Bergen aan Zee. BERGENSCHE BAD-, DUIN- EN BOSCHBODE 9 De verbrande Pan. Nauwelijks is het voorjaar in het land of eene eerbiedwaardige, oude dame van over de tachtig laat zich naar Bergen aan Zee rijden om eenigen tijd aan het strand te toeven. De bewoners kennen haar allen en toen wij aan een hunner vroegen wie deze dame was, werd geantwoord„dat is eene Alkmaarsche, die zegt dat zij haar goede gezondheid voor een groot deel aan de Bergensche zeelucht te danken heeft! Zoo lang zij er door de weersgesteldheid van profiteeren kan, komt zij naar 't strand en ziet er steeds even flink en blozend uit!" Dan maakt die dame de beste reclame voor Bergen aan Zee, die er te maken is, repliceerden wij, want weinigen zal 't ge geven zijn op dien hoogen leeftijd met blijkbaar zooveel succes van de heerlijk- reine zeelucht te genieten Inderdaad, zóó is het! Deze bezoeken aan het Berger strand dateeren sinds 1906, want eerst in dat jaar werd de schilderachtige 3000 M. lange zee weg aangelegd van de Franschman af dwars door de duinen naar Bergen aan Zee. Het aanleggen van dezen zeeweg is een enorm werk geweest, waarvan men eenig denkbeeld krijgt als men weet, dat voor het door graven van het laatste duin over een lengte van 60 M. niet minder dan 16000 M.3 zand moest worden verplaatst. Het voltooien van den zeeweg gaf dan ook den Alkmaarschen archivaris C. W. Bruinvis aanleiding om op 2 Sept. 1906 te dichten: Ik heb het reuzenwerk aanschouwd, Den zeeweg, door het duin gebouwd, En stond verbaasd van 't grootsche onder winden; Wat Huygens voor de hoofdstad wrocht' En Duin en Daal bekomen mocht, .Doet zich op ruimer schaal te Bergen vinden. Op een kaart van Blaeu van de heerlijkheid Bergen van 1650 staan op dezelfde plaats waar het nieuwe Bergen aan Zee verrezen is, ver scheiden gebouwen, benevens een wachthuis en eene „vierboet". Visschers- schuiten liggen op het strand en menschen bewegen zich er tusschen. Daardoor wordt bevestigd hetgeen de Schout van Bergen tengevolge van eene enquête in 1494 en 1514 onder ee.de verklaart: dat een deel van de bewoners van Bergen ter Zee gaan om „cabeliiau ende anderssins en harinck te vangen". Vermoedelijk is het oude Bergen aan Zee onder- gestoven, daar in dien tijd geen sprake was van eene geregelde duin beplanting, gelijk in de laatste 20 jaren het geval is geweest. Eigenaardig is, dat als oude visschers over Bergen aan Zee spreken, zij steeds „Driehuizen" zeggen, welke woonplaats ook op bovengenoemde kaart van Blaeu voorkomt. Bij den aanleg van het nieuwe Bergen aan Zee feitelijk ontstaan door düinontginning heeft Burgemeester van Reenen en Mevrouw steeds een vast plan voor oogen gezweefd in verband met esthetische en hygiënische eischen. Aan de eene zijde van den zeeweg is het eigenlijke dorpje geprojecteerd met kerk, school, postkantoor, kleine zomervilla's en pensions, aan de andere zijde een villapark voor grootere villa's. Deze villa's worden niet te dicht op elkaar gebouwd, zoodat vermeden wordt eene opeenhoping van gebouwen, zooals men dat elders wel vindt. Behalve het Parnassiapark is tusschen het station, Julianaweg en Elzen laan een dennenpark aangelegd, 9 H.A. groot, waar omheen een krans van villa's kan komen. Genoemd Parnassiapark werd twee jaren geleden door Mevrouw van Reenen aangelegd. Staande op een heuvel, die midden in de duinpan lag, zag zij den eigenaardigen duinvorm aan den linkerkant en bracht hier symetrie in, door deze gelijk te maken aan die der andere zijde waarbij oude sporen en paadjes zooveel mogelijk ongerept bleven. Zoo ontstond als van zelf de oud-hollandsche tuin, die geheel éénig aan onze geheele kust is. Een kalkzand stee'npad voert naar dit park, dat omgevep is door hooge duinen en van het strand gescheiden door een circa 100 M. breede duinrug. Beneden in een zoogenaamden duinpan ziet ge den smaakvol aangelegden tuin van 6 a 7 H. A. waarin het heerlijk is te wandelen, Jachthonden in de duinen. wanneer het boven koud is en de wind giert. Het is aangenaam te zitten op de gemakkelijke banken aan den voet der duinruggen en weg van het gedruisch der zee te luisteren naar het gezang der vogels, of te kijken naar de statige en schalksche watervogels in den vijver, die steeds een groote attractie voor de jeugd blijven. Het is hier een goed plekje voor kinderen, voor ouderen en herstellenden, voor wie de lucht aan het strand nog te sterk is. Het park is genoemd naar de Parnassia-bloem een witte ster met vijf bloemblaadjes die daar thuis is. Een park zonder boomen, zult gij zeggen! ik zie niets dan helm Maar kijk eens beter! Verscholen achter elk bosje en daardoor tegen den wind be schermd staan wel is waar nu nog kleine den nen, die echter grooter worden en waarvan 100000 geplant zijntegen de hellingen mon- tana's, in de vlakte laricio's en austriaca's, daarbij nog berk, els, lijsterbes, Amerikaan- sche eik, tamaris, berbenis, vlier en brem. Uit de natuur is een klein boschje van duindoorn en wilg, in wier midden de heerlijke rozen Sweet-briards bloeien. Rondom het park is een rijweg aangelegd ter wille van de villa's, die als een krans, terrasgewijs, halverwege en boven op de duinentoppen, aan alle kanten er van kun nen komen. Aanvankelijk werden de zomergasten van Bergen per lorrie naar Bergen aan Zee

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1913 | | pagina 9