Directeur liet zijn effecten in Amerika Gillette Gillette @1 Mill Concours d'élégance van touringcars Bescherm Uw auto met Dit jaar nog meer Amerikaanse vestigingen in ons land vecht tegen de duurte! Belangrijke mededeling voor automobilisten benoorden het Y autoradio-voorlichtingsdag Wasindustrie is voor rationalisatie en mechanisering In hoger beroep f2500.- boete geëist Prijsstijgingen overal, maar... NU SLECHTS Europees parlement Principieel accoord in Parijs Rechtstreekse verkiezing De Belgische CVP verloor in totaal 25 zetels LIKDOORNS KKSÜÊ Deel kankeronderzoek is mislukt Dagblad in het Esperanto Goede belangstelling voor de Landbouwbeurs Tourisme en folklore in Noordwijk aan Zee De Langedijker dansers op de boulevard Wordt U gekweld Loop niet door met die hoofdpijn! "j AsPIRlwj Reserve-kapitein in arrest Verdacht van oplichting op grote schaal DONDERDAG 8 MEI 1954 De federatie voor de wasindustrie in Nederland gaat een actie voeren voor rationalisatie en mechanisering van de bedrijven. De federatie wordt gevormd door de Bond van Wasindustriëlen in Nederland, de R.K. Nederlandse Bond van Wasindustriëlen en de Nederland se Bond van Protestants-Christelijke Wasindustriëlen. Zij belegt op Zater dag 8 Mei in Utrecht in het Jaar beursrestaurant een vergadering, waar op zij alle wasserijen zal uitnodigen aan de actie mee te werken. Op deze vergadering zal worden gesproken door drs A. M. Groot, die tot voor kort directeur was van het Instituut voor Onderzoek en Voorlichting op het gebied van Bedrijfs- en Bestuurs- tfficiency in Den Haag. ■JEGEN de 48-jarige directeur J. J. F. B. uit Heemstede, aan wie over treding van het deviezenbeslult effec ten ten laste is gelegd, heeft de pro cureur-generaal bjj het Amsterdams gerechtshof, mr F. C. Kist, gisteren 2500,boete geëist, omdat hij geen gevolg had gegeven aan de „deviezen beschikking bewaargeving effecten'* van Juli 1948. G* nu over op Gillette. De be roemde Blauwe Gillette mesjes hebben de scherpste snijkanten ter wereld. Zij zijn voordelig omdat re zo lang meegaan en U scheert zich werkelijk perfect. Scheert U vol gens de moderne Gillette methode! Het wereldbekende Gillette 32* icheerapparaat met 2 Blanwe Gillette mesjes: slechts f 1,10. DISPENSER met 10 mesjes 150 nu voor Pakje van 5 Een „goeie mojgeri"? begint mét Gillette! (Advertentie, Ing. Med.) De ministers van Buitenlandse Za ken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden zijn het te Parijs in beginsel eens geworden over de vorming van een parlement uit de ses landen ter versterking van de democratische controle op de bo- ven-nationale Europese organen. Dit parlement zal worden gekozen vol gens algemeen kiesrecht. Het zal de huidige Assemblée van de Kolen- en Staalgemeenschap ver vangen. De Hoge Autoriteit dezer ge meenschap en het commissariaat van de EVG zullen aan dit parlement ver antwoording verschuldigd zijn. Zodra alle partijen het verdrag inzake de EVG bobben goedgekeurd, zullen de nodige schikkingen voor de vorming ervan worden getroffen. Deze zullen uiteindelijk door de volksvertegen woordigingen der aangesloten landen moeten worden goedgekeurd In diplomatieke kringen te Parijs is men van mening, dat dit accoord niet slechts de Franse socialisten maar ook de andere partijen gunstiger voor het voorgestelde Europese leger zal stem men. Een rechtstreeks gekozen verte genwoordiging zal immers nauwlet tend toezicht op de ontwikkeling van de EVG houden en elke vrees voor herleving van de Duitse generale staf wegnemen. Nu de Belgische Senaat gisteren zijn zgn. gecoöpteerde leden heeft gekozen en reeds eerder de provin ciale senatoren waren aangewezen, zijn de 175 zetels thans als volgt ver deeld: CVP 79 zetels tegenover 91 in tfe vorige Senaat, Socialisten 72 (62), Liberalen 22 19) en Communisten 2(3). De verdeling van de 212 zetels in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers was ais volgt: CVP 95 (108). So- cialirten 86 (77), Liberalen 25 (20), Communisten 4 (7) en onafhankelij- ken 2 (0). Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijkescheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de p(jn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillen de benzocaine. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn mid del van f. 135 bespaaft U veel e'1 nde. (Advertentie. Ing Med.) Het onderzoek naar een levende ver wekker van kanker moet definitief als mislukt worden beschouwd, zo heeft de Westduitse prof. dr Dietrich op een internationaal congres van kanker specialisten te Hamburg verklaard. De wetenschap is er thans van overtuigd, dat, de ziekte andere oorzaken heeft waarnaar het .nderzoek wordt voort gezet Prof di Von Euler uit Stock holm wees in dit verband op de bete kenis van het biochemisch onderzoek. Gedurende het 39ste internationale Esperanto Congres, dat 31 Juli a.s. te Haarlem begint en een week duurt, zal dagelijks een courant in het espe ranto verschijnen. Het wereldnieuws en de reportages worden per telex ont vangen. Ter zitting werd duidelijk, dat het ging om „een belangrijke waarde aan Amerikaanse effecten", die als eigen dom en op naam van de Nederlandse directeur in de safe van een Ameri kaanse bank lagen. In 1948 besliste de Nederlandse regering, dat alle effec ten bij een inleveringskantoor moes ten worden gedeponeerd. De directeur vulde, zoals hij ver plicht was, alle formulieren 'an de Nederlandse Bank in en zond ze op. Tegelijkertijd schreef hij de Ameri kaanse bank een brief, waarin hij deze bank duidelijk maakte, welke maat regelen de Nederlandse regering had getroffen. Daarna vervolgde 'lij met: „Ik wens mij in geen enkel opzicht aan de Nederlandse wetten te ont trekken, ik wil volkomen gehoorza men, maar indien U voor mij zoudt willen nagaan of U op grond van de Amerikaanse wetgeving gerechtigd bent mijn fondsen in Uw bank te hou den, dan zou mij dat zeer aangenaam zijn". Het resultaat was, dat de Ameri kaanse bank de effecten inderdaad be waarde en niet aan het inleverings kantoor opzond. Doch in Nederland moest in December jl. de eigenaar toch terecht staan. Hem werd door de economische politierechter te Haarlem een geldboete van 100.000,— opge legd, waarvan echter verreweg het grootste deel, nl. ƒ97.500,— voorwaar delijk met een proeftijd van 4 maan den. In de afgelopen maanden heeft de heer B. de Amerikaanse bank, gezien het vonnis van de economische poli tierechter, persoonlijk opgedragen de effecten alsnog onmiddellijk bij het inleveringskantoor te deponeren. Dit was dan ook reeds geschied. De procureur-generaal meende, dat de voorwaardelijke boete thans kan vervallen, aangezien de effecten in middels zijn gedeponeerd. Hij be perkte zijn eis daarom tot ie boete van 2500,De uitspraak volgt op 19 Mei. Ruim 4000 belangstellenden, voor het merendeel landbouwers uit alle delen van het land, hebben gisteren de Utrechtse Landbouwbeurs bezocht. De collectieve stand van de Neder landse Vereniging van Carrosserie- en Wagenbouwers trekt meer bezoek dan bij enige vorige gelegenheid. Er zijn verscheidene orders geplaatst voor landbouwwagens, transporteurs en trac- torkappen, ook voor België. Er was veel belangstelling voor een op de beurs geïntroduceerde loofklapper van een firma uit Friesland, die niet alleen goede zaken deed in dit artikel, doch ook in elevators en landbouwwagens. De gemeentebesturen van Enschede, Almelo en Wageningen bestelden mo- torgrasmaaimachines. Illilliilllllllllil In de Philips Rijdende Tentoonstelling te Alkmaar,Canadaplein, zal op Zaterdag 8 Mei a.s., van 9.00 tot 17.30 uur een worden gehouden, speciaal voor automobilisten. Gratis toegankelijk. Philips specialisten zullen een uitgebreide voorlichting en demonstratie van Philips autoradio-toestellen geven, terwijl bovendien autoradiobezitters hun apparaat gratis kunnen laten inspecteren. (Advertentie, Ing. Med.) ■ÉSy Dr E. L. Kramer, directeur-generaal van de industrialisatie, die een bezoek van verscheidene weken heeft ge bracht aan industriecentra in de Ver. Staten, heeft in een toespraak, gehou den voor de Netherlands Club te New York, medegedeeld, dat het aantal Amerikaanse maatschappijen met een vestiging in Nederland in de loop van dit jaar door de oprichting van vier nieuwe fabrieken zal stijgen tot 32. Hij verklaarde, dat Nederland vooral ondernemingen van de metaal nijverheid en van de chemische nij verheid wenst aan te trekken. Van overheidswege worden het be drijfsleven in Nederland thans zo weinig mogelijk beperkingen opge legd, zo zeide dr Kramer, en arbeid en kapitaal werken met de regering samen om de concurrentiepositie van het land in de internationale handel te handhaven. Het aantrekken van Amerikaanse industriële ondernemingen voor dit streven spruit echter niet voort uit een behoefte aan dollarkapitaal. Ne derland streeft bij de uitbreiding van zijn industriële capaciteit haar een zo groot mogelijke verscheidenheid van producten en voor een aantal producten beschikt de Amerikaanse industrie over grotere technische ken nis. Het aantrekken van Amerikaanse bedrijven houdt voorts verband met de omstandigheid, dat de internatio nale handel van vitaal belang is voor de Nederlandse levensstandaard, het geen de noodzaak van uitbreiding van de export naar de wereldmarkten met zich brengt. Dr Kramer verklaarde tenslotte, dat de Nederlandse regering slechts met tegenzin het Duitse voorbeeld van verlening van langlopende credieten voor het aantrekken van Amerikaan se industriële bedrijven zal volgen, daar zij dit niet als een gezonde po litiek beschouwt. (Van een onzer redacteuren). Htt jaarlijkse concours d'é élégance voor touringcars, gisteren ten derden male op de boulevard te Noordwijk aan Zee gehouden, wordt steeds meer een touristische en folkloristische gebeurtenis van beteke nis. Er bestond hiervoor ook thans weer een grote, zelfs internationale belangstelling en wij mogen het betreuren, dat Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, ivaar het tourwagenwezen behoorlijk is ontwikkeld en dat kan bogen op een levendig folklorisme, slechts met een paar wa gens en één dansgroep die van de Langedijk acte de présence gaf. Het vorig jaar, toen onder meerdere de Alkmaarse kaasdragers met veel succes aantraden, maakte men representatief een betere beurt, ik aar mede uiteraard niet gezegd wil zijn, dat de enkele inschrijvers uit de kop van onze provincie de eer van Noord-Holland niet hoog hebben gehouden. Ook dit jaar was de organisatie van het concours door de F.N.O.P. weer tot in de perfectie geregeld en ondanks het zeer gure weer, dat het verblijf aan de boulevard nu juist niet tot een pretje maakte, wist het fleurige en afwisselende schouwspel van voor bijtrekkende wagens en demonstre rende groepen de duizenden bezoekers gedurende enkele uren volmaakt te boeien. Een zestigtal touringcars, *e een nog comfortabeler dan de andere, gaf een goed inzicht in de vorderin gen, die de automobieltechnici en de carrosseriebouwers jaar op jaar ma ken. Het publiek stelt in dit opzicht zijn eisen steeds hoger en telkenmale weet men hieraan door toepassing van de nieuwste snufjes en door het aan wenden van een bepaalde luxe weer te voldoen. Naast de vele D.A.F.-wa- gens, waren o.m. de Scania Vabis, de Volvo, de Bedford en andere fabrieks merken vertegenwoordigd, waarbij de enkele Duitse en Belgische inzendin gen opvielen door respectievelijk een grote soliditeit en een overdadige glas- en chroomuitvoering. De West-Frisia-reiswagen met de heer Ten Bruggencate (garage C. Slij- kerman te Oude-Niedorpeen 34-per- soons Austin, bouw Jongerius, bleek wel aan alle eisen, die men aan een moderne reiswagen mag stellen, te voldoen, waarbij vooral veel aandacht is geschonken aan de factoren van practische waardehier noemen wij in het bijzonder een ingenieus uitge dacht verwarmings- en ventilatiesy steem. Deze wagen leent zich in hoge mate, ook door het comfort, voor grote buitenlandse reizen. Aan de toenemende vraag naar klei ne toerwagem is garage Hooyberg uit De Rijp tegemoet gekomei. door het „in de vaart" brengen van een 16- persoons touringcar, een Opel, waar voor Domburg de carrosserie bouwde. In deze klasse kwam dit wagentje, dat zowel van interieur als van exte rieur aan de hedendaagse eisen vol doet, gced voor de dag. Het concours in zijn geheel heeft het bewijs geleverd, dat de onderne mers, die het personenvervoer langs de weg behartigen, kosten noch moeite ontzien als het er om gaat de belan gen van het reizend publiek te dienen. De revolutionnaire vooruitgang, die het touringcarwezen de laatste tien jaar heeft ondergaan, is bij deze ge legenheid nog weer eens scherp ge accentueerd. Bij de deelnemers aan het Con cours d'Elégance was ook een Friese volksdansgroep met haar nationalevlag. Deze trok veel be langstelling. Zij voerde ondermeer de Skotse Trije uit, waarvan we hier het slot, „Het schoenmakertje" genaamd, zien. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regel matig Togal. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Adv. LM. POLISHES CLEANERS WAXES VALMA beeft voor Uw auto het luiste onderhoudsmiddel (Advertentie, ing. Med. Het folkloristisch gedeelte van het concours bood een grote verscheiden heid. De entree, die het Langedijker dansgroepje op het terras van hotel „Noordzee" maakte, was warempel niet slecht, al zou het mogelijk aan beveling verdienen enkele oudere per sonen in het groepje op te nemen, waardoor hul en zijden petje beter tot hun recht zouden komen. Maar de jongelui dansten spontaan en het pu bliek reageerde hartelijk. Verder waren er vogels van diverse pluimage: het eiland Marken was met een grote groep vertegenwoordigd on der leiding van de populaire Sijtje Boes, de Larense volksdansers deden het uitstekend, de Veluwe zond een deputatie in historische kledij en zo waren er groepen uit schier alle delen van het land. Zelfs Jacoba van Beie ren, jong en schoon, was op het appèl, maar zij viel men kan de historie moeilijk geweld aandoen met haar ruiterescorte aan de kop van deze touringcarfile wel even uit de toon. Noord-Brabant, dat het vorig jaar een éclatant succes boekte met zijn ven- delzwaaiers, deed het nu niet minder met zijn Oosterhoutse drumband, die zo speelde, dat de stukken er letter lijk afvlogen. Lat was inderdaad kra nig werk! Een van de grootste attracties vorm de ongetwijfeld de Schotse groep, welker ledeV "hun Belgische afkomst niet vermochten te camoufleren. Dat was een plezant clubje en deze lieden uit Oostende hebben eens even ge toond wat er aan spirit in de Vlaming leeft. Noordwijk had voor deze gelegen heid zijn beste plunje weer aange trokken: er waren veel vlaggen en nog meer bloemen, vaak met artis tieke hand geschikt Er werd door allerlei muziekcorpsen hulde aan „Paul Kruger" uit Den Haaghard geblazen, maar de Noordzeewind blies nog het hardst en hoewel wij, wat de accommodatie betreft, moeiijk een plaats zouden kunnen noemen, die zich beter tot het houden van éen dergelijk concours zou lenen dan Noordwijk, zou het mogelijk wel aan beveling verdienen het voor een vol gende gelegenheid iets meer land inwaarts te zoeken. Thans heeft het Noordwijkse klimaat een goed deel van het enthousiasme bij deelnemers en publiek gedoofd en dit was jam mer ten opzichte van het zeer vele, dat men aan het welslagen van dit concours ten koste had gelegd. De autobusonderneming Slijkerman behaalde een eerste prijs in de klasse autobussen uit het jaar 1953 met ten hoogste 35 inzittenden. De onderne ming Hooyberg verwierf een ereprijs in de klasse autobussen uit 1953 met ten hoogste 25 inzittenden. ALLEEN ECHT MET HET BAYER KRUISX (Advertentie, Ing. Med.) De 50-jarige reserve-kapitein van de Koninklijke Landmacht J. J. K. B., die dienst deed in de Prinses Margriet kazerne te Wezep, is door de Konink lijke Marechaussee in arrest gesteld, verdacht van het plegen van oplich ting ten nadele van inwoners van We zep en collega's Om hoeveel geld het gaat staat nog geenszins vast. Wel is bekend, dat aan de kapitein bedragen zijn verstrekt van 4000—16.000 en 25.000 gulden en waarschijnlijk zelfs nog veel grotere, waarvan de gevers niet eens wisten wat er mee zou gebeuren. De reserve-kapitein zou verhalen hebben opgedist, over een handel die hij dreef, waar men zijn geld zeer voordelig in kon steken. Over de aard van deze zaak liet hij zich niet uit. Alles ging zeer geheimzinnig. Het is voorgekomen, dat de man eerst een klein bedrag leende en dat spoedig te rugbetaalde. om daarop een des te groter bedrag in handen te kunnen krijgen Blijkbaar vertrouwde men hem dan voldoende.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9