.JUnnrni L)e Alkmaar Packet Bergen-binnen, het Tuindorp. m sa 4 BERGENSCHE BAD-, DUIN- EN BOSCHBODE wat langer onderweg. Misschien zijri er in de toe komst door de H. IJ. S.M. en de Mij. „Alkmaar Packet" excursies naar Alkmaar en de beide Bergens te organiseeren waarbij op de heenreis van de boot en op den terugtocht van den trein wordt geprofiteerd Waar het vreemdelingenbezoek van jaar tot jaar toeneemt, daar bestaat de kans en deze is zelfs zeer groot, dat families, die, bekoord door de schoone omgeving, zich voor goed in Bergen-binnen of aan zee willen vestigen. Hierop waren burgemeester van Reenen en zijn energieke vrouw, Mevrouw M. van ReenenVölter bedacht en namen bijtijds maatregelen om hiertoe gelegenheid te geven. Zij richten de Bouwexploltatie Maatschappij te Bergen aan Zee op en verkochten een klein gedeelte van hun bezit de oude renbaan en omgeving te Bergen aan de bouwmaatschappij Bergen-binnen, die deze terreinen thans zal gaan exploiteeren, en er een tuindorp van zal maken. Over dit villapark, dat eenig in zijn soort belooft te worden, willen wij thans een en ander meedeelen. Wij interviewden den heer B. H. Vos te 's Graven- hage, lid van de directie van de bekende Maatschappij „Nationaal Grondbezit", welke op het gebied van terrein-exploitatie in ons land een goeden naam heeft en welke directie zelfs is aangezocht om adviezen te geven bij het ontwerpen van een villapark bij een der grootste steden van Duitschland. Is het thans vastgestelde plan voor het villa park te Bergen-binnen aldus vroegen wij van jongen datum? Ik maakte voor het eerst in 1910 kennis met Bergen door den zoon van Burgemeester van Reenen en besprak bij die gelegenheid de plannen om van de voormalige renbaan een villapark te maken. Mevrouw van Reenen had hiervoor reeds een project klaar en in aansluiting hiermede ontwierp ik meerdere plannen, die ik aan „Nationaal Grondbezit", waarvan ik intusschen directeur was geworden, èn aan de Maatschappij „Havelaan" (eene zuster-maatschappij) voorlegde. Na langdurige conferenties, waarbij van de kennis van autoriteiten op bouwgebied geprofiteerd werd, kwamen wij tot een allen bevredigend resultaat. Welke waren die bouwautoriteiten In de eerste plaats Dr. W. W. van der Meulen, president-commissaris van de villapark Maatschappijen bij den Haag (de parken „Oud-Wassenaar", „Groot Hasebroek", „de Pauw", „Backershagen"), Mr. W. S. A. Versteeg, mede oprichter en thans voorzitter van den Raad van Toezicht van „Nationaal Grond bezit", die gedurende een aantal jaren onderscheiden exploitatiën heeft medegemaakt, o. a., van „Nieuw Zorgvliet", „Koningskade" en „Buitenrust" en P. Smoor, directeur-architect van de Maatschappij „Statenplein", die behalve in den Haag, exploiteert te Velzen, te Haarlem, te Bussum en te Apeldoorn. Over mij zelf bewaar ik liever het stilzwijgen. De heeren Heldring en Praetorius, wier respectievelijke firma's gewoonlijk voor „Havelaan" en „Nationaal Grondbezit's" ondernemingen voor de financiën zorgen, n^men plaats in den Raad van Toezicht, terwijl tenslotte de heer Kalff, de gedelegeerde van de H. IJ. S. M., die zich altijd zeer voor Bergen interesseerde, aan onze uitnoodiging gehoor gaf, om als raadsman -voor velerlei een plaats te nemen in het Bestnur. Welke waren de leidende gedachten bij de vaststelling van het Bergensche plan? Wel, wij wilden de Bergensche gronden in een nieuwe Maatschappij inbrengen met het uitsluitend doel den villabouw ter plaatse te concentreeren om in het bestuur der nieuwe Maatschappij vooral hen te interesseeren, die van belang konden zijn voor de economische en aestetische ontwikkeling van het tuinstad-plan. Een tweede principe was de gelegen heid openen voor alle beurzen gronden beschikbaar te stellen en dus in verband daarmee de terreinen van uit het dorpscentrum (station-kerk) regelmatig in groote perceelen beschikbaar te stellen tot aan den duinzoom toe. Tevens zou er gelegenheid ge geven moeten worden voor speciale zomerhuis-bouw en tegelijkertijd voor villa's, die een economisch- krachtige, blijvende bevolking naar Bergen zouden trekken. Wij hoorden, dat in het midden van de oude renbaan een hertenkamp komt, is dit zoo? Ja, burgemeester van Reenen schonk ter gelegen heid van zijn 25-jarig ambtsjubileum een stuk grond voor dit doel aan de gemeente en zal zorgen dat het hertenkamp bevolkt wordt, terwijl onze'Maat schappij er een hek om heen laat zetten. heeft een nieuwe motor-salonboot met drie dekken „Alkmaar" in de. vaart gebracht, waarvan wij hierboven een afbeelding geven. Deze prachtig ingerichte en keurig afge werkte salonboot is wat de afmetingen van haar drie dekken betreft, éénig in ons ge- heele land en hiermede een tochtje van Alkmaar naar Amsterdam of omgekeerd te maken staat op het programma van schier alle zomergasten, die Bergen bezoeken. Een dergelijk verrukkelijk watertochtje, dat zóó veel afwisseling biedt, zal men elders te vergeefs zoeken! De dienst der Alkmaar-Packet wordt uit geoefend over het IJ en Noordzeekanaal, de Zaan, enkele tusschenwateren, het Alk maarder Meer en het Noordholl. kanaal. Van de De Ruyterkade afvarende geniet men van de prachtige uitzichten naar de stad, de IJpolders en het achterland van Noordholland, welke het IJ aanbiedt. Dan doemt in het N.W. de Hembrug op. Deze links latende liggen, bereikt men door de Voorzaan Zaandam en door de kleine of groote sluizen aldaar de Zaan. Langs Koog, Zaandijk en Wormerveer wordt gevaren naar Knollendam en door de Marker Vaart en de Stierop naar het Alkmaarder of Lange Meer. Was de tocht over de Zaan eenig om de bedrijvige industrie langs beide oevers, afgewisseld door ouderwetsche woningen en tuinen, en ontelbare windmolens, op deze geweldige waterplas geniet men volop van het schilderachtige echt Hollandsche landschap. Langs Akersloot komt men aan het Noordelijke punt van het meer in het Noordhollandsch Kanaal en vaart nu met de Schermer aan de rechterhand naar Alk maar, vanwaar men per tram weer spoedig te Bergen is. Men raadplege de dienst regelingen Aankomst der tram der H. IJ. S. M. te Bergen-binnen. Als er één streek in ons vaderland is, die in de laatste jaren bijzonder druk bezochf wordt, dan is het wel het schoone Kennemerland en meer speciaal het nabij Alkmaar gelegen dorp Bergen-binnen en de zich hierbij aansluitende jonge badplaats Bergen aan Zee. Dank zij de medewerking der H. IJ. S. M, komen ieder jaar meer vreemdelingen genieten van de ge zonde zeelucht en de heerlijke wandelingen in duin en bosch. Een groot aantal trams voeren de passagiers in korten tijd van Alkmaar naar Bergen-binnen en naar zee, terwijl dit jaar de H. IJ. S. M. zelfs direct doorloopende sneltreinen van Amsterdam naar Bergen- binnen en Bergen aan Zee en terug heeft ingelegd, waardoor de Amsterdammers 's avonds tijdig aan het diner kunnen zijn en 's morgens weer bijtijds op hun kantoor. Het publiek dat meer van een watertochtje houdt, kan via Alkmaar hier heen komen met de fraaie nieuwe salonboot met drie dekken van de „Alkmaar Packet", doch is dan natuurlijk

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1913 | | pagina 4