Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode EERSTE JAARGANG. No. 8. VRIJDAG 22 JOL1 1910. REDACTEUR-UITGEVER: C. NANNES GORTER. BUREAU: „DE NIEUWE COURANT", ALKMAAR. Aan de Adverteerders. Het lichten der Zee. De Duindistel. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. De inwoners van Bergen en Bergen aan Zee worden vriendelijk verzocht hun adver tenties, die zij niet direct aan ons adres (bureau „de Nieuwe Courant" te Alkmaar) zenden, te willen bezorgen bij den heer D. BEELDMAN, Hoflaan 227, die zich bereid verklaard heeft deze in ontvangst te nemen. De prijs der advertenties is 10 cent per regel. De coulant wordt op ruime schaal gratis verspreid door geheel Nederland en komt dus onder de oogen van duizenden. Adverteeren in de „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" geeft voordeelen aan allen, die bij het vreemdelingenverkeer be lang hebben Zegt het voort Van de vele vreemdelingen, die thans in Bergen verblijf houden, hebben waarschijn lijk niet velen het interessante schouwspel van het lichten of „vuren" der zee gezien. In een der eerste nummers van dit blad is over dit phosphoresceeren der zee een artikel geschreven; welnu, wie den helderen phosphorgloed in lange lijnen over het water wil zien verschijnen, make zich thans 's avonds tegen negenen op, om zich strand- waarts te begeven. Tegen het einde van Juli en in het begin van Augustus begint zich het verschijnsel geregeld voor te doen. De lichte maan werkt in deze dagen niet mee, om het goed te kunnen waarnemen; hoe beter de duisternis is gevallen, zooveel te sterker zal het lichten tegen het donkere water afsteken. Men kan den tegenvaller hebben, dat er niets is te zien, maar wie niet tevergeefs komt, wordt geboeid door het ongewone schouwspel, zoo, dat het moeite kan kosten zich er van los te maken. Het is ongewoon aantrekkelijk, in het natte zand bij eiken voetstap vonken te zien spatten, met de hand in het water een lichtende streep te trekken, de omkrullende golflijn in zijn ronding een violetblauwe lijn te zien ver- toonen, die zich voortzet naar links en rechts, de geheele kust langs. Ge kunt het treffen, dat de zee wat woelig is, met sterke branding; dan is het niet alleen de lich tende golf, die op het strand breekt, en u frappeert, maar nog meer de zwaardere roller, die op de bank beukt en uit zijn wijden boog vuur schijnt te storten. Is er een onweer op til, of de lucht zeer donker, dan kan de zee het fantastisch schouwspel vertoonen, alsof zij in laaien gloed staat, zoo ver men zien kan. De bemanning van de „Thisbé, die verjeden week 's nachts te Bergen arriveerde j van IJmuiden, heeft het zoo getroffen, rriaat ondervond daarbij tevens het bezwaar, dat het „vuren" mis leidend werkte en moeilijkheden gaf bij het landen. Zomergasten, die bij het weder opzoeken van hunne huisgoden daarheen wederkeeren, vol van liefelijke herinneringen aan hun verblijf te Bergen, mogen niet verzuimen, ook deze ééne mede te nemen, n.l. die aan een be zoek aan het donkere strand van Bergen aan Zee. Tien tegen één, dat dikwijls de laatste trein van 10.44 nog te vroeg zal worden gevonden. P. van 't Woud. Wanneer men op een mooien dag in de duinen wandelt, ontmoet men er telkens menschen met groote bouquetten duindis tels, die zij met moeite en veel geprik uitge graven, uitgetrokken of uitgesneden hebben. Sommige van deze bouquetten vindt men later op den straatweg liggen, zij werden weggeworpen, omdat zij te veel prikten, andere worden mee naar huis genomen, om voor eenige dagen de woning te ver sieren. Ja, er wordt zelfs handel meë ge dreven, en te Amsterdam worden manden vol van deze kinderen der duinen op den Dam en op het Leidscheplein te koop aan geboden. Zeker, de blauwe duindistel is eene schoone plant, en gaarne zoude men de bezoekers der duinen willen vergunnen, hunne woning er mee te versieren. Maar wat zoude daarvan het gevolg zijn? Er zijn vele wandelaars, maar er is slechts een beperkt aantal duindistels. Zij groeien alleen in het stuifzand in de duinreepvlak aan de zee en hare taak is het, dit zand vast te houden met hare ver vertakte wor tels en te zamen met de helm de duinen voor verstuiven te behoeden. Wanneer nu elk der meer dan 100.000 wandelaars, die in den zomer Bergen aan Zee komen bezoeken, slechts één duin distel meeneemt, dan zal er in korten .tijd deze mooie en zoo nuttige plant geheel verdwenen zijn, zooals dit op andere zee plaatsen reeds het geval is. De wandelaars worden daarom dringend verzocht, mee te willen werken tot het be houd der duindistel niet alleen, maar van alle planten en bloemen in de duinen, geen uitgezonderd, door ze in vrede te laten groeien en bloeien en zich te onthouden van ze uit te trekken of af te snijden. J. v. R. Het programma van de op 24 Juli, des namid dags te 3 uur te geven uitvoering van het Ber gensche Fanfarecorps is als volgt 1. Les Amazones pas Redoublé. G. Lohman. 2. Les jours de Soleil, Ouverture de ConcertH. Kling. 3. Quant l'amour meurt, valse lente. O. Crémiense. 4. Fantasie sur l'Opera, Les Dragons de Villarsv. Maillart. 5. La Parure, Ouverture J. Werkman. 6. The Birds and the Brook R. M. Stults. 7. Fantaisie La Reconnaissance. V. J. Benoodt. 8. Finale Le Festival. P. Janssens. De predikbeurt bij de Ned. Herv. Kerk zal a.s. Zondag om 10 uur waargenomen worden door Ds. Cannegieter. In de kapel van Elim wordt des avonds om half 8 de dienst waargenomen door ds. Schuller, predikant te 's Gravenhage. De godsdienstoefeningen voor R. K. zijn ge regeld als volgt: Op Zon- en feestdagen des morgens 7 uur en half tien en des middags 2 uur. Op dagen in de week des morgens 7 uur en 8 uur en Donderdagsavonds half 7.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1910 | | pagina 1