Nieuw tramplan ontketende in Bergense raad felle discussies Het Deen bloeme Plan Burgersdijk zal echter eerst worden uitgewerkt Nieuws uit Egmond aan Zee V.V.V. zag terug op een wèl besteed jaar Echtpaar Rus deelde 50 jaar veel lief en weinig leed In kort bestek Raadslid De Graan geïnstalleerd Programma voor morgen Nieuw programma geeft weer veel goeds Beemster LOOP DER BEVOLKING Overal in de wereld wordt brood gebakken Plattelandsvrouwen hadden leerzame avond Schoor! Gevoelig concert in dorpskerkje Koedijk JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Z. en N.-Schemer Het programma voor 4 en 5 Mei Ziekenhuis-verzekering verhoogt uitkering Oude Niedorp Een serenade Kleurenpracht in Blijde blinde kt H.M. Koningin Jpjiana had geen geld bij zich DONDERDAG 29 APRIL 1954 Tot verrassing van velen deelde burgemeester Huygens, op de gisteren ge houden raadsvergadering, mede, een adres aan de raad te hebben ontvangen van W. de V et en J, Kieft, beiden te Bergen, die aanboden een tramdienst te onderhouden tussen zo nodig Alkmaar en Bergen aan Zee gedurende het zomerseizoen met zgn. „Michelin"-materiaal op luchtbanden, rollend over rails, met 45 zit- en 23 staanplaatsen in de eerste wagen, terwijl in een volgwagen nogmaals 50 zit- en 25 staanplaatsen ter beschikking zouden zijn, zodat in één keer 143 reizigers kunnen worden vervoerd. Aanbieders stelden zich voor, twee van dergelijke touringcar-stellen te laten rijden, waarvoor een bedrag van ongeveer ƒ95.000,— geïnvesteerd zou moeten worden, die de gemeente zou moeten voteren, terwijl aanbieders zelf voor een bedrag van ƒ6000,— wilden deelnemen indien aan hen de exploitatie zou worden gelaten. Het voorstel van dr Huygens, om dit adres voor kennisneming aan te nemen, kon allerminst de goedkeuring wegdragen van dr Hemelrijk, die omiddellijk het tegenvoorstel deed: „Dit adres te behandelen gelijktijdig met punt 11 van de agenda, namelijk het voorstel van B. en W., een bedrag van f 3500 te ramen voor de verdere uit- werking van het tramplan-Burgersdijk". Dit voorsel vloeit voort uit het raadsbesluit van 4 Maart 1954. Het ge noemde bedrag wordt geraamd voor honorarium en onkosten te maken door ir Burgersdijk, die aanvankelijk een honorarium had opgegeven van 500, tot 1000,hetgeen door hem alleen bedoeld was voor de beperkte werk zaamheden, verbonden aan de voorbe reiding van het plan. De verdere werk zaamheden moeten afzonderlijk worden gehonoreerd, waarvoor ir Burgersdijk 1500,had bepaald, waarboven een gefixeerd bedrag van 1000,— voor te maken onkosten moet worden gesteld. Mocht het plan niet doorgaan, dan zou het honorarium beperkt blijven tot 1000,voor het ontwerpen. Bij de eventueel op te zetten exploitatie zou den deze kosten bij de investeringen kunnen worden berekend. Mevrouw mr BroekmanVriesman (VVD), juist deze avond zonder haar fractieleider, Van Rees Vellinga, die niet aanwezig kon zijn. verkreeg bij de behandeling van dit agendapunt het eerst het woord en zeide, dat het haar tegenviel dit bedrag nog te moe ten voteren, waarop dr Huygens ant woordde, dat dit geld benodigd was voor de eigenlijke verwezenlijking van het plan. „Ik kan U in vertrouwen mededelen, dat indien ir Burgersdijk het volle bedrag zou declareren, dat door de Vereniging van Raadgevende Ingenieurs wordt voorgeschreven, hij minstens viermaal dit bedrag zou moe ten berekenen", aldus de burgemees ter. Mevr. Broekman: „Ik vind het een hoop geld en we kunnen in het dorp maar heel weinig enthousiasme con stateren voor deze plannen. Een schrij ven van de VVHB (Horeca-bedrijven), luidt ook niet enthousiast". De heer Broersma (Gem. Belang) merkte op, dat de Raad van Bijstand ook een heel ander inzicht heeft ge kregen en zijn bevreemding heeft uit gesproken over de voorlichting. De heer Ellis (KVP) vond, dat ver schillende punten om toelichting vra gen en de heer Hemelrijk meende in de opmerking van de burgemeester enige aarzeling te bespeuren over de uitvoerbaarheid van het plan-Burgers- dijk. Het nieuwe stuk oordeelde spreker véél te aantrekkelijk om het zonder commentaar en zonder prae-advies zo maar achteloos terzijde te schuiven. Ook de heer Broersma respecteerde het initiatief van de indieners. 11 li wilde zijn volle vertrouwen hechten aan het oordeel van de deskundigen, die in de dienst vergrijsd zijn. De heer De Beurs (PvdA) zag geen enkele reden waarom de raad op een eens genomen besluit zou moeten te rugkomen. Wij hebben er geen behoef te aan ons belachelijk te maken, aldus spreker. De heer Bos (KVP), die zich vóór het plan-Burgersdijk verklaarde, in formeerde naar de onderhandelingen met de NHADO. Dr Huygens antwoordde, dat hij deze reactie van de raad helemaal niet had verwacht. Ik had gedacht, aldus de burgemeester, dat mevrouw Broekman voor haar besluit stond. „Ik vind het hoogst onwelgevallig, wispelturig en weinig stijlvol, mevrouw. Ik wil geen onaangename uitdrukkingen gebruiken, maar ik heb weinig achting voor uw houding in deze". Tot de heer Ellis zei spreker, dat hij wel in comité, maar niet in openbare vergadering mededelingen wilde doen. De moeilijkheden zijn groter geweest dan ir Burgersdijk heeft voorzien. In dien hij een concept maakt voor het gehele bedrijf, geeft dit Burgersdijk recht op een groter honorarium. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin zal Bergen's Harmonie des morgen om 9.30 uur een aubade brengen voor het Raadhuis en daarna een rondgang maken door het dorp. Om 10 uur zullen kinderspelen wor den gehouden in de Stationsstraat voor leerlingen van de le, 2e en 3e klasse van de lagere scholen, welke des mid dags zullen worden vervolgd. 's Avonds om 8 uur zal een muzika le rondgang worden gehouden door het gehele dorp met vrolijke marsmuziek en volksliederen, een en ander aange boden door Bergens' Harmonie. HEDENDAAGSE NEDERLANDSE KUNST IN PARIJS De verzamelaar en steun van tal van Nederlandse schilders, de heer Vidal de St Germain, heeft de gedachte ge had om, in samenwerking met de ga lerie Bernheim. in Parijs enige werken van acht Nederlandse schilders te ex poseren. Het zijn werken van J. van Herwijnen, Fiedler, Sieger, Frankot, Carvacho, Melle, Boers en Stellart. „Een zeker begrip voor beleid schijnt bij de heer Hemelrijk niet in grote mate aanwezig te zijn", zo vervolgde spreker. De moeilijke verhouding met de Spoorwegen en aan het ministerie is al groot genoeg. Het is geen stijl, zoals hier gehandeld wordt. We hep- ben besloten dit plan te verwezenlij ken, door alle mogelijkheden te be proeven. Zonder ons fatsoen te verliezen en niet de indruk te maken van een stijl loos gezelschap, kunnen we thans geen aandacht besteden aan een ander plan. Daarmee verliezen we ons gezicht, zo als we al met het plan-Otto bij de Ne derlandse Spoorwegen en de regering hebben gedaan. Nadat dr Hemelrijk het antwoord van de burgemeester speciaal t.o.v. mevrouw Broekman had gecritiseerd zei dr Huygens, dat de raad eerst dan het besluit behoeft te nemen als het plan Burgersdijk geheel is uitgewerkt. Het geeft geen pas naar een ander plan te grijpen, als men nog met één bezig is. Ook B. en W. zijn niet zo enthousiast, maar het is het laatste wat wij moge lijk achten en de enige mogelijkheid om een railverbinding te handhaven. Als we trachten een onvoldragen plan netje er door te krijgen, dan is er een minimaal klein kansje bij de regering. Maar ik pleit thans voor uw loyali teit." Met zes stemmen voor, vier stemmen tegen en één blanco (Mw. Broekman! werd daarna het voorstel van B. en W. aangenomen. Met negen stemmen voor en twee tegen (Hemelrijk en mevr. Broekman) werd daarna besloten, aan de inzenders van het adres te berichten, dat aange zien men thans een vast omlijnd plan in uitvoering heeft, de Raad het thans niet het moment acht in onderhande ling te treden met voorstellers. De Bonnetaasschouw zal 4 juni wor den gehouden! In de vacature van de commissies voor het slacnthuis en het G.E.B. werd benoemd de heer N. F. A. de Graan (vacature Maasen). In het „Stichtingsbestuur Bejaarden tehuis", in aanbouw, werden dertien ieden benoemd, candidaat gesteld op een lijst, die mevrouw Broekman, bij de aanvang van de zitting „Een teleur stelling" noemde, omdat niet de sociale, maar de politieke functie van de can- didaten doorslaggevend is geweest." Tot leden weraen benoemd na stem ming: Mw. Brugman-Scholten, Zr C. E. de Grauw, J. H. W. Schmidt, F. L. Driessen, A. A. J. Verhoeven, dr A. H. van Gelder, L. den Das, J. Bekius, mej. T. de Vries, Mw. G. C. Grondsma, J. C. Reinders, K. Folgers, Mw. E. M. N. Verwer van Reysen, waarvan de di verse fractie-voorzitters verklaarden: „Dat alle voorgestelden, de candidatu- ren zulien gaan innemen." Het gemeentelijk slachthuis zal voorlopig nog tot 1 Juli blijven ge opend, waarvoor alsnog een begrotings postje van f 1.000,is goedgekeurd. Aan het begin van de vergadering werd het in de plaats van de heer A. Maasen benoemde raadslid de heer N. F. A. de Graan geïnstalleerd. Onder voorzitterschap van haar vice-voorzitter, de heer R. P. Jonker, heeft de VVV te Egmond aan Zee een dezer dagen in de zaal van de Vergulde Valk vergaderd. In zijn openingswoord deelde spreker mede, dat de functies thans als volgt zijn verdeeld: de heer De Baar, secretaris, de heer Vcltkamp, penningmeester, de heer Jonker, vice-voorzitter. Na. dat de notulen ongewijzigd goedgekeurd waren, las de wnd.-secretaris het verslag van het Informatiebureau voor. Hieruit bleek, dat in liet afge lopen jaar het aantal persoonlijke bezoeken 1960, het aantal schrifte lijke aanvragen 1906 en dat der telefonische aanvragen 553 bedroeg. Het totaal aanvragen aan het bureau beliep dus 4415, alzo een stijging van 10%. Dit jaar is ook het grootste aantal aanvragen per dag bereikt, nl. op 15 Juni. Het bureau werd toen door 50 personen bezocht, hetgeen nog nimmer was voorgekomen. De bezetting van gemeubileerde ver huur was als volgt: In de maand Juni 66 in de periode van 114 Juli 92 en van 15 Juli tot 31 Aug. 100 Van de pensions waren geen juiste gegevens beschikbaar. In het afgelopen jaar werden voor het eerst speciale lessen gegeven aan kinderen van badgasten. Dit jaar na men er plm. 30 kinderen aan deel. Het dagbezoek was bevredigend. Vele gasten spraken hun waardering uit over de exploitatie van de, badbe- drijven, de strandfeesten en de bad gastenavonden. Wat betreft deze bad gastenavonden kwam een enkele klacht voor, inhoudende, dat verschil lende gasten twee of meer keer toe gangskaarten ontvingen en anderen geen kaarten konden krijgen. Het be stuur heeft gemeend deze moeilijkheid op te vangen door aan de contröle- kaart een knipkaart te verbinden. Op vertoon van deze knipkaart zal aan de diverse festiviteiten kunnen worden deelgenomen. Door bedanken vielen 14 leden af, terwijl zich 61 nieuwe leden opgaven. Het ledental bedroeg aan het eind van het jaar 578. In het jaarverslag van de secretaris werden woorden van dankbare herin nering gewijd aan de overleden be stuursleden, Koeman en Kockx. Dank werd ook gebracht aan de le den van de Egmondzeeër Reddingsbri gade, waarvan de leden belangeloos zich beschikbaar stellen, om een wa kend oog over ed badende gasten te houden. Ook de Rijkspolitie en de commissie voor de feesten mochten woorden van dank in ontvangst nemen voor hun medewerking. Verder werd nog gememoreerd, dat de vereniging het volgend jaar 60 jaar bestaat. Programma heden. voor de feestelijk- Hierna werd het programma voor de feestelijkheden vastgesteld: Strand feesten in Juni, Juli en Augustus, Bad gastenavonden eveneens in de genoem de maanden. Voorts Auto-puzzle-toch- ten, Motor-terreinwedstrijden (op 15 Aug.), Vuurwerk (op 14 Augustus) en Wielerronde. Het bestuur hoopt dat de N.Z.H.R.M. weer in de badtijd een oefening met de reddingboot zal hou den, wat voor de gasten een grote at- tractie is. Voor de bestuursverkiezing een aan vang nam vroeg de heer IJkel het woord en drukte de vergadering op het hart, de juiste man op de juiste plaats te kiezen. Naast de candidaten voor het bestuur, t.w. de heren Groen. Koe man en De Jong werden door de ver gadering nog candidaat gesteld de heren Bodenstaff en Kockx. Na gehou den stemming werd direct een vol strekte meerderheid verkregen voor de drie nieuwe bestuursleden. De he ren Koeman, Kockx en De Jong wis ten voldoende stemmen op zich te ver enigen. Ook werd nog de opmerking' ge maakt, dat het beter was geweest om met de verdeling van de functies te wachten, totdat het bestuur uitgebreid was. De nieuwe bestuursleden werden door de voorzitter welkom geheten en het scheidende bestuurslid, de heer A. v. d. Steen, kreeg woorden van dank voor het werk als bestuurslid en pen ningmeester verricht. De heer v. d. Steen dankte de voorzitter voor zijn woorden en hoopte in zijn nieuwe functie als bureauhouder de V.V.V. verder van dienst te kunnen zijn. Bij de rondvraag vroeg de heer P. V. d. Pol of de V.V.V. zich met het gemeentebestuur in verbinding kon stellen, om te trachten de zandhoop op het parkeerterrein voor Pinksteren op te ruimen. MEJ. LESEMAN TE BAARN BENOEMD Mej. Leseman, onderwijzeres aan de O.L. School alhier, is benoemd tot on derwijzeres bij het Openbaar Lager Onderwijs te Baarn. BRAND IN HOOIKLAMP Dinsdagavond moest Beemster's Vrij willige Brandweer uitrukken voor brand in een hooiklamp achter de boer derij van de heer Appelman aan de Wormerweg. Hoewel men de brand spoedig mees ter was bleek het toch nodig de hele klamp -Uit elkaar te halen en het hooi op een afstand weer op te tasten, iets wat ondanks de hulp van buren toch nog enkele uren in beslag nam. De oorzaak van de brand was gelegen in het spelen met vuur door kinderen. OPBRENGST EMMABLOEM- COLLECTE De alhier gehouden Emmabloem- collecte heeft een totaalbedrag van f 436,10 opgebracht. De collecte van het Centraal Genoot schap, gehouden bij de stembureaux tijdens de Provinciale Staten-verkie- zing heeft opgebracht f 264,61. Ingekomen personen: Grietje van der Schinkel, van Velsen naar Voor straat 82; Elsien Oosterheert, van Er- melo naar Julianastraat 82; Greta Klomp, van Ermelo naar Julianastr. 82; Antonius J. N. Nederpelt, van Rotter dam naar Voorstraat 41; Trijntje Dijk stra, van Ermelo naar Van Speijkstr. 3; Aaltje Wijker, van Velsen naar Voor straat 71; Maria Stam, van Velsen naar Prins Hendrikstraat 49; Albert M. Dek ker, van Maarn naar Watertorenweg 15; Johanna M. Vos, van Bergen naar Julianastr. 82; Leijn Meijers en echtg. van Anna Paulowna naar Julianastr. 60; George Schuddeboom, van Utrecht naar Wilhelminastr. 91; Johannes 3. Spierenburg, van Eindhoven naar Van Speijkstraat 29; Grada Roesink, van Bergen naar Julianastr. 82; Adriana B. de Jong, van Heerlen naar Voorstr. 82; Hendrika M. van Wibier, van Heerlen naar Voorstr. 82; Willem H. de Vries, van Amsterdam naar Boulevard Ir de Vassy 36; Johannes Timmer, v. Assen delft naar Voorstr. 82; Riekes Haanstra en gézin van Enschede naar Trompen bergstraat 6; W. J. Hollman, van Haar lem naar Voorstraat 54; Johanna Bui tenhuis A. G., van Den Haag naar Julianastr. 67; Elisabeth E. de Ruiter, van Ruinen naar Julianastr. 67; Andrea Noorman, van Ruinen naar Julianastr. 67; Carl. A. van Hertzberg, van Velsen naar Voorstr. 41; Martje de Nobel, van Haarlem naar Julianastr. 67. Vertrokken personen: Dirkje Groen, van Piet Heinstr. 13 naar Ermelo, Hei- delaan 113; Jannetje den Heijer, van Julianastraat 82 naar Ermelo, Groene- laantje 35; Albertha K. van Steenge, van Julianastr. 82 naar Rheden, Zut phensestraatweg 66; Jeltje Keuken kamp, van Julianastr. 82 naar Rheden, Zutphensestraatweg 66; Johanna Over- dijkink, van Julianastr. 82 naar Rhe den, Zutphensestraatweg 66; Eitje Wie- lema en Okje Renema, van Julianastr. 82 naar Rheden, Zutphensestraatweg 66; Trijntje Nijzing, van Julianastr. 82 naar Ruinen, Toldijk D 155; Geesien Bakker, van Julianastr. 82 naar Rhe den, Zutphensestr.weg 66; Gerda N. Kranenburg, van Voorstr. 60 naar Haarlem, Gedempte Raamgracht 25rd; Arendje C. Groen, van Voorstr. 13 naar Alkmaar, Langestr. 96; Mina Schurink, van Julianastr. 82 naar Epe, Kol. Bijs- terbos; Frouwke F. Versteeg, van Julianastr. 82 naar Oostvoorne, Noord- weg 16; Leendert Zwart, van Pieter- schotmanstr. 33 naar Hilversum Loos- drechtsebos 7; Theodora van der Mo len, van Kerkstr. 3 naar Groot-Brit- tannië, Trijntje van Winsum, van Wil helminastr. 12 naar Velsen, Pythago- rasstraat 10; Janny Zwart, van Berg straat 39 naar Bussum, Zwarte weg 35b; Geertruida M. van der Veer, van Voorstraat 82 naar Heerlen, Gasthuis straat 45; Petrus H. Swart, van Voor straat 41 naar Amsterdam, Poolster straat 18. Mutsaers, Hendrica M., van Voorstraat 41 naar Poolsterstraat 18. Hel is niet zo moeilijk bij de heer Albert Rus aan de Middenweg te Heerhugowaard binnen te stappen, maar wel om van deze gezellige pro. ter afscheid te nemen. Wij geloven graag, dat hij in staat is iemand de ganse dag bezig te houden met de verhalen uit zijn veelbewogen levert, dat op 5 Mei een mijlpaal zal zijn genaderd. Dan is de heer Rus vijftig jaar getrouwd en ronduit zegt hij, dat hij het nooit zo ver had kunnen schoppen als hij niet zo'n beste kameraad had gehad. Die kameraad it Grietje Pot, met wie Albert Rus een halve eeuw geleden in het huuie, lijk trad. 4f* 7/v/ri* /-o//rr/j Maar in de motorhandel bleek hij zijn IWintig jaar Kasicicin mannetje te staan en diezelfde Klaas zal er nu voor zorgen, dat het zijn va- Zij is in die tijd nog al eens voor ^er en moeder en de andere bruilotts. verrassingen komen te staan We kun- gasten op 7 Mei, de dag waarop hel nen ons tenminste heel goed voorstel- feest wordt gevierd, aan niets zal ont- berken. Klaas is nl. de voetstappen van I zijn vader gevolgd en is. nadat hij tjcn 1 jaar lang De Zwaan had beheerd, c\. ploitant geworden van het bekende Wapen van Heemskerk. Met even veel plezier spreekt de bruidegom over zijn aandeel in de zang- en toneelvereni. ging, die hij met hart en ziel heeft ge diend en zijn ogen schitteren als hij aan de stukken van Heyermans denkt, waarin hij verschillende rollen heeft bezet. Hij is niet alleen een kunstenaar geweest op het toneel, maar ook in het leven, „Overal in de wereld bakken ze brood", vindt de heer Rus, „en het moet al gek gaan als ik daar niet vaa kan mee-eten." En hij dit principe heeft hij steeds zijn vrouw naast zich gewe ten. Toen Dinsdagavond de leden van de afd. Heerhugowaard van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen de zaal Evers betraden was hier een kerncollectie van stoffen uitgestald door de ver- tegenwoordigers van een rayonfabriek. Deze avond van propaganda voor de rayon was belegd om de Nederlandse huisvrouwen te doordringen van de belangrijkheid van deze nieuwe stof fen. Rayon is een volwaardig product, dat uit de hoofd-grondstof het hout ge maakt wordt. Een en ander werd dui- delijk in een film, welke de productie van hout tot vezelstof uitbeeldde. Ove rigens zit thans in vrijwel iedere stol rayon verwerkt, zonder dat de kwali teit hiervan te lijden heeft. Voor de huisvrouwen was het een belangrijke avond. Voorzitster, mevr. De Groot, dankte aan het slot hartelijk voor deze leerzame instructie. GEMEENTE-SECRETARIE GESLOTEN Vrijdag a.s. (Koninginnedag) en Ze. terdag d.a.v. zal de secretarie dezer ge meente gesloten zijn. Voor de Burger lijke stand is er in -spoedgevallen ge- legenheid aangiften te doen. In Heerhugowaard zullen op Konin ginnedag 's morgens om 8 uur in alle I kerken diensten worden gehouden. In de Ned. Herv. Kerk gaat 's morgen om 8 uur voor ds G. Wiltink. De heer en mevrouw Rus, die op 5 Mei vijftig jaar getrouwd zijn. Foto Jaap Schoen) len, dat het niet bepaald een prettige boodschap is als je man binnenkomt met de mededeling, dat hij zijn vracht- bedrijf van de hand heeft gedaan en dat hij voortaan achter de tapkast zal gaan staan. Want zo was die man van Grietje Pot. Hij heeft groenten naar de veling gevaren, is in zijn jonge ja ren grondwerker geweest, onderhield een autobusdienst van Heerhugowaard op Alkmaar met een veertienpersoons busje en exploiteerde naast zijn café De Zwaan een goed renderend kippen- vermeerderingsbedrijf. Van alles durf de hij aan te pakken en met een ge rechtvaardigde voldoening kan hij in zijn rentenierswoning thans over deze tijd praten. Het huwelijk schonk hem drie kinderen, twee dochters, van wie er één in Rotterdam en één in Heer hugowaard, vlak naast de deur woont en een zoon, Klaas' die zijn vader aan vankelijk enige zorgen gaf, omdat hij als monteursleerling op de ambachts school een zeer pover figuur sloeg. Gisteravond werd in het dorps kerkje een buitengewoon mooi con cert gegeven door 4 leden van h.et Amsterdams Concertgebouw-Orkest. De heren M. Haijema, le viool; A. de Groot, 2e vioolJ. Smits, Altvi ool en J. C. v. Weijdom Claterbos, violoncel. Reeds meerdere malen heeft Schoorl deze musici mogen ontvangen. Zij brachten thans 3 kwartetten van Jos. Haydn ten gehore nl. Opus 76 no. no. 2 D. Mineur; Opus 64 no. 5 D. Majeur; Opus 20 no. 3 G. Mineur. Vooral kwartet Opus 64 no. 5 werd door zijn prachtige vertolking door het publiek wel het meest gewaar deerd. Het was licht en vrolijk en had iets van de zomer in zich. Het allegro moderato en het adagio cas- tabilé werd zeer gevoelig voorgedra gen. Ook het allegro con spirito uit het derde kwartet boeide buitenge woon met zijn prachtige dramatische effecten, Dit was ook een succes. Na afloop dankte de voorzitter van de Ver. „Algemeen Welzijn" dan ook deze musici voor het gebodëne en hoopte hen nog meerdere malen in Schoorl te mogen horen. Jammer dat het publiek niet in zo'n grote getale was opgekomen dan vorige maal. BURGEMEESTER HERBENOEMD Bij Koninklijk Besluit van 12 April is opnieuw tot burgemeester van de gemeente Koedijk benoemd de heer C. J. Schellinger. 50. Nu Karei Krukas hield woord! Binnen tien minuten had hij zijn auto in orde gekregen. „Eén van de fusee-pennen was gebroken", zei hij tegen Jimmy, terwijl hij de motor startte en Jimmy uitnodigde in te stappen. Deze liet zich dat geen tweemaal zeggen. „Rijden, Krukas!" zei hij. „Rijden zo hard als je rij den kan. En wéér naar de Broeken burg. We hebben geen minuut te verliezen" Karei Krukas zweeg. Hij besteedde al zijn aandacht aan het besturen van zijn wagen. In volle vaart verliet hij Wilgenwolde. Jim my zat op zijn beurt strak voor zich uit te kijken. Hij hoopte nog dat zij de politie-ieep van Moppie Meubel zouden kunnen inhalen, maar be greep eingenlijk zelf wel, dat zulks onmogelijk was. De verraderlijke po- litie-commissaris had een veel te grote voorsprong verkregen. „Weet ie. wie ik geloof, dat óók in het complot zit?" vroeg Jimmy aan Ka- rel Krukas. „Niemand minder dan meneer de commissaris Meubel". Deze schrok hier zó van dat 't maar een haar scheelde of hij had de macht over zijn stuur verloren, ,,'t Is bijna niet te geloven", stamelde hij Jimmv knikte. „Nóg harder rijden. Krukas", bromde hij. „Dat is 'onze enige kans die bandiet te ontmas keren" Na verloop van een klein half uur snorde de auto van Karei Krukas de oprijlaan van de Broeken burg op. Het oude kasteel lag er eenzaam en verlaten. Nergens viel een levend wezen te ontdekken. De plaatselijke 5-Mei-vereniging or* ganiseert op 4 Mei a.s. evenals voor* j gaande jaren een herdenkingsbijeen* I komst in de N.H. Kerk, des avonds om 1 8 uur. Na de gebruikelijke minuut stil-1 te, zal burgemeester W. J. Driessen een I korte herdenkingsrede uitspreken, waarna de gezamenlijke zangkoren en* I kele passende liederen ten gehore zul-1 len brengen. Mej. Hiehle zal hierna de*| clameren. Aan het einde der herden* king zal door alle aanwezigen staande! het Wilhelmus worden gezongen. De burgerij wordt verzocht vanaf 's avonds 6 uur halfstok te willen vrag* gen. 5 Mei zal in het teken staan van de bevrijding, 's Middags worden voor t kinderen spelen georganiseerd op het I sportterrein, terwijl 's avonds de to* 1 neelvereniging „De Flierefluiters" uit Landsmeer zal opvoeren het bekende I stuk „Drie mannen in de sneeuw" naaf het even bekende boek van Erich Kast* ner. Een gezellig bal na, zal deze be* vrijdingsfeesten besluiten. Dezer dagen kwam de onderliwl vereniging ter verzekerirgtegen ziel kenhuis- en operatiekosten in café Cl van Truijen in vergadering bijeen. B:l opkomst der leden was zeer gering, r Uit het jaarverslag van directer! penningmeester de heer Jb. Ouwel!?! bleek dat er voor het jaar 1953 een'! tig saldo van ruim f 170 kon woiicl geboekt. De verpleegkosten wertël verhoogd tot f 7.50 per verpleegdag- I In het jaar 1953 moesten 13 person» I worden verpleegd. Drie nieuwe led» 1 hadden zich doen inschrijven, terwijl I 10 leden moesten worden afgesch»' ven, een achteruitgang dus van i den. 1 De bestuursverkiezing had tot resul-1 taat dat de aftredende bestuursled» de heren Jb. Boekei, Jb. Hartog en Jfc f Plaisier bij acclamatie werden herko zen. Het voorstel om te komen tot e« verhoogde uitkering der verpleegd tot een bedrag van f 7.50, werd aan-1 genomen, voorlopig zonder dat dit 'en1 koste gaat van een contributie-verM-1 ging. De heer Pastoor zag gaarne de mc' gelijkheid ingevoerd zich te kunnen verzekeren tegen klasseverpleging. De heer Hartog vroeg hoe het ging met M verzekering van militairen, daar de?-e .bij eventueel voorkomende gevalled toch geheel ten laste van het Rijk -ko men. Niedorps fanfarecorps heeft aan 1 echtpaar H. B. Helleman en J. HeHf* man-Ploeger ter gelegenheid van hun vijftigjarige echtvereniging Dinsdag' avond in de felle Noordoostelijke wtfj een serenade gebracht. Dat dit doof het echtpaar zeer op prijs werd £e' steld, behoeft geen betoog. (Van onze speci DE CENTRA van de Nederlandse zich gisteren in de komst van In verheugen. Op de derde en laatst werd allereerst het Veilinggebouw dus van de Nederlandse snijbloemi de terreinen van de Nationale B de étalage van de- over de hele wei het Paleis Soestdijk, waar de lunch dags de ivegen der hoge bezoekers, bezochten de Philips Telecommunt koningin Ingrid en koningin Juliai wijs te Huizen. Via het paleis te At rijtuigen naar het Centraal Station op hartelijke wijze afscheid van ga nuten vóór acht reed de speèihle tr Het bezoek van koning Frederik e, aan Nederland was ten einde. gLOEMEN, bloemen en nog eens bloemen! Op de eerste, zowel als op de tweede dag, maar vooral op de derde! Wanneer er ooit buitenlanders zijn geweest, die de Nederlandse bloe menweelde in al haar kleur en geur hebben kunnen bewonderen, dan zijn het wel koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken. Tulpen, rozen, anjers en seringen hebben de konink lijke gasten als dankbare herinneringen aan een enerverend staatsbezoek bij bossen tegelijk mee naar huis geno men. Maar lang nadat deze keur van Nederlandse producten verwelkt is, zullen de bloemen van Aalsmeer en Lisse. die van de Haagse Ridderzaal, de Grote Kerk en het Paleis op de Dam, de hoge bezoekers nog in ge dachten blijven. Een beter souvenir van Nederland had het Deense ko ningspaar nauwelijks kunnen krijgen. Het is moeilijk te zeggen, wie meer verrast was bij het betreden van het Aalsmeerse Veilinggebouw: de zee man-dirigent koning Frederik, of de aldus een Deense collega „harts- In de haven van Amsterdam zijn twee Amerikaanse torpedobootjagers voor anker gegaan, de Johnston en de Meredith. Zij zullen ongeveer een week in de hoofdstad blijven. Bij een in cident tussen Franse militaire politie en een groepje Indiërs aan de grens van een der Franse enclaves in India is een Indiër gedood en drie zijn ge wond. Drie Jehova Geutigcn, die waren beschuldigd van overtreding van de winkelsluitingswet zij zouden op Zondag boeken en brochures te koop hebben aangeboden zijn in Den Haag wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken. Een kannonneerbootvan communistisch China heeft vijftien Japanse vissersboten achtervolgd en er twee van opgebracht. Bij graafwerk in het oudste gedeelte van Bolsward zijn allerlei resten van oud bouwwerk gevonden op een plaats, waar vroeger een nonnenklooster heeft gestaan. Men hoopt nog belangrijker vondsten te doen. Voor de Haagse rechtbank is zes maanden gevangenisstraf geeist te gen de directeur van een timmerfa briek uit Rotterdam, die ruim dertien duizend gulden had verduisterd. De man had grote moeilijkheden in zijn gezin. Communistisch China heeft aan de Britse militaire autoriteiten in Hongkong een Brits soldaat uitgele verd, die reeds sinds Augustus werd verijiist. Tien maanden gevangenis straf is door de Haagse rechtbank op gelegd aan een expeditiebediende, die semen met een. vriend postwissels had vervalst door een hoger bedrag in te vullen. Waarschijnlijk zal volgend jaar een herstelbetalingsaccoord tussen Japan en Indonesië tot stand kunnen komen. Een fabriek te Drunen heeft een scheepsschroef van 32.000 kilogram gegoten, die bestemd is voor een scheepswerf in Zweden Het gevaarte wordt over de weg via Den Bosch naar Rotterdam Vervoerd en vandaar per schip naar zijn bestemming ver zonden.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 8