Bergensche Duin- en Boschbode TWEEDE JAARGANG. No. 13 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1911 REDACTEUR UITGEVERC. NANNES GORTER ADRES: BUREAU „DE NIEUWE COURANT", ALKMAAR Een Bloemlezing. L S. Dit is het laatste nummer der Bergensche „Bad-, Duin- en Boschbode" van het sei zoen 1911. Wij danken allen in het bijzonder den Raad der gemeente Bergen die ons op een of andere wijze van hun belangstelling voor deze uitgave deden blijken, hiervoor ten zeerste. Evenals het vorige jaar hebben wij van verschillende zijden de bewering gehoord, dat de Bergensche „Bad-, Duin- en Bosch- bode" wederom in een bestaande behoefte heeft voorzien en dat speciaal het correct bijhouden van de lijst der aangekomen en vertrokken vreemdelingen gewaardeerd is geworden. Het hoogste cijfer dat wij bereikten, be droeg 1267 personen, tegen 1002 in 1910. Dit aantal zou zeker nog veel grooter geweest zijn indien er vooral te Bergen aan Zee! meerdere gelegenheid tot lo- geeren geweest ware! Wij meenen, dat door de Bergensche „Bad-, Duin-en Boschbode" op flinke wijze aan haar doel om reclame voor Bergen en Bergen aan Zee te maken, is beantwoord. Moge zij nog tal van jaren hiertoe in staat blijven! Der eerste openlucht-voorstelling van „Adam in ballingschap, welke a.s. Zondag des middags om kwart voor drie wordt herhaald, is eene „goede pers" ten deel gevallen Gelijk wij in ons vorig nummer mede deelden, zullen wij thans even aandacht schenken aan hetgeen de dagblad- en de geïUustreerde pers over deze voorstelling hebben geschreven of in beeld gebracht. Vooropgesteld zij, dat wij nog niet al het geschrevene en gereproduceerde onder de oogen hebben gehad; hetgeen hier volgt kan dus nog vermeerderd worden! Het „Groene Weekblad" en „Eigen Haard" vestigden reeds vóór de voorstel ling in woord en beeld de aandacht van het publiek op Royaard's vertooning van het openluchtspel. Na de voorstelling gaven „Het Leven", „de Wereldkroniek" en „de Prins", de „Opr. Haarlemsche Cou rant" en het Zondagsblad van „het Centrum" een aantal platenongetwijfeld zullen andere aanstaande Zondagsbladen en geïllustreerde periodieken nog volgen. De Nieuwe Rotterdamsche Courant schreef: De eerste openluchtvoorstelling op Oud-Kranen- burgh te Bergen bij Alkmaar, is uitmuntend ge slaagd. Of de vertooning van een komediestuk 'in een decor van natuurlijk groen wel door den beugel kan eener ongerepte stijlzuiverheid, daar over zou te redetwisten zijn Maar Adam in Bal lingschap heeft in het natuurdecor prachtig vol daan De voor het tooneel uitgekozen plek in de bosschen van den heer van Reenen leende zich voor het doel uitnemend Het was weer een genot het zuiver, mooie Hollandsch te hooren, dat meest alle medewerkers ten beste gaven ....Hoewel ik metzekerheid alleen voor mij zelve kan spreken en constateeren, dat geen woord in deze openluchtvoorstelling voor mij is verloren gegaan, mag uit de ademlooze stilte, waarmee het publiek de lange vertooning heeft gevolgd worden opgemaakt, dat het geboeid is. Het Handelsblad: Zoo was dit natuurtooneel, gereed gemaakt voor de Adam in Ballingschap-vertooning, geen realistisch nagebootst paradijs, maar een eenvou dig natuur-tafereeltje met het allernoodzakelijkste: de boom der kennis, de padenindeeling, de Cypres als Belial's schuilplaats. En juist omdat het ge- heele natuurtooneel niet meer was dan een fond, zoo stemmig en zoo vredig, maar ook zoo schoon als alleen een natuurtafereeltje zijn kan, is het zoo volkomen geslaagd De wijze waarop Royaards en de zijnen Vondel's tragedie vertolken - dèórover is reeds met zooveel lof bij de vroegere opvoeringen voor 't voetlicht geschreven. En over de uitnemende wijze waarop de „Adam" gezegd werd. behoeft dus hier zeker niet uitgeweid. Maar wat wel mag herhaald, is dat ook nu decoratief de vertooning ongemeen verzorgd bleek. Het Nieuws van den Dag: Lieden uit alle oorden van ons land hadden zich opgemaakt naar Bergen om daar op het natuurtooneel te zien vertoonen Vondel's treurspel „Adam in Ballingschap". De duizend zitplaatsen bleken onvoldoende. Nog een vijfhonderd werden gevraagd. De voorzienigheid van het comiteit heeft een ledige ruimte voor de vijfhonderd weten in te richten. Het is een middag en namiddag geweest van groot genot. Bergen is een idylle. Alles is er groen. Het natuurtooneel in het bosch van bur gemeester v. Reenen gaf werkelijk de illusie van een paradijs. En voor den lusthof zaten in breede rijen de menschen, meest blootshoofds, aandachtig te luisteren en verheven genot te smaken. De stemmen van alle spelenden waren duidélijk hoor baar. Schoon was 't verschijnen der aartsengelen in het wit met blauwen afschijn én werkelijke vleugels als zij op den heuvel staan. Niet minder schoon de komst der wachtengelen. De zachte kleuren der gewaden, het wei-zeggen, het rhytmische van den dans en het slingeren van een bloemketen over Adam en Eva, eene be koring te meer. Na aan alle medespelenden lof te hebben toe gezwaaid voor hun creaties, eindigt „het Nieuws" aldus: Dit alles te zien en te hooren alsof het werke lijk gebeurt, zonder wanklank van toon of kleur, was iets zeer bijzonders. Alle kunstmiddelen ont braken; de natuur was de schouwplaats, omringd door hooger geboomte. Het Paradijs, met z'n bloe men en planten, de Eufraat met lis en waterleliën, de heuvels, waar Lucifer en de zijnen zich legeren, het is alles tot stand gebracht naar aanduiding van den schilder de Moor door den heer C. Bogtman waarom hem groote lof toekomt. Aan het slot der vertooning was er sterk hand geklap. Willem Royaards en zijn vrouw werden bij monde van den heer Nannes Gorter, namens het comiteit, bloemen en kransen aangeboden, met woorden van welsprekendheid en van dank aan Royaards voor het bevorderen der nationale kunst. Een nog sterker handgeklap bewees hoezeer allen met die woorden instemden Het Centrum De uitslag is schitterend geweest, heeft de verwachting overtroffen, den indruk, door vroegere voorstellingen verkregen, nog meer verinnigt, nog meer verdiept. Zoo één, dan was „Adam in Ballingschap" ge schikt en de feiten hebben het bewezen als openluchtspel te worden gegeven. Alleen het kiezen van de plaats van handeling, de voorstelling van den paradijze, was het moeilijke vraagstuk ter op lossing. Ook deze moeilijkheid is overwonnen, dank zij den kunstzin van de ontwerpers De Nieuwe Courant (den Haag) Er was zóóveel publiek opgekomen dat men ternauwernood voor alle belangstellenden plaats kon vinden. De meerderheid scheen volkomen onder de bekoring van deze uitvoering te geraken. Hier mag wel worden gemeld, dat al die honderden toe schouwers in de grootste stilte de geheele uit voering zonder rustpooze hebben aangezien en aangehoord Het was aardig te vernemen, hoe na afloop de dorpsbewoners vol belangstelling de bezoekers vroegen of ze 't héél mooi gevonden hadden. Ieder een was met 't openluchtspel vervuld en de groote toeloop van vreemdelingen scheen den Bergenaren bijzonder vleiend voor hun prachtjg dorp Vatten we dan onze indrukken samen, dan zij hier geconstateerd, dat de openlucht-opvoering van „Adam in Ballingschap" ook wat de combinatie

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1911 | | pagina 1