Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode WANDELEN! TWEEDE JAARGANG. No. 2 VRIJDAG 9 JUNI 1911 REDACTEUR - UITGEVERC. NANNE8 GORTER ADRES: BUREAU „DE NIEUWE COURANT", ALKMAAR Aan de Adverteerders! LOSSE NUMMERS van de „Bergensche Bad-, Duin- en Bosch bode'' zijn te Bergen uitsluitend verkrijg baar bij den Heer P. J. BROUWER, naast den „Berger Kunsthandel", a 5 cent per nummer. Voor Bergen aan Zee zal nader een adres worden opgegeven. De inwoners van Bergen en Bergen aan. Zee Nvófdè'n verzocht burï' advèrfëntiën, Tfie zij niet direct aan ons adres (Bureau „De Nieuwe Courant" te Alkmaar) zenden, te willen bezorgen bij den heer D. Beeldman, Hoflaan 227, die zich bereid verklaard heeft deze in ontvangst te nemen. De prijs der advertentiën is 10 ct. per regel. Er wordt eene korting van 10 ge geven aan hen, die in alle nummers adver- teeren, terwijl zij, die voor zes nummers hunne advertentiën opgeven, 6 °/o korting krijgen. Met den boekhandel of derden wordt niet in relatie getreden. Het Russische Monument te Bergen=aan=Zee. Niet iedereen zal 't bekend zijn, dat Bergen-aan-Zee, de jongste badplaats in Nederland, feitelijk een oude plaats is. Op een kaart van Blaeu van de Heerlijk heid Bergen van 1650 staan op dezelfde plaats, waar het nieuwe Bergen-aan-Zee verrijst, verscheidene gebouwen, benevens een wachthuis en eene „vierboet". Visschers- schuiten liggen op het strand en menschen bewegen zich er tusschen. Daardoor wordt bevestigd hetgeen de schout van Bergen tengevolge van eene enquête in 1494 en 1514 onder eede verklaart: dat een deel der bewoners van Berger ter zee gaan om „cabelliau ende andersins en ha- rinck" te vangen. Een schulpslag voerde toen van de „Franschman" naar Bergen-aan-Zee, in de zelfde richting als nu de nieuwe straatweg loopt. Rechts van het hoiel „Nassau-Bergen'' vindt men nog de resten der toen opge- vischte schelpen. Indien men de kaart [van Blaeu kan ge- looven, waren er toen herten in de duinen en stonden ook verscheidene huizen in de duinbosschen. Vermoedelijk is het oiide Bergen aan Zee ondergestoven, daar in cjien tijd geen sprake was van een geregelde duinbeplanting. Vele hectaren bosch zijn door het zand bedekt, en oude kronieken vertellen, dat ook de de huizen, die eertijds in het duin stonden, daaronder bedolven zijn> De herten hebben -de vlucht genomen, sl&chts een eenzame ree, van elders overgekomen, dwaalt nog wel eens in de duinbosschen. In de laatste 20 jaren zijn de Berger duinen geheel vastgelegd en nieuwe bosschen verrijzen in de plaats van de oude. In 1799 stond er te Bergen aan Zee nog een wachthuis. Twee bekwame zeelieden waren aangesteld om de kust te bewaken. Na den slag bij Bergen, op 19 September 1799, vluchtten vele Russen in de duinen, achtervolgd door de Franschen. Hevige ge vechten hadden daar plaats, het eene bij het duin „de Franschman", dat daaraan zijn naam te danken heeft, het andere nabij het wachthuis te Bergen aan Zee. Vele Russen vonden daar den dood. Ongeveer 500 meter ten Oosten van het café „Prins Maurits" verheft zich, rechts van den straatweg, van het dorp komende, een duin, hoog en statig. In breede rust ligt 't daar, als had 't eeuwen lang zoo ge legen. En toch is 't niet zoo. Vijftig jaar geleden was op de plaats, waar nu het duin zich verheft, eene duin pan, „het Russengat" genoemd. Wanneer de storm het losse zand had doorgewoeld, kwamen daar geraamten, beenderen, uniform- knoopen, amuletten, Russische munten, ko gels, etc. te voorschijn, een prooi voor hen, die door de duinen dwaalden. Menig doods hoofd werd toen medegenomen, om later weggeworpen te worden. Maar 't was alsof de natuur niet wilde gedoogen, dat de beenderen dier arme Russen aldus verstrooid werden. Geweldige stormen hebben een hoog duin den zeekant doen verlaten, om zich in het Russchengat te werpen, barmhartig bedekkend hetgeen er was overgebleven van die arme zwerve lingen. 't Was een lange, grootsche begrafenis, die tientallen van jaren duurde, terwijl de storm huilde en de zee als treurmuziek ruischte. Witte meeuwen waren de eenige volgelingen. Nu is het werk der natuur volbracht. Menschenhanden hebben het duin vastgelegd. Statig verheft het zich uit de vlakte, een reuzenmonument voor hen, die er onder slapen, ver van hun vaderland. Zij rusten nu in vrede. Geen landgenoot komt de plaats bezoeken, geen -plechtige lijkdienst wordt er gehouden, toch zijn ze niet vergeten. Elke Lente tooit hun graf met nieuwe bloemen: teere duinviolen, zilveren distels. Aan den voet van hun monument bloeit de blauwe scabiosa, de witte pirola, de gouden hypericon. Violette orchideeën schuilen onder het hooge duingras, een veilige rust plaats voor fazant en patrijs, blanke meeu wen omzweven den top van het monument, en oude menschen vertellen de wonderbare geschiedenis van het duin, dat den zeekant heeft verlaten om het graf der Russen te bedekken. Wandelen! Velen denken er niet meer aan! Een kuiering van een half uurtje, een uurtje desnoods, nu ja, dat gaat nog. Maar verderdank je! Ik ga, zegt het meerendeel der menschheid, als ik me verplaatsen wil, en die verplaatsing van eenige beteekenis is, per rijtuig, met de boot, de tram, het spoor, de fiets, de auto of het luchtschip! Wandelen, in onzen tijd van stoom, electriciteit en vliegkunst! Ben je dwaas man, daar is geen tijd meer voor, zoo roepen velen uit. En, niet waar, we beklagen de menschen, die leefden in de dagen toen nóch spoor, nóch boot, nóch tram bekend waren en de ouderwetsche bol derwagens en de dito trekschuit nog in volle fleur waren. Och ja, die stumpers van toenAls je toen een reisje van eenige beteekenis moest of wildet maken wat een toebereidselen waren er noodig en wat een moeite ging er mee gepaard En daarom leve de tegenwoordige tijd! Nu gemakkelijk verplaatsen van Zuid naar Nqord,van Oost naar West, naar alle uithoeken van ons land, van ons werelddeel, van onze wereld! Naar de Nieuwe Wereld in een dag of tien, naar ons Indië

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1911 | | pagina 1