Nieuws uit de Langedijk „De Noordermarktbond" houdt algemene vergadering Feestende Berger brandweer genoot van poppenkast Kaashandel had een goede week Bij de komende Bach-avonden in Bergen aan Zee Kinderoperette „Hans Drift" was een succes 'OGO kam] KE.M. promovi tweede i In kort bestek I Het markt percentage ongewijzigd Het Oranje-Comité houdt feesten op 30 April Oudorp Aanbesteding uitbreiding lagere school Oterleek Echtpaar Moeyes-Tromp in het goud Cadeau voor rampgebied overgedragen Martin Min kreeg kram in het oog Paaseieren voor de Berger kieken V Condensindustrie behoorlijk van orders voorzien Distier zal unieke meesterwerken spelen St. Pancras V olksonderwij s hield propaganda-avond Schermerhorn Ds Dijkstra heeft het beroep aangenomen Langedijker jeugd op de planken Prachtige entourage Overblijfselen van „De Brederode" zijn verkocht Vrouwenclub van het NVV opgericht Warmenhuizen Om de biljarttitel MARKTBERICHTEN Belgische regering dient ontslag in Kraaien won reglementair van Ijsvogels MAANDAG 12 APRIL 1954 LANGEDIJK. De 41ste algemene vergadering van de veilingsvereniging De Noordermarktbond te Noord-Schar- woude wordt gehouden op Donderdag 22 April in hotel „De Burg". Hiervoor zijn diverse voorstellen ingediend. Van de bestuursvoorstellen zij vermeld, dat men het marktpereentage ongewij zigd wil laten. Een tweede bestuurs voorstel vraagt de algemene vergade ring goed te keuren, dat het bruto ba tig saldo ad 58.084,19 bestemd wordt voor diverse afschrijvingen. Verder hebben enige aangesloten verenigingen voorstellen ingediend. De „LTB" Lan gedijk en de „LTB" Harenkarspel-Oost komen met de suggestie om een weeg brug aan te schaffen bij de laadplaats; „Nieuw Leven" Heerhugowaard vraagt grote kwantums uien, bij de tuinder thuis, door het UCB te laten keuren; alkoog en Omstreken" wil komen tot een landelijke ophoud en vergoe- dingsprijs voor den peen. Deze geldt momenteel alleen voor Noord-Holland; „Tuinbouwbelang" Noord-Schajrwoude stelt voor om de cijfers van de kool inventarisatie niet meer bekend te ma ken. Dit uit een oogpunt van koopman schap. Dezelfdé vereniging wil pogingen aanwenden om te bereiken, dat de twee de soort kool bij doordraai tachting in plaats van zestig procent als minimum prijs krijgt uitbetaald. „De Eendracht" Oudkarspel stelt voor er bij bevoegde instanties op aan te dringen, dat de minimumprij .egeling en de teeltrege ling voor het product witte kool dit jaar gehandhaafd zullen blijven. Ten slotte is 't de vereniging „Nwe Niedorp en Omstreken", die aan de leden, die een tegoed hebben bij de veiling aan ledenkapitaal, een gezegeld bewijs af te geven van de grootte van dit bedrag. Door de secretaris, de heer K. van Nienes, worden in een overzichtelijk jaarverslag diverse bijzonderheden me degedeeld. Vele bijzonderheden hebben wij reeds weergegeven van de talrijke vergaderingen, die tijdens ht afgelo pen jaar werden gehouden. De o.i. be langrijkste feiten zullen wij de revue laten passeren. Allereerst de omzet, in 1953 ƒ7.390.551,43 tegen ƒ7.790.227,41 het jaat daarvoor. In verband met de kool teelt wordt gezegd, dat de tuinders re kening moeten houden met de wijzi gingen, die zich in de vraag naar groen ten voordoen. Gezien de moeilijkheden tijdens het huidige koolseizoen, wordt de wens uitgesproken, dat aan de tuin ders financiële hulp zal worden gebo den. (Deze is inmiddels vanwege de regering afgekomen. Red.). De teelt van witlof, die de laatste jaren met vijf tig procent inkromp, wordt aanbevolen als spreiding der producten. nat de omzet over het afgelopen jaar nog zo hoog was, wordt toegeschre ven aan de gunstige afzet van vroege aardappelen en pootaardappelen. De teelt en afzet van slabonen was even eens een witte raaf aan deze veiling. Gememoreerd wordt verder de uien- teelt, welke in tegenstelling met vorig jaar een heel wat ongunstiger beeld geeft. De afval is dit seizoen bijzonder groot. De late aardappelen brachten eveneens goede prijzen op, hoewel het grootste deel administratief geveild wordt. Bij meer normale wijze van vei len, zo werd gezegd, zou voor dit pro duct wellicht nog een betere prijs ge maakt kunnen worden. Andijvie gaf ook redelijke uitkomsten. Voorts wordt stilgestaan bij het 40-jarig bestaan, dat op een waardige wijze herdacht werd. Er werden vijftien vergaderingen van het dagelijks bestuur gehouden en acht van het gehele bestuur. Het ledental bedroeg 1401, verdeeld over tien aan gesloten afdelingen. In 1953 werden in totaal 14992 stuks groentekisten en 4515 kpolkratten aangeschaft, daar steeds meer producten in fust verzon den worden. De balans sloot op een to taal van 1.127.399,69 met een bruto batig saldo van ƒ58.084,19; de exploi tatierekening gaf als eindcijfer een be drag aan van 160.215,62. NOORD-SCHARWOUDE. Het Oranje-Comité te Noord-Scharwoude besloot eveneens, om de herdenking van de verjaardag van Hare Majesteit Koningin Juliana en van de Bevrij ding in 1945, te vieren op 30 April. Op die dag zal 's middags in „Concordia" een feest worden georganiseerd voor de leerplichtige jeugd, dat om 2 uur begint. Dit is dus voor de scholieren, die in Noord-oebai wcude woneu en on der de leerplicht vallen. Voor de inwoners boven de leer plichtige leeftijd is er een feestavond. Deze wordt gehouden in samenwer king met het Oranje-Comité te Oud karspel, omdat hotel „De Brederode" niet beschikbaar is. Daartoe wordt in hotel „Concordia" en in hotel „De Burg" een gezamelijk programma uit gevoerd, waarvoor de medewerking wordt verzocht van alle verenigingen en clubs op het gebied van gymnastiek, muziek, zang en toneel. Deze uitvoeringen beginnen om half acht. De kleuterscholen vieren het feest in hun eigen school. De kas van het Oranje-Comité te Noord-Scharwou de behoeft weer aanvulling en daarom zal weer een lijst huis aan huis ter in tekening van bijdragen worden gepre senteerd. Naar wij vernemen, zal de school jeugd van Oudkarspel dezelfde dag feestvieren in de bioscoopzaal van „Ti- voli". SCHOORSTEEN NIET TIJDIG GERAAGD. ZUID-SCHAR WOUDE. Een kap per uit Zuid-Scharwoude werd daor ue kantonrechter te Alkmaar tot f 30 boe te of 20 dagen hechtenis veroordeeld omdat hij zijn schoorsteen niet tijdig had geraagd. Hierdoor ontstond er brand. Laat dit een waarschuwing zijn voor anderen. Voor de aanbesteding van het uit breiden van de lagere school aan de Munnikenweg waren 16 inschrijvingen binnengekomen. De uitslag was: fa. van der Gulik, Waarland f 95.500; gebr. Kui per, Heiloo f 94.500; G. Boekei, 't Veld f 94.150; D. Ent, De Rijp f 93.870; F.Hes, St. Pancras f 91.100; P. Buis, Oudorp f 89.710; fa. De Wit, Beverwijk f 88.952 B. P. v. Kooten, Oudorp f 88.650; Jac. Tromp, Alkmaar f 88.145; A. Metselaar, St. Pancras f 88.000; gebr. Tromp f 87.600; G. Kuipers, Hoogwoud f 87.240 K. Bruin en Zn., Oudkarspel f 87.000; J. Orij, Omval f 86.530; fa. Tuyn, 't Zand f 86.200; C. de Geus, Br. op Langen- dijk f 85.714. De raming wac f 87.966. De gunning is aangehouden. GEVONDEN VOORWERPEN 1 lederen dameshandschoen, 1 beige lederen herenhandschoen, 1 groene slee, 1 handschoenklem, 2 kinderwant jes, 1 lederen motorhandschoen, 1 schop 1 lederen riem, 1 hoofddoek, 1 heren- polshorloge, 1 rode zakdoek, 1 vlagge- stok, 1 paar kindergymschoenen. In lichtingen bij de politie. Gisteren hebben de heer en mevrouw C. Moeyes—Tromp uit Oterleek hun gouden huwelijksfeest gevierd en begrij pelijkerwijs was de belangstelling bij zonder groot. Tallozen namen de gelegen heid waar een felicitatiebezoek te bren gen, en al gauw was de woonkamer van huize Moeyes in een bloementuin her schapen. De heer en mevrouw Moeyes die 73 en 75 jaar oud zijn, beschikken beiden nog over een grote vitaliteit. Na zijn huwelijk woonde het echt paar eerst 4 jaar in Zaandam, maar toen de heer Moeyes de tip kreeg dat er in Oterleek een schildersbedrijfje te koop was, bedacht hij zich niet lang en ver huisde. Zeer primitief in een oude turf schuur begonnen verrees er echter na enige jaren een flinke werkplaats. Vijf en veertig jaar oefende de jubilaris er zijn vak uit, toen deed hij de zaak over aan zijn zoon. Moeyes kan echter niet goed stilzit ten en zo komt het dat hij een boerenbe- drijfje kocht en voor dag en dauw al uit de veren is om de koeien te verzor gen. £)E DUINEN rondom de Volkshoge school „De Zandhoeve", hebben Za terdagavond gedaverd van fors gezon gen liederen, aangeheven door de feest vierende brandweermannen van Ber gen, die met hun eega's, thans verenigd tot 'n groot gemengd koor, hun jaar lijkse feestavond hielden. Leider van deze avond was „Koos van de Groene Kalabas" uit het VAR A-programma, die tevens optrad als bespeler van de poppenkast, welke in de lange winter avonden door de vrouwen van de brandweermannen was vervaardigd op tijdstippen dat de mannen hun oefen avonden in de kazerne hielden. De poppen van dit spel waren ge maakt onder toezicht van de Volks- bogeschoolleiding. De koppen vertoon den bijzonder geestige earicaturen, terwijl de kleding, zeer sp"ckend tol uiting bracht hoe de vrouwen dagelijks zeer nauw met alles wat brandweer is optrekken. Het geïmproviseerde en soms dol-komische poppenkastspel liet Jan Klaasscn in z'n burger-kloffie te Bergen aankomen, waar hij trachtte een huis te verkrijgen. Het gierende auditorium volgde de dwaze avontu ren die Jan Klaassen meemaakte, om dat hij 3698 maal op het gemeentehuis was geweest voor een huis en dit pas de laatste maal veroverde, doordat hij de achterdeur was binnengekomen, na er door de voordeur „uitgezwiept" te zijn. Een samenspraak aan het loket van de gemeenteambtenaar, in onver valst „west-fries", veroorzaakte een. ge lach, dat met huilen kon worden ver geleken. Reine kolder werd het toen Jan Klaassen toetrad als lid van de Bergense Brandweer, lid werd van de brandweer-volleybalclub en zijn pas geboren kind, ondanks groeistuipjes, mee wilde nemen om zijn kinderbijslag op te halen. Overigens vond Jan Klaas sen Bergen een zeer achtenswaardig dorp, waar alles met het grootste ge mak wordt ingesteld, maar met nog groter gemak wordt opgeheven. „Ber gen zal er niet bij zijn, als er ergens een slechte beurt moet worden ge maakt", was één van de meest makke oordelen van onze grootste folkloristi sche figuur. De presidente van de brandweervrouwenclub, mw J. Kroon, dankte aan het eind van de avond de heer J. Schekkerman, leider van de Volkshogeschool te Bergen, voor de bijzondere gastvrijheid, die door dit instituut was verleend, deze dank on derschrijvende met het overhandigen van een boekwerk, dat in de biblio theek van „De Zandhoeve" een plaats zal vinden. Onder het zingen van: „We hebben in Bergen een jofele brand weer" kon de poppenkast worden over gedragen aan een comité, dat voor doorzending zal zorgen naar Tholen. waar zij op één der dorpen zal worden aangeboden in het kader van hulp aan de rampgebieden. Met de komende drukke Paasdagen voor de deur is de tennisbaan de Mo lenkrocht zeer gehandicapt door een ongeval dat aan Martin Min is over komen. De vlotte „groundsman" van de tennisbanen, heeft tijdens het repa reren van een hek een kram in één der ogen gekregen. Op advies van een chi rurg is hij in het St. Elisabeth Zieken huis te Alkmaar opgenomen, alwaar chirurgisch is ingegrepen. In Bergen is een actie te wachten, welke ten doel heeft, alle zieken met de feestdagen een paaseitje te bezor gen. Zij gaat uit van de zusters Oosten en De Gauw, de wijkverpleegsters hier ter plaatse. Paas-Zaterdag wordt er een wed- strijd in het eierenzoeken rondom de Ruinekerk gehouden, waaraan alle kleuters kunnen deelnemen. Inleggeld is een ei. De schooljeugd kan deelne men aan een etalagewedstrijd. De op lossingen kunnen bij de wijkzusters worden ingeleverd. Óok hier is de in leg een ei. Letwel, het gaat niet om suikergoed of chocolade, maar om wit- geschaalde gevalletjes, vers van de kip. De auto van de Rode-Kruiscolonne zai de gehele dag op het Stationsplein staan om goede gaven in ontvangst t* nemen. Is zuster Oosten dus op deze wljz» doende voor het geluk in haar mede mensen, van harte is te hopen dat er ooit voor haar een goede paasverrassing zal zijn. Zij heeft namelijk dezer dagen haar slangenlederen portefeuille met een bedrag van f 100.er in verloren. Wie, o wie? BIJZONDERE A ZOND VAN LEGER DES HE1LS Vanavond om half ach: wordt door het Leger des Heils in het Dorpshuis een bijzondere avond gegeven, waar op 140 kunstvolle projectiebeelden naar tekeningen en etsen van beroem de kunstenaars zullen worden ver toond. De violist van het Duis-quartet dat onlangs in Bergen een zo subliem concert van oude muziek gaf Hu bertus Distier, zal op 13, 16 en 19 April in het Kerkje te Bergen aan Zee de SINT PANCRAS Het gaat niet al leen om een feestavond, maar het gaat allereerst om de belangen van de open bare school, aldus sprak de heer C. de Jong Cz., als waarnemend voorzitter van de afdeling Sint Pancras, tijdens de Zaterdagavond in het lokaal van J. Bouwstra gehouden propaganda-avond. Te voren had spreker het welkom toe geroepen aan een goed bezette zaal en burgemeester Kroonenburg. Een kort propagandawoord werd daarna gesproken door de heer J. P. Surink, onderwijzer aan de o.l.-school alhier. Spreker betoogde, dat ondanks het snelle herstel in ons land, men in Nederland de grootste klassen vindt. Vijftig kinderen in één „hok" maakt goed onderwijs practisch onmogelijk. Spreker vond het teleurstellend, dat de enige weken geleden gehouden le denvergadering zo slecht bezocht was. Hierna werd door de toneelclub „Westfrisia" uit Haarlem, die geheel belangeloos hcfor medewerking ver leende, voor het voetlicht gebracht het in het Westfries omgezette toneelstuk „Vader Landman" van Adri Klijssen. Dit gegeven werd met alle aandacht aangehoord. Er werd goed spel gege ven. Mej. Tini van Exter verleende mu zikale medewerking met pianospel. Het is wel zeer verheugend dat de Gereformeerde gemeente alhier, na lange tijd vacant te zijn geweest, weel een eigen predikant krijgt. De candidaat ds J. Dijkstra uit Elle- com, nam uit 4 beroepen het beroep naar ons dorp aan. Ds. Dijkstra is gehuwd on heel: drie kinderen. Voorlopig zal bij zijn intrede nemen in de oude pastorie van de Ger. Kerk. Door architect Ir Keesman U't Alkmaar worden echter plannen ont worpen voor de bouw van een nieuwe pastorie, waarmede binnenkort zal worden aangevangen. GESLAAGD Onze plaatsgenote mej. Mats Jonker slaagde voor het diploma doktersassi stente. Zij is te Oostzaan direct als zo danig bij de dokter geplaatst a.s assi stente. BROEK OP LANGENDIJK. De Langeuijk staat bekend als een ge meente waar de operette hoogtij viert. Dit is niet alleen bij de ouderen het gevalf maar ook bij de jeugd. De vele kinderoperettes, die na de oorlog zijn opgevoerd, zijn er het beivijs van. Vo rige week Donderdag en Zaterdag was het de schooljeugd van de openbare school te Broek op Langendijk, die aangevuld met enige oud-leerlingen, twee geslaagde uitvoeringen gaf met de bijzonder aardige kinderoperette „Hans Drift", waarvan de tekst ge schreven is door Eli Prins en de mu ziek van J. Prins. Hans Drift is een flinke pittige jon gen, die in het eerste bedrijf tezamen met zijn andere broertjes en vriend jes bezig is onder leiding van zijn vader, de tuinman van de koning, de heg te knippen, terwijl Hans' moe der met de meisjes kransjes vlecht en manden opmaakt. Dit alles ter ere van de Koningsdochter, prinses Paulien, die de dag daarop haar verjaardag zal vieren. Hans, die driftig van aard is, krijgt onder dit werk ruzie met zijn vader en loopt weg naar zijn vriend de mole naar. Als hij later thuis komt ontstaat er een grote consternatie, daar de drif tige Hans onderweg de prinses, die hem plaagde, heeft geslagen. Als de maarschalk met zijn helpers Hans ko men zoeken, heeft hij zich verstopt. In zijn slaap verschijnt Klaas Vaak en bezorgt Hans om zijn bestwil een kwa de droom. In deze droom komt Hans in het paleis en ontmoet daar de ko ning, voor wie hij na voor zijn rech ters te zijn geleid, op ontroerende wijze een lied zingt. De koning is hier door zo getroffen, dat Hans wordt vrij gesproken. Als in het derde en laatste bedrijf Hans de koning werkelijk ont moet, vertelt hij deze de ware toe dracht. Opnieuw moet hij, nu in wer kelijkheid, zingen en wordt vrijgespro ken, zeer tot vreugde van zijn ouders en allen, die daarbij verder aanwezig zijn. Hoewel de koorzang niet altijd zuiver was. hetgeen wij toeschrijven aan het feit, dat er geen beter stem- materieel aanwezig was. kunnen wij niet anders zeggen, dan dat het geheel on een succesvolle wiize vertolkt werd. Vooral de verschillende hoofdrollen: Hans (Martien de Waard), de koning (Tinv Mulder), de prinses (Gretha Mulder), de tuinman (Piet Glas), de tuinmansvrouw (Marry Hop), de maar- -ehalk (Arie Vlug) en de opperlakei 'Kees Wit), hebben hier voor een groot ^eel toe bijgedragen. Het rolletje van Klaas Vaak werd on een ontroerende wiize voorgedragen door de kleine Dirkje Hoogland. De muzikale bege leiding (piano) was in goede handen van mévr. Hop, die tezamen met haar man, het leeuwendeel voor haar reke ning had genomen. Aan de décors, grime, costumes en verlichting was verder ook alle zorg besteed, zodat het een lust voor het oog was, dit te aanschouwen. Het was dan ook niet te verwonderen, dat na afloop een spontaan en aanhoudend applaus klonk voor dit optreden, waar in wij ie Langedijker jeugd op haar best zagen. Aan het einde heeft de voorzitter de oudercommissie, de heer Beers alle medewerkers (sters) hartelijk dank ge zegd voor hun vele opofferingen, OUDKARSPEL. Naar wij verna men zijn de overblijfselen van het door brand verwoeste hotel „De Brederode" voor de sloop verkocht aan de heren 3. Rutsen en J. Blom te Zuid-Scharwou de. Enige zaken van historische waar de heeft men nog uit de achter het ca fé gelegen vergaderlokaal kunnen red den, nl. een oude kaart van de polder „Geestmer-Ambacht", de ledenlijsten van het destijds bestaande Nutsdeparte- ment Oudkarspel en een borstbeeld van de stichter van het Nut, Jan Nieuwen- huizen. geboren 1 Sept. 1724 te Haar lem, in leven doopsgezind predikant, overleden op 24 Febr. 1806 te Monni kendam. Men is voornemens bovenge noemde historische voorwerpen een plaats te geven in een te stichten oud heidkundig museum van de Langedijk. LANGEDIJK. Aan de Langedijk is dezer dagen een Vrouwenclub van leden van het NVV opgericht, na een toespraak van mevr. Meier uit Alk maar. Er traden 15 leden toe. Het bestuur werd als volgt samenge steld: Presidente: mevr. A.. Kuiper-van Hugten; secretaresse: mevr. Peters- Hoogendoorn; penningm.: mevr. A. Klinkhamer-Kramer. solo-sonates en partita's voor viool gaan uitvoeren. Deze serie-concerten zou men kunnen beschouwen als de meest denkbare „unieke" Bach-herden- king. Joh. Seb, Bach, die in zijn talrijke werken, alle -stromingen en bedoelin gen. van de Europese muziek heeft ver vat, schreef drie Sonates en drie par tita's voor de viool als solo-instrument. Men kan gerust aannemen dat deze werken, uitgezonderd dan de bekende Chaconne wat de uitvoeringspraktijk betreft in de vergetelheid zijn verzon ken. Deze werken die meerstemmig en zelfs driestemmig vioolspel verlangen, stellen zowel geestelijk als technisch aan de concert-gever de hoogst denk bare eisen. Het is de proefsteen voor de meesterviolist. Dat men deze wer ken op het concertpodium nimmer hoort heeft enerzijds de oorzaak dat de violisten meestal met enige huivering opzien tegen deze opgave, anderzijds verlangen deze stukken van de toe hoorders de uiterste concentratie. Het is clus wel bijzonder dat deze stukken, welke een bron van schoonheid bevat ten en binnen de muren van het stu deervertrek bleven, nu weer eens in al hun volledigheid te horen zijn. De partita in d kl. t. is wel 'de be kendste geworden, door de chaconne welke als een uitzonderlijk virtuoos stuk aan de volgorde van deze suite is toegevoegd, evenals de doubles aan de partita in b kl. t. en het praeludium aan de partita in E gr. t. De chaconne overtreft in lengte de andere delen van deze Suite, maar ook in schoonheid van muzikale structuur. De grondgedachte van de chaconne wordt door Bach niet minder dan tweeendertig maal geva rieerd. Bach toonde hier een onuitput telijk inzicht in de mogelijkheden van het instrument, en zijn schier onbe grensde fantasie. In de overige te spelen werken zal men ook zeer schone fuga's voor viool kunnen beluisteren. We mogen van Hubertus Distier, die zich op deze wer ken heeft gespecialiseerd met gegronde reden, enkele prachtige recitals ver wachten. Door dit hoogst artistieke initiatief van het Kunstenaars Centrum Bergen, bestaat dus de zeer zeldzame gelegen heid zo goed als onbekende meester werken van Joh. Seb. Bach te gaan be luisteren. Met spanning zullen de mu zikale fijnproevers deze originele Bach- cyclus ongetwijfeld tegemoet zien. NOORD-SCHARWOUDE, 12 April. - 5ÖD kg uien 2.30; 800 kg bieten, A 5.10, B' 4.00; 800 kg peen, B 8.90, C 5.00; 11.000 kg rode kool 7.00—12.80, 1500 kg gele kool 12.5014.20; 19.000 kg Deense wite 7.00—11.80; 500 kg prei 10.00—13.00. speelde partijen om de plaatselijke kampioenstitel luiden als volgt: Mart. Pronk 100 100 17 17 5.38 Ant. Dekker 130 98 17 17 5.76 100 84 27 17 3.11 Math, de Groot 200 200 27 34 7.40 Math. Smit 100 100 15 38 6.66 Math. Quant 90 61 15 10 4.06 Herm. Pronk 90 80 19 25 4.21 Jb. Meijer 90 90 19 17 4.73 Jn. Slikker 170 170 13 41 13.07 W. Hoogeboom 210 166 13 34 12.76 100 100 21 16 4.76 90 78 21 12 3.71 Math, de Groot 200 200 17 44 11.76 Math. Smit 100 99 17 31 5.82 Jn. Kuiper 120 80 21 21 3.80 Math. Quant 90 90 21 17 4.28 Herm. Pronk 90 90 14 18 6.42 Jn. Slikker 170 170 14 41 12.14 H. Mosch 90 54 16 16 3.37 Mart. Pronk 100 100 16 27 6.26 Over het algemeen had men In de afgelopen week over de gang van za ken in de kaashandel niet te klagen. Er bestond veel belangstelling voor volvette Goudse kaas met als gevolg, dat de jonge kaas iets hoger in prijs kwam te liggen, terwijl daarnaast, feitelijk tegen de verwachting in, de Edammers 40+ zich in prijs wisten te handhaven. Alleen in Alkmaar moes ten de Edammertjes over het geheel genomen tegen een lagere prijs wor den afgegeven. Ook in de afgelopen week kon een flink kwantum kaas worden geëxporteerd, hetgeen de vraag ten goede kwam, alhoewel men zich niet kan onttrekken aan de indruk, dat de voorraad kaas van ongeveer vijf weken oud nu zo ongeveer is aan gevuld, hetgeen ook tot uiting komt in de prijzen, welke voor deze zg. leef- tüdskaas konden worden gemaakt. Men ziet deze prijzen steeds meer afbrok kelen, vooral bij de Edammers 40 De melkaanvqer beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. In de week van 21 t.e.m. 27 Maart jl. werd aan de zuivelfabrieken afgeleverd 94.485 ton tegen 88.494 ton in de voorgaande week. De melkproductie ligt over het algemeen hoger dan vorig jaar. Zo werd in de periode van 27 December 1953 t.e.m. 20 Maart 1954 ontvangen van veehouders totaal 800.772 ton te gen 794.198 ton in een gelijke periode in 1953. De productie van kaas be droeg in de week van 21 t.e.m. 27 Maart jl. 2611 ton tegen 2487 ton in de voorgaande week. Ook de kaas productie ligt op een hoger niveau dan in 1953 het geval was. In verge lijking met 1953 werd tot 20 Maa*t jl. ongeveer één millioen kg kaas méér gemaakt. Bij de boter liggen de cijfers tegenovergesteld. Tot 21 Maart 1953 produceerde men 12.398 ton tegen 11.984 ton in de periode tot 20 Maart 1954. Ondanks het feit, dat de boter- productie lager is dan vorig jaar, kan deze productie toch niet geheel wor den opgenomen en is reeds weer een belangrijke hoeveelheid bij de regering ingeleverd. Per 3 April 1954 bedroeg deze ingeleverde hoeveelheid 1363 ton tegen 651 tón op 27 Maart 1954. Ook liep de ingeleverde hoeveelheid melk poeder iets omhoog. Het vraagstuk c.er zg. surplus-voorraden begint, naar ons werd medegedeeld, thans een rol te spelen mede in verband met het feit, dat door de regering van Ver. Staten van Noord Amerika is besloten de Amerikaanse surplusvoorraden in Eu- ropa, Latijns-Amerika en het Verre Oosten op de markt brengen tegen prijzen, welke lager liggen dan die, welke in Amerika worden gemaakt. Hoewel men geen protesten verwacht van andere zuivelexporterende landen, zullen deze landen w.o. ook ons land toch rekening dienen te houden met de ontwikkeling van deze aangelegen heid en afgewacht dient te worden in hoeverre de Nederlandse zuivelmarkt op deze ontwikkeling zal reageren. Dat het hier uiteraard gaat om grote hoe veelheden moge blijken uit het feit, dat tot 15 Februari jl. bij de Ameri kaanse regering op de daar bestaande garantieregeling 1953-1954 was inge leverd: ca. 126 millioen kg boter, ca. 118 millioen kg cheddarkaas en 232 millioen kg magere melkpoeder. De voorraden bedroegen op die datum: ca> 123 millioen kg boter, 128 millioen kg kaas en 213 millioen kg magere melkpoeder. Voor ca. 35% van de bo ter en melkpoeder en 15°/o van de cheddarkaas, die gedurende de markt- jaren 1952-1953 en 1953-1954 is inge kocht, werd tot dusver een bestem ming gevonden. Uit de inmiddels bekend gemaakte uitvoercijfers over de maand Februari 1954 is gebleken, dat de uitvoer van kaas in deze maand bij Januari 1954 en ook bij Februari 1953 ten achter bleef. In Februari 1954 werd uitge voerd totaal 13.572 ton tegen 14.687 ton in de maand Januari 1954 en 14.842 ton in de maand Februari 1953. De grootste afnemers waren ook ditmaal weer België en Duitsland, hoewel deze landen minder afnamen dan in Januari 1954. De export naar Engeland steeg, hetgeen ook het geval was met de ex port naar overige Landen. Op de Leeuwarder zuivelbeurs werd Vrijdag jl. de officiële notering voor volvette kaas iets verhoogd en ge bracht op f 1.86 tot f 1.87 per kg. Voor Edammers 40+ noteerde men gelijk nl. f 1.70 tot f 1.71 per kg, het geen ook het ge\al was met Broodkaas 40 waarvan de prijs werd gesteld op f 1.71 tot f 1.72 per kg. Voor vol vette kaas bleek veel belangstelling, te bestaan en fabrikanten hadden niet de minste moeite de kaas te plaatsen. Hierdoor kon een iets hogere prijs worden bedongen en bewoog de beurs "ich op een niveau van f 1.88 tot f 1.89 per kg. Voor de Edammers 40+ be stond niet zoveel belangstelling, maar wist de prijs hiervan zich aardig te handhaven en kon het overgrote deel der productie worden geplaatst tegen f 1.71 per kg. Voo^ Broodkaas 40 betaalde men f 1.71 tot f 1.73 per kg. Op tie Alkmaarse markt werd de com missie-notering vastgesteld op f 1.74 per kg, dus 2 cent lager dan vorige week. De handel was echter stug en daardoor zakte de kaas gemiddeld in prijs. Men betaalde f 1.72 to\, f 1.74 per kg. Ten aanzien van de handel in boter kan worden gemeld, dat een klein kwantum naar België kon worden ge zonden, hetgeen ook het geval was met landen overzee. De productie kon niet geheel worden geëxporteerd en moest daarom opnieuw boter in de doelhuizen worden opgeslagen voor in levering bij de regering. De condens industrie blijkt behoorlijk van orders te zijn voorzien. Of dat echter zo zal blijven valt moeilijk te overzien. Men verheelt niet, dat men in de toekomst terdege rekening zal moeten houden met concurrentie van andere zuivel exporterende landen. MEDEMBLIK, 10 April Ronde bieten A 5.00, B 4.00; Voerbieten 2.00; Witlof II 47.00; Peen B 10.80, C 5.00; Voerpeen 1.40; Witlof III 38.00. OPPERDOES, 10 April - Ronde bieten A 5.00, B 4.00; Voerbieten 1.80; Uien 4.80; Peen B 11.5013.60, C 5.605.80; Voerpeen 2.20. BROEK OP LANGENDIJK, 12 April, 1000 kg rode kool 78.10: 800 kg bieten A 5—5.20; 1600 kg uien 2.80—3.50; grove 2.203.30. Do:rgedraaid: 1500 kg bieten. De Belgische premier Jean van Hout- te heeft vandaag koning Boudewijn het ontslag van zijn regering aangeboden. Premier Van Houtte heeft opdracht ge kregen de lopende zaken af te hande len. In CVP-kringen is hedenochtend ver klaard, dat het verlies van de CVP in de Senaat 4 rechtstreeks gekozene, 4 provinciale senatoren en 1 gecoöpteerd senator zou bedragen. De Christelijk Vlaamse Volksunie kon nergens een noemenswaardig aan tal stemmen behalen, behalve in het arrondissement St. Niklaas en het ar rondissement Antwerpen. Het Boeren- front heeft in het arrondissement Me- chelen een relatief succes behaald. Daaruit volgt dat in de provincie Antwerpen het verlies van de Christe lijke Volkspartij naar verhouding het zwaarst is. Naar schatting zullen de socialisten over het gehele land 8 tot 10 zetels win nen in de Kamer. De CVP zou er van 10 tot 12 verliezen en de liberalen er 2 tot 3 winnen. Een liberaal-socialistische meerderheid zou dan mogelijk zijn. Voor de provincie Antwerpen luidt de uitslag voor de Senaatsverkiezing al dus: Socialisten 16, gewonnen 1; Liberalen 1, onveranderd; CVP 9, verlies li Met het bekend worden van de uit slag van de verkiezingen voor de Pro vinciale Raad van Antwerpen Is de de finitieve uitslag van de raadsverkiezin gen bekend. Deze is: Socialisten 261 zetels, winst 26, ver lies 1; CVP 330 zetels, winst geen, verlies 45; Liheralen 80 zetels, winst 11, ver lies 3. Communisten 10 zetels, verlies 1 winst geen; Sociaal-liberaal Kartel 7 zetels, ge wonnen 5, verlies geen; Vlaamse Concentratie 6 zetels (nieu we partij). (Van onze hockey (]fc)K IN het Westen is thans bij de Mbekend. Niet BMHC, dat een groot Je kop heeft gegaan, maar TOGO leg van het feit, dat de Hagenaars op Kl wénnen, terwijl BMHC het in de uitwi der kon brengen dan 1-1. Met één pur kampioensvlag hijsen en kan dus aan pioenschap beginnen, waarvoor de e< apecld en door DKS royaal met 4-0 i de dames verloor Laren van HHYC Bftmotieklasse. TOGO won met 2-0 bij de rust reeds bereikt was. N DE wedstrijd tegen BMHC deed Kampong natuurlijk zijn sportieve jlicht en nam daarmede op waardige .vijze afscheid van de eerste klasse. Nadat de rust met 0-0 was ingegaan, con Be-Fair met 1-0 van Hilversum. )oor een doelpunt van Kruize stond 1HYC met de rust met 1-0 voor tegen Amsterdam. Kodde maakte er 1-1 en elfs 1-2 van, maar toen was het met ie hoofdstedelijke ploeg gedaan. Boer- ;tra maakte gelijk (2-2), Kruize gaf a»vr opnieuw de leiding (3-2) en We- pjfïpiaakte er 4-2 van: de eindstand Zonder dat SCHC speelde, was het toch ?en goede dag voor de ploeg, want Amersfoort verloor in Delft van Ring Pass met 1-0, zodat SCHC aan een ge lijk spel in de thuiswedstrijd tegen Ring Pass voldoende heeft om beslag têffiéggen op het kampioenschap van je Overgangsklasse B. Slaagt men daar in, of wint de ploeg, dan zullen SCHC en-Laren twee wedstrijden en eventueel een beslissingswedstrijd moeten spe len, om uit te maken wie de plaats Kampong in de eerste klasse gaat nemen. Laren kon het voor de eer- e klasse dames op eigen terrein niet jlwerken tegen HHYC, verloor met lb en mede door de overige resulta- n, kwam Laren definitief op de iaat- E OOK VOOR U W KAMERS vindt U het juiste behang in de nieuwe G.B. behangselcollectie! G.B. behangsels zijn exclusief en toch laag in prijs. Vraagt Uw behanger. (Advertentie ma Med.) De vertegenwoordiger Van der M. uit l'oorst die zich door diverse oplichtings- :aken een bedrag van tienduizenden gul- [fem toe eigende, is door de rechtbank jttljZutfen veroordeeld tot anderhalfjaar ivangenisstraf. ff, In Den Haag wordt j bouw voorbereid van zes overdekte embaden. ff, De locale tramdienst van [terdijk naar Amsterdam zal met hi re van zes October worden gestaakt. Twee jonge mannen in Frankfort nel- en rtegen betaling hun abonné's afspra- en,| data, verplichtingen, etc. te onthou- §9 die zij beslist niet willen vergeten, ij fstellen schadevergoeding tot 1000 nark in het vooruitzicht als zii in ge- reke zouden blijven. ff, De leider der ^merikaanse Democratische partij, Ste- enson, zal vandaag een nieroperatie on- ergaan. ff, Ter gelegenheid van het be- "I» V3n koningin Elizabeth aan Ceylon ebben 835 gevangenen gratie gekregen. De Amerikaanse Harvard-universiteit al een radarzender laten bouwen, waar- an de seinen door de planeet Mars zul- Mjyorden teruggekaatst, ff. De Deense er4 Burmeister en Wain heeft een con tact getekend om nog vijf koelschepen 'Q°i| Rusland te bouwen. De werf heeft eeds vijf van dergelijke schepen voor de >ovjet-Unie voltooid, ff, Tram- en bus chauffeurs van Rome zijn gisteren voor uur in staking gegaan om hun loon- iserl bracht bij te zetten, ff, In Londen is eren de ..Beweging voor de vrijheid an I koloniën" opgericht. Een Labour- )arlementslid fungeert als waarnemend "orgitter. ff, De Russische vice-premier ^^Mimister van Handel, Mikoyan, is na ^■verblijf van twee weken in Oost- (Ul|6land naar Moskou teruggekeerd; Hij iczgpht o.a. de Oostduitse uraniummijnen- De regering van Zuid-Korea heeft gis- ren plotseling het embargo op de han- IkrtL Japan opgeheven, ff. De Rotter- lamse heiers, die in het begin van de orige week in staking waren gegaan om ®|"e loon voorwaarden te krijgen, gaan anaaag weer aan het werk. Dit onder |8®waarde. dat door de patroons toege- *gde onderhandelingen binnen 14 dagen ?®fuen gehouden, ff, Een nieuw manus- Van Agatha Christie, de bekende jfster van detectiveverhalen, is in len uit de auto van de impressario er Saunders gestolen. fof. Gunnar Randcrs, de Noorse di- Bur van het Noors-Ned*Hondse atoom- fttuut te Kjeller. werd gisteren te pénos Aires verwacht als gast van de ^phtijnse regering. Hij is uitgenodigd ff het Argentijnse instituut voor atoom- •hdierzoek. ste de vai dal in tor I wa lus Zu go< vai ter IV He rer Sti me me IN j nit zot eer pai me hel en vei zal He waa het 1. De tijde Alje gesp wort die S c3, dekl over laat. men steil e7— d7. a5 j hij het hij uit slist kan gen? en v zet door tief der Botv spee reiki van f3 c te i wits mak zwaï Lf5- dat. h7 x e2, hun noeu eenv Le3 scha nu i te k 18. f3 f d8; Iopei Botv opru Door nen Zwaï der beelc zette van kunri a8; hevi| bierr 9e ze dan 25. F Wit aan e6,

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 10