Bergensche Bad-, Bnin- en Boschbode Het Post- en Telegraafkantoor TWEEDE JAARGANG. No. 6 VRIJDAG 7 JULI 1911 REDACTEURUITGEVERG. NANNES GORTER ADRES: BUREAU „DE NIEUWE COURANT", ALKMAAR BOUWTERREINEN. Een tegenstelling. Korte berichten. LOSSE NUMMERS van de „Bergensche Bad-, Duin- en Bosch bode" en „Het liedje van den Berge naaf' zijn te Bergen uitsluitend verkrijg baar bij P. J. BROUWER, naast den „Berger Kunsthandel", a 5 cent per nummer. Te Bergen aan Zee is dit blad te ver krijgen bij A. PASSER (Café Prins Maurits), alwaar ook „Het Liedje van den Bergenaar" is te bekomen a 10 cent. Inlichtingen omtrent de Bouwgronden te Bergen en Bergen aan Zee zijn te verkrijgen op Huize „KRANENBURGH" en bij P. J. BROUWER te Bergen. Met den tegenwoordigen voorspoed van Bergen is zeer in strijd de toestand tVs eeuw geleden. Mevr. van Reenen gewaagt daarvan in haar boekje „De Heerlijkheid Bergen in woord en beeld" op blz. 54 aldus „Van 1746 af volgden slechte jaren elkander ge regeld op. Het land bracht weinig op, de veepest woedde jaren achtereen, de levensmiddelen werden duur. De inwoners konden ook de grondbelasting niet meer opbrengen. In de raadsvergadering van 11 April 1765 besloten Schout en Schepenen om een request [bij de Staten van Holland] in te dienen om, [tegen overdracht van 42 morgen 132 roeden onverkoopbaar gebleken land aan de domeinen] remissie hunner desperate verpondingen (achter stallige grondbelasting) groot f 36312 15 10 te verzoeken, ten einde, zooals zij zeggen, de geheele ruïneering te voorkomen"". Aan genoemd request werden toegevoegd 3 lijsten van het tekortgekomene en nog schuldig geblevene, den 7 September door Schout en Sche penen voor juist geteekend. De eerste lijst vermeldt het bij 64 verkoopingen sedert 1752 tot verhaal der grondbelasting schuldig geblevene, tot een totaal van f 34102 17 12; de tweede het bij 17 der genoemde verkoopingen onverkocht geblevene, waarop tot 1764 dus de geheele verponding, samen f 551 12 8 was verschuldigd, en de derde f 1758 5 6 tot 1764 incluis verschuldigd wegens niet geëxecuteerde goederen van de kerk, de dia- conie-armen en de algemeene armen, mede als desperaat te beschouwen zijnde. De bedragen der 3 lijsten tezamen stijgen tot f 36412 15 10. Tot het verkochte op 13 Mei 1759 behoorden 65 morgen 108 roeden van den graaf van Haultripe en de prinses van Rubempré, 's jaars doende f 331 27 10 aan verponding, waarop f 6298 12 schuldig bleef, terwijl van dezelfden toen onver kocht bleven p.m. 24 njorgen, jaarlijks f 33 14:10 doende, 't Is te veronderstellen, dat de voerders dezer hooge namen, evenzeer als de andere aan- geslagenen, hunne verponding wel betaald zouden hebben, indien zij daarin niet door de onverhuur- baarheid of de géringe opbrengsten hunner eigen dommen verhinderd waren. De Staten stelden den 10 September het verzoek schrift om advies in handen van Gecommitteerde Raden van Westfriesland en het Noorderkwartier, en op dezer gunstig rapport van 24 October 1766, bewilligden zij den 8 Mei 1767 in de afschrijving der schuld en de aanvaarding der landerijen. C. W. B. Duidelijkheidshalve worde hier gezegd, dat de eigenaren van vaste goederen niet van Lands- maar van stads- of dorpswege in de verpondingen werden aangeslagen; en de besturen der plaatsen voor het geheel aansprakelijk en vermoedelijk bij de inning, meer meêdoogend waren dan 's'Lands ambtenaren vermogen te zijn. Zoo geraakten de plaatselijke besturen meer en meer in het krijt, tot de Staten hen uit de desperatie hielpen en de domeinen het onvoordeelige „spagestoken" land bekwamen. Het Berger Fanfarecorps zal a.s. Zondagavond om 8 uur in de muziektent aan de Eeuwige Laan eene uitvoering geven. De leider, de heer J. M. Otto, heeft hiervoor het volgende programma sa mengesteld: No. 1. „Berliner Luft", Marche v. Paul Lincke. 2. „La dame de coeur", Ouverture v. G. Duval. 3. „Godseere in de natuur" v. L. v. Beethoven. 4. Fantaisie sur l'opéra „Les dragons de Villars" v. Maillard. 5. „Bruxelles", Marche mil. v. F. Andrieu. 6. „La reine d'été", Ouvert. v. Ch. Panne. 7. „Souvenir d' Autan", Valse v. Jos. Kessels. 8. Potpourri sur des mo tifs populaires" v. G. Renaud. Niet minder dan 187 maal heeft de heer Willem Royaards Vondel's treurspel „Adam in ballingschap" in verschillende steden hier te lande en in België ten tooneele gevoerd. Overal stampvolle zalen en een uitbundig succes In Groningen werd het treurspel op St. Ni co- laasavond voor de tweede maal gegeven en ondanks dezen bij uitstek huiselijken avond, was de schouwburg geheel gevuld. Dit eene feit zegt méér dan kolömmen van onze Badbode vermogen. Wil men weten hoe de heer Willem Royaards tot eene opvoering van „A. i. B." gekomen is? We laten hierover Royaard's lieve vrouw aan het woord, aan wie een zoo groot deel van het ver worven succes door hare sublieme Eva-vertolking te danken is. Zondagmorgen hadden wij het voorrecht haar bovenstaande vraag te kunnen stellen. Toen deNaamlooze Vennootschap „Het Too- neel" opgericht was, wilde mijn man beginnen met een stuk van een Hollandschen schrijver. De eerste daSttfc-ifen „jdqr nieuwen directeur-acteur-regisseur Royaards moest een nationale daad zijn! Nadat we reeds vele stukken gelezen hadden, kregen we op zekeren avond „A. i. B." onder de oogen-en plotseling riepen we beiden uit: dkt is het, waar naar wij zoeken De heeren Hubert Cuypers en P. C. de Moor werden in den arm genomen, de een voor de mu ziek en de ander voor de ontwerpen, en reeds bij de eerste voorstelling te Amsterdam was het succes overweldigend. En thans zullen we trachten met alle liefde voor Vondel's verzen, die in ons is en met alle toewij ding waarover wij kunnen beschikken hard aan 't werk te gaan, voor het welslagen van deze open lucht-opvoering; er is nog veel voor te doen en naar ik hoor, is de ^belangstelling in den lande naar deze nieuwe daad groot De heer J. Henri Oushoorn is voornemens den 14en Juli, des avonds te acht uur in de Groote Kerk te Alkmaar, een concert te geven, waarbij, behalve den concertgever, zullen medewerken Jonkvrouwe J. Repelaer van Driel, concertzangeres uit den Haag en de heer Louis Robert, organist te Haarlem. Dit belooft een bijzonder mooi concert te zullen worden, zoodat we gaarne een woordje ter opwekking plaatsen om het concert te gaan bij wonen. Het is tijdig geëindigd, zoodat de bezoekefs met de laatste tram nog weer naar huis kunnen gaan. In „De Levende Natuur" komt een eigenaardig artikel voor van den heer G. Blokhuis over de orchideëen-rijkdom van Bergen. te BERGEN is geopend van 15 Juni tot en met 15 September van v.m. 8 uur tot 'savonds 7y2 uur. Op Zon- en Feestdagen van v.m. 8—9 uur en n.m. van 1—2 uur. Voor geldzaken: van v.m. 8.30 u. tot n.m. 3.30 u. Buslichüngen: v.m. 7.50 uur, n.m. 2.30 uur, 6.30 uur en 8.45 uur. Voor telegrammen: op dezelfde uren als het Postkantoor. Te BERGEN AAN ZEE heeft de eerste buslichting plaats om 9 30 v.m., de tweede 2.30 n.m. en de derde 8.30 n.m. Te Bergermeer wordt de bus gelicht 12.20, aan het Bergertolhuis 11.45, aan Oostdorp 3.30 en 8 uur, aan 't Woud 11.20 en 11.35. Het Telefoonkantoor is geopend op dezelfde uren als het Post- en Telegraafkantoor. Het tarief voor het plaatselijk gesprek bedraagt 2y2 cent voor de abonné's, doch vanuit de open bare spreekcel 10 cent. Voor Interlocale gesprekken per 3 minuten 30 cent door geheel Nederland, voor dringende gesprekken f 1.— per 3 min.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1911 | | pagina 1