Stad en omgeving Stijlvolle herdenking van de bevrijding van Nederland PELS' OVERWELDIGEND Oaar ontkom je niet aan Agenda Moederdag etalage G. SOECKER Druk bezochte bijeenkomst in de St. Laurenskerk De Alkmaarse jeugd vierde het bevrijdingsfeest In April-maand meer terugbetalingen DAMESMANTELS EN MANTELCOSTUUMS HERENCOSTUUMS EN SPORTCOMBINATIES Speeltuin Bloem wijk weer geopend Rook eens een Roxy, je ontkomt niet aan de charme van die sigaret. Die geur en smaak zijn onweerstaanbaar. En er is geen sigaret Drie indrukwekkende toespraken Wijnen en Gedistilleerd geven cachet Minder werkzoekenden Voorlijke merels DIERENBESCHERMING de prachtige collectie Langestraat 16-18 Damkampioenschap Alkmaar Milva's naar Den Haag Ouderen toonden zeer weinig piëteit Wandeltochten verliepen in opperbeste sfeer Rede van de burgemeester tijdens jeugdappèl ZIET ONZE SPECIALE DONDERDAG 6 MEI Ibui Vernedering, volharding en victorie, dat waren de drie onderwerpen die res pectievelijk door pater Gilbertus Lohuis O.F.M., ds J. C. Koningsberger en prof. dr G. Stuiveling werden aangesneden tijdens de herdenkingsbijeenkomst van de bevrijding in de Grote Kerk, die vrijwel tot de laatste plaats was bezet. De Stichting Nederlandse Radio-Unie had een zeer stijlvol programma samen gesteld, geheel in het kader van de zin van deze avond. Behalve de reeds ge noemde sprekers werkten daaraan mede de Koninklijke Militaire Kapel onder directie van kapitein R. van Yperen, het Groot Omroepkoor van de Stichting Nederlandse Radio-Unie en Piet Kee, orgel. VEERTIEN jaar is het nu geleden dat onze nationale vernedering begon cn negen jaar geleden dat het herstel een aanvang nam, aldus pater Lohuis in zijn gloedvolle rede. Zeer veel is er geleden: onrecht, smart, van veel liefs hebben wij afstand moeten doen, dui zenden doden vielen door de hand van de vijand die heidense misdaden uit dacht en de beste Nederlanders leden het meest van de vernedering. In de kampen liepen de besten van ons volk in boevenpijama's rond, gekweld door ongedierte, voortgeschopt naar de gas kamer of het vuurpeleton, vernederd, maar trouw aan God en het Konings huis. Op onrechtmatige wijze door ver nedering klein gemaakt, bleef voor de meer hoogstaande Nederlanders de zekerheid van het herstel. Want de vernedering kan soms voor de mens een zegen zijn. De mens is dan meer geneigd en geschikt om zichzelf te ver geten en God te zoeken. Vele vader landse martelaren hebben zo gedacht. Lijden, offer en vernedering hebben hun werk gedaan. Een nieuwe tijd is na de bevrijding ALKMAAR, TEL. 2585 (Advertentie, Ing, Med.) In de loop van de maand April werd bij de Nutsspaarbank alhier op de spaarbankboekjes ingelegd f 454,031 (v.j. f 402.348,30) en terugbetaald f 548.121,87 (v.j. f 468.830,54). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij het begin van 't jaar f 13.119.788,92, bedraagt thans f 13.623.042,68. Het aan tal in de loop van April nieuw uitge geven boekjes bedraagt 140. Ingetrok ken werden 147 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij het begin van het jaar 29.641 bedraagt thans 29.844. De lediging in de loop der maand April van 687 spaarbusjes le verde een bedrag van f 12.613,29 aan kleine besparingen op. Bij de Nutsspaarbank alhier over schrijden telken jare in de maand April de terugvragingen op de spaar bankboekjes de inleggingen. Met uit zondering van de -maanden April in de bezettingsjaren 1942/1945 viel dit toch wel opmerkelijk feit sedert het jaar 1931, jaar in, jaar uit waar te nemen. De cijfers van de afgelopen maand be vestigen wederom deze opvallende re gelmaat. Ongetwijfeld is aan te ne men dat in het bijzonder de vernieu wingen in het huishouden, welke tij dens de schoonmaak een dringender karakter plegen aan te nemen, aan deze ontwikkeling niet geheel vreemd zullen zijn. Aan de gegevens van het Gewestelijk Arbeidsbureau Alkmaar over het aan tal geregistreerde werkzoekenden in 't ressort van dit bureau per 29 April 1954 is het volgende te ontlenen. Ingeschreven mannelijke werkzoe kenden: 850 (per 17 April 1954: 890). van wie werkloos 562 (539), nog wer- 1 no§ werkzaam in de D.U.W. 161 (212), en werkzaam in Ge meentelijke Werkobjecten 96 (92). Ingeschreven vrouwelijke arbeids krachten: 64 (67), van wie werkloos 22 (30) en nog werkend 42 (46). De openstaande aanvragen van werk gevers betroffen 127 (120) mannelijke en 92 (99) vrouwelijke arbeidskrach ten. In Mei leggen alle vogeltjes een ei. En dus zijn onze gevleugelde vrienden deze maand druk aan het werk geslagen. Een merelpaar in de St. Annastraat echter de bakkerij van de neer A. J. Kloet heeft trouwens al wat op voor ge werkt. want in de tuin achter de bak kerij vliegen de jonge mereltjes al lustig rond, Zwervend is in de omgeving van de Ruysdaelkade aangetroffen Cyp. poes je (wit streepje op de neus). Door om standigheden ter beschikking 2 poesen, 1 jaar oud. Adres: Beverwijkerweg 50A Castricum. Nogmaals wordt er aan her innerd, dat men eigen dieren middels een advertentie moet trachten te plaat sen. Adres inspecteur: C. Verwer, Zaag molenstraat 36, Alkmaar. 1 aangebroken, met nieuwe ideeën, maar wij mogen die tijd van terreur niet vergeten. Uit het kleine wordt het grote geboren, omdat de mens van God afhankelijk is. Laten wij op Hem ver trouwen. Ds J. C. Koningsberger begon zijn rede met erop te wijzen dat zijn onder werp „volharding" op de juiste plaats in het programma vermeld stond, na melijk tussen de onderwerpen verne dering en victorie in. Na de diepe ver nedering, hoopt de mens op de uitein delijke victorie en dat kan hij slechts door vol te houden tot het uiterste. Voor degenen die ervan overtuigd zijn dat God ons leidt en beschermt, is het gemakkelijker te volharden. Volhar ding is een van de typerende karakter eigenschappen van het Nederlandse volk. Maar dit moet niet leiden tot verbetenheid. Pas als men zich geroe pen en gedragen weet door God, kan van goede volharding gesproken wor den. Zou er ooit een tijd in de historie der mensheid geweest zijn om te vol harden tot het uiterste als juist nu in deze tijd, vroeg spreker zich af. Wij leven immers, in een tijd van onrust en spanningen en beduchtheid ten aanzien van het wereldgebeuren. Velen van ons zijn vervuld met levensangst. Houden we wel vast aan ons geestelijk bezit? Tijdens de stormramp van 1 Februari 1953 is gebleken dat er wel eenheid in ons volk leeft. Zo moeten wij uitzien naar de victorie die in Gods hand be rust. Moge de bezinning ons roepen tot geestelijke werkelijkheid en als volk van Nederland ons doen verbon den voelen. In een mensenleven komen dagen voor met bijzondere gevoelswaarden, wij kennen dagen van vreugde en ge luk, maar ook van droefheid en rouw. Zo het de mens gaat, gaat het ook een gemeenschap. Hiermede begon prof. dr G. Stuiveling zijn humane rede. Bij het ontzet van Alkmaar in 1573 werd een glorieus begin gemaakt met de victorie over de Spaanse dwang. Alkmaars ontzet wordt nog altijd ge vierd. Dit is een zinrijke traditie ge worden, een erfenis van het voorge slacht die zin heeft voor het nageslacht. Wat voor de enkeling en voor een stad geldt, geldt ook voor een volk. En zo heeft het ook zin de vijfde Mei te vie ren. Dit is een dag van blijdschap, te groot voor woorden. Dit is geen lege conventie, maar het is een onweer houdbare behoefte geworden op die dag feest te vieren. De dag der bevrij ding maakte een einde aan een der meest onterende politieke systemen die denkbaar zijn. Maar nu treft het ons toch dat veel anders is gegaan dan we hadden ver wacht. Na veel strijd kan de mens tot de uiteindelijke victorie komen. Vic torie en vrijheid zijn geen duurzame waarden. Het leven is niet zo eenvou dig. Ieder jaar wordt de mens weer voor een gewetensvraag gesteld. Wat hebben wij gedaan met onze herkregen vrij heid? Hebben wij de rechten van de mens niet alleen geformuleerd, maar ook nagestreefd? Het leven is een reeks van beslissingen, elke dag weer. Wat wijzelf doen en zullen doen, daar komt het op aan. Altijd zijn er gevaren die ons omringen, ook na 19401945. Moed, hulpvaardigheid, trouw, liefde, vrijheid en recht zijn de meest wezen lijke voorwaarden van onze cultuur. Wij moeten blijmoedig de taak aan vaarden van hen die vielen om na de bevrijding voort te bouwen aan de vio torie van de vrede. HET CONCERT Het muzikale gedeelte van deze her denkingsavond was niet zozeer een concert in de gebruikelijke vorm, maar een integrerend deel van deze impo santé bijeenkomst. De diepere gevoelens en emoties van de circa tweeduizend aanwezigen wer den als het ware door het stijlvolle en juist gekozen muziekprogramma schoon geformuleerd en gesublimeerd. Deze delicate en fijnzinnige taak bleek het Groot Omroepkoor van de Stich ting Nederlandsche Radio-Unie en de Koninklijke Militaire Kapel o.l.v. ka pitein R. van Yperen wel toevertrouwd te zijn. Geopend werd met de Mars no. 4 „Pomp and circumstance" van E. El- gar. Van dit stuk, dat duidelijk het karakter van een concertmars draagt, gaf de dirigent een perfecte vertolking, welke door het uiterst beschaafd klank gehalte een wel zeer treffende indruk maakte. Hierna volgde een Nederlands koorwerk met orkestbegeleiding „Vrij heid" (tekst Jan Engelman) en gecom poneerd door J. de Klerè. Dit werk dat meer innerlijke spanning heeft dan zich in uiterlijkheden te verliezen, is uitstekend geslaagd en het Radio-Koor heeft er dan ook een schoon klinkend pleidooi voor gehouden. De serie liederen uit „Nederlandtsche Gedenck-Clanck" van Valerius, „O Heemskerck" en „O Heer die daet' maakten door de bezielende koorzang grote indruk. Opvallend was hier de zeer fleurige en kleurrijke instrumen tatie van de orkest-begeleiding. De lie deren uitgevoerd met orgelbegeleiding, o.a. „O Nederland, let op u saeck" wer den door de organist Piet Kee met een juist gekozen registratie uitgevoerd. Van het zeer uitgebreide „Water muziek" van Handel voor orkest hoor den wij het Allegro-deciso, het derde van de meest gespeelde drie gedeelten, muziek die in het kader van deze avond wel zeer passend was. De diri gent wist door een strakke directie de totale sfeer te behouden, zonder even wel de détails te verwaarlozen. Het werd een muzikale reproductie die nog lang in herinnering zal blijven. De uitstekende kwaliteiten van het Radio-koor vielen wel het best te con stateren in het „a capella"gedeelte van de Koraal-fantasie van dr Joh. Wage naar. De mars en het zegekoor uit „Judas Maccabeus" van Handel vorm den het waarlijk grandioze besluit van deze indrukwekkende en voorname herdenking. Hierna zongen alle aanwezigen met begeleiding van de Koninklijke Mili taire Kapel hét eerste en zesde vers van het Wilhelmus. Het was een ge lukkige bijkomstigheid, dat velen, die anders nimmer in de concertzaal ko men, nu eens in de gelegenheid werden gesteld persoonlijk muzikale prestaties op een zeer hoog niveau te kunnen beluisteren. Het gehele programma werd via beide zenders uitgezonden. W. SCHREURS (Advertentie, Ing. Med.) DONDERDAG VICTORIA THEATER, 8 u.: Melba (alle leeftijden). HARMONIE THEATER, 8 u.: On Moonlight Bay (a.l.). CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Wij zijn bang (14 j.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Puntje en Anton (a.l.). CANADAPLEIN, 2—5.30, 7—10.30 u.: Expositie. GEM. MUSEUM, 2—5, 7.30—10 u.: Kindertekeningen. WAPEN v. HEEMSKERK, 8 u. Feestavond SOVA. N. SCHARWOUDE, Tivoli, 8 u.: De terugkeer van Don Camillo (a.l.), VRIJDAG REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Kinde ren der liefde (18 j.). VICTORIA THEATER, 8 u.: Aan (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 u.: Goede morgen olifant (a.l.). CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Het vonnis der kinderen (18 jaar). GEM. MUSEUM 2—5, 7.30—10 uur: Kindertekeningen. CANADAPLEIN, 2—5.30, 7—10.30 u, Expositie. HARMONIE, Kleine Zaal, 8.15 uur: Genootschap NederlandEngeland. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN A/ZEE Donderdag 6.06 18.35 Vrijdag 6.56 19.27 TE CAMPERDUIN hoog laag Donderdag 6.11 18.40 0.11 12.40 Vrijdag 7.01—19.32 1.01 13.32 (Advertentie, Ing. Med.) Dinsdagavond werd met de wed strijden begonnen om het damkam pioenschap van Alkmaar en Omstreken in hoofd-, eerste- en tweede klasse. In de Hoofdklasse speelden titel houder H. Kruider tegen N; Oud een zeei enerverende partij. Eerst kwam Oud, later Kruider in het voordeel, maar in het eindspel forceerde Oud door een verrassende tempozet de remise. Ook de partij M. Oud—M. J. Langras Jr. liep remise. In de Eerste klasse toonde Stam zich direct een kampioenscandidaat, want hij won door sterk spel van de Heiloo'er Helder. Na vier uur spelen besloten Smolenaars en Jorna tot re mise. De partij BosmanKorn was voor de laatste niet erg gelukkig. Hij maakte in een gewonnen eindspel een blunder, doch kon nog juist de re mise forceren. In de Tweede klasse verraste de 75- jarige P. de Wijn, de slagzettenspeler, zijn tegenstander Slijkerman uit Hei- loo met 'n damzet en voerde de partij daarna tot winst. Ook N. Visser maak te een goed debuut. Hij won achter eenvolgens van Klinkhamer en G. Oud. De sterke Heiloo'er speler C. Bijwaard won van Lengers ondanks taaie tegen stand van deze spéler. Bruggeman, de tachtigjarige nestor van de deelnemers won van G. Oud door solide spel. PASSE-PARTOUTS NIET OP ALLE STATIONS De verkoop van de 'goedkope dag- passe-partouts voor de Alkmaarse stadsfeesten zal niet op alle Neder landse stations geschieden, zoals we gisteren meldden, maar op de stations van de N.S. in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal alsmede te Am sterdam en Haarlem. Voor het vierde achtereenvolgende jaar hebben de kinderen uit Bloem- wijk bezit mogen nemen van hun speeltuin, die zoals iedere winter het geval is weer grondig is opge knapt. De speeltuinwerktuigen hebben een nieuw verfje gekregen en de zand bak alleen slokte reeds 10 kubieke me ter zand op. Er kwamen twee nieuwe schommels, de vlaggemasten werden in een stevig voetstuk geplaatst en zo werd de tuin geleidelijk aan in gereedheid gebracht voor de openingsdag: de vijfde Mei. Voorzitter Jonker van Bloemwijk sprak een inleidend woordje, staande voor de zandbak en tussen de klapperende vlaggen. Hij gewaagde met trots van het werk, dat hier door eigen krachten tot stand was gebracht en prees de dames, die steeds toezicht hebben ge houden alsmede de tuinopzichter, de heer Scheffel, die spreker „de ziel van de speeltuin" noemde. Dat vonden de kinderen ook. Zij hingen reeds een half uur aan het hekwerk en zagen in de huldiging van de heer Scheffel gerede aanleiding een oorverdovend gejuich aan te heffen, dat zij eerst staakten toen de poorten werden geopend en de wilde ren naar de schommels, de rin gen, de wippen, de klimpaal en de zandbak kon beginnen. Op deze eerste middag in het seizoen 1954 kregen de kinderen bovendien nog een versnape ring. De Milva-meisjes, die verbonden zijn aan het luchtwacht centrum te Alk maar zijn vanmorgen per bus naar Den Haag gereden om daar de viering van het 10-jarig bes'aan van de militaire Vrouwenafdeling bij te wonen. Op het programma staan o a. een défilé, een feestavond en een bezoek van H.M. de Koningin. Het is hier niet de plaats om het Vijf-Mei-„probleem" nog eens aan een crl- tische beschouwing te onderwerpen, maar zoals deze datum gisteren door een redelijk aantal Alkmaarders „nationaal" beleefd werd, heeft de viering toch nog wel het één en ander te zeggen gehad. En dat in de eerste plaats omdat de bevrijdingsdag hoofdzakelijk door de kinderen herdacht werd, onze kinderen, van wie de meesten de 5de Mei van het jaar 1945 niet eens hebben meegemaakt en die voor het overige nauwelijks weten wat vrijheid is, daar zij de onder drukking immers nog nooit aan den lijve ondervonden. Het was de taak van mevrouw G. Holzmüller om op de drie „gezellige uurtjes" die voor drie maal een afgeladen volle aula van het R.K. Lyceum werden gehouden, iets van de betekenis van deze dag tot hen door te doen dringen. Tegenover de peuters moest zij zich beperken tot de algemene omschrijving dat er eens een tijd is geweest dat grote mannen en ook wel vrouwen oorlog met elkaar hadden gemaakt en dat wij nu blij moesten zijn dat dit nu afgelopen was. Minder aandachtig werd zij door de rijpere jeugd aangehoord, die 's avonds eveneens in het gastvrije Lyceum bij een kwam en in luid protest schoot toen mevrouw Holzmüller zich be- paalde tot de tijd „toen velen van jul lie er nog niet waren". Er moest na tuurlijk meteen een pleister op de wonde komen en die werd dan ook ge legd toen de spreekster zeide dat nie mand zich immers voor dat er-niet-zijn behoefde te schamen.... Voorts wees mevrouw Holzmüller op de grote waar de van de vrijheid waardoor iedere jeugdvereniging in staat is zijn activi teit ongehinderd te ontplooien, hetgeen in een bezet land nimmer mogelijk is. „Dan immers worden al je clubhuizen in beslag genomen en vind je je ma teriaal later terug bij liefdewerk oud- papier", zeide zij. „Vergeet dat nooit! Dat is het eerste wat je bij een bezet ting boven je hoofd hangt". Nadat me vrouw Holzmüller haar inleiding met een driewerf hoera voor de rector van het Lyceum, die zijn zaal zo spontaan had beschikbaar gesteld, had laten be sluiten, werd een door de jeugd zelf georganiseerd programma afgewerkt. Wij zagen weer, net als verleden jaar, hoe de schout zichzelf aan de schandpaal bracht, er werd gedecla meerd, geturnd, gedanst en het was goed dat men als georganiseerde jeugd bijeen was om elkaar op die wijze wat beter te leren kennen en waarderen. De wandeltochten die gisteren, even als de andere jeugdfeesten door de Alkmaarse Jeugdgemeenschap waren georganiseerd, zijn in een uitstekende sfeer verlopen. Aan de 5 en 10 km tochten die 's ochtends om 9 uur vanaf het Waag- pJein, precies op tijd startten, namen ruim 1500 kinderen van alle Alkmaarse scholen deel. Er werd veel gezongen en de stemming was opperbest. De 15 km tocht waaraan een kleine 400 jongelui deelnamen ging naar Hei- loo, over de Zeeweg en door de Waag jespolder. Behorend tot het minder spectacu laire deel der festiviteiten vormden deze tochten misschien wel het meest voldoening gevende aspect van de be vrijdingsfeesten. De belangstelling voor het vreugde vuur op het Waagplein was groot. In optocht trok men achter de PV-bands van het Lyceum naar het plein en ook de burgerij sloot zich achter de stoet aan. Brullend lekten even later de vlam men omhoog, de Waag en omliggende huizen schichtig verlichtend. Sproei- regens van vonken schoten het donker fond van de reeds nachtelijke hemel tegemoet en intussen werd er in een grote kring om het vuur gedanst. Wij stonden bij de ingang van het Fnidsen en vandaar leek dit spectaculaire schouwspel wel op een mid-Afrikaanse offer-plechtigheid. Knetterend werd de grote takkenbos door het vuur opge vreten, de rook stoof over het plein om dan in een wazige wolk in het duister te verdwijnen. Toen alleen nog de as over was ge bleven zongen de kinderen het Wilhel mus. De toeschouwers maakten zich echter los en namen nauwelijks de pië teit in acht even stil te blijven staan. Terwijl de kinderen het volkslied zon gen ging de menigte fluitend en schreeuwend uiteen. Een verdrietig slot van een dag die alleen onze kinde ren enigszins naar waarde wisten te waarderen. Ons verslag van het jeugdappèl op de Stenenbrug, dat in ons blad van gisteren is geplaatst, behoeft een cor rectie en enige aanvulling. Aan het slot van zijn rede heeft burgemeester mr H. J. J. Wytema er niet zijn spijt over uitgesproken, dat zo weinig ouderen aan de Stille Tocht deelnamen. De bur gemeester is van oordeel dat het aan tal burgers, dat zich 's avonds bij de stoet aansloot groter was dan vorige jaren. Hij wekte evenwel de jeugd, die zo blijde de Bevrijdingsdag viert, op ook aan de Stille Tocht deel te nemen en op deze wijze de gevallenen te eren. GESLAAGD 22 April j.l. Op het op 22 April j.l. te Den Haag gehouden examen voor adjunct-commies der Directe Belastingen slaagde onze stad genoot P. H. de Vries, Westzaan, bij de Dir. Belasting Inspectie Beverwijk. LANGESTRAAT 39 TEL. 2485 (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 11