Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Een leerzame statistiek! Tennis-malches le Herpen aan Ut. DERDE JAARGANG. No. 9. VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1912 JL REDACTEUR-UITGEVER: G. NANNES GORTER. ADRES: BUREAU „DE NIEUWE COURANT", ALKMAAR Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. Losse Nummers Feest voor de jeugd van de „Bergensche Bad-, Duin- en Bosch bode" zijn tegen betaling van 5 cents uit sluitend verkrijgbaar bij P. J. Brouwer, (naast den „Berger Kunsthandel"), te Bergen en te Bergen aan Zee bij den portier van hotel „Nassau-Bergen". Aan deze twee adressen is tevens „HetLiedje van den Bergenaar" (woorden van Mevr. M. van Reenen-Vö'ter, muziek van Ph. Loots) te verkrijgen a 10 cents. liet aantal te Bergen vertoe» vende vreemdelingen bedroeg: Op 21 Juli 1908 300 Op 28 Juli 1909 500 Op 29 Juli 1910 705 Op 28 Juli 1911 1068 Op 27 Juli 1912 1238 Op 2 Augustus 1912. 1357 Zóó gaat 't goed; bij een der gelijke stijging is elk commentaar overbodig! Het is ons gebleken, dat bij de kinderen der badgasten van Bergen aan Zee en Bergen-binnen groote animo bestaat voor de op 10 Aug., des morgens om 9 uur, op het strand te houden wed strijden in het maken van bouwwerken van ver schillenden aard. De jongens en meisjes die aan deze wedstrijden willen deelnemen, moeten zich tegen betaling van 25 cents opgeven bij den portier van hotel „Nassau-Bergen." De wedstrijden zijn verdeeld in twee groepen Tot de eerste groep behooren de clubjes van 7 kinderen (van 8—17 jaar), die alleen sterke bouwwerken maken, waarbij het niet zoozeer op den vorm aankomt, dan wel op het weerstand bie den van het gebouwde tegen den opkomenden vloed. De prijzen worden uitgereikt aan hen, wier bouwwerk 't langst tegen het wassende zeewater bestand blijkt te zijn. Tot de tweede groep behooren clubjes van 7 kinderen, die eveneens den leeftijd van 8 tot 17 mogen hebben. Zij maken alleen kunstige bouwwerken (forten, booten, huizen, dieren of anderszins). Voor deze tweede groep gaven zich veel minder kinderen op dan voor de groep der sterke bouw werken. Dat is jammer, want juist het maken van kunstige bouwwerken kan zooveel voldoening geven! Ten einde de kinderen ook voor het mee doen aan deze groep te animeeren, heeft de Jury nog een bijzonderen prijs voor de kunstige bouwwerken uitgeloofd. Naar wij vernemen heeft een bekend architect, de heer van Epen uit Baarn, het plan ter opluiste ring een kunstig bouwwerk te komen maken. Beide wedstrijden vangen des morgens precies om 9 uur aan en duren tot half twaalf, op welken tijd de bouwwerken gereed «noeten zijn De Jury raadt den kindere^ aan in de komende dagen reeds flink te oefenen, want de bouwwerken moeten beslist orfi half twaalf klaar zijn met het oog op den vloed. De kinderen doen dus-goed nü reeds met elkaar af te spreken aan welke groep zij zullen deelnemen en wat zij zullen bouwen, want veel tijd om hierover te denken bestaat er op 10 Augustus niet 1 Door de Jury zijn aardige prijzen uitgeloofd, die voor de kinderen steeds een prettig souvenir aan de Bergen-aan-Zeesche wedstrijden zullen vormen Tentoonstelling van Noorsche Huisvlijt te Bergen aan Zee. Maandag en Dinsdag 5 en 6 Augustus zal in het gebouw van het Postkantoor, rechts van den ingang, de heer Joh. Eijsvoogel een tentoonstelling houden van Noorsche Huisvlijt. De heer Eijsvoogel, Slöjdleeraar aan de Gode- lindeschool te Hilversum, welbekend bij de vroegere leerlingen der v. m. Brinioschool en Trompschool, zag, toen hij in 1910 in Noorwegen was om de Hardanger wijze van houtsnijden te leeren, zulke fraaie producten van houtsnij-techniek, schilder en verfwerk, door de bewoners van het land ver vaardigd, dat hij het plan opvatte deze van kunstzin en groote handvaardigheid getuigende voorwerpen op te koopen en in Holland in den handel te brengen In 1911 volvoerde hij dit idee en werd importeur van Noorsche artikelen. Dat hij goed ingezien had, bleek uit de belangstelling welke hij ondervond bij zijn twee tentoonstellingen te Hilversum en een te Baarn. Ieder roemde om het zeerst de sierlijke vormen en de bij uitstek keurig uitgevoerde meubelen, boter- emmers, drinkbakken enz., welke met een overge- erfde bekwaamheid door eenvoudige boeren zijn gemaakt, besneden of beschilderd, voor versiering het nog altijd geliefde Keltische motief gebruikende. En het weefwerk? Voor de dames een oogen- lust! Als men ziet hoe eenvoudig dit werk gaat, op de aanwezige weefstoel, dan zegt men allicht dat kan ik ook, maar bekijkt men de aanwezige tapijten groot en klein, van eigen gesponnen wol en volgens oude recepten geverfd, geweven naar van ouder op ouder gaande patronen, dan komt men tot de conclusie, dat er een ware kunstzin moet zijn onder dit in zijn afgelegen bergen wonende volk. Alles wat de heer Eijsvoogel hier laat zien is uit de hand vervaardigd. We hopen zeer dat deze interessante verzameling Noorsche huisvlijt, welke zulk een helderen blik werpt op het werken der Noorsche boeren in hun vrijen tijd, zich in een druk bezoek mag ver heugen. Moge deze tentoonstelling van Noorsche volks kunst tevens eene aanmoediging zijn voor de Bor genaars om hun eigen oude volkskunst: houtsnij den en kunstnaaldwerk, waarvan nog menig mooi stuk bestaat, o a. ook in het Berger Museum, weder te beoefenen. Wat kunstzin en kunstvaardigheid betreft, staat de Bergenaar niet ten achter bij den Noor en de winteravonden zijn nog even lang als in vroegere tijden. Menige badgast zoude zeker gaarne een staaltje Berger volkskunst als souvenir aan deze plaats willen meenemen. Den 26sten, 27sten en 28sten Juli hadden alhier de jaarlijksche, interessante tennismatches in het Parnassiapark plaats. Het aantal deelnemers was buitengewoon groot, waaronder wij zeer bekende spelers aantroffen, als de heeren P. van Geer, Mr. N. Beets, M. van der Feen e.a. Een talrijk publiek volgde vanaf het hoogeduin met belangstelling de spannende wedstrijden, zoo. dat het reeds om half 10, het vastgestelde uur van den aanvang, in dichte drommen te wachten stond, totdat eindelijk de commissie, getooid met een vio lette cocarde, een uur te laat verscheen en het sein tot beginnen gaf. Eerst werden eenige handicap nummers gespeeld, doch hier is geen beslissing van gevallen, aangezien door het groote aantal inschrijvingen voor de open wedstrijden, er geen tijd overbleef om deze tot een einde te brengen. Uit den aard der zaak gaven de eerste twee dagen geen spannende matches te zien, doch dit werd op den Zondag rijkelijk vergoed. Toen immers kon men den strijd aanschouwen tusschen de hee ren van Geer en van der Feen, die zich inspanden om een plaats in de final te veroveren, hetgeen aan van Geer na 3 sets gelukte. Later in den middag viel hem de 1ste prijs Heeren-single, een mooie ets, ten deel, terwijl Mr. N. Beets den 2den prijs behaalde. Even tevoren sloeg Mej. Matthes in 3 sets Mej. van Aken de Waard. 4 Leidenaars bleven in de final Heerendouble, welke tot groot pleizier van het publiek gemoede lijk en studentikoos werd gespeeld en gewonnen

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1912 | | pagina 1