AKKERTJES" DE WONDERE WAERELT Ook dat nog 1 ASPECT I In kort bestek Herdenkingsplechtigheid in Ridderzaal Opnieuw vier maanden geëist tegen Bloemendaalse agent Vijfde Mei geen feestdag Weg met het Wilhelmus Het vuil werd er uit gejaagd Gummiknuppel een té geliefd argument Een kleine oorzaak had grote gevoigen Jongeman stal auto voor de Tulpen-Rallye De „Womens" Royal Air Force Band naar ons land Drie broers verdienden grof geld met gestolen stroomkabel Boekhouder wilde ook wel eens op reis Boerderij tot as vergaan INTERNATIONAAL j WAT WOENSDAG 5 MEI 19S4 HJEN VRIJ onbeduidende verkeersovertreding van een student uit Santpoort, die twee jaar geleden op een avond in Juni om kwart over elf met zijn meisje op de fiets aan de verkeerde kant een verkeersheuvel passeerde (waarvoor hij later f 3.. moest betalen) heeft er toe geleid, dat de Haarlemse agent van politie J. M. S. disciplinair gestraft is en dat de verbalisant, de 32-jarige agent van politie T. W. uit Bloemendaal, door de Haarlemse rechtbank wegens mishandeling en meineed tot vier maanden is veroordeeld. Gisteren heeft deze laatste agent, die van dit vonnis in hoger beroep is gegaan, voor het Amsterdamse gerechtshof terecht gestaan. Hij zelf hield vol, dat de student op de bewuste avond verzet had gepleegd, doch de procureur-generaal, mr J. F. Hoeffelman, was het daar niet mee eens. Hij requireerde onpieuw 4 maanden tegen de agent. TIJDENS de zitting vah gisteren uit te de president, mr W. C. Vos, scherpe woorden van afkeuring over de agent, omdat deze de student jnet de gummistok slagen had toegediend, hoewel hijzelf er later van af zag pro ces-verbaal wegens wederspannigheid op te maken, aangezien hij het verzet te gering achtte. De 27-jarige student J. A. B. fietste aldus zijn eigen verklaring op 5 Juni 1952 des avonds met zijn meisje in Bloemendaal, toen hij de bovenge noemde verkeersovertreding beging, terwijl bovendien het achterlichtje van de fiets van het meisje niet brandde. De agent T. "VV. hield het tweetal aan en vroeg de student zich te legitimeren, wat hem onmogelijk was. Toen de agent hen daarop wilde meenemen naar het bureau, zei de student: „Legiti meert u zichzelf maar eens. Iedereen kan wel zo'n uniform aantrekken." Er waren meer vijandige woorden geval len en tenslotte riep de agent uit: „Als je nu niet meegaat, sla ik je naar het bureau". Hierop had hij zijn gummiknuppel getrokken en de jonge man geslagen. De agent J. M. S.„ die zich in burger onder de toeschouwers bevond, werd verontwaardigd door het gedrag van zijn collega en begaf zich tezamen met het groepje naar het po litiebureau, waar hij voor de student wilde getuigen, maar door de dienst doende brigadier in het ongelijk werd gesteld. Er werd daarop tegen de stu dent proces-verbaal opgemaakt wegens de verkeersovertreding, maar niet we gens wederspannigheid. De agent S. werd door de burge meester van Haarlem disciplinair ge straft, omdat hij zich niet met de zaak zou hebben niogen bemoeien. Dit kwam voor het ambtenarengerecht en het slot was, dat de agent W. door de Haarlemse rechtbank wegens mishan deling en een daaruit voortgevloeide meineed tot vier maanden werd ver' oordeeld. Hij had voor het ambtenaren gerecht namelijk onder ede verklaard, dat de student verzet had gepleegd, waarna de student een aanklacht we gens meineed had ingediend. De disci plinaire straf van agent S. werd echter door het ambtenarengerecht en de cen trale raad van beroep gehandhaafd. De uitspraak in de zaak tegen agent W. vólgt op 18 Mei. De 20-jarige L. E. v. d. H. is Maan dag aangehouden, verdacht van dief stal van een auto te 's-Gravenhage, of van „joy-riding". De jongeman had uit de garage, waar hij werkzaam was, een auto gehaaid, waarvan de eigenaresse, een Haagse dame, enige dagen niet aanwezig was. De jongeman gebruikte de wagen en nam daarmee onder meër deel aan de organisatie van de Tulpen- Rallye. 's Avonds zette hij de wagen keurig voor zijn huis. Hij is al eens eerder met de politie in aanraking geweest. De herdenkingsplechtigheid in de Ridderzaal tijdens de rede van opperrabijn P. Tal uit Amster dam. In het midden de vertegen woordiger van H. M. de Koning in. Daarachter de ministers Drees, Beel, Witte en Algera. Middenachter het Corps Diplo matique. rechtsachter de Kamer leden en de genodigden. De „Womens' Royal Air Force Band" onder leiding van flying officer M. R. Davis, die ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de Milva van 5 tot en met 7 Mei als gast van de Koninklijke Luchtmacht in Nederland vertoeft zal op Woensdag 5 Mei te 12 uur op de vliegbasis Soesterberg arriveren. Na een kort bezoek aan deze basis, waar bij een krans zal worden gelegd bij het monument voor de gevallenen der mi litaire luchtmacht, zal het gezelschap (Vervojg van pag. 1) Wel is nadien de 30ste April tot de officiële nationale bevrijdingsdag ver klaard (de regering is hierop niet te ruggekomen), maar er werd geen hele vrije dag vooi gegeven. Van de 5de Mei verwacht de regering nu, dat deze dag duidelijk het karakter blijft dragen van een herdenkingsdag van de bevrijding, o.a. door speciale radio-uitzendingen en door het bespre ken op de scholen van wat de strijd en de vrijheid voor ons land hebben be tekend. Er zijn nog enkele andere argumen ten aan te voeren voor de bestemming van 30 April tot nationale feestdag, zo als de opvatting, dat de 5de Mei niet voldoende bij de bevolking leeft en dat onze strijd om de vrijheid in het ver leden tegen de Spanjaarden, tegen Lodewijk XIV en tegen Napoleon steeds nauw met de Oranjes verbonden is geweest en dat daarom de verjaar dag van onze Koningin de meest aan gewezen dag voor de officiële viering van onze bevrijding is. Het voornaamste argument is echter wel, dat Koninginnedag en Bevrij dingsdag te dicht bij elkaar liggen, hoewel daartegenover wel opgemerkt is, dat Kerstmis en Nieuwjaar elkaar ook niet in de weg staan Het komt ons voor, dat in de vicieuze cirkel rondgedraaid wordt. Van het be gin af heeft men de 5de Mei niet royaal als nationale feestdag be schouwd; daarom leeft die datum min der bij het Nederlandse volk. En om dat die datum minder bij het Neder- lanudse volk leeft, wil men hem niet meer tot nationale feestdag bestemmen. De tijd en de omstandigheden zijn ech ter veranderd. Wanneer koningin Juliana eenmaal door haar oudste doch ter wordt opgevolgd, zal men vermoe delijk weer naar de 5de Mei moeten terugkeren Vóór de 5de Mei als nationale feest dag en vóór de 30ste April als zodanig zijn gewichtige argumenten aan te voe ren. Wij menen, dat de eerste sterker zijn dan die voor de 30ste April en daarom betreuren we het, dat de rege ring haar beslissing als vaststaande heeft beschouwd. )K heb twee wegwerkers van de spoorwegen in huis en die hebben nogal zwart ondergoed van t werk. Ik stond versteld van de goede uit. .werking van Castella Parels. Ik behoefde het ondergoed van de jongens niet uit te boenen en ik kon volstaan met één keer was sen en spoelen. Het vuil was et door Castella Pa rels uitgejaagd. Ik heb nu de was weer in het wa- ter staan en ver heug mij al op morgen. Heerlijk sop, de was mooi schoon, weinig werk., wie doet mij wat! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgeto gen zjjn over de snelle fantastische .U üliegl nu door de utas heen! resultaten, die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf temaken! Alle vuil trekt enorm snel uit 't goed: in paniek vluchten de vuilste vlek ken. Eén maal spoelen is genoeg. Al met al betekent dit een geweldige tijdsbesparing. U vliegt nu door de was heen. En U staat versteld van de blankheid, de hel derheid en de zachtheid van alle goed, dat U be handelt met dit wonderwasmiddel. Bovendien vindt U in Castella Parels (47 ct) een uiterst veilig wasmiddel, waaraan U alle textielweefsels met een gerust hart kunt toevertrouwen. Volg de beste raad die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels in huis (Advertentie, Ing. Med.) [JE FRANSE zangeres Simone Sandry vond, dat zij te mollig werd en heeft derhalve een verma geringskuur ondergaan, welke inderdaad goede resultaten heeft gehad. Zjj is nu weer een plaatje om te zien. Maar Simone had wel een hulpmiddel nodig om het vasten zo lang vol te houden. In haar ijskast had zij een foto van zichzelf opge hangen, genomen in de tijd, dat zjj aan de gezette kant was. Wanneer zij de verleiding niet kon weer staan en in de frigidaire op Jacht ging naar lek kernijen. was het af schrikwekkende voor beeld van de foto voldoen de om haar op dieet te houden. £7X-KON1NGIN Narri- man van Egypte, die, zoals ge weet, inmiddels weer gelukkig getrouwd is, heeft uit de bezittin gen van haar ex-gemaal Faroek verschillende waardevolle kunstvoor werpen laten opkopen. Tot haar droefheid ge lukte het haar echter niet datgene te kopen, wat haar juist het meest aan het hart lag, name lijk de liefdesbrieven, die zij in vroegere tijden aan de koning had ge schreven. Gretige verza melaars uit het buiten land hadden deze koste lijke epistels reeds opge kocht. Sneu voor Narri- inan. En misschien ook wel pijnlijk. {JE KAPPERS van het dorpje Monticello, dat niet in Italië, maar inde buurt van New York ligt, ook al zijn de meeste kappers daar Ita lianen, hebben de pest in. Het gaat hun op hef ogenblik namelijk bar slecht en dat zal voor lopig nog wel zo blijven ook. Alle mannen uit Monticello laten nu al hun baard staan om er bij de viering van het 150-jarig bestaan van het dorp toch maar vooral praehistorisch uit te zien. En dat feest is pas in October. JJE BEKENDE Engelse komieken Tommy Fields en Tony Fane, die 's avonds in het Ritz- theater te Weymouth moesten optreden, zaten de middag tevoren op een pier te vissen ,toen in de stad brand uitbrak. Zij zagen de rookwolken en zagen de brandweer uitrijden. „Misschien hebben ze de Ritz wel in brand gestoken om van ons af te komen", zei Tommy schertsender wijs tegen Tony en zij visten verder. Toen z(j 's avonds naar hun nerk gingen, ontdekten zij, dat het Ritz-theater die middag tot de grond toe was afgebrand. Ze moe ten in Weymouth wel een hekel aan die twee komieken gehad hebben. £JALF Maart ging de 36-jarige mijnwerker Hans Smael uit Maas tricht zijn zojuist van een ziekte herstelde vrouw uit het zieken huis afhalen en zei, toen zij thuisgekomen waren, dat hij nog even een pakje sigaretten moest gaan kopen om de hoek. Toen hij zeven weken later nog niet terug was, begon zijn vrouw zich ongerust te maken, daar zij niet wist, voor hoe veel personen zij nu voortaan aardappelen moest schillen. Nu weet zij het, want na zeven weken en een dag kwam een brief van haar man, die schreef, dat hij maar voor vijf jaar voor het Franse Vreemdelingen legioen had getekend en nu op weg was naar Ma rokko. [-JET Westduitse uitste kend geïnformeerde weekblad „Der Spiegel" weet te berichten, dat de Tsjechische overheid bij de Duitse grens, doch op Tsjechisch grondge bied, wachtposten in Duitse uniformen heeft geplaatst. Deze staan daar om vluchtelingen, die menen reeds op Duits gebied te zijn, op een psychologisch zeer juist moment te arreste ren. Het is zeer fijn aan gevoeld. „The Medical World", het orgaan van de Britse practiserende geneesheren, heeft een beroep gedaan op de rege ring en op alle artsen in Groot-Brittannië om gemeenschappelijk de strijdbijl op te graven en onder krijgsgehuil te velde te trekken tegen HET ROKEN. Het gehele April-nummer van het blad is gewijd aan beschouwingen over het verband tussen roken en longkanker. In een der artikelen wordt gezegd, dat het aantal sterfgevallen tengevolge van longkanker stijgende is en dat het in 1953 15.128 bedroeg tegen 14.218 in 1952. De deskundige schrijver van dit artikel zegt verder, dat de vrees bestaat, dat het cijfer omstreeks 1970 tot 25.000 zal zijn gestegen. Hij acht het noodzakelijk de ouders en de jeugd erop te wijzen, dat de gewoonte om een pakje van twintig sigaretten per dag te roken het gemiddelde aantal sterfgevallen door longkanker onder de leeftijd van vijf en vijftig jaar van één op duizend tot één op de vijftig brengt. „The Medical World" is van oordeel, dat het ministerie van Gezondheid en de artsen een campagne moeten beginnen om de jeugd ervan te weerhouden met roken te beginnen. Voorgesteld wordt om voor de militairen van leger, vloot en lucht macht „antirooklezingen" te gaan houden. Dr Barnett Stross, medicus en Labour-afgevaardigde in het Lagerhuis pleit in een ander artikel van dit 140 pagina's tellende nummer voor algehele afschaffing van de sigarettenfabricage. Hij meent, dat de regering het produceren van sigaretten onwettig moet ver klaren. Langs het Scheveningse strand be vindt zich een stroomkabel, waarvan de tentjes en paviljoens de electrisehe stroom betrekken. Bij de contróle is thans gebleken, dat er 600 meter aan de kabel ontbrak. Drie broers, de 27- jarige W. V., los werkman, de 29-jari- ge visser D. V. en de 24-jarige stoker D. V. werden met hun zwager, de 23- jarige metselaar P. T. V. aangehouden, verdacht van diefstal van dit stuk kabel, dat een waarde heeft van f3500. Bij onderzoek is gebleken, dat het viertal telkens een stukje kabel van 25 meter weghaalde en daarmee naar een bunker trok. Hier werd het stuk „ontpeld". Het lood en koper werden eraf gehaald en verkocht. Dat bracht enige honderden guldens op, die wer den opgemaakt. De diefstal werd ont dekt, omdat in de bunker de afval werd aangetroffen. Heden ls het vijf jaar geleden, dat het statuut van de Raad van Europa te West- minster getekend werd- Bij gelegenheid van dit lustrumfeest wordt door de mi nisters van Buitenlandse Zaken der vijf tien leden-staten voor hun nationale ra dio-omroep bet woord gevoerd, zich na3r Den Haag begeven. Een employe van een reisbureau in Den Haag, de 24-jarige assistent boekhouder, had in theorie zoveel met reizen naar vele landen te ma ken gehad, dat de lust hem bekroop zelf eens op reis te gaan. Hij koos de wintersport in Oostenrijk en la ter maakte hij nog eens een reis naar Stockholm. Het is thans gebleken, dat hij die reizen maakte door zich op het reis bureau reisbiljetten toe te eigenen en de kas van het reisbureau wat lichter te maken. Reisbiljetten en kasgeld had den gezamenlijk een waarde van f 1450.De helft bestond uit contan ten. Hij begon daarmee in December 1953. De jongeman is als verdacht van diefstal aangehouden. Hij heeft b. kend en is na afsluiting van het on derzoek heengezonden; Hij is nog niet eerder met de politie in aanraking geweest. Door onbekende oorzaak is gister avond brand uitgebroken in de boer derij van de landbouwer Van c ,r Steen te Veldhoven (N.Br.). De brand weer kon niet verhinderen, dat de boerderij geheel afbrandde. Een paard, drie koeien en enige varkens kwamen in de vlammen om De inboedel van de boerderij ging eveneens verloren. De verzekering dekt slechts gedeelte lik cU schade. U7IJ LIEPEN dezer dagen door een straat in een nieuwe buitenwijk van een onzer grote provinciesteden. Daar was een aantal kinderen, jon gens en meisjes bezig met een balspel. De grote bruine bal zweefde over en weer, de kinderen lachten, hadden plezier. Af en toe wanneer de bal wat ver wegrolde, liep een hond er achter aan. Hij wilde ook mee doen. Wij oudere voorbijganger hadden vreugde in dit spel van de kinderen. Wij met woorden als Indo-China, Genève, Ko rea en H-bomproeven in het brein wa ren blij, dat althans deze kinderen bijna zonder zorgen nog hun spel mochten spelen. Het groepje bestond uit een paar Hollandse kinderen, don ker getinte Ambonese meisjes en an dere Indonesische knapen. Om beurten speelden zij de bal, die wel eens weg rolde, maar bijna steeds hoog de lucht in sprong. Elk droeg daartoe het zijne bij. Zoals deze kinderen van de Noord zeekust en het verre tropenland, had den ook Nederland en Indonesië in dit wereldbestel samen kunnen gaan. Bei der toekomst had beter en schoner verzekerd geweest als zij hoe tegen gesteld van aard en karakter dan ook als zelfstandige en gelijkgerechtigde delen, voorts in gemeenschap met Su riname en de Nederlandse Antillen, als dat ene Koninkrijk der Nederlanden toch de handen mede hadden kunnen uitsteken aan de opbouw van een be tere wereld. Eerlijke en oprechte gees ten hadden dit samengaan in de, na 1945 veranderde wereld willen en on getwijfeld kunnen bewerkstelligen. Deze gedachten leefden reeds sterk voor 1940 en werden in en door de tweede wereldoorlog versterkt. Toen het Zuiden van ons land was bevrijd, verschèen bij de N.V. Leiter-Nijpels te Maastricht onder de titel „En nu.... Indië" een door A. Voortland en W. G. N. de Keizer opgesteld geschrift, waar in de toen nog in de toekomst liggen de bevrijding van Indië of Indonesië werd besproken en ruime aandacht werd besteed aan de nieuwe band, die tussen Indonesië en de andere delen van het Koninkrijk diende te groeien. Daarin werd geschreven: „Wij zullen een bevrijdingsleger van minstens een kwart millioen man moeten opbouwen, teneinde mede de Japanse bezetter te verdrijven". Daarin werd tenslotte de conclusie getrokken: „Er zullen op de weg van Nederland en Indonesië, ook als zij die samen gaan, nog vele harde stormen waaien. Maar het leven zal, y v y/s/jmmmmvssmmmsmêi voor Nederland en Indonesië, de zor gen lonen, zo wij er maar in slagen in wederzijds begrijpen en in onderling vertrouwen de weg te gaan, die, door jarenlange harde arbeid, ons naar dit doel zal leiden: een sterk en bloeiend Koninkrijk der Nederlanden, gevormd door zelfstandgie, gelijkgerechtigde en levenskrachtige delen. Ziedaar een toe komstbeeld, een ideaal, een einddoel, de hoogste krachtsinspanning en de volle geestdrift van elke Nederlander en van iedere Indonesiër ten volle waard". IS daarvan geworden? Men kent de feiten. Men weet dat de revolutie volgde, opgebouwd uit veler lei factoren, mede voorbereid door het Japanse fascisme. Er vloeide bloed van broedervolken. De Nederlandse vlag ging neer aan de evenaar. De mannen van Djokja torpedeerden de aanvanke lijke Unie van Staten, waaruit de Re publiek Indonesia zou bestaan. De he gemonie van Java, reeds uit oude tij den bekend zegevierde over het zelf beschikkingsrecht van andere volken van het eilandenrijk. De invloed van Nederland, die nog veel tot welvaart en opbouw van de republiek had kunnen bewerkstelligen, werd gaandeweg teruggedrongen. In nerlijke verdeeldheid en economische onevenwichtigheid drukten het geheel der Indonesische volkeren. Alle goede wil van de Nederlanders is met grote kortzichtigheid de rug toegekeerd. Wis selvallige gerichtheid in de buitenland se politiek van Djakarta werd even eens een der kenmerken van het op zulk los zand opgetrokken bouwwerk Indonesia. En vlotweg is weer een nieuwe trap gegeven op het nationale en in over grote meerderheid de in wezen Indo nesië zo gunstig gezind gebleven Ne derlandse hart. Weg met het Wilhel mus, is een der nieuwe richtlijnen van Djakarta. Buiten de ambtswoningen van de Nederlandse diplomaten zal het volkslied van de bevriende mogend heid, het lied, dat eens van harte op 31 Augustus werd gezongen door tien duizenden inheemsen in vele delen der archipel niet meer mogen worden ge hoord. Het zal bij herdenkingen niet meer mogen weerklinken op de heilige grond der begraafplaatsen, waar Ne derlanders en hun inheemse vrienden een laatste rustplaats vonden, waar mannen zijn begraven, die goed en bloed offerden óók voor de toekomst van de Indonesiërs zelf. Het lied op gedragen aan de revolutionnair, aan de man, die vrijheid als het hoogste goed beschouwde, Willem van Oranje, dat lied, moet toch in wezen ook de Indo nesiër iets zeggen, iets doen. Vinden we in het Indonesia Raya, het volkslied der Indonesiërs nü, niet dezelfde gedachten terug? Ja, zij hadden bij gemeenschappelijke plech tigheden samen kunnen en moeten klinken. Maar neen, weg er mee! Wil men in Djakarta op deze wijze een nieuwe betere wereld bouwen? Dacht men werkelijk met een dergelijke maat regel, een van minachting en haatdra gendheid vervulde stap het „Alle Menschen werden Brüder" te verwe zenlijken? JNDONESIË is op de verkeerde weg. Dat constateren wij niet alleen zelf, dat moest Sutan Sjahrir, de socialisti sche voorman in dat land, dezer dagen in een toespraak te Bandung zelf toe geven. Wij zijn vrij en souverein, zo zei hij, maar men vraagt zich hier af waar de welvaart blijft. Vroeger zei men, werd de armoede van de bevolking uitsluitend veroorzaakt door de kolo niale overheersing. „Maar nu is die overheersing verdwenen en waarom is het volk nog armer geworden dan in de koloniale periode? Zijn wij niet in staat voor onszelf te zorgen?" Het lijkt, aldus Sjahrir of het Indonesische wolk geen vertrouwen meer in zichzelf stelt. Daarom moeten alle partijen en volksorganisaties in de eerste plaats eens over deze problemen gaan na denken. De meeste aandacht moet wor den besteed aan het opvoeren der pro ductie en een betere regeling van de distributie en de consumptie". Indonesië ligt nog in puin. Negen jaar heeft de jonge staat reeds gehad om op te bouwen, maar men zit neer bij mislukkingen. Het Nederlandse ele ment, dat in goede wil ten bate der Indonesiërs die mislukkingen zeker voor een belangrijk deel had kunnen voorkomen, is terzijde geschoven. Het „Weg met het Wilhelmus" is de droe vige kroon gedrukt op afbraakpolitiek. Nederland heeft zich in belangrijke mate hersteld. In die opgang had In donesië als gelijk deel in het Konink rijk kunnen delen. Het eigenzinnige kind wilde niet luisteren. Daarom doet die kreet „Weg met het Wilhelmus" het Moederhart niet alleen leed. Deze kreet wekt ook mede lijden, diepe droefenis, omdat zo veel wat goed en schoon had kunnen zijn, onherstelbaar werd verminkt. Waarbij bovendien die wetenschap ons eigen is, dat eventueel de weg terug van het naar volwassenheid str-evende- Kind tot de Moeder thans een bijna on mogelijke is geworden. Waarom toch? helpen direct! (Advertentie, Ing. Med.) De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 28-jarige lasser G. wegens inbraak in een „geschenkenhuis" in de Kalverstraat veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Tien Zweedse deskundigen zijn op het ogen blik in ons land voor het maken van een studie van de gallaten, in ons land ontwikkelde stoffen, die het ranzig worden van vet voorkomen. Van de Scandinavische landen is Zweden voor Nederland verreweg de belangrijkste leverancier van toeristen. Tegen 43.861 Deense en 32.553 Noorse overnachtin gen in 1953 stonden 87.530 Zweedse verblijfsnachten. In het Britse atoom centrum te Karwell zal een vierde atoomreactor worden gebouwd. De nieuwe kleine reactor is bestemd voor onderzoekingen. De politie te Genua heeft in een riool zeventien geweren, twee seinpistolen en honderden patro nen voor machinegeweren gevonden. De wapens waren goed verpakt en eerst onlangs verborgen. De pasweg over de St. Gotthard is weer openge steld voor autoverkeer. Sneeuwkettin gen meenemen blijft gewenst. Ne gentien Latijns-Amerikaanse vakbonds leiders in ballingschap hebben in Mexico-stad een nieuw actie-comité op gericht, dat nauw zal samenwerken met de inter-Amerikaanse afdeling van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen. Het comité richt zich tegen elke dictatuur en is in de eerste plaats anti-communistisch. Het Li beriaanse schip „Basil Twee" heeft voor de Franse kust zijn roer verlo ren. Een Franse sleepboot is ter assis- stentie uitgevaren. Uit de gevange nis van Cali in West-Columbia (VS) zijn Zondagavond, na gebruik van binnen gesmokkelde alcoholi en verdovende middelen, ongeregeldheden uitgebro ken, die vier uur duurden, tachtig ge vangenen uitgebroken. Maandagavond had de politie slechts vijf van de ont snapten kunnen grijpen. In het laag gelegen gebied om de Washbay aan de Engelse Oostkust zal een kanaal van 60 km. worden gegraven om het land tegen overstromingen te beveiligen. Bij hoge waterstand in de rivieren in dit gebied zal door het kanaal naar zee worden afgevoerd. Over het kanaal zullen 50 verkeersbruggen en 4 spoor bruggen worden gebouwd. Kosten f 70 millioen. 1

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3