Militairen eren de gevallenen Stad en omgeving einda Jeugdappèl op Stenenbrug droeg sober karakter Sobere maar indrukwekkende plechtigheid in de Hout Groene Kruis' en ,N.-Holland' keerden bijna 6 ton uit Minder belangstelling voor de dodenherdenking Zij lieten hun leven voor de vrijheid Meubelmakerij STAVENUITER Meisjes werkten tot 80 uur per week Geen Volendam Verzekering sprem ies veilig beheerd Woorden van spijt De kranslegging In de Grote Kerk De Stille Omgang DE schemering begon al te vallen toen de Stille Tocht op het Canada plein een aanvang nam. Daar had zich een lange stoet van ingezetenen van alle leeftijden en gezindten, ran gen en standen geformeerd, zonder aanzien des persoons. Opvallend was echter dat hoofdzakelijk jongeren aan deze tocht deelnamen. U VINDT OTTO VAN OS Feestcentum geheel verpacht Passe-partout-verkoop begint half Mei Junioren tornooi van Alcmaria Victrix Receptie bij jubileum Centraal Ziekenhuis WOENSDAG 5 MEI 1954 J-JET ONTLUIKENDE voorjaar en de zang der vogels vormden een schrille tegenstelling met de gevoelens van ernst en droefheid, welke ons gisteren tijdens de Nationale herdenking door de vierde militaire afdeling van de Koninklijke Landmacht in de Muziektuin in de Hout bezielen. Kleuters vervolgden in alle onschuld hun spel, niets vermoe dend van de droefenis in de harten der grote mensen, wier mannen of zonen voor het vaderland vielen. In de muziektent had het Stafmuziek corps van het Regiment Infanterie Johan Willem Friso plaats ge nomen. daarvóór stonden de militairen en de Alkmaarse schoolkinderen opgesteld. In aanwezigheid van burgemeester en wethouders, alle bur gemeesters van Noord-Holland-Noord, militaire, en burgerlijke auto' riteiten en slechts enige nabestaanden van gevallen verzetsstrijders, bracht de stafinuziek een praelude ten gehore, waarna de Alkmaarse schooljeugd „Wilt heden nu treden" zong. De bevelhebber in de Ie Militaire Afdeling, de Kolonel van de Generale Staf, P. G. C. A. van der Speek Obreen, sprak daarna de herdenkingsrede uit. De kolonel herdacht tijdens zijn rede de militairen van de Nederlandse Strijdkrachten, de zeelieden, de ver zetsstrijders, de geallieerde militairen en alle overigen, die waar ook ter wereld in de oorlogsjaren te land, ter zee of in de lucht voor de vrijheid van het Koninkrijk zijn gevallen en tevens hen die als Nederlanders of als Nederlands onderdaan ten gevolge van tegen hen gerichte vijandelijke actie zijn omgekomen. „Wij herdenken ook hen", aldus spreker, „die, van Neder landse stam in Indonesië, Korea en elders het offer van hun leven hebben gebracht voor recht en veiligheid en een vrije wereld. Ook gaan onze gedachten uit naar allen, die waar ter wereld ook, het Licht hebben gezien dat uitstraalt van den Allerhoogste. Het licht dat vrijheid heet voor alle mensen, gelijkheid voor God en broederschap tussen alle leden van het grote gezin der mensheid. £ij zijn dit Licht trouw gebleven tot in de dood. Ieder die hier aanwezig is, is op deze dag met zijn gedachten bij zijn eigen dierbare doden. Ouders herdenken hun door de vijand gefusilleerde zoon, vrouwen herdenken haar gesneuvelde echtgenoot. Ook degenen die bij bom bardementen of in de gaskamer het leven lieten, houden in deze Meidagen onze gedachten bezig. De 'waarnemend Commissaris der Koningin in <je provincie Noord- Holland legt een krans aan de voet van het monument in de Hard draverslaan. (Foto Jaap Schoen) Maar wij allen tezamen, burgers, autoriteiten en militairen uit Gronin gen, Friesland, Drente, een deel van Overijssel en Noord-Holland-Noord, herdenken de vele millioenen van Ne derlandse stam en bondgenoten, die door hun offer ons de vrijheid hebben teruggeven, na jaren van onderdruk king, terreur en slavernij. Want zij zijn gevallen voor ons allen en uit ons aller midden en dat mogen wij nooit verge ten! Wij moeten vol eerbied staan tegenover het grote leed en de ver schrikkingen die zij doorstonden. Maar ook moeten wij het diepste ontzag hebben voor de grote moed, waarmede dit alles is gepaard gegaan. Woorden, muziek en de lieflijke zang der schoolkinderen, zo vervolgde de spreker, zijn slechts middelen om uiting te geven aan onze gevoelens van bewondering,, dankbaarheid, genegen heid en liefde, waarmede wij onze doden omringen.. Waar zouden wij beter onze gedachten kunnen richten op de grootheid van hun offer dan hier in de oude veste Alkmaar, waar in lang vervlogen dagen door dertienhon derd burgers en achthonderd soldaten aan de Spaanse tegenstanders weer stand werd geboden en met succes. Hier in Alkmaar begon de victorie, de overwinning van de vrije geest van vrije mensen die tirannie en onder drukking een halt toeriepen. Degenen die wij thans herdenken gaven ons die vrijheid terug. En wij dienen er bij stil te staan dat zij niet de oorzaak waren van deze wereldbrand, maar dat zij hebben moeten boeten voor onze schuld. Door de daden van deze wereld was een oorlog onvermijdelijk. Zowel de staten als elk individu afzonderlijk waren uit op eigenbelang. Toen de rekening werd aangeboden, hebben zij voor ons betaald met het verlies van hun leven. Velen van de millioenen die sneuvelden hadden in leven kunnen De bevelhebber van de 4e Militaire Afdeling, de kolonel van de Gene rale Staf P. G. C. A. van der Speek Obreen, spreekt zijn herdenkings rede in de Muziektuin uit, terwijl het gemeentebestuur, militaire en burgerlijke autoriteiten aandach tig toeluisteren. Foto Jaap Schoen). blijven, indien machthebbers en bur gers zich beter bewust waren geweest van hun verantwoordelijkheid tegen over God en de mensheid. Door hun offer zijn Nederland en de andere lan den in Mei 1945 bevrijd en werd voor de vrije naties opnieuw de kans gebo den om een vrije wereld op te bouwen. Op het monument ter herdenking van de gevallenen te Heerenveen staat het zo mooi: „Wij strijden tegen de dwingelandij Zijn voor de vrijheid gestorven. Gij bewaart het vuur der vrijheid En houdt de fakkel brandend". Waar staan wij thans, nu negen jaar na de bevrijding? Veel is er bereikt: onze verdediging in geallieerd verband is sterker geworden, onze Nationale Reserve in de Noordelijke Provincies is intensiever geoefend, onze burger bescherming is aanzienlijk gegroeid. Ook het moreel van de vrije wereld is weer gestegen. Want het is niet zo: „Après nous le déluge" („Na ons de zondvloed"). Het is onze plicht de mensheid te dienen. En hebben wij niet Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin en Leids- vrouwe, die in lief en leed met haar volk medeleeft en die ons lichtend voorbeeld is wat broederschap tussen de volkeren betreft? Bij het bezoek van het Deense koningspaar heeft Zij het nog eeris dui delijk gezegd: „Wij moeten ieder onze eigen verplichting op ons nemen als onze eigen verantwoordelijkheid die wij dragen ten aanzien van God en de mensheid. „Laten wij de wijze woor den van Koningin Juliana erkennen: „Het is een voorrecht om nu te leven en mee te mogen bouwen aan dit grote werk". In 1573 heeft men gezegd: „Door deze offers begon de victorie". Laten wij straks als wij langs het beeld schrijden aan onze gevallenen de be lofte doen dat wij niet zullen versagen, doch de strijd zullen voortzetten voor een vrije wereld." Na deze rede werd door alle aan wezigen één minuut stilte in acht ge nomen. Het Stafmuziekkorps speelde het Wilhelmus en na het strijken en hijsen van de Nederlandse vlag be gaven allen zich naar het monument. De waarnemend Commissaris der Koningin .in de provincie Noord-Hol land, de heer A. B. Prakken legde een grote krans aan de voet van het mo nument, waarna de troepen voor de militaire en burgerlijke autoriteiten défileerden. Hiermede was deze sobere, maar juist daardoor zo treffende plech tigheid teneinde. WOENSDAG VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 uur: Melba (alle leeftijden) HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 u.: Grace Moore Story (alle leeftijden). CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 u.: Wij zijn niet bang (14 jaar). P.EX THEATER, 2.30 en 8 u.: Puntje en Anton (alle leeft.) GULDEN VLIES, 8 u.: Bevrijdingsbal WAPEN VAN HEEMSKERK, 7.30 u Bevrijdingsbal. CANADAPLEIN. 2—5.30, 7—10.30 u.: PhiHpsexpositie. GEM. MUSEUM 2—5, 7.30—10 uur: Kindertekeningen. NOORD-SCHARWOUDE. Tivoli, 8 u.: De terugkeer van Don Camillo (a. 1.) BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: 's Nachts langs de weg (18 jaar). NATIONALE FEESTDAG 7.30 uur: Jeugdappèl Steenenbrug. 9 en 2 uur: Wandeltochten. Kindervoorstellingen R.K. Lyceum, 2 en 7.30 uur. Waagp'ein, ?.30 uur: Vreugdevuur. Grote Kerk, 7.30 uur; Concert N.R.U 8 uur: Rondgang door vier plaatselijke muziekverenigingen. DONDERDAG VICTORIA THEATER, 8 u.: Melba (alle leeftijden). HARMONIE THEATER, 8 u.: On Moonlight Bay (a.l.) CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Wij zijn bang (14 j.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Pun tje en Anton (a.l.) CANADAPLEIN, 2—5.30, 7—10.30 u.: Expositie. GEM. MUSEUM, 2—5, 7.30—10 u.: Kindertekeningen. WAPEN v. HEEMSKERK, 8 u.: Feestavond SOVA N. SCHARWOUDE, Tivoli, 8u.: De terugkeer van Don Camillo (a.l.) DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsevoort 5. Hoog water te Bergen aan Zee Woensdag 5.18 17.46 Donderdag 6.06 18.35 Te Camperduin hoog 'aag Woensdag 5.23 17.51 23.23 11.51 Donderdag 6.11 18.40 0.11 12.40 Koopt Uw meubelen b(j STAVENUITER (dan heeft U ze van een vakman) Ritsevoort 21 Telef. 3448 (Advertentie, Ing. Med.) Voor de Alkmaarse Meervoudige Kamer stond gisteren terecht de hou der van het restauratiebedrijf M. te Bergen aan Zee wie ten laste was ge legd dat hij de arbeidskaarten van zijn vrouwelijk personeel, gedurende de topdrukte in het vorige seizoen, zelf had ingevuld. (Dit had volgens de wet door de meisjes moeten geschieden, hetgeen in de practijk echter grote moeilijkheden met zich meebrengt). Ook had hij meer werkuren op de kaart ingevuld dan de meisjes hadden mogen verrichten (tot 80 uur per week), zonder dat het personeel boven dien aan zijn vrije dagen was toegeko men. De Officier van Justitie, mr dr J. M. Vellinga, die vond dat deze meisjes tegen zichzelf in bescherming moesten worden genomen vorderde tegen ver dachte een boete van f 100,In een langdurig pleidooi stipuleerde de ver dediger mr J. W. Crefeld de admini stratieve en organisatorische moeilijk heden van het bedrijf 'tijdens de sei- zoendrukte en achtte hij termen aan wezig om uiterste clementie te beplei ten. Uitspraak over 14 dagen. Met grote voldoening hebben wij uit de raadsbijlagen gelezen, dat B. en W. er voor zu'len waken, dat Alkmaar p een tweede Volendam gaat gelijken. Nog onlangs uitten we hierover enze vrees, toen wij op deze plaats signa leerden, dat bepaalde zakenmensen *r onduldbare practijken op na hielden om de vreemdelingen op hun lokali teiten attent te maken. Tot nu toe siond de politie machte'oos omdat er geen enkele bepaling in de gemeentelijke ver ordening voorkwam, die door deze Han delwijze werd overtreden. In deze 'a- cune zal thans worden voorzien als de raad zijn goedkeuring aan het voorstel geeft. Wij verwachten van wel omdat dit voorstel rechtstreeks verband houdt met de goede naam, die Alkmaar heeft te behouden of te verhezen. En dit ver lies is zeker als er niet daadwerkelijk tegen de „runners" kan worden opge treden. Wellicht is alleen het feit, dat de bepaling, waarbij niemand zonder schriftelijke vergunning zich als gids, pakjesdrager of anderszins mag uitge ven in de politieverordening wordt opgenomen voldoende preventief om de misstanden te doen verdwijnen. Enige tijd geleden Is in 't Hooge Huys het jaarverslag over 1953 uitge bracht van de Assurantie Maatschappij „Het Groene Kruis" N.V. welke in hoofdzaak tegen ziekte- en ongevallen- kosten verzekert. De premie-ontvangst steeg in 1953 (ot f 596 698.82, waarvan voor uitkeringen werd besteed f 267.889 55, zijnde 44.89%. De belangen van de maatschappij strekken zich uit tot in België, ter wijl van de Binnendienstkosten ad f 73.824.85 een belangrijk bedrag in eigen stad wordt besteed. De winst groot f 25.097.63 werd als volgt verdeeld. Belastingen f 9.849.25. toevoeging aan de Extra Reserve f 9.441.87, Dividend f 5000— (5%) en Onverdeeld f 806.51. (Het aandelen-kapitaal bedraagt f 100.000,en de Extra Reserve f 52.500.—) Uit het jaarverslag over 1953 van de Verzekering Maatschappij „Noord Hol land" N.V. welk bedrijf een grote „Wat jullie jongeren doen is beslissend voor de toekomst. Het lot van de vijfde Mei ligt in jullie handen." Dat waren de laatste woorden die burgemeester mr H. J. Wytema vanochtend om half acht richtte tot de Alkmaarse georganiseerde jeugd die op de Stenenhrug op het Jeugd appèl was verschenen. Nadat de heer Wyteina van het stadhuis was ge haald door één van de padvindersbands, begon het simpele ceremonieel van het hijsen van de vlag. Vanaf de trans van de Waagtoren schalde een heldere fanfare en lang zaam klom onze nationale driekleur de grijze hemel tegemoet. Even was het stil; toen begonnen de kinderen zacht te zingen. Het klonk wat schuchter, een beetje door elkaar, omdat de stem uit de luidspreker wegviel. Maar waar om zongen practisch alleen de meisjes en hielden de mannelijke deelnemers hun mond? De plechtigheid duurde kort. Na een declamatie door één der jongeren sprak burgemeester Wytema zijn korte rede uit, die zijn slot en tevens hoogtepunt vond in de bovengenoemde woorden. Het was een laatste beroep op de Alk maarse jeugd de vijfde Mei als Natio nale feestdag voor ons volk te helpen behouden. Een cri de coeur, die niet voor de eerste maal op deze historische plaats werd geuit. ,,Het gekrakeel om de vijfde Mei heeft een smet op onze vlag geworpen", aldus de burgemeester. „Deze dag schijnt niet door ons gehele volk be leefd te worden, hetgeen zou kunnen betekenen dat onze gevallenen hun leven voor niets hebben gegeven. Het hooghouden van de vijfde Mei is dan ook een taak voor het nage slacht. Ik zou de jeugd willen inpren ten de vijfde Mei te blijven vieren". Tenslotte sprak de burgemeester, er zijn spijt over uit dat in de Stille Tocht die gisteren werd gehouden, zo weinig ouderen waren geweest die be reid waren gebleken de gevallenen al dus te eren. ALS WIJ nog eens terugblikken op deze herdenkingsdag, dan is het ons opgevallen dat er veel minder belangstelling voor deze dodenherden king bestond dan verleden jaar. Dit was 's morgens reeds het geval bij de militaire herdenking, waar slechts weinige nabestaanden aanwezig waren; dit was ook waarneembaar in de Grote Kerk en eveneens tijdens de Stille Tocht. Is het zo, dat men na negen jaar de bevrijding al weer begint te vergeten? Het is onbegrijpelijk. Want juist nu in deze Mei dagen, nu zovele Duitsers ons land binnenstromen, louter voor plezier, om de bollen te zien, met geld te smijten en misschien ook om te zien wat zij van ons land hebben gemaakt, juist nü had heel Nederland aan deze herdenking deel moeten hebben om onze naburen te tonen dat wc niét vergeten en niet kunnen vergeten QM vijf uur 's middags werden bij 't monument aan de Harddraverslaan en bij de graven van de geallieerde gevallenen op de Algemene Begraaf plaats door de heer J. G. van Bur- ken, voorzitter van het Oranje-Co mité kransen gelegd, in aanwezigheid van burgemeester mr H. J. Wytema, militaire autoriteiten, het Oranje-Co mité en het Comité Stille Tocht. £EN korte herdenkingsdienst werd des avonds om zeven uur in de Grote Kerk gehouden, waar ds J. Dikboom voorging. Voor deze bijeen komst bestond vrij veel belangstelling. Ds Dikboom zeide in zijn overden king dat Paulus en zijn tijdgenoten rampen en ellende hebben gekend. Op deze avond van de vierde Mei willen wij de jaren van vervolging en verdrukking gedenken en tevens de verlossing daaruit. Als we aan die periode 1940—1945 terug denken, dan neemt deze tijd duidelijk gestalte aan. Het is nu negen jaar geleden dat wij de bevrijding beleefden en als wij daaraan terugdenken, is het voor ve len van ons vaak een raadsel, hoe het mogelijk is dat wij daar doorheen zijn gekomen. Dat we toen nog kon den leven en werken, zelfs opgedekt konden zijn en nog zin voor humor hadden. In die donkerste tijd van ons leven bleven wij geloven, want een maal zouden wij die angstdroom van ons afschudden en wakker worden in die nieuwe vrijheicL Diep in ons leef de min of meer bewust het besef dat er nog een God van gerechtigheid was. Ook hier in Alkmaar herdenken wij vandaag onze doden die stierven door het duivelse systeem der nazi's. Wij denken aan deze duizenden slachtoffers met deernis. Want ook zij hadden het leven lief, al kon voor velen van hen alleen de dood maar uitkomst brengen. Sommigen hebben bewust dit offer gebracht om hun taak te volbrengen De dood heeft hen in mindere mate verrast. Ds Dikboom herinnerde in dit verband aan het gedicht „De achttien doden" van Jan Campert. Wij gedenken hen allen, deze doden. Wij maken vandaag geen onderscheid tussen gelovigen en niet-gelovigen, want er schijnt over ons allen een bepaald licht. Het moderne heiden dom kan ons en onze geliefde doden niet scheiden van de liefde Gods. Na deze herdenkingsdienst begaven vrijwel alle aanwezigen zich naar het Canadaplein om aan de Stille Tocht deel te nemen. Onder het gebeier der kerkklokken zocht deze zwijgende stoet zijn weg via Kerkplein, Koorstraat en Ritse voort naar het monument aan de Harddraverslaan. Langs deze' route sloten zich nog telkens enige mensen bij de stoet aan, al was het ook niet opvallend druk langs de weg. Wij zagen vrouwen wier mannen door de vijand waren gefusilleerd, ouders wier kinderen het leven lieten voor de vrijheid van ons volk. Zij allen liepen aan het hoofd van de stoet. Droef waren hun gedachten, maar één waren wij allen op deze avond van de vierde Mei om hun aller nagedachtenis te eren. Voorts was er een deputatie van de PTT, terwijl ook een aantal Roode Kruiszusters en de Brandweer in de stoet mede liepen. Bij het monument zwegen om acht uur de kerkklokken en werd twee minuten stilte in acht genomen. De nabestaanden van de gevallenen kregen daar gelegenheid hun bloem_-n aan de voet van het monument neer te leggen Diep ontroerd verlieten allen daar na het monument. verscheidenheid van verzekeringen omvat ontlenen wij het volgende: Met een premie-inkomen van f 683.137.98 is dit een maatschappij die op de assurantie-beurzen te Amsterdam en Rotterdam mee kan spreken. Het schade-percentage over 1953 is ten opzichte van 1952 gunstig te noe men nl. 47.65% tegen 51.07% vorig boekjaar. De Extra Reserve bedraagt f 65.000.-, terwijl rekening hi udend met het obli go van aandeelhouders ad f 200.000. de totale waarborgen te stellen zijn op f 478.615,77. r maatschappij kan daar door met vertrou"' de verdere ont wikkeling tegen- zien en zal onder de veilige verz' aars gerekend kun nen worden. De winst wordt voor het grootste deel in eigen bedrijf gehouden, terwijl aan dividend 5% over het gestorte be drag wordt uitgekeerd. een „enorme" sortering Costuums Regenjassen Demi-saisons bij Alkmaar Hoorn Laat 193 Grote Noord 58 (Advertentie, ing Med.) OP dit ogenblik, elf weken vóór de aanvang van de feesten „Alkmaar 700 jaar stad", kan worden gemeld, dat alle percelen in liet feest- centrum op de Paardenmarkt en het Canada plein zijn verpacht. Uit dit heuglijke feit blijkt onomstote lijk het vertrouwen, dat men in het welslagen van de Alkmaarse stads feesten heeft. Zelfs „Breda Oranje stad" kon elf weken vóór het begin van de festiviteiten niet op een der. gelijk resultaat bogen. De verpach ting heeft een bedrag van bijna f 50.000.opgebracht. Hiermede is men beduidend boven de begroting gebleven. Naar wij voorts vernemen, zal half Mei de verkoop van de passe-partouts beginnen. Zoals bekend, geven deze doorlopende toegangsbewijzen geduren de alle 27 dagen van het feest toegang tot het feestcentrum. De passe-partouts zullen op naam worden gesteld en moeten worden voorzien van een fotootje. De prijs voor volwassenen be draagt f 5,voor kinderen tot 16 jaar f 2,50. Er zullen ook dag-passe-partouts verkrijgbaar zijn tegen de prijs van f 1.50, kinderen f 0.75. Dagkaarten, welke slechts eenmaal toegang geven tot het feestterrein, zullen f 1,en voor kinderen f 0.50 kosten. Ook de Nederlandse Spoorwegen zullen hun steentje bijdragen tot het welslagen van het feest. Op alle Ne derlandse stations zullen bij aankoop van een treinkaartje naar Alkmaar dag-passe-partouts a f 1,(kinderen f 0,50) verstrekt worden. Zondag a.s. zal Alcmaria Victrix zijn jaarlijks juniorentornooi houder^. De wedstrijden worden gespeeld op het Gem. Sportpark en de eerste ont moetingen zullen om 9.30 aanvangen. Ook nu is Alcmaria er in geslaagd een sterke bezetting te krijgen. Aan het tornooi nemen de^l de A-elftallen van Blauw Wit, dat vorig jaar het tornooi won, Stormvogels, RCH, Hel der, Zeeburgia, Alkmaarse Boys, Eg- mondia en Alcmaria Victrix. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het Centraal ziekenhuis zal op 31 Mei in de eetzaal van de inrich ting van 35 uur een receptie worden gehouden door de regenten.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5