Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Een veelzeggende statistiek! Redacteur-Uitgever: C. NANNES GORTER. Adres: j Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden. Dit extra Nummer Bouwgronden te koop! Amsterdam—Bergen aan Zee. VIERDE JAARGANG. JUNI 1913. Pension „Kussenweg", te BERGEN. Verdronk en oord 91, te ALKMAAR. der „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" bevattende o. m.„Het Liedje van den Bergenaar", woorden van Mevrouw M. van ReenenVölter en muziek van Philip Loots, versierd met een groot aantal fraaie foto's uit Bergen-binnen en Bergen aan Zee, be nevens afbeeldingen var. het „Oranje-Hotel", villa „de Haemstede", pension „Holland", te Bergen, hotel „Nassau-Bergen" en villa „Acma" te Bergen aan Zee, een foto van de nieuwste Salonboot met drie dekken der Maatschappij „Alkmaar Packet" en een kaartje der H. IJ. S. M. met de voornaamste verbindingen is op zéér ruime schaal gratis door ons gehééle land verspreid! Belangstellenden kunnen op aanvrage alsnog een exemplaar bekomen. De „Bergensche Bad-, Duin- en Bosch bode" bevattende de officieele, volledige lijst der aangekomen en vertrokken vreem delingen, verschijnt geregeld iedere week van af half Juni tot half September. De prijs der advertentiën bedraagt 10 ct. per regel met 10 en 5 korting naar gelang het aantal plaatsingen. Het aantal te Bergen-binnen en te Bergen aan Zee vertoevende zomergasten bedroeg: Op 21 Juli 1908 300 Op 28 Juli 1909 500 Op 29 Juli 1910 705 Op 28 Juli 1911 1068 Op 27 Juli 1912 1238 Op 19 Aug. 1912 1417 Bergen is niet alleen een heerlijk oord voor tijdelijk aldaar verblijf houdende vreem delingen, doch wordt hoe langer zoo meer gezocht als woonplaats! Nergens kan men beter genieten van bosch en duin en strand dan te Bergen en te Bergen aan Zee! Komt, ziet en oordeelt! voor matige prijzen ïbij de Bouwgrond- Maatschappij „Bergen-binnen" en de Bouw- Exploitatie-Maatschappjj te Bergen aan Zee. Men vrage inlichtingen! BERGEN HEIL! Ik heb het lief, mijn dorpje klein, Daar aan der duinen rand, Zoo lieflijk, .zoo vól zonneschijn Is geen in 't heele land! Zóó. djchtte de §urgeny)£stersvrouwe van Bergen op een mooien, zonnigen zomernamiddag van het jaar 1910 in den lommerrijken tuin van den huize „Kranenburgh" aan de Eeuwige laan. En vol als haar hart toen was van liefde voor het ydillisch gelegen natuurdorp, zijn blonde duinen en de groote, wijde zee van het Bergerstrand, werden er nog eenige coupletten bijgemaakt, waarin zij met dezelfde eenvoudige woorden uiting gaf aan hetgeen haar ziel beroerde. Wij drukten het liedje af in de „Ber gensche Bad-, Duin- en Boschbode" en ontvingen reeds spoedig een briefje van den Alkmaarschen archivaris, den heer C. W. Bruinvis, die schreef, dat dit lieve liedje „riep om muziek." Op ons verzoek verklaarde de bekende componist Philip Loots te Haarlem zich bereid den tekst muzikaal te bewerken en kort daarop werd het liedje niet alleen gezongen en gespeeld door de Bergenaren te Bergen, doch ook door zomergasten uit alle oorden des lands in hun respectieve woonplaatsen, en door kunstenaars van naam in concert- en muziekzalen. Nu wij thans een geïllustreerd extra-nummer dei Badbode het licht doen zien, dat speciaal de be doeling heeft belangstelling te vragen voor het aan natuurschoon zoo rijke Bergen en Bergen aan Zee en de aandacht wil vestigen op de bouwgronden der Maatschappij Bergen-binnen en der Bouw-Exploitatie- Maatschappij Bergen aan Zee, meenden wij niet beter te kunnen doen dan het liedje nogmaals af te drukken en er een aantal aardige kiekjes, die het zoo mooi illustreeren, nevens te plaatsen, opdat het opnieuw de belangstelling moge trekken, die het verdient en daardoor tevens dit nummer van meer blijvende waarde doet worden dan anders wellicht het geval zou zijn. Moge het ook dit jaar weer met genoegen ge zongen worden en door zijn lieve woorden en daarbij passende muziek mede bevorderlijk zijn aan de glorificatie van Bergen! Het is reeds vijf jaren geleden, dat wij voor het eerst in de Nederlandsche pers en in ge- illustreerde bladen over Bergen-binnen en Bergen aan Zee de loftrompet hebben geblazen. Dezelfde geestdrift, die ons toen hierbij bezielde, is gebleven, ja, zoo mogelijk nog grooter geworden, omdat het gebleken is, dat het niet te vergeefs is geweest! Mèt Annie Salomons kunnen wij thans zeggen: „Wij staan in den groeienden morgen En de dag zal een heerlijkheid zijn"! Immers als men weet, dat in September van het jaar 1905 de eerste spade in den grond werd ge stoken voor het doorgraven der duinen naar het Bergerstrand en te Bergen-binnen in 1904 door den eersten Bergenaar het pension „Holland" gebouwd werd ter ontvangst van zomergasten en men bedenkt voorts, dat den 19en Augustus 1912 in de beide Bergens niet minder dan 1417 vreemdelingen ver toefden, dan ligt het voor de hand, dat wij hieraan niets toe te voegen hebben, daar beide data en dit cijfer voor zich zelf spreken. Wij staan dus in den groeienden morgen en alle verschijnselen zijn aanwezig om te verwachten, dat binnen niet al te langen tijd midden in de oude renbaan een -groet-bertenkamp is verrezen met een villapark er om heen, dat langs de Eeuwige Laan fraaie zomerverblijven met mooi aangelegde tuinen zijn gebouwd, dat Bergen aan Zee tot een badplaats van beteekenis is verheven met een reeks van prachtige villa's langs Strandboulevard en Parnassiapark ert in de lage duinvallei een druk bevolkt zeedorp is ontstaan. Er wordt op het oogenblik te Bergen en te Bergen aan Zee hard gebouwd, zoodat het gaat zooals Jan Stalpert van der Wiele in zijn tijd reeds zeide: „Het een is niet gedaan, of 't ander is weer ree En daarna telken reis, wat nieuws weer in de stee". Mogen velen, die de beide Bergens tot nu toe alleen als hun tijdelijke woonplaats hebben ver kozen, bij nadere kennismaking waartoe dit nummer der Badbode hen opwekt er hun zomerverblijven gaan bouwen! Dat zal dan de heerlijke dag zijn, die, wij zijn er van overtuigd, komen zal en komen moet! Wij vestigen de aandacht op de directe verbinding die er door middel van een specialen sneltrein bestaat van Bergen aan Zee naar Amsterdam en terug. Spoortijd 65 minuten. Vertrek des morgens uit Bergen aan Zee 8 uur, uit Bergen-binnen 8.11, aankomst Amsterdam C.S. 9.10. Vertrek uit Amsterdam C.S. des namiddags 5.11, aankomst Bergen-binnen 6.04, aankomst Bergen aan Zee 6.15.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1913 | | pagina 1