Ook Eden acht Sovjet-voor stel niet aanvaardbaar TOCH NAVO-VLIEGBASES IN DENEMARKEN In Amerikaanse staat Montana viel radio-actieve sneeuw NA VO-overlegalvorens aan Moskou te antwoorden Amerikaanse bommenwerpers uit Japan naar Indo-China LP.I. Vrijdag 2 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 78 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN MARIE BESNARD (voorlopig) OP VRIJE VOETEN Attlee achter Edens argumenten Maarschalk Juin ook uit NAVO-staf Mau-Mau-generaal gedood BALKANPACT GROEIT Kip ik heb je Vele vragen om controle op de atoomenergie Stormaanvallen op Dien Bien Phoe Labour en de H-bom Gesprek Grote Drie gewenst Crocussen in volle bloei Hoorns ereburger ontdekte uniek schilderstuk Veel te weinig zon in Maart D£ juist achter ons liggende WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5S41 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod Calieen 2e hands goederen i tot 15 woorden I 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal t 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen f 0 52 Marie Besnard, die verdacht wordt van vergiftiging van zes familieled n, is gisteren onder borgsom vrijgelaten. Het gerechtshof te Bordeaux dat twee- en-een-halve week geleden begon met de behandeling van haar proces, be sloot een commissie van drie leden van de Franse academie van weten schappen in te stellen voor een onder zoek naar het vele, elkaar tegenspre kende bewijsmateriaal, dat door des kundigen is ingediend. Marie Besnard is een 57-jarige we duwe. Zij heeft reeds bij~»a ijf jaar in gevangenschap doorgebracht. Bij het nu verdaagde proces stond zij voor de tweede maal terecht beschul digd van vergiftiging van een aantal familieleden, o.w. haar echtgenoot en ouders, met arsenicum. Zij is vrijge laten onder een borgstorting van 12.000 gulden. p—av NADAT WOENSDAGAVOND laat reeds bekend werd, dat de Ver enigde Staten liet Russische aanbod over toetreding van de Sovjet- Unie tot het Noordatlantisch Pact en de mogelijkheid van Amerika's deelneming aan een defensief bondgenootschap voor geheel Europa, niet aanvaardbaar achten, heeft gisteren ook de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, zich uitgesproken tegen deelneming van Rusland aan het Atlantisch Verdrag. De Britse regering zal de Sovjet nota met de Verenigde Staten en Frankrijk, alsmede met de andere direct geïnteresseerde regeringen bespreken. De Noordatlanti- selie raad heeft gisteren in Parijs een voorlopige gedacht en wisseling gehad over het Russische voorstel. Het merendeel der vertegenwoor digers gaf als persoonlijke mening te kennen, dat de voorstellen ern stige bestudering wettigen en dat verder overleg zal gepleegd moeten worden voordat een antwoord aan Moskou wordt gezonden. Na vijf jaar vrij MINISTER EDEN is gisteren in zijn rede in het Britse Lagerhuis uit voerig ingegaan op de Russische voor stellen. In de Russische nota, zo zei hij, wordt de mogelijkheid van een West- duitse bijdrage aan het Europese Leger veroordeeld, doch er wordt niet gespro ken over het voorkomen van Duitse militaire formaties in de Oostzone. In het Westen mogen geen „militaire groe pen" worden gevormd, maar de nota zegt niets over de overeenkomsten tus sen de Sovjet-Unie en haar Oosteuro- pese vazallen. Oost-Duitsland inbegre pen. De NAVO draagt een aggressief karakter en is tegen de Sovjet-Unie ge richt. zo zegt de nota, doch het Huis zal zich herinneren, dat de NAVO het antwoord was op de Sovjetpolitiek en niet de oorzaak ervan. De NAVO is voorts iets meer dan louter een mili taire overeenkomst. Het is gegrond- De Franse maarschalk Alphonse Juin, die Woensdag door zijn rege ring is ontzet uit al' zijn militaire functies, omdat hij zijn rede over het Europese Leger niet tevoren aan ie regering ter goedkeuring had voorge legd, heeft gistermiddag gedurende een uur een onderhoud gehad met ge neraal Gruenther, de opperbevelheb ber van de NAVO in Europa. Men vermoedt, dat Juin hem gevraagd zou hebben om ontslag uit zijn functie als bevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Midden-Europa. In bevoegde Parijse kringen wordt ver nomen, dat Frankrijk de landen van de NAVO reeds een opvolger voor Juin heeft voorgesteld. De naam wordt genoemd van generaal Guil- laume, de huidige president-generaal van Marokko. De permanente raad van het Atlan tisch Pact heeft gisteren het geval- Juin in behandeling genomen, doch de besprekingen tot Maandag ver daagd, toen bekend werd dat Juin een onderhoud had gehad met generaal Gruenther. Men wenst in deze niet overhaast te werk te gaan. Van bevoegde zijde te Kopenhagen wordt medegedeeld, dat Denemarken zijn tegenstand tegen de bouw van twee luchtbases van de NAVO op Deens grondgebied opgegeven heeft. Het werk, dat in het najaar was ge staakt, toen de nieuwe sociaal-demo cratische regering zich verzette tegen het denkbeeld van het stationneren van NAVO-strijdkrachten op Deens ge bied, zal hervat worden. Het betreft hier twee „secondaire" vliegbases, vliegvelden voor militair gebruik ge reed doch zonder een administratieve machine. Deze vliegvelden zullen op korte termijn in „primaire vliegvelden" veranderd kunnen worden. De bases liggen bij Tirpstrup en Vandel, op Jut land. De veiligheidstroepen in Kenya heb ben gisteren in een gevecht ten Noor den van Nairobi „generaal Cargo" van de Mau Mau opstandelingen ge dood. Er sneuvelden tenminste 25 opstandelingen. Bijna zeven honderd man van de veiligheidstroepen waren betrokken bij de jacht op generaal Cargo's ver zetsgroep, die naar schatting twee tot drie honderd man sterk was. vest op de beginselen van de persoon lijke vrijheid en het gezag der wet. Uit de Sovjet-nota blijkt niet, of de Rus sische regering bereid is deze bij het NAVO-lidmaatschap behorende ver plichtingen na te komen. De Britse regering,, aldus Eden, is te allen tijde bereid voorstellen te bestu deren, die gericht zijn op versterking vna de veiligheid in Europa of de ge hele wereld. Zij is er van overtuigd, dat besprekingen in wijder bestek het best binnen de Organisatie der Ver. Naties kunnen worden gevoerd. Doch zij is er niet van overtuigd, dat gemeenschappen van een dusdanig breed opgezet en ai- gemeen karakter, als waarvan in de Sovjetnota sprake is, onder de huidige omstandigheden in de plaats kunnen komen der deelgenootschappen, die vrije landen vrijwillig hebben gesloten. QLEMENT ATTLEE, leider der socia listische oppositie zeide de juistheid van Edens argumenten te kunnen on derschrijven. Ik vraag mij alleen af of deze Russische nota niet als basis zou kunnen worden gebruikt voor bespre kingen over een soort Europese Locar- no-overeenkomst, in de geest van de in Mei 1953 door premier Churchill ont wikkelde denkbeelden, zeide hij. Eden antwoordde, dat het thans allereerst p- taak der regering is de Russische nota tot in bijzonderheden te bespreken en wel in de eerste plaats met de andere staten-NAVO-leden. 'Het socialistische lid Thomas was van mening dat „het de Britse open bare mening een beetje begint te ver velen, dat de Amerikaanse regering steeds opnieuw op eigen houtje haar mening kenbaar maakt", hieraan toe voegend: „De Amerikaanse autoriteiten hebben, terwijl het gewone volk hoop te dat thans overwogen zou worden of er iets gedaan zou kunnen worden om de hevigheid van de koude oorlog te doen afnemen, klaarblijkelijk het Rus sische voorstel reeds verworpen. Eden antwoordde: „Er bestaat nauw overleg tussen Groot-Brittannië en de V.S., die te allen tijde gezamenlijk han delen. Indien alle staten even nauw zouden samenwerken als onze beide landen, zou de wereld er beter voor staan". Stafofficieren van Turkije, Grieken land en Zuid-Slavië hebben overeen stemming bereikt bij besprekingen, die gisteravond in Ankara zijn beslo ten over gemeenschappelijke verde digingsmaatregelen tegen een mogelij ke aanval, aldus is bekend gemaakt. ft r ri jit rtLtai ais** Hen Haagse poelier liacl tot zijn spijt geen kippepootje om mee te spelen voor zijn kleine 8-jarige bezoeker. Maar toen hij zich om draaide zag de kleine man kans de winkella te lichten. „Kip, ik heb je", redeneerde het ventje. Samen met zijn 10-jarig broer tje richtte hij een feestje van warme worstjes e.d. aan en stop te daarna de rest van het geld in een zakje, dat achter een lucht rooster van een huis aan de Suez- kade werd gedeponeerd. De jon gens hadden namelijk politie bij de poelier zien staan. Het zakje zakte echter door het luchtrooster en de jongens konden er niet meer bij. Een argwanende am bachtsman, bij wie zij een haakje wilden lenen om hun schat boven aarde te krijgen, belde even de politie op. Deze kwam, verhoorde en brak de vloer van het huis open. En daar kwam de schal, 104 gulden en twee feestelijk ge kochte balpuntpennen, te voor schijn. De poelier kan geen woord meer over kippepootjes uit de mondjes van kleine jongens hc-ren. Volgens de geoloog Churk Hauptman is in het weekeinde ten Zuiden van Billings, in de Amerikaanse staat Mon tana. radio-actieve sneeuw gevallen, waarvan de stralingsintensiteit 200 maal groter was dan normaal. Hauptman is van oordeel, dat het verschijnsel een gevolg is van de waterstofbomontplof fing van 1 Maart. Weerkundigen ach ten het evenwel waarschijnlijker, dat de radio-activiteit een gevolg is van de proef van 26 Maart. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, heeft in het parlement verklaard, dat de water stof bomontploffingen de'noodzaak heb ben aangetoond van een „new look" ten aanzien van de pogingen om tot een in ternationale regeling inzake atoomwa pens te komen. Het hoofd van de burgerlijke verde diging van New York, Herbert O'Brien, heeft na de verklaring van de voorzit ter van de Amerikaanse commisise voor atoomenergie Strauss, dat een H-bom in staat is een stad te vernietigen gezegd, dat het dan weinig nut heeft schuil plaatsen te bouwen en dat ontruiming Het is hoogstwaarschijnlijk waar, dat een aantal Amerikaanse bommenwer pers van het type B-26 van Japanse bases naar Indo-China is gezonden, al dus de voorzichtige verklaring, die gis teren werd vernomen in kringen van het Amerikaanse ministerie van Defen sie. Een woordvoerder van het „Penta gon" zei, dat de grootste spoed betracht wordt bij het zenden der vliegtuigen. De stormaanvallen, die de commu nistische Vietminh onophoudelijk uit voeren op de vesting Dien Bien Phoe in Indo-China, hebben tot gevolg ge had, dat thans een derde deel van de stellingen buiten het bergfort zelf in handen van de vijand is gevallen. In de nacht van Woensdag op Donderdag hebben de rebellen na een voorberei dend arlilleriebombardement van drie uur een uur lang stormgelopen tegen een Franse post ten Oosten van Dien Bien Phoe. Zij werden ontvangen met een spervuur van automatische wapens en bestookt met napalm en andere bommen. Na een uur werd de aanval afgebroken en de rest van de nacht was het aan dit deel van het front „betrek kelijk rustig". Gisteren overdag namen de aanvallen van de Vietminh iets in kracht af, doch vannacht» werden weer nieuwe stormaanvallen verwacht De radio van de Vietminh deelde me de, dat ten Oosten van Dien Bien Phoe twee Franse bataljons voor het groot ste deel in de pan zijn gehakt van een stad de enige mogelijkheid is, Dat zou evenwel voor New York min stens drie dagen in beslag nemen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteren een film over de eerste ontploffing gebaseerd op een kernreactie van waterstof, in No vember 1952, voor vertoning vrijge geven. Bij deze ontploffing, het betrof toen niet een bom zoals bij de veel zwaardere ontploffing op 1 Maart jl„ werd een rifeiland in de Stille Oceaan geheel vernield en een krater geslagen, waarin een gebouw van zeventien ver diepingen zou kunnen verdwijnen. Over een gebied van vijf kilometer was de vernietiging toen algeheel. In Tokio heeft de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Olcazaki, gis teren verklaard, dat Japan de Ver. Sta' ten om een verontschuldiging en scha devergoeding zal vragen voor de scha de aan het vissersvaartuig „Foekoerjoe Maroe" en de verwonding van de be manning van het schip als gevolg van de ontploffing van 1 Maart. De vijf grote partijen in de Japanse Rijksdag hebben gisteren eenstemmig een gemeenschappelijke resolutie goed gekeurd, waarin gevraagd wordt om in ternationale controle op atoomenergie. De Labourpartij bereidt een motie voor, waarin de Britse regering ver zocht wordt aan te sturen op een con ferentie tussen de „Grote Drie" op hoog niveau, teneinde nogmaals te spreken over controle op en vermindering van de .bewapening. Maandag zal een La- bour-motie over de waterstofbom aan het Huis worden voorgelegd. De Britse minister van Binnenlandse Zaken heeft in het Huis medegedeeld, dat de maatregelen tot bescherming tegen aanvallen met atoomwapens thans in het licht van de recente proe ven met de waterstofbom herzien wor den. In de bollenstreek achter de dui nen staan de crocussen op het ogen blik in volle bloei. Een lichtgele waas hangt over de narcissenvelden. Bij mooi weer het a.s. week-end zullen, naar wordt verwacht, in de omgeving van Lisse, Hillegom en Sassenheim, bij Warmond zowel als bij Noordwijk en Noordwijkerhout enige veldjes in bloei staan. (Van een onzer redacteuren) \\OORNS EREBURGER, de heer C. Kerkmeyer, komt de eer toe, dat hij een buitengewoon waardevol schilderij van de schilder Hendrik Cornelis Vroom heelt ontdekt. De taxaties lopen nogal uiteen, maar geredelijk mag aangenomen worden dat het paneel ettelijke tien duizenden guldens waard is. De heer Kerkmeyer ont dekte het schilderij ten huize van mevr. H. C. Teunisse- Oosterhaven te Haarlem. Het is enige jaren geleden schoon gemaakt, waarbij ook de signatuur van de schil der te voorschijn kicam. Het paneel meet 63 bij 33 centimeter en het dateert van 1621 of 1611. Het stelt voor een gezicht op Vlissingen en mede daardoor is het zo waardevol, omdat het waai schijnlijk het eerste schilderij is van Vlissingens rede Momenteel is het paneel tentoongesteld in de historisch afdeling van het Rijksmuseum te Amsterdam, waar hei tot October zal blijven. We vernamen, dat er van diverse zijden grote belanj stelling bestaat om het stuk aan te kopen. Vooral o het gemeentebestuur van Vlissingen schijnt er op v brand te zijn het paneel te bezitten. JJITERLIJK noch innerlijk verschilt deze editie van onze krant van vo rige dagen. Het is uiteraard het nieuws, dat zich van uur tot uur wijzigt en dat in enigerlei vorm in de kolommen tot uitdrukking wordt gebracht. Dit geeft aan de krant telkens een eigen kleur. Maar de gedachte, die achter iedere krant schuilt, is dezelfde; en de stem, wélke haar uitspreekt heeft eendere klank. Wij zouden vandaag dan ook geen enkele reden hebben op de krant-als- zodanig extra aandacht te vestigen, in dien niet één van de vele duizenden gedrukte exemplaren naar Wenen zou worden gestuurd voor een expositie van dagbladen uit de gehele wereld, die binnenkort door het International Press Institute (I.P.I.)dat zijn hoofdzetel in Zürich heeft, wordt ingericht. Bij andere gelegenheden hebben wij erop kunnen wijzen, dat internationale samenwei'king na 1945 geen ethische liefhebberij is van verbroederingsgezin- den, maar een door de tijdsomstandig heden geschapen noodzaak. Dti contact is vaak zeer intensief. Toen ook op het gebied van het perswezen samenspre- kingen over gemeenschappelijke pro blemen tot verbreding van blik en ver dieping van oordeel bleken te kunnen leiden, is een organisatie in het leven geroepen, welker draden vrijwel de ge hele vrije wereld omspannen en die ten doel heeft niet alleen als middelpunt van dit contact te fungeren, maar kwes ties aan de orde te stellen, waarvan de bespreking voor de leidende journalis ten van bijzonder gewicht moet worden 1 geacht. Dit internationale pers-instituut treedt bijna nooit voor het publieke forum. Eenmaal per jaar komen de leden, voor zover zij daartoe in staat zijn, bijeen. Wenen is in Mei de plaats van ontmoe ting. Teneinde de banden niet alleen te verengen door middel van besprekin- gen, maar ook door de producten van de leden aan allen te tonen, zal een tentoonstelling worden ingericht van alle kranten dezer leden. Bovendien zul len de geëxposeerde kranten allen de datum van Vrijdag 2 April moeten dragen. i Onze'krant is voor deze gelegenheid niet in een speciaal feestcostïium ge stoken. Het nieuws bepaalde zoals al tijd haar inhoud. Doch wij meenden, dat onze lezers wellicht vandaag met nog meer critisch inzicht hun krant zouden openslaan, indien zij zouden weten, dat eenzelfde exemplaar over "ë%ïi maand in Wenen wordt uitgestald. Naast andere dagbladen in alle talen van de wereld. Als om aan te tonen, dat onderlinge verschillen van journa listiek inzicht nog zo groot mogen zijn, dat de vrije wereld juist door haar verscheidenheid van mening niettemin een journalistieke potentie heeft, wel ke niet ten onrechte als fundament en als bolwerk van de democratie wordt beschouwd. Wij behoeven ons deze dingen niet dagelijks te realiseren om ons werk als ernstig aan te duiden. Ernstiger te meer naarmate de situatie in de wereld bezonkenheid en rust, wars van elke vorm van sensatie, vereist. En al zingt ieder dan zijn lied op eigen toon, de samenklank is er toch een f7"| van grote schoonheid. IAJ maand had het kleinste aantal uren zonneschijn sinds lange tijd. Te De Bilt werden 71 uren zon gemeten tegen normaal 124 uren. Op acht dagen scheen de zon de hele dag, tegen normaal op zes dagen. De gemiddelde minimum temperatuur bleef ver boven nor maal, waardoor ook het etmaal gemiddelde 0.9 graad Cels. boven normaal bleef. In De Bilt waren 17 van de 31 Maartdagen boven normaal. Op de meeste plaatsen viel iets te veel neerslag. In Den Heldpr viel 48 mm., in Anna Paulowna 42 mm. Zijn er nog lezers, die een regenmeter bezit ten dan zouden wij aan het einde van elke maand gaarne hiervan een opgave ontvangen. De ge noemde hoeveelheid regen was vrijwel normaal. In Vlissingen viel 56, in Groningen 52 en in De Bilt 37 mm. neerslag. Vooral in Noord-Holland bleef de tempera tuur als gevolg van het nog steeds erg koude Noordzeewater, te laag. Verlangend zien wij daarom uit naar een zachtere luchtstroom, die nu met enige regen vanuit het Westen ons land nadert. Verwachting tot morgenavond: ZACHTE LUCHT IN AANTOCHT Veel bewolking met hier en daar wat motregen en plaatselijk, in hoofdzaak in het Westen van het land mist. Overwegend matige vooral in de nacht en ochtend, hogere temperaturen dan gisteren. Zaterdag: Zon op 6.12, onder 19.16 Maan op 5.40, onder 19.50

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1