Tuin- en Oostdorp zag de zwevende jonkvrouw Nieuws uit Bergen Huisvrouwen oriënteren zich op internationaal gebied Nieuws uit Schoorl De plattelandsvrouwen leerden de toepassing van rubber Nieuws uit de Langedijk De ruilverkaveling moet met kracht worden aangepakt Nieuws uit Heerhugowaard 4 middelen in 1 tablei doen wonderen! adari n.4 Van ouds de lekkerst© Om de biljarttitel ERRES RADIO FEESTAVOND VOOR BEJAARDEN EN INVALIDEN ZEER GESLAAGD Oudorp KOLPING BOYS BESTAAT VIJFTIEN JAAR Dolle klucht gaf veel vrolijkheid „Schrijvers van nabij" trok 750 bezoekers St. Pancras Herdenking gevallenen /j| Ook m onzen en halve ponden iSMKl Werken aan de wereldvrede BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING Hensbroek Wamenhuizen Schoolreisjes dit jaar naar Texel en Amsterdam Vergadering Noordermarktbond Ongekend grote drukte met de koolafzet 07 Zr Puyvelde zag haar werk bekroond VRIJDAG 23 APRIL 1954 Met vereende krachten, zoals men op Tuin- en Oostdorp gewend is om alles vereend te doen, hebben Donderdagavond ruim vierhonderd mensen „De Zwevende Jonkvrouw", een mysterieuze schoonheid, tot zeer grote hoogte in de schouwburgzaal van ..De Rustende Jager" laten rijzen. Zij, die het hardst hieraan getild hebben, waren de tien tonelis ten van de toneelgroep van deze buurtvereniging, die „en bloc" de schouders hebben gezet onder de grote klucht met deze geheimzinnige naam. Op 23 April is het 15 jaar geleden dat te Oudorp de voetbalvereniging Kol- ping Boys werd opger' ht. De vereni ging is voortgekomen uit de toenmalige St. Jozefftezellenvereniging. De gezel- lenvereniging is in de laatste oorlog verdwenen, doch de voetbalclub is blij ven bestaan. Vanzelfsprekend zal dit derde lustrum worden gevierd en wel op Zondag 25 April. Die dag wordt be gonnen met een H. Mis waarna des middags enkele wedstrijden zullen wor den gespeeld, n.l.: Kolping Boys jun. a Limmen jun. a, VBO IDIO I en Kolping Boys I—LSVV I. Voor de win nende teams zijn mooie prijzen uitge loofd. De feestviering zal 's avonds in intieme kring in café Meereboer wor den voortgezet. Het hoofdthema van dit kolderstuk berust, op een strophe uit een liedje: „De mannen zijn allemaal schavuiten", een uitspraak, die drie bedrijven lang, onomstotelijk wordt bewezen door dc faits et gestes van twee zwagers en een schoonzoon, die hun echtgenoten be driegen, door snoepreisjes te organise ren naar de grote stad. De chicanes beginnen met de schoon zoon, die uit de trein een verkeerde tas meeneemt van een jeugdvriendin, die op de „Bühne" bekend bleek te staan als variëtéster „De Zweven de Jonkvrouw". Thuis gekomen, ont dekt zijn vrouw in de acten-tas een valse haarvlecht, een kostbaar parel snoer en een paar nylon-kousen. De schoonmoeder, bij voorbaat al jaloers op de plaats die schoonzoonlief bij haar kind inneemt, wordt hierdoor ge sterkt in haar mening dat Walter niet de reine Jozef is, waarvoor dochter Els hem houdt. Inmiddels heeft schoonzoon Walter aan schoonpapa en aangetrouwde oom al een opgewonden beschrijving gege ven van de mysterieuze „Zweef-ster" uit de trein, met de realistische bij zonderheden van dien. Om kort te gaan, achter de rug van de mannen om, engageren de diverse lega's een „detective voor discrete aan gelegenheden", die feilloos de sporen van de „pierewaaiers" volgt, waar door de schoonzoon „het kind van de rekening" dreigt te worden. De climax komt echter in het derde bedrijf, als er een geweldige-impone- rende-figuur, in de gedaante van een negerbokser, het toneel op komt stor men, die met alle geweld de hoofden van de drie heren met een pruik wil meten, teneinde vast te stellen, welke onverlaat getracht heeft zijn vrouw te benaderen. En dit blijkt de detective te zijn, die na vaststelling van dit feit door de ge weldenaar Johnny Jefferson, deswege in het ziekenhuis terecht komt. Apotheose: verzoening over de gehe le linie, met opgelucht lachen vóór en achter het voetlicht, daverend applaus voor de spelers en buigingen naar het publiek. Met groot enthousiasme had voor zitter J. Winkel de avond geopend, on der mededeling dat Vrijdagavond de eerste spade in de grond zou worden gezet van het verenigingsgebouw in deze buurtschap. Tientallen „Tuindorpers" zullen klaar staan om dit karwei in vrije tijd en avonduren aan te vatten, met eigen financiering en bouw in eigen beheer, een evenement, dat in de geschiedenis van Bergen zijn weerga niet vindt. Reeds duizend gulden zijn aan rente loze aandeeltjes geplaatst. Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doet een enkel tabletje Cheiarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één labiet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. BEROEMDE G ENEESMIDDEL EH IN ÉÉN TABLET 4inJ doet wonderen! (Advertentie, Ing. Med.) Tuin- cn Oostdorp. dat wel eens „de vergeten hoek van Bergen" wordt ge noemd, vertrouwt op de harde werkers in deze grote gemeenschap. Door de toezegging van al deze werkers, zal het stichten en afwerken van dit gebouw in enkele weken een feit kunnen zijn. De derde feestavond, welke tevens de laatste van het seizoen was, werd besloten met een bal op muziek van de „Crescendo Boys". De expositie „Schrijvers van nabij", die in de kunstzaal van „De Rustende Jager", onder auspiciën van het KCB is gehouden heeft 750 bezoekers ge trokken. Van medio Juli tot eind Augustus, zullen werken van leden van het KCB worden geëxposeerd in „Het Groot Handelshuis" te Rotterdam. ST. PANCRAS. Op Zondag 25 April zal door de Amsterdamse afde ling van de Bond van Oud-B- S.-ers bij de monumenten te Zijpe en St. Pancras een herdenking gehouden worden van de tijdens de oorlog al daar gefusilleerde verzetsstijders. De herdenking wordt met de nagelaten betrekkingen der gevallenen gehouden en vindt te Zijpe plaats om pl.m. 11 uur en te St. Pancras (Koedijk) om ongeveer 12.30 uur. WARMENHUIZEN,. 23 April. - 5000 kg rode kool 13.7025.20; 8300 kg gele kool 17.50—22.20; 28000 kg Deense witte 11.10 —18.20; 2300 kg peen I 20.70—21.90, II 11.60—13—. Geen lusteloosheid meer. Geen last van overgevoelige zenuwen. Méér kracht, méér levensvreugde. Inderdaad, stralende gezondheid, dank zij zenuwsterkende HJoedsel (Advertentie, Ing, Med.) Deze maajud oriënteerde de afdeling Bergen van do Ned. Vereniging van Huisvrouwen zich op internationaal terrein door zich op de hoogte te stellen van het doel en wezen van de „Associated Coutry Women of the World", de Wereldbond van Plattelandsvrouwen (A.C.W.W.). Dit werd haar op duidelijke wijze uiteengezet in de causerie, gehouden door mevrouw T. Heringa, vice-presidenle van de Bond van Platte landsvrouwen te Schoorl. Zij formuleerde het doel aldus: toenadering zoeken door elkaar te leren kennen en begrijpen. In 1951 trad ook de Ned. Vereniging van Huisvrouwen toe. Door de presidente werd mededeling gedaan, dat men na de oproep van de vorige maand gelden bijeen heeft ge zameld voor de aankoop van 2 Braille machines. Men kan zich voor het han teren van deze machines nog opgeven. Het eerstvolgde koffieuurtje van de Vereniging wordt op uitnodiging van de secretaresse van de Volkshogeschool op de Zandhoeve gehouden en wel op 6 Mei. (Advertentie, Ing. Med.) In de eerste plaats is dit doel dus geestelijk. Door mevrouw Pandit, de voorzitster van de Verenigde Naties, is er enige tijd geleden echter voor gewaarschuwd het woord „wereld vrede" niet zo vaak in de mond te nemen, maar er liever voor te werken. Welnu, dit wil de A.C.W.W. ook doen. En als middel hiertoe wil zij de saam horigheid tussen haar leden bevorde ren, de onderlinge hulpvaardigheid opvoeren, en eerbied bijbrengen voor eikaars opvattingen. Uit de in verschillende delen van de wereld op ongeveer dezelfde tijd ge voelde drang naar onderlinge aanslui ting en voorlichting, ontstonden de Women's Institutes in Canada. Hieruit groeide zeer langzaam de A.C.W.W. Eerst werd vergaderd onder auspiciën van de Internationale Vrouwenraad; pas in 1933 op een Congres in Stock holm kon de organisatie, die thans 6 millioen leden telt, worden opgericht. Thans is zij vertegenwoordigd bij dé Unesco, de F.A.O. en het Kindernood fonds. Gisteravond hield de bond van Plat telandsvrouwen haar maandelijkse bij eenkomst, waarop deze keer de heer De Wijs, propagandaleider der Rubber stichting Delft het woord zou voeren. Hij begon met te vertellen over de werkzaamheden der stichting in inter nationaal verband en het researchwerk waarbij o.a. wordt getracht de eigen schappen van de natuurrubber in alle details beter te leren kennen. Spreker vestigde de aandacht op het begin der rubberproductie, n.l. het zaaien der do- nen, het tappen der vloeibare rubber, de zgn. latex, de droge rubber, de rub berderivaten en op de technische pro ducten. De zeer vlotte en af en toe gees tige lezing werd afgewisseld met film vertoningen. Na te hebben verteld hoe de rubber werd ontdekt en langzaam als verbruiksartikel zijn weg vond, ver toonde spreker de eerste film over het zaaien, enten, tappen, reinigen, het plet ten en tenslotte het verwerken der rub ber tot alle mogelijke gebruiksvoor werpen. De zeer fraaie opnamen deden het hunne er toe deze film tot een suc ces te maken. De tweede film handelde over de in een rubberfabriek gemaakte «choenen, van de elegantste en meest soepele tennis- en gymnastiekschoen tot de imposantste waterlaars. De derde film liet het ontstaan zien van de eer ste met luchtgevulde rijwielband, die door de heer Dunlop werd uitgevonden en geperfectionneerd. Na de pauze werd er nog een film in kleuren gedraaid over Australië, waarin de toepassing van rubber op alle mogelijke landbouwwerktuigen werd gedemonstreerd. Deze film was wel Het hoogtepunt van de zeer ge slaagde avond welke eindigde met een korte, echt Amerikaanse sensatiefilm op het gebied van motorraces. Geboren: Cornelius Joannes Ge- rardus Maria, zv V. Commandeur en M. A. Wester; Jozef, zv Th. Molenaar en Cl. Stam; Theodora Maria, dv Th. Schouten en C. M. Floris; Bernardus Nicolaas Maria, zv C. J, Appel en M. C. Dekker; Maria Alida Johanna, dv J. Klaver en J. C. van Dam; Hyacinta Jozefina Maria, dv R. N. Jonker en G. C. de Goede; Anna Wilhelmina Maria, dv F. A. Leek en A. Buijsman; Wilhel mus Ludovicus Maria, zv A. W. Dek ker en M. C. Borst. Overleden: Teunis de Boer, 81 jr; Cornelisje Vijn, 90 jr, wed. v. H. de Moei. Ingekomen personen: E. Hoogewerf v. Rosmalen; A. Appelman v. Hens broek; P. N. Roele v. Edam; A. Haan Vertrokken personen; M. A. v. Duin n. Heerhugowaard; A. C v. Velzen n. Ede; C. M. Koning n. Alkmaar; Geer- truida M. L. Bakker n. 's-Gravenhage; J. M. op 't Veld n. Oude Niedorp; C. M. Veul n. Hensbroek; A. Peerdeman n. Spanbroek; V. G. Neefjes n. Bever wijk. OBDAM WAS ER NIET BIJ In ons verslag van de leerlingen uitvoering op Zaterdag jl. stond abu sievelijk vermeld, dat deze werd ge geven door de leerlingen van de Q.I.- school HensbroekObdam. Men ver zoekt ons thans te willen melden, dai het hier alleen de o.l.-school Hensbroek betrof. De schoolfeestcommissie heeft in een dezer dagen gehouden vergadering plannen gemaakt voor de schoolreis jes. Voor de hoogste klasse wordt een meerdaagse reis naar Texel georga niseerd; men zal logeren in een jeugd herberg. Het kan een mooi reisje worden: vanuit Warmenhuizen per fiets naar Den Helder, met de boot naar Oudeschild en dan een bezich tiging van de gehele „Parel der Wad deneilanden". De kleintjes gaan naar Amsterdam: Artis en een rondvaart, waarschijnlijk. Als het weer goed is, staat een be zoek aan duinen en strand op het programma. Voor dit laatste reisje zal een beroep worden gedaan op de autobezitters, terwijl het van de milde gevers afhangt of de plannen volledig kunnen worden uitgevoerd. U moet er dus op rekenen, dat er dezer dagen een goedmoedige aan slag op Uw portemonnaie wordt ge pleegd. De uitslagen van de deze week ge speelde partijen om de plaatselijke kampioenstitel luiden als volgt: H. Mosch 90 36 21 19 4.09 M. de Groot 200 200 21 79 9.52 P. Quant 100 100 18 14 5.55 Jb. Meijer 90 44 18 7 2.44 Nic. Pronk 190 147 23 22 6.39 Herm. Pronk 90 90 23 14 3.91 Mart. Pronk 100 100 17 25 5.88 Ju. Slikker 170 126 17 30 7.41 Ant. Dekker 130 130 13 36 10.— P. Quant 100 41 13 17 3.15 Nic. Pronk 190 190 10 56 19.— Math. Quant 90 45 10 13 4.50 Ant. Dekker 130 130 14 42 9.28 M. de Groot 200 137 14 45 9.78 Math. Quant 90 90 21 15 4.28 W. Hoogeboom 210 142 21 31 6.76 In dc Donderdag voortgezette vergadering van de Noordermarktbond deelde voorzitter P. Duijvcs mede, dat door de ongekend grote drukte met dc kool- afzet, waarbij gisteren 60 wagons kool werden aangevoerd dc afgevaardigden der transportarbeiders en ook een deel van het veilingpersoneei niet aanwezig konden zijn. Spreker uitte zijn voldoening over de betere gang van zaken aan de veiling. De diverse jaarverslagen welke reeds eerder door ons gepubliceerd werden, leverden geen reden tot discussie. De afdeling Nieuwe Niedorp en LTB Harenkarspel-Oost werden benoemd in de financiële commissie voor 1954. De verschillende voorstellen werden vervolgens in een vlot tempo afgewerkt. De vergadering ging accoord met het bestuursvoorstel om het marktpercentage ongewijzigd te latenen, evenals met de voorgestelde afschrijvingen op de exploi tatierekening. Een voorstel van dc LTB-Langcdijk en LTB-Harcnkarspel-Oost om de mogelijkheid te onderzoeken tot plaatsing van een weegbrug bij de laadplaats aan de veiling werd verworpen. Nieuw Leven (Heerhugowaard) kwam met de suggestie naar voren om te pro beren uien die voor UCB geveild wor den, op het bedrijf van de tuinders zelf te keuren. Met de toelichting van de heer Kliffen, hoofdcontroleur UCB, die toezegde in bepaalde gevallen mede werking te verlenen, ging men accoord. Het voorstel van de vereniging Valk koog en omstreken om te komen tot een landelijke ophoud- en vergoedings- prijs der peen en deze alleen te laten telen op tuinbouwteeltvergunning waar het het eerste deel betreft, zal door het bestuur nader bekeken worden en bij de provinciale veilingbond aanhangig gemaakt worden. De heer Vegter wees op de gunstige kant van de regeling zoals men deze in Noord-Holand toepast. Een voorstel van de vereniging Tuinbouwbelang van Noord-Scharwoude om in het vervolg te komen tot een geheimhouding van de inventarisatiecijfers der stapelpro ducten werd uit het oogpunt van afzet- politiek niet ondersteund en derhalve Jonge moderne mensen kiezen het ERRES 5-Sterren-toestel ruimtelijke weergave R.S.Stokvis Zonen N.V. -= O Heem fabrikaat (Advertentie, Ing. Med.) Eén dezer dagen is in zaal Heiligenberg een amusetnentsavond ge organiseerd voor ouden van dagen boven de 75-jarige leeftijd en voor zieken en gebrekkigen, die steeds aan huis gebonden zijn. Voor de initiatiefneemster, zuster Van Puyvelde, is het een grote voldoening geweest haar voorbereidingen voor deze avond bekroond te zien. Glun dere ouden van dagen en invaliden bezetten het voorste gedeelte van de zaal en daar achter zaten degenen die hun medewerking aan het tot stand komen van deze mooie avond hadden verleend. FILTER MONDSTUK 85 CT. (Advertentie, Ing. Med.) Er waren voor de zaal wel 35 auto's ge parkeerd, belangeloos door eigenaren be schikbaar gesteld om hen, die niet op eigen gelegenheid konden komen, te halen en weer thuis te brengen. Kortom de medewerking was enthousiast en van alle zijden verleend. Aan de avond werkten mede het Accor deon-orkest „Vita Accordeonistica" en de toneelvereniging „Huygenoten", terwijl als conferencier optrad de heer D. Jongkind. „Vita" opende het programma met een frisse mars. gevolgd door het mooie stem mingsvolle nummer „Serenata". Daarna kwamen de „Huygenoten" op de planken met een vlot blijspel in twee bedrijven, getiteld „De Trekpleister", hetwelk tot lachen, huilen en tot slot weer tot lachen bracht. Het geheel werd zeer goed ten uit. voer gebracht. Na de pauze, waarin een „aangekleed" kopje koffie werd geserveerd, trad „Vita" nog eens op en brachten een tweetal jeug dige leden elk een solo-nummer. O.a. speelde Ans Kooij op keurige wijze een Musette-wals. waarmee zij dan ook een flink applaus verdiende. Het bekende nummer „In een Chineesche Tempeltuin", in arrangement van Wïm Cornelissen, werd door „Vita" prachtig ten gehore gebracht. Er werd zo zeer genoten, dat elk optreden met een gul applaus werd beloond. Aan het slot van de avond, nadat de gasten, voor wie deze avond belegd was, nog een verrassing was aangeboden, maakte Burgemeester Sutman Meijer zich tot tolk van alle aanwezigen door vooral namens de zieken en bejaarden, allen te danken voor hetgeen gedaan was voor het wel slagen van dit mooie initiatief Ook de organisatie was boven alle lof verheven. GESLAAGD Mej. Ina Japin slaagde dezer dagen voor het examen machineschrijven. verworpen. Dezelfde vereniging stelde voor krachtige pogingen te ondci ne men om te bereiken dat voor de twee de soort kool bij doordraai 80% in plaats van 60% der minimumprijs wordt uitbetaald. Het advies van het bestuur om te streven deze pogingen te verwe zenlijken werd aangenomen. Een voor stel van de vereniging De Eendracht te Oudkarspel om er bij de bevoegde in stanties op aan te dringen de minimum prijsregeling en teeltregeling voor het product witte kool ook dit jaar weer in te voeren werd ingetrokken daar in middels bekend gemaakt is, dat deze regeling volgens besluit van de minis ter van Landbouw op advies van het centraal bureau van veilingen is inge trokken. Een en ander staat in verband met de verwikkelingen tussen de par ticuliere en coöperatieve zuurkoolin dustrieën. Het laatste voorstel van Nw. Niedorp en omstreken luidde om ieder jaar aan alle leden van de aangeslo ten tuinbouwverenigingen die een te goed hebben bij de veiling als leden kapitaal zonodig een verzegeld bewijs van de grootte der som af te geven. De voorzitter merkte op dat verschillende verenigingen op de jaarvergaderingen van de stand der ledenrekening kennis kunnen nemen, zodat om kosten te ver mijden dit overbodig is. Met deze ziens wijze ging men accoord. De heer Joh. Dekker, lid van het dagelijks bestuur van de Noordermarktbond, deed vervol gens enkele mededelingen over de stand van de proeven in het proefbedrijf Geestmerambacht. Deze bijzonderheden werden door ons reeds eerder bekend gemaakt. In de rondvraag werd door de LTB- Waarland de vraag gesteld de moge lijkheid te onderzoeken tot stichting van een weerstation gezien de grote verschillen in de weerberichten van Den Helder en Schiphol. De voorzitter antwoordde dat tegenwoordig de gele genheid bestaat om het weerbericht per telefoon aan te vragen. Verder is het misschien mogelijk om gebruik te maken van het weerkundig onderzoek van het proefbedrijf Geestmerambacht. Op een vraag van uit de vergadering over bestuiving tegen rot in de kool, zei de heer Van Herwijne van de plan- tenziektekundige dienst dat enkele middelen wel helpen maar deze moe ten nog nader worden onderzocht. O.m. werd verder nog het woord gevoerd door burgemeester Schelhaas die zijn waardering uitsprak over de wijze waarop de voorzitter deze vergadering heeft gelei,'.. Inzake de steun aan de tuinbouw op de kool zei spreker dat het beter was, als dit niet noodzakelijk was, en de tuinders een lonende op brengst voor hun producten zouden krijgen. Voorts noemde hij de plannen van minister Manrjaolt om te komen tot Europese Landbouwintegratie. Ook in ons land, zei spreker gebeuren er dingen die om verbetering vragen, zo als de handel met de Benelux-landen daar Nederland veel meer invoert dan exporteert naar deze landen. Ten aan zien van de ruilverkaveling zei spre ker, dat er in Nederland momenteel 200.000 hectare is aangevraagd. Als men weet dat jaarlijks niet meer dan 20.000 hectare in cultuur gebracht kan wor den zal het hier nog lang duren. Daar om raadde de burgemeester aan om voor Geestmerambacht spoedig ruil verkaveling aan te vragen. Minister Mansholt, zo besloot spreker, heeft ge zegd dat de ruilverkaveling hier met kracht mo„ worden doorgezet. In ver band hiermede zei spreker dat binnen afzienbare tijd door de Stichting van de Landbouw een vergadering over dc materie zal worden uitgeschreven. Spreker hoopte dat dit alles mocht lei den tot een betere toestand van de tuinbouw aan de Langedijk PREDIKBEURT Herv. Gem. Zuid Scharwoude, Zon dag 25 April 7 uur tot 7.45 uur n.m. Spreker Wika Tromp met als onder werp: „De Dienstknecht in het huis'V

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5