Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode DERDE JAARGANG. No. 1. VRIJDAG 7 JUNI 1912 REDACTEUR-UITGEVER: C. NANNE8 GORTER. ADRES: RUREAU „DE NIEUWE COURANT", ALKMAAR. Losse Nummers Bergen heil! van de „Bergensche Bad-, Duin- en Bosch bode" en „Het Liedje van den Bergenaar" zijn te Bergen tegen betaling van 5 cents uitsluitend verkrijgbaar bij P. J. Brouwer, (naast den „Berger Kunsthandel"), en te Bergen aan Zee bij A. Passer (Café-pension „Prins Maurits"). Evenals het vorige jaar hebben wij een onzer collega's verzocht, ons zijn indrukken over Bergen te willen meedeelen. De heer M. Vierhout, oud-redacteur der „Nieuwe Rotterdamsche Courant", oud-hoofd redacteur van de Indische „Locomotief", thans redacteur van het weekblad „de We reld", schrijft ons het volgende Wat de geheele duinstrook langs onze Noordzeekust zoo bizonder bekoorlijk maakt, het is de vereeniging van, zoozeer verschil lende en toch zoo wonderwel bij elkaar passende aspecten: de zee, die aan den wandelaar in 't duin aanhoudend hare nabij heid doet gevoelen in de zuivere atmosfeer en de frissche koelte; het lieflijke duinland schap zelvede boschrand aan den voet der laatste binnenwaartsche hellingen; en de uitgestrekte vlakte der weidegronden van het vette Holland. Vooral het oude Bergen munt in dit opzicht uit. Het strand is er nog maagdelijk, de duinen zijn dicht begroeid en laten op verscheidende punten toe, het geheele Ken- nemerland te overzien; het bosch is onge rept en rijk aan oud en hoog geboomte en landwaarts heeft men het gezicht op het meest typische Hollandsche weidelandschap dat zich denken laat. Wie eenmaal in bosch en duin van Bergen heeft gedoold voelt zich telkens weder tot de streek, die ook Hildebrand's hart bezat, aangetrokken. Geen zomergast verlaat het aloude dorpje zonder een voorliefde voor deze plek gronds te behouden, en voor al wat benoorden het IJ woont is Bergen het vacantie-oord bij uit nemendheid, gemakkelijk te bereiken, in den laatsten tijd al de geriefelijkheden biedende waaraan de stedeling gewend is en die hij nu eenmaal ook „buiten" moeilijk missen kan. En bovendien is het Kennemerland histo rische bodem. De Abdij van Egmond, waar van, jammer genoeg, zoo goed als niets meer over is, was in de middeleeuwen een middenpunt van eene geestelijke beschaving, welker invloed zich tot ver buiten onze grenzen deed gevoelen. De streek roept de herinnering wakker aan de Brederode's, de Borselens en de Haemstede's en het kleine, nu zóó vreedzame Bergen is de eenige plaats in ons land waar een stuk van den strijd om de hegemonie van het eerste Fransche Keizerrijk in Europa met de wapenen werd uitgevochten. Bergen's aantrekkelijkheden worden door ons geheele land meer en meer bekend. Het aantal stedelingen die in den vacantie- tijd hier verademing en ontspanning komen zoeken neemt met elk jaar toe; de velerlei luchtig gebouwde villa's mogen 't kan niet worden ontkend aan het dorp zijn oorspronkelijk primitief uiterlijk ontnemen, bij den zenuwoverspannenden dagelijkschen arbeid van onzen tijd is 't een zegen dat de stedeling op niet te verren afstand zulk een lustoord kan vindenaan de behoefte tot ontspanning kan nu eenmaal niet worden voldaan zonder moderne „pensions" te bou wen. De aestheticus oppert terecht bezwaar, doch hij mag niet blind zijn voor de wel vaart welke het vreemdelingenbezoek in het dorp en in de geheele streek verspreidt. De vacantielui brengen Bergen economisch vooruit; en de Bergenaars toonen hunne waardeering door een activiteit zooals men zelden op kleine plaatsen aantreft. Men woont geen twee uren te Bergen of leveran ciers van allerlei slag komen opdagen. De Bergenaars zijn er als de kippen bij en alles behalve conservatief. De stadsmensch kan er zich alles aanschaffen wat hij wenscht en buitendien nog menig eigenaardig souve nir meenemen uit de even welvoorziene als typische oude en nieuwe winkelhuizen. Onder den invloed van personen, wier namen hier niet behoeven te worden ge noemd, toont Bergen goeden smaak waar andere zomerverblijven ruw zijn gebleven. Ik voor mij houd, wat Bergen zelve betreft, 't meest van de oude dorpskom met de Kerkruïne, den eeuwenouden lindeboom, de eenvoudige winkeltjes, de belommerde achterbuurtjes en de ouderwetsche „Rustende Jager", waar met Pinkster de boerenzoons met hun frissche meisjes uit den omtrek, maar ook van uren rijdens vèr, van Anna Paulowna zelfs, kwamen dansen. Men zag 't aan de honderden blinkende twee- en vierwielige boerenwagens dat heel Noord- Holland een tijd van buitengewone welvaart beleeft en dat ook dit voorjaar zich weer goed voor de boeren heeft ingezet. De stedeling is verstandig als hij zich in den voorspoed der landelijke bevolking verheugt, en Bergen profileert mede van den algemee- nen welstand. Zoo doet Bergen goed aan. Het geeft het beeld van een door de natuur rijk bedeeld oord dat zijn rechtmatig loon ontvangt voor 't geen het den vermoeiden stadsmensch in overvloed aanbiedt. Bergen gaat vooruit. Het heeft zich, dwars door de begroeide duinen heen, een weg gebaand naar Zee. Pessimisten mogen een zwaai; hoofd hebben in de toekomst van Bergen aan Zee. Nog maar enkele huizen verspreid in de duinen Maar wie oog heeft voor 't geen Bergen aan Zee gunstig onderscheidt van andere Noordzee-badplaatsen, die voorspelt ook dat project een goeden einduitslag. De Bergenaars mogen nog lang het sym pathiek karakter behouden dat zij ons thans nog vertoonen. Ik heb er nog geen spoor gevonden van die onhebbelijkheden welke de jeugd in andere veel door vreemdelingen bezochte Hollandsche dorpen zich, onder aansporing van ouders, heeft aangewend. Bergen is nog onbedorven. Het herbergt tot op heden den dag het aantrekkelijke type zandbewoners, door Beets en Hofdijk ln dicht en ondicht geprezen. Moge dit nog lang zoo blijven Moge Bergen zich aan andere zomerver blijven spiegelen en er tegen waken dat ook niet hier, onder den invloed van het vreemdelingenbezoek, zich allengs die weer zinwekkende verschijnselen gaan voordoen welke elders de schaduwzijde zijn van de periodieke invasie van de bevolking der groote stedenBergen is ontdekten Bergen zal er wel bij varen. Doch Bergen blijve,

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1912 | | pagina 1