1 xSPGAVÉ 1 ASPECT S DE WONDERE WAERELT Ook dat nog In kort bestek erdog Mient sefy Wat verwacht Berlijn van de conferentie in Genève? Dien Bien Phoe SNIPPERDAG IN GENEVE Kritieke dag in Palais Bourbon Zege van premier Laniel niet onwaarschijnlijk ENGOED icone\ JAAR wielhal f 37.50 f 6.95 gs- F 26.50 met vele üten Mislukking zal voor Berlijners een zeer moeilijke situatie scheppen Nam II en zijn bezoek aan de Oostzöne Suezkanaalzöne Internationalisatie is de oplossing zegt Malan Indo-China VrijdagZaterdag ter sprake Westen zoekt compromis inzake Korea I INTERNATIONAAL V si Steun van Gaullisten te verwachten Juin blijft bij NAVO DONDERDAG 6 MEI 1954 5 rokken ozen iprekken tjes 5rg bediend. TELEF. 2266 - Aanbieding 12 van het :kje een lamisole met je waarde 4.25 trnituur I 2.95 glop 12 it/wc/ adres MAAR "AD lenigingen en i'lnkellors! ijdig Uw SLICHTING. en LAMPEN, n gekleurd. DERE IPEN tumafname iale prijs. T.L. BUIZEN EURDE IPEN :erd kleur- bladderen af. NS KIJKEN RATEN - Laat 172 OONS Alkmaar IS bim-bam garantie s garantie ider inl. roep „Heijermans", on- Van Dokkum, op in te veel" van de i bi.i uitstek voor is er tot en met de ouden van aanwezig waren, uitvoering en lo- >or de jaarlijkse is er. Vooral om ieuwbakken huis- re veertien spe- doen, heeft deze deel gehad in de pvoering, hierin nevr. Van Hool- waren koste- drinkpartij! Ook id de dames Van avesande, Corrie ter, M. Besse als mevr. T. Schujjt ach, G. Mulder Meijer als hun gERLIJN, dat pas drie maanden geleden zelf het trefpunt was van de minis ters van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden, volgt met bij/.ou dere belangstelling het verloop der besprekingen in Genève. Dit komt niet alleen, omdat het besluit in Genève bijeen te komen, hier werd getroffen, maar ook omdat men bijzonder benieuwd is, of de conferentie van Genève het er beter af zal brengen dan het „congres van Berlijn" in Februari van dit jaar. Wat aan de Spree werd begonnen, wordt nu aan het meer van Genève voortgezet en zo kan men het de Berlijners eigenlijk niet kwalijk nemen, dat zij zich ten opzichte van de besprekingen in de stad van de gewezen Volkenbond zo'n beetje in de rol van peter en meter voelen. Dit is tevens één der redenen, waarom zij hun petekind een voorspoedige ontwikkeling toewensen. Het Hgt echter voor de hand, dat er ook nog andere redenen zijn, die de Berlijners bewegen hun ogen op Genève gericht te houden. Zij weten namelijk al te goed, dat het verloop der besprekingen een grote invloed zal uitoefenen op de positie van hun stad en zelfs van geheel Duitsland ook al zouden deze punten rechtstreeks helemaal niet ter sprake komen. Slaagt men er te Genève in een belangrijke ontspanning in Azië te bewerkstelligen, dan lijdt het geen twijfel, of ook Berlijn en Duitsland zullen spoedig weer op de internationale agenda worden geplaatst. Wordt Genève een tweede Berlijn, dan kan men er van de andere kant echter van verzekerd zijn, dat in het bijzonder West-Berlijn in een zeer hachelijke positie zal geraken. Dc druk, die nu reeds vanuit het Oosten op de Westelijke sectoren wordt uitge oefend, is nog slechts een voorproefje van hetgeen later zal volgen. Hieraan twijfelt hier niemand. VAN DE ANDERE kant beseffen de Berlijners heel wel, dat het uitspre ken van goede wensen alleen niet vol doende is om het welslagen van een conferentie te waarborgen. Van veel groter belang is, dat bij alle deelnemers de oprechte wil aanwezig is om de be staande geschillen op te lossen op een wijze, die met de gerechtvaardigde be langen van ieder rekening houdt. In dit opzicht is men hier echter niet al te op timistisch gestemd. Om het even of men nu spreekt met de arbeiders die in Nicolassee tonnen geel zand storten, met de ambtenaren in het reusachtige gebouw van de sociale verzekering aan het Fehrbelliner Platz, met de profes soren van de hogeschool voor politiek in Schöneberg of de diplomaten van de door de Sovjets niet meer erkende militaire missies, overal fronst men het voorhoofd, wanneer de kansen van Ge nève ter sprake komen. Nu is dit niets bijzonders, maar het bijzondere in het geval van Berlijn is echter, dat zekere kringen hier hun oordeel niet uit louter vermoedens heb ben gevormd. Zij hebben de gelegen heid gekregen min of meer uit de eer ste hand betrouwbare informaties in te winnen en wel gedurende het bezoek, dat de Noordkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Nam II, op 22 April jl. aan Oost-Berlijn bracht. Nam II was vergezeld van zijn plaatsvervan ger, Soek Pok die nu ook in Genève is, van de Chinese ambassadeur in Oost- Duitsland, Tsjie Peng-Fei en van Mos- kou's afgezant, Semjonov. Dit gezelschap heeft de Oostduitse minister van Bui tenlandse Zaken opgezocht om hem omtrent de te volgen gedragslijn in Genève in te lichten en met hem daar naast de mogelijkheden te bespreken de Oostduitse waarnemers bij de confe rentie op het geschikte tijdstip gelding te verschaffen. De volgende dag liet de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken arn zijner belangrijkste mede werkers voor een beperkte groep ge nodigden een samenvatting van het be sproken;} voordragen waarbij nog ter loops zij gemeld, dat een vertegenwoor diger van United Press de bijeenkomst moest verlaten, „omdat hij niet op de lijst der genodigden voorkwam". QENOEMD beperkt gezelschap kreeg in de conferentiezaal van het Oost duitse ministerie van Buitenlandse Za ken o.a. te horen, dat een regeling der Aziatische vraagstukken niet mogelijk is zonder Peking in zijn legitieme rech ten te herstellen. Peking verlangt vol ledige gelijkberechtiging en wanneer dit doel in Genève niet onmiddellijk kan worden bereikt, dan moet men vol gens Nam II maar een hele reeks nieu we conferenties beleggen. Hij sprak zich tevens voor een hereniging van Korea „op democratische grondslag" uit, voeg de er echter onmiddellijk aan toe. dat een niet-erkenning van Mao's bewind (Vervolg van pag. 1) j^jAAR de Amerikanen gingen ernstig op het verzoek in en lieten door schemeren eventueel bereid te zijn zelfs troepen te sturen. Hiertegen kwa men protesten van alle kanten: „Geen daden, waarmede een nieuwe oorlog geriskeerd wordt". Waarop Churchill zei dat Engeland onder geen enkele voorwaarde mee zou doen. Dus ging de luchtmacht van de zevende Ameri kaanse vloot niet naar het strijdto neel. De Chinezen bleken zich van de dreigementen weinig aan te trekken en gingen rustig door met het sturen van materieel naar kameraad Giap. Wat nu te doen? Minister Dulles vloog terug naar Amerika, ietwat ver bitterd over de gang van zaken in Genève. De Amerikanen begrijpen de Fransen niet goed. Met de ene hand vragen, smeken ze bijna, om militaire steun, maar tegelijkertijd steken ze de andere uit om met Ho Tsji Minh te onderhandelen. Wie in Frankrijk woont verklaart deze houding gemakkelijker. Bidault heeft tot nu toe een vrij persoonlijke politiek gevolgd. Deze politiek is met Dien Bien Phoe vastgelopen. Vandaar, dat er in Parijs veel critiek is op het beleid van de minister. Onder de druk van deze critiek is duidelijk gebleken, dat men in Indo-China niet te hard van stapel moet lopen. Het is zeker een ernstig gevaar wanneer heel dit gebied in handen van de communis ten valt, maar om dit te voorkomen wil de grote meerderheid der Fran sen zeker geen nieuwe oorlog riskeren, ten verdeling lijkt, aldus de Fransen, beste oplossing. deze hereniging ten zeerste zou bemoei lijken. In Oost-Berlijn werd tevens besloten in Genève te gelegener tijd ook nog een poging te wagen de Duitse kwestie ter sprake te brengen. Men heeft aan dit besluit echter geen ruchtbaarheid wil len geven om Dulles geen argument in handen te spelen de deur van de confe rentiezaal te Genève dicht te slaan. Pe king en Moskou zullen echter pogen Oost-Duitsland in het spel te betrek ken door een voorstel der Oostduitse waarnemers te onders'eunen alle Duitse leden van het vreemdelingenlegioen on middellijk uit Indochina te repatriéven. De Oostduitse regering heeft hen nu reeds politiek asyl en werk aangeboden, om het even of zij uit Oost- dan wel uit West-Duitsland stammen. Men is er zich te Berlijn goed van bewust, dat zelfs dit stoere program vele tactische mogelijkheden open iaat. Men weet echter evenzeer, dat zij aan de kern van bovengenoemd program niets kunnen veranderen. Evenmin als in Europa, met name in Duitsland, zijn de communisten in Azië bereid onder panden uit handen te geven, zonder dat deze door het Westen behoorlijk wor den betaald. Dit heeft de vertegenwoor diger van de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken na de besprekingen met Nam II duidelijk uitgesproken. En daarom is men hier over het verloop der besprekingen in Genève helaas niet in staat zeer optimistische verwach tingen te koesteren. De Zuidafrikaanse eerste minister Malan, heeft in het parlement gepleit voor internationalisering van de Suez kanaalzöne. De enige oplossing van het Suezkanaalprobleem is de erkenning, dat de gehele wereld belangen heeft in deze zone. Malan stelde de vorming voor van een internationale commissie van de landen, die de meeste belangen hebben bij de beveiliging van het ka naal in vredes- en oorlogstijd. Ook Egvpte moet zitting hebben in 'een der gelijke commissie. Zuid-Afrika is in het bijzonder voorstander van handha ving van militaire bases in de omge ving van het kanaal. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN SCHOTLAND Bij de Dinsdag gehouden gemeente raadsverkiezingen in Schotland is de Labourpartij in een aantal districten vooruitgegaan. In de ochtenduren van gisteren was bekend, dat de socialis ten 42 zetels gewonnen en 20 verloren hebben. Bent U modern ingericht? Dan Is hier hèt radiotoe stel voor U: Het ERRES 5-Sterrentoestel. fl. 333.- ERRES RADIO R. S. Stokvis Zonen N.V. KY 536 J AM en FM v«n der Heem fabrikaat Advertentie irifi Med.) HET WAS gisteren een „snipper dag" in Genève. Er werd geen en kele formele zitting gehouden. Daarentegen werd er in de salons door groepjes van twee en drie af gevaardigden druk beraadslaagd. Deze bijeenkomsten waren gewijd aan twee vraagstukken, namelijk het voorbereiden van de bespre king over Indo-China en het weg werken van de meningsverschillen tussen de Westelijke landen. Gede legeerden. die hij geen van heide kwesties betrokken waren, bespra ken onderling, de „levenskansen" van de Franse regering en de ge volgen die een eventueel aftreden voor de conferentie van Genève zou kunnen hebben. Op het stuk van Indo-China is men het er over eens, dat dit probleem zo spoedig mogelijk moet worden aange- Een overzicht van een voltallige zitting van de conferentie te Genève. pakt. De Fransen hopen, dat de be sprekingen reeds Vrijdag of Zaterdag zullen kunnen beginnen. Het wachten is op de delegaties van de Indochinese regeringen. Die van de Vietmlnh is ai aangekomen, die van Vietnam. Laos en Cambodja worden vandaag of morgen verwacht. Frans-Russische be sprekingen hebben tot de slotsom ge leid, dat het voorzitterschap van de onderhandelingen zal worden beperKt tot de deelnemende landen. Daarmee is prins Wan van Thailand, die de plenaire zittingen over Korea mede heeft geleid, uitgeschakeld. In Weste lijke kringen bestaat hierover we) enige teleurstelling; men vindt het jammer, dat de Aziatische landen niet positiever tegenover „Genève" zijn gaan staan. In het tegengestelde ge val zouden zij bij de besprekingen be trokken hebben kunnen worden, iet- geen de Gemenebestlanden wel op prijs zouden hebben gesteld. Achter de schermen is voorts gepro beerd, de barsten in het Westelijke eenheidsfront te lijmen. Er moet een compromis worden gevonden tussen de verzoeningsgezinde houding, welke enkele landen inzake Korea aanne men en de veel straffere van de Ver enigde Staten en Zuid-Korea zelf. Er is gisteren tussen Genève en Seoel ge telefoneerd over een aantal westies; is men het eens geworden, dan zal dat binnenkort in een soepeler houding van het Westen merkbaar worden. \\/IJ ZIJN niet bereid om te onder handelen over vrede in Indo-China tot elke prijs, aldus verklaarde premier Laniel Dinsdag tijdens een wel uiter mate rumoerige zitting van de Franse Nationale Vergadering, de eerste na het Paas-reces, waarbij de heren afge vaardigden van het Volk zich ge plaatst zagen tegenover de alles be heersende noodtoestand, waarin vele gebieden van Indo-China zich thans dank zij de militaire successen van de troepen van het Ho Tsji Minh-regiem bevinden. De regering wil de eigenlij ke discussie in de Vergadering over dit netelige probleem enige tijd uit stellen om het resultaat van de thans zeer nabije besprekingen te Genève, waaraan ook door de beide in feite strijdende partijen uit Indo-China zal worden deelgenomen, afwachten. Toen dit bekend werd, weerklonk vooral van socialistische en natuurlijk van communistische zijde de kreet „Wapen stilstand, wapenstilstand". Ook de ra dicalen speelden fel mee. Terecht was Laniels antwoord hier op het hierboven aangehaalde „Geen vrede tot elke prijs". Terecht is een debat, juist in de Franse Nationale Vergadering, op dit moment onjuist omdat dit op zijn minst de Franse positie en die der Verbonden Staten op de conferentie van Genève zou be moeilijken en zeker verzwakken. La niel moet tegenover de volksvertegen woordigers in deze fase der gebeurte nissen krachtig en hoog spel spelen, anders is het hek in Parijs helemaal van de dam. Vandaar zijn verzoek om een motie van vertrouwen, waarover heden zal worden gestemd. Indien de leden van de Vergadering werkelijk het belang van Frankrijk, van Europa en de Indochinese staten voor ogen hebben, zullen zij Laniel en zijn minis ters op dit moment, dat hoogst ge wenste vertrouwen schenken. Dan zul len zij ook het uitstel der debatten over Indo-China aanvaarden. De ge volgen van de val van de Franse rege ring op dit uitermate kritieke moment zou niet te overziene gevolgen hebben. ///////////A\\\\\\\\\\\ £)E FRANSE politici en tengevolge daarvan de ganse vrije wereld zit in Indo-China met een vraagstuk, dat uit groeide tot een dergelijke gevaarlijke zaak door het ongelukkige gegoochel der Fransen zelf in de eerste periode na het einde van de tweede wereld oorlog. Wijsheid en werkelijk inzicht in de toenmalige verhoudingen in Achter-Indië hadden waarschijnlijk dit gehele probleem kunnen voorkomen. Terugblikken heeft geen zin meer, he laas. Wij staan voor de harde feiten Het principe van onderhandelingen kan nooit en mag nooit worden afge wezen. Dat daartoe thans een moge lijkheid is geschapen hebben wij dezer dagen reeds toegejuicht. De commu nistische delegaties in Genève staan inzake het Indo-China-vraagstuk zeer sterk. Molotov is een knap en sluw diplomaat. Sinds Berlijn heeft hij al meermalen successen in de koude oorlog met hst Westen geboekt. Daar om moet hem niet de kans worden gegeven die reeks van successen in sa menwerking met Tsjou En Lai en straks de afgevaardigden van de Ho Tsji Minh voort te zetten. Een val van de Franse regering zou dit in de hand werken. De onderhandelingen in Ge nève zouden in gevaar komen en wel licht moeten worden uitgesteld. Dat zou de positie van de communistische vijand slechts versterken. En dit toch zullen ook de leden van de Nationale Vergadering (de communisten dan uit gesloten) niet wensen. QNDERHANDELEN is op het huidige moment immers het best bereikba re. Sprak Eisenhower ook niet over het nieuwe doel: „Een modus vivendi" als het enig bereikbare nu? Onder handelen betekent geen „de bedoeling om toe te geven, om een wezenlijk be lang vrij te geven, om zich in zijn hemd te laten zetten", aldus dezer da gen de Britse ambassadeur in de V.S. in een rede in de States. Dat komt weer overeen met Laniels: „Geen vrede tot elke prijs" Maar dan ook géén uit stel, want elke dag uitstel, elk Uur kan onherstelbaar verlies betekenen. Daarom wèl uitstel van het Indo- China-debat in de Franse Nationale Vergadering. Als de afgevaardigden vandaag Laniel in de steek zouden la ten, zouden zij niet alleen zichzelf, maar de gehele vrije wereld in de steek laten. Moge men vandaag des wege in het Palais Bourbon aan het Plein der Eensgezindheid in Parijs tot dit enig goede inzicht komen. £EN GROEPJE uitge laten bruiloftsgasten uit Stadskanaal, dat een autotochtje aan het ma ken was, stopte even in Borger, omdat een van de feestvierenden daal heel even een boodschap moest doen. Toen hy na twee uur nog niet terug was, sloegen al zijn met gezellen aan het zoeken en toen aanvankelijk zelfs de politie hem <n heel Borger niet op het spoor kon komen, begor men zich toch werkelijk echt ongerust te maken. Zonder aanleiding overi gens, want korte tijd later bleek, dat de ver dwenen bruiloftsgast, die zeeman van professie was, een collega had ont moet en zo'n heimwee naar de zee had gekre gen, dat hij zonder dra len met hem naar Am sterdam was vertrokken om zich aan te monste ren. Het bruiloftsfeest zal wel niet zo bar gezellig geweest zijn. EEN merkwaardige ver zameling kon men aantrejfen op de on langs gehouden veiling van voorwerpen, die in 't gebouw van de West- duUse Bondsdag door de afgevaardigden in het afgelopen jaar verloren waren. Er bevonden zich slaafjes lipstick onder, wimperborsteltjes, vele zakdoeken met een knoop er in, detectiveromans, ondeugende boekwerk jes en zelfs een muziek- album met swingnum mers. Het geeft wel te denken, nietwaar? "J~OMMY en Geraldine de Paoli, twee lieve kinderen te St. Louis in de Amerikaanse staat Missouri, resp. zes en acht jaar oud, sloegen hun spaarvarkentjes aan gruizels om een kleine boete te betalen, welke hun vader, een chauf feur, had gekregen. Met hun tweeën hadden ze zevenhonderd dollarcen ten, dat is zeven dollar, wat ongeveer net zoveel is als hier zeven gulden. De kranten hoorden er van, dus ook de lezers, en deze stuurden de kinderen wat geld, op dat ze niet met een hele maal lege spaarpot zou den blijven zitten. Tom my en Geraldine ■heb ben nu samen zeven en zeventig dollar. [)E ENGELSE journalist George Eglin, die een studie heeft gemaakt van het openbaar vervoer in West-Europa, is best (e spreken over de Rotter damse tram. De trams van de Maasstad doen maar twee en twintig mi nuten over een afstand, waarvoor de trams in Liverpool een uur nodig hebben, zegt hij. Voorls schrijft de heer Eglin, dat hü dc indruk heeft, dat de Nederlanders, in dien een bus of een tram uit Liverpool door een van hun steden of dorpen zou rijden, gillend van het lachen uit liun bui zen dc straat op zouden rennen. Wü kennen de Rotterdamse tram en wy ■hebben ook eens in een Liverpoolse tram gezetrn. Er was wel een verschil, maar gillen van het lachen, neenWij zou den die Engelse journa list wel eens over onze hoofdstedelijke trams wil len horen. IN EEN Meidoornstruik vlak bij het Bezuiden- hout in Den Haag, is een nest van een hout duif gevonden, dat ge heel was vervaardigd van gevlochten koper draad. Het nest, dat dienst heeft gedaan van 1947 tot 1953, weegt niet minder dan drie pond en anderhalf ons. Men wist van het bestaan van het nest, maar had altijd gedacht, dat het gewoon van takjes was gemaakt. De tuin, waar in de Meidoornstruik staat, grenst vlak aan het gebombardeerde ge deelte, en de vogel heeft daar waarsdnjnlijk geen gewoon bouwmateriaal voor zijn nest kunnen vinden. Vogelkenners noemen de vondst uiter mate interessant. (j HOEFT NIET be vreesd te zijn om naar de televisie te kijken. Of bent u dat ook niet? Er wordt namelijk beweerd, dat het langdurig zien naar televisie-uitzendin gen gevaar voor ogen en hart oplevert door de straling van de televisie buizen. Duitse weten schapsmensen uit de electro-industrie en van het radiologisch insti tuut van de universiteit van Freiburg hebben nu echter bewezen, dat op een afstand van twee meter van het televisie scherm practisch geen straling meer optreedt en dat die straling, die van het televisiescherm uitgaat, aanmerkelijk geringer is dan die van de lichtgevende cijfer» van een polshorloge. Wij moeten u toch even vertellen van die persfotograaf, die door zijn baas naar Genève was gestuurd on daar met alle geweld een plaatje wilde schieten van de lijfwacht van minister Molotov. Enkele dagen geleden ontdekte hij vier gespierde, zwaargewapende leden van deze lijfwacht in een grote, zwarte Russische Zis-auto voor het Geneefse conferentiegebouw, wachtende op hun heer en meester. Met zijn camera in de aanslag snelde de fotograaf op zijn slachtoffers toe, maar de vier Russen zetten hun kragen hoog op, zodra zij de actieveling in de gaten kregen, drukten hun vier hoeden diep in de ogen en wendden hun vier hoofden. Nu begon een leuk spelletje, dat tien minuten duurde en tal van toeschouwers trok. De fotoman, geïnspireerd door de vier geheimzinnige mannen in het zwartrende vliegensvlug naar de andere kant van de Zis om het daar te proberen, maar zodra hij daar voor het venster van kogelvrij glas verscheen, volgden de vier Russen opnieuw het bovengenoemde ritueel. Bovendien doken zij ditmaal naar de bodem van de auto. Dit ging zo verscheidene malen achter- een en telkens opnieuw wendden de Russen het hoofd naar de andere richting, zodat het was alsof zij een vertraagde tennismatch volgden. De fotograaf deea alsof hij het opgaf, maar keerde toen plotseling terug, en toen dat ook niet hielp, paste hij een list toe, waar de lijfwachtlieden tenslotte wél intrapten. Hij wachtte, totdat zij alle vier weer naar de bodem van de auto gedoken waren en knipte toen een blitzlamp af, hetgeen de Russen daar onder in de auto natuurlijk zagen. Onmiddellijk daarop verschenen vier opgeluchte lyf- wachtgezichten, die meenden dat die fotomaniak zich tevreden had gesteld met een plaatje van de van boven lege auto. Op dat ideale ogenblik knipte de fotograaf af. De verdere dug heeft hij vrijaf genomen. YyAARSCHIJNLIJK zal Gaullistische steun de tien maanden oude Franse regering van Joseph Laniel redden, wanneer de motie van vertrouwen vanmiddag in stemming wordt ge bracht. De Gaullisten hebben getoond, dat zij, hoewel zij critiek hebben op de minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, geen kabinetscrisis willen veroorzaken tijdens de besprekingen te Genève. Wanneer zij hierin volhar den bestaat er grote kans dat de rege ring zal aanblijven. Bepaalde groepen van de Nationale Vergadering zijn heftig gekant tegen de regering en speciaal tegen Bidault en de minister van Defensie, René Plèven. Tegenstanders van het Euro pese Leger zien in aanvallen op deze twee ministers een nieuwe klap voor de Franse bekrachtiging van de E.V.G. De socialistische voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering, Daniel Mayer, heeft gisteren de Franse rege ring gecritiseerd, omdat deze er niet in geslaagd is een onmiddellijke wa penstilstand bij Dien Bien Phoe te ver krijgen in ruil voor toelating van Vietminh tot de vredesonderhandelin gen te Genève. Mayer, die voor de commissie verslag uitbracht van zijn besprekingen met Bidault in het begin van deze week, meende, dat men ook Last van zenuwen? Mij nhardt'i Zenuwtabletteo helpen U et overheen. (Advertentie, Ing. Med.) De Franse maarschalk Juin zal aan blijven als opperbevelhebber van de centrale Europese sector der NAVO, aldus een bericht uit Parijs. De maar schalk is vorige maand door zijn re gering uit zijn nationale (militaire) functies ontslagen wegens critiek op de E.V.G. De Noordatlantische Raad beschouwt „het incident-Juin" als ge sloten. De raad is van oordeel, dat de uitlatingen van de maarschalk over de E.V G. in strijd zijn met het stand punt, zoals dat door de raad meer dan eens is geuit. Maarschalk Juin, hiervan in kennis gesteld, is aange bleven Dit betekent dat de maar schalk voortaan niets zal doen dat in strijd is/met de politiek en de wensen van de NAVO. met Amerikaanse tussenkomst had kunnen dreigen om een wapenstilstand te verkrijgen. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Raad van de Republiek (de Franse Eerste Ka mer), Marcel Plaisant, heeft bij pre mier Laniel zijn bezorgdheid uitge sproken over de gang van zakeu te Ge- nèva. Vandaag zal in Wenen in de gevel van het huis, waar de psycholoog Sig- mund Freud een belangrijk deel van zijn leven woonde, eep plaquette wor den onthuld. Dit zal geschieden door prof. dr H. C. Rümke, rector magnifi cus van de rijksuniversiteit te Utrecht in zijn kwaliteit van president van de World Federation for Mental Health, met het uitspreken van een rede. Het gemeentebestuur van Dussen in het Land van Heusden en Altena, hoopt binnenkort het bij de bevrijding verwoeste en nu weer gerestaureerd» kasteel als raadhuis in gebrujj: te ne men. Een Amerikaans krijgsgerecht heeft in Washington een korporaal van het leger tot tien jaar zware dwang arbeid veroordeeld met oneervol ont slag uit de dienst wegens samenwer ken met de communisten en aanbren gen van medegevangenen tijdens diens krijgsgevangenschap in Noord-Korea. In Turijn zijn vier Italianen wegens spionnage voor Tsjechoslowakije ver oordeeld tot gevangenisstraffen van negen' tot zeventien jaar. Van 16 tot 21 Juli zal een Zweeds marine-eskader een bezoek brengen aan de Russische haven Leningrad. Russische oorlogs bodems komen in Stockholm op be zoek. Beide flottieljes zullen bestaan uit een kruiser en drie torpedoboot- jagers. De Nederlandse coaster „Wester Eems" is de haven van Brest binnengelopen, omdat door zware storm de lading was gaan werken. De Russen zullen deze zomer minder vlees kunnen kopen, dan zij gewend zijn. Dit omdat de regering voorrang wil verlenen aan uitbreiding van de veestapel. Er zal meer vis beschikbaar komen. Het Westduitse ministerie van vluchtelingenzaken heeft bekend gemaakt, dat 17.5 procent van de West duitse bevolking uit vluchtelingen en verdrevenen bestaat. Het aantal in de Sovjet-Unie geïnterneerde Duitse bur gers wordt op 133,000 geschat. Vol gens het Noorse blad „Aftenposten" heeft de Amerikaanse regering de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS toestemming verleend om via de Noordpoolroute van Scandinavië uit een luchtlijn naar de VS te openen. Men wacht nog op toestemming van Canada. De begroting van de We reldgezondheidsorganisatie voor 1955 beloopt ruim 10 millioen dolls'- 'iet- geen 20 procent meer is dan het ans lopende jaar.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5