Westen weigert erkenning van China als grote mogendheid Vietminh bereikt hart van Dien Bien Phoe Rusland roept ambassade terug Sovjet-Unie wordt geen iid van Atlantisch Pact Brand op drie loggers in de Scheveningse haven Russische nota's afgewezen Opzettelijk schandalige en onbeschaafde gedragslijn" ERNE STOFFEN ETALAGES iIJKE STAND Zaterdag 24 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 96 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De kwestie Petrov Australische diplomaten moeten Moskou verlaten Conferentie Genève in gevaar Globemasters met para-troepen in Saigon Gevechten van man tegen man om steunpunt NA VO-raad stemt in met Europees leger Fors Amerikaans protest bij Semjonof inzake moorden en ontvoeringen Chochlov moet nog veel meer vertellen Den Haag ontkent contact met RMS Afgewerkte olie op het water de oorzaak Een dode bij botsing tussen veewagens Zeven koeien over de weg geslingerd Haagse conferentie Ook Polen en Hongarije zonden delegatie Nederlandse officieren in Engeland verongelukt Deens koningspaar vertrekt Zondag Op Texel werden 25000 lammeren geboren April volhardt in te koud weer WEERBERICHT et programma van de nelde dieren versclie. Leuring van de dierpn al is, weer een uitste- ze. Voorzichtig daal- en vanmorgen uit de taarmee ze vanuit alle Noord-Holland naar den vervoerd om zich >e en deskundige blifc- -.eurmeesters te onder- taren heel wat van dit en nog meer van deze annequins". (Foto Jaap Schoen) wij de komende geheel nieuwe stoffen. ren U gaarne uit izichtigen daarvan, at U buiten niet en wij zeer zeker binnen. geopend van 96 u. ;s van 1.306 uur. Advertentie, Ing. Med.) ast over de schoonheden kloristische kenmerken raarmee zij reeds waren Over één ding konden eens worden, ons voorstellen, dat er I zijn hier in Ne- blijven die 's nachts dachten dat ze wer- in garages, maar die gens ontdekken". Drujc over de tal- namen de gasten a'" Witte Kruis. Overtuigd :hap, dat de Hollandse m dorado leeft. door de voorjaarspri' Pinksterbloemen wamen Joop Smit (j® (9 jaar) vanocn- ctie aanzetten met een tjes, de eerste komende Herfst. 20 mmen vanochtend om chermerweg gevonden- e Weidekringzwamme' het gehele jaar door n zijn. Hun vondst was it de eerste paddestoe- wij dit jaar zagen. ierica M„ dochter van i T. Cnossen. Hrsï" ïn E. J. van den Aak' jt. Arie W. H., zoo" Gaag en T. van den Petrus H. Lenaerts en loodhart. Jan ria C. Bakker. M°" 1 en Trijntje C. Slof* Bouland en Ale'aa Adrianus Vegter oek. Uuectie: l BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. truc Vraag en aanbod (alleen 2e nanas goederen) tot 15 woorden 1.— eik woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal f 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen t 0 52 Met twee Russische vliegtuigen zijn op 't vliegveld Cointrin bij Genève de leden van de Rood-Chinese dele gatie voor de conferentie over het Verre Oosten aangekomen. QE SOVJET-UNIE heeft in een pro testnota aan de Australische rege ring de eis gesteld, dat deze geheel haar diplomatieke personeel in Moskou zal terugroepen. Deze Russische diplo maten te Canberra zijn reeds naar Rusland teruggeroepen. De nota pro testeert tegen de „ontvoering" van me vrouw Petrov er eist de gevangenne ming van Petrov negens misdaden. De Australische regering wordt beschul digd van een reeks stappen, die er op berekend zijn, de verhouding met de Sovjet-Unie nog meer te verhitteren en het normale funetionneren van de Rus sische diplomatieke vertegenwoordi ging in Australië onmogelijk te maken. De drie Russen, die mevrouw Petrov naar Rusland hadden moeten terug brengen zijn gisteren per vliegtuig in Genève aangekomen en kort daarop met één van de Russische machines van de delegatie voor de conferentie naar Moskou doorgereisd. Zij waren Donderdag met een toestel van de BOAC in Beiroet aangekomen. Daar hadden zij drie dagen moeten blijven, maar hun tocht werd verhaast en daarom boekten zij spoedpassage voor Geneve bij de KLM. De tweede secretaris, Kislitsin, die bij dit drietal was, kreeg in Darwin van Leydm, de gouverneur van het Noordelijke gebied in Australië, een aanbod voor asyt, maar wees dit af. De altaché Platkais is eveneens terug geroepen. Het vertrek van de handels- attaché Kovakf en van de derde secre taris Kharikovits is verhaast. Ook de ambassadeur zal nu vertrekken. Deskundigen in diplomatieke gebrui ken te Londen gaven Donderdagavond als hun mening te kennen, dat de Rus sische stap neerkomt op een diploma tieke breuk. Zij verwachten, dat de twee regeringen andere landen zullen aanwijzen om hun belangen in eikaars hoofdsteden te behartigen. £)E SOVJET-UNIE heeft gisteren de conferentie van Genève, die Maandag a.s. moet beginnen, in groot gevaar gebracht, door in een nota aan Amerika, Engeland en Frankrijk nadrukkelijk de erkenning van communistisch China als de gelijke van de Grote Vier te eisen. Dit land zou dus niet als gast komen, waardoor de conferentie er een van de Grote Vijf zou worden. De Westelijke mogendheden hebben zich hiertegen steeds verzet; in hun antwoord hebben zij dit Russische verlangen dan ook eenstemmig van de hand gewezen. Zij hebben er aan herinnerd dat in Berlijn was afgesproken, dat de conferentie door de vier grote mogendheden zou worden belegd .Erkenning van com- munislisch China zou derhalve uitgesloten zijn. Geallieerde diplomaten te Parijs zijn van oordeel, dat het programma van de conferentie geen wijziging zal ondergaan. In Genève zelf is men op het ogenblik heel wal minder optimistisch. Ook in Londen toonde men zich gisteren zeer bezorgd. pjET RUSSISCHE verzoek werd ge daan in gelijkluidende nota's, wel ke werden overhandigd aan de Ame rikaanse, Britse en Franse minister van Buitenlandse Zaken, ten tijde dat zij te Parijs beraadslaagden over hun houding op de conferentie van Genè ve. Het was in feite het antwoord van Moskou op een Westelijke brief, waarin enkele technische regelingen voor de conferentie werden voorge steld. Deze zouden moeten worden ge troffen door de vier uitnodigende mogendheden, namelijk Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk. Al dus was immers al in Berlijn afge sproken. De Russische regering verlangde daarop, dat China op gelijke voet - dus als organisator en niet als gast - zou moeten deelnemen aan de techni sche voorbereidingen voor de bespre kingen in Genève. Na de vier-mo- gendhedenconferentie in Berlijn heb ben Amerika, Engeland, Frankrijk |)E AMERIKAANSE Globemasters, die troepen voor Dien Bien Phoe van Parijs naar het Verre Oosten hebben overgebracht, zijn Vrijdagavond na een tussenlanding op Ceylon, die zonder meer werd toegestaan, in Saigon aangeko men. Zij hebben zoals men weet achthonderd parachutisten aan boord, die de bezetting van het fort moeten versterken. Er bestaat aan deze manschappen dringend behoefte, aangezien de toestand in Dien Bien Phoe zo langzamerhand zeer benard begint te worden. De Vietminh is er namelijk in geslaagd, in een fel gevecht van man tegen man een gevaarlijke bres in de stellingen van de centrale vesting te slaan door een steunpunt aan de Westzijde alsmede de Noor delijke helft van het landingsterrein te veroveren. Aan beide zijden zijn zware verliezen geleden. De vijand staat thans op zeshonderd meter van de centrale commandopost en heeft naar men aanneemt de hoofdlinies van de vesting bereikt. £)i GEVECHTEN om het Westelijke steunpunt zijn zeer hard geweest. De Vietminh had reeds enige tijd ge poogd, de verbindingen ervan met de rest van de vesting te verbreken. Don derdag bleek deze poging succes te hebben opgeleverd. In de avond begon de strijd van man tegen man om het bezit van het steunpunt. De manschap pen waren volkomen op zienzelf aan gewezen, aangezien de bezetting van het fort geen enkele hulp kon bieden Pogingen om hen te ontzetten werden door stoottroepen van de Vietminh afgeslagen. De Vietminh meldde gisteren in de loop van de dag de vernietiging van het steunpunt en de verovering van het overgrote deel van het voornaamste landingsterrein. Bovendien berichtte zij. dat zij een ander vliegveldje in handen had gekregen, dat de Fran sen hadden aangelegd om er Dakota's met voorraden t° laten landen In Parijs moest men gisteren toe geven. dat de tactiek van de Vietminh, om het i.ie steunpunt na het andere af te snijden, succes scheen op te leve ren. Mochten de roden er in slagen, het Noordwesten van de vesting geheel in handen te krijgen, zo deelde men verder mede, dan zal het voor de Fransen steeds moeilijker worden, de verdedigers te voorzien van munitie en voorraden, -c zou dan nog maar een „lapje grond" zijn, waarop men deze zou kunnen afwerpen en dat zou ge heel onder het vuur van de automa tische wapenen van de vijand liggen In de afgelopen week zijn dagelijks driehonderd ton voorraden afgeworpen Deze hoeveelheid is door het slechte weer reeds sterk teruggelopen. DE NAVO-RAAD die Vrijdag in Pa rijs in vergadering bijeen is -«si heeft besloten, niet in te gaan on het Russische verzoek om toelating tot hei Atlantische Pact. Geen der aanwezige ministers bleek hiervoor ook maar iets te voelen. Slechts heeft de Franse mi nister Bidault gepleit voor een uitge' breidere veiligheidsorganisatie, weh.e open zou kunnen slaan voor alle volke ren. Men was het er over eens. dat df Russische hedreiaing nog steeds in oti verminderde mate bestaat, en dat de communistische militaire kracht blijf' groeien. De ministers hebben in een geheim* vergadering allerlei internationale po litieke problemen besproken, die uit eenliepen van de Russische politiek en de toestand in het Verre Oosten tot het EVG-verdrag. In dit verband heeft mi nister Beyen een beroep op Frankrijk gedaan, de goedkeuring door het parle ment van het EVG-verdrag te versnel len. In een communiqué heeft de raad met instemming vastgesteld, dat de aangesloten landen niet het voornemen hebben. Oost-Duitsland als souvereine staat te erkennen en het Oostduitse regime als een regering te behandelen De Europese Verdedigingsgemern schap wordt van essentieel belang ge acht voor de NAVO. De goedkeurm van het EVG-verdrag door een aant.nl landen wordt toegejuicht In dit ver band worden de vèrreikende garanties van Amerika en Engeland aan de EVO met instemming begroot. Hulde word' gebracht aan de strijdkrachten dei Franse F ie in Indo-China De honp wordt uit gesprok on rtq do rOnforent van Genève positieve resultaten za hebben. f)E WAARNEMENDE Amerikaanse hoge commissaris in West-Duits- iand, Dowling, heeft in een brief aan de Russische hoge commissaris, Sem jonov, in de krachtigste termen ge protesteerd tegen de door de Russische geheime dienst beraamde mooid op Okoiowitsj en tegen de brutale ont roering van Troesjnowitsj, een functi onaris van een Russische emigranten organisatie, uit West-Berijjn. Deze ge beurtenissen wijzen volgens Dowling op een „opzettelijk schandalige en onbe schaafde gedragslijn van de Russische regering". Voorts wordt verzocht, dat de Russen mevrouw Chochlov en haar kind de gelegenheid zullen geven Mos kou te verlaten en zich bjj hun man en vader te voegen. Nikolai Chochlov. de gevluchte kapl t?in van de Russische geheime dien*" is naar een geheime verbliifnhats ge bracht, omdat men gelooft dat zijn le- Nikolai Chochlov toonde tijdens de persconferentie te Bonn een foto van zijn vrouw en zijn zoontje. (Telefoto) ven gevaar loopt. Hij zal zich tenminste drie weken schuil houden en in die tijd worden ondervraagd door Ameri kaanse agenten. Men verwacht nog heel wat inlichtingen van hem te zullen krijgen over het werk van de Russische geheime politie. In een Russische uitzending van de Stem van Europa heeft Chochlov een beroep gedaan op de openbare mening in zijn land en er op aangedrongen, dat alles in het werk zal worden ge steld om zijn vrouw en kind te red den. De leiding van de Russische emigra tieorganisatie NTS hoopt echter, dat mevrouw Chochlov er in is geslaagd, met haar kind naar een Westelijke am bassade te vluchten. Er zou dan een kans bestaan, haar te redden wanneer de Sovjets in ruil iets van het Westen wensen. Amerikaanse functionarissen ver wachten, dat de Sovjet-Unie haar gehe le inlichtingen- en sabntage-dienst ir Duitsland en Oostenrijk zai moeten re orvaniseren, nu Chochlov is gedesei teerd. en de Sovjet-Unie een twintigtal lan den uitgenodigd tot deelneming aan de bespreking van vraagstukken aan gaande het Verre Oosten. Hiertoe be hoorde, conform de te Berlijn ge maakte afspraken, ook China. Thans zou de gast plotseling als organisator moeten worden aanvaard. In Londen werd gisteren gevreesd, dat deze nieuwe Russische poging, om de erkenning van rood-China als gro te mogendheid at te dwingen, zal kunnen leiden tot uitstel van de con ferentie. In officiële kringen m Den Haag worden de berichten van het in Dja karta verschijnende dagblad „Kong Po", dat Nederlandse strijdkrachten in Soring op Nieuw-Guinea het juiste moment zouden afwacht.cn om een landing in de Zuid-Molukken uit te voeren en dat restanten van de RMS- beweging contact zouden hebben op genomen met vreemde machten, waaronder Nederland op V. est-Nieuw- Guinea „belachelijk" genoemd Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zeide. dat de Nederlandse regering elke beschul diging van de hand wijst, volgens welke Nederland betrokken zou zijn bi.i enige conspiratieve actie. Doordat afgewerkte olie, die op hei water lag. in brand geraakte, werden gistermorgen in de Scheveningse haven drie loggers met de ondergang bedreigd. Het waren de Sch. 110, 47 en 14, q,"e drie van de rederij A. v. d. Zwan, die naast elkaar lagen. De brand begon op het water tussen de kade en de Sch. 110, vermoedelijk, doordat een vonk op de afgewerkte olie is gevaiien. Een aanrijding tussen twee vee wagens op de Friese weg tussen Kam pen en de Noord-Oostpolder heeft Vrij dagmorgen vroeg het leven gekost aan de 25-jarige chauffeur B. uit Kuinre. Hij bad een lading koeien naar de vee markt te Zwolle gebracht en keerde te rug om een nieuwe vracht te halen. Voorbij het Kamper Eiland kwam hij in botsing met een andere veewagen uit Emmeloord. Deze auto werd bestuurd door de chauffeur W. Ook diens zoon zat in de cabine. Vermoedelijk door de dikke mist en het onvoldoende reehtshouden is dit ongeval, volgens de politie, ge beurd. W en zijn zoon kramen met de schrik vrij. B. werd zwaargewond naar het ziekenhuis te Kampen overge bracht, waar hij enkele uren later is overleden. De zeven koeien, die in de uit Emmeloord komende vrachtwagen aanwezig waren, werden over de weg geslingerd en zijn bij een in de nabij heid wonende boer ondergebracht. De beide vrachtwagens werden zwaar be schadigd. Ook Polen en Hongarije hebben gis termiddag nog delegaties gezonden naar de intergouvernementele conferen tie over de bescherming van zaken van culturel- waarde in oorlogstijd, die op het ogenblik in 't Haagse Vredespaleis wo.dt gehouden. De delegatie van Hongarije zal als volgt zijn samengesteld: mevrouw Boris Fai en de heren Janos Boldoczky en Lagos Nagy. De heer Nagy is de Hon gaarse zaakgelastigde in ons land. Generaal-majoor J. A. Bach, hoofd van de dienst materieel luchtmacht, en luitenant-kolonel ir D. J. Pronk van dezelfde dienst zijn gisteravond ernstig gewond bij een auto-ongeluk bij Wes- don (Northamptonshire). Hun Engelse chauffeur werd bij dit ongeluk gedood en de vierde inzittende, de heer H. Mil Ward, vertegenwoordiger van de Rolls Royce Nederland, werd eveneens ge wond. Generaal-majoor Bach en de heer Mil Ward waren op weg naar het vlieg veld om naar Nederland terug te keren na een tweedaags bezoek aan Engeland. Zij hadden samen met luitenant-kolonel ir Pronk, die in Engeland is geplaatst in verband met het Hunterproject, een bezoek gebracht aan de Rolls Royce mo- torenfabriek in Derby, waar de moto ren voor de Hawker-Iiunter straal jagers woiden vervaardigd. Op de te rugweg botste hun auto op een vracht wagen. Zyidslavië zal met Westeuropese staten onderhandelingen aanknopen over zijn toetreding tot een Europese gemeenschap die niet slechts van militaire maar ook van :.o]itieke aard is. De havenstaking, die Donderdagochteno begon in Gothenburg, is gisteren overge slagen naar verscheidene andere Zweedse •avenplaatsen. zoals Stockholm, Halmstad, oundsvall, Hernoesand en Nörkoping. Men eist loonsverhoging. In een minimum van tijd kringelden de vlammen rond de Sch. 110 en tastten de romp, het dek en de stuurhut aan, waar zij gretig voedsel vonden. Het vuur sloeg over op de Sch. 47 en ver volgens op de Sch. 14. Van het middelste schip, de Sch 14, raakte de machinekamer in brand, waardoor een zware rookkolom over de haven trok. De brandweer, die spoedig ter plaatse was nam direct het blus- singswerk krachtig ter hand. De sche pen die in de omgeving lagen en even eens gevaar liepen werden weggesleept en al het blusmateriaal werd met succes geconcentreerd op de drie brandende loggers. Met de gasmaskers Op daalden brandweerlieden in de machinekamer van de Sch. 47 af en toen was het vuur ook daar snel geblust. Toen de vlammen gedoofd waren bleek de schade zo op het oog gezien nogal mee te vallen. Geblakerde dek ken, verbrand touwwerk en lichtelijk verkoold hout waren de zichtbare re sultaten van de schade, die het vuur had aangericht, en daarenboven had de machinekamer van de Sch. 47 veel wa terschade. Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken zullen Zondag om 12.15 uur per trein van het hoofd station te Kopenhagen naar Neder land vertrekken. Het koninklijke salonrijtuig en het slaaprijtuig zullen in Fredericia aan de internationale trein worden gehaakt. Maandagochtend tegen zeven uur zal het koninklijk paar de Nederlandse grens passeren en om 10.04 uur in Amsterdam arriveren. Op Texel zijn dit voorjaar tijdens de zes weken durende werptijd ongeveer 25.000 lammeren ter wereld gebracht. Het eiland telt pl.m. 15.000 schapen. De opbrengst der lammeren wordt op 1 millioen gulden geschat. Aangezien men Op de aanstaande markten een gemid delde opbrengst van 60 gulden per lam verwacht. Aan het Texelse abattoir zijn tot 22 April 1920 gestorven lammeren aangevoerd. Het vorige jaar bedroeg dit aantal 1706 stuks. Het bijzondere koude voorjaar is aan dit hoge sterfte cijfer niet vreemd. Hogearukgebieden bepalende laatste dagen het weer in onze omgevingzodat er al bijna een week lang geen regen meer is ge vallen. In een groot deel van ons land scheen gisteren de zon na liet optrekken van de mist en de lage wolken. Vlak langs de kust kwam de temperatuur niet hoger dan acht a tien graden, maar in het binnenland steeg ze tot der- tien d vijftien graden. Over Scan dinavië tiekt een depressie naar het Zuiden. Hoewel deze de pressie op grote afstand zal pas seren, houdt deze ontwikkeling een Noordelijke luchtstroom in stand. Daardoor zal veel bewol king, boven de Noordzee aanwe zig, het land gaan binnendrijven. Hierdoor is ae kans op zonne schijn wat kleiner geworden. Het lijkt er daarom nog niet veel op dat April beterschap belooft, daar warm en groeizaam voorjaars weer, waar nu al weken lang het wachten op is, op zich laat wachten. Verwachting tot morgenavond: AANHOUDEND DROOG Droog weer met aanvankelijk over drijvende wolkenvelden. Hier en daar ochtendmist. Morgen overdag overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noordoost. Weinig verandering in temperatuur. Zondag; Zon op 5.24, onder 19.53 Maan op 2.01. onder 10.20 Maandag: Zon op 5 22. onder 19.55 Maan op 2 "li nnder 11 38

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1