Vreemdelingen te Bergen Ingezonden stukken. Een merkwaardig boek. Nieuwsberichten. Hoog en laag water te Bergen aan Zee. Tarief van Zeebaden. Past-, Telegraaf en TeletoonkaÉor Ie Bergen (I.-1.) Bij-Post-, Telegraaf- en Telef.kantoor te Bergen aan Zee, werd door de heeren Kruijtbosch en Borgerhoff Mulder. He laatste nummer dat gespeeld werd, was de njUxèd-double, gewonnen door Mej. van Aken de Waard en M. van der Feen. Niettegenstaande hun sublieme spel, mocht het Mej. Thomas Sr. en den heer Kruijtbosch niet gelukken den lsten prijs te sleuren, zoodat zij zich tevreden moesten stellen liet den 2den prijs. Vervqlgens reikte de heer H. van Reenen met een toepasselijke speech de met zorg gekozen prijzen uit. Des avonds werd den speelsters en spelers door den heer en meviouw van Reenen gelegenheid tot dansen gegeven in Hotel -Nassau-Bergen", waar door deze tennisdagen een zfeer geanimeerd einde hadden SCHUCIE. op VRIJDAG 2 AUG. 1912. (De pensions zijn in alphabetische volgorde gerangschikt.) Vervolg van het bijblad. In den loop der week aangekomen en vertrokken: De heeren J. en W. Marcelis. van Rotterdam. De heer P van Geer, den Haag Mej. Bertha v. Schwartzenberg. van Lodenau Mevr. C Matthes de Koek en dochter, v. Haarlem. Dames Lina en Elsa Przevisinski, van Stettin. Villa ..Noviomagum". Fam J. van Ingenhoven, van Miinchen, 5 pers. Café=Pension Prins Maurits". Fam. Dr. C L. Reuvers, van Oosterbeek, 3 pers. Uijttenboogaard, Amsterdam, 2 W. J. Prins de Jong, Zaandam, 2 J. S. J. de Jongh, Amersfoort, 4 Mevr. Wed. v d Stadt- Latenstein, Zaandam, 1 pers. Fam. Corns, v. d. Stadt Wz ,„Wanneperveen,4 Mej. A Meyer Drees, Zwolie, 1 T. Hummel, - Arnhem, 1 Aangekomen en vertrokken: Mej Prins de Jongh. van Haarlem Villa „Tine." Fam Mevr Hefting, van Groningen, 3 pers. Mevr. Laeuchli, St. Imier, 1 Villa Ulysses". Fam HauptmanJ. Petersen, van Spandau, 10 Pension „Wilhelmina.*' Fam Prof. Simon. Göttingen, 5 pers De heer Hugo Heller, Wien. 1 Fraule n Dr. Flora Barolin, van Wien, 1 Fam. Dr. Meijer, Oldenburg. 2 Langkau, Charlottenburg3 Mej. Schent. Berlijn, 1 De heer N. R. Boon, Amsterdam, 1 De heer Nuiderman, Amsterdam, 1 De heer R. Wiersma, Amsterdam. 1 Fam Abeleven, Hilversum, 4 Beukenkamp, Amsterdam, 2 Fraulein Tromme, Frankfort, 1 VERTROKKEN Fam Mevr. Castendijke, Arnhem. Op zichzelf wonenden. Fam. Prof J D. v.d. Waals, van Amsterdam, 9 Prof. Landenberger. Stuttgart, 5 J Keppler. Amsterdam, 6 De heer D. Haasbroek. Alkmaar, 1 Herstellingsoord Burgerweesh. Amsterdam. Gemiddeld aantal aanwezigen 60 pers. Koloniehuis „Voor Jong Nederland.'* Gemiddeld aantal aanwezigen 40 pers- Totaal 1357 pers Deze Vreemdelingenlijst wordt des Woendags- avonds gesloten. Na dezen tijd opgegeven namen komen in het volgend nummer. De verregaande baldadigheid der jeugd. M. de R. Deze week per fiets rijdende langs den Zeeweg, zag ik ter hoogte van Vlagduin op de plaats waar tegen het duin zoo veel dennenboompjes groeien, een 3-jarig dennenboompje op den straatweg liggen, dat blijkbaar even te voren was uitgerukt. Een eindje verder lag een bordje „Verboden Toegang" dat van de paal was afgerukt en stuk getrapt Is het niet verregaand baldadig om zulke boompjes, waaraan zooveel kosten en zorgen zijn besteed, uit te doen rukken en dan op straat te gooien Had ik den( misdadig(er)ster gezien op het moment van 't vernielingswerk, dan had ik hem of haarzeer zeker op het hoogst öhbehoorlijkë van zijn (haar) daad gewezen en dringend verzocht zulke balda digheden voortaan na te laten. Als de eigenaar der Heerlijkheid Bergen dit leest, zal ZEd. zeer zeker over deze vernielzucht de wenkbrauwen fronsen en misschien reeds direct de noodige maatregelen ter voorkoming nemen. Laat dit stukje voor de jeugd en het wandelend publiek van den Zeeweg in elk geval als een zéér ernstige waarschuwing gelden U, mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor de opname van mijn stukje, heb ik"de eer te zijn D. H [Ook óns heeft het herhaaldelijk getroffen, dat bloemen en planten, en jonge dennen beschadigd of uitgerukt werden. Meermalen hebben wij er op gewezen, dat, als deze onhebbelijkheden niet op houden, algeheele Afsluiting van de vrije wandel paden het gevolg moet zijn. Dat zou natuurlijk zéér te betreuron zijn voor de rustige wandelaars, die den eigendom van anderen respecteeren, doch als 't zoo door blijft gaan zullen de goeden onder de kwaden moeten lijden. Het verheugt ons in- tusschen dat er nu óók eens een stem uit het publiek opgaat om" baldadigheden te signaleeren en daarom plaatsten wij bovenstaand stukje met genoegen. Red.] Op een regenachtigen dag is een bezoek aan het Berger Museum een aardig tijdverdrijf. In de z.g. „Berger Kamer" heeft men een beeld willen geven van het leven der Bergenaars in oude tijden, toen zij zoo goed als afgesloten leef den van de buitenwéreld. Immers, tot 1842 waren alle wegen, die naar het dorp voerden, zand wegen. die moeilijk tp begaan waren Een trouwe bezoeker van Bergen'"vertelde nog onlangs hoe hij met zijne familie in dien tijd een keer per jaar naar Bergen trok in eene' koets, bespannen met 4 paarden, daar men anders niet door het zand kon komen. In de laatste jaren zijn allerlei voorwerpen aan het Museum gekomein, die, bij gebrek aan plaats, in de Berger Kamer geborgen moesten worden, waardoor het karakter ervan eenigszins verloren is gegaan. De hoop bestaat echter, dat het Museum over gebracht zal worden in twee lokalen van het te restaureeren huis achter de Kerkruïne met den XVII eeuwschen gevel. Hef eene lokaal zal dan dienen als Museum, terwijl het andere als echte Berger Kamer ingericht '/af worden Er bestaat in dit lokaal reeds eene grrjote, oude schouw, terwijl de muren gedeeltelijk met gekleurde tegels bekleed zijn. In dit nieuwe Museum zal dan ook de mooie collectie oude Berger! kleederdrachten eindelijk tot haar recht komen. Tot de bijzonderheden van het Berger Museum behoort een merkwaardig boek met penneteeke- ningen van P. D. Ellen, in leven timmerman, die van 1705 tot 1773 daaraan gewerkt heeft. Ellen had nooit teekenles gehad en had geen begrip van perspectief en van anatomie, maar zijne teekeningen zijn vaak mooi van compositie en keurig van uitvoering, vooral zijne gestyleerde bloemen. Sommige 1 teekeningen doen aan de nieuwe kunst denken. Anderen zijn curieus door de naïve opvatting Vooral van de bijbelsche ver halen, of als staal van de kunst in het teekenen van figuren en dieren met kunstige krullen in één trek. Zij zijn merkwaardig omdat zij een kijk geven op toestanden in de XVII! eeuw. Er zijn teekeningen van al(e soorten windmolens, van vervoermiddelen, o.a. van de van interieurs van kerk, apotheek, bakkerij, klokkenmakerswinkel, van eene burgerwoning etc. Ellens vertelt in eene penneteekening de ge schiedenis van de Bullenkerk in de Zaanstreek. Hij leefde in den tijd toen de Noordhollanders op de walvischvangst trokken en geeft dit weer in beeld, evenals de haringvangst. Hij teekent het paleis op den Dam, éooals het vroeger was. Minder smakelijke teekeningen herinneren aan den tijd van den windhandel. Het boek wordt op verzoek aan belangstellenden getoond tegen betaling van 10 cents extra per persoon In een volgend nummer zal nog een en ander over het museum verleid worden Hef; kantoor der Bouwexploitatie-Maatschappij Bergen aan Zee i§ gevestigd in het gebouw van het Postkantoor, alwaar ook wandel- en toegangs kaarten tot de bosschen en duinen te verkrijgen zijn bij den boekhouder D. Haasbroek. Het verheugt ons ie kunnen berichten dat de Raad dezer gemeente zich over de li'chtkwestie heeft uitgesproken en in principe besloten heeft onder de gestelde voorwaarden zich bij de Ken- nemer Electriciteits Maatschappij aan te sluiten. Tevens besloot de Raad voor de kom der ge meente voor automobielen een .maximum-snelheid van 15 K.M. vast te stellen. Door den heer C. Koning uit »de Ruslende Jager worden pogingen in hei werk gesteld om in zijn lommerrijken tuin, die mooi verlicht zal worden, voor de badgasten op 8 Aug een bal-champêtre té organiseeren. In de Buitensociteit zal Zondagavond door het Berger orkest een groot concert worden gegeven, terwijl de tuin A la giorno zal worden verlicht. De heer K Mantel, Observator van het Kon. Ned. Meteor. Instituut, meldt ons het volgende Hoogwater Laagwater. Datum. voorm nam. voorm. nam. 3 Aug. 610 6.31 2.48 31 4 6.45 7.7 321 3.33 5 7 24 7.48 3.54 46 6 8.11 8 35 4 32 4.48 7 9.6 937 5.21 5 43 8 10.15 10.50 6.21 6.54 9 11 36 7.39 8.21 10 0.12 058 9.4 9.40 RECTIFICATIE. Tot ons leedwezen is door bijzondere omstan digheden in de vorige Badcourant nog de oude prijslijst der baden opgenomen. Deze prijzen zijn veranderd en blijven thans als volgt vastgesteld Een lieerenbad met volledig costuum en handdoekf 0.40 Een dito met zwembroek en handdoek. 0.35 Een dito zonder costuum en zonder zwem broek, alleen met een handdoek 0.30 Een damesbad met costuum en handdoek0.40 Een dito zonder costuum met handdoek 0.30 Een kinderbad0.20 Abonnementskaarten voor 10 baden, per bad 2 cent goedkooper. Voor de goede controle wordt men verzocht bij de betaling een coupon te eischen. STRANDSTOELEN. De prijs van een stoel per week is f 1.25 0.30 0.10 uur of korter dan 2 uren is gedurende den seizoentijd, 15 Juni—15 Sept., Open op werkdagen 8.— voorm tot 7.30 nam. Op Zon- en Feestdagen: 8- 9 v.m., 1—2 n.m. Buslichtingen aan het kantoor. Op werkdagen 7.40 m., 12.45 a., 6 40 a., 8 f5 a. - Op Zon- en Feestdagen 7,40 m. Voor de behandeling van postwissels en quitan- tiën alleen open op werkdagen 8.30 m. tot3 30a. gedurende het tijdvak 1 Juni 30 September. Op werkdagen open: 8 12 voorm., 2—4 nam, 5.30 - 7 30 nam. Op Zon- en Feestdagen: 8-9 v.m., 1 2 nam. Buslichtingen. Op werkdagen: 6.45 m., 12. m., 4.— a, 7 30 a. Op Zon- en Feestdagen: 6.45 m. Voor de behandeling van postwissels en quitan- tiën alleen open op werkdagen: 8.30- 12 m. 2-3.30 a

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1912 | | pagina 2