Deens vorstenpaar komt op bezoek HET PLANEET-HOTEL Een sympathieke eenvoudige familie met drie flinke dochters Margrethe wordt eerste regerende vorstin sinds duizend jaar Veel overeenkomst met het Nederlandse koninklijke gezin Gedragen door het volk DE TECHNISCHE DROOM VAN DE AMERIKANEN Een vacantie op 17000 km van de aarde De situatie in de twee hoteldelen ZATERDAG 17 APRIL 1954 [{ON1NG FREDERIK en zijn gemalin Koningin Ingrid regeren over een rijk van bijna 500 eilanden, waarvan er slechts 108 zijn bewoond door iets meer dan vier millioen zielen. Het oudste nog regerende vorstenhuis van Europa is dat van Denemarken. De geschiedenis van het Konink rijk Denemarken gaat terug tot ongeveer 900 na Christus toen Gorm de Oude met machtige hand regeerde. In deze periode werd het fundament gelegd van het Deense Ko ninkrijk, een monarchie, die geruime tijd als de machtig ste gold in Europa en waarover krachtens de Salische wel alleen mannen regeerden. De Salische wet, erfopvolging uitsluitend in de mannelijke lijn, gold o.a. in Frankrijk. Engeland, Spanje en Denemarken, doch werd in de eerste drie landen reeds lang geleden afgeschaft. Omdat in de moderne tijd intelligentie wordt geprefereerd boven be drevenheid met het zwaard, is in Juni 1953 een wijziging gebracht in de Deense grondwet, waardoor troonsopvolging in de vrouwelijke lijn mogelijk is geworden. Daardoor zal na de abdicatie van Koning Frederik IX Denemarken voor het eerst sinds 1000 jaar een Koningin krijgen. Het zal Margrethe zijn, de oudste dochter van Koning Frederik IX en Koningin Ingrid. Elke zomer maakt de Deense Koninklijke familie aan boord van het Koninklijke jacht „Dannebrog" lange tochten in de Deense wateren. Deze foto werd in de nazomer van 1953 aan boord van het jacht gemaakt. £)E DEENSE KONINKLIJKE FAMILIE gelijkt in vele opzichten op de onze. Koning Frederik en Koningin Ingrid hebben, evenals Ko ningin Juliana en Prins Bernhard, uitsluitend dochters. Zij heten Mar grethe (die in April 14 jaar wordt), Benedikte (9 jaar) en Anne-Marie (7 jaar). De Deense prinsesjes worden even eenvoudig en prettig opge voed als onze Koningskinderen. Trouwens, dat is de wens van hun ouders. Koning Frederik en zijn gemalin hebben steeds veel aandacht geschonken aan het persoonlijke leven van de drie prinsesjes. Het Ko ningspaar heeft ertegen gewaakt, dat hun dochters te streng werden op gevoed en zij wensten hun dochters niet van de buitenwereld af te zon deren. Toen Margrethe nog een baby was zag men Koningin Ingrid vaak achter de kinderwagen door de straten van Kopenhagen wandelen. Trouwens, het is thans nog een gewoon verschijnsel, wanneer men de prinsessen op straat ziet spelen of fietsen met andere kinderen. Poen Margrethe nog klein was, liet Koningin Ingrid nabij het Paleis Amalien- borg, de Koninklijke residentie in de Deense hoofdstad, een kinder tuin inrichten, waar haar dochter dagelijks met andere meisjes en jon gens naar hartelust kon spelen. Later kon men ook Benedikte en Anne- Marie vaak met vriendjes en vriendinnetjes in deze tuin vinden. JfiARGRETHE onderscheidde zich als een der beste leerlingen van de klas. Zij heeft een natuurlijke aanleg voor tekenen. Met andere kinderen uit geheel Denemarken exposeerde zij enige tijd geleden enkele van haar tekeningen ter gelegenheid van Tivo- li's internationale tentoonstelling van kindertekeningen, die de avonturen van de wereldberoemde Deense sprookjesschrijver H. C. Andersen il lustreren. Margrethe was op deze ten toonstelling onder meer vertegenwoor digd met een waterverftekening van „Den title Havfrue", die zij als tien jarig meisje vervaardigde. Maar de jonge prinses, die straks als eerste vrouw de Deense troon zal be stijgen, heelt nog meer liefhebberijen. Natuur-historie neemt een warme plaats in haar hart in. In het bijzonder hebben bloemen en vogels haar be langstelling. En het blijft niet alleen bij belangstelling. Margrethe gaat grondig te werk en bestudeert alles, wat verband houdt met haar liefheb berijen, zeer nauwkeurig. Als voor beeld van haar accutaresse noemen wij het feit, dat Margrethe lid is van de Deense Vereniging van Ornithologen. Er is geen tweede meisje van dertien jaar in Denemarken-, dat als lid van deze vereniging is toegelaten. Margrethe heeft haar beide zusjes paardrijden geleerd. Met Benedikte rijdt zij vaak om het hardst op de renbaan van het Paleis Christiansborg. Ook met het democratisch Deense vei - voermiddel, de fiets, is zij heel goed vertrouwd. Samen met haar beide zusjes en vriendinnetjes maakt Margrethe vaak fietstochtjes. Maar naar school gaat ze liever niet op de fiets vanwege het drukke verkeer in de straten van de Deense hoofdstad. De dertienjarige troonopvolgster be steedt aan de kennis van vreemde talen, evenals trouwens haar zusjes, veel aandacht. Margrethe spreekt en schrijft vlot Engels en Zweeds. Engels heeft ze geleerd van haar Engelse gou vernante, Miss North, die tweemaal per week uitsluitend in haar moeder taal met de prinsesjes converseert. Zweeds leerde Margrethe van haar moeder, die een dochter is van de Zweedse Koning. Margrethe's opvoeding wordt thans aan haar toekomstige taak aangepast en zij zal staatswetenschappen gaan studeren. Het Deense volk is bijzon der trots op het jolige drietal, dat even zorgeloos is als andere kinderen. De Koning maakte onlangs de opmerking, dat zijn kinderen zo aardig zijn, omdat Ze even onopgevoed zijn als alle an dere kinderen £)E EENVOUD, die het leven van de Deense Koninklijke familie ken merkt. vindt zijn oorsprong in de op vattingen van de grootvader van de prinsesjes, Koning Christian de Tiende, die in 1947 overleed. Hij stak zijn ken nelijke afkeer van alles wat naar be waking, afzondering en officieel ver toon zweemde, nimmer onder stoelen of banken. Christian maakte elke mor gen op zijn paard een tocht door de straten van Kopenhagen en voor iedereen, die een praatje met de vorst wilde maken, toonde hij toenadering. Er was geen Deen die de Koning na- gaapte of die overdreven gewichtig tegenover hem deed. Zelfs op zijn verjaardag sloeg de vorst de paardrit nimmer over. Men zag dan op alle hoeken van straten, pleinen en steegjes, die hij passeerde, groepjes mensen, die hun populaire en beminde Koning toewuifden en zijn paard bedolven onder bouquetten een voudige bloemen. Zijn zoon, de op 11 Maart 1899 geboren Koning Frederik IX, zet deze traditie van eenvoud voort. Koning Frederik IX, hoewel een ernstig en rustig mens, heeft zich nim mer van zijn medemensen afgezon derd. Hij zoekt juist contact met men sen uit velerlei levenskring en weet een afwijkende mening altijd te respecteren en te waarderen. Koning Frederik verenigt alle eigenschappen in zich, die een vorst de eerste dienaar van zijn land doen zijn. Het Deense volk kent hem als een zeer begaafd pianist en een bekend en geliefd dirigent, die geregeld zijn in spannende werkzaamheden onderbreekt om een fietstochtje te maken door Kopenhagen, meestal in gezelschap van zijn charmante vrouw. Koning Frederik erfde zjjn muzikaal talent van zjjn moeder, Koningin Alexan drine, die zelf bekendheid verwierf als een uitstekend pianiste. Zjj moedigde het talent van haar zoon reeds vroeg aan. Als Prins vestigde Koning Frede rik al de aandacht op zjjn muzikale gaven, toen hjj eens de band van de Paleiswacht op het plan voor het pa leis Amalienborg dirigeerde. De Kopen hagen stroomden toe om de Prins aan het werk te zien en hjj verwierf zich toen reeds de bjjnaam van „de muzikale Prins". Koning Frederik IX heeft sedert 21 April 1947. toen hij na de dood van zijn vader tot Koning van Denemar ken werd uitgeroepen, zijn liefde voor de muziek moeten rantsoeneren om het belangrijke en veel tijd eisende staatswerk goed te kunnen behartigen Koning Frederik dirigeert thans nog slechts tweemaal per jaar in het open baar een concert. Het is inmiddels een traditie geworden dat hij dan het orkest van het Koninklijk Theater te Kopenhagen en het Deens Staatsradio Symphonie Orkest leidt. Ter ere vap de 70ste verjaardag van de vader van Koningin Ingrid, Koning Gustaaf Adolf VI van Zweden, dirigeerde Koning Frederik op 11 November 1952 een concert in Stockholm, dat door alle Scandinavische Koningen, Koningin nen, Prinsen en Prinsessen werd bij gewoond. Hij is zeer verheugd over het feit, dat zijn oudste dochter ook zeer muzikaal is. Margrethe's vorderingen bij de pianolessen duiden erop, dat zij de artistieke aanleg van haar groot moeder en vader heeft geërfd. [TV EN ALS Koningin Juliana in ons land, heeft de Deense vorstin zich zeer populair gemaakt door haar arbeid en belangstelling op sociaal terrein. Koningin Ingrid werd geboren op 28 Maart 1910 als Prinses van Zweden. Zij is een dochter van de huidige Ko ning van Zweden, Gustaaf Adolf VI en Margaret, die werd geboren als Prin ses van Groot-Brittannië en Ierland. Koningin Ingrid vestigde de aandacht op zich door de voortreffelijke be heersing van de moderne talen. Door haar moeder kreeg zij veel connecties met Engeland, waardoor zij al in haar kinderjaren de Engelse taal vloeiend leerde spreken. Toen zij met de toen malige kroonprins Frederik van Dene marken in het huwelijk trad, wierp zij zich onmiddellijk met veel ijver op de studie van de Deense taal, die zij per- In verband met het Deense bezoek hebben de vlaggenfabrieken het druk met het vervaardigen van dundoeken in de Deense kleuren. fect wilde leren spreken. Geassisteerd door een privé-leraar slaagde zij erin in twee jaren Deens te leren geen geringe prestatie, indien men bedenkt hoe moeilijk het voor de Scandina- viërs is één van de andere Scandinavi sche talen te leren, hoe paradoxaal dit ook moge klinken. Koningin Ingrid spreekt Deens absoluut zonder fouten en zonder enig accent. Als meisje was Koningin Ingrid ve' zot op paardrijden en tennissen. Toen zij Koningin van Denemarken was ge worden, hield zij zich gedurende de eerste jaren uitsluitend nog bezig met tennis, maar in de zomer van 1949 hervatte zij ook weer de beoefening van de ruitersport. De oudste twee prinsessen vergezellen haar moeder vaak als zij gaat paardrijden. Eerst hadden de prinsesjes een pony. maar sinds kort hebben ze ook een „echt" paard, genaamd „Forward". Reeds als meisje toonde Koningin Ingrid grote belangstelling voor de padvindstersbeweging. Toen zij wat ouder was geworden onderscheidde zij zich in het kampwerk. In bijzonder voor het koken bleek zij een aangebo ren talent te bezitten. Door het volgen van een cursus „economische huishou ding" vergaarde zij als prinses zeer veel kennis omtrent de juiste wijze, waarop een huishouding dient te wor den gevoerd. De Deense Koningin is erepresidente van het Deense Padvindsters Gilde en erelid van het Corps van Vrouwelijke Vrijwilligers, dat in de oorlog werd EE'iV populuir Vorstenpaar zal op 26, 27 en 28 April een statiebezoek aan ons land, brengen: Koningin Ingrid en Koning Frederik van Dene marken. Het laatste Konink lijke bezoek aan ons land dateert van vóór de tweede wereldoorlog, toen in 1938 Koning Leopold van België in November gedurende en kele dagen de gast was van onze Koninlijke Familie. Sinds hun troonsbestijging in 1947 heeft het Deense Koninklijke Paar tweemaal officieel het buitenland be zocht. In November 1950 wa ren zij de gasten van Presi dent Auriol van Franrijk en in Mei 1951 volgde hun sta tiebezoek aan Engeland. Het bezoek aan ons land betreft een tegenbezoek naar aanlei ding van de reis, die Konin gin Juliana en Prins Bern hard vorig jaar naar Dene- markim maakten. opgericht voor het verlenen van hulp bij rampen e.d. HET Deense Koninklijk Paar is niet gesteld op een stijf hofleven. De ge lukkigste uren brengt de Koninklijke familie door in het Jachthuis te Trend in Noord-Jutland. Het is een soort blokhut, die door het Deense volk werd geschonken ter gelegenheid van het huwelijk tussen Koning Frederik en Koningin Ingrid. Het is een traditie geworden, dat de Koninklijke Familie in Trend de Kerstdagen doorbrengt. Er komt nim mer een hofhouding. Alleen een ka mermeisje en een kok mogen de Ko ninklijke Familie vergezellen. De Ko ning en Koningin onthouden zich ge durende het verblijf in Trend van re presentatieve plichten van elke aard. Margrethe en Benedikte verrichten hier altijd met veel plezier allerlei huishoudelijke karweitjes. Zij wassen en drogen af, stoffen en kloppen kle den Met Kerstmis brandt in het jachthuis de Kerstboom, die door de prinsesjes is opgetuigd. Gedurende het verblijf in Trend gaat de Koning veel jagen. |/V AMERIKA, waar de toekomstfantasieën op het ogenblik zo welig tieren als bij ons straks de tul pen, is een interessant voorbeeld van technische fantasie populair geworden. Het betreft hier de geschiedenis van het „Wereldruim-liotel", waar van onze kinderen en kindskinderen misschien nog enorm veel plezier kunnen hebben. Het „Wereld ruim-hotel" in het laatst van de 21e eeuw lijkt in niets op een hotel, gewoon op de aarde. Het be staat uit een holle kogel en holle, daar omheen draaiende ring. Het hele „hotel", kogel en ring, wentelt zicht op een afstand van 17.000 kilometer om de aarde, waarbij het slechts negen uren doet over een totale om wenteling om onze aarde. Het hotel is niets anders dan een kunstmatige satelliet van de planeet, waarop wij ivonen. Door middel van raketkracht wordt hij in zijn cirkelbaan geslingerdop dezelf de wijze als de maan volgt hij nu dezelfde wetten van aantrekking en middelpuntvliedende kracht. Behandelen wij nu verder de bijzondere bouw van het hotel. Ten eerste de betekenis van de om de platte kogel draaiende ring. De planeet is op zodanige afstand van de aarde, dat de zwaartekracht tot een uiterst mi nimum gedaald is. Voor mensen is voortdurend leven zonder „zwaartekracht zeer onplezierig; door het cir kelen der ring ontstaat nu een middelpuntvliedende kracht, die kan dienen ter vervanging van onze aardse „zwaartekracht". De mensen, die zich in het binnenste van de holle ring bevinden, worden dus met enige kracht tegen de buitenwand gedrukt, welke wand zij aldus als „vloer" zullen gebruiken, waarop zij zich zullen bewegen, hun meubelen plaatsen enzovoort! Wat de holle kogel betreft: hier heerst zwaarte- noch middelpuntvliedende kracht; alles, wat zich hierin be vindt is gewichtloos, men zou zich „zwemmend" zowel als „vliegend" in deze ruimte kunnen voortbewegen; voor het hotel is dit het „sportterrein". Voor f fjigl-i »H p9iX tuiibltecdg. Voa'- hgt opwclclcci^ V4H, tH"'«J5£os7 planets Koning Frederik heeft in Scandinavië en ook daarbuiten grote bekendheid verworven om zijn muzikale gaven. Ieder jaar dirigeert hij in het openbaar twee concerten en af en toe treedt hij ook als piano-solist op. In een rustig vertrek van de Koninklijke residentie trekt hij zich graag terug om enige Piano te spelen. Hier heeft hij gezelschap gekregen van zijn drie doch ters. Margrethe heeft reeds getoond dat zij de muzikaliteit van haar vader heeft geërfd. QAAN wij over tot het beschrijven van de situaties in de twee hotel- delen. In de ring bijvoorbeeld schijnt wel letterlijk de wereld op zijn kop te staan. Wie in de eetzaal zit, heeft het idee alsof hij in een zachtglooiend dal zit, terwijl men de overige tafels van de vreemdsoortigste gezichtshoeken uit kan aanschouwen. Komt een be diende met de schotels, dan meent de wachtende, hem uit de hemel te zien neerdalen en is danig verbaasd, dat er niet gemorst wordt. In de ring verma ken de gasten zich op dezelfde wijze als op aarde, zij het dan onder „aan passing aan de omstandigheden". Zo moeten bijvoorbeeld de biljarttafels omdat de ballen immers, om „gewicht' te krijgen, de middelpuntvliedende kracht nodig hebben gebogen zijn. De kromme lijn beheerst trouwens het hele interieur van de ring. [-JET MERENDEEL van de tijd bren gen de gasten door in de „G-nul- zone", in de zwaartekracht-vrije holle kogel. Daar kunnen zij eindelijk de langgekoesterde droom van de mens heid, te kunnen vliegen, uitleven. Zij bevestigen kleine vleugels aan de en kels en polsen en bewegen zich zo als fabelwezens door de ruimte. Natuurlijk moet men om goed te kunnen vliegen enigszins geoefend zijn, want veel beginnelingen, die geen idee hebben van de lichtheid en het gemak der voortbeweging in de zwaarte kracht-vrije ruimte, lopen dikwijls ver wondingen op bij het stoten aan de wanden. Vliegend voetbal, vliegend base-ball en vliegend tennis zijn de meest geliefde sporten in dit gedeelte, dat steeds met zendingen lucht van de aarde wordt onderhouden. S het meest interessante curiosum wordt het „zwembad" beschreven. Het is niet anders dan een waterdrop pel van reusachtige afmetingen die door de samenhang van de waterdeel tjes één geheel blijft, omdat er immers geen zwaartekracht is, die deze deel tjes verspreidt. Men kan er dwars doorheen zwemmen, waarbij men de verrassende ontdekking doet, dat er zich middenin een kleine verversings ruimte bevindtwaarin de gasten kun nen ijs eten, converseren en roken. Kunnen zij daar dan wel ademhalen? Ja; zij bevinden zich namelijk in een geweldige luchtbel, die zich middenin het water bevindt en die nergens nei ging hzpft om naar de oppervlakte te komen, omdat de zwaartekracht hier niet bestaat. JJIJZONDER b eiend Is het zien door de enorme telescopen, waarmee de uitkijkposten voorzien zijn, van waar uit men op de aarde kan kijken. Men moet niet vergeten, dat men zich op een planeet bevindt, die dezelfde weg aflegt als de maan, met dit verschil, dat, waar de maan een maand nodig heeft, het „planeet-hotel" slechts negen uren behoeft om haar cirkelbaan om de aarde te maken. De aarde te zien aanwassen van een haar-dunne halve cirkel tot een ontzaglijke gloeiende schijf is een geweldige, huiveringwek kende sensatie, die door geen herha ling haar opwindende bekoring ver liest. De telescopen zijn zo sterk, dat men het gevoel heeft, alsof men slechts enkele kilometers boven de aarde zweeft: steden en landschappen, ja zelfs enkele grote gebouwen kan men onderscheiden. Een verblijf in het Dianeet-hotel, verzekert men ons, is de groot ste belevenis, die men in de wereld der sensaties zal kunnen ervaren.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9