VAN BOOMBLAD TOT FAN Het kan ook anders SASKIA Kalfsvlees recepten AR-partij Ien Waaiers zijn zo oud als de wereld zelve PUROL De grootste bontveiling ter wereld in Montreal Huismiddeltjes om zelf te bereiden afmachine r eens naar: programma Een mooie expositie in Amsterdam 9 van de 10 vrouwen zeggen Ja" GARNALENCOCKTAIL Huidgenezing Binnenlands verbruik groter dan export Mode beïnvloedde handel - DOOR Wiener fricadellen Ka Ifsn ierbroodjes 9 ie weg bevonden. Toen hij ;n een wagen met stro op- reeg hij niet alleen een hoofd, maar begreep hij 1 die strootjes vandaan hij op de weg had zien schijn een vals spoor te Igd", mompelde Piet Pak- hij overeind krabbelde, van de wagen merkte op, ;erd, dat Piet Pakkum een genZwijgend slikte de vernedering, en keek toe, n met stro zich langzaam eging zette. ioenlijke staten ter wereld ïworden". -d nog door verscheidene ;n predikanten het woord r, schrammen, ontvellingen (Advertentie, Ing. Med.) F GROS SI van Arcan- li. Een concerto grosso ttiende eeuwse orkest- tarin een kleine groep en, als tegenspeelster 'kest, als het ware de speelt. Het is van een Italiaanse vorm, fraaiklinkende naam. it de sologroep (het i gevormd door twee en cello. Gespeeld ioor- werken uit opus 6, nl. to grosso in D gr. dat in F gr t, no. 6. 15 over Hilversum II, TIADE. Een reeks con- oijd aan de kamermu- 7ranz Schubert. Schu- ral van belang gewor- :ijn prachtige liederen, 'enieten echter even- - ijn strijkkwartetten of wnieën. Ditmaal kan is maken met twee es, evenzeer toonbeel- jn onuitputtelijke me- ijn gevoelige muzikali- lag 18.25 over Hilver- m.) S PASSION, het twee- Het eerste gedeelte x week uitgezonden, opname op gramofoon- een van die beroemde n onder leiding van 'illem Mengelberg uit rtgebouw te Amster- iag 21.30 over Hilver- m.) 6 APRIL I, 402 m.: 7.00—24.00 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 3ed en lit. kal. 8.00 Nws t. 8.15 Gram. 9.00 v. d. 5 Waterst. 9.40 Schoolra- d. kleuters. 10.15 Gram, 11.00 V. d. Vrouw. 11.30 .50 „Als de ziele luistert", 12.03 Gram. (1230- en tuinb. meded.). 12.55 Nws. en Katholiek ichconcert. 14.00 Kamerm. k., mannenkoor en sol. e ork 15.30 „Ben je zes- d. zieken. 16.30 Zieken- 17.15 V. d. Jeugd- suitz.: „Nederland en de gespr. over de wereldge- 8.00 Industr. trio- 18.20 ,Dit is leven", caus. 0 Nws, 19.10 Vraaggespr. Boek der Boeken". 19.30 n. 19.35 Gram. 20.30 Lij- 21.30 „Matthaus-Passion" 22.45 Avondgebed en lit. 23 15—24.00 Gram. n. 298 M. 7.00—24.00 00 VPRO). AVRO: 7.00 7.15 Gym. 7.30 Gram. Dagopening. AVRO: 8.00 9.00 Morgenwijding. 9.15 groenteman. 9-35 Gram. 11.00 V. d- zieken. piano. 11.45 Kinderkoor, 12.30 Land- en tuinb. h. plateland. 12.40 Piano Nws. 13.15 Meded. en muz. 14.00 „wy ont- a", caus. m. muz. 14.30 15.00 Gram. uw. 15.45 Gram. 16 30 V. Lichte muz. 17.45 Piano- 18.15 Mil. caus. 18.25 V. h. kind. 19.05 Pa- 9.10 Hammondorgel. 19.30 '0 Nws. 20-05 Gevar. pro- Lichte muz. 21.55 Meded. 10 Dansmuz. 22.40 Nat. 2.45 Buitenl. overz. 23.00 York calling. 23 00—24.00 ELEVISIE Act. en weeroverzicht. 1 te Cannes. 20.45 Dok- 21.00 Pauze. 21.05 „Kei- jrveelt zichTV- {7R LIGT een wereld tus sen de oudst bekende waaier, die in het graf van Toet-ank-amon is ge vonden en de electrische fan. die in deze eeuw hel einde betekenden van een coquet attribuut, waarmede vrouwen lang hadden geschermd. Het is niet alleen de grote tijds ruimte die tussen de beide waaiers ligt, maar ook het verschil in betekenis en gebruik. Zolang de mensheid bestaat, heeft zij zich in warme perioden of in warme streken het leven trachten te veraangenamen door zich koelte toe te wuiven. Heeft daartoe in den beginne waarschijnlijk een boomblad of "een bebladerd takje gediend, bij het stijgen van de cultuur gaat men instrumenten vervaardigen- die alras een ceremonieel en vaak godsdienstig karakter krijgen. Waaier van „ivoor grisé" met cllineiserieën en rand van Brusselse kant. Eens eigendom van Louis XV. gij de Egyptenaren b.v. was de waaier reeds een koninklijk en religieus voorwerp geworden, dat bij de offer diensten werd gebruikt om het vuur aan te wakkeren. Ook bij de Grieken werd de waaier bij offerandes voor dit doel gebruikt, doch in het luxueuze Rome gebruikten de vrouwen, ja zelfs een tijd lang de mannen, het als pre cieus en coquet attribuut. In de Mid deleeuwen, wars van alle coquetterie, is het uitsluitend voor religieuze doel einden dat de waaier wordt gebruikt. En pas als de Portugezen van hun eer ste reizen naar Japan en China de prachtige geplisseerde exemplaren me debrengen naar Europa komt langzaam maar zeker het wereldlijk gebruik van waaiers weer in zwang. In Spanje, waar hij zich tot op de huidige dag, tenminste bij de feestkle ding, heeft weten te handhaven, kwam zij het eerst tot bloei. Doch het waren Hendrik de Vierde en Lodewijk de Der tiende, die door hun grote belangstelling het gebruik van waaiers in West-Euro pa algemeen verbreidden. Men liet Chi nezen overkomen, die de Fransen het bewerken van de waaiers leerden. In den beginne ziet men dan ook vrijwel zuiver Chinees en Japans werk: ivoor schilderingen met de prachtigste poppe tjes. Dan komen de Franse imitaties van het Oosterse werk om uiteindelijk over te gaan op de exquise kunstwerken van zuiver Europees karakter. Zo groeit onder de prachtlievende Franse adel een ware waaiercultuur, die moeite noch kosten spaart om steeds fraaier producten te verkrijgen. De fabricage wordt streng gereglementeerd: Bepaal de personen mogen slechts waaiers schilderen, anderen uitsluitend versie ringen aanbrengen op de schachten. De waaierschilders mogen zich niet inla ten met de vrije schilderkunst en om gekeerd. Onder Lodewijk de Veertien de, die deze reglementen streng deed navolgen, waren er alleen reeds onge veer 300 waaierateliers in de omgeving van Parijs, terwijl er in andere streken eveneens vele te vinden waren. Dit alles disten wij u op, omdat er tot 3 Mei gelegenheid bestaat een col lectie waaiers te bezichtigen uit de 17e, 18e en 19e eeuw, in een omgeving die daartoe wel bijzonder geëigend is. In als ze vraagt of ze wel MAÏZENA DURYEA gebruiken. Maar er zijn er onder, die zich vergissen.Die vroegen wel-en wel bewust - MAÏZENA DURYEA, maar zij waren te goedgelovig en letten niet op de naam DURYEA, die beslist op 't pak moet staan. Jawel - utf de resultaten bleek 't gauw genoeg. Wat 'n verschil! Niet zó maar is M Al ZEN A DURYEA wereldvermaard ge worden als het ideale bindmid del voor groenten, soepen en sausen. Vrdég dus niet alleen MAÏZENA DURYEA, maar let op dat U ook DURYEA krijgt. (Advertentie. Ing. Med.) Voor 4 glazen: 100 g gepelde gar nalen, 4 eetlepels slasaus, 3 eetlepels tomatenketchup, sap van een halve citroen, peper, zout, fijngehakte peter selie. De garnalen wassen en laten uit lekken. Een sausje maken van slasaus, ketchup en citroensap en zout en pe per naar smaak. De garnalen verdelen over ondiepe glazen en de saus er over scheppen. Desgewest een weinig zeer fijn ge hakte peterselie midden op de saus leggen en enige garnalen of een part je citroen op de rand van het glas plaatsen. Huidzuiverheid - Huidgezondheid (Advertentie, Ing. Med.) het Museum Willet Holthuysen, aan de Heerengracht 605, te Amsterdam, het prachtige herenhuis, dat ons de laatste jaren reeds bij herhaling exposities ge schonken heeft van een uitzonderlijk verfijnd karakter, heeft ditmaal onder dak verleend aan een groot deel van de verzameling van de heer F. Tal, die zich reeds tientallen jaren met het verza melen van waaiers heeft beziggehouden Deze collectie, „niet onovertroffen", zoals de eigenaar bescheiden opmerkt, bevat talloze uiterst fraaie en interes sante exemplaren. Het British Museum bezit een nog veel grotere, werkelijk unieke verzameling van de kostbaarste exemplaren, doch deze rust reeds sedert meer dan veertig jaarin de kelder safe van dat Museum en is zelfs niet op aanvraag te bezichtigen. Als wij deze verzameling bezien, dan kunnen wij ons nauwelijks een voorstel ling maken van wat die safe wel moet bevatten. Want hier vinden wij zoveel charme en schoonheid, zoveel gratie en pracht, dat meer haast tot teveel zou worden. Wij ontmoeten het gehele leven van de mens in deze waaiers, zowel in de voorstellingen als in de gelegenheden, waarvoor ze dienden. Kleine waaiers voor jonge r.-eisjes, waaiers die de ge liefde als cadeau werd aangeboden, hu welijkswaaiers die het bruidje de vrou welijke gasten offreerde, rouwwaaiers, die werden gebruikt door de bedroefde nabestaanden en kerkwaaiers, die met decente bijbelse taferelen versierd bij de kerkgang dienst deden. Wonderlijke staaltjes van kunste naarschap vinden wij in de bewerkte schachten van hout, ivoor, hoorn en parelmoer. Uitgesneden tot het fijnste kantwerk, van reliëfs voorzien, die bij geopende toestand van de waaier een landschap met personen vormen, inge legd met prachtige gedreven figuurtjes in goud, zilver en andere materialen. De waaiervlakken zijn beschilderd in waterverf, gouache of Vernis Mar tin. Ze zijn vervaardigd van papier, zijde, gaas, velin (kippenhuid) en ver tonen allercharmantste schilderijtjes van vaak grote kunstenaars. Liefdes paren, veldslagen, mythologische voor stellingen, portretten, bijbelse taferelen wisselen elkaar af ip een bonte menge ling. Montgolfier stijgt op met zijn bal lon, Van Speyk vliegt in de lucht met zijn schip etc. Dan zijn er tenslotte nog de kanten waaiers en de geborduurde, de lorgnet waaier, waar de coquette schone haar blosjes achter kon verbergen, zonder haar gezichtsveld te beperken en de spiegelwaaier, die haar in staat stelde te constateren, of de heren haar wel voldoende met bewonderende blikken volgden. Papieren waaier met aquarel montuur van gesneden ivoor en fond paarlmoer. Rococostijl uit het midden der achttiende eeuw. (Van onze C.B.C.-correspondent) BEAVER HALL HILL ligt in het. hartje van Montreal. Het is eert van de steilste gedeelten van de stad. Er bevindt zich het kolossale gebouw van de Bell Telefoonmaat schappij en talrijke andere kan toorgebouwen. Wie Beaver Hall Hill in zijn tegenivoordige staat ziet, kan zich moeilijk voorstellen, dat hier nog niet zo heel lang ge leden het centrum van de Canadese bonthandel was. Ook tegenwoordig worden er nog veel zaken in bont gedreven, maar op een andere ma nier en in een andere atmosfeer dan in de dagen van weleer. Nog maar kort geleden bijvoor beeld werd er in het veilingsgebouw van de Hudson Bay Company, niet ver van Beaver Hall, een grote bont veiling gehouden. Te oordelen naar de onverschilligheid, ja onwetend heid van het aanwezige publiek, zou men niet zeggen, dat hier de groot ste bontveiling van Canada aan de gang was. Want Montreal mag dan in veel opzichten veranderd zijn, zijn plaats als belangrijkste centrum van de bonthandel heeft deze stad be houden. Vandaar dan ook, dat tot de be langstellende inkopers uit alle delen van de wereld behoorden. Uit Span je waren ze gekomen, uit West- Duitsland en Italië. Er werden zulke grote hoeveelheden bont verhandeld, dat Raddisson, Dos Grosseliers en de andere „coureurs des bois" uit de vorige eeuw zich stellig de ogen uit gewreven zouden hebben, als zij aan wezig hadden kunnen zijn. De bontcollectie, die onder de hamer kwam, had een waarde van twee millioen dollar en was afkom stig van de tweehonderd handels posten, die de Hudson Bay Company in Canada bezit. Er waren meer dan 135.000 Canadese eekhoornpelzen, 64.000 hermelijnpelzen, 2.700 marter pelzen, 8000 witte poolvospelzen en 105.000 muskusratpelzen. Verder wer den er 17.000 pelzen van wilde mink en 75.000 pelzen van gefokte mink geveild. Behalve het gebouw in Montreal, dat uniek in zijn soort is, heeft de Hudson Bay Company veilingloka len elders in Canada, zo ook in New York en Londen. Oospronkelijk werden alle pels- dieren in Canada fn het wild gevan gen zowel door Indianen als door de „Coureurs des Bois": de blanke woudlopers. In de loop van deze eeuw verre zen overal bontkwekeri.jen die zich snel uitbreidden. De eerste op com- merciale grondslag gedreven bont kwekerij verrees op Prince Edward Island. Dat was in 1887. Later volg den Quebec en de andere provincies dit voorbeeld. In die Hid werden er door de bontkwekeri.jen geweldige zaken gedaan. Sinds kort is daar echter verandering in gekomen, want de smaak van het publiek werd an ders. Was eerst het lang-harig bont in de mode, later gaf men de voorkeur aan kort-harig bont. Met als gevolg, dat bijvoorbeeld de vossenkwekerijen hard achteruitgingen. De minkfarms daarentegen raakten steeds meer in opkomst. Het kweken van mink is evenwel verre van gemakkelijk en heeft alleen dan succes, indien het wetenschappelijk gebeurt. Zo kwam het, dat het aantal bontkwekerijen over het geheel sterk terugliep. Ook de import van goedkopere bontsoor ten uit het buitenland en van syn thetische pelzen heeft de situatie er niet beter op gemaakt. De beste bontafnemers van Canada in het buiteland zijn de Verenigde Staten en Engeland. Sommige bont soorten, zoals Perzisch Lam, enkele types muskusrat en konijn, worden geïmporteerd. De uitvoer stelt de invoer echter ver in de schaduw. Over de eerste negen maanden van 1953 vertoonde de handelsbalans bijv. een voordelig saldo van twee millioen dollar, alleen t.a.V. de post bont. Mink, bever en muskusrat gin gen aan de spits.De binnenlandse handel is voor de Canadese bontin dustrie echtèr het belangrijkst, want de Canadese vrouw stelt er prijs op haar naam van de best in bont ge klede vrouw ter wereld te zijn, hoog te houden. £)EZE RUBRIEK begint langzamer hand, tot mijn innig genoegen, sprekend te geli.iken op een uitge breide familiekring, waar men duch tig zijn mondje weet te roeren, als het pas geeft, maar bij alle verschil van mening hartelijk meeleeft met de diverse neven en nichten tot in de zoveelste graad. Toen ik mij bijvoorbeeld publieke lijk nijdig maakte op een dame, die haar zoon belette met de moeder van zijn kind te trouwen kreeg ik daarop hartsterkende reacties. Zelfs per telefoon. En dat vooral van de zijde der mannen. Er werd, schriftelijk, met vuisten op tafel geslagen dat de rui ten bij de bewuste schoonmama wel moestén rinkelen. De vrouwen kwa men met trouwhartige en practische raadgevingen: zo vulde Eva Adam weer aan. Ook al zou het geen prac- tisch resultaat hebben: medeleven is een van de kostbaarste en troost rijkste eigenschappen van de mens, die mii met veel narigheid verzoe nen. Hetzelfde overkwam mij naar aan leiding van een opmerking over dat altijd weerkerende figuurtje, de een zame nieuwelinge in een vergade ring. Ik vroeg u: Laat haar niet alleen en kreeg daarop allerlei ongedachte reacties die te aardig en te gevarieerd zijn om niet eens even in het publiek te etaleren. Zo schrijft mi.i een lezer, dat hem in zijn ambtsjaren dat verschijnsel ook herhaaldelijk is opgevallen, tot zijn verdriet Hij wijt het, typisch mannelijk, aan het uitgesproken in dividualistisch karakter van onze volksaard. Ik voor mij, als critisch vrouwsper soon. zie het juist meer als een uiting van kuddegeest, die onbewust en vaak zonder kwade trouw, de vreem de enkeling uitstoot. Zo in de trant van: Ons kent ons, maar wie ben jij eigenlijk? Een tweede brief, ditmaal van een lezeres, deed mij hartelijk in de lach schieten. Dat is niet zoals het hoort, ik besef het maar oordeelt uzelf of dit commentaar niet uiterst komisch klinkt: „Het probleem waar u en de presi dente mee zit is zeer eenvoudig en had direct kunnen worden opge lost. Daar het door u beiden werd opgemerkt in de pauze, had u van achter de tafel op kunnen staan en samen het eerste contact kunnen leggen; daarna haar met het één of ander groepje kennis laten maken. Dat moet voor een presidente en voor u. Saskia, geen moeilijkheid zijn. Solidair zijn, is meer dan ertoe opwekken, door spreken of schrij ven". ALSJEBLIEFT: dat noem ik stoer opgemerkt. Het is alleen maar jammer dat deze manier van optre den wel enige practische bezwaren ontmoet. Lieve mevrouw, stelt u zich nu toch de situatie eens helder voor. Er bestaat in de dagelijkse omgang nog zoiets als tact, om te beginnen. Sas kia komt op een dergelijke vergade ring niet, om zich persoonlijk met de aangelegenheden van de vereniging of van deszelfs leden te bemoeien, maar om een causerie te houden. Yyf/s/ssx/s/?/ Twee in een ALS er lente in de lucht zit, komen de mantel pakjes in het brandpunt van de vrouwelijke be langstelling te staan en vanzelfsprekend ook de blouses. Ons uitgezet pa troon is ditmaal aan het laatste artikel gewijd, en daarbij is speciaal ge dacht aan de dames, die graag een blouse erbij willen hebben, maar wei felen tussen een kort of een driekwart mouwtje. Als ze bovendien niet zo met aardse goederen ge zegend zijn, dat ze zo wel het eén als het ander kunnen nemen, brengt ons patroontje uitkomst. t Voor de nog frisse voor jaarsdagen (en de herfst!) maakt u de blouse met drie kwartmouw en wordt het war mer, dan tornt u eenvoudig de mouw eraf en u houdt< een kort mouwtje over, dat u van een in petto gehouden man chetje voorziet. Ons model is zeer geschikt voor de volslanke dame. U heeft er ca. 2.50 m. van 90 breed voor nodig. Het rechte gedeelte van het beleg (zie stippellijn) kan desgewenst aangeknipt worden. Het drie kwartmouwtje moogt u ook met een naad op de plaats van de stofvouw maken. U stikt in voor- en rugpand de figuur naden en sluit de zij- en schou dernaden. Het beleg naar bin nen vouwen en de knoopsgaten aanbrengen. Het bovendeel van het beleg aanstikken en de halsrand tussen de dubbele stof van het kraagje naaien, dat van achteren opstaat. Langs het ingetekende lijntje wordt het van voren opengevouwen en met een strikje of broche geslo ten. Het korte mouwtje werkt u met een heel smal biesje af en in het driekwart mouwtje stikt u van boven een inslagje voor u ze met elkaar verbindt. Zo doende blijven ze bij het los tornen in model. De onderkant van de driekwartmouw wordt ingerimpeld tussen de dubbele stof van een 4 cm. breed boordje op armwijdte gezet. De manchet voor het korte mouwtje, eveneens van dub bele stof gemaakt, wordt later met de kortste rand in de mouw genaaid, waarna u haar langs de ingetekende vouwlijn naar buiten omslaat. U ziet bij het tweede figuur tje, dat het ook wel aardig staat, als u de knoopsluiting tot bovenaan toe laat lopen. Aan u de keus! Aangezien deze zo'n dikke twee uur pleegt in beslag te nemen, kappen wij die doormidden en plakken er een pauze tussen, waarin spreekster en gehoor beide op adem kunnen komen. Gedurende dat korte respjjt geniet Saskia gastvrijheid achter de bestuurstafel en het ligt niet op haar weg daarvandaan te komen en door de zaal te gaan wandelen, ter be moediging van eenzame leden. Zelfs niet ob voorstel van en eventueel arm in arm met de presidente. Neemt u dit van mii aan, voor het geval u ooit achter een spreekgestoelte mocht belanden. U bent dan gast van het. bestuur en als zodanig niet gemach tigd tot enigerlei inmenging in de interne verhoudingen. Bovendien: zou zo'n optreden van twee vrouwen achter die tafel van daan niet de zaak voor de betrok kene nog erger maken? De aandacht zou al te nadrukkelijk op haar ge vestigd worden, zij zat opeens te kijk als de vreemde eend in de bijt ik zie die bijt al verbaasd staren! Neen, dan lijkt mij de remedie van een andere brief veel tactvoller en aller navolging waard. Luistert u maar: „Enkele jaren geleden zat ik hier in het bestuur van de afd. der Ned. Ver. van Huisvrouwen, en daar had den we achter de bestuurstafel het zelfde opgemerkt als de presidente over wie u sprak. Wij besloten daar iets aan te doen en onze nieuwe leden, zodra er vijf of zes bijgekomen waren, bij een van ons op een kopje thee of koffie te vragen. Zodat zij bij de eerstvolgen de bijeenkomst tenminste elkaar ken den. Deze methode heeft uitstekend gewerkt en wordt nog steeds toege past".- Mij dunkt, dat vele bestuurderes sen van vele vrouwenverenigingen deze wenk in haar gewillig oor zul len knopen. Als Saskia daar nog een mogelijke remedie aan mag toevoe gen: Zou het geen aanbeveling ver dienen dat één of meer gewone leden zich vrijwillig met de taak van „ge zelschapsdame" belastten? Zodra zij op een bijeenkomst een nieuwelinge helemaal alleen op haar eentje zien zitten, trekken zij een lege stoel bij en beginnen ongedwongen een ge sprek, of halen haar in het dichtst bijzijnd kringetje. Men zou dit baantje ook bij toer beurt kunnen laten verrichten door elke vóórlaatst aangekomen en in middels ingeburgerde nieuwelinge r zij weet hoe het zo een te moe de is! En als u dan toch aan het inhalen bent: denkt u dan ook eventjes ver der dan uw afdeling? De pas ge arriveerde nieuwelinge in uw buurt, uw straat, uw flatblok, is al even blij met een hartelijk woord en een vriendelijk gezicht in een vreemde wereld. Het is maar zo'n kleinigheid, en het kan zoveel betekenen. ]N het algemeen wordt In ons land het vlees zeer goed verzorgd en uitgesne den thuisbezorgd, zodat de huisvrouw niets ander; te doen heeft dan hiervan een smakelijke schotel te bereiden. In het voorjaar in er altijd een ruime aan bieding van kalfsvlees, een vleessoort, die zich bij uitstek leent om er lichte en smakelijke schotels van klaar te maken. Een schotel, die gemakkelijk van te voren kan worden toebereid en dus ge schikt is wanneer men gasten heeft, is bv. flensjes op z'n Chinees. Hiervoor bereidt men een stevige ragout van kalfsvlees, nier of tong. Benodigd: 250 gram poulet, zout, wortel, ui, peterse lie, thym. peperkorrels. 50 gram boter, 50 gram bloem. Het poulet gaar smoren in iets boter; zout en kruiden toevoegen en gedu rende drie kwartier zachtjes laten gaar koken. Van de bouillon met boter en bloem een stevige saus maken, wat ci troen sap en als u het heeft een blikje champignons toevoegen. U bakt nu on geveer vijftien dunne flensjes. De afge koelde ragout wordt met een eetlepel op het midden van een flensje gelegd, het flensje opgerold en in een vuur vaste schotel gedeponeerd. Men vult op deze wijze de rest van de flensjes, die dakpansgewijze in de schotel komen te liggen. Hierna het geheel met een flinke laag geraspte oude kaas bestrooi en in een hete oven een bruin en knap pend korstje laten krijgen. Benodigd voor vier personen: vier kalfsoesters van 75 gram, 150 gram kalfj gehakt, een blikje champignons, peter selie, uit, ei, peper en zout. Het gehakt aanmengen met de kruiden; bedek de oesters hiermede en druk het er voor. al goed op. Zorg ervoor, dat het ge hakt naar het midden toe wat hoger oploopt. Wentel de lapjes eerst door el en daarna door paneermeel. Bak ze op een zacht vuur bruin gedurende twin tig minuten. Neem ze uit de pan, leg ze op een verwarmde schotel en strooi er de fijn gesneden champignons over heen. Een gerecht, dat vooral in België en Frankrijk veel aftrek vindt is Tête de Veau of Kalfskop. Laat hiervoor bij uw slager een mooie kalfskop uitbenen. Om het vlees goed blank op tafel te kunnen brengen laat men het enige uren in het water met wat zout uittrekken. Nu snijdt men de kalfskop in mooie gelijkmatige stuk ken. die mep met de oren en de tong in koud water waarin een scheutje azijn is gedaan opzet.- Men voegt kruiden naar smaak toe ui, wortel, peterselie, een weinig kokskruiden, peperkorrels en de schil van een citroen). Roer er vlug een hand vol bloem door om het vlees nog blanker te maken en zet het geheel op een zacht vuur te koken. Na ongeveer twee uur, probeert met een vork door het vlees te prikken als het gemakkelijk loslaat is het vlees gaar. De tong en de hersens zijn spoediger gaar dan het kopvlees! Men snijdt dan de tong en de hersens in kleine stuk jes. de ogen worden van binnen goed uitgekrabd en alles wordt op een goed verwarmde schotel keurig gerangschikt. Hierbij wil het oog ook wat! Men pre senteert hierbfj geurige tomaten saus gemaakt van de bouillon, waar aan naar verkiezing een scheut Ma deira of room wordt toegevoegd. Benodigd: twee kleine of een grote kalfsnier, een halve fijn gehakte ui 50 gram boter, gehakte peterselie. 10 stuk jes oud brood. De nier enige tijd in koud water zetten, daarna met schoon water, peper en zout gaar koken, ongeveer twintig minuten. De ui lichtbruin bak ken. de fijn gesneden nier en een paar deciliter van het kooknat toevoegen, een kwartier laten stoven, daarna het vocht binden met de aangemengde bloem, peterselie toevoegen. De bruin gebakken stukjes brood met de ragout bedekken. De broodjes warm opdoen op een met peterselie gegarneerde scho tel. H.R.S. (Advertentie, Ing. Med.) HOESTSIROOP: Dit nieuwe receptje tegen hoest en verkoudheid zal U zeker goed doen. Neem een kwart liter kokend water en los hierin op een eetlepel suiker. Voeg hierbij de inhoud van een 30 grams flesje Vervus (dubbel gecon centreerd), dat U bij elke apotheker of drogist voor slechts 90 ct kunt kopen. Na even roeren is Uw kwart liter hoest siroop gereed. Dosis: volwassenen 1 eetlepel, kinderen van 8 tot 12 jaar een dessertlepel, van 3 tot 8 jaar een theelepel, na elke maaltijd en voor het naar bed gaan. Het is doeltreffend en zeer voordelig. LINIMENT TEGEN RHEUMATIEK: Het tweede receptje is een beproefd middel tegen rheumatiek, spierpijn en stijfheid. U heeft hiervoor nodig 15 gram Rheumagic-olie (prijs slechts 80 ct) en 85 gram brandspiritus. U vindt beide bij elke apotheker of drogist. Schud deze twee bestanddelen in een schone fles goed door elkaar en Uw rheuma- tiek-olie is gereed. Bevochtig de pijn lijke plaatsen ermede, niet wrijven en masseren en de „pijn verdwijnt direct. Het is de moeite waard om dit middel tje te proberen. (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3