VRIJDAG 16 JUNI 1911 TWEEDE JAARGANG. No. 3 Een Oud-Hollandsche tuin in de duinen. REDACTEUR-UITGEVER: G. NANNE8 GORTER ADRES: BUREAU „DE NIEUWE COURANT", ALKMAAR Wanneer men bij aankomst aan het station te Bergen aan Zeé de Julianastraat volgt, tot waar deze den Zeeweg kruist, ziet men een bord staan met het opschrift: „Naar het Parnassiapark en de Tennisbanen." Een kalkzandsteenpad voert naar den rand van eene z.g. duinpan, een lage plek, van6-7H.A. oppervlakte, omgeven door hooge duinen en van het strand gescheiden door een circa 100 meter breeden duinrug. Eeuwenlang heeft die pan daar gelegen. In den loop der tijden heeft zich op haren bodem eene humuslaag gevormd. De vogels brachten zaadjes, met den wind kwamen plantenkieinen van allerlei aard en de natuur, de eeuwig voortbren gende, ging aan het werk. Kleurige bloemen staken hare hoofdjes boven den grondorchideën, witte en roode, slanke pirola's, fijne blauwe kruisbloemen, witte parnas- sia's en op de laagste plekken tiert de knopbies. Maar allen bleven heel laag bij den grond, uit vrees voor hun vijand, den zeewind. Slechts de ridderlijke duindoorns waagden het, hem te trot- seeren en hooger op te komen, om de teere eglantiers isweet briar) te beschermen, die een schuilplaats bij hun gezocht hadden. Het is een dapper en trouw geslacht, dat der duindoorns. Velen hunner hebben het leven moe ten laten in den strijd tegen den zeewind, maar telkens neemt een jongere de plaats in van hem, die gesneuveld is op dit veld van eer en met hunne doornige takken vormen zij een ringmuur, waarbinnen de geurige eglantier veilig kan groeien en bloeien. Ook andere planten hebben bescherming bij hun gezocht.de els.de meidoorn, de wilg. Aan hun voet rijpt de bosch-aardbezie en de braam slingert dankbaar hare ranken 0111 hun heen. Zoo hebben ze getrouw op hun post gestaan, geslacht op geslacht, daar beneden in de duinpan, altijd strijdende, maar nooit overwonnen. Zoo staan ze daar nog heden. Het is een machtige vijand, die zeewind! Eeuwenlang was hij de alleenheerscher der duinen. Hij had ze opgeworpen uit de zee, zij waren zijn eigendom. Hij joeg ze waarheen hij wilde. Zonder mededoogen bedekte hij het groene bosch en de bloemrijke weide met hun zand. Maar toen kwam de mensch en nam den strijd met hem op! Met oneindig veel geduld, met de taaie volhar ding, die den Hollander eigen is, ontnam hij den wind de macht over de duinen, ze vastleggende door beplanting. En de natuur hielp mede, blij zulk een bond genoot gevonden te hebben. Duindistel en kruipwilg houden het stuifzand vast De braam breidt beschermend hare ranken uit over de duinhellingen en elk onschijnbaar plantje, dat daar groeit, heeft eene gewichtige taak te vervullen, evenals de geurige duinroos en het blauwe viooltje. Zij allen strijden mee in den strijd tegen den zeewind. Maar ook hij geeft het niet op. Telkens kijkt hij over de duintoppen, om te zien of er niet ergens een kaal plekje is, waarop hij zijn oude macht zoude kunnen uitoefenen. En wee! als hij zulk een plekje vindt! Met alle kracht blaast hij er in! Hij jaagt het zand op, hij drijft het voorwaarts in woeste vaart! Hij graaft en woelt en maakt van het plekje een groote plek. En als de mensch niet bij tijds het onheil bespeurt, heeft zijn vijand in korten tijd een stuk duin losgerukt en bloem en struik onder het zand bedolven. Maar de Hollander is sterk geworden in den eeuwenlangen strijd met de elementen, tegen wie hij eiken voet breed van zijn grond moet ver dedigen. Hij heeft ze leeren kennen. Spoedig zal de tijd daar zijn, dat wind en zee hem dienstbaar zijn en hem licht en kracht ver schaffen. Maar wij staan nog altijd aan den bovenrand der duinpan. Beneden ziet ge een uitgestrekt terrein met witte paden en groene grasperken. Het is heerlijk daar te wandelen, wanneer het boven koud is en de wind giert. Het is aange naam te zitten op de gemakkelijke banken aan den voet der duinruggen en weg van het ge- druisch der zee te luisteren naar het gezang der vogels. Het is een goed plekje voor kinderen, voor ouden en herstellenden, voor wie de lucht aan het strand nog te sterk is. Parnassiapark werd de nieuwe aanleg genoemd, naar de bloem, een witte ster met 5 bloem blaadjes die daar te huis is. Een park zonder boomen, zult gij zeggen! ik zie niets dan helm! - Maar kijk eens beter! Ver scholen achter elk bosje helm en daardoor tegen den wind beschermd, staat een dennetje. 50 a 60.000 zijn er tot nu toe daar geplant en veel meer zul len er nog geplant worden, tegen de hellingen montana's, in de vlakte laricio's, austriaca's en en maritima's; daarbij nog berk, els, lijsterbes, Amerikaansche eik, tamaris, berberis, vlier en brem. De dennen moeten heel jong geplant worden, 2 a 3 jaar oud, om te samen opgroeiende, elkaar te beschermen tegen den zeewind. Kom maar eens kijken over een jaar of vijf! Tusschen de Elzenlaan, het Russenduin en den spoordijk is hunne kinderkamer. Daar worden ze gekweekt en van hun prilste jeugd af aan den zee wind gewend, om later in het park en op de duin hellingen uitgeplant te worden. Ga nu de trap naar beneden en volg het pad, dat rechts van den hoofdweg op den middenheuvel leidt. Op het eerste terras kunt gij even gaan zitten op de banken, die daar staan en naar de spelers kijken op de twee tennisbanen, die daar beneden heel beschut liggen aan den duinvoet. Het steenen tennishuis, dat tegen den westkant der banen ge bouwd wordt, met kleedkamers, douche, toilet en bergplaats, is bijna gereed. Het zijn mooie gravel- banen, die ook door de badgasten van Bergen- Binnen en van Alkmaar gebruikt kunnen worden en waarop dezen zomer wedstrijden gehouden zullen worden. Nog een paar treden en gij zijt op den midden heuvel, van waaruit gij het geheele terrein over zien kunt. Van uit de halfronde banken, die daar staan, hebt gij een heerlijk uitzicht. Des Zondags en op mooie werkdagen kunt gij daar ververschin- gen gebruiken: thee, koffie, limonade en bier op ijs, gebak, vruchten, etc. Men is daarin tegemoet gekomen aan den wensch van sommige badgasten. Be eigenaar van de'lunchrtrom „Jtiliana" exploiteert de houten tent, die daar boven staat en zorgt voor uitstekende consumptie. Het terrein beneden links van de middenlaan is aangelegd tot aan het rozen- boschje, het terrein aan uw rechterhand moet in den loop van dezen winter aangelegd worden. De kom aan de rechterzijde van den duinrug, waarop gij staat is bestemd voor sportterreintennis, korf- ball etc. Later zal het houten tentje vervangen worden door een grooter steenen gebouw het casino. Als gij langs de brcede middentrap naar beneden gaat, komt gij in het eerste rondeel. Op het gras perk staat eene antieke vaas met voetstuk uit de XVllde eeuw. Rondom zijn gemakkelijke banken geplaatst in de bescherming der duinruggen. Den middenweg volgende komt gij tusschen twee beplante duinen door in het tweede rondeel. Op het voetstuk van het middenperk zal een beeld of een zonnewijzer geplaatst worden. Rondom loopt een terras. In het midden er van is een inham, waarin dezer dagen de muziektent geplaatst wordt, terwijl voor de toehoorders gelegenheid gemaakt wordt om op het terras te zitten als zij naar de muziek willen luisteren. Tusschen de duinopening doorgaande komt gij aan een groot grasperk, omgeven door 8 kleinere. Het groote grasperk is bestemd voor eene fontein. Op het oogenblik is er een straal van de water leiding, die tot daarheen gebracht is. Tot zooverre is de aanleg in den afgeloopen winter gekomen. Wij volgen nu het pad, dat naar het natuur- boschje leidt, waar de eglantier juist begiht te bloeien, beschermd door den duindoorn. Van verre reeds komt de heerlijke geur u tegemoet. In de bescherming van het rozenbosciije is een ander boschje aangelegd. Smalle kronkelpaadjes, die de kinderen zoo gaarne hebben, doorkruisen beiden. Daarvoor is de speelplaats der kinderen: een croquetveld, waarop jongen en ouderen kunnen spelen en beschut door een heuveltje een paar banken benevens een hoop schelpen. Daarnaast staat een huisje, [bestemd voor het bergen van speelgoed en tuingereedschap.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1911 | | pagina 1