Treffende uitvoering van „Assepoester" Vervolg stadsnieuws Handelsavondschool krijgt er een drie-jarige cursus bij Nieuws uit Heiloo Raad Egmond aan Zee voteerde lening van f 500.000.- De uitslagen van het schoolvoetbal „ONTLUIKENDE ROOSJE" KWAM MET „ZE KREGEN WAT ZE WILDEN r Gerard Prangers laatste werk beleefde première op herdenkingsavond Subsidie voor de Negende Parenwedstrijden van de Nederlandse bridgebond Telepaath Ariës trad op in 't Gulden Vlies Verzoek om verlenging huur van muziektuln Voorstellen aan de raad Drie les-avonden per week Koedijk EHBO-ers behaalden hun diploma BESOMMINGEN IJMUIDEN Goed verzorgde opvoering Gevonden voorwerpen JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Brandweer krijgt nevelspuit Heer-Hugowaard Ongeluk bij het spel De Rijp MAANDAG 8 APRII, 1954 Mevrouw Gré Pranger heeft het werk van haar in 1952 overleden echtgenoot, de toonkunstenaar Gerard Pranger, moedig voortgezet en Zaterdagavond in het Gulden Vlies is gebleken, dat zij daarmee een goéd werk heeft gedaan. Daar werd namelijk de eerste uitvoering ge geven van Gerard Prangers laatste compositie, de kinderoperette „Asse poesterHet is een voortreffelijke avond geworden, zowel door de kwaliteit van de operette zelf als door de wijze, waarop deze door kin deren en orkest werd uitgevoerd. Zoals wij reeds schreven, stond het werk nog niet geheel op papier, toen de heer Pranger overleed. Een vriend van hem, de musicus Henk de Leeuw uit Amsterdam, heeft de muziek uitge schreven voor een volledig strijkorkest van negen man. Mej. Maartje N. Zwaan schreef de teksten, geheel op rijm. Het resultaat hiervan is een gaaf geheel geworden. De kinderoperette bleek Zaterdag avond vol oorspronkelijke, melodieuze muziek te zijn, welke een verfijnde, sprookjesachtige sfeer schept, zodat men zich zonder veel moeite in de we reld van Assepoester waant. Een mo derne muziek, welke de traditionele paden van de romantiek zoveel moge lijk vermijdt en verrassende effecten niet ontbreken. En eens te meer be treurt men het, dat de ongetwijfeld talentvolle Gerard Pranger zo vroeg is heengegaan. De teksten van Maartje Zwaan passen goed bij deze muziek en vormen er een harmonieus geheel mee. Het strijkorkest onder leiding van dirigent Piet Kist vertolkte het werk op zeer te waarde ren wijze en de kinderen op het toneel zongen en acteerden zuiver en hart- veroverend. Vooral het slotkoor viel zo zeer in de smaak, dat het een tweede maal moest worden gezongen. In het tweede be drijf, dat zich aan het hof van de ko ning afspeelt, was de aankleding af en de gaillarde, welke aan het hof werd gedanst, was zeer bekoorlijk. Natuur lijk haperde er in deze première hier en daar wel eens iets, maar dat bleef beperkt tot enkele details. Hanneke Dikboom was een allerlief ste Assepoester, maar wij mogen ook zeker Mary Schuurman als Petemoei niet vergeten, noch Leni Narold als de Prins, Loes Celi en Marianne Muster als de boze Stiefzusters, Ida van Twui- ver als de Stiefmoeder of Gerrie Wol- ters als de Page. Maar het is ondoenlijk alle kinderen op te noemen. Mevrouw Wolters-de Wit en de heer Th. Over toom speelden de rollen van de Koning en de Koningin. Het was jammer, dat de toonzetting voor de heer Overtoom iets te laag bleek te zijn. Voor de pauze werd een uitvoering gegeven van de kinderoperette „De Sneeuwmannetjes" van Geertruida van Vladeracken. Een aardige geschiedenis over de gedroomde reis van het jonge tje Stoutertje, dat 's avonds te lang leest en niet naar Klaas Vaak wil luis teren, naar het land van Prinses Zwa nendons. De muziek getuigde echter van weinig oorspronkelijkheid. Dienke Stavenuiter als Stoutertje, Akke Walma van der Molen als Prin ses Zwanendons en Elsbeth Rijs als Klaas Vaak veroverden de zaal, even als trouwens hun medespelenden. Met de belichting werden sprookjesachtige sneeuw-effecten bereikt. Alle respect voor mevrouw Gré Pran- Door B. en W. wordt voorgesteld voor de uitvoering van de Negende Symphonie van Beeihoven door de Ned. Hervormde Oratorium-vereniging in samenwerking met het Nooranonanos Philharmonisch Orkest en een viertai solisten een subsidie te verstrekken ten bedrage van het nadelig saldo van de uitvoering, doch ten hoogste f 1240. alsmede een garantie van f1000 van het nadelig saldo, dat zal overblijven na aftrek van de f 1000, waarvoor de Sstichting Alkmaar 700 jaar Stad zien garant heelt verklaard. De Gewestelijke parenwedstrijden voor het district Noord-Holland zijn dit week-end begonnen in hoofd- en eerste klasse voor de geplaatste paren. Er werd Zaterdag gespeeld in Castri- cum en Zondag te Zandvoort. Zes ron den zijn thans gespeeld, terwijl de res terende vijf ronden 1 en 2 lViei worden gespeeld. Er zijn nu 6 ronden van 12 spenen gespeeiu, terwijl er nog 5 ron den moeten plaatsvinden. In de hoofdklasse is de stand nu (na 6 ronden): 1. Klesser/Schaafsma 217 p., 2. v. Eik/IJssels 206% p., 3. Evers/Tabbers 20592 p. 4. de Ru-de Ruiter 192 p. 5. mevr. Ero-Degenhart 19192 p., 6 mevr. Veen/Zwager 18114 P-. 2. mevr. Zwa- ger-Toes 17592 p. 8. Ligthart-Zijlstra 1/2 p., 9. Pie en Vink 167 p., 10. Bart- holomy/de Vries 153% P-, 11. v. Dijk, de Keizer 153 p. 12. Bakker-Fdeury 14492 p. in de le Klasse staat de fam. Koster met 191% p. no. vier met 5 p. achter stand op no. twee. De fam. Weisenborn staat no. acht met 17414 P-, maar er kan in de laatste 5 ronden nog heel wat gebeuren. Gisteravond trad in het Guldenvlies voor een betrekkelijke bescheiden ge hoor op de helderziende cn telepaath Ariës die daar enige staaltjes van zijn kunnen gaf. In tegenstelling tot de snorkende reclamezinnen waarmee zijn optreden was aangekondigd, was zijn manier van doen zonder veel show en ophef, hetgeen de geloofwaardigheid van zijn exxpxerimenten wel zo ten kwam. Voor de pauze was het de„blin- de identificatie" van een aantal perso nen die op het toneel verschenen, na de pauze deed Ariës aan de hand van fotografieën en documenten mededelin gen over personen op wie deze betrek king hadden. Het was een avond die de aanwezi gen soms in grote spanning hield. ger, voor mevrouw Narold-Bas, die de regie voerde, voor mevrouw Wolters- de Wit, die assisteerde bij de instude ring van „De Sneeuwmannetjes", voor mevrouw Corry Rol, die met veel smaak en fantasie tezamen met mevrouw Demmendaal de costumes ontwierp, en voor mevrouw Mary Schuurman, die de grime verzorgde. Zij moeten over een immens geduld beschikken. Voor de aanvang sprak mr H. Schuurman enkele woorden ter inlei ding. Hij wees op het gemis, dat Alk maar voelde door het vroegtijdige heen gaan van de heer Pranger, en hij noem de deze première een herdenkings avond. Mr Schuurman verzocht de zaal enkele minuten stilte ter nagedachtenis van de overledene, die hij als mens, musicus en paedagoog memoreerde. Onder zeer slechte weersomstandig heden, die echter aan de prestaties en de goede stemming onder de deelne mers geen afbreuk konden doen, heb ben Zaterdag de school voetbalwedstrij den plaats gevonden. De uitslagen lui den als volgt: Afdeling A 2: Juliana ULO 1Han delschool 2 1-5; Ambachtsschool 1-ULO Bergen 13-0; RHBS 2ULO Heiloo 1 33, RHBS w.n.s. LO Alkmaar—Ty- pografensehool 2 51; Handelsschool 2 Ambachtsschool 103. RHBS 2ULO Alkmaar 1 1-1, RHBS w.n.s. Afdeling A 1: Rijkskweekschool 2 RK Lyceum 1 0-7; Ambachtavondschool 1—RHBS 1 2-1; Gymnasium 1Typo- grafenschool 1 1-1, Typografenschool w.n.s.; Rijkskweekschool 1Handels school 1 4-0 RK Lyceum 1Ambachts avondschool 11-, Ambachtsavondschool w.n.s.; Typografenschool 1Rijks kweekschool 1 0-12. De finale zal plaats vinden op Ko ninginnedag. In de afdeling A 2 zul len tegen elkaar uitkomen: RHBS 2 Ambachtsschool 1. In de afdeling A 1 komen tegen elkaar uit. Ambachts avondschool 1Rijkskweekschool 1. De pachter van de Stedelijke muziek- tuin de heer H. van Dijk heeft verzocht de huur met vijf jaar te willen verlen gen. Van mej. J. W. H. Spruit is het verzoek ontvangen om ontslag als on derwijzeres van de Rochdaleschool in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd en een zelfde verzoek bereikte het colleg van mj. C. J. Sombrg, onderwijzeres van de Nic. Beetsschool in verband met haar ge zondheidstoestand. Aangezien voor vele leerlingen van de Handelsavondschool de vijf jarige cursus te lang blijkt te zijn en velen daardoor de school tussen tijds verlaten zonder enig getuig schrift te ontvangen, stellen B. en W. voor een drie-jarige cursus in te voeren. Zij verwachten, dat dit tevens een sterke stimulans zal zijn om het leerlingenaantal op Le voe ren. B. en W. overwegen voorts het aantal lesavonden van vier op drie terug te brengen (Maandag-, Dins dag- en Donderdagavond). De Vrij dagavond is gebleken niet bijzonder geschikt te zijn voor het avond onderwijs omdat vele leerlingen die dag le laat klaar zijn met hun werk in de diverse bedrijven. Voorgesteld wordt van de gemeen telijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon aan te kopen de percelen Boezemsingel 5 en Landstraat 39, Jie destijds in het bezit van de instelling zijn gekomen in verband met onder steuning van de vroegere bewoners. Voor de verschillende bedrijfsgebou wen wordt een huurverhoging inge voerd van 23 pet. Hieronder vallen o.a. het Waaggebouw, de Openbare Leeszaal, de Sociale werkplaats, het Consultatiebureau aan de Schetel- doekshaven, Kleuterscholen, Koren beurs, Stedelijke muziektuin en enkele andere percelen. De woningen Westerweg 174 en Vrijdagavond werd in de recreatie zaal van het verzorgingshuis „Zonne hof" door dr Dijkhuis het E.H.B.O.- examen afgenomen. De cursus stond on der leiding van dr Piers met als docent de heer C. Zwakman uit Alkmaar. De cursisten, vijf dames en vier heren, be haalden allen hun diploma. Het waren de heer en mevrouw Bakker (beheer ders van 't verzorgingshuis) mevrouw L. van Loenen-Hartland. mevroum Ho- man-Bakker, mevrouw' Hartog-Mooi- boer, mej. M. Wassingerhorn, de jon gens C. Geus en P. Couvert en de heer N. M. Hartland. De afdeling telde reeds zes geslaagden. Dit aantal is nu ge groeid tot 15. Westerhout 1 vallen om bepaalde re denen niet onder deze regeling. Aan het kernphysich onderzoek door de N.V. Kema te Arnhem en de aanbouw van reactors zal de gemeen te Alkmaar financiële medewerking verlenen. De bijdrage wordt door B. en W. voorgesteld op f 3400 per jaar. Te rekenen van 1 Aug. 1953 af zal aan de rk voetbalvereniging AFC een terrein in de Eendrachtspolder wor den verhuurd voor f 150 per jaar. De huur bedraagt thans f 250, doch het terrein is oneffen en voldoet niet aan de normale eisen. Het wordt ge bruikt voor de jeugdelftallen van de voetbalvereniging. Aan de N.V. Hollandia-Kattenburg zal een perceeltje grond op het indus trieterrein worden verhuurd voor f 95 per jaar. Hierop zal door de con fectiefabriek een rijwielstalling wor den gebouwd. In verband met de laatste loenronde wordt een nieuwe salarisregeling voor het onderwijzend personeel van et bijzonder voorbereidende lager onder wijs voorgesteld. BENOEMING ONDERWIJZER Ter benoeming tot onderwijzer aan de Van der Leeuwschool wordt voor gedragen de heer M. Uitenbosch te Alkmaar. .Besommingen van Zaterdag: trawler IJm. 10 f 22.700, loggers: IJm. 75 f 4680, Kw. 52 f 6360, Kw. 125 f 2970, Kw. 175 f 4050, Kw. 91 f 4240, Kw. 53 f 2330, kotters: Kw. 92 f 1840, Kw. 60 f 1350, Kw. 77 f 2020, IJm. 53 f 5020, IJm. 276 f 1390. Aanvoer 2960 kisten. Prijzen per 1 kg.: heilbot 32.65; gr. tong 1.721.56, grm. 1.621.45, kim. 1.63—1.51, kl. I 1.64—1.55, kt II 1.32— 1.22; tarbot I 2—1.66. Eer 50 kg.; gr. schol 21—18 grm. 23 21, kim. 50—15, Kt. 1 40—14, kl. II 30— 8; schar 2514, bot 15- 8, vette haring 1610.50, makreel 2018; gr. schelvis 4241, grm. 51—50, kim. 56- 46, kl. 5448, kl. II 3820; wijting 33—8, gr. gul 49—33, 36—33, kl. gul 28—21, ham 94—70. Per 125 kg.: gr. kabeljouw 160—51, gr. koolvis zw. 62; gr. leng 90. r" Het publiek dat gekeken heeft naar het toneelspel, opgevoerd door „Het Ontluikend Roosje" heeft inderdaad „gekregen wat het wilde": Een aardig toneelstuk, niet te hoog gegrepen, zeer amusant en op beschaafde wijze ge bracht. Het stuk, dat de wensdromen in een Ierse familie schildert als zij verneemt dat men zoekt naar een erfgenaam voor 50.000 dollar demonstreerde enkele staaltjes typische Engelse humor, wel ke het publiek zeer heeft weten te ap preciëren. Het spel in het eerste bedrijf was zwak, maar naarmate het stuk vorder de bereikten alle spelers vrijwel een zelfde niveau, zodat men nauwelijks hen die al een langere toneelloopbaan achter de rug hebben kon onderschei den van hen die pas de eerste schreden op dit pad gezet hebben. Er werd volop genoten van het spel van regisseur Spruyt als „vader Mur- paghan" en mevr. Co de Jager als zijn vrouw. Vervolgens komt een compli ment toe aan Jan de Bruin als de zoon Derry. Het gemak waarmee hij de toe schouwers boeit, doet van hem veel goeds verwachten. Hetzelfde kan ge zegd worden van Alie Roest en Theo Nat, resp. als dochter Norah en zoon Peter. „Goede wijn behoeft geen krans" is van toepassing op mevr. Janny Spruyt, Dick Gras en Arie Greeuw. In het spel van Ad Alphenaar constate :°n wij een grote vooruitgang. Harm Oets in de moeilijke rol van winkelier Ow- ny Tudredy, maakte hiervan wat er vna te maken was. De toneelaankle ding was zoals wij dat bij Het Ont luikend Roosje gewend zijn weer pri ma in orde. Als gevonden voorwerpen zijn aan gegeven: een shawl; kinderportemon- naie; handschoen; portemonnaie met inhoud; driewieler; wanten; een tas; zakdoek; ketting; kinderwagenwieltje; een boek over Duitse handelscorres pondentie; broche; zak meel. 30. Het was Jantien, die haar hoofd uit het venster 1 d gestoken en die op vrij onvriendelijke toon vroeg, wat er eigenlijk aan de hand was. Néé, de barones sliep en zij deed in geen geval open en hoewel Karei Krukas had geroepen d-t hij de man was van juffrouw Krukas, die zij toch zo goed kende, had zij met een smak het raam weer dichtgeschovenDaar stonden Jimmy en Karei Krukas op d- stoep van het kasteel. Zij konden r.nverricnterzake terug gaan „Waar s de garage?" vroeg Jimmy an Karei, want hij was toch benieuwd die oude auto van de barones eens te kunnen bezichtigen „Aan de achterkant," ant- woorde zijn metgezel en hij voegde er aan toe, dat de auto gestald stond in een gebouw, dat vroeger een paar denstal was geweest. „Laten we eens gaan kijken," zei Jimmy en hij trok Karei Krukas mee. Zij liepen om het huis heen en stonden even later voor de „garage". De deuren waren geslo ten en stevig ook. Er was geen ver wikken of verwegen aan. „Zonder sleutel komen wij hier nooi' in," zei Jimmy, die al een paar maal argwa nend om zich heen had gekeken om dat hij het gevoel had dat Karei en hij niet alleen meer op het erf wa ren't Was net alsof er gevaar dreigde'. Zijn intuïtie vertelde hem, dat hij een beetje op zijn qui-vive moest zijn.... „Ik ben hier wel eens geweest om een reparatie aan de auto van de barones te verrichten" zei Ka- rel Krukas. „Aan de achterkant is nog een kleine deur. Misschien is die wel open Ga mee, dan gaan we eens kij ken." Onder leiding van burgemeeser Niele is de raad één dezer dagen bij. eengekomen om na enige strubbeling over liet grote bdrag, een lening van een lialf millioen aan te gaan voor diverse reeds gedane en nog te voteren uitgaven. De lening wordt verstrekt door de Bank voor Nederlandse Gemeenten: looptijd 40 jaar en rente 3'A°/o. Van Brede- rode's Bouwbedrijf te Utrecht kocht de gemeente een bouwterrein van circa 2500 m2 aan de P. J. Troelstraweg voor f 3000.te bestemmen voor de bouw van een 4-klassige openbare lagere school. Diverse per- celen bouwterrein werden verkocht en met de Ned. Herv. Gemeente werd grond geruild, zodat bij de Ned. Herv. kerk een verenigingsge bouw gesticht kan worden. De gemeente kreeg daarvoor een stuk van de pastorietuin, ter verbreding van de Julianastraat en het Achterom. Na een uitvoerige toelichting door de voorzitter, die vooral in het licht stelde, dat een nevelbrandspuit, die zelf 1000 1 water meeneemt, een uitkomst is voor Egmond, waar nergens water, te verkrijgen is buiten de waterleiding om, besloot de raad tot aanschaffing van een auto met nevelbrandspuit. Bo vendien zal, om enige reserve te heb ben, achter het Emmaplantsoen een vijver gemaakt worden, terwijl bij de vijver van de Prins Hendrikstichting een aansluiting op de waterleiding ge maakt zal worden zodat de vijver kan worden bijgevuld. Voorts zal samen werking gezocht worden met Egmond- binnen in die vorm dat de nevelbrand spuit in beide gemeenten het begin van brand zal bestrijden, terwijl daarna zo nodig, de motorbrandspuit van Eg- mondbinnpn het blussingswerk kan voortzetten. Wethouderssalarissen f 600, Bescheiden trokken de wethouders zich terug, toen het voorstel ter tafel kwam hun salarissen te verhogen van f 400,tot f 600.per jaar. De heer Snoeks vond het bezwaar lijk, dat de wethouders beide buiten de gemeente werken en dus de burgemees ter overda» nooit kunnen vervangen. De voorzitter vond dit geen overwe gend bezwaar, daar bij ziin afwezigheid vrijwel altijd de secretaris aanwezig is, die zich direct met de wethouders kan verstaan. De heer P. C. Dekker vond f 400. een aalmoes en f 600 nog veel te laag. daar de wethoudersfunctie lang geen sinecure is. De 11-jarige Flip Groot Szn uit de Lindelaan alhier, was Zaterdagmiddag met enkele vriendjes aan het spelen bij het in aanbouw zijnde gymnastiek lokaal aan de Van Veenweg, toen hij op een partij balken en steigerhout zo danig kwam te vallen, dat doktershulp moest worden ingeroepen. Dr TwisK heeft het kereltje onmiddellijk naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alk maar overgebracht, waar bleek, na on derzoek, dat de bovenarm op drie plaat sen gebroken was. Flip zal dus nu enke le weken de zuster mogen vermaken. WONINGEN OPGELEVERD Gistermiddag werden de door de fa. Slot en Zonen aan de Leeghwaterstraat gebouwde woningen officieel aan de gemeente overgedragen. Deze wonin gen werden toegewezen aan de geluk kigen: S. Hooijberg, J. C. Comman deur, H. ter Beek en K. Spanjer. Tenslotte werd met algemene stem men besloten Ged. Staten te adviseren het salaris op f 600 te bepalen. Garantie woningbouwleningen. Uitvoerig stond men stil bij het v,tor- stel van B. en W. om het college te machtigen tot het garanderen van hy pothecaire leningen voor nieuwbouw. De bedoeling is, dat belanghebbenden zelf een geldschieter zoeken, dat een hyp. lening verstrekt wordt tot een maximum van 85 der netto-bouwkos ten en dat de gemeente rente en aflos sing garandeert. Op deze wijze zullen arbeiders, die over f 1000,— a f 1500.— beschikken in het bezit kunnen komen van een eigen woning. .De heer J. Dekker stipuleerde, dat één en ander alleen zal gelden voor in dividuele gevallen. De voorzitter lichtte één en ander na der toe. B. en W. zullen geval voor ge val bekijken. Het bouwvolume brengt voorts automatisch beperking van het aantal in aanmerking komende geval len. Voorlopig zal men slechts 10 van de 60 liefhebbers kunnen helpen. Na tuurlijk zullen de nodige waarborgen worden genomen. Het voorstel werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Rondvraag. De heer J. Visser vestigde de aan dacht op de vervuiling der wegen. De voorzitter weet dit aan te weinig werk krachten. De zaak heeft de aandacht van het college, dat reeds tot uitbrei ding van het aantal werklieden besloot. De heer P. C. Dekker vond het on juist, dat de directeur van gemeente werken spreekuur houdt, waardoor hij op andere tijden zelden te bereiken is. De voorzitter bleek dit zelf ingesteld te hebben, daar de directeur zoveel aan loop krijgt, dat hij aan zijn eigenlijke werk, het maken van tekeningen, be stekken enz,, niet toekomt. De heer J. Krab pleitte voor een nieuwe klok in de toren, die hem prompt beloofd werd. De heer J. Dekker bracht tenslotte de moeilijkheden naar voren die het nieuwe stelsel van de rioolbelasting meebrengt. Het recht wordt nu gedeel telijk geheven naar het waterverbruik in het afgelopen jaar. Daardoor is de huiseigenaar, die de belasting betalen moet, maar deze verhalen kan op zijn huurder, altijd ten achter. Vooral bij tussentijdse verhuizing geeft dit moei lijkheden en is verhaal achteraf moei lijk. Langdurig werd over dit punt gedis cussieerd. Men achtte algemeen de nieuwe heffing beter dan de oude, die alleen rekening hield met de kadastrale opbrengst. Men erkende de moeilijkhe den der huizen-exnloitanten. Een af doende onlossing zal echter moeilijk te vinden zijn. Aan de heer A. v. d. Steen werd op zijn verzoek m.i.v. 1 Juni eervol ont slag. verleend, met dankbetuiging voor de jarenlange dienstverlening als on derwijzer aan de openbare lagere school.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 10