Gezellige streekdag van „Oud West-Friesland" WFC slaat afdelingselftal in in matige strijd LAATSTE NIEUWS Nieuws uit Assendelft Pi Bleeker (in pyama) greep bunzing in zijn nek Een beetje volk - een lekker leven! De beste novelle kwam uit Andijk De muntenvondst in Nieuwe Niedorp DE GROND WAAROP WIJ WONEN V. d. Bijl en Hoornsman beste N.H.-ers Hoogwoud Dorpshuis te Hoogwoud geopend Beemster BURGERLIJKE STAND Mijnramp in Italië eiste 42 slachtoffers De Rijp Beumer en Woestenburg werden herdacht Postduivennieuws Graft Schermerhorn BURGERLIJKE STAND Nachtelijk avontuur Een sprong uit het slaapkamerraam Oprichting verwacht Bond voor badhuizen zweminrichtingen, zeebadbedrijven Een Vrouwenmonument onthuld in Semarang Luchtvaartdeskundigen NAVO in Scheveningen Een gunstig jaar voor de Linoleumfabriek Grote Amerikaanse order voor Sterovita en Domo Minister Luns één dag naar Den Haag GEESTELIJK LEVEN Bijbellezen op school in VS strijdig met grondwet Opnieuw verwoestingen in Thessalië Nog geen oplossing voor de kwestie-Triëst Grosseto heeft alle hoop opgegeven Spaak en Spinoy naar gen. Gruenther Lawines in Dolomieten Heinz Glaeske gevangen MARKTBERICHTEN DONDERDAG 6 MEI 1954 EEN VEERTIGTAL LEDEN van het historisch genootschap „Oud West-Friesland" heeft deelgenomen aan de streekdag, welke gisteren In hotel De Roskam te Hoorn werd gehouden. Deze streekdagen zijn ingesteld om het onderling contact tussen de leden te bevorderen en om het bestuur meer op de hoogte te brengen van hetgeen er onder de leden leeft. Deze eerste dag hoewel nog wat magertjes bezocht heeft zeker aan zijn doel beantwoord, mede omdat er belangrijke mededelingen werden gedaan. Voorzitter G. Nobel opende de dag met een woord van herinnering aan de Bevrijding van negen jaar geleden, waarna enige ogenblikken stilte in acht werden genomen ter nagedachte nis van de slachtoffers van de oorlog Voorts memoreerde de heer Nobel.dat het Genootschap dertig jaar geleden werd opgericht. Vele van dfgenen die het initiatief namen en hun krachten aan de ontwikkeling van het genoot schap gaven zijn ons door de dood ont vallen, maar het was spreker een voor recht op deze dag welkom te mogen heten mevr. Wegener Sleeswijk-Van Balen Blanken, de dochter van de on vergetelijke eerste voorzitter. Mevr. Wegenes Sleeswijk heeft met de heren dr Van der Meulen te Den Haag en Nieuwpoort te Bergen deel uitgemaakt van de jury, welke de in zendingen voor de prijsvraag voor een Westfriese novelle moest beoordelen. Ze deed nu verslag van de bevindingen der jury. Spreker constateerde, dat het een leer bonte verzameling schrifturen was geweest welke de jury onder ogen kreeg. Er waren zeventien inzendin gen, waarvan een aantal uitstekende kwaliteiten hadden. Opvallend was, dat wanneer de liefde in het spel kwam, de auteurs een beetje kopschuw werden en slechts volstonden met heel aummiere beschrijvingen. De schrijf wijze van het dialect was zeer uiteen lopend en in sommige gevallen had de jury moeite om te ontdekken wat be doeld werd. Veel schrijvers hebben jeugdherinneringen in hun werk ge vlochten en ook is het Westfriese le ven zeer uitvoerig beschreven. Ten aan zien van de bekroningen kwam de jury zonder overleg tot een eenparige con clusie. De eerste prijs (f 100) werd toe gekend aan de heer C. Kistemaker, Broekoord 160 te Andijk, voor zijn ver haal „Altoid allien weest". De sfeer van de eenzame mens is hierin prach tig getekend, zonder sentimentaliteit. Voor de heer J. J. Onnekes, Aelbertsc- straat 84 te Haarlem is de tweede prijs (f 15) toegekend. Hij schreef het oubol lige verhaal „De stikkebuul". De in trige is niet zo sterk, maar het dialect uitzonderlijk goed. De derde prijs werd toegekend aan de heer W. Köhne, Wou ter Sluislaan te Beemster voor de no velle „De biljartwedstroid", met scher pe typeringen en goede mileuschilde- ring. De drie eervolle vermeldingen gaan naar mevr. Ter Horst-Hoekstra, Plato- laan 36, Zeist („Toch zun zin"), de heer J. Brander te Vlissingen („De eerappel- roders") en mej. Tine Mink te War- menhuizen („Het faillissement"). De voorzitter deelde mee, dat de Westfriezendag dit jaar op 4 Augustus te Alkmaar zal worden gehouden. Het woord was vervolgens aan de heer Jan Roselaar, die aan de hand van kaarten een causerie hield over de ontwikkeling van de bodemgesteldheid in Noordhollands Noorderkwartier. De bodem van de betrokken land streek is gedaald, het zeeniveau ge stegen, en ofschoon de snelheid, waar mee dat gebeurde, onmogelijk klein schijnt lVa mm per jaar), betekende het resultaat toch sedert het begin van de Bronstijd (1800 v. Chr.) een hoogteverandering ten opzichte van de zee van 5.50 m. Als voorbeeld: het maaiveld van de polder het Groot slag ligt nu plm. 1.60 m onder AP, aan het begin van genoemde periode zou het er 3.90 m boven hebben gelegen. Omstreeks het begin der jaartelling moet het oude duingebied dat on onderbroken moet hebben gelopen van Katwijk tot Oost-Vlieland, de dienst als waterkering op sommige plaatsen hebben opgegeven, als gevolg hiervan moet ook het Marsdiep zijn ontstaan, ten Zuiden daarvan de wadvlakte van het Koegras, men neemt aan, dat de verwoestingen tengevolge van een en ander gaandeweg zo groot zijn ge worden, dat al het land benoorden de lijn Schagen-Medemblik verloren is geraakt. Westfriesland was volgens de geologen in deze tijd bedekt met een veenlaag, deze is mede door de aanvallen van de zee verwoest ge worden, met dit gevolg, dat de oor spronkelijke bewoners het land moe ten hebben ontruimen. Men neemt aan, dat het terrein binnen het oude duingebied (de Geestgronden) van plm. 300 tot 800 na Chr. onbewoond heeft gelegen, een uitgestrekte, mis schien wel kale wadvlakte. Spr. ging na, hoe het Noorderkwartier er om streeks 800 moet hebben uitgezien, terwijl hij dan in den brede de lang zame „opmars" der bewoning vanuit een vijftal „eilanden" (het Scoirler- walt" Geestmerambacht), het „Leck- satereiland", de „Wouden" (Westwoud e.o.) de Zeevang en het oudste deel van het Schermereiland) zich vol trokken heeft. Hij ziet de reïmmigra- tie van het kleigebied en de immig a- tie in het Mid-Noordhollandse veen gebied als een gevolg van een zich steeds verder „wagende", zich verder uitstrekkende zomerbewoning. Lang zamerhand is deze zomerbewoning in •en blijvende overgegaan. De vraag stukken van de aanloop der verka veling, op de geest en vooral ook in het naar binnen gelegen gebied, het ontstaan van het buurtschap (buer- scip, ga» meente, banne) de opbouw en inrichting der kleine „boerenrepu blieken", de plichten en rechten daar in, speciaal het vermoedelijk van zo enorm belang geweest zijnde „recht van optrek", het kon alleen maar wor den genoemd. Spr. wees er op, dat voor een groot deel de gemeentegren zen van nu zijn vastgelegd door de wedijver dezer primitieve zomerbewo- ners, deze eerste „opkavelaars", die niet wisten, dat ze werk verrichten voor eeuwen. Nadat gezamenlijk een broodmaaltijd was genuttigd vertelde de heer W. Wiese die een erkend numismaticus is; over de achtergronden van de munten vondst welke op 22 Januari te Nieuwe Niedorp is gedaan. Bij egalisatie van een stuk grasland heeft men ruim vijfhonderd munten gevonden uit de zestiende en zeven tiende eeuw. Totaal vertegenwoordigde de vondst een waarde van ruim vijf entwintighonderd stuiver, een heel ka pitaal in die tijd. Aan de hand van deze munten was spreker tot de con clusie gekomen, dat de eigenaar waar schijnlijk een Ommelandvaarder is ge weest, die met zijn waren vanuit Kam pen of Zwolle naar Vlaanderen is ge trokken en voor het krijgsgeweld ge vlucht is naar het Noorden en in Nieuwe Niedorp zijn handelsgeld heeft begraven. Voorts wees de heer Wiese op de be langrijkheid van de regionale cultuur- dagen. Onlangs is te Bergen een dergelijke dag gehouden en er is toen een weten schappelijke commissie in het leven geroepen die de betekenis van de re gionale cultuur zal onderzoeken. Er zijn drie proefgemeenten aangewezen, namelijk Langedijk, Nieuwe Niedorp en Wognum. Spreker vroeg aan de leden die ter plaatse wonen om de onderzoekers vooral hun medewerking te willen verlenen. Mr P. C. Avis attendeerde de verga dering op de stichting van de genealo gische vereniging „De Westfriese fami lies" en hij hoopte, dat er op een of andere wijze een contact met het ge nootschap tot stand gebracht zal kun nen worden. He bestuur zal dit over wegen. Daarna begaf het gezelschap zich naar het Westfries museum om onder leiding van drs T. Mulder een rond gang te maken. Op het WFC-terreln speelde gister avond het Noordhollands afdelingself tal de laatste oefenwedstrijd tegen een WFC-proefelftal, in aanwezigheid van vele afdelingsofficials. Over het algemeen was het een matige wed strijd, waarin Van der Bijl, een zeer snelle speler en Hoornsman, beiden van het N.H.-elftal uitblonken. In het proefelftal van WFC blonk de spil, Klaas Tania, uit. Onder leiding van scheidsrechter J. v. d. Meer stelden de beide elftal len zich als volgt op: Afd. N.H.: Schrijver (LSVV) doel; V. Zoonen (Flevo) en De Moei (SEC) achter; Heddes (SRC), Boots (St. George) en Vos (Berkhout) midden; v. d. Bijl (ODIZ), v. d. Schaaf (ODIZL Hoornsman (JVC), Dekker (Flevo) en IJzendoorn (Zaanse Boys) voor. WFC: doel, D. Boot; achter, D. Of- man en Kees Stelling; midden, D. Don, K. Tania en W. Kop; voor, B. Klum- penaar, H. Diets, P. Wezel, G. J. Brus sel en T. Pels. In het begin was het de invaller Pels, die bij een WFC-aanval goed voorzette, maar Wezel schoot naast. Aan de andere kant schoot v. d. Bijl juist in de handen van Boot. Spoedig daarop ontstond een benauwd ogen blik voor het WFC-doel, toen Boot een hoog ingeschoten bal liet vallen, maar tenslotte kwam de bal naast het doel terecht. WFC bepaalde zich ver der in het eerste kwartier tot oprui men. Van der Bijl kreeg een vrije bal toegespeeld van IJzendoorn, maar schoot tegen de lat. Nog steeds bleef het spel op de WFC-helft. Bij een snelle uitval van WFC bracht Pels de bal goed voor het doel, maar een doelpunt bleef uit. Enige minuten daarna schoot Brussel goed in het midden en Henk Dietz benutte de kans (1-0). Binnen twee minuten was het weer gelijk, doordat Hoornsman de bal wist te bemachtigen op het mo ment, dat Boot was uitgelopen. Over Boot heen belandde de bal in het doel (1-1).. Voor de rust aanbrak probeer den IJzendoorn en Hoornsman het nog éénmaal, maar zonder succes. Met de wind mee en het Noordhol lands elftal de laagstaande zon in het gezicht, ving de tweede helft aan. Pels was bij WFC vervangen door de zeer kleine Tanhanatoe. Een voorzet van Wezel ging verloren door missen van Wezel. De tweede helft was pas zeven minuten oud, toen Boots de bal met zijn handen bewerkte en Gerrit Jan Brussel deze fout, die in het straf schopgebied plaats vond, afstrafte De dag van gisteren is voor het dorp Hoogwoud van meer dan gwone bete kenis geweest, niet slechts om de her denking van de bevrijding, maar vooral door de officiële opening van het dorpshuis, dat ter plaatsen in een dringende behoefte voorziet. Deze plechtigheid werd verricht door de commissaris van de Koningin in deze provincie, baron Vos van Steenwijk. Deze autoriteit, die per 1 Juni a.s. uit zijn ambt heengaat, merkte o.m. op, dat het wel voor de laatste maal zou zijn, dat hij een gebouw officieel open de. Burgemeester D. Breebaart heeft bij deze gelegenheid nog eens gewezen op de zalennood, die in deze gemeente heerste waardoor het verenigingsleven begon te kwijnen. Thans is een gebouw tot stand gekomen waarin, toneel-, mu ziek-, zang- en filmvoorstellingen kun nen worden gegeven. Met dankbaar heid gewaagde hij van de gift van het Anjerfonds, waardoor de bovenzaal kon worden gemeubileerd. Met enige speeches en de aanbieding van geschenken werd de plechtigheid besloten en is Hoogwoud verrijkt met een gebouw, waar de meer dan vijftig plaatselijke verenigingen een onderdak kunnen vinden. met een doelpunt (2-1). Een kogel van Van der Schaaf ging naast het lege doel van WFC, maar aan de an- derre kant schoot Diets tegen de lat en ging daardoor een fraaie kans voor de WFC'ers verloren. Schrijver wist een hard schot van Wezel, uit een voor zet van Klumpenaar, ternauwernood corner te werken. Hierna volgde een overwicht van de spelers van het af delingselftal, doordat kennelijk meni ge WFC-er vermoeid geraakte. Van der Schaaf miste een prachtkans. Hoewel met enige moeite wist de zeer goed spelende achterhoede van WFC in de laatste minuten het scoren van de gelijkmaker te voorkomen en zo een kleine 2-1 zege te behalen. Geboren. Cornells J. A.» z. van C. A. Ridder en C. C. Wester. Johannes M-, z. van Th. Jak en D. Vlaar (geboren te Purmerend). Ondertrouwd: J. J. Keukenmees ter (won, te Landsmeer) en N. Bier. Overleden Pieter Dinkla, 72 jaar, 75 jaar, echtgenote van A. Bol (overl. te Purmerend-. Johannes M. Jak, één dag, zoon van Th. Jak en D. Vlaar (overl. te Purmerend). Ongecorrigeerd) De hoop, dat de in een mijn te Gros- seto in midden-Italië ingesloten mijn werkers kunnen worden gered, is op gegeven. Hiermede is het aantal slacht offers van de ontploffing tot 42 geste gen. Er zijn thans 22 lijken geborgen. Ter nagedachtenis van de beide ver zetsstrijders die op 6 Februari 1945 voor het Vaderland zijn gesneuveld toen zij trachtten enkele vliegers, die uit een neergeschoten bommenwerper in de omgeving van De Rijp waren terechtgekomen, van krijgsgevangen schap te redden, werd op Dinsdag avond een Stille tocht gehouden naar de R.K. begraafplaats waar Lau Beu mer en Willem Woestenburg liggen begraven. Bij de gedenkplaat, welke aan de Ned. Herv. Kerk op de Grote Dam is aangebracht, stelden de ouders en fa milie van de beide jongens zich op. Achter hen schaarden zich burgemees ter Dalenberg, de gemeentesecretaris sen van De Rijp en Graft, wethouders en raadsleden, vertegenwoordigers van de voormalige verzetsgroep uit De Rijp en omstreken en vele ingezetenen, waarna in eerbiedige stilte de tocht werd aangevangen. Onderwijl luidden de klokken van de R.K. en Grote Kerk. Bij de R._". kerk, waarin zojuist een lof werd gehouden tijdens welke gebeden werd voor de zielerust van de gesneu velde landgenoten, sloten zich een groot aantal personen achter de stoet aan. Na aankomst op de R.K. begraaf plaats schaarden allen zich rondom het graf, waarop een monumentale gedenk steen is geplaatst en wijdde men enkele minuten eerbiedige stilte ter nagedach tenis van de beide verzetsstrijders. Hierna werd door de heer Sieswerda een bloemstuk op het graf gelegd. Zondag vlogen de duiven van de le den van de P.V. De Reisduif vanaf Roosendaal. In concours waren 90 dui ven. De üitslag van deze tweede vlucht in dit seizoen was als volgt: 1, 7, 23 C. Hottentot; 2, 9, 18, 25 Boots uit Beemster, 3, 8, 10, 11. 15, 17, 20 G. Klinkhamer, 4, 13, 19, 24, 29 A. Schip per; 5, 12 J. B. Sassen; 6, 16, 27 C. Nieuweboer; 21, 26, 28 P. Riteco; 22 en overduif Doodjes uit Beemster; 30 J. Spekken. PROMOTIE Naar wij vernemen is de heer J. Pool, f.mbtenaar ter secretarie dezer gemeente, benoemd tot adjunct-commies ter secre tarie der gemeente Doorn (U-). De heer Pool zal daar als zodanig zijn belast met de werkzaamheden van sociale aard. Geboren Elisabeth Gr., d. van C. Kramer en G. Blok. Getrouwd Sietse Wassenaar (won- te Oudendijk) en Dina G. Wever. Hen drik Ringelberg en Suzanna Brouwer. Overleden: Bregje Marees, 84 jr, wed. van C. de Bakker. Trijntje Tuin man, 82 jaar. Ingekomen Gree van Leijen, echtg. van H. Schans, van Alkmaar, Om val 60 naar C 21. Job J. P. van der Burg met echtgenote en zes kinderen van Berkel en Rodenrijs, Noordeindseweg 310 naar C 9. Vertrokken: Izaak P. Markusse met echtgenote van C 9 naar Reeuwijk, Oudeweg 8. Dina G. Wever, echtg. van S. Wassenaar, van C 76 naar Oudendijk, Slimdijk 26. Johanna Som de Cerff, echtg. van H. v. d. Pol, van C 49 naar Hilversum, Prinsenstraat 20. ASSENDELFT. De 23-jarige boerendochter Pi Bleeker, wo nende aan de Vaartdijk te As sendelft, is niet voor een klein- tpe vervaard. Dat heeft ze gis ternacht bewezen, toen ze om streeks drie uur wakker werd door een oorverdovend lawaai. Dieven achter m'n vijf ganzen, was de eerste gedachte van mej. Bleeker, die uit bed sprong, het raam openschoof en pardoes naar buiten stapte. Voorzover er in het nachtélijk duister iets te onderscheiden viel zag mej. Bleeker een verwoed gevecht tussen twee kleine diertjes, die al dit spektakel veroorzaakten. Ze deed een greep en het was meteen goed raak ook, want in haar hand hield ze een hevig tegenspartelende bunzing. Op dat eerste moment wist mej. Bleeker natuurlijk niet dat het een bunzing was, anders had ze zich vast wel bedacht. Nu hield ze het dier stevig in z'n nek en alarmeerde intussen haar ouders en broers, dip ook wakker geworden waren van het lawaai, en vreemd opkeken toen ze Pi in nacht gewaad, met een knaap van een bunzing in haar hand, voor de deur zagen staan. Haar broer Henk nam het dier gauw over, waarna Pi de bunzing een tik met een stok op z'n kop gaf. De bunzing, een exemplaar van maar mej. Pi Bleeker toont vol trots de liefst 68 c.m„ was kennelijk op roof uit huid van de door haar gevangen en had daarbij een hermelijn op z'n bunzing. weg gevonden. Dit was op zo'n Een bunzing met de hand vangen vechtpartij uitgelopen dat dochter Pi en dan nog wel als vrouw, we vinden er wakker van was geworden. het een kras staaltjel Vrijdag 7 Mei zuilen beheerders van bad- en zweminrichtingen uit alle de len van ons land in Amsterdam in con gres bijeen komen. Zij zullen zich beraden over de vraag op welke wijze het meest doelmatig kan worden voorzien in de behoefte aan een nationaal orgaan ter beharti ging hunner gemeenschappelijke be langen, en tegelijkertijd de belangen voor de volksgezondheid en de recrea tie. Zulks in verband met de krach tens de wet op de bedrijfsorganisatie noodzakelijk geworden opheffing van de bedrijfsorganisatie bad- en zwemin richtingen. Behandeld zal worden het voorstel van de „Nederlandse Bond voor On overdekte Zweminrichtingen en Zee badbedrijven" en „De Nederlandse Bond voor Badhuizen" om beide orga nisaties te liquideren en daarvoor in de plaats te stichten één nieuwe cen trale bond onder de naam „Bond voor Badhuizen, Zweminrichtingen en Zee badbedrijven". Daarmee wordt een zo groot mogelijke concentratie van krachten beoogd. De bond zal zich met spoed kunnen wenden tot de Tweede Kamer om bij de aanstaande openbare behandeling van het desbetreffende wetsontwerp algehele vrijstelling van omzetbelasting voor de talrijke bezoekers der genoem de inrichtingen te doen bepleiten. De presidente van de stichting Ne derlandse ocrlogsgraven, mevrouw H. C. van Anrooy-De Kempenaer, heeft Dinsdag tijdens een indrukwekkende plechtigheid een vrouwenmonument op het ereveld Kalibanteng in Semarang onthuld. Het monument is vervaardigd door de beeldhouwster Marianne Go- bius. De hoge commissaris, mr W. F. M. graaf van Bylandt, legde namens koningin Juliana en prins Bernhard twee kransen aan de voet van het mo nument. De Nederlandse commissaris in Semarang, mr Van Eyk, legde na mens de Nederlandse regering een krans, daarop volgden anderen, waar door de sokkel van het monument schuilging onder een schat van bloe men. In Scheveningen houden van 3 tot 7 Mei leidende luchtvaartdeskundigen uit de NAVO-landen, die zijn verenigd in de „Agard", de „Advisory Group for Aeronautical Research and Devel opment", hun vierde algemene verga dering. De eerste twee dagen van het congres zijn gewijd aan bespre kingen in commissies over luchtvaart kundig onderzoek en ontwikkeling in de NAVO-landen. Prins Bernhard heeft gistermorgen de algemene vergadering geopend. De „Agard" heeft tot doel de vooruitgang van de luchtvaartkun dige wetenschappen in de NAVO-lan den te bevorderen. In 1953 is de N.V. Nederlandse Li noleumfabriek te Krommenie behoor lijk van orders voorzien geweest. Haar omzetten zowel in binnen- als buiten land waren bevredigend. De gebouwen en inrichtingen onder gingen opnieuw enige uitbreiding. De gebruikelijke afschrijvingen werden toegepast en het restant der aanschaf fingen werd geactiveerd. De winst- en verliesrekening sluit, nadat op vaste activa f 692.396 werd afgeschreven, met een winstsaldo van f 618.582 (v. j. f 489.096). Voorgesteld wordt een divi dend van f 136,95 per aandeel (v .j. f 109,55). Bij de inschrijving voor levering van melkproducten aan de Amerikaan se strijdkrachten in Europa gedurende het tweede halfjaar van 1954 is aan de samenwerkende Nederlandse bedrijven N.V. Sterovita en Domo een be langrijk grotere order toegevallen dan in het lopende halfjaar. Thans worden per week 550.000 liter in papier ver pakte melkproducten door deze bedrij ven geleverd. Het is nog niet nauw keurig bekend hoe groot de nieuwe order is. Minister Luns vertrok gisteren om 16 uur naar Nederland om "andaag in de Eerste Kamer aanwezig te kun nen zijn bij het debat over de begro ting van Buitenlandse Zaken. Hij wordt morgenmiddag in Genève terug verwacht. In de V.S. wordt het geven van godsdienstonderwijs op de openbare scholen soms als onverenigbaar met de grondwet beschouwd. Afwijkingen in de afzonderlijke staten betreffen de korte morgenwijdingen met bijbel lezen en gebed aan de openbare scho len. Twaalf van de 48 Amerikaanse staten schrijven de dagelijkse bijbel lezing voor, in 26 andere staten is zij toegestaan en in wijde kring gebrui kelijk. In de staat Wisconsin wees de rechtbank een verzoek van de Metho disten om het zestig jaar geleden af geschafte bijbellezen aan de openbare scholen weer in te voeren af met de motivering, dat de bijbel tot de „con fessionele literatuur" behoort, waar van het gebruik op openbare scholen in strijd is met de grondwet. In de nacht van Dinsdag op Woens dag heeft zich in Thessalië, in Noord- Griekenland opnieuw een aardbeving voorgedaan. De zwaarste schokken tra den op in het dorpje Sourpi, in het ge bied van Aimyros. Het dorpje, dat tweeduizend inwoners en 250 wonin gen telt, is volledig verwoest. Slacht offers zijn er niet. Ook is in Karditsa een kerktoren vernield. .Het Italiaanse kabinet heeft tegen gesproken, dat de onderhandelingen over een oplossing van het vraagstuk- Triëst het stadium hebben bereikt, waarin definitieve plannen zijn opge steld. Volgens eerdere berichten zou den premier Mario Scelba van Italië en de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, een plan hebben besproken, volgens hetwelk het vrije gebied van Triëst tussen Italië en Zuid-Slavië zou wor den verdeeld. Men zou hierbij onge veer de huidige zonegrenzen aanhou den. De ingenieurs, die het reddingswerk leiden in de bruinkoolmijn bij Grosseto (Midden-ltalië), waar zich Dinsdag een. ontplofl'ii heeft voorgedaan, hebben de hoop opgegeven dat de vijf-en-twin- de mijnwerkers die zich nog in de mijn bevinden, gered kunnen worden. Tot dusver zijn de stoffelijke resten van zeventien slachtoffers geborgen. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul Henri Spaak, en de minister van Defensie, Antoon Spinoy, zijn Woensdag naar Parijs gegaan om met de geallieerde opperbevelhebber in Europa, generaal Alfred Gruenther, besprekingen te voeren. Zij zullen spreken over de aanstaande verkorting van de militaire dienst in België van 21 tot 18 maanden. In het dal van Fassa, ten Noorden van Campestrina in de Dolomieten, zijn 2500 personen van de buitenwereld afgesloten als gevolg van sneeuwstor- tingen, waardoor de hoofdverbindings weg is versperd en een brug vernield. Alle verbindingen met het dal zijn af gesneden. De werkzaamheden van red dingsploegen, die trachten het dal te bereiken, worden belemmerd door het slechte weer en de dreiging van nieu we lawines. Het Oostduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken maakt de aanhouding op 13 April bekend van Heinz Glaeske, een Westberiijner die op die dag ver dween, tezamen met dr Alexander Troesjnowitsj, een leidende functiona ris van een organisatie van Russische emigranten. Glaeske zou bekend heb ben voor de Westduitse geheime dienst te werken. Andrei Wisjlnskl, de Russische afge vaardigde bij de Verenigde Naties, is gisteren per Queen Elizabeth uit New York vertrokken. Hij verklaarde, dat hij zijn functie weer zal opnemen na zijn vaoantie te Moskou. NOORDERMARKTBOND, 6 Mei. 8000 kg uien 4,105 en grove 44,80; 8000 kg bieten A 5—5,30 en B 4—4,10; 30.000 kg peen B 14,30—23,20, C 10,40— 12,30 en D 6,80—8,10; 160.000 kg rode kool 11,10—35,60; 30.000 kg gele kool 18,65—31,70; 180.000 kg witte kool 6—17; 10000 kg witlof I 76—96, IB 73—81, II 67—79, IIB 53—75, III 64—73 en afwij kend 2264; 300 kg prei 20. ALKMAAR, 5 Mei. Witlof: I 68—79, II 35—60 en III 35—60; bloemkool: I 76 —96, II en III 20—60; rode kool 12,50— 27; spinazie 1231; sla 20—28,50, B en C 7,50—13,50; andijvie 60—63; radijs 12— 16; raapstelen 6,5011; rabarber 12,50— 21,50; rode bieten 5,508,50; winterpeen 510; waspeen 53; uien 26,50; prei 8 22,50; selderie 15,5025; peterselie 61; appels: Goudreinetten K 32—56 en Jona than Hl 67; peren: St Rémy I 50 en II 29. WARMENHUIZEN, 6 Mei. 10 500 kg rode kool 11,5027,90; 6000 kg gele kool 18—27,60; 72.300 kg Deense witte kool 6,10—14,50; 750 kg rabarber 15; 3600 kg uien: gewone 2,10—3 en grove 1,70—3; 100 kg witlof 72; 550 kg bieten 5; 8600 kg peen: B 18—19,10 en C 8,90—11,20. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Mei. 95.000 kg witte kool 6—14.80; 11.000 kg gele kool 19.5029; 25.000 kg rode kool 16,40—27,50; 1800 kg witlof: IB 78—83 en IIB 61-*-77; 6600 kg peen: B 14-70— 16,20 en C 9.30—11.20; 1800 kg bieten A (binnenland) 5—5,30; 3300 kg rabarber 10,20—16,20; 2700 kg uien: II 4,70—5,50 en grove II 4,404,80. ZWAAG, 5 Mei. Aardappelen 13- 16.70, spinazie 20-37, postelein 52-59, uien 2.70-8.80, bieten 2-5, prei 23-27, rode kool 15-21, witlof 50-117, breek- peen 5-7.80, waspeen 32, radijs 12-17, Rémy 44-49, knolbiet 5.20-6.50, gare bloemkool 66-81, komkommers 28-59, perziken 55-96, aardbeien 2-7, Goud- reinette 38-72, Jonathan 36-79, Sint Rémy 52-53, Winston 34-95. OBDAM, 5 Mei. 80.000 kg peen B 13-16.70, C 8.90-10.60, D 6.70-8.50; 35.000 kg bieten A 5-5.20, B 4-4.10700 kg uien 3.50-4.60, grof 4.5012.000 kg Deen se kool 8.20-9.10; 8000 kg witlof, IA 102-130, 1 B 83-92, 2 A 96-113, 2B 70-89, 3 66-73, 4 45-73. BLOKKER, 5 Mei. Aardappelen 16; Spinazie 26-30; witlof 65-95; radijs 6-14, rabarber 16-26, andijvie 58-61, sla 12-26, bloemkool 82-93, selderie 23-25, goudreinette 45-66, Jonathan 48-89, Sint Rémy 44-49, knolbiet 5.20-6.50, gare- bieten 15. WOGNUM, 5 Mei. Witlof A 71— 104, B 64—79, C 53—66, stek 28—56, aan voer 5000 kg.; breekpeen B 11.70—15, C 7.609.40, aanvoer 20.000 kg.; knolbie ten A 55.20, B 44.20, aanvoer 7000 kg.; sla 15.2022.20; spinazie 26—32; rabarber 16—18.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3