Redacteur-Uitgever: C. NANNES GORTER. Losse nummers Bouwgronden te koop! Aan H.H. Adverteerders! P. N. BALTUS Jr., Bergen Nurseries Ltd. Adres: VIJFDE JAARGANG. No. 2. ZATERDAG 13 JUNI 1914. van de Bergensche „Bad- Duin- en Bosch bode" zijn te Bergen (dorp) verkrijgbaar bij den heer P. J. BROUWER, en te Bergen aan Zee bij den heer D. HAASBROEK, Kantoor der Bouw-Exploitatie-Maatschappij. Mede aan deze adressen verkrijgbaar a 10 cent „HET LIEDJE VAN DEN BER- GENAAR" (woorden van Mevrouw M. van Reenen-Völter, muziek van Philip Loots). Voor matige prijzen zijn te Bergen-binnen bouwgronden te koop bij de Bouwgrond- Maatschappij „Bergen-binnen" en te Bergen aan Zee bij de Bouw-Exploitatie Maat schappij aldaar. De Redacteur-Uitgever van dit blad geeft gaarne nadere inlichtingen. Adres; Verdronkenoord 91, te Alkmaar, of Pension „Russenweg", te Bergen. Advertentiën voor de „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" worden aangenomen door den Heer Karei de Grootelaan te Bergen, die tevens belast is met het ophalen der namen voor de „Vreemdelingenlijst." In het begin van dit jaar is opgericht de „Bergen Nurseries Ltd.", gevestigd te Ber gen (N.H.)directeuren zijn de heeren J. van Beek, gediplomeerd tuinbouwkundig ingenieur en C. G. S. Begeman, scheikundige Ons dorp zal door de oprichting van deze vennootschap in d toekomst een kweekerij krijgen, die,' zoowel door haar grootte als door haar cultuur, tot de beste van ons land kan gerekend worden. Wij brengen een eeresaluut aan de onder nemingsgeest van de directie, die, naar wij vertrouwen, er in slagen zal haar kweekerij een goede reputatie te bez rgen en daardoor medewerkt aan de gestadige ontwikkeling van ons mooi natuurdorp. De heer J. van Beek was zoo welwillend ons dezer dagen in de gelegenheid te stellen de kweekerij die op 't oogenblik nog in staat van voorbereiding verkeert te bezichtigen. Hij deelde ons mede, dat het doel der Vennootschap is het kweeken van en handel-drijven in groenten, snijbloemen en fruit, terwijl het in de bedoeling ligt er eene wetenschappelijke afdeeling aan te ver binden voor insectenleer,, eene afdeeling voor scheikundig onderzoek en alles wat in theorie en practijk met tuinaanleg in ver band staat. Het daarvoor benoodigde terrein is bij Oostdorp gelegen en heeft met de huur- gronden een grootte vaïl niet minder dan 13y2 H.A. Op 25 Januari' konden daar direct een groot aantal werklieden aan den arbeid gaan met het lichten van de graszoden, het maken van dammen, om geen te groote onkosten te hebben voor vervoer en voor windkeering, het diep-ploegen, de bemesting en het spitten. Dat de grond heel wat be mesting noodig had, kan wel blijken uit het feit, dat eene som van 8000 hiervoor nog niet voldoende was! Op 26 Februari was men reeds zoover gevorderd, dat met de eerste beplanting van rabarber een aanvang kon worden ge maakt; langzamerhand kwamen er bakken voor het zaaien en kweeken van groenten en potplanten bij, vervolgens werden maar eventjes 15.000 rozen geplant, waarna weer doorgegaan werd met groenten-beplanting en het aankweeken in de bakken. Spoedig werd een loods gebouwd voor eene directie-kamer, een potten bewaarplaats, een champignons-kelder, een manden makerij en een timmermanswerkplaats, alles noodig voor eene richtige uitoefening van het veelomvattende bedrijf. Om een klein denkbeeld te geven van den enormen om vang van dit bedrijf vermelden wij, dat gezaaid zijn 300 kilo tuinboonen, 25.000 bloemkolen en 35.000 slaplanten werden geplant. De bedoeling is, dat reeds in het begin der volgende week de eerste wagens met groenten en fruit te Bergen en te Bergen aan Ze zullen verschijnen, terwijl spoedig de opening van den winkel op den hnek van de nieuwe winkelgalerij kan worden tegemoet gezien. Als we straks in het volle zomerseizoen zullen zijn, komen volontairs uit België hun hulp op de kweekerij verleenen en zal men j Pension „Russenweg", te BERGEN t Verdronkenoord 91, te ALKMAAR. op de spoorweg-emplacementen van Bergen en Bergen aan Zee kiosken zien verschijnen voor het verkoopen van bloemen. Ook heeft de directie der Bergensche kweekerij zich verzekerd van het alleen-recht-van-bloemen- verkoop op de perrons te Alkmaar. Onder leiding van den heer van Beek maakten wij een wandeling over de terreinen van de kweekerij, die wel een uur duurde. Het bleek ons hierbij, dat naast het kantoor nog een stal voor paarden en een koetshuis voor de wagens is gebouwd, waar tevens eene gelegenheid is voor het bewaren van allerhande gereedschap, o. a. een auto matische hak voor het wieden van onkruid, een pulverisateur voor de bestrijding met Bordeausche pap, dat in de pottenbewaar- plaats voor planten niet minder dan 40.000 potten waren, dat de tomaten- en bloemen kassen 50 M. lang en 39 M. breed waren, dat de champignonskelder 26 M. lang en 9 M. breed was, dat de plaatsingen voor groote tuinvazen tusschen de meloenen en komkommers met aandacht waren uitgezocht enz. enz. Wij liepen voorbij de hekken, waar langs kievits-boonen zullen groeien, dwaal den naast bakken met steeds geurige en prachtige ontwikkelde bloemen, gingen door paden omringd door heele velden rozen voor tentoonstellingen, zagen met bewonde ring naar uitgestrekte bedden Jap. acers en lelie's, heele rijen jonge appelen- en peren- boomen, velden met sla en aardbeien, uien en prij, asperges, boonen, postelein, andijvie, koolsoorten enz. enz. Het duizelde ons op 't laatst van de grootschheid en pracht dezer onderneming, waar, wordt de wensch der directeuren vervuld, eerlang een vast corps van werk lieden in eigen arbeiderswoningen aan zal worden verbonden. Belangstellenden, die deze kweekerij wil len bezichtigen, zullen welkom zijn en dit wétende, wekken wij gaarne tot een bezoek op. Wij twijfelen er niet aan of men zal er dankbaar voor het geziene en gehoorde vandaan komen, ja, als het wat verder in den tijd is, zal men zelfs in een aardig theehuisje zich na et ne wandeling over het terrein met een lekker kopje thee kunnen verkwikken

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1914 | | pagina 1