Journalistieke Uitingen. Plaatselijk Nieuws. Lokaal Nieuws. Zoo ga dan dit eerste nummer de wereld in en drage reeds het zijne bij tot meerdere glorificatie van Bergen, waarvan wij zoo vurig hopen en verwachten, dat mogen be waarheid worden de slotwoorden van den sym - pathieken, grijzen Alkmaarschen archivaris, den heer C. W. Bruinvis, door hem gedicht op 2 Sept. 1906, luidende: „En 't dorp, zoo vaak als schoon genoemd, Wordt dan als dubbel dorp beroemd, Door honderden tot zomeroord verkozen." Nauwelijks waren wij nu bijkans drie jaren geleden in deze streken komen wonen, of wij grepen naar de pen oin in kranten en tijdschriften Bergen en omstreken te gaan verheerlijken. Meermalen mochten wij de voldoening sma ken, dat berichten, die niet den aard van reclame berichten droegen, doch door hun nieu ws-inhoud voor plaatsing in het redac tioneel gedeelte der groote persorganen in aanmerking kwamen, werden opgenomen, ter wijl wij in geïllustreerde tijdschriften o.m. in „Buiten" en „Het Leven" op Bergen's schoon mochten wijzeD. Verleden jaar organiseerden wij met de vertegenwoordigers van „het Handelsblad", „de Telegraaf', „de Nieuwe Courant" (den Haag), „Het Nieuws van den Dag", de „Deutsche Wochen Zeitung" en enkele provinciale bladen een tocht naar Bergen en Bergen aan Zee en onze collega's schreven even geestdriftig als wij zelf over hetgeen hun oogen hadden aan schouwd, omdat zij onder een diepe impressie waren gekomen van de overweldigende na- tuurpracht. Niet alleen echter de verslaggevers van de dagbladpers hebben zich verrukt geuit over de natuur-idylle van Bergen, doch ook de leden van het bestnur van den Ned. Journa listenkring, die een bezoek aan Bergen en Bergen aan Zee hebben gebracht, waren vol lof over hetgeen ze hadden leeren kennen. Het culminatiepunt van bewondering tee kenden wy de vorige maand op uit den mond van den heer J. Doorman, president van den Ned. Journalistenkring, hoofdredacteur van de „Haagsehe Courant", die ter gelegenheid van een buitengewone algemcene vergadering van den Jourlistenkring,gehouden te Amsterdam in het „American hotel" kort na zijn openings rede over het bezoek aan Bergen zeidc „dat de aanwezige heeren perplex hadden gestaan over het daar aanwezige natuurschoon." Commentaar is overbodig, niet waar? Op diezelfde vergadering vroegen wij aan het bestuur van den Ned. Journalistenkring of het niet mogelijk was, dat de komende jaarl. alg. vergadering van dien Kring te Alkmaar zou kunnen plaats vinden opdat wij in de gelegenheid konden gesteld worden na afloop dezer vergadering met alle aanwezige Journalisten een tocht naar Bergen te kunnen maken. Het Bestuur kon natuurlijk geen definitieve toezegging doen, doch zou indien het eenigszins mogelijk was aan ons verzoek tegemoet komen. Van harte hopen wij, dat het Bestuur moge beslissen de Nederlandsche dagbladschrijvers dit jaar in deze streken samen te roepen, in de eerste plaats natuurlijk ter behartiging hunner eigen gemeenschappelijke belangen, maar in de tweede plaats ooit om met elkan der een paar gezellige uren door te brengen in een der verrukkelijkste streken van ons dierbaar Nederland. Het wandelen in de Berger bosschen en duinen. De tijd van wandelen is weer gekomen! Het bosch is getooid met het jonge groen, de meidoorn bloeit en in woud en duin ontluiken veel duizend bloemen. Nachtegaal en lijster zingen, de koolduif koert en de koekoek roept. Het doet den mensch goed, de stad te verlaten en in de vrije natuur met volle teugen de reine lucht in te ademen, te dwalen in de bosschen of neer te zitten in de duinpannen, om te luisteren naar het gezang der vogels en het oog te verblij den aan de lieflijke duinbloemen, de teere kinderen der wildernis! Nergens is de duinflora zoo rijk en zoo zeldzaam als in de Berger duinen. De oorzaak er van is, dat tot voor korten tijd de Berger duinen en de toegangen er toe gesloten waren voor het publiek. Alleen daardoor bleef de duinflora behouden en werd niet vernield door de botaniseerende en niet botaniseerende wandelaars, die zich niet kunnen vergenoegen de planten te zien bloeien en haar geur in te ademen, maar die geen rust hebben, voordat zij de bloemen hebben geplukt, de planten uitgerukt of uitgegraven, om ze spoedig te zien sterven. Wilde bloemen zijn zoo teer! Het is treurig te zien, hoe op een Zondagavond paden en wegen soms vol liggen met weggeworpen planten. Op deze wijze is de duinflora op andere plaatsen, waar de wandeling vrij was, voor een groot deel verdwenen en zijn de zeldzaamste exemplaren door de |,g. verzamelaars uitgeroeid. In Engeland, waar >door dezelfde oorzaken op sommige plaatsen de flora achteruitging en zeld zame planten gingen verdwijnen, heeft zich een bond gevormd, uitgaande van onderwijzers, tot bescherming der flora. De bond draagt veel ertoe bij om te behouden wat nog te behouden is. Zulk een bond ware in deze streek niet overbodig! Er wordt zooveel gezondigd uit onwetendheid! Het is niet aan iedereen bekend, dat de duinen vastgelegd moeten worden door beplanting, daar zij anders verstuiven 'en de omliggende gronden bedekken, ja zelfs heele bosschen begraven. Een enkel kaal plekje, waarop de wind vat krijgt, kan in korten tijd een stuifgat worden, dat groote schade aanricht. De beplanting der duinen geschiedt doormiddel van „helm"ook duinhaver genoemd, en door dennen. Zij gaat met groote kosten gepaard. Alle bermen der duinwegen, de afgegraven vlakten, de duinhellingen, moeten worden beplant, om voor verstuiving bewaard té blijven. Er kan niet genoeg gewezen worden, welke schade er veroorzaakt wordt, wanneer door de wandelaars helni of dennen vertrapt of uitgetrokken worden, of wanneer er door op- en afklimmen der duinen het zand los wordt gemaakt en daardoor stuifgaten ontstaan Aan den zeerand draagt de blauwe zeedistel met hare wijdvertakte wortels veel bij tot het vast houden der duinen. Het is daarom zeer te betreuren dat deze plant door de wandelaars bij honderden uitgetrokken wordt 1 En dan de duinbranden, die meestal veroorzaakt worden door het onvoorzichtig wegwerpen van een brandend eindje sigaar of een lucifer. In een oogenblik heeft het drooge mos vuur gevat en staat het duin in brand. De brandstichter loopt vol schrik weg in plaats van het vuur uitte trappen en heele hectaren bosch worden in korten tijd een prooi der vlammen. Tegenover de groote onkosten, die het beplanten en onderhouden der duinen met zich brengen, staat als nagenoeg eeriige opbrengst de jacht. Een enkele hond, door een wandelaar meegenomen, kan daarin groote schade aanrichten. Een broedende fazant van zijn nest met meestal 12 eieren ver jaagd, komt daar niet meer terug en het geheele broedsel is verloren. Dit is maar één voorbeeld. Van stroopers en eierenzoekers spreek ik hier niet, zij kunnen niet onder „de wandelaars" gerekend worden. Om al deze redenen hebben de meeste duineigenaars zich genoodzaakt gezien, hunne duinen voor het publiek te sluiten en zelfs geen uitzonderingen meer te maken. De eigenaar der Berger bosschen en duinen, de heer Van Reenen, wil echter gaarne liefhebbers van wandelen daartoe gelegenheid geven op zijne gronden, mits zij zich onthouden van het toe brengen van schade. Het wandelen op de wegen en paden in de Berger bosschen, waar geen bordje staat met „verboden toegang" is vrij. Zij, die wenschen te wandelen in de door bordjes met „verboden toegang" afgesloten wegen en paden in de Berger bosschen en in de duinen, kunnen op aanvrage kosteloos persoonlijke toe gangskaarten verkrijgen voor den tijd van één jaar telkens. Op deze toegangskaarten staat vermeld, datgene, waaraan de wandelaar zich te houden heeft. Bij overtreding ervan wordt de vergunning tot wandelen ingetrokken. Met hef oog op de controle is het vereischt dat de wandelaar de toegangskaart bij zich draagt. De toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij den heer J. van Reenen, Huize „Kranenburg" te Bergen en bij den opzichter W. Bakhuis te Bergen aan Zee. M. v. R.-V. Naar wij vernemen zal er voortaan des Vrijdags een extra-trein van Alkmaar naar Bergen aan Zee rijden, die te 11 u. 45 m. vertrekt en te 12 u. 15 m. te Bergen aan Zee aankomst. Mogen de vreemdelingen hiermede in grooten getale naar onze badplaats komen! „Zwemmende". Dit is een gevoels- en gedachten-indruk van Geerten Gossaert, .gepubliceerd in „Onze eeuw": De zee is in rust en de wind uit het zuien bij 't [dagen des zomerschen morgens verstild Is melodieus van het diepe gemurmel Dat haar evene reven Doortrilt. Haar stem is de stem van toekomenden vrede wier [stille vertrouwde vertroosting ons riep, Toen in de midzomer-nanachtlijke zwoelte Het bitter verlangen Niet sliep. En nu zijn wij in haar, en waar wij haar klieven, [omsluit zij ons tevens met teederen spot: Alléén en alom en alschoon en ondeelbaar, Het eeuwig voorbeeld Van God. En over ons hoofd is de zeewind, haar adem, de [geest die haar golven bespeelt naar zijn luim, En om onze schouders haar windende wieren En op onze lippen Haar schuim. En vlak aan ons hart bonst in innig vertrouwen [haar machtige hart en de zuivere lust Van haar kussen verkoelt onze brandende leden En voert ons verlangen Terust Zoo, éven verzadigd, ons wiegende loom op haar [golve' als op schoonheids onvruchtbaren schoot, Ontslapen wij zacht tot den wakkeren droom Die is boven leven En dood. In ons volgend nummer zullen wij de aankomst en vertrekuren der trams van en naar Bergen en Bergen aan Zee opnemen, benevens een opgave doen van de voornaamste internationale verbin dingen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1910 | | pagina 2