Een leerzame statistiek! DERDE JAARGANG. No. 8 VRIJDAG 26 JÜLI 1912 REDACTEUR-UITGEVER: C. NANNES GORTER ADRES: BUREAU „DE NIEUWE COURANTALKMAAR Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden Het Parnassiapark. Feest voor de jeugd Losse Nummers Het Zangersfeest. Tot ons leedwezen zijn in ons vorig nummer in het artikel„Aan de kinderen en ook aan de Het aantal te Bergen vertoe» vende vreemdelingen bedroeg: Op 21 Juli 1908 300 Op 28 Juli 1909 500 Op 29 Juli 1910 705 Op 28 Juli 1911 1068 Op 27 Juli 1912 1238 Zóó gaat 't goed; voortdurend crescendo De Commissie, die de wedstrijden in het forten- bouwen uitsluitend voor kinderen voorbereidt, maakt bekend, dat met het oog op den ongun- stigen waterstand deze wedstrijden niet op den verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder kun nen plaats hebben. Zij zullen thans op 10 Aug. gehouden worden voor kinderen van badgasten uit Bergen en Bergen aan Zee. De kinderen kunnen zich n u reeds op geven bij den portier van het hotel „Nassau- Bergen" tegen betaling van 25 cents. Groepjes van 7 kinderen van 8-10 en 10—15 jaren kunnen zich opgeven voor het bouwen van de sterkste forten, hetgeen in een vooraf be paalden tijd moet geschieden. Kinderen van 10—15 jaar kunnen alleen mee doen aan het bouwen van de mooiste forten. Nadere bijzonderheden omtrent de organisatie zullen 10 Aug., des morgens, in het hotel „Nassau- Bergen", alwaar de kinderen moeten samenkomen, worden medegedeeld. groote menschen", eenige zinstorende drukfouten blijven staan, waarvoor de corrector zijn veront schuldiging aanbiedt. Behalve de taalkundige fouten, die de welwil lende lezer in gedachten reeds zelf verbeterde, leze men voor „botaniers", zooals de heeren Theijsse, Heijmans en Bijleveld, „botanici",terwijl het Par nassiapark niet met een „kerkboek" mag vergeleken worden, doch wel met een „leerboek". Verleden week bloeiden niet de zeldzame orchis „Sturmia Loeselei", doch de „Sturmia Loeselii", groenachtig geel van kleur, niet de „Polklaver", doch de „Rolklaver", niet de „Rand-ecabiose", doch de „Zandscabiose." Thans staat de eerste Parnassia in bloei bij den kleinen goudvfschvijver! Behalve de bloemen, die verleden week werden opgenoemd, bloeien nog Het Havikskruid, Zilverschoon Ganserik, Koningstoorts, Korenbloem, Nachtschade, Gekrulde distel, Papaver, Wegbree, Kruiskruid, Kamille. De bessen van den Duindoorn beginnen zich te kleuren. van de „Bergensche Bad-, Duin- en Bosch bode" zijn tegen betaling van 5 cents uit sluitend verkrijgbaar bij P. J. Brouwer, (naast der „Berger Kunsthandel"), te Bergen en te Bergen aan Zee bij A. Passer (Café pension „Prins Maurits") Aan deze twee adressen is tevens „HetLiedje *van den Bergenaar" (woorden van Mevr. M. van Reenen-Völter, muziek van Ph. Loots) te verkrijgen a 10 cents. (Spaarndam) en Kerkelijk Koor (Bergen). Naast eenige overbekende liederen van vroéger en later tijd, werden uitgevoerd: ..Janmaat", van Heije- Paardekoper, en „Zaansche Liedeken" van Beets— Corn, van Oosterzee. Zij sloten zich bij de andere stukjes uitmuntend aan. Hierna traden achtereenvolgens, onder hun eigen directeuren, 10 tot den Bond behoorende vereeni- gingen op: Concordia (Westzaan), Zang en Vriend schap (Schagerbrug), Ons Genoegen (Assendelft), Prot. Kerkelijk Zangkoor (Bergen), Zanglust (Broek), Dan. de Lange (Koog-Zaandijk), Thalia (Hoogkar- spel), Harmonie (Beemster), Spaarnd. Gem. Koor (Spaarndam), en Caecilia (Barsingerhorn). Een recht feestelijk besluit van den welgeslaag den zangdag vormde Pol de Mont's, Lentenachts- Fantasie," getoonzet en gedirig, door den hr. J. Paar- dekoper, gezongen door de vereenigingen van Bar singerhorn, Westzaan, Assendelft, Beemster, Broek en Koog, en begeleid door het Stedelijk Muziek korps van Alkmaar (directeur: de heer Maas). Al de praestaties van dit feest zullen in een uit voerig rapport door de heeren H. J. den Hertog, van Amsterdam, en M. W. Petri, van Utrecht, aan critiek worden ontworpen. Wij vernamen reeds, dat het rapport spoedig verschijnen zal en vrij wat prijzends zal bevatten De commissie van beoór- deeling vond de vereenigingen sinds de vorige bijeenkomst te Koog weer belangrijk vooruitgegaan en zij was over het algemeen ook zeer tevreden over de keus der ten gehoore gebrachte nummers. Het publiek toonde zich met de voordrachten ten zeerste ingenomen en het weer hield zich best. Na de zang vereenigde zich een aantal zangers en zangeressen uit Bergen, de hoofdbestuursleden van den Bond, de commissie van beoordeeling, de commissie van voorbereiding en enkele andere genoodigden, onder presidium van den Bondsvoor zitter, den heer A. Schoemaker uit Broek in Water land, aan een gezelligen maaltijd, in „de Rus tende Jager", waarbij een gansche reeks van toos ten werd uitgebracht. Het is natuurlijk niet doenlijk hiervan veel" te vermelden, doch wij kunnen en mogen niet nalaten gewag te maken van de welverdiende hulde, die allerwege gebracht werd aan den voorzitter der Commissie van voorbereiding, den heer B. Hui- zinga te Bergen, die dan ook alle eer van zijn werk gehad heeft! Onzerzijds spraken wij, die gaarne eene.invitatie voor dezen maaltijd hadden aangenomen, de hoop uit, dat de volgende van de Bond uitgaande zan gersfeesten steeds te Bergen zullen plaats hebben. Waar van Bergen in verband met de öpvoerin- gen in het natuur-theater reeds zulk een groote roep uitgaat, daar kan de Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Noord-Holland er voor zorgen, dat ook op vocaal- en instrumentaal ge bied deze roep zich nog verder uitstrekke. Dit zij zoo Als de heer B. Huizinga wederom de leiding heeft en gesteund wordt door de jonge dames en In den lommerrijken, fraai met vlaggen en wapenschilden versierden tuin van „de Rustende Jager" heeft Zondagmiddag het vijfde Zangersfeest van den Bond van Gemengde Zangvereenigingen plaats gehad. Er was groote belangstelling voor dit feest, honderden en nog eens honderden be- bezochten ons mooi duindorp. Nadat er eene repetitie van den samenzang had plaats gehad, nam om 1 uur het feest een aan vang met het zingen van het Wilhelmus en het Bondslied door alle deelnemers met begeleiding van het Harmoniekorps van Bergen op de oude Kerkruïne. Daarna trok men in optocht met muziek naar het feestterrein, den tuin van „de Rustende Jager", waar uitvoerenden en luisterenden alles keurig in orde bevonden. De uitvoering werd o. m. bijgewoond door de familie van Reenen en haar gasten, voer wieeere plaatsen waren gereserveerd. Het eerst kwamen eenige goedgekozen nummers voor samenzang aan de orde. De heer J. Paarde- koper, uit Purmerend, vice-voorzitter van den Bond, dirigeerde, en het ensemble bestond uit de leden der vereenigingen Harmonie (Beemster), Zanglust (Broek in Waterland), Thalia (Hoogkarspel), Ons Genoegen (Assendelft), Caecilia (Barsingerhorn). Dan. de Lange (Koog Zaandijk), Spaarnd. Gem Koor

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1912 | | pagina 1