WÊÊm Post-, Telegraai- en Teleioonkanloor Ie Bergen (N.-H.) Nieuwsberichten. Hoog en laag water te Bergen aan Zee. sierd met bloeiende hei en rozen. Dat deze atten tie zeer gewaardeerd werd, kan men begrijpen In een Juli-brief In het geïllustreerde weekblad „de Prins" kwam kort geleden een goed geslaagde kiek van het Parnassiapark* voor. Het volgend jaar zullen verschillende strandkie- kieken worden opgenomen. Aan het „Handelsblad" wordt uit Alkmaar het volgende geschreven: ln verband met de voorschriften, in het provin ciaal blad aangewezen, waarbij aan gemeentebe sturen wordt verzocht geen óude gebouwen te sloopen alvorens daarvan Minister Heemskerk in kennis te hebben gesteld, hebben B en W. der gemeente Bergen (N.-H.) bedoelden minister ge schreven, dat bij hen het voornemen bestaat het oude gebouw naast het postkantoor op te ruimen. Naar aanleiding van dit schrijven is door den heer W. C. L. A Scheepens, architect-teekenaar voor de monumenten van geschiedenis en kunst te 's-Gravenhage, op last van Minister Heemskerk, te Bergen een onderzoek naar dit gebouw ingesteld Ten onrechte is men van meening geweest, dat men hier met een oude pastorie te doen heeft: waarschijnlijker is het, dat er het oude raadhuis was gevestigd. In opdracht van B. en W. heeft de heer Schee pens een gevelteekening gemaakt, die geheel in overeenstemming is met den gevel zooals deze oorspronkelijk (in 1655) er uitgezien heeft. Waarschijnlijk zal nu het Bergensch Museum, thans nog in het Raadhuis gevestigd, in het merk waardige oude gebouw onder dak worden gebracht. De redactie van het Hbld. voegt bij dit bericht de volgende kantteekening. Van het voornemen, het huis te sloopen, is dus blijkbaar afgezien. Het gaat hier om het behoud van een fraaien ouden gevel, door den etser Graadt van Roggen in zijn schilderachtig verval op de plaat gebracht, en waarvan de verwijdering een daad zou zijn. die niet meer in dezen tijd van bescherming der schoonheid van stad en land past Ieder bezoeker van het opbloeiend villadorp Bergen zal zich dit bescheiden monumentje achter de kerkruïne herinneren, met zijn wèlgeëvenredigd trapgeveltje, door de twee schoorsteenen zoo curieus geflankeerd, met zijn aardigen ingang, het nog in den oorspronkelijken staat gebleven rechtsche kruisvenster (van het linksche, dat ermede gelijk geweest is, bestaat nog de gemetselde toog) en het prachtige rood van zijn baksteen, ter halver De tentoonstelling van „Floralia", gehouden in „de Rustende Jager", is een groot succes geweest Hieronder volgt de lijst der bekroningen: Coleus. Ie pr. Bertha Bult, 2e prijs Grietje Mul der, 3e pr. Fenna Rensing. Geranium. Ie pr. Arendje Bak, 2e pr. Dina Jansen, 3e. pr. Jan Slikker. Fuchsia. Ie pr. Maartje de Waard—Vrasdonk, 2e pr. Trijntje Groet, 3e pr. Cornelis Blokker. Begonia. Ie pr. Bertha Beeldman, 2e pr. Trijntje Groet, 3e pr. Mevrouw G. Huizinga—Sluiter. De groepsprijzen werden behaald door: le pr. Maartje Prins, 2e pr. Wed. Hopman—Slikker. Door meerdere personen waren planten en bloe men ter opluistering ingezonden. Ook deze vormden een afdeeling waarvoor prijzen werden toegekend. Planten: le pr. Mevr B. Huizinga—Sluiter met een prachtige achapantus: 2e pr. Mevr. Kuijpers— Dijken met auracaria exelsa, 3e pr. prijs Kobus Beeldman met begonia-breggie. Bouquettenle pr. Jo Scholten, 2e pr. J. M. Graadt van Roggen, 3e pr. Jannetje Ivangh. De inzending van den heer Siebert Coster met 2 rijk bloeiende hortensia's viel bijzonder in 't oog- Voorts werden bijzondere vermeldingen toegekend aan Mevr. Barnaart, Mevr Siebert Coster, C. Blok ker en A Stam. Des avonds had dg uitreiking der prijzen, be staande in mooie planten, plaats. Ds. van den Kie- boom, voorzitter der iifd. Bergen van den Volks bond tegen drankmisbruik, hield in welgekozen woorden eene toespraak en bracht daarbij dank aan inzenders(sters> en aan allen, die lot het wel slagen der tentoonstelling hadden medegewerkt. Hierna werden de prijzen, onder muziek van Bergen's Harmonie en in tegenwoordigheid van een groot aantal belartgstellenden, uitgereikt. De afd. Bergen heeft wederom veel succes van haar werken en streven gehad. Mogen velen nog hun steun en medewerking aan de afd-, die op verdienstelijke wijze onder haar wakker bestuur werkzaam is, verleenen! Wij ontvingen van collega N. H. Wolf, hoofd redacteur van het algemeen geïllustreerd en artis tiek weekblad „de Kunst" een exemplaar der jongste uitgave waarin op vriendelijke wijze over Bergen gesproken en een syrfipathiek gesteld artikel ge wijd wordt aan den schilder en etser G. van der Hoef en de schilderes en batikster mevr. F. van der Hoef-van Rossem, die in hun eigen huis „Sonrie- vanck" in hun eigen atelier met het sterke noor derlicht een tentoonstelling houden van hun kunst werken. Philip Zilcken, de Haagsche schilder en etser, is ongeveer tien jaren geleden de eerste in ons land geweest, die, op het voorbeeld van Rafaëlli, een tentoonstelling van zijn werk hield in zijn eigen atelier, thuis, aan den Bezuidenhoutschen weg. Rafaëlli had er te Parijs veel succes mede gehad en Zilcken, door zijn vriend Rafaëlli er toe gebracht, had er niet minder pleizier van. En in Bergen vindt de tentoonstelling Van der Hoef mede zeer veel belangstelling! Na dg zoo goed geslaagde kinderwedstrijden in het fortenbouwen, hebben wij den wensch hoo- ren uiten om in het volgend seizoen wedstrijden met miniatuur-scheepjes te houden in den vijver van het Parnassiapark of op zee. Dergelijke wedstrijden kunnen ook heel aardig zijn voor groote menschen. Moge eenige badgasten hiertoe het initiatief nemen Als een bewijs van de goede verstandhouding tusschen de echtgenoote van den eigenaar van 't pen sion „Russenweg" en de aldaar vertoevende jeugd kan dienen, dat een aantal kinderen ter gelegenheid van haar 40en verjaardag haar stoel feestelijk hadden ver- De Badbode is voor belangstellenden óók te verkrijgen in het postkantoor te Bergen aan Zee. De welbekende botanicus, de heer Jac. P. Thijsse kort geleden in de „Telegraaf" schrijvende over het Parnassiapark als planten-asyl, merkt op, dat deze duinpan te Bergen aan Zee zoo bijzonder geschikt is omdat zij reeds een rijke flora herbergde, zoodat een bezoek de moeite loont. Links van den ingang vindt ge al dadelijk een groote plek begroeid met de zoozeer begeerde blauwe zeedistels, die van den gewonen dagjes- en badplaatsmensch wel 't meest te lijden hebben. De prachtige blauwe tinten, de stijve puntige, uiterst sierlijk gevormde bladeren, de mooi verlakte stengels maken deze plant uiter mate geschikt voor kamerversiering, al bleekt ook na enkele weken het mooi er af. Ze raakten op sommige plaatsen dan ook al uitgegroeid, maar hier in 't park staan ze weer eens echt. Ze zijn er niet aangeplant, men heeft ze eenvoudig ongestoord laten groeien en nu ziet ge eens, met hoe weinig prachtige dingen kunnen worden bereikt, Er staan planten bij, rijk vertakt met honderden blauwe bloemhoofdjes. Zooals men weet, is deze plant geen distel, maar een schermbloem, verwant met peen eu bereklauw. Hij is een lieveling van de insecten, vooral van bijen en vlinders. Kleine werkstertjes van akkérhommels, zweven van bloem tot bloem en daarboven wemelt het van zandoogjes, blauw tjes en heivlinders. De laatste zijn de bekende Peter Schlemches, de schaduwloozen. Ze verstaan de kunst, om zoo te gaan zitten, dat hun vleugels evenwijdig aan de zonnestralen komen te staan en dan heb ben ze natuurlijk niet anders dan een smal scha- duwstreepje onder hun lichaam. Nu volgt een boschje van duindoorn, kruipwilg en egelantier, waar in den voorzomer de kneutjes en paapjes nestelen en daarna het lage stuk met een helder vijvertje, dat ons laat zien, hoe hier het grondwater slechts een decimeter of zoo beneden de oppervlakte staat. De mooie duinplanten, par- nassia, gentiaan, muggenorchis, pirola, oogentroost, duizendguldenkruid,wespenorchis, sturmia en hoe ze meer heeten, houden er van om hun wortels goed nat te hebben en in een vochtige lucht te staan, wat alleen mogelijk is, wanneer 't grondwater aan of dicht onder de oppervlakte staat. Men is daarom van plan een groot stuk van het park nog een decimeter of zoo, af te graven, teneinde ook de meest-veeleischende planten terwille te zijn. Wie wil meehelpen, om dezen tuin spoedig rijk en mooi te maken, sture zaden of planten aan het adresParnassia-Park, Bergen aan Zee. Er wordt dan dadelijk behoorlijk voor gezorgd. De heer K. Mantel, Observator van het Kon. Ned. Meteor. Instituut, meldt ons het volgende Hoogwater. Laagwater. Datum. voorm. nam. voorm. nam. 25 Aug. 1.56 2.22 10.39 11.0 26 2.35 30 11.22 11.41 27 3.10 333 12.0 28 3.43 46 0.18 0.35 29 4.14 434 0.55 1.8 30 4.42 5.2 1.25 1.36 31 5.12 5.31 1.56 2.2 gedurende den seizoentijd, 15 Juni 15 Sept., Open op werkdagen: 8.— voorm. tot 7.30 nam. Op Zon- en Feestdagen: 8 9 v.m., 1-2 n.m. Buslichtingen aan het kantoor. Op werkdagen 7.40 m., 12.45 a., 6 40 a-, 8 55 a. Op Zon- en Feestdagen7,40 m. Voor de behandeling van postwissels en quitan- tiën alleen open op werkdagen 8.30 m. tot 3.30 a. uit de Residentie wordt natuurlijk ook over Sche- veningen gesproken. Een enkele greep er uit: laat u op den zeldzaam schoonen zomer dag niet afleiden van wat het uur u biedt. Beschouw het spel der golven en der badenden, bespied het gekrioel op en langs het strand, duik mee in den zilten vloed, of zet u in de schaduw van de gale rijen bij verfrisschenden drank, en geniet van het schouwspel der mode-uitstalling met levende poppen. „Kijk niet naar de mannen! Aan hen is niets te zien. Hun kleeding, met zwart of grijs als hoofd toon, hoogstens gebroken door een kleurige das, is of stijf en correct, of heel gewoon, of geaffec teerd los, sportachtig of slordig. Al hun gebreken zwaarlijvigheid, magerheid, scheefheid, o-beenen of bakkersbeenen, en wat dies meer zij, dragen ze onbeschaamd ten toon. „Zie de mannen van vroegere eeuwen 1 in hun kleeding en opschik lustte het hun, den graad van hun stand, rijkdom en stelling in de maatschappij aan te geven. Thans hebben zij die taak aan hun vrouwen overgelaten, die er zich con amore van kwijten- .In zijn eenvoud van kleeding zou men dien heer aanzien voor een boekhouder, „een makelaar in teer", een winkelier in goeden doen, met dat pronk stuk aan zijde, in kokerrok van kostbare stof, de borst half bedekt met een jabot-revers van echte kant, een echarpe over de schouders, alles onder een hoed van wonderlijk maaksel en nooit ge droomde afmetingen. Zij verkondigt wat hij is, zijn staat en zijn rijdom hij vindt dat goed, en zij doet het goed. De vrouw is dan ook in Scheveningen, aan strand, in concert- en balzaal, op den boulevard en in de galerijen, de groote aantrekkelijkheid. Zij is inte ressant, bezienswaardig, oneindig in verscheiden heid en vorm en toilet, haar gebreken keurig mas- keerend, haar bekoorlijkheden tot het volste recht brengend." hoogte wit gekalkt. De muurankeis geven het jaar tal der stichting, 1655, te lezen. Ook het verdwijnen van den fraaitonigen voor uitspringende zijmuur zou een verlies in het dorps beeld beteekenen. Het vrij ruime gebouw verkeert in verregaanden staat van verval, zoodat een omvangrijke restauratie zal noodig zijn. Daarvoor, mag men hopen, zal het geld wel kunnen worden gevonden.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1912 | | pagina 2