Bourasronden te koop! voor matige prijzen bij de Bouwgrond-Maatschappij Bergen-binnen en de Bouw- Exploitatie - Maatschappij te Bergen aan Zee. Men vrage inlichtingen! spy De beroemde Sparrenlaan, een geliefkoosde wandelplaats. een smallen rijweg te leggen in de eene richting voor gaande, in de andere richting voor komende rijtuigen. De heer Vos kwam in den loop van ons gesprek nog eens speciaal terug op hetgeen zooeven onze bedoeling was, toen wij vroegen of natuurschoon niet zou geschaad worden. „U kunt er van op aan", zeide hij, „dat wij eigenlijk zoo ondershands eene schoonheidscommissie invoeren. Het plan bestaat op teekeningen door derden, architecten buiten de Maatschappij staande of anderen (kunstenaars bvbkeur te doen oefenen definitieve besluiten zijn hieromtrent echter door den Raad van Beheer nog niet genomen. Er zal een scherpe keur uitgeoefend worden op wat er gebouwd wordt. Zooveel mogelijk zal iedere kooper zijn eigen architect medebrengen. Onze Maatschappij dringt den bouwheer geen speciaien architect op of maakt de verplichting dat deze of gene moet bouwen. Alle en aller werk zal aan onderscheiden voor waarden van aestetiek moeten voldoen. Wij willen geen massa-bouw, geen speculatie in verkeerden zin des woords, geen bouwers-bouw, waarop de bezui niging en indeeling, alle en op het uiterlijk gèèn aandacht is gevestigd. Groote gazons, rondpoints, boombeplanting, zullen onzen wegen een liefelijk en landelijk aanzien geven. Zoo wordt het in oude handvesten beschreven rondeel tegenover het oude Hof in zijn oorspron- kelijken vorm hersteld, komt er op het snijpunt van Komlaan en Guurtjeslaan en van Komlaan en Kerke- laan een pleinvormig kruispunt, waarop de wegen met een sierlijke buiging monden. Voor een goede profileering der wegen, voor goede afwatering, voor het gebruiken van de voor eiken weg speciaal-bepaalde beste materialen wordt gezorgd onder leiding van den heer Zuurendonck, BERGENSCHE BAD-, DUIN- EN BOSCHBODE plaatselijk gemachtigde van den Raad van Beheer der Maatschappij, vroeger ambtenaar voor den straat- en wegaanleg te Haarlem. Door het exploiteeren van het 'groote complex tegelijk, bereikte men een veel beteren aanleg dan bij partieele bestrating door particulieren, terwijl de wetenschappelijke voorstudie van het terrein te dier zake veel heeft geleerd wat den aanleg ten goede komt en voortreffelijke wegen voor auto's en rijtuigen belooft. „De heer van Reenen heeft ons", zeide de heer Vos ten slotte, „toegezegd juist met het oog op de eenheid der exploitatie geen gronden voor villa- terreinen te Bergen-binnen te verkoopen, voordat onze Bouwmaatschappijen zal geliquideerd hebben". Aan de Eeuwige laan bouwt de Maatschappij „Statenplein" volgens ontwerp van den architect P. Smoor, reeds twee groote villa's en om het Hertenkamp zal door de Alg. Handelmü van Onroe rende goederen (de A. H. O. G.) voor eene combi natie van Amsterdamsche en Haagsche heeren onder architectuur van den heer F. L. J. Lourysen een achttal villa's bouwen. Uit bovenstaand relaas zal men ontwaren, dat er te Bergen op 't oogenblik iets grootsch op bouw- gebied voorbereid wordt, dat zonder twijfel de aan dacht zal trekken van allen, die belangstellen in den aanleg van moderne villaparken. Het is om deze reden, dat wij goed meenden te doen hieromtrent een en ander mee te deelen in de hoop, dat Bergen- Tuinstad spoedig naast druk vreemdelingenbezoek kan wijzen op krachtige, economisch goed-gesitueerde inwoners. Een nieuw gemaakte weg naar de Guurtjeslaan. Het kamp wordt omgeven door een houten af rastering, waarachter een sloot gegraven wordt, waarin eenige dammen worden gemaakt, opdat de herten kunnen gevoederd worden. Op een afstand van 30 M. van de westzijde wordt op een heuvel een hertenhuisje geplaatst, terwijl er een vijver voor bijzondere zwemvogels wordt aangelegd. Om het hertenkamp zijn ondiepe terreinen met 15 M. front breedte minstens geprojecteerd, achter de Komlaan breedere, diepere terreinen met 20 M. fronibreedte, achter de Sparrenlaan terreinen voor groote land huizen van 3/4 bunder, terwijl aan de Eeuwige laan met een terrein van 3500 M. kan volstaan worden voor flink gebouwde villa's met tuin er om heen. Zal het natuurschoon door deze plannen niet ernstig geschaad worden Wij zullen er voor zorgen, dat aan aestetische voorwaarden bij den bouw wordt voldaan en het landelijk schoon zal zooveel mogelijk ongerept blijven. Omtrent het omhakken van boomen, het beplanten, de terreinen-afscheidingen, de plaatsing van villa's in de bosschen enz. zijn uitvoerige be palingen in de conceptacte van verkoop opgenomen. De Sparrenlaan, geroemd door allen, die ooit Bergen bezochten, blijft van af de teenen der wallen ongerept, wordt niet behard, de boomen blijven staan, alleen voor zooveel noodig wordt zij gesneden door beharde wegen. Alle villa's daar omheen komen aan een beharden rijweg te liggen en tegelijk aan de klassieke Sparrenlaan, die op een breedte van 50 M. door het geheele terrein gaat. De villa's zullen zoodanig ten opzichte van elkaar geplaatst worden, dat er zooveel mogelijk doorkijken blijven •en van uit alle villa's de centrale Hertenkamp kan worden gezien. Bij het bouwen der villa's worden deze op kleine verhoogingen geplaatst voor zoover het terrein dat voorschrijft, terwijl de wegen zoo volmaakt mogelijk voor het verkeer en zooveel mogelijk in overeenstemming met de omgeving aangelegd worden. Waar komt de hoofdtoegangsweg tot het villa park? Deze is geprojecteerd naast pension Erica" en het winkelterrein op een breedte van 20 M. van af de Breelaan tot aan het Hertenkamp en is 500 M. J lang. Hij bestaat uit een rijweg van 8 M. in het midden en aan weerszijde breede op taluds aan gelegde trottoirs, benevens speciale rijwielpaden. De Kerkelaan, Renbaanlaan, Komlaan en Guurtjes laan worden doorgetrokken en in verbinding ge bracht met den hoofdweg door middel van 15 M. breede wegen met 6 M. straatweg en daarnaast rijwiel- en voetweg. U zei, dat de Sparrenlaan zoo bleef als zij was, is dit ook het geval met de Eeuwige laan? Neen, deze wordt voor zoover zij langs of door de eigendommen onzer Maatschappij loopt, ver breed. Oorspronkelijk was de bedoeling den rijweg te verbreeden en buiten de boomen door natuurlijke hagen gescheiden wandel-, rijwiel- en ruiterpaden aan te leggen. Het is niet zeker of het zoo zal geschieden; ons heeft een voorstel bereikt om in het midden rijwiel en voetpaden te brengen en ter zijde der boomen

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1913 | | pagina 5