WACHT Mij Bolton Wanderers in vacantiestemming ...de Zwitsalette Smyslov verkleint achterstand tocht heg Gezellige sti De mogelijkenbehaalden verdiende 2-0 zege Verrassend goed spel van Wiersma Nederlandse renners hadden pech flBSSÉ Courses te Duindigt Ster van Namen Luister eens naar: Radioprogramma Schotland-Noorwegen 1-0 Enorme belangstelling Hongarije-Engeland Haagse elftal te zwak voor de Zwaluwen Noordelijken hielden lang stand tegen Leeds Pim, Pam, Pom en de graafmachine Botwinnik in de 20e partij verslagen D£ MODERNE lange AMe*'KAAH OP door SYLVIA SARK Een-twee: een fijn diner; drie-vier: een vetvlek hier; /i-fpoZj Vijf-zes: de CETREX fles; zeven-acht: redding gebracht! Grote Russische ploeg naar Spelen 1956 Ei De beste noi De muntenvondst Nieuwe Niedorj DE GROND WAAI WIJ WONEN DONDERDAG 6 MEI 1954 \EEL meer dan 20.000 toeschouwers zullen gisteranmd niet in het Feyenoordstadion zijn geweest om getuige te zijn van de oefenwed strijd van het voorlopig Nederlands elftajl tegen de Engelse eerste divi sieclub Bolton JEanderers, dat kennelijk in vacantiestemming na een zwaar Leagueen Cupseizoen het in de eerste helft kalm nies aan deed en na rusttoen een achterstand moest worden weggewerkthet tempo verhoogde en druk uitoefende op het Nederlandse doel om althans d>- gelijkmaker te scoreneen opgave, tv aartoe de mannen van Lofthouse Moir en Hassall niet in staat zijn gebleken. Zo werd het een 2—0 zege voor de Nederlanders. JNDERDAAD was het voor de rust een saaie vertoning. De Engelse be zoekers deden het zo kalmpjes aan, dat het Nederlandse elftal, op drie plaatsen met invallers spelend, alle gelegenheid kreeg behoorlijk spel te ontwikkelen. De voorhoede in de op stelling Van Beurden, Michels, Van Melis, Van der Kuil en Louer com bineerde er aanvankelijk lustig op los. Met goed geplaatste ballen sneed dit vijftal door de Engelse verdedi ging heen en het resultaat was een gemakkelijke kans voor open doel van Van Beurden (welke hij miste), een keihard schot van Louer (dat door Ondanks het feit, dat de Nederland se amateurrenners, die deelnemen aan de Ster van Namen in de vierde etappe van Pommereul naar Jemeppe sur Sambre met veel pech te kampen hebben gehad, wisten zij vrijwel allen een goede positie te veroveren en kon den zij hun plaatsen in de algemene rangschikking verbeteren. Winnaar van de etappe werd de Belg d'Hossche in de tijd van 3 uur 19 min. en 15 sec. De uitslag luidt: 1. d'Hossche (Belg) 3 uur 19 min. 15 sec.; 2. Debusscher ((Belg) z.t.; 3. Van Cauwenberg (Belg) z.t.; 4. Schoenmakers (Ned.) z.t.; 5. Schroeders (Belg) z.t.; 9. Boelhou wers (Ned.) 3.20.35; 12. Van der Wey- den (Ned.) 3.22.25; 14. Leo Stevens (Ned.) 3.22.43; 17. Gelissen (Ned.) 3.23.06; 32. Keulers (Ned.) 3.31.20. Het algemeen klassement na de vier de etappe ziet er als volgt uit: 1. Schroeders (Belg.) 15.00.46: 2. Boel houwers (Ned.) 15.12.18; 3. Maus (Belg) 15.12.28; 4. Debusscher (Belg) 15.13.16; 5. Collard (Belg) 15.14.17; 6. Van der Weyden (Ned.) 15.14.40; 7. Schoenma kers (Ned.) 15.16.09; 8. Leo Stevens (Ned.) z.t.; 14, Gelissen (Ned.) 15.25.10, 46. Keulers (Ned.) 15.46.58. NOORSE VOLKSLIEDJES. Noor- viegen is een land met een le vende volkscultuur, welke zich onder meer uit in een schat van volkssprookjes en volksliederen. Van de sfeer dezer eigen muziek heeft men zich wel al een indruk kunnen vormen door het werk van Edvard Grieg, wiens muziek lüer volkomen van doordrenkt is. Thans zal men ook de oorspron kelijke muziek kunnen beluiste ren in een klein programma van liederen, waaronder zeer oude volkswijzen zijn. Vrijdag 14.20 over Hilversum II, 298 m.) PARIS ET SES VEDETTES, een programma gewijd aan het Parijse cabaret, samengesteld met medewerking van de Franse om roep. (Vrijdag 10.30 over Hilver sum, I, 402 m.) VRIJDAG 7 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO- 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35* Waterstanden. 9 40 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Lichte muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein koor. i2.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Lgnd. en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws er» Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 14-30 „Hier Vrij Europa". 15.00 Schoolradio. 15.30 Sopraan en clavecimbel. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17-40 Instr. Ensemble. 18.00 „Wetenschap en leven", causerie. 18.10 Lichte muziek. 18.40 Vragenbeantwoording. 18.52 Actuali teiten. 19.00 Nieuws. 19 10 Regeringsuit zending: Verklaring en Toelichting. 19.30 Verzoekprogramma, v. d. mil. 20-25 De gewone man. 20.30 Pol. forum. 21.00 Amus.-muziek. 21.30 „Niet-gelukkige hu welijken", causerie. 21.50 Radio Philhar- mgnisch Orkest. 22.45 „Kerk en mens", HILVERSUM II. 298 m.: 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 1930 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA, - 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8-18 Gram, 8.45 Voor de huis vrouw 9.00 Gym. 9-10 Gram. 9.40 School radio. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Fluit, cello en piano, 11.05 Radiofeuille ton. 11.25 Orgel en zang. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelin gen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram- 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Noorse volksliedjes. 14.50 Voordracht met muziek. 15.10 1 lokfluit en clavecimbel. 15.30 Amus.-muziek, 16.00 Gram. 16-30 Muzikale causerie. 17.00 Voor de kinde ren. 17.40 Orgelspel. 18 00 Niéuws. 18.15 Verz.programma. 18.45 „De Haverkist", hoorspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Nieuws v. d. Conferentie te Genève. 19.15 Meisjeskoor. 19.30 „Op huisbezoek". 19.45 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boeken. 20.15 „Het zingende hart" 20.30 „De ver enigde Naties", causerie, 20.40 „De Om roep in het buitenland", causerie. 21.00 Voor de jeugd, 21.35 Lichte muziek. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Strijkorkest. Televisie-programma. VPRO. 20.15 Weerbericht. 20.18 „Candida", toneelstuk keeper Kanson slechts half gestopt kon worden, waarna Ball het leder tot hoekschop verwerkte) en een doelpunt van Van Melis in de negen de minuut, na keurig samenspel met Michels. De Engelsen, een beetje wak ker geworden door dit doelpunt, trachtten het spel te verplaatsen, maar op het middenveld deed Van Schijn- del veel en handig werk, terwijl Bos kamp uitstekend Tebak verving en ook Odenthal zich zeer verdienstelijk verweerde tegen de geraffineerde stra tegie van midvoor Lofthouse, diens binnenspelers Moir en Hassall en de buitenspelers Holden en Pilling. Helaas moest Odenthal vervangen worden wegens een lelijke trap tegen de knie. Voor hem kwam in de plaats de Donarspeler Wiersma, die, het zij onmiddellijk gezegd, zich verrassend goed aanpaste en in de tweede helft zulke goede dingen deed tegen de ge vaarlijke linkervleugel van Bolton, dat iedereen de Hilversummer aan moedigde, waardoor diens spel op ho ger niveau kwam dan menigeen ver wacht had. In één onderdeel van het spel wa ren de Engelsen een klasse beter dan onze landgenoten. Bij door de lucht geplaatste ballen sprongen de gasten soepeler en hoger dan de onzen, zij timeden voortreffelijk en zonder uit zondering belandde een hoog aange geven bal bij een speler van de Wai- derers. in de tweede helft trachtte Bolton een gelijk spel te forceren. Enkele malen ontkwam het doel van Steiger op wonderbaarlijke wijze aan een doorboring Overigens kan hier aan worden toegevoegd, dat Steiger zich na een aanvankelijk weifelend begin, uitstekend herstelde en drie keer een zeker schijnend doelpunt voorkwam De enkele uitvallen van de Nederlandse voorhoede, waarin Van der Kuil rechtsbuiten was gaan spelen en Van Beurden linksbinnen, hetgeen zeker geen verbetering mocht worden genoemd, waren niet onge vaarlijk Wat de Engelse voorhoede niet mocht gelukken, het scoren van de gelijkmaker, daar zorgde scheids rechter Bronkhorst bijna voor. Deze arbiter was niet bijster gelukkig met zijn beslissingen, stond enkele malen de spelers in de weg en kende volk - men ongemotiveerd Bolton een straf schop in de twintigste minuut van de tweede helft toe, toen Van der Hoek met de jeugdige Pilling in de knoop was geraakt, zodat beide spelers let terlijk en figuurlijk geen been meer konden verzetten Hassall's zuiver u de hoek, op kniehoogte geplaatste schot, werd door Steiger gestopt. Vijf minuten voor het einde maakte Mi chels met een keihard schot aan alle onzekerheid een einde, juist toen Lofthouse c.s. met opgeheven handén naar scheidsrechter Bronkhorst waren gelopen wegens een duidelijk handv geval van een der Nederlandse spelers. In de tweede helft waren de Wan derers feoede sparring partners, waar de „mogelijken" voor Zweden veel van hebben kunnen leren. Steiger was in de tweede helft voortreffelijk op dreef, Boskamp speelde op zijn „En gels" en trapte liever de bal over de zijlijn dan zijn tegenstanders vrij spel te laten Wiersma verving Odenthal verrassend goed waarbij het spel van deze blonde knaap herinneringen op wekte aan dat van Henk Schijvenaar, Hans van der Hoek redde veel n bleek een goed inzicht te hebben, Van Schijndel en Biesbrouck wisselden brillante ogenblikken met matige prestaties af en in de voorhoede von den wij Michels de beste. Het. Nederlandse elftal, dat Woens dag 19 Mei te Stockholm tegen Zwe den zal spelen, wordt Zondag 9 Mei of wellicht pas Dinsdag 11 Mei samen gesteld. In een van de slechtste wedstrijden die sinds jaren 'in Hampden Park te Glasgow gespeeld zijn heeft Schotland met 10 van Noorwegen gewonnen. Na een hoopgevend begin stelden de Schotten in alle opzichten teleur, en alhoewel zij bijna constant in de aan val waren konden zij slechts eenmaal het net vinden. Tegen PERIODIEKE PIJNEN (Advertentie, Ing. Med.) Voor de wedstrijd HongarijeEn geland, welke op Zondag 2,1 Mei te Boedapest zal worden gespeeld .be staat een overweldigende belangstel ling. Meer dan 800.000 Hongaren willen de wedstrijd meemaken, doch het sta dion te Boedapest kan niet meer dan 80,000 toeschouwers herbergen. Naar schatting worden 20.000 plaatsbewijzen gereserveerd voor leden van de partij de regering, sportautoriteiten, buiten landse diplomaten, de pers en voor buitenlandse bezoekers (voornamelijk Engelsen). Op 10 Mei zal-het ministerie voor Sport mededelen hoe de plaatsbe wijzen zullen worden verdeeld, maar aangenomen wordt dat er reeds kaart- jes op de zw.-.rte markt zijn versche nen, ondanks het feit dat deze (de echte) nog niet zijn gedrukt Intussen vraagt de Hongaarse pers zich af waarom Stanley Matthews niet bij de spelers is opgenomen en uit wie tenslotte het Engelse elftal zal worden samengesteld. Een, behoudens de laatste vijf minu ten van de wedstrijd, zeer zwak Haags elftal heeft tegen een technisch aan merkelijk beter Zwaluwen-team een verdiende 72 nederlaag geleden. Verdiend, omdat het Haagse elftal in geen enkel opzicht meer herinnerde aan de teams, die de Hagenaars vroe ger in het veld plachten te brengen en waarin dan toch altijd wel enkele spelers voorkwamen, die het elftal een zekere ruggegraat wisten te geven. Het Noordelijk elftal heeft gister avond op het uitverkochte Oosterpar- kers terrein, te Groningen onge veer 13.000 toeschouwers vulden de tri bunes tot twintig minuten voor het einde de illusie kunnen hebben, de piestatie van het Nederlands B-elftal tegen Leeds United te zullen verbete ren. De Noordelijken leidden tot dat moment met 21, waarna zij, na een ongelukkige slotfase, toch nog met 24 verloren. f N 109. Zuchtend had de commissaris zich achter zijn bureau neergezet om naar het verhaal van mevrouw Bab- belgraag te luisteren, want hij wist, dat zij toch niet op zou houden, vóór dat ze helemaal klaar was. „Dus TJ belooft me, dat U voortaan ook een oogje op loslopende koeien zult hou den", zei mevrouw Babbelgraag ten slotte. De commissaris knikte. „Me vrouwtje, natuurlijk, maar op het ogenblik heb ik gewichtiger zaken aan mijn hoofd. Zoals U weet, zijn we op zoek naar twee brutale bandieten en ik als hoofd der politie ben verantwoordelijk voor de veiligheid in Dierendorp". Het gerinkel vau de telefoon onderbrak zijn toespraak. Met een diepe zucht nam de commis saris de hoorn op. „Hallo, hier Bul lebak...." Maar nauwelijks had hij geluisterd of hij nam zo'n geweldige sprong, dat hij met zijn hoofd tegen de zoldering stootte. Mevrouw Bab belgraag stond sprakeloos toe te kij ken, maar dat duurde niet lang. „Wat is er?" riep ze. „Uw man", stamelde de commissaris, terwijl hij naar zijn hoofd greep. „Uw man.... hij is be stolen (Van een speciale verslaggever). IN de 20e partij van de schaaktweekamp Botwinnik-Smyslov heeft latastgenoemde de wereldkampioen in de 73ste zet tot capitulatie ge dwongen. Smyslov verkleinde hierdoor zijn achterstand tot 10K-9V4. De partij was onderbroken met gering stellingvoordeel voor Smyslov. Na de hervatting vergrootte Smyslov systematisch zijn druk op de witte stel* ling. Botwinnik streefde naar het elimineren van het loperpaar, waar toe hij niet de juiste weg koos. De stukken van Smyslov bleven actiever opgesteld. Na subtiele manoeuvres verschafte Smyslov zich een vrije e> pion, verplaatste de koning naar het centrum en drong met zijn toren door naar de tweede rij. Hierna was de nederlaag van wit onvermijde. lijk Een echte Smyslov partij. De 20ste partij, welke was onder broken in de volgende stelling: Wit (Botwinnik) Kh2, De2, Tc2, Lfl, Pd2, •Jj Tienduizenden Nederlandse rokers maakten reeds kennis met EVEREST en hun oordeel over deze moderne, lange Amerikaanse sigaret is eenparig: EVEREST opperbest Wie EVEREST rookt, begrijpt waarom millioe- oen Amerikanen het lange model sigaret preiereren: Het betekent méér en zuiverder rookgenot voor het zelfde geld. Koop ook een pakje EVEREST en overtuig Uzelf! Als een normale sigaret al is uitge doofd, geniet U nog van EVEREST. De rook wordt door de lengte gezuiverd. c>"ophaan verpakt las* VERZOOP VOOR NEDER LA ND, N.V L V A N A. O IN HAAS (Advertentie, Ing. Med.) 19 Marta ging heen, maar zij ging niet naar Boogie's kamer, maar rechtstreeks terug naar de keuken. Een beetje verbaasd bleef Anna even luisteren en ging toen stilletjes nog even naar de kamers van de kinde ren. Er was geen enkel geluid te horen. Zij gluurde even naar bin nen. Boogie en Sally sliepen al, de gezonde slaap van kinderen, die de gehele dag in de open lucht zijn ge weest. Naar Anna's idee had Boogie in het geheel niet geroepen. Hij moest al minstens tien minuten in slaap zijn. Wat was dan toch Marta's bedoe ling geweest? „Marta". bad Roderick gezegd, „is een beetje v 'eemd". An na haalde de schouders op en gaf het raadsel maar op als een van Marta's eigenaardigheden. Als Anna 's morgens wakker werd, was een van de eerste dingen, die zij hoorde het gestamp van paarden hoeven op het erf, waar de paar den klaar gemaakt werden voor het werk vaa die dag. Op de eerste morgen van haar ver blijf uit haar ramen kijkend, zag zij Mary Bridge even gemakkelijk in de zadel springen als Hector, terwijl de knechts de andere paarden kal meerden, of de buikriemen nakeken en of de gevulde zadeltassen en veldflessen wel goed op de zadels bevestigd waren. Vermengd met het geluid van de hoeven en het geblaat van de scha pen klonk het gepiep van de water molen, die water uit de ondergrond se bronnen in de tanks en troggen pompte. Zij had nu langzamerhand ook de knechts leren kennen, wier kwar tieren naast het huis gelegen waren. Het waren flinke krachtige types, de meesten zeer gebruind door de zon en met benen, die een beetje krom waren door het voortdurende rijden. Zij droegen leren broeken en breed gerande hoeden, repareerden zelf hun hemden en hadden foto's van filmsterren in hun kwartieren aan de muren geprikt. Tot haar verbazing bemerkte An na, dat Marta ook voor deze man nen kookte. Zii aten geweldige kwantums schapenvlees, zelfs al voor het ontbijt en Anna vroeg zich af, of zii daar ooit wel eens aan dach ten, als zii naar hun schapen keken. Ook Hector at grote hoeveelheden vlees en hij was zo gezond en taai en mager als een jonge Viking. Boo gie aanbad hem en voor Boogie was Hector's woord het begin en eind van alle dingen. Zowel Hector als Mary reden de weiden af, inspecteerden troggen en afzettingen, bezochten de herders, die in de ver afgelegen weiden kam peerden in hutten, die met plaat ijzer waren afgedekt en die daar hun eigen voedsel bereidden. Dit laatste bestond gewoonlijk uit gezouten schapenvlees en beschuit met jam, zoals een oude knecht Anna eens vertelde. Soms bleven deze mensen wekenlang weg. De kinderen hadden hun eigen pony, Blackie. met een fraai inge plante staart en een kwaadaardige blik in zijn ogen. Boogie kon al net in de zadel springen als Hector. Als hij viel, nam niemand er enige no titie van en Boogie zelf nog minder dan de anderen. ,,Hij moet er maar aan wennen", zei Mary, „Hem staat het leven van een flink man te wachten". „Rijd u zelf ook?" vroeg Hector aan Anna. „Wij doen het nier na tuurlijk allemaal, maar ik weet, dat het in Engeland niet zo gemakkelijk is". „Ik kan wel een beetje rijden, maar ik ben niet bepaald een elegan te amazone", lachte Anna. Hector had een bruine merrie voor Anna uitgezocht. „Zü is erg rustig met een goede mond. We noemen Haar Bay. Ze zal u wel bevallen". Hector streelde de merrie over de Hik heerlijk zijn. Er was iets onge loofliik ontroerends in de tederheid van Hector's jonge harde gezicht. Anna was erg in haar schik met Bay. „Je kunt nu de kinderen mee uit rijden nemen", zei Mary. „Je behoeft je over hen niet bezorgd te maken. Boogie is gewoonweg gek op paar den en Sally rijdt alsof zij in het zadel geboren is. Het paardrijden zit haar in het bloed". Het leven strekte zich ln wijde verten voor Anna uit, de vrijheid, de ruimte, de schoonheid van het ge heel hadden haar in hun greep. Zij zond opgetogen brieven naar haar vader en haar stiefmoeder Alison. „Ik kan mij er nooit genoeg over verheugen, dat ik de sprong ge waagd heb", schreef zij. „Het le ven is hier mooi en ruim. O, ik kan het niet allemaal uitleggen. Maar alles is zo groot, de hemel zo blauw, de lucht zo helder cn tintelend Je kunt uren rijden zon der een sterveling te zien en dan ga je naar huis terug en als je de bijgebouwen en de honden en de schapen wegdenkt, zou je je in een aardig huis in Bartrum Magna wa nen". Hector was altijd klaar om haar dingen te wijzen en te leren. „We zullen er op een dag eens sa men te paard op uit gaan, als ik in een van de dichterbij gelegen weiden moet zijn. Oefen u eerst maar eens in het rijden in de weide bij et neus. Zijn gezicht had een zachte, huis en dan gaan we er een dag op tedere uitdrukking. Anna dacht: Als uit". Hector van je hield, zou het werke-1 (wordt vervolgd) VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER (Advertentie Ing. Med.) pi a2, c4, e4, g3 en h4, zwart (Smyslov) Kg8, Dc5, Td8, Le6 en e7, pi a3, c6, e5, f7 en g6, had het volgende slot: 41. Pd2b3 Met 41. Lh3 had wit tot ruil der lopers kunnen dwin gen, waarmee de zorgen voor zijn zwakke c- en e-pionnen waren ver licht. Indien zwart deze ruil zou wil len ontgaan door f5 te spelen, zou wit na 42. ef5:, gf5: met 43. Dh5 ln het voordeel komen. 41Dc5d6. 42. Tc2—d2 Dd6— b4. 43. Td2c2 Hoewel wit met ruil van de toren de d-lijn kan ver overen, staat daar tegenover, dat de kracht van het zwarte loper-paar zou toenemen, 43f7f6!. 44. Lfl— h3 Nu komt deze zet te laat, daar zwart zijn loper kan terugtrekken. 44Le6—f7. 45. Lh3—g4 Voorbereiding van h4h5. 45 Kg8g7. 46. Kh2g2 Op direct h5 zou Th8 volgen. 46Db4d6. 47. Tc2d2 Dd6b8. 48. Td2—c2 Le7 b4. Door zwarts problematieke ma noeuvre kan wit de toren niet meer opponeren. 49. h4h5 Db8d6. 50. h5x g6 Lf7xg6. 51. Lg4h5 Dd6—d3. Na 51. Lh7 zou wit met 52. dg4t tegen- kansen krijgen. 52. Lh5xg6 Dd3xe2t. 53. Tc2xe2 Kg7xg6. 54. Te2—f2 Om f5 te beletten. 54Kg6—f7. 55. Tf2—fl Kf7e6. 56. Tfl—f3 Lb4— e7. 57. Tf3—f2 Le7b4. 58. Tf2—f8 Ke6 —f7. 59. Tf3—fl Kf7g7. 60. Tfl—f3 Kg7—g6. 61. Tf3—f2 Dezelfde stelling als bij de 54ste zet. 61 Td8d6. Inleiding van een nieuw plan. 62. Tf2—f5 Wit begint min of meer in zetdwang te verkeren, want het is duidelijk dat de toren de f-lijn niet mag verlaten en het paard aan zijn plaats gebonden is. 62Lb4d2. 63. Tf5f3 Slaan van de loper komt niet in aanmerking, 63. Fd2:, we gens Td2:t 64. Tf2, Td4. 63Ld2— g5. 64. c4c5 Td6d7. 65. Tf3—c3 f6— f5. 66. Kg2—f3 Kg6—f6. 67. e4xf5 Kf6x 15. 68. g3—g4t Kf5e6. 69. Kf3—e2 Er dreigde Tf7t. Indien de koning naar e4 had kunnen gaan, zou wit zich heb ben kunnen handhaven. Er zou echter volgen 69Tf7 en indien wit met 70. T13 antwoordt, zou na ruil van de toren de zwarte koning op d5 binnen dringen. 69e5e4. 70. Tc3c4 Ke6e5. Wit heeft geen paradi tegen Kf4. 71. Tc4a4 Td7—h7. 72. Ta4xa3 Th7—h2t. Wit geeft het op. De uitslagen van de gehouden dra verijen en rennen te Duindigt iuiden: R.A.F.-prijs: 1 Sita (N. J. Bloemsaat) km-tijd 1.34.3; 2 Reyland; 3 Red Star w 16.60, pl. 2.70, 1.50, 2.60, gekop. 5.30, e.c. 3.10. Canadezen-prijs: 1 Sorento (N J. Bloemsaat) km-tijd 1.30.7; 2 Quick Hanover; 3 Rita Rosa w 1.80, pl. 1.10, 1.20, gek. 2.20, c.c. 2.80. Invasie-prijs: 1 Romeo Spencer (W. H. Geersen) km-tijd 1.28.3; 2 Paul A; 3 Quiteweil S w 2.pl. 1.40, 2. I.60, gek. 4.90, c.c. 4.10. Luchtbrug-prijs: 1 Pretty Boy (A. R. Nottelman) km-tijd 1.24.7; 2 Prof. Heny; 3 Quick-Silver S w 2.70, pl. 1.20, 1.90, 1.30, gek. 9.70, c.c. 7.80. Bevrijdings-prjjs1 'Peter Spencer (W. L. A. Kohier) km-tijd 1.26.3; 2 Louis FH; 3 Nerva w 5.10 (stal), pl. 2.30, 4.60, 1.60, gek. 12.80, c.c. 18.10. Monty-prijs: 1 Al Uvio (H. Pije) 2 Col di Campo; 3 Young Nicky w 4.20, pl. 1.50, 1.30, 1.70, gek. 6.20, c.c. 5.10. Ike-prijs: 1 Sikander (G. W. Groos) 2 Santa Lucia; 3 Caria w 6.50, pl. 1.90, 2.20, 2.20, gek. 18.—, c.c. 5.90. Totale omzet f 60.798,50. Rusland zal waarschijnlijk in de mees te. zo niet alle takken van sport op de Olympische Spelen in 1956 zijn verte genwoordigd, aldus heeft Sergei Savin te Lausanne, waar hij als vice-presi dent van de FIFA de besprekingen van het I.O.C.-bestuur met de interna- tionele sportbonden bijwoont, verklaard Hij voegde er aan toe, dat de Russische sportorganisaties eerst het programma voor Melbourne willen bestuderen hls- vorens een definitieve beslissing te ne men. EEN VEERTIGTAL LEI West-Friesland" heeft de ln hotel De Roskam te H ingesteld om het onderlinj om het bestuur meer op de leden leeft. Deze eerste da heeft zeker aan zijn do mededelingen werden geda Voorzitter G. Nobel opende met een woord van herinnerin Bevrijding van negen jaar waarna enige ogenblikken acht werden genomen ter na; nis van de slachtoffers van d Voorts memoreerde de hoer b het Genootschap dertig jaar werd opgericht. Vele van dgg het initiatief namen en hun aan de ontwikkeling van het •chap gaven zijn ons door de vallen, maar het was spreker recht op deze dag welkom t heten mevr. Wegener Slees Balen Blanken, de dochter va vergetelijke eerste voorzitter. Mevr. Wegenes Sleeswijk h de heren dr Van der Meulen Haag en Nieuwpoort te Berg uitgemaakt van de jury, welk zendingen voor de prijsvraag Westfriese novelle moest be Ze deed nu verslag van de bev der jury. Spreker constateerde, dat «eer bonte verzameling schrift geweest welke de jury ond( kreeg. Er waren zeventien gen, waarvan een aantal nit kwaliteiten hadden. Opvallei dat wanneer de liefde in kwam, de auteurs een beetje Werden en slechts volstonden ■ummiere beschrijvingen. De wijze van het dialect was zeei lopend en in sommige gevallen jury moeite om te ontdekken doeld werd. Veel schrijvers jeugdherinneringen in hun w vlochten en ook is het Westf ven zeer uitvoerig beschreven, zien van de bekroningen kwam zonder overleg tot een eenpar oiusie. De eerste prijs (f 100) v gekend aan de heer C. Kist Broekoord 160 te Andijk, voor haal „Altoid allien weest". van de eenzame mens is hiern tig getekend, zonder sentime Voor de heer 3. J. Onnekes, A straat 84 te Haarlem is de twee (f 75) toegekend. Hij schreef hc lige verhaal „De stikkebuul" trige is niet zo sterk, maar h( uitzonderlijk goed. De derde toegekend aan de heer W. Köhi ter Sluislaan te Beemster vooi veile „De biljartwedstroid", me pe typeringen en goede milei ring. De drie eervolle vermelding naar mevr. Ter Horst-Hoekstr laan 36, Zeist („Toch zun zin" J. Brander te Vlissingen („De roders") en mej. Tine Mink menhuizen („Het faillissement De voorzitter deelde mee, Westfriezendag dit jaar op 4 te Alkmaar zal worden gehoud Het woord was vervolgens heer Jan Roselaar, die aan de kaarten een causerie hield ontwikkeling van de bodemgest in Noordhollands Noorderkwart De bodem van de betrokke streek is gedaald, het zeeniv stegen, en ofschoon de snelheic mee dat gebeurde, onmogelijl schijnt (lVa mm per jaar), het resultaat toch sedert 1 van de Bronstijd (1800 v. hoogteverandering ten opzich de zee van 5.50 m. Ais voorbe maaiveld van de polder het slag ligt nu pim. 1.60 m onder het begin van genoemde peri het er 3.90 m boven hebben Omstreeks het begin der moet het oude duingebied onderbroken moet hebben gelo Katwijk tot Oost-Vlieland, als waterkering op sommige hebben opgegeven, als gevolg moet ook het Marsdiep zijn ten Zuiden daarvan de van het Koegras, men neemt de verwoestingen tengevolge en ander gaandeweg zo groot worden, dat al het land de lijn Schagen-Medemblik is geraakt. Westfriesland was de geologen in deze tijd bed een veenlaag, deze is mede aanvallen van de zee verwi worden, met dit gevolg, dat spronkelijke bewoners het ten hebben ontruimen. Men aan, dat het terrein binnen duingebied (de Geestgronder pim. 300 tot 800 na Chr. onb heeft gelegen, een uitgestrekt schien wel kale wadvlakte. Sp na, hoe het Noorderkwartier streeks 800 moet hebben terwijl hij dan in den brede zame „opmars" der bewoning een vijftal „eilanden" (het walt" Geestmerambacht), h satereiland", de „Wouden" C e.o.) de Zeevang en het ou van het Schermereiland) trokken heeft. Hij ziet de r tie van het kleigebied en de tie in het Mid-Noordhollandse gebied als een gevolg van ei steeds verder „wagende", zich uitstrekkende zomerbewoning zamerhand is deze zomerbewo •en blijvende overgegaan, stukken van de aanloop der

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 2