Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode DERDE JAARGANG. No. 7. VRIJDAG 19 JULI 1912 REDACTEUR-UITGEVER: C. NANNES GORTER. ADRES: BUREAU „DE NIEUWE COURANT", ALKMAAR Losse Nummers Feest voor de jeugd! Ernstige waarschuwing aan zwemmers en niet-zwemmers. Aan kinderen en ook aan groote menschen. van de „Bergensche Bad-, Duin-en Bosch bode" zijn tegen betaling van 5 cents uit sluitend verkrijgbaar bij P. J. Brouwer, (naast der „Berger Kunsthandel"), te Bergen en te Bergen aan Zee bij A. Passer (Café pension „Prins Maurits") Aan deze twee adressen is tevens „HetLiedje van den Bergenaar" (woorden van Mevr. M. van Reenen-Völter, muziek van Ph. Loots) te verkrijgen a 10 cents. Op den verjaardag van de H.M. Koningin- Moeder 2 Aug. a.s. zullen, evenals ver leden jaar, wederom wedstrijden in het fortbouwen -voor kinderen van badgasten te Bergen en Bergen aan Zee gehouden worden. Op de baan in het Parnassia park zal een wedstrijd in het Croquetspel worden gehouden. Nadere bijzonderheden omtrent de rege ling in het volgend nummer. Van den heer P. Varekamp, badarts te Zand- voort, ontving het „Hdbld." een stuk, waaraan wij het volgende ontleenen Geen zomer gaat er voorbij of één der zeebad plaatsen heeft te boekstaven één of meer gevallen van verdrinken, door eigen schuld ontstaan. Niet genoeg kan gewaarschuwd worden tegen de onzin nige gewoonte ver in zee te gaan. In een kleine brochure, door mij uitgegeven „Genezing door zeelucht en zeebaden", wordt er met nadruk op gewezen, dat zelfs de beste zwem mer, volkomen vertrouwd met de zee, plotseling z g. kuitkrampen of andere aandoeningen kan krij gen en groote kans heeft te verdrinken. Wanneer er om hulp geroepen wordt, daar, waar geregelde controle is, zal in de meeste gevallen vroegtijdig hulp verleend wordenmaar ook in deze gevallen kan het te laat zijn de ontzettende angst kan aanleiding geven tot zoo enormen schok van het hart, dat patiënten niet meer te redden zijn, ook al is de badarts oogenblikkelijk op de plaats des onheils. Het ligt voor de hand, dat niet-zwemmers er in het geheel niet aan denken kunnen verder in zee te gaan dan de badman zegt, d.w.z- het zeewater mag niet boven de heupen komen, daar men anders door het trekken van het water gevaar loopt het evenwicht te verliezen en dieper in zee komt. Met nadruk wil ik er hier op wijzen, dat het z.g. trekken van het water zoowel bij vloed als bij eb voorkomt door de terugloopende golf. Op het dik zijn van het zeewater wil ik den lezer attent maken om een catastrophe te voorko men dan dus dubbel voorzichtig zijn, daar het een bewijs is van diepere stroomen en zuigingen in het water. Ik hoop echter, dat voortaan zoo veel mogelijk geageerd wordt tegen het in zee gaan zonder bad-contróle en dat hoogstaande, ontwik kelde menschen, van nu af aan daarin niet meer voorgaan. Het nemen Van een zeebad, twee malen per dag is absoluut verkeerd. Het hart schijnt een dusda- nigen sterken prikkel slecht te verdragen. Dat men rustig badende plotseling wat dieper kan komen vindt zijn oorzaak in banken waart'us- schen diepere gedeelten bespeurt men dus, vooral als niet-zwemmer, djit men door één of twee passen in het water te doeft dieper wegzinkt, dan keere men onherroepelijk 'terug. Niets is verder verkeerder dan te denken, dat het gezonder is dieper in zee te zwemmen dan aan den kant. Therapeutisch is juist het baden vooraan in de branding - het belangrijkst; men krijgt dan behalve het lichtbad als 't ware een koolzuurbad door de luchtbellen, het schuim der brandingde zandpartikeltjes prikkelen de huid eveneens tot functie, terwijl de flinke golfslag de huidmassage completeert Ook zorge men niet bezweet in het bad te gaan. Het zou mij te ver voeren alle punten, het baden en zwemmen betreffende, hier uiteen te zetten - u kunt het vinden in een boekje, dat ik schreef over physische therapie (uitgever F. van Rossen, Amsterdam)zeer in het kort wil ik echter daaruit even aanhalen hetgeen zeker elk zwemmer of elk bader moet weten. Neem geen zeebad, zonder dat een der ervaren badartsen u daartoe permissie geeft, besproei hoofd, hals, borst en rug voor het onderdompelen blijf aanvankelijk niet te lang in het zeebad, n 1. pl.m. 5 minuten, later bij gunstig weer etc. nooit langer dan 20 minuten; houdt uw kinderen bene den de 8 jaren er liever uit de zeelucht maakt hun sterk genoeg; stopt ze er vooral nooit met geweld in. Bij ouderen van dagen zal de badarts het vaatstelsel van den adspirant-bader eerst onder zoeken stadskinderen doen vooral in den aanvang goed het pootje baden hoogstens 10 a 20 minuten vol te houden Baden of zwemmen met een pas gevulde maag is gevaarlijk - het hart is dan in slechte conditie. Heeft men een of andere kwaal dan houde men zich aan het advies van den bad arts; het aan zee zijn is dikwijls even heilzaam als het in zee zijn. Ten slotte een enkel woord aan u, opvoeders der jeugd, aan de onderwijzers, die een onvergete- lijken indruk achterlaten bij het kind. Het is zeer zeker heel leerzaam voor de kinderen, dat zij iets afweten van de kosmographie dat zij weten dat eb en vloed afhankelijk zijn van invloeden van maan en zonmaar leer hen vooral, dat die eb en vloed jaar in jaar pit slachtoffers maken, dat nog steeds door onwetendheid met die krachten ver drinken aan zee voorkomt. Kunstmatig ademhalen, zuurstof inblazen, etc. zijn voorzeker prachtige hulpmiddelen, maar meestal is het te laat het is hier ook weer: voorkomen is beter dan genezen. Het is vacantie! De schoolboeken zijn dichtgeklapt en veilig opge borgen. Maar één boek is opengebleven. Het groote leerboek der natuur! Dit is een echt vacantieboek. Gaat daarin eens studeeren Duizenden bloemen bloeien en groeien in bosch en duin. Elk harer heeft haar eigen leven, haar eigen geschiedenis. Het is de moeite waard, die te leeren kennen. Sommige bloemen zijn van oudsher hier te huis, anderen zijn gekomen uit verre landen. Hare kie men werden hierheen gebracht door vogels of kwamen op de vleugelen van den wind. Men spreekt van de wonderen der natuur. En een wonder voorwaar is het overleg waarmede de bloemen zorgen dat de bestuiving kan geschieden door insecten of door den wind. Een wonder is het, hoe zij zich weten aan te passen aan een nieuw klimaat, hoe zij zich weten te verdedigen tegen wind en storm. In de duinpannen groeien zeldzame planten waaronder dertien soorten orchideën, sommigen ervan zijn aan 't verdwijnen, door de plukzucht der menschen, zoowel als door de wateronttrekking aan de duinen. Teneinde ze voor uitsterven te bewaren zullen van - elk soort eenige exemplaren worden overge bracht naar het Parnassiapark. Botaniers, zooals de heeren Theijsse, Heijmans, Beijleveld, helpen daarbij mede. Dit overbrengen kan natuurlijk hoofdzakelijk in het najaar geschieden. Sommige soorten groeien er echter nu reeds, vooral langs het boschpadje dat van den eenen vijver naar den anderen leidt. Bij één exemplaar van elk soort is op een steeketiquet de Latijnsche, Hollandsche en Duitsche naam aangegeven, terwijl de parkwachter gaarne de standplaats der planten aanwijst. Elke week zal in de Badcourant worden aange geven welke planten in het Parnassiapark bloeien, zoodat ieder in de gelegenheid gesteld wordt ze te leeren kennen en te bestudeeren. Maar evenmin als men in een kerkboek de bladen mag uitscheuren, noch de plaatjes uitknippen, mag men in het Parnassiapark, dat ook een klein kerk boek is, de bloemen afplukken. Deze week bloeien o. a 1. Gymnadenia conopsea of muggenarchis, eene paarse orchidee, die sterk naar kruidnagelen riekt.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1912 | | pagina 1