Conferentie van Genève reeds voor de aanvang verdeeld Discussie Kapitein van MVD verkoos de vrijheid India laat geen aanvoer voor lndo-China door België heeft nieuwe regering Vluchtelingenconventie der VN in zes landen van kracht Algemeen secretariaat kon niet worden gevormd Vrijdag 23 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151è Jaargang No. 95 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Om de erkenning van Rood-China Prins Bernhard in Juni naar Friesland i wenk in Congres Wysjinsky trekt zich terug Nederlander commandant Belgisch-N ederlandse luchtverdediging Prof. De Quay voorzitter Raad voor de Emigratie Vele ministers uit vroegere kabinetten Eerst inventaris van de toestand Russisch journalist te Canberra zoek Hoofdfiguur in grote spionnagezaak Plan tot sluipmoord op een Russische emigrantenleider onthuld Arrestatie van tal van spionnen verwacht NIEUWE ONTVOERING IN BERLIJN WEERBERICHT Directie. J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: R M KOKMANS Redactie: ïchterdam 18, l'el 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Pel. 3320 Postgiro 187294 AIKMAARSCHE COURANT 1AKIEVEN. Advertenties 16 ei p mm Vraag en aanbod alleen 2e hands goederen i tot 15 woorden 1.- elk woord meet 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal t 6.4f plus Incassokosten Weekabonnementen f0 52 J)E COM'T.RGINTIE van Genève, die Maandag begint, zal het moeten doen zonder centraal secretariaat. De vorming hiervan is gestrand op de Russische eis, dat er vertegenwoordigers van communistisch China in zullen worden opgenomen en de weigering van de Westelijke mogend heden, om haar in te willigen. Daardoor zou immers de bijeenkomst officieel een conferentie van de Grote Vijf zijn geworden. Het Euro pese bureau van de Verenigde Naties gaat daarom nu maar van de ver onderstelling uit, dat de delegaties van de landen, die in Korea tegen liet communisme hebben gestreden, op de conferentie in technische rn organisatorische zin zullen samenwerken. Dat betekent, dat zij een eigen persdienst en documentatiedienst zullen krijgen en ook een ge meenschappelijk secretariaat en een gemeenschappelijke begroting Hierover zijn reeds besprekingen gevoerd. Men verwacht, dat de Turk se aedeleaeerde Adnan Kural, directeur-generaal van Buitenlandse Zaken in zijn land, de leiding van het Westelijk secretariaat zal krijgen MEN WEET nog hoegenaamd niet, of de Russische, de Chinese en de Koreaanse delegatie op eenzelfde wij ze zullen samenwerken. Dat. zou wel voor de hand liggen Maar men houdt toch ook rekening met de mogelijk heid, dat China liever zelfstandig zal willen optreden, al was het alleen maar om zijn eis inzake erkenning als grote mogendheid te onderstrepen Is dat inderdaad het geval, dan zou den er dus niet slechts twee, maar drie of vier secretariaten met bijbe horende pers- en documentatiediensten komen Men kan zich voorstellen, hoe veel moeilijkheden hieruit zullen voortvloeien. Het Bureau van de Ver enigde Naties zal nu immers zijn diensten gelijktijdig ter beschikking moeten stellen van verschillende groepen van delegaties De honderden journalisten, die ln Genève uit alle hoeken van de we reld bijeenkomen, zullen hierdoor ook niet bij de conferentie als zodanig toe gang hebben Zij krijgen wel een perskaart van de Verenigde Naties, maar die zal hun nergens een deur Prins Bernhard zal op 10 en 11 Juni een bezoek brengen aan Friesland. Het programma is nog niet vastgesteld. openen. Zij moeten bij elke delegatie afzonderlijk gehoor moeten zien te krijgen en men zal dus kunnen vei wachten, dat een deel hunner wel bij de Westelijke, maar niet bij de com munistische persconferenties zal wor den toegelaten en dat anderen in een omgekeerde situatie zullen «omen te verkeren Dit zal waarschijnlijk lei den tot een volkomen verwarrende tegenstrijdigheid in de berichtgeving Ondanks het feit, dat de gemeente Genève m een leegstaand warenhuis een voortreffelijk perscentrum heefr ingericht waar vele honderden jour nalisten en fotografen rustig zullen kunnen werken, ondanks het feit ook. dat er voor de pers kantoren zijn ge schapen in het vroegere Volkenbonds paleis in de nabijheid van de confe rentie! utmte is er dus "ooi de be richtgeving maar slecht gezorgd Dat heeft de Journal de Genève dan ook geïnspireerd tot een hoofdartikel, waarin het anders zo bezadigde blad scherpe woorden gebruikt ter ken schetsing van de incompetentie der Grote Vier inzake de organisatie de zer conferentie. Het enige punt, waarover de ver tegenwoordigers der Grote Vier het thans na urenlang debatteren eens zijn, is de opstelling van de conferen tietafel en de zetels der zestien dele gatieleiders.... De Westelijke ministers zijn giste ren in Parijs bijeengeweest om hun houding op de conferentie te bepalen. Zij zouden vandaag de NAVO-raad te Parijs over hun plannen inlichten. Za terdag komen zij opnieuw bijeen Di ...^ci'ing van Inüia heelt besloten, zich te verzetten tegen vluchten van Amerikaanse vliegtuigen met Franse versterkingen voor lndo-China over In disch grondg'bied Deze beslissing heelt in het Amerikaanse Congres levendig, teleurstelling teweeg gebracht. Men vreest, dat zij van nadelige t --ou kunnen zijn op het programma vom economische hulp aan India, waarvoot de regering vijf en tachtig milliocn dol lar bü het Congres heeft aangevraagd De hulp aan lndo-Chtna is te meet noodzakelijk omdat de communisten thans hardnekkige pogingen doen. de ene stelling van. Dien Bien Phoe na de andere in handen te krijgen en aldus langzamerhand de gehele vesting te ver overen. Stoottroepen der Vietminh be vinden zich thans op een kilometer af stand van de commandopost van gene raal De Castries Het garnizoen heeft een verbinding gemaakt met de buiten post aan de Westelijke zijde van de iandingsstrook voor vliegtuigen. Op deze wijze hoopt men de aanvoer van voorraden, die door de Vietminh door spervuur belemmerd wordt, gemakke lijker te maken De Fransen proberen thans kunslma tig regen te verwekken, teneinde de aanvoer van de Vietminh onmogelijk te maken. De besprekingen tussen Frankrijk en Vietnam te Parijs over de verlening van onafhankelijkheid aan dit land hebben geleid tot de opstelling van een ge meenfhappeliikp beginselverklaring welke aan de verdragen tussen beide staten zal voorafgaan. Het vroegere Volkenbondsgebeuw te Genève waar de conjerentie inzake het Verre Oosten Maandag een aanvang neemt. In de inzetten de ministers van Buitenlandse Zaken der vijf grote mogendheden. Van links naar rechts: Bidault FrankrijkEden (Engeland), Dulles (V.S.J, Molotov (Rusland) en Tsjne En Lai (Rood-China). Op de Queen Elizabeth, die op 5 Mei van New ïork naar Europa vertrekt, is passage geboekt voor Wysjinsky, het hoofd van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties. Volgens de New ïork Times zal Wysjinsky zich terug trek ken. om voortaan het rustige leven te leiden van een academisch politicus. Wysjinsky zelt neeft verklaard, dat hij wegens vermoeidheid enige tijd niet vacantie gaat en over ongeveer zés we ken hoopt terug te keren. Met ingang van 1 Juni zal de gerie- raai-majoor J H van Giessen eervol worden onthe en van zijn functie als plv chef luchtmachtstaf en met mgang van 1 Juli worden benoemd tot commandant van de 69e luchtver- dedigingsgroep. het commando van de luchtverdediging van Rnleië en Ne derland De generaal-majoor Van Gie- sen zal vanaf 1 Juni reeds op het hoofdkwartier van de 69e groep wur- d~n geplaatst om de werkzaamheden van zijn voorganger, de Belgische ge neraal-majoor ^e Soomer over te ne men. De schout bij nacht-vlieger H. Scha per heeft zich bereid verklaard ont slag te nemen uit de zeedienst om met ingang van 1 Augustus te worden be noemd tot generaal-majoor-vlieger bij de luchtmacht De generaal-majoor- vlieger Schaper zal worden belast met de functie van plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf. Bij Koninklijk Besluit is de Commis saris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr J E. de Quay be'noemd tot voorzitter van de Raad voor de Emi gratie. IVJADAT DE socialistische en de liberale partij gistermiddag al hun goedkeu ring hadden gehecht aan de plannen voor een regeringscoalitie uit deze twee groepen en formateur Van Acker er 's avonds in was geslaagd, voor zijn laatste portefeuilles een bewindsman te vinden, kon gisteren tegen middernacht be kend worden gemaakt, dat België een nieuw kabinet heeft. Dit bestaat uit negen socialisten en zeven liberalen, ofwel uit zeven Vlamingen, zeven Walen en twee Brusselaars. De ministers zouden hedenochtend door koning Boudewijn worden beëdigd, waarna Spaak de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, zich naar Parijs zou begeven om deel te nemen aan de vergadering van de NAVO-raad. De nieuwe regering zal in de eerste plaats haar belofte aan de kiezers nakomen, door de dienstplicht te verkorten van een en twintig tot achttien maanden. Uc buitenlandse politiek zal volgens dezelfde richtlijnen worden gevoerd als die golden voor het beleid van de katholieke regering. J7R ZIJN onuet de nieuwe ministers vele oude bekenden uit vroegere coalitieregeringen. Uiteraard zijn be kend Aehiel van Acker, de socialisti sche premie.'en Paul Henri Spaak, zijn partijgenoot die Buitenlandse Za ken zal beheren De socialist Larock, die Buitenlandse Handel voor zijn re kening neemt, is evenmin onbekend. Justitie beheert Albert Lilar (lib). Fi nanciën de liberale voorman Liebaert. Ook de liberaal Buisseret. die met Koloniën is belast, heeft al eerdei deel uitgemaakt van een regering. De verdeling der portefeuilles Is aldus: socialisten zijn premier en mi nister van Buitenlandse Zaken, Buiten landse Handel, Binnenland, Onderwijs, Landsverdediging Arbeid. Verkeer en Volksgezondheid; liberalen beheren: Justitie, Financiën Economische Zaken, Openbare Werken Landbouw, Midden stand en Koloniëa De nieuwe regering wil in de eerste plaats een inventaris opmaken van de toestand aan de onderscheidene minis teries. Aan de door de katholieke rege ring opgestelde begroting over 1954 zal zo weinig mogelijk worden ge tornd. Pas als de begroting voor 1955 wordt opgesteld zal het kabinet een eigen politiek kunnen voeren. Dan ook pas zal zij een verklaring afleggen over haar politiek op lange termijn. Volgens berichten uit Canberra is V. Antonov, de correspondent van TASS in Australië, uit zijn woning verdwe nen. Men neemt aan, dat hij op de Rus sische ambassade is ondergedoken, hoe wel hier geen inlichtingen over hem te krijgen waren. Vermoedelijk zal zijn naam een oelangrijke plaats innemen in het onderzoek naar de Russische spion- nage in Australië, aangezien men hem beschouwt als de sleutelfiguur in de ge hele organisatie. De veiligheidsdienst heeft met tele lenzen foto's gemaakt van allen, die Antonov de laatste tijd hebben bezocht Gesprekken in zijn woning zijn op de geluidsband vastgelegd. Allerwege wa ren microfoons opgesteld Men verwacht, dat de gehele Russi sche staf zal worden teruggeroepen, ten einde in Moskou inlichtingen over het gebeurde te geven In Washington ver onderstelt men, dat Rusland grote moei lijkheden heeft met zijn geheime agen ten. aangezien er nog meer gevallen van desertie zijn dan die van Rastwo- rov in Japan en Petrov in Australië Deze zijn echter nimmer gepubliceerd Mevrouw Petrov is gisteren op een vliegveld in Nieuw Zuid-Wales aange komen en vandaar onmiddellijk pei auto naar de geheime verblijfplaats van haar echtgenoot overgebracht. Zwaarbewapende Australische poli tieagenten bewaakten het huis te Darwin, waar mevrouw Petrov verblijf hield. ^AN de vooravond van de Geneefse conferentie heeft de beweging „De derde weg" het nuttig geacht te dis cussiëren over de objectiviteit dan wel volledigheid van de berichtgeving aangaande de besprekingen in Ber lijn „De derde weg" zegt de bedoe ling te hebben daarmee misverstanden te willen voorkomen en een sfeer te scheppen, waarin gunstige resultaten van de bijeenkomst in Genève kunnen worden verwacht Indien wij ons goed herinneren, heb ben wij bij het ontstaan vati „De derde weg" gewezen op het gevaar van groeperingen, welke terwille van het bereiken van een soort neuiiali- teitspolitiek twijfels wekken aan de juistheid van de route, waarvooi het democratische Westen al lang heeft gekozen Want men huude^f vooral bij alle verschillen van mening voor ogen, dat. het niet de idee, de gedachte of het plan is, dat somtijds wordt aan getast, maar dat er uitsluitend onenig heid kan bestaan-over de wijze waar op het plan moet worden uitgevoerd, over de tijdspanne waarbinnen de or ganisatie moet zijn voltooid en aldus over vele vraagstukken, die met de buitenkant van het. defensieplan te maken hebben. De neutraliteitspolitiek, welke in bepaalde kringen wordt geproclameerd mag zeer bepaalde aantrekkelijke «.ij- den hebben, zij is voor ieder zinnig, practisch mens een onmogelijkheid, een illusie. Men begrijpe ons goed, wij ontzeggen de aanhangers van „De derde Weg" het recht niet hun idee ën te propageren; wij beweren even min, dat zij onvaderlandslievend zijn of moordenaars van de democratie; wij stellen slechts vast, dat zij in en met hun politieke ethica de practijk van het politieke leven zoveel ge weld aandoen dat zij alleen daarom gevaarlijk moeten worden genoemd Dat is ook ons bezwaar tegen het rustig gestelde pamflet over de con ferentie van Genève, dat wij dezer dagen ontvingen De schrijvers sugge reren daarin, dat de berichtgeving uit Berlijn onvolledig en als gevolg daarvan tendentieus is geweest Wij weten waarachtig wel beter. Het zou ons persoonlijk namelijk een grote vreugde zijn, indien de Russische en de Amerikaanse weg evenwijdig lie pen of (nog liever) tndien deze ba nen convergeerden op het punt, waar de werkelijke vrede wacht. Dat is helaas niet het geval. Daarmee veroordelen wij noch het Russische, noch het Amerikaanse volk. Daarmee spreken wij misschien een „testimonium paupertatis" uit ovei de leiders van deze volkeren, die van de waarachtig aanwezige vredeswil ken nelijk zo weinig begrijpen. Begrijpt Ge, dat we daarom zo gruwen van A-bom en H-bom? Iedere ontploffing herbergt het gevaar voor een kettingreactie, waaraan allen te gronde zullen gaan. Niettegenstaande het feit, dat de hele wereld alleen maar naar rust verlangt. Op deze grens leven wij nu een maal. „De derde weg" kan er niets aan veranderen. Maar de beweging zal zich moeten hoeden voor het wekken van twijfels. Haar spel fT] is bijzonder onverantwoordelijk. (jISTEREN is u Australië, België, Luxembut Denemarken, Noorwe gen, en West-Duitsland de nieuwe EEJV KAPITEIN van de liussisclie geheime politie, die met twee Oostduitsers tvas uit gezonden om een leidende figuur van een organi satie van in ballingschap verkerende Witrussen te Frankfort te ver moorden, heeft zich enige maanden geleden met zijn metgezellen bij de Amerikaanse autoriteiten gemeld, inplaals van zijn opdracht uit te voeren. De Rus, Chochlov genaamd, heeft uitvoerige inlichtingen ver strekt over zijn opdracht en over hel werk van de MVD in het alge- neen. Van Amerikaanse zijde is daarop een diepgaand onderzoek in gesteld, tin afloop u'aarvan gisteren te Bonn schokkende bijzonderheden bekend zijn gemaakt. J^APITEIN CHOCHLOV had opdracht gekregen, Okolowitsj, een be stuurslid van de Russische emigran ten-organisatie NTS uit de weg te ruimen Hij zou daaibij hulp ontvan gen van de Duitsers Franz Kukowicy en Kurt Weber Toen Chochlov zijn vrouw hiervan op de hoogte bracht gaf zij hem te verstaan, dat hij gep vrouw en geen kind meet zou hebben wanneer hij deze moord pleegde Zn wenste niet dal de vadei van naa? kind ten moordenaar zou zijn He' ge/in vertoefde toen in eet dorp ir. de omgeving van Moskou Chochlov had daarop gepoogd, vrouw en kind in veiligheid te brengen, maar dit was niet gelukt. Hij zag hen voor het laatst üp 2o Februari besloten hij en zijn medewerkers, zich niet van de op dracht te kwijten, maar zich bij de Westelijke autoriteiten te melden Bij hun aankomst stelden zij dezen vol ledig op de hoogte van alles wat zij aangaande de MVD wisten en - *»n hetgeen zich na de dood van Stal n en de va! van Bena in de Sovjet unie had afgespeeld Zij vertelden bovendien, op welke .vijze zij Okolowitsj hadden moeten ermoorden Daartoe hadden zii de lesehikkine gek regei «»ver twi-e elee nsche revolvers du zonde i rook geur ol geluid te verspreiden konden worden afgevuurd. Bij deze wapens, die er uitzagen als sigarettenkokers, behoorden loden kogels, die een do delijk vergift bevatten. Inplaats van Okolowistj dood te schieten, hadden zij hem van het plan op de hoogte gesteld, waarop deze de Amerikanen inlichtte. Chochlov heeft op een persconferen tie verteld, dat er een directe band bestaat tussen de aanslag op Okolo witsj, de ontvoering van Troesjnowitsj en de poging om mevrouw Petrov uit Australië te ontvoeren Deze acties maken leel uit van een plan om alle bevrijdingsorganisaties te vernietigen. Verwacht wordt, dat de onthullingen van Chochlov zullen leiden tot de ar restatie van vele communistische agenten in West-Europa Dr Wolfgang Silgradt, een functiona ris van de anti-communistische Duitse Liga voo'r de Rechten van de Mens is blijkens berichten van de zijde dezer organisatie, midden Februari naar Oost- Berlijn gelokt Daar is hij door de volkspolitie gearresteerd Hij zal thans spoedig op beschuldiging van spionna- ge terecht moeten staan De Liga heeft de juistheid van de aanklacht ontkend Een Poolse officier is gedood en twee '1,n gewond, toen zij dezer Öagen clan. lestien probeerden, de Oder-Neisselinie te passeren om zich naar West-Berlijn te begeven. vluchtelingenconventie der Verenigde Naties van kracht geworden. Deze treedt in de plaats van vroegere inter nationale overeenkomsten inzake vluch telingen. Zy voorziet onder meer in een nieuwe rcispas or deze categorie van mensen en stelt deze op het stuk van sociale steun, godsdienst en lager onderwijs gelijk met de staatsburgers van landen, die asyl verlenen. De voorzieningen van de conventie gelden reeds voor meer dan driekwart millioen vluchtelingen. Dit aantal zal nog toenemen, naarmate meei landen de overeenkomst goedkeuren. Enge land is hiertoe reeds overgegaan; daar wordt ze op 9 Juni a.s. van kracht. Veertien la den, waaronder Nederland, hebbeii het stuk wel ondertekend, maar nog niet dooi hun parlement laten goedkeuren. Indiening kan in ons land binnen afzienbare tijd worden verwacht. De hc*je commissaris der V.N. voor vluchtelingen, mr G. J. van Heuven Goedhart, heeft in verband hiermee een verklaring afgelegd, waarin hij de grote betekenis van de 22ste April voor de vluchtelingen in Europa in het licht stelde. „Deze datum," zo zei hij, „is een mijlpaal in ons streven naar een we reld, die gebaseerd zal zijn op volledi ge erkenning van de rechten van het individu op een leven in waardigheid, "rijheid en zelfrespect" Verwachting tot morgenavond; DROOG WEER In de nacht vooral in het Wes ten van het land vorming van mist, of laaghangende bewolking. Mor gen overdag g en zonnig weer. Weinig wind. Na koude nacht morgen ongeveer dezelfde tempe- raturen als vandaag

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1