnsel, dat ten gevolge van in wendige roestvorming, gasleidingen verstopt geraken. De kosten om deze verstoppingen op te heffen (opgraving, loskoppeling en herbestrating) welke ongeveer f2500,per jaar bedroegen, zullen echter vermeden worden door het in gebruik nemen van een roest afzuiginstallatie, waartoe de gemeente thans wil overgaan. De installatie zou f3.300,kosten en in vijf jaar moeten worden afgeschreven. Burgemeester en wethouders hebben de raad de aanschaf geadviseerd. HERBENOEMING Bij beschikking van de minister van Justitie van 25 Maart 1954, nr P 879/11 111 HLm, 8ste afdeling B, is herbenoemd met ingang van 14 April 1954 tot plaats vervangend lid van de Kamer van Toe zicht over de notarissen en candidaat- notarissen te Haarlem mr F. G. G. Boer- rigter, kantonrechter te Alkmaar. GESLAAGD. Onze oud-stadgenoot, de heer J. G. Schwantje. slaagde gisteren voor het eerste gedeelte van het artsexamen aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Van ons allen eist 's lands wel vaart productieverhoging, cn zelfs de kippen ontkomen daar niet aan.... dat eist Per fles f 4.50. Telefoon 2585 (Advertentie, Ing. Med.) In de gisteren in het Gulden Vlies gehouden vergadering van de vereniging van Huis- en Grondeigenaren heeft de voorzitter, de heer J. A. Wiggcnraad, op nieuw met nadruk gewezen op de rechteloze en machteloze positie, waarin de eigenaren momenteel verkeren. Stap voor stap echter zullen wc bereiken wat we willen, zo zei hij tot de aanwezigen en hij trok in dit verband een vergelij king met de positie, die de arbeiders in de helft van de vorige eeuw innamen. Ook zij hebben voor hun rechten moeten strijden en ook bij hen is dit niet van zelf gekomen. Niemand, aldus spreker, mag en kan het ons kwalijk nemen, dat wij thans voor onze rechten vechten. De heer Wiggenraad gaf uitdrukking aan zijn verbazing, dat de regering een zekere angst schijnt te koesteren voor de huiseigenaren. Toen na 191418 de huren werden vrijgegeven is er toch ook geen on rechtmatigheid gebeurd. Men wil ons maar al te graag zien als vampiers, bloedzuigers, en dat zijn wij zeker niet, aldus spreker. Men vergeet blijkbaar, dat ons huizenbezit mede van belang is voor het nationaal bezit, waarop Ne. derland in het buitenland zijn credie- ten krijgt. Voor ons is het van belang dit bezit te handhaven. In de huurver hoging is rekening gehouden met de na de oorlog gegroeide usance, dat de huurder binnenshuis de woning voor eigen rekening laat opknappen. Hij kan derhalve niet verwachten, dat dit thans opeens door de eigenaar zal geschie den en evenzeer moet hij er rekening mee houden, dat wat er buitenshuis door zijn onachtzaamheid wordt ver nield voor zijn kosten dient te worden hersteld. Als iemand vergeet een raam op de haak te doen en het slaat tegen de muur aan splinters dan mag men zeker niet van de huiscigcnr.ar verwachten, dat hij voor deze schade opdraait. De heer Wiggenraad deelde verder mede, dat het in het voornemen ligt een waarborgsom te vragen aan de huurder, die een huis betrekt. De eigenaar is dan voor een bepaald bedrag verzekerd, dat zijn huurpen ningen binnenkomen en heeft boven dien enigermate controle op een nette bewoning. In zijn toespraak kwam de spreker voorts terug op de critiek, die door de heer Couwenhoven in de gemeenteraad was geleverd op zijn uitlatingen in een vorige vergadering. In de raadsverga dering heb ik mij niet kunnen verde digen, aldus de heer Wiggenraad. Ik wil hierop slechts antwoorden, dat ik in de officiële lichamen waarin ik zit ting heb als de vorderingscommissie en de huuradviescommissie het recht al tijd zal laten prevaleren boven iets an ders. In de bestuursvacature ontsta, r door het overlijden van de heer J. Bot te Heerhugowaard werd benoemd de heer G. van den Idsert. Abusievelijk is in het artikeltje over de liefdadigheidsavond t.b.v. het Vierde Prinsenkind op 6 April vermeld, dat de loten 75 cent kosten. Dit moet ech ter 25 cent zijn. Dus drie kansen in- plaats van één.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 12