Bergensche Bad-, Buin- en Boschbode TWEEDE JAARGANG. No. 4 VRIJDAG 23 JÜNI 1911 REDACTEUR'UITGEVER: C. NANNES GORTER ADRES: RUREAU „DE NIEUWE COURANT ALKMAAR KENNISGEVING. Bouwgronden te Bergen aan Zee. Korte berichten. ...J '«-V LOSSE NUMMERS van de „Bergensche Bad-, Duin- en Bosch bode" zijn te Bergen uitsluitend verkrijg baar bij P. J. BROUWER, naast den „Berger Kunsthandel", a 5 cent per nummer. Te Bergen aan Zee is dit blad te ver krijgen bij A. PASSER (Café Prins Maurits), alwaar ook „Het Liedje van den Bergenaar" is te bekomen a 10 cent. Door de toename van werkzaamheden en het voortdurend grooter worden van het aantal bewoners dezer gemeente, fs het ondergeteekende niet meer mogelijk de toe gangskaarten tot de afgesloten wegen in de bosschen en duinen aan verschillende inge zetenen rond te zenden, zooals hij dit andere jaren deed. Hij verzoekt daarom de inge zetenen, die prijs stellen op deze kaarten, zich voortaan met d u i d e 1 ij k e opgave van hun naam, te wenden tot den boekhouder D. Haasbroek, in het bijge bouw van den huize „Kranenburgh", alwaar ook toegangskaarten verkrijgbaar zijn voor de badgasten, die eveneens verzocht worden duidelijk hun naam en adres op te geven. J. VAN REENEN. Inlichtingen omtrent de Bouwgronden te Bergen aan Zee zijn te verkrijgen op Huize „KRANENBURGH" en bij P. J. BROUWER te Bergen. De nieuwe bewoners van Bergen aan Zee. Ze zijn aangekomen de nieuwe bewoners van Bergen aan Zee niet met de tram, ook niet per automobiel of per rijtuig, niet eens zittende op een rijwiel, maar daarachter loopende aan een touw. De café's kunnen niets aan hun verdienen, ze zijn echte vegetariërs en drinken slechts water. Ze logeeren niet in het badhotel, noch in een der pensions, maar onder den vrijen hemel. En dit kan wel, zonder vrees voor regen of kou want het zijn schapen, twee mooie dikke melkschapen. Ze doen zich te goed aan het gras van het weidje bij het Koloniehuis; vroolijk huppelen ze daar rond in gezelschap van het badpaard, dat zich nu niet meer zoo eenzaam voelt en heel dartel wordt. Des morgens en des aVonds worden de schapen gemolken. Ze geven te qamen ongeveer twee liter vette melk. Met kundige hand heeft juffrouw Stroo ker reeds het eerste schapenkaasje gemaakt. Het is eene gebeurtenis van belang in de ge schiedenis van Bergen ian Zee, de aankomst der eerste schapen in de zeeduinen, even gewichtig als de aanleg van het eerste moestuintje door den Rijksveldwachter C. Ströoker in een beschut hoekje aan den voet van het Russenduin, waar de dop erwtjes bloeiden en de peulen geplukt kunnen worden. Het beteekent het vruchtbaar maken van tot nu toe woeste gronden. Aardappelen worden er reeds sedert eenige jaren geteeld en de boomkweekerij wordt steeds uitgebreid. Het zal niet lang meer duren totdat het eerste koetje komt grazen op de weide bij het strand. Wat in het klein is begonnen, zal in het groot worden voortgezet en weldra zal de grond aan zee nagenoeg alles kunnen voortbrengen wat de be woners er van noodig hebben voor hun levens onderhoud: melk, boter, kaas, eieren, aardappelen, groenten. Alleen het brood ontbreekt. Met den afval der keükens zouden op een ietwat verwijderde plaats een paar varkens gemest kunnen worden, zoodat er ook voor vleesch en spek gezorgd was. Ten zuiden van het nieuwe park zijn uitgestrekte duingronden, waar het gras welig groeit. Zonder veel moeite zouden deze in cultuur gebracht kun nen worden door een flinken man met zijn gezin. De duinen leveren het zand voor de steenen, waarmede een boerderijtje gebouwd kon worden. In zulk eene laag gelegen en daardoor beschutte duinpan kan alles geteeld wordengras, groenten, asperges zelfs bloembollen en meer. Menig gezin zoude daardoor zijn brood hebben, totdat er eens een groote waterleiding aangelegd wordt, die de duinen zal uitdrogen en de vruchtbare duinpannen in stuifzand zal veranderen. M. v. R.-V. Zondag a.s., des morgens om half tien zal de bevestiging plaats hebben van ds. W. J. v. d. Kiefboom door dr. J. P. Canne- gieter, vroeger predikant alhier. Des middags om half twee zal ds. v. d. Kiefboom zijn intrede-rede houden. Dat de belangstelling voor de openlucht-voor stelling van „Adam in Ballingschap" door het gezelschap van den heer W. Royaards in de bosschen van „Oud Kranenburgh" groot is, blijkt uit een aantal brieven, door ons uit de letterkun dige- en uit de tooneelwereld ontvangen. Zoo schrijft ons de ervaren tooneelcriticus van het „Handelsblad," de heer C. J. A. van Bruggen, dat hij zijn vacantie zal afbreken om tegenwoordig te kunnen zijn. De heer J. H. Rössing, tooneelreferent van het „N. v. d. D.", oordeelt dat eene opvoering van „Adam in Ballingschap" in de natuur zeer schoon kan zijn. Gaarne wil hij, indien er goede foto's gemaakt worden, mede helpen om aan de opvoe ring meerdere bekendheid te geven. Ook de heeren Mr. J. N. van Hall, redacteur van „de Gids". Marcellus Emants, voorzitter van het Tooneelverbond e. a. interesseeren zich voor deze opvoering. De tooneelmedewerker van het „Rotterdamsch Nieuwsblad", de welbekende heer Henri Dekking, schrijft ons o. m het denkbeeld om „Adam in Ballingschap" op te voeren, noem ik „prachtig". „Al heeft de geniale 'regisseur Royaards de natuur zelve niet noodig om met zijn Vondel opvoeringen een diepen indruk te schenken, nu hem deze eenige gelegenheid geboden wordt, zal h ij ze weten te gebruiken." „Ik verwacht, dat dit openluchtspel een bijzon der welslagen zal wezen; in de eeuwige schoon heid der natuur de eeuwige poëzie van Vondel te genieten, o, heel graag zal ik, zoo eenigszins mogelijk, je uitnoodiging om op 18 Aug. naar Bergen te komen, aannemen." Het Berger fanfarecorps zal a.s. Zondagmiddag in de muziektent nabij de Ronde Kom zijn eerste uitvoering geven. Naar wij vernemen zal het bestuur van het fan farecorps tevens optreden als bestuur eener Buiten Sociëteit. Rondom de muziektent wordt een terrein groot 4000 M2 afgezet, waarin stoelen worden geplaatst terwijl tevens een goed voorzien buffet zal aan wezig zijn. Tegen betaling van f 1.50 kan men lid dezer Buiten-Societeit worden. De toegangsprijs tot het bijwonen van afzonderlijke uitvoeringen is be paald op 10 cents. Het voornemen bestaat dezen winter eene uitvoe ring binnenshuis te geven waarbij de leden dan gratis toegang hebben. Het fanfarecorps zal bovendien uitgebreid wor den tot harmoniecorps. Nu de vreemdelingenlijst van Bergen aan Zee ook den naam van dr. Frederik van Eeden vermeldt, willen wij herinneren aan de eerste strofen van een zijner gedichten getiteld: „Het Zeegeruisch". „Het zee-geruisch zal ik nog dan gedenken Als diep in zand mijn hoorloos oor vergaat, Als lichten mild mijn oogen niet meer drenken, Als zonder woon mijn ijle wezen staat Naar 't zeegeruisch zal ik nog dan verlangen Als naar het liefst wat mij de wereld dêe, Zij zingt den kroonzang aller wereldzangen, De op zandig veld neer donderende zee.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1911 | | pagina 1